Zondag 21 Mei 1895. 10 centiemen per nummer. 47st.e Jaar N. 2777. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. aronnementprijs advertentienprijs Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Landbouw, Nijverheid en Stemrecht. Vader en Kind. Handel en Nijverheid. DEDENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maandenfr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PDTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. - Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdaiena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Gulque suum. Aalst, 20 Mei 1893. Frankrijk. Generaal Dodds of de geest van Boulanger. De geest van generaal Boulanger moet dezer dagen ge- spoakt hebben in het Elyseum en in de ministeries van binnenlandsche zaken, oorlog en marine te Parijs. Men zou het stellig gelooven, want hoe zou men anders de ongewone omstandigheden uitleggen, die de aankomst van den overwinnaar van Dahomey bemerkten, indien het niet was dat men vreesde de Ligue des Patriotes en andere dweepers met eenen Cesar zich te zien meester, maken van generaal Dodds Luitenant-kolonel Bouinais, bevelheb ber der bataillons marine voetvolk, te Parijs gedetacheerd, had aan generaal Saussier de machtiging gevraagd zijn korps officiers in de gare de Lyon, te Parijs, bijeen te roepen. Die machtiging werd verleend en vrijdag morgend, rond 9 ure, kondigde een officieel bericht de aankomst aan van generaal Dodds met den trein van 11 ure 's avonds. Maar rond den middag kwam er een nieuw officieel bericht van 't ministerie van marine, de aankomst van den ge neraal tegensprekendeten 7 ure, derde officieel bericht, verbiedende aan de officiers van het marine-voetvolk zich in korps naar de static te begeven. Zij, onder hen, die vroeger onder gene raal Dodds hadden gediend, waren alleen gemachtigd hem te gaan ontvangen en dan nog zooveel mogelijk in burger- kleeding. Vrijdag namiddag bovendien deed gene raal Bézin luitenant-kolonel Bouinais roepen en legde hem, in naam van admi raal Rieunicr, minister van marine, ccn strenge blaam op, om met de officiers van j zijn regiment eene betooging te hebben ingericht. Deze feiten leggen uit waarom er te Parijs zoo weinig officiers de aankomst bijwoonden, terwijl de officiers van Mar seille en Toulon, met den generaal-bevel- hebber van het 15e legerkorps aan het hoofd, generaal Dodds naar hartelust mochten huldigen. Nog een zonderlinger feitgeneraal Dodds is nog altijd niet door M.Carnot ontvangen. Eerst legde men dit onbe grijpelijk uitstel uit door de etiket van het Elyseum, die niet wil dat een hooger offl- cier door den president ontvangen worde J tenzij in groote tenue, en daar generaal i Dodds, op het slagveld generaal gemaakt, zich onmogelijk in Dahomey zulk een tenue kon laten maken, moest hij wach ten tot men hem er eene te Parijs gele verd had (!1!1) Men heeft het belachelijke van dezen uitvlucht spoedig gevoeld en nu wilde het juist lukken dat M. Carnot met de gauwte 37* Vervolg. - Monsieur Guinaud, het doet me genoegen te zien dat ge zoo klaar mijne inzichten ontwaart. Zij waren zoo beleefd togen elkander, dat men sef- ens twee mannen van gelijke kracht ontdekte, die slechts zochten om den aanval te wagen. Als twee behendige schermmeesters, stonden ig over een, eo geen van beiden zou het gepaste oogenblik laten voor bij gaan om den strijd aan te gaan Het was moeilijk om te voorzeggen wie den zege behalen zou, want beidon waren even arglistig, even waakzaam, even ongenadig en zij hadden tevens het besef van elkanders macht. Het was een tweegevecht van den geest en banks kruiste het eerst den degen. Weet ge wel. Monsieur Guinaud, dat ge in gevaarlijken toestand verkeert Ik' Maar in het geheel niet Welnu gelieve het dan nu te weten. Ik ben deUclivc, (Ij nel. en leid de rak over de d,od m Wf» Tiend MeliUpe. Ik verdenk lenund eene leverziekte kreeg, die hein belette iemand te ontvangen. Maar aangezien al dit wachten nog meer de aandacht op generaal Dodds roept, is de leverziekte plotseling zooveel ver minderd, dat de president morgen den overwinnaar van Behanzinzal ontvangen, doch in burger kleeren, niet in militaire tenue. Zou men nu waarlijk in generaal Dodds een tweeden Boulanger vreezen Men heeft het er in alle geval goed op aangelegd om iedereen nu van hem te doen spreken. Amerika. De gele of ühineesche pest. Uit New-York wordt gemeld, dat het hooger gerechtshof der Vereenigde- Staten heeft uitgemaakt, dat de nieuwe wet betreffende de Chineezen ten volle grondwettig is, zoodat de regeering de meeste ingezeten Chineezen moet verdrij ven, daar zij niet op het register zijn in geschreven. Een der rechters had eene afwijkende opinie, voor zoover hij het recht der regeering tot uitdrijving betwij felde. Volgens bericht uit New-York ontvin gen de overheden reeds bevel van de re geering, om alle ongehoorzame Chineezen terstond uit te wijzen doch men betwij feld de uitvoerbaarheid van dezen maat regel, daar er honderdduizend Chineezen uit te wijzen zouden zijn, terwijl het con gres slechts een krediet van 100,000 dollars voor de uitvoering der wet be schikbaar heeft gesteld. Dq Standard verneemt uit New-York, dat ten gevolge der beslissing van het Hoog Gerechtshof, dat de wet, waarbij aan niet ingeschreven Chineezen het ver blijf in het land ontzegd wordt, van kracht is, de onderkoning van China, Li Hung Chang, dreigt alle tegenwoordig in China wonende Amerikanen uitliet he- melsclie rijk te verbannen. In marine-kringen wordt reeds de mogelijkheid van eenen oorlog besproken. Het katholiek dagblad Le Courrier de l'Escaut, verschijnende te Doornik, deelt de volgende zeer gegronde overwegingen mede De twee groote Nijverheden welke België verdeelen zijn de Landbouw en de Kolennijverheid. Dat men deze met elkander vergelijke en men zal op tref fende wijze de groote belangrijkheid van den landbouw zien uitschijnen. De landbouwbevolking bereikt het getal van 1,250,000 personen de kolen- nijverheid gebruikt er slechts 165,000 Wat brengen, ieder jaar, de nijver heden op, in belasting aan den Staat Y Werpt eenen oogslag op de begrooting en gij zult zien dat voor dit jaar.de kolen- nijverheid slechts één millioen in de Staatskas stort, welk cijfer nog de mid delmaat overtreft, terwijl de landbouw meer dan veertig millioen belastingen betaalt dus veertig maal meer dan de kolennijverheid. Welk belang heeft de landbouw, onder alle oogpunten De meerder heid der Belgische werklieden leeft van den landbouw de voorspoed van den landbouw is voordeelig aan allen, zoowel aan do verbruikers als aan de voort brengers. Is dat ook zoo met de kolen nijverheid De landbouw trekt bijna geheel zijne kracht, bijna al zijne bestanddeelen uit den luchtkring, waarvan de lagen, die gedurig vernieuwd worden op de opper vlakte van den grond, eenen onuitput- baren voorraad uitmaken. Zoo bijvoorbeeld, op 100 kilos tarwe, stroo inbegrepen, zijn 93 kilos gevormd van stoffen uitsluitend uit den luchtkring genomen het overige alleen is uit den grond geput. Welnu, de lucht is nage noeg overal gelijk en wordt nooit uitge put. De nijverheid, daarentegen, put hare grondstoffen uil den grond, dien zij daar door verarmt ofwel zij ontleent hare grondstoffen aan den landbouw. Alzoo trekt de kolennijverheid de kolen uit den grond en put zij onze nijverheid-bassijns uit. De laken- en lijnwaadweverijen, de houtbewerking, de rafflneerderijen,stoke rijen, brouwerijen, maalderijen, slachte rijen, enz. enz. gebruiken die hun door den landbouw worden geleverd. In vergelijking met den landbouw zijn de andere nijverheden dus in de onzekerheid en de onbestendigheid zij hangen af van den voorspoed der land bouwbevolking. De buitenbevolking vijandig aan alle omwenteling, behoudsgezind en gods dienstig, getrouw aan troon en Kerk, heelt eenen afkeer van het vernielend socialism, op al deze punten is haar gedrag gansch het tegenovergestelde van dat der nijverheidswerklieden. De buitenbevolking vervult in de samenleving de rol van behoudster en vernieuwster des bloeds van het volks ras. De statistieken bewijzen klaar dat, in de groote steden en nijverheidsstreken, de overtollige bevolking, de slechte voor waarden der gezondheidsvoorzorgen en de onzedelijkheid de onvruchtbaarheid en de krachten van het ras, na eenige geslach ten, doen opdrogen. Allen moeten erkennen dat de buiten bevolking, onder andere, voor taak heeft de heropbouwing der kracht van het maatschappelijk lichaam waarvan zij deel maakt. Indien de Staat te kort doet aan den landbouw of dezen vernietigt ten voor- deele der nijverheid, verbreekt hij het evenwicht en den samenhang der be standdeelen van ons maatschappelijk leven. Ziedaar de belangrijkheid der buiten bevolking voor een volk, voor de samen leving. En nochtans hoe is 't mogelijk? zien wij dat de landbouwklas sedert lang, door de politiek opgeofferd wordt aan del eischen der groote nijverheid en der groote handelssteden. van den moord. Heel goed. Zeker Roger Axton Neen Dan ongetwijfeld die beste Spolger 1 Ook niet 1 Judas hief onverschillig de schouders op. Wel, zeg me dan maar zelf wie. Ik weet niet wie gij verdenkt. Gij weet het wel. Ik verdenk Jules Guinaud, ik verdenk n. De Franschman was in het geheel niet verwonderd, doch lachte spottenderwijze. Eb, Monsieur 1 Ik dacht dat ge slimmer waart. Ik verzoek u niet te spotten, merkte Fanks be daard op. Zoo ge wilt. Wilt ge zoo vriendelijk zijn dan duidelijk le spreken 1 Heel goed Gij zegdet een vriend te zijn van Melstane dat is een leugen. Gij haatte hem. omdat h>j in het hart van Miss Marson de plaats bekleedde- die gij er verlangdet Gij wenschtet zijne dood. omdat gij en zijne geliefde en baargeld zocht le verkrijgen. Die doos met pillen is uil uwe band gegaan in die van Melstane Pardon Uit de band van M. Wosk. Gij kunt mij geen leugeus wijs maken, Guinaud. Ik heb Wosk onderhoord hij beeft de pillen geteld en u de doos weergegeven doch... open. Dat is onwaarheid Als 't u belieft, boud uwe verdediging voor Als men dit verschijnsel van nabij beschouwt, wordt men er nogal ge makkelijk de natuurlijke redens van gewaar. Neemt, bij voorbeeld, het arrondis sement Doornik, een lioefdzakelijk land- bouwdistrikt, bevattende voor de vier steden Leuze, Antoing, Peruwelz, Door nik, 50,000 inwoners en voor het uit sluitend landelijk gedeelte, 102,000 in woners. b Onder het cijnsstelsel aan fr. 42,32 dat thans herzien is, hadden de 54,000 inwoners der steden 1000 kiezers en de 102,000 inwoners van den buiten 1728. Dat is reeds tamelijk sterk. Doch, hoeveel landbouwers waren er onder die 1728 buitenkiezers? Nauwelijks 800. Want, onder het vijfmaal door het liberalismus vervalscht kiesstelsel, hadden zeer aan zienlijke boeren geen stemrecht. Wie was er kiezer op het dorp Eenige groote boe ren eigenaars, maar vooral de koopman, de rentenier, de slachter en dikwijls de herbergier, al lieden met patent. Er waren dus, krachtens behendige kieswetten, nauwelijks 800 kiezers die rechtstreeks belang hadden bij de opbeu ring van den landbouw, in een kiezers korps van ongeveer 3,700 kiezers En men is verwonderd dat, sedert dertig ja ren, het arrondissement Doornik verte genwoordigers kiest die nooit eenen maat regel ten voordeele van den landbouw hebben geëischt En het is overal hetzelfdeOp 24,000 kiezers van het arrondissement tellen Brussel en voorsteden er 21,000 en de buiten 3,000. Op 15,000 te Antwerpen tellen de stad en voorsteden er omtrent 11,000. Gent en Luik leverden dezelfde evenredigheden op. (In ons arrondissement Aalst zijn er omtrent 1,200 eynskiezers in de steden Aalst, Geerardsbergen, Ninove en Sotte- gem welke te samen ongeveer 45,000 zie- en tellen, terwijl de buitengemeenten op eene bevolking van veel meer dan het dubbel er slechts 1400 tellen.) Het liberalismus wist dat liet niets te verwachten had van den buiten. Ook heeft het hem al het mogelijke kwaad ge daan, in het voordeel der nijverheids centrums, die hem zijne beste troepen aanbrengen. Eerst en vooral ontnam het aan de buitenlieden hun beste wapen om hunne eischen te doen gelden het stem recht. Ziedaar zegt de Courrier de l'Escaut ten slotte waarom wij ons bij de lierziezing hebben aangesloten. Wij hebben in eene heromwerking van het kiesstelsel eene rechtvaardige herstelling gezien van den wederzijdschen invloed der verschillende economische faktoren van het land, zoowel als eene billijke po litieke hervorming. Het art. 47 laat ons niet zonder de bekommeringen welke noodlottig verbon den zijn aan de optreding van elke nieu wigheid,doch daar dit kiesstelsel eindelijk ten vocrdeele van den buiten, de gelijk heid van de wet invoert, stelt het ons ge rust voor de toekomst. Want, hetgeen over 't algemeen den aard der buitenlie den onderscheidt, is de kalmte, het geloof, de standvastigheid. Alle deze hoedanigheden zullen hunne werking in de kiezingen vergezellen en zij zullen ze, met het bewustzijn hunner wettige eischen, zoo op politiek als op staathuishoudkundig gebied. Achtbare lezers, gij hebt, meen ik, ge lijk alle verstandige mensclien, een groo- ten afschrik van het socialismus. Gij verafschuwt die vrceselijke roode sekte, die onlangs nog ons land in rep en roer gezet heeft, die sekte van geweld en on wen teling die geheel de bestaande maatschappij wilt 't onderste te boven keeren. Maar gij hebt misschien nog nooit na gedacht dat dit schrikverwekkend socia lismus het natuurlijk gevolg is van eene andere dwaling, die ongelukkiglijk maar al te zeer de hedendaagsche samenleving doordrongen heeft, te weten liet lil»e- ralismus. Dit gezegde zal u misschien eenigzins verwonderen. Vele liberalen zelf zullen zeggen neen, wij willen van geen socia lismus, wij eerbiedigen de maatschappe lijke orde, wij willen geen revolutie later. Eens die doos in uwe banden hebt gij de raorphinapillcn er bijgevoegd en Melstane vertrok naar Ironfields, met de dood in zijnen zak. Gij zijt sterk in de verbeelding, Monsieur, merkte de Franschman aan. Fanks deed alsof hij het niet hoorde en vervolgde In dit komplot voor den dood van Melstane werd gij ter zij gestaan door uwen medeplichtige, Francis Marson. Ah, maar gij zijt kostelijk Gij hebt uit het pak brieven, aan Miss Judith gericht, compromettesrcnde brieven van Marson gestolen. M. Fanks. ge zijt een orakel van logick Al die spotternijen raakten den detective niet. Die brieven zijn uwe macht over Marsen en gij biedt ze hem enket aan, onder voorwaarde dat hij u zijne dochter geve. Ge zijt zoo verstandig, dat ik het zelf begin te gelooven Het is mijn vaste overtuiging, sprak Fanks, eindelijk zijne koelbloedigheid verliezende wat ik heb gezegd is de waarheid. Gij en Marson zijt verantwoor delijk voor de dood van Melstane en hel is gegaan zooals ik gezegd heb. Monsieur weet ongetwijfeld niet dat er eene wet bestaat op den laster. Toch wel. Maar wc zijn alleen 1 Ge zijt wel behendig, M. Fanks. Wel mogelijk. Antwoord liever op mijne be- Immers, het liberalismus is de leer der valsche vrijheid- Het verklaart den mensch onafhanke lijk van alle goddelijk gezag, het herkent geen bovennatuurlijke orde, geen vero penbaarden Godsdienst het kent aan elkeen de volle vrijheid toe van te denken gelijk hij wil, van te leven zooals het hem jelieft, alsof er noch God noch toekomen de leven ware. Welnu de socialisten deen anders niet dan op die valsche grondstelsels voortgaan en ze tot de uiterste gevolgtrekkingen drijven. - Indien zoo spreken zij de mensch boven hem geen goddelijk wet moet erken nen, aan dewelke hij zich te onderwerpen heeft, wij moeten nog vele min eene men schel ijke'overheid erkennen of onder 't ge bied van anderen staan, want alle men sclien zijn gelijk van natuur dus geen koningen, geen landbestieders, geen mees ters. geen wetten meer noch God, noch meester a De eene moet ook niet meer bezitten van de aardsche goederen dan de andere, dus algemeene verdceling van de rijk- domen afschaffing van den bijzonderen eigendom En alles eindigt met dit leven, en dat er hiernamaals noch loon, noch straffe te verwachten is, de mensch en moet hier niet anders betrachten dan van de wellus ten des levens te genieten zooveel hij maar kan en vollen toom te vieren aan al zijne driften en begeerlijkheden. Dus, geen on verbreekbaar huwelijk meer, geen huisge zin, maar vr(je liefde, wulpschheid en los bandigheid. - Zoo redeneeren de socialisten, en wat kunnen de liberale vrijdenkers daar tegen opwerpen Niets, want zij zouden moe ten hunne eigene grondstelsels veroordee- len. En daarom ook was 't met volle waar heid dat liet socialistenblad van Gent, over eenigen tijd, schreef dat de officieele scho len, waar het onderwijs volgens den geest der goddelooze liberale princiepen inge richt is, kweekscholen zijn vansocialis ten Ziende dat de eischen der socialisten klaarblijkelijk alle recht en rede te buiten gaan en noodzakelijk tot de uiterste bui tensporigheden leiden, zij willen de eere niet hebben van mét lien in verwantschap te staan. Doch wat zij ook zeggen of niet, zij zul len zich van die vlek niet wit wasschen. Het liberalismus is de vader van het socialismus. Wij verstaan zeer goed dat vele libera len over zulk vaderschap niet zeer ver eerd zijn, doch of 't zij het willen of niet hetjkomt hun met volle recht toe. Waarom Omdat het socialismus mot zijne noodlottige leerstelsels een gevolg is van de valsche grondbeginselen van hel liberalismus. En nu, liet besluituithet bovenstaande? Het geheel eenvoudigen natuurlijk besluit is dat alwie zich tegen den vooruitgang van het socialismus wilt stellen, uit al zij ne krachten de grondstelsels van de libe rale partij moet bestrijden en hare pogin gen helpen verijdelen. Want, will gij de vrucht niet, en laat het zaad niet wer pen icaaruit zij moet ontstaan. schuldiging. Mijnheer Judas lachte onschuldig, schokschouderde en slak zijne magere hand uit op ontkennende wijze. Helaas, wat kan ik antwoorden Ik kan eukel zeggen dat ge tegen mij zooveel bewijzen hebt, als gij erhadt tegenover uwen vriend Roger Axton. Fanks voelde den slag in volle aangezicht en een hoog rood kleurde zijne wangen. Hij wist genoeg dat hij, in deze zaak, twee of driemaal den bal had misge slagen maar het klonk hem onaamgenaam in de ooren, nu het hem verweten werd door dien glim lachenden vijand, welke zoo spottend hem uitdaagde. liet waart gij die alles deed, opdat ik Roger zou verdenken, zegde F'anks nijdig. Dat was maar een klein misverstand. Ik heb u enkel verhaald wat ik wist. Is het mijne schuld dal gij daaruit vermoedens putte legen M. Axton 1 Weet «e wel, man,dat ik n kan doen aanhouden, onder verdenking van moord 1 Waarlijk Welnu, doe het dan. Ik ben gereed Fanks beet zich in stille woede op de nagels. Hij gevoelde dat hij bijna machteloos was tegenover dezen even stouten als slimmen kerel. Hij kon hem aanhouden, daar hij niet genoegzaam bewijzen had o n zulks toe le laten. Hij kon hem evenmin dwingen tot spreken, daar hij geen het minste gezag had over hem. Fanks was, om zoo te zeggen, geheel overge leverd aan de genade van Judas. Deze zag het en trok er zijn voordeel uit. Wil ik u eens wat zeggen, Monsieur, sprak de Men leest in het Zwitsersch blad le Géncvois - Het is zonderling, dat tengevolge der verbreking onzer handelsbetrekkingen met Frankrijk, die voor gevolg heeft gehad Zwitserland elders te doen zoeken hetgeen Franschman. T Zou wel tijd zijn gij hebt me nog niets g«- zegd. Eb, het is omdat ik niets weet. Dat is een leugen. Guinaud ik zeg dat gij alles weet in deze zaak. Te veel eer inderdaad. JJ.De toon tusschen beide mannen werd scherper en scherper en Fanks, inziende dat het nutteloos was het gesprek voort te zetten, stond op het puut van te ver trekken toen ccn plotseling geducht bij hem opwelde. in alle geval. Monsieur Guinaud, zegde hij stoutweg, nu zijt ge heel bedaard, maar ik twijfel of oor den rechter u iclven wel zoo meester zult zijn. Ah gij wilt mij aanhouden voorden moord I Wel ik wacht u afItah, is ben geen kind dat van een musschcnschrik vervaard is. Neen, Guinaud, voor den moord zal Ik u voor- loopig uiel doen aanhouden, maar wel voor het stelen dier brieven. Judas verschrikte Hij was niet goed op de hoogte der eugelsche wet cu ofschoon hij wel wist dat Fauks hem niet onder beschuldiging van moord zou durven aanhouden, hij wist toch niet hoe ver het recht van den detective ging in hel geval der blieven. Hij dacht dan ook een oogenblik na. Gij zoudl mij dus doen aanhouden voor het ple gen van eenen diefstal, dien ge niet weet dat ik gepleegd heb Y Wat ik weet of wat ik niet weet, komt hier niet lo pas. Ik zal u in hechtenis nemen zoodra ik een mandaat bezit. Eens in de klauwen derengelschc wet, zal ik er wel voor zorgen dat gc er met uitkomt, alvorens gij gezegd hebt wat gij weet over liet Jarl- chester geheim. Oclavius speelde hier eenvoudig een waagspel tegen Judas, zich steunende op de Franschmans onwetend heid der cngelsche wet, om hem te doen spreken. De detective kon niet anders dan zoo te handelen, daar Guinaud niet wist hoe ver den arm van het gerecht reikte en geloofde voor den diefstal der brieven kon aangehouden worden. Zulks ware noodlottig geweest voor zijne plannen, daar hij vooral de openhaarheid vreesde en eene aanhouding, >n deze omstandigheid, ware de ineenstorting van zijn u.et zooveel zorg opge bouwd kaartenhuis. Dal alles overdacht dc Franschman in eenige se conden, en zijn besluit was spoedig genomen zich zeiven redden door de slachtoffcring van iemand an ders. En het slachtoffer zou niemand anders zijn dan Judith Varlins, die bg haatte en die zich tegen hem had durven verzetten. Zijn besluit aldus vastgesteld, verzocht bg Finks beleefd terug te gaan neerzitten een verzoek waar aan de detective met de grootste voldoening beant woordde in een wanhopig spel had deze zijnen laat- sten troef verspeeld en hij zag dat hij zijnen vijand had getroffen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1