Een en ander. St. Louis (Deerlijk). Chipka. Brandverze kering. Allerhande nieuws. liet vroeger uit Frankrijk trok bij hoe veelheden welke zeker niot te versmaden zijn het is zonderling, zeggen wij, dat de andere Europeesche landen bij ons geene grootere pogingen hebben in hot werk gesteld om de markt van Zwitser land voor zich te bekomen. Ons land, hoe klein het zij, is nochtans geene te versmaden hoeveelheid voor den invoer. Het verbruik, is in zekere takken en in verhouding grooter dan bij dezen of genen van onze machtige naburen. Deze verwaarloozing, indien wij zoo mogen spreken, van de zaken van ons land, moet ons vooral verwonderen van wege België, dat nochtans onder meer dan een opzicht (bijvoorbeeld voor de machienen, de geweefsels, enz,) Frankrijk had kunnen vervangen. In Zwitserland, wij zijn er zeker van, zou men niet beter gevraagd hebben dan in inniger handels betrekkingen te komen met een land dat al onze genegenheid bezit. Doch de Belgische nijveraars hebben weinig of niets gedaan om hunne voort brengselen bij ons te verzetten. Wachten zij dat wij ze hij hen gaan halen Maar dan vergeten zij dat zij ten minste zouden moeten beginnen met zich te doen ken nen. Het is nog tijd, maar dat zij zich haas ten, anders zal bet ic laat worden de andere landen beginne» zich meer cn meer te bewegen. Een goed verstaander beeft maar ecD hall' woord noodig Advies aan onze Aalstersche Nijveraars. Temsche.van Ghelsea naar Londen Bridge het zij vier duizend meters ver. Het wonderste van al was dat liy gevólgd werd door vijftien personen in die zonderlinge voettocht, op het water, onder het oog van honderd duizenden begeesterde toeschouwers. M. de minister van binnenlandsche zaken heeft M. de gouverneur van Hene gauw en inlichtingen gevraagd over het spel der boogschioting in gemelde provin cie. In dat spel wordt een groot deel van bet dagloon der werklieden verkwanselt, en nog erger is liet, omdat de gemeente lijke besturen hieraan hunne oflicieele bescherming verleencn. Het is een we zenlijk waagspel geworden. - I'e werk lieden, zegt een liberaal blad, w agen in dit vermaak buitengewoon hooge inleg- geldcn, die dikwijls de droevigste gevol gen hebben in die minvermogende huis houdens. Een goede maatregel dus van wege M. den minister. M. de minister van spoorwegen heeft een zegel ingesteld, meldende niet bestel len op zondag. Dat hindert de liberale l>crs, enkel omdat zij daarin een middel ziet, oin do zondagrust tc doen eerbiedi gen! Wij zien in dat zegel inderdaad eene eerbiediging van ieders wil en denkwijze. Wil men niet dat de brief zondags besteld worde, men late het zegel zooals het is w il men den brief besteld iiebben, men schettre er de aanw ijzing af. Niets een voudiger dan dat de maatregel, >s m den vollen zin des woords.de eerbiediging der vrijheid van iedereen. Tcekon «les tijcis. Eene plaats van hulponderwijzer is open te Dellem (gemeenteschool) te Adegem en te I^)vendegem laangenomen scholen.) Er is volkomen gebrek aan gediplomeerde kan didaten. Het ontbreekt nochtlians niet aan leerlingen in onze normaalscholen, van waar dan die schaarschheid van onder wijzers Ziellier de oplossing van dit raadsel onze onderwijzers verlaten, de eene na de andere hunne scholen om beter betaalde bedieningen te aanvaarden of in den handel eene broodwinning te zoeken. Want een bestaan heeft men tegenwoor dig niet meer in het onderwijs. Men blijft jaren cn jaren hulponderwijzer, zonder vorhooging van jaarwedde; zelfs vele hoofdonderwijzers kunnen met hunne winning geen gezin onderhouden en als deftig burgerleven En daarbij geene hoop op pensioen op lateien leeftijd. Is het te verwonderen dal er eene stomme ontevredenheid heerscht onder de onderwijzers en dat er zoovelen.na eenige jaren beproeving, dit ondankbaar ambt vaarwel zeggen Fondsenblad. Hier heeft Zondag eene welgelukte mee ting plaats gehad. De herberg St. Louis was propens vol. De voornaamste boeren hadden den oproep beantwoord ook liet werkvolk en de burgers waren goed ver tegenwoordig. De lieer Baron Karei Bethune, van Korlrijk, hoofdman van den Zuid Vlaam sehen sprekersbond sprak over boerenhe- langen. Hij wees, met cijfers bij de hand, op de altijd toenemende medediging der vreemde landen, en de noodlottige gevol gen welke dit voor onzen diepbeproefden boerenstand na zich moest slepen. De ver- eeniging van al de landbouwers alleen kan daaraan een einde stellen. In de sa menwerking is de macht. Dat de boeren zulks op hun bedrijf toepassen, dat zij van hunne vertegenwoordigers bescherm de rechten en eene herziening van 'l belas tingstelsel eischen, en eerlang zal hunne nijverheid zoo bloeiend wezen, als zij te voren was. De heer Óonrard Boddin, landbouw- leeraar te Wacken handelde over het soci alism in betrek met den landbouw. Op staatkundig gebied wil die sekte de repu bliek op huishoudkundig gebied liet Colec tivism en op hetgeen men hedendaags liet godsdienhtig gebied noemt de godverloche- ning. Door talrijke uittreksels uit de voor naamste socialilische schrijvers,deed spre ker al liet walgelijke hunner leerstelsels uitschijnen hij toonde hoe burgers, werk- Die kwestie van 25 duizend fr. winst jaarlijks is immers belangrijk genoeg om ganseh alleen besproken te worden im mers 25 du zend franks is eenen schoonen ietem, gelijk men te Aalst zegt, die niet te verstoeten is en niets dan voordeel .an onze medeburgers bijbrengen kan. En als dan 't kantje der brandverzeke ring zal afgeweven zijn, dan zulleu wij de bespreking van de eene of andere zaak, naar keus van Mirrceusaanvangen; 't" ons onverschillig de welke, al met onze houding inde kwestie gesticht. onderbreken of te antwoorden wat hij ons ook zeggen moge. Onze vurigste wensch is immers dat hij gelukke, want dan zal hel wezenlijk zijn, Aalst boven Meer dan eens heeft Dender galm bij bnoL' enbii laatr beweerd dat desocialisten de bondgenoten d-r katholieken*yn ;e houding inde kwestie van tgas- Dus eerst en vooral de brandverzeke ring. Heerschap Miwceus die, sederl jaren, de kwestie der brandverzekering byna wekelijks heeft opgeworpen en die ze dus op zijn duimken zou moeten kennen van binnen en van buiten en ons de belofte deed zijn stelsel bekend te inaken, antwoordt ons nu dat die kwestie in 7 ruur niet ligtzulke zaken vragen veel lijd om overwogen te worden en in d' herten geprent En tot bewijs dat zulke zaken in 't vuur niet liggen en rijpelijk moeten overwogen worden, haalt Mii-roeus aan dat de man nen van Cliipka, in 1880, veel artikels schreven over 't Gasthuis, dat zij dan J weinig weèrklank op 't Landhuis von den Maar zie een jaarken later, dank zij dit schrijven werd het nieuw gast huis gestemd. En zoo is 't gebeurd met meer andere openbare werken, wil hij besluiten, die zonder de tusschenkomst van 't Cenacu- lum van Cliipka nooit zouden verwezen lijkt zijn geweest. Een weinig meer nederigheid zou u beter staan, heeren.. Laat eere aan wie eere toekomt.... 't Is immers om den don- kende logenstraffing. Wij lezen in La Gazelle schrijft Voor uit. n M. Peeters is kandidaat der socia listen. (te Mechelcn.) - Deze derde kandidatuur is de libera- len gunstig, want tot hiertoe stemden de socialisten veeleer voor de papen als voor onze kandidaten. Dit is eene hatelijkheid, zegt Vooruil, die de liberalen zich in geval van ballo teering misschien beklagen zullen. Het is voor niemand een geheim dat een socialist, liever zou sterven dan voor de papen te stemmen. Onthouden dat wel, voor de papen stemmen dat nooit Wat denkt er u van, Dendergalm?.. Begrijpt gij nu dat wij waarheid spra ken wanneer wij u toeriepen Logenaar! politieke eerdief lieden en boeren slaven zouden wezen van dpr gemakkelijk wanneer men iemand eenicre roode konstukken, die als dwinge- Qver de n00dzakelijkheid van dees of geen eenige roode kopstukken, die als dwinge landen zouden lieerscben, en eindigde met een warmen oproep tol alwie voorstander is van godsdienst, familie en eigendom. De heer Ducattilon hoofdopsteller van ons Vlaanderen, teWareghem, hceftdoen zien hoe de vlainingen te lijden hebben, in bestuur, gerecht, leger onderwijs. Hij richtte eenige doeltreffende schimscheuten op de manier waarop de Vlaamsche boeren door Fransche rechters en otllcicren beje gend worden en toonde al het belachelijke der hedendaagsche opvoeding, welke in de meeste oflicieele en geestelijke onderwijs gestichten gegeven wordt. De Vlaming moet zijn taal doen eerbiedigen en derhal ve eischen dat zijne vertegenwoordigers in gouwraden en kamers de volkstaal spreken. De voordrachtgevers werden zeer dik wijls luidruchtig toegejuicht. Iedereen was tevreden de taal van 't volk en de gelukwenschingen welke de sprekers ont vingen waren hiervan de beste getuigen. De Vlamingen hopen in de mannen van den Zuid-Vlaamsclien sprekersbond, en zij hebben gelijk, want in hun, in die ware, oprechte, geloovende volksjongens, zullen ze steeds verdedigers vinden van hunne heiligste rechten en dierbaarste belangen. openbaar werk, heeft hooren spreken, dan de zaak voor eigene rekening te nemen, er over te zagen en dan eindelijk triomfantelijk te komen beweren dat men den uitvinder ervan is... Maar de Aalste- naars zijn nog wel duizendmaal te slim om uwe blazen voor lanteernen aan te nemen. lilccrnmlion met «toom. De heer Liiken heelt te Zwolle een eerste Nederlandsche stuomk leederij ge vestigd. I)e naaipers- en vormmachicnen worden er door stoom in beweging ge bracht. Een lichte druk met den voet is voldoende om een -lOtal machienen in en uit het werk to stellen. I)e eene machien boort knopsgaten, de andere zet knoppen aan jas of broek een derde maakt op or.overtrefbare wijze den moeilijken kleermakerssteek, terwijl met cëne beweging der snijtnachien 5U en meer kledingstukken te gelijk gesneden worden i;«>n reu* uit hot woud. Men is in Kalifornië bezig eenen boom om te hakken, die tot een zeer eigenaard' doel is bestemd. Kr zullen daaruit namelijk 8 spoorweg wagons worden vervaardigd en elke wa gon zal uiteen massief uitgehold stuk hout bestaan Gereed, zullen zij naar de wereldten toonstelling worden opgezonden. De boom is 100 voel in den omtrek, op 33 voet in diameter, en bevat, buiten top en voet. 1000 voet massief en solied hout. Te voet op hel water. Een Kngelsche scheepskapitein, Paul Boy Ion, heeft dit wonder uitgericht. Hij ging. maandag laatst, enkelijk geschoeid van twee groote kloefen, op de Geachte lezers, wij moeten het u beken nen, 't was niet zonder gevoelens van angst en schrik dat wij zaterdag jl. Het Land van Aalst openden. Gij weet liet, de openbare schrijver Mirrceus had ons verwittigd, dat er eens ging onderzocht worden hoe Denderbode, sedert 20 jaren, de groote belangen dor Stad heeft bestudeerd en beoordeeld. Onze angst en schrik waren min of meer gewettigd het was immers ter onzer oore gekomen dat liet Cenaculum van Chipka, in Subiaho, eene algemeene bijeenkomst bad gehouden om den schelm- schen Denderbode te vonnissen, welke vermetel genoeg is geweest tc durven schrijven dat bedoeld Cenaculum beraad slaagt gelijk de blinden oordeelen over kleuren, dat men er zeever verkoopt, enz., enz. In een woord, Denderbode stond daar te recht beschuldigd van grove kantige kasseisleenen in den hof van Chipka ge smeten te hebben en dat was geen klein schelmstuk in de oogen der mannen van 7 Cenaculum De vierschare van Chipka hield dus eene algemeene bijeenkomst, ze was plechtig en indrukwekkend. Sixtus, die voor de omstandigheid zijn nieuwen hoed had opgezet cn zijn karabienijo meege bracht, fungeerde als voorzitter. Verder waren ook aanwezig Arabi PachaLip pen, Macharis, de baas uit de gebro ken ruit, IFmus, Marcus, enz. Talrijke getuigen zijn gedagvaard ge worden en onder dezen treft men den Vader van Denderbode aan. De groote Mirrceus die het ambt van openbaren beschuldiger waarnam, was aan een lessenaar gezeten beladen met bewijsstukken van allen aard. De Voorzitter gaf het woord aan den openbaren beschuldiger en de groote Mir rceus draaide de kraan zijner vertik kende welsprekendheid open, en zegde op statigen toon Waarde Fraters Denderbodedie schelmsehc Denderbode Maar hola! laten wij ons niet verleiden, blijven ons woord getrouw cn weven wij vooreerst dat kantje der brandverzeke ring door de Stad af, 'l welk, nu niei meer 250 duizend maar het (iende deel er van, of 25 duizend franks winst aan de Stadskas zou opleveren. De brandvcrzekering.ziedaar iets, Mir- roeus, waarop gij zult mogen aanspraak maken, wel te verstaan, als ge klaarte kunt krijgen in die tot biertoe ondoor dringbare duisternis. Nogthans wij dachten, dat gij er voor goed moest beginnen klaar in te zien. Maar neon, wij bedrogen ons ge ver wijst ons naar u nummer van 26 februari 1803, waar gij vijf hoofdartikels opgeeft om de brandverzekering in te richten. Wat beteekenen die 5 hoofdartikels?. Eenvoudig deze redenecring Zie, heeren, als ge kunt een huis in de lucht bouwen zijt gij schat rijk; benoemt eene Commis sie en zoekt dat gij er geraakt... Begre pen Nu, er is hier geene kwestie van eene Commissie in to richten, maar aan u, Mirrceus, is het en blijft het te bewijzen dal de brandverzekering door de Stad 25,000 franks winst jaarlijks kan bezor gen... Daar en daar alleen ligt de knoop!.... Gij spreekt van deze brandverzekering in te richten gelijk do veeverzekering... Weet, Mirrceus, dan niet dat die maat schappijen van veeverzekering de eene na de andere.van armoede en uitputting ster ven zoodra zij door eenige rampen zijn ge troffen geworden. In vele gevallen bestaat de vee verzekering hierin dat de leden ge houden zijn een aantal kilos vleesch te nemen van het runddier dat moest afge maakt worden. De provinciale maatschappijen van on derlinge veeverzekering in Oost- en West- Vlaanderen zijn sedert lang naar de maan en deze der provincie Luik is ernstig ziek. Maar wijden wij heden over die kwes tie niet verder uit' Rechterlijke kronijk. De 8 Aalstersche vrienden van Vooruit verschenen, gister vrijdag des namiddags, voor de Rechtbank van Dendermonde, be schuldigd van beleediging, smaad en opstand tegen de Burgerwachten, Gen darmerie en Politie, enz., enz., gepleegd op 17 en 18 April 11., dagen der betoogin gen. Allen werden veroordeeld behalve een enkele betichte wiens zaak werd ver daagd. De grootste veroordeel ing die uit gesproken is geworden, gaat tot 4 maan den gevang en 150 boete en de kleinste veroirdeeling tot eene maand en boete. Verdere inlichtingen ontbreken. Twee boterverkoopstors zijn door do rechtbank van Brussel tot boeten veroor deeld wegens het verkoopen van boter met margarine vervalscht. Voor Marie Van Haelen was het reeds hare derde maal zij kreeg 150 fr. boet. Marie Opdekam, van St. Gillis, had voor de eerste maal over de schreef ge- loopen loO fr. boet. Zekere Swinckcls, boterkoopman in 't groot, wonende Fonsnystraat te Elsene is tol eene maand gevang en duizend franks beet veroordeeld door het Berops- hof van Brussel wegens het leveren van boter vervalscht met margarine aan de Godshuizen van Brussel. I)e heer Swinckcls had insgelijks boter verkocht aan eenen Gentschen handelaar, die aan de Bijloke leverde. Die boter bleek ook met margarine vermengd te zijn en de Gentsche hande laar zag zijn kontrakt met de Godshuizen verbreken. Hij had ook een proces tegen Swinckels ingespannen, doch in deze zaak werd Swinkels vrijgesproken, daar het onmo gelijk is vast te stellen dat Swinckels die koopwaar had vervalscht. Priesterlijke Benoemingen De E. H. Stockman, onderpastoor te S. Amandsberg, is proost benoemd op Donck (Berlaere) Zijn onderpastoor benoemd te S. Amandsberg, de E.H.Verbeke, surveilant in S. Gregoriusgesticht te Ledeberg op S Macarius, te Gent, de E. H. Van der Mensbrugge, onderpastoor te Oostwinkel de E. H. De Boe, onderpastoor te Schelde- windeke, de E. H. C. Impe, priester in het seminarie. Is surveillant benoemd in S. Grego riusgesticht te Ledeberg, de E. H. De Clip- pel, diaken in het Seminarie. Laat ons wat geduld hebben totdat Mirrceus het vraagstuk rijpelijkzal bestu deerd en overwogen hebben en dat zal, denken wij,wellicht niet lang meer duren, want op 4 september 1802, schreef hij De naaste week een hoofdartikel op - de Stad Aalst-verzekeraarster tegen brand.Tot hiertoe zijn er maar scher- mutselingskes geweest nu begint de - de groote aanval. Aalst boven Eer- lijklieid en Vrijheid Tot de naaste -» week, inensohen - Acht maanden of 36 weken zijn sedert dien in de eeuw igheid verdwenen en Mir rceus zegt heden nog dat de kwestie in 't vuur niet ligt dat hij er nog wat moet over nadenken Wat bewijst dit alles? Dat men op Chipka de zaak der brandverzekering heeft vooruitgezet zonder ze te onderzoe ken. dat men tot hiertoe zeever heeft ver kocht Immers zulke ernstige zaken mag een ernstig mensch niet voorstellen zonder ze langs alle zijden bestudeerd en onderzocht te hebben. Wanneer hij anders handelt, heeft men onbetwistbaar liet recht hem toe te roepen Ge verkoopt zeever En dan slingert men vermaledijdingen naar 't hoofd van Denderbode, omdat hij schreef dat men op Cliipka beraadslaagt gelijk de blinden oordeelen over kleuren! Wat is het anders dan Nu is 't woord aan Mirrceus wij zul len inet geduld zijn ontwerp van brand verzekering afwachten, zonder hem te Lnndbouw. Ricinuskoeken zijn alleen voor bemesting aan te bevelen wanneer men ze dadelijk kan onder ploe gen of delven. Ze strooien op meerschen en landen is gevaarlijk want, de dieren in 't algemeen die er van eten, sterven er van. Een heer onzer Stad had de grasplei nen van zijn kasteel met ricinuskoeken gestrooid; zijn jachthond at er van en stierf vergiftigd binnen de 24 uren. Dus opgepast landbouwers, indien gij ricinus- koeken gebruikt, ploegt of delft ze onder. IVaamlooze brieven worden bij Denderbode van de handgewezen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1008 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8075 kilogr. Concert. Programma van 't Concert 't welk zal gegeven worden op Zondag 21 Mei 1893, om 11 1/2 ure, ter Groote Merkt, door onze Koninklijke Harmonie, onder de leiding van heer F.-L. Van den Bogaerde. 1 Koning hussunt. Narsch. Litterscheid. 2. Guill&ume Toll. Ouverture. Kossmi. 3. DioWerber. Valse. Lanner. 4. F&ntaisie sur l'Opéra. Le puits Aalst. Pauselijk Jubelfeest. Maandag aanst. 22 Mei, dus op tweeden Sinxendag, zal door de zorgen van het Davidsfonds, Afdeeling-Aalst, ter heid van liet Jubelfeest onzes II. Vaders Leo XIII, eene luisterrijke Avondfeest gegeven worden, in den katholieken werk manskring om 5 ure sliPl- De Koormaatschappij Stc-Cecilia, heeft hare welwillende medewerking willen verleenen en zal eenecantate«Hulde aan Leo XIIIuitvoeren onder de leiding van den heer Victor De Ghecst. Waarna eene voor«lrucl»t te houden door den lieer Robrecht Buyse, letterkundigen, te Rumbeke. Onderwerp De Paus en «Je^Verklie«len De heeren Leden van het Davidsfonds des Burgerskrings, van den Werkmans kring,der Koormaatschappij {St. Cecilia,) en hunne familie zijn tot het Feest uitge nood igd. In «le lente, is het noodig zich het lichaam te zuiveren om het tegen ziek ten te vrijwaren, 't Is daarom dat wij aan onze lezers de Wallenj-PiÜen aan bevelen die beroemd zijn voor het zuive ren des üchaams van alle humeuren en ook voor de genezing van verstoptheid, hoofddraaiing, sclielehoofdpijn, maagon- gesteldlieden en voor het zuiveren des bloeds. BITTER ORIENTAL is de beste. Hof «Inde.Maandag 22 Mei, ter gelegenheid der kleine kermis. L.uiatei-1-ifk. Festival,om 4 ure des namiddags. De harmonie- en fanfaarmaatschappijen der volgende gemeenten zullen het feest opluisteren Erembodegem, Gysegem, Herdersem, Moorsel, Nieuwer!;erken en Schoonaarde. Misdadige pogingen. Sinds eenige 'ijd hebben op den spoorweg van Dendermonde naar Aalst misdadige pogin gen plaats gehad. Zekeren dag lag eene groote ijzeren baar Iwars over het spoor een ander maal was het een groote steen. Gelukkiglijk werden deze hinderpalen telke male op zijde geworpen door de lo- komotief. Het parket heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld om de daders dezer laakbare pogingen te ontdekken Maandag namiddag, wilde de vrouw Van Lierde, te Ninove, haar vuur aan wakkeren, dat bijna uitgedoofd was, door en pet rooi op te gieten. Eensklaps sloeg de vlam langs onder de stoof en vatte vuur aan hare kleederen na weinige oogen- blikken stond de vrouw geheel in vlam men. Huilend liep zij de straat op geburen sprongen toe.duwden haar in eene gracht en overgoten haar met. water. De vrouw had erge brandwonden. Omtrent -1 ure namiddag, is zij in hevi ge pijnen bezweken. Haar man, die haar de eerste bijgesprongen was, is ook deer lijk verbrand aan handen en aangezicht en zal gedurende verscheidene dagen zijne bezigheden moeten staken, tengevolge zijner wonden. Diefstal van 1800,000 fr. Op eene klacht, neergelegd door M. Outhenin Chalandre, heeft M. Couturier, onderzoeks rechter te Parijs, den ingenieur N. L doen aanhouden te Brussel, die met mede hulp van verscheidene personen, ten na- deele van klager ontvreemdingen gepleegd heeft voor eeno som van 1,800,000 fr. De klacht is aan het parket overge maakt door de zorgen van het Belgisch gezantschap, daar do feiten in Belgie ge pleegd zijn, waar M. Outhenin-Chalandre groote eigendommen bezit. M. Blanc. expert, is naar Belgie ver trokken, ten einde de zaak ter plaatse te onderzoeken. De aangehouden ingeneur, M. L., was in België bestuurder van het papierdepot van het huis Outhenin-Chalandre. Roerende redding. In den nacht van dinsdag tot woensdag ontbood men voor den genaamden Viktor M., wonende in de Lepelstraat, te Brussel, in .allerijl eenen geneesheer. Deze bemerkte de zonderlinge houding van zijnen klant. Hij schreef een stillend geneesmiddel voor en zegde dat men hem geenen oogenblik alleen mocht laten. Rond 6 ure 's morgens gelukte M. er in de waakzaamheid zijner oppassers te verschalken. In eenen aanval van heete koorts liep hij half gekleed op straat, hij richtte zich naar het kanaal en, aan de Ninoofsche poort gekomen, sprong hij in 't water. Gelijkkiglijk sprong een brave werk man, Edm. De Clercq genaamd, hem zor- der aarzelen achterna. De moedige redder bemerkte hem wel dra en wilde hem op het drooge brengen. Alsdan begon tusschende beide mannen eene vreeselijke worsteling. Met al de kracht verzette zich M. tegen de pogingen zijns redders. Toch gelukte er De Clercq eindelijk in den wederspannigen aan wal te brengen onder de toejuichingen van de personen die bij dit tooneel tegenwoordig waren. M. is aanstonds naar het hospitaal overgebracht. De moedige daad van De Clercq ver dient beloond te worden. Stoutmoedige schurken. Twee slechtgekleede kerels kwamen dinsdag namiddag in de herberg der echtgenooten Rogiers, Leuvensche steenweg, te Schaar beek, cn vroegen elk eenen druppel gene- ver. Terwijl de dochter van den huize, die alleen in de herberg was, hen bedien de, grepen de twee kwaaddoeners haar bij de' keel. Het meisje wilde schreeuwen, doch viel in bezwijming. De aanvallers droegen baar in eene zij hunne buit den vlucht. De herbergierster kwam ondertusschen t' huis en diende hare dochter de noodige zorgen toe. Het meisje verhaalde wat er gebeurd was, en de policie werd aanstonds verwittigd, doch alle opzoekingen om de dieven weer te vinden, zijn vruchteloos gebleven. Eene meid te Oudenaarde, is aange houden onder verdenking van gepoogd te hebben haren meester te vergiftigen. Deze laatste had een testament ten harer voor- deele gemaakt. De zaak is op zonderlinge wijze ontdekt. Haar vrijer woonde te Brussel. Een brief van het meisje was in zijn logement aangekomen, doch daar bij vertrokken was opende men den brief, waarin gesproken werd van de hoeveel heid vergif te vergrooten. Die brief werd aan het parket overhandigd. Een vrouwke uit een naburig dorp, kwam te Gent bij eenen wisselaar om een couponneke uit te wisselen. Men oor- deele over hare verbazing toen zij, reeds het huis verlaten hebbende, teruggeroe- >en werd om te vernemen dat op haar oije eenen prijs van 50,000 fr. was ge vallen. 't Water loopt toch niet altijd naar de zee. Arme kleine Zondag namiddag ten 4 of 5 ure, was een lief jongske met name Maurice Roels, oud 5 jaar, aan het spelen met zijne makkers, in de Post hoornstraat, te Ledeberg. Een genaamde X..., woonachtig te Calken. welke daar voorbij kwam, bood het kind allerlei snoeperij aan en lokte het meè. Geheel den avond en gansch den nacht zijn ouders en familieleden opzoek ge weest, doch ontdekten niets, toen zij maandag morgend inlichtingen ontvingen over hun kind, dat te Calken, met eenen man was gezien. De ouders spoedden zich daarheen, van daar naar Heusden en ein delijk ontmoetten zij den persoon met het kind te Wetteren. Het kind riep op zijne ouders en de kerel, ziende dat hij geknipt was, wilde het kind over de brug in 't water werpen, om dan de vlucht te nemen. Maar te laat, de gendarmen hebben hem aangehouden en achter de grendels gezet. Het kind begon dan te verhalen wat martelingen het had doorstaan des nachts heeft het met dien slechten kerel in een bosch geslapen on toen het weende of op zijne ouders riep, toonde hij een groot mes en wilde het vermoorden. De sloefkes van den kleinen waren verdwenen evenals zijn hoofddeksel het had groote gaten in de kousen, was gansch bevuild en daarenboven doodmoede. Men verzekert dat binnen kort het vermaard kasteel van Laarne, dat zoo geerne bezocht wordt door kunstenaars en oudheidskenners en een dermerkweer- digste gebouwen is in dien aard, welke ons uit de middeleeuwen overblijven, zal verkocht worden. Laat ons hopen, dat zich een kooper aanbieden zal, die dat bouwkundig juweel der middeleeuwen zal doen herstellen. Dinsdag namiddag, lusschen 1 en 2 ure, heeft te Lendelende een ijselijk on we der gewoed. Donder-en bliksemslagen volgden elkander op met schrikwekkende snelheid. In een oogwenk stond eene drie woonst in volle vlam en vuur. Niet is kunnen gered worden alles is ten gronde vernield. Gelukkig is er min of meer ver zekering en zijn er geene menschenlevens te betreuren. Eenige stonden later viel de bliksem op eene nabij gelegene pachthoeve, die ge dekt was met strooi. De geburen kwamen oogenblikkelijk toegesneld, met alle soor ten van gereedschappen om het vuur te te overmeesteren. De heer Goelhals, die een der eerste den Brand bemerkt had, sprong het dak op en met de ieverige hulp der geburen, is men erin gelukt het vuur te blusschen. De schade wordt gerekend op 600 frank door verzekering dedekt. Moord le Maldegem. Uit Aar denburg, Holland, was hier sedert twee maanden zekeren H. Quaetaert toegeko men die van goede familie afstammende, hier zijn geld kwam verzuipen en er zich met der woon had geplaats. Onnoodig te zeggen dat algauw het schuint der herbergiers hunne oogst op deden en alle dagen was het de eene bras partij na de andere, onder het Rederijkste gespuis der gemeente. Henri Quaetaert is weduwnaar sedert verleden jaar en 42 jaar oud, hebbende twee jonge knapen waarvan de eene bij de familie in Holland woont en de andere met hem medegekomen zijnde te Malde gem, weldra bij hem niet meer terugkeer de en door behulpzame lieden, in de ver wachting nochlhans van eene goede be looning (want do familie is rijk) opgeno men werd. Sedert drie dagen was Quaetaert we derom aan het zuipen en in den nacht van maandag tot dinsdag trok hij zwijmel dronken huiswaarts uit de herberg van Leo Van Loo, Hospitaalstraat, waar hij gansch den avond getrakteerd had. Dien dag heeft hij eene banknoot van veertig gulden, uitgewisseld bij den notaris Wal- lyn, opgemaakt, en naar eenigen zeggen, is dat geld door zijne liederrijke omgeving gestolen, hetgeen niet heel aannemelijk is. De dader Achiel Bekaert, 35 jaar oud, smid gehuwd met Maria De Smet en vader van vier jonge kinderen, was Quaetaert opgevolgd, alhoewel zijne smis en woonst langs de tegenovergestelde richting staat, (rechtover het hospitaal). Er moeten woorden gewisseld zijn geweest tusschen dader en slachtoffer wegens het geld want, de voornaamste getuigen, Charles Moelaert en zijne vrouw, hebben op den oogenblik des aanslag, Bekaert ■t kamer waarvan zij de deur op slot draai- hooren roepen Wat Ge zegt dat ik uwe den, ledigden de tooglade en namen met portemonnaie gestolen heb

De Denderbode | 1893 | | pagina 2