NIEUWS- EN AANKÖNDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST Herziening. Donderdag 25 Mei 1895 10 centiemen per nummer. A7ste Jaar, 1M° 2778. advebtentiënimujs Politiek overzicht. Eenige cijfers. MIJNHEER JUDAS Spoorwegreizen. Nederduitsche Bond. AKONNEMENTPRIJS Oil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. - De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAK DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3-bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. - Voor de advertentiën uit vreemde lande„ zich uitsluitend te wenden lot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena straat eu te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Guique suum. Aalst, «4 Mei 1893. Frankrijk. Parijs, 22 Mei. In een breedvoerig artikel tracht do Matin te bewijzen, dat de Maasforten in Belgie werden gebouwd om aan Duilschland een sterke barreel legen Frankrijk aan te bie den. Het akkoord tusschcn Belgiè en Duitschland kan niet langer geloochend worden. Zondag hebben teRoubaix socialistische betoogingen plaats gehad. Er werd geroepen Vive la Prusse A bas la France De XIXC Siècle zegt dat niet anders dan de Belgen, die in het Noorderdepartement krioelen, zulke anti-Fransche betooging op het getouw kunnen gezet hebben. Itai.ie. Ministerieelc crisis. M. Giollitti maakte in de Kamer bekend, dat het ministerie bij den koning zijn ont slag ingediend heeft. De minister verzocht de Kamer, in het belang van het land, met over óe beraadslaging voort te gaan. Na veel woorden werd bet voorstel met groote meerderheid aangenomen. Ook de Senaat ging in dezen zin meè. De Kamer heeft daarna de algemeene beraadslaging over de begrooting van bui- tendlandsche zaken tot een einde ge bracht. Zij behandelt nu de artikelen. M. Brin zegt, dat na de verklaring van M. Giollitti en het votum der Kamers het antwoorden op de beschouwingen, gedu rende do algemeene beraadslagingen en die over de artikelen gemaakt, onmogelijk is. Wel zal hij antwoorden op alle vragen van bestuurlijken aard. Het ministerie zal dus aan 't bewind blijven enkel om bestuurzaken af te han delen, Dc koning hoeft zaterdag namiddag met de voorzitters der beide Kamers eene sa menkomst gehad. Hoe zal de crisis worden opgelost? Som migen zijn van meening dat er enkel een paar namen zullen veranderen, maar dat de hoofdinrichting van liet ministerie dezelfde en M. Giolitti aan 't hoofd blijven zal. Anderen droomen reeds eene samen stelling Crispi-di Rudini-Giollitti wat een Comble zou wezen en eenigen ver wachten een kabinet-Zanardelli. Ze hebben waarlijk keus, de Italianen, maar het ergste is dat ze er nooit een vin den, die hen uit den krot kan helpen, waar ze tot boven de ooren in zitten. nieuw tijdperk, waarin groote sociale hervormingen zullen tot stand komen. De menigte wil niet alleen krachtdadige, maar ook eerlijke mannen aan 't bewind, die niet uitsluitend voor hunne vriendjes zorgen, maar die zich vooral met 's lands belangen bezig houden. Volgens de Fan/alia is de val van het ministerie Giolitti het begin van een De Annuaire slatistiquc de la Bel- gique voor het jaar 1892 is verschenen en deelen er eenige inlichtingen van alge meen belang uit meè Wij zien daarin dat het hoogste punt van België is de Baraque Michelin de provincie Luik, 678 meters boven den spiegel der zee en het laagste de gemeente Moere, bij Veurne, 2 meters beneden den zeespiegel. De oppervlakto des rijks is 2,945,589 heet. met een totaal van 2596 gemeenten. Ziehier onder oogpunt der bevolking hoe ons land is vooruitgegaan Jaren. Inwoners. Jaren Inwoners 1831 3,785,814 1870 5.087,826 1836 3,927,701 1876 5,336,185 1846 4,337,205 1880 5,520,009 1850 4,426,205 1888 6,030,043 1856 4,529,461 1890 6,069,421 1866 4,827.833 1891 6,136,444 Van die 6,136,444 inwoners, op 31 januari 1892, waren er 3,060,876 man nen en 3,075,568 vrouwen, zoodus 15,000 vrouwen meer. Sedert 1831, zoodus sedert het begin onzer onafhankelijkheid, heeft het land 2,350,630 zielen bijgewonnen. Dat is t klaarste bewijs dat we 't nog zoo heel slecht niet hebben gehad. liet land bezit 4 gemeenten met meer dan 100,000 inwoners 20 gemeenten met 25,000 a 100,000 inwoners 5 met 20 a 25,000 9 met 15 a 20,000 36 met 10 a 15,1)00 116 met 5 a 10,000 210 met 3 a 5,000 729 met 1,000 a 2,000 751 met 500 a 1000 286 met 3 a oOO en 116 gemeenten met minder dan 300 in woners. De stad Antwerpen telde 88,487 in woners in 1846; 102,761 in 1856; 117,26. in 1866; 169,112 in 1880 224,012 m 1890 232.723 in 1891. Aanschouwt men daarneven de andere groote steden dan beseft men eerst de reusachtige ontwikkeling der Scheldestad Brussel is van 123,874 inwoners in 1846 geklommen tot slechts 180,147 in 1891 Gent van 102,977 in 1816 tot 150,222lm 1891Luik van 75,961 in 1846 tot lo3,324 in 1891. Op 31 december 1890 telde het land 5 897,883 geboren Belgen de vreemde lingen in het land wonende, bestonden uit 47,338 Duitschers, 45,430 Franschon 4 523 Engelschen, 9,716 Luxemburgers, 56 306 Nederlanders, 1,153 Oostenrijkers, 1,711 Italianen, 1,532 Zwitsers, enz. Er was ééne getrouwde vrouw in ons land beneden de 15 jaar en ééne wedu we tusschen de 15 en 18 jaar. Het is gewoonlijk tusschen do 20 en 30 jaar dat de menschen trouwen welnu van die jaren waren er van 20 a 25 jaar 251,168 mannen ongetrouwd en 27,496 getrouwd en 203,056 vrouwen onge trouwd en 60,680 getrouwd van 25 a 30 jaar 122,297 mannen ongetrouwd en 99,985 getrouwd en 105,630 vrouwen on getrouwd en 121,414 getrouwd. Er was 1 ongetrouwde honderjarige jonge dochter, 2 honderdjarige weduw naars en 4 honderjarige weduwen. Het aantal jonge jufvrouwen, die in 1891 in ons land to trouwen waren, was als volgt 38e Vervolg. Fanks nam dus andermaal plaats, doch Judas, den kelijk voorziende dat er gelegenheid was om hier zijn redenaarstalent le loonen, bleef rechtstaan eu w uifde met de hand op echt theatrale wijze. M. Fanks, begon hij met eene gemaakte ontroe ring, gij ziet voor u een man van eer. Üe eer mijner voorvaders is al wal ik bezit en ik zou haar niet willen verkoopen, nceu, zelfs niet voor al dc schatten van een Rotschild. Doch hier in deze zaak treed het ge recht op. Indien ik blijf zwijgen, wordt lk van ccne vreeselijke misdaad verdachtmijn naam liet in het slijk. Mag ik hem daar laten insleuren Neen, dat is onmogelijk en daarom zeg ik mij zclven Guinaud, gij moet voor eens uwe eer vergeten en zeggen wie., die vrouw is. Die vrouw riep de dective. Eh, Monsieur, dat verbaast u. Het is zoo verwon derlijk niet, luister slechts Ik zal u al zeggen wat ik weet aangaand^ dood van mijnen goeden vriend. Van 18 tot 20 Van 20 tot 25 Van 25 tot 30 Van 30 tot 35 Van 35 tot 40 Van 40 tot 45 Van 45 tot 50 109.048 203,056 105,630 60,605 38,996 30,876 27,311 Hooger denken we niet te moeten gaan; de meeste dezer jufvrouwen uit de laatste kategorieën beweeren dat ze nooit een echtgenoot gewild hebben en we trekken dat ook niet in twijfel. Onder oogpunt van nationaliteit gaf de volksopteliing de volgende uilslagen Inw sprekende alleen fransch 2,485,072 n vlaamsch 2,741,293 duitsch 33,026 fransch en vlaamsch 700,519 duitsch 58,059 vlaamsch en duitsch 7,195 de drietalen 36,185 geen der 3 talen 4,672 Als men narekent dat zij die fransch en vlaamsch, duitsch en vlaamsch en de dry talen spreken, hijna allen Vlamingen zyn, ziet men eerst goed in welk overwicht de Vlamingen in het land hebben. Volgens beslissing der Volkskamer zal de beraadslaging over de herziening mor gen Donderdag voortgezet worden. Aan 't dagorde staat het art. 48. Dees artikel is uiterst belangrijk daar het de wijze van benoeming der kamer leden bepaalt. Verscheidene vraagpunten zijn er aan verbonden, namelijk de ver plichtende stemming de stemming m de cemeente de verkiezing der leden van Kamer en Senaat per arrondissement of per lijst, ofwel de verkiezing per kies- distrikt een lid kiezende voor de kamer, en twee kiesdistrikten kiezende een sena- teur, de vertegenwoordiging der minder heden en der belangen, enz., enz. Deze verschillige vraagpunten zullen levendige redetwisten uitlokken. De wetgevende kiezingen werden tot hiertoe gehouden in dc maand Juni. Verschillige leden der Rech terzijde i hebben in de Commissie doen bemerken l dat talrijke werklieken, landbouwers, steenbakkers, enz., enz. op dit tijdstip des jaars in den vreemde arbeiden en dus aan 'de kiezingen geen deel zouden kunnen nemen. Zij denken het dus wenschelyk dat de wetgevende kiezingen in October zou den gebeuren. Men heeft hier uit het oog verloren dat de gemeen tekiezingen in October plaats grijpen. Wanneer de gemeentekiezingen in een jaar vallen dat er geene wetge vende Uitzingen moeten gehouden worden, zal er «'een hoegenaamd bezwaar zyn, doch hoe zal men het regelen wanneer deze beide kiezingen te samen vallen. Men zou de eene kiezing in de eerste week van october en de tweede in de laatste week kunnen houden. Ook de provinciale kiezingen zullen van tiidstip moeten veranderen, want in de maand Mei zijn alle de werklieden die in vreemde landen gaan arbeiden reeds ver trokken. Laat ons afwachten wat de grondwet gevende Kamers in hare wijsheid beslis sen zullen. Het abonnement kan niet verbroken worden het kan niet verwisseld worden voor een van eene andere klasse het wordt niet terugbetaald in geval van verlies. Op 15 juni komt een ministerieel besluit in werking, krachtens hetwelk men ge durende 15 dagen een abonnement kan nemen, geldig op geheel het net der staatsspoorwegen. Ziehier de voornaamste bepaling van dit besluit Abonnementskaarten, geldig gedurende vijftien dagen op heel het net der Staats spoorwegen. worden afgegeven legenden prijs van 50 fr. voor de eerste 38 fr. voor de tweede en 25 fr. voor de derde klas. De aanvrager is verplicht daarenboven eene som van 5 fr. neer te leggen, als borgtocht voor de inlevering, aan de eene of andere statie of halte van den Staats spoorweg, zijner kaart, uiterlijk 's ander daags morgends na haar vervallen. Na dien tijd blijft de borgtocht ten bate van het beheer, behalve by laattijdige inleve ring, wanneer het abonnement zonder af breking wordt vernieuwd. De abonnementen gaan in met den dag der afgifte der kaart, vastgesteld door den stempel der statie, en eindigen den loen dag te middernacht. Zij zijn geldig in alle openbare treinen, met uitzondering van die internationale treinen, welke het beheer aanwijst, van de bijzondere treinen en van de plezier- treinen. De abonnementen zijn uitsluitend per soneel en kunnen niet aan anderen wor den overgedaan. Maar gij zult me niet wijs maken, dat de moord op Mclstane het werk is eener vrouw Guiouud hief plechtig dc rechterhand in de hoogte. Oh zegde hij, er gebeuren vreeselijke dingen in de wereld. Het tartden me» is met eoed j doch kan de diepten peilen van het hart der vrouw - Gelieve nu niet te preeken en zet uw verhaal voort. Mijnheer Judas glimlachte, liet zijnen hoogdravenden toon varen en vertelde nu voort op echte dramatische vijze. Wat ik u ga verhalen is een drama zooais geen schouwburg er ooit eeu opvoerde. Den avond voor hij naar Jarlchester vertrok, bevond mijn vriend Mclstane zich in deze kamerik alleen was bij hem. Wij klap ten, wii lachten, wij spraken over het afscheid. Eens klaps werd er op het venster geklopt, het venster dat zich opent als eene deur langs denhof. Melslane sprong op, ik ontwaarde eene vrouw, die haar aange- zjcht onder cencn sluier hield verborgen. Ik wist in welke betrekking Mclstane was met de dochter van Marson, ik zag in dat het eene laatste bijeenkomst was cn op het vriendelijke verzoek van mijn vriend, liet hem alleen, Mclstane sloot de deur achter mij toe hij aanzag mij dus als bekwaam blijven staan luisteren. Goed, sprak ik bij mij zeiven, gij aau- ziet mij voor een spion, welnu ik zal het zijn. Ik ging naar buiten, sloop dicht bij bet half open. staande venster en hoorde alles - alles. Zij klapten en twisten, cn schreeuwden. Het was verschrikkelijk Zij eischte iets terug van hem en hij. toestemmende» verliet de kamer om het te gaan halen. De vrouw was alleen. Zij naderde de tafel hier Er lag eene doos op de pillen van mijnen vriend. Zij opeudedc doos en met mijn eigen oogen zag ik haar iels er in leggen, ik weet niet wat. Zij sloot de doos en wachtte. Ik zag Melslane terugkeeren. Zij klapten nog een wijl en nauicn dan afscheid van elkaar. Ik vluchtte van het venster weg en wanneer ik terug in deze kamer kwam was de vrouw vertrokken, Melstanc was weg en het venster was toegeduwd. doch niet gesloten. Ik opende het en.... op hel grasplein lag een zakdoek. Het was de mijne niet en, op dien zakdoek las ik den naam der vrouw die hier kwam de vrouw die de pillen in dc doos legde dc vrouwe die Mclstane...., En dien naam die naam schreeuwde Fanks, vol ontroering rechtspringende, zeg mij dien naam Snel ali dc gedachte had Judas een witten zakdoek te voorschijn gehaald cn reikte hem over aan Fanks. l)e detective opende hem cn in den ,hoek stond dc naam Judith I)e Bond heeft brieven gericht aan MM. Van Wambeke en minister Van den Pee reboom Wi; laten hier den brief aan M. Van Wambeke,onzen achtbaren Burgemeester volgen Den heerc Van Wambeke, v>lksverte genwoordiger van Aalst, ondervoorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers. Aalst. Zeer achtbare lieer. Wij hebben de eer U namens de alge meene vergadering der leden van den Nederduitschen Bond van Antwerpen onzen innigen en eerbiedigen dank te be tuigen. voor de zoo kloeke wijze waarop gij, in de zitting der Kamer van Volksver tegenwoordigers van den 28 april 1.1.. onzen achtbaren heer Coremans ter zijde hebt gestaan tegenover de opgepaste, ja onbeleefde houding, die minister Van den Peereboom jegens onzen volksvertegen woordiger heeft aangenomen. Het vlaamsche volk heeft immer in u eenen zijner trouwste en verdienstelijkste verdedigers gehad uw naam is onaf scheidbaar verbonden met de voornaamste taalwetten, die door onze gevierde verte genwoordigers Jan De Laet en Coremans werden voorgesteld. Onlangs nog op het banket-Coremans hebt gij u op uwe vlaamsch en volksgezinde parlementaire loopbaan beroepen, en bij die gelegenheid nogmaals beloofd onzen vlaamschen leider trouw te zullen blijven ondersteunen in zijnen rechtveerdigen strijd voor de rech ten van onzen volksstam. Met de uiterste vreugde heeft de vlaamsche bevolking van heel ons land gezien, hoe gij nog in den loop derzelfde maand de minachtende houding, waar door minister Vanden Peereboom het vlaamsche volk in den persoon zijner afgeveerdigden gekrenkt heelt, gelaakt hebt met al het gezag welk uw eerbied- weerdige ouderdom, het hooge eereambt dat gij bekleedt en de algemeene achting die gij geniet, u geven. Daarom, zeer achtbare heer, kunt gij op dc voortdurende erkentelijkheid reke nen van heel 't vlaamsche land, maar bovenal van den Nederduitschen Bond van Antwerpen. Aanveerd, zeer achtbaren lieer, de be tuiging onzer zeer verkleefde en eerbiedi ge gevoelens. Aanteèkeningcn uit het dagboek van den detective Welk een vreemdsoortige geschiedenis heeft Judas verhaald Hij heeft dc vrouw gezien die het vergif in dc doos legde cn aldus den moord pleegde. De naam baarde mij niet veel verwondering meer. Ik dacht dat Miss Varlius de schuldige was, ik d.chlechter niet zoo spoedig mijne vermoedens bevestigd te zien. Arme Roger, wat een slag voor hem als hij ver neemt dat de vrouw, die hij bemint, plichlig is aan zulke misdaad Ik kan niet aannemen dat z'ü ooit oprechte liefde gevoelde voor Axlon Ik kan ook niet begrijpen waarom zij den moord pleegde Niet het minste medelijden gevoel ik voor haar. Zij heeft Roger schandelijk bedrogen, zij heeft Florry Marson schandelijk behandeld. Haar zakdoek heeft haar verradden en het zal eene behendige vrouw zijn indien zij zich vrij pleiten kan Die zakdoek en de getuigenis van Judas, zijn beiden j verpletterend voor haar. Ik zal aan Marson een onderhoud vragen en Judas en Roger medocwen, ten einde heel dc zaak klaar te maken. Het zal een vreeselijk oogcnblik zijn voor dien goeden Axlon, doch alles is beter dan hem zien in het huwelijk ie treden met haar. Dat was dan de reden waarom zij weigerde mijdic brieven te laten zien Er waren er tusschen van haar, die haar had kunnen verradenZij heeft den heelen tijd dubbel spel gevoerd.doch ten slotte is zij nu toch aan hel eiml.Die vrouw metij eren zenuwen heb ben. Hare aangenomen zuster ligt gevaarlijk ziek ten gevolge van Judith 's misdaad en toch kan deze haar masker voortdragen en haar xverk van verpleegster voortzetten.... Ik verwacht een vreeselijk tooneel mor gen avond Judas is een liendubbelen schurk. Ik zou een fortuin geven indien hij de schuldige en Judith on- plicbtig was.Niels zou meer voldoening geven dan hem in de ijzers te kunnen leggen. XVI. ARME ROGER I Zijl gij nooit in de tropickcn geweest Zoo ja dan zult gij weten hoe wreed dc zon kan zijn voor de onge lukkige Europeanen, die onderhare brandende stralen letterlijk worden gebraden. Heel het gestel wordt dan verlamd en ontzenuwd, het is alsof de hersens weg smelten en het lichaam wordt als zielloos men staal op of vlcidt zich neer zonder tc weten wat men doet werktuigelijk' zooals ee» automaat, i Dusdanig was Judith den dag na het onderhoud met Guinaud en zij volvoerde hare dagelijksche werkzaam heden op eene wijze, die toonde hoe Iel hare leveos- krachten hadden geleden onder den schok, dien zij had onderstaan. Door een onophoudelijk waken bij de zieke, dooreen voortdurend overwegen op den toestand der zaken in betrekking lol Judas, was zij stoffelijk zedelijk lotaai uitgeput. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1