NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. 10 centiemen per nummer. 47ste Jaar, N° 2780. advertentiënprijs Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS DË DËNDËRBODE ABONNEMEIVTPRI.'IS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank s jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiên door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 81, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel. Gewone lb centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 59 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. - Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie llavas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Guique suum. Aalst, 31 Mei 1833. Frankrijk. De Figaro heeft den Bisschop van Vervins geïnterviewd over de vereenigde katholieken De H. Vader, zegde hij, heeft aan de monarchisten eene plicht van zelfver loochening willen opleggen. Zij mogen nu in geweten de republiek niet meer als republiek bestrijden maar de Paus heeft zeker het inzicht niet gehad ze te ver plichten op de daken uit te roepen, dat de republiek het beste der gouvernementen is en dat onze tegenwoordige regeerders de geboren beschermers der Kerk zijn Deden zij het, niemand zou hen gelooven. De monarchisten behouden dus hunne denkwijze, maar zij zullen niets tegen de republiek doen, tot den dag en die dag zal komen dat het volk zelfs krachtig zijnen wil zal hebben doen kennen van de republiek om te werpen. Turkije. Albaneezen en Monte- negrijnen.Van over lange, lange jaren bestaat er tusschen Albaneezen en Monte- negrijnen eene veete, die van tijd tot tijd aanleiding geeft tot bloedige tooneelcn. Een telegram uit Cetlinje, 24 mei, meldt dat zulks andermaal hei geval is geweest. Bij eene bloedige botsing tusschen inwoners van Scutari en den Albanischen Mirditen-stamzijn 5 personen gedood. De troepen zijn] thans ter plaatse. Chicago, 30 mei. De Engelsche afdeeling en die der Engelsche kolonicén. uitgenomen de Cana- deesclic en die der schoone kunsten, zijn gisteren wegens den zondag gesloten gebleven. De rechter in kortgeding heeft voor- loopig besloten het comiteit der tentoon stelling te verbieden 's zondags te openen omdat de actionnarissen der tentoonstel ling in de wet, aan het congres voorge legd, verklaard hadden dat de tentoon stelling 's zondags zou gesloten blijven. Argentijnsche financiën. De Times deelt een lang telegram meê uit Buenos- Ayres, waarin volgens de Argentijnsche Times gemeld wordt, dat de provincie Buenos-Ayres een bijzondere commissaris naar Europa gezonden heeft, ten einde te onderhandelen over eene nieuwe schik king betrekkelijk de buitenlandsche schuld der provincie. De commissaris zal eene vergadering bijeenroepen van de vertegenwoordigers van het huis Baring, van de bank der Nederlanden, de Duitsche bank en het huis Stern Brothers. Hij zal hen voorstel len de veracliterde intresten en het amor- tissement te kapitaliseeren. Intusschen zal hij hen ook voorstellen intresten te verminderen en de afbeta ling op te schorsen. De commissaris zal jaarlijksche betaling aanbieden van 1/2 t. h. en 2 t. li. intrest, en trachten eene leening te bekomen van 800,000 pond sterling, om de haven van La Plata voltrekken. Het verslag van den nationalen minis ter van financiën over het ontwerp van het provinciaal gouvernement, veroor deelt dat ontwerp en zegt dat de tegen- oordige economische toestand der pro vincie voortspruit uit het gebrek aan vooruitzicht en slecht bestuur. De provincie zou gemakkelijk besparin gen kunnen doen en is in staat eene som voor te behouden, gelijk aan 4 t. h. voor den dienst der schulden. Het verslag van den minister van financiën is niet meegedeeld aan den commissaris, noch aan de provinciale ministers. 40* Vervolg. God riep hij uit als niet loegevrongen keel, het dan waar Ik kau u niet antwoordden. Roger gevoelde dat de kamer rondom hem draaide h(j zocht naar eenen stoel om een steun te bebi van daar zag hjj, vol afgrijzen, naar die geliefde sprakeloos en stokstijf slaande midden in het vertrek. Judith, neen, gij meent niet wat gij zegt, riep hij terwijl snikken zijne stem verdoofden gij kunt mij niet begrijpen. Judas zegt dat gij Melstaue hebt ver moord. Hij kan het bewijzen, zegt hij, door uwen zak doek. Hij verhaalde het aan Fanks, die detective Gij zijt in gevaar, ik kan u niet redden. Groote God indien gij eenig medelijden hebt met]mij, medelijden met u zelven, spreek dan en zeg dat die beschuldiging eene leugen is, eene leugen Maar ik kan niet, Roger. Zijt gij onseliuldigd 1 Ik kan het niet zeggen, VERGADERING DER AUROINDISeEMEa'Tg AALST. Zondag jl. hield de Bewarende Vereeni- ging onzes Arrondissements hare jaarlijk sche verplichte Vergadering te Gee- rardsbergen.ten lokale van den Katholie ken Kring. Ongeveer 150 personen uit alle de stre ken van den lande van Aalst waren tegenwoordig. De Vergadering was voorgezeten door M. Van Wambeke, Burgemeester van Aalst, en Ondervoorzitter der Volkska mer. De heèren Van Vreckem en Verbrug - ghen waren afwezig ter oorzake van onpasselijkheid en verzochten om veront- schudigingp De heer Voorzitter treedt vooreerst in uitgebreide beschouwing over het nieuw art. 47 der Grondwet 't welk de meer voudige stemming bij de kiezingen voor de wetgevende Kamers in leven roept. De heer Van Wambeke doet vooral uitschijnen en roept er de aandacht op in, dat de nieuwe toestand welken uit de herziening, op kiesterrein, gaat geboren worden, eene gansche herinrichting der katholieke bewarende strijdmachten en van de leiding des strijds noodzakelijk maakt. Voortaan zullen er zoovele afzonderlijke kiescollegiën bestaan dan er gemeenten in 't Arrondissement geteld worden en thans dringt de noodzakelijkheid zich op ze te vereenigen in vooruitzicht van eene geza menlijke werking. Om dit gewenschte doel te bereiken, zal men in elke gemeente een Kiesbestuur moeten inrichten door tusschenkomst de vijf Kantonnale Komi- teiten stevig verbonden aan het Midden- Komiteil der Bewarende Vereeniging des Arrondissements. Na eenen redetwist aan den welken de heeren R. Eeman, Mussely, baron Leo Belliune en D. De l'Arbre deelnemen, be sluit de vergadering dat eene bijzondere Commissie zal gelast worden, zonder ver wijl, deze nieuwe inrichting te verwezen lijken en van in elke gemeente de kiezers lijsten te laten opmaken. Dees Comiteit zal samengesteld worden uit twee afgevaardigden door elk Kanton, binnen de 8 dagen aangewezen, en aan 't welk de oude strijders den kicsbewer kingen toegedaan ener in ervaren, zullen uitgenoodigd worden zich toe te voegen. Dit voornaamste punt geregeld zijnde, gaat de Vergadering over tot het 2° punt van 't dagorde a Onderzoek des onlwerps van hel nieuw artikel 48 door de regeering voorgesteld en waarover de Volkska mer' nog deze week zal moeten uit spraak doen De heer R. Eeman doet bemerken dat men in den tekst der regeering, twee za ken ontwaart die er klaar en duidelijk zijn in aangewezen, namelijk de stem ming in de gemeente en de verplichte stemming; doch er is nog eene derde zaak van het grootste gewicht, die men slechts tusschen de regels aantreft, 't is de ge- evenredig de vertegenwoordiging De stemming in de gemeente, zegt spre ker, dringt zich op. Wat de verplichte stemming betreft deze is van weinig be lang voor de katholieken van 't Arrondis sement Aalstzij, die altijd toonbeelden an politieken moed, dapperheid en op offeringen zijn geweest, hebben dien zweepslag niet noodig. Er blijft dus nog slechts de geevenre digde vertegenwoordiging over, en de redenaar spoort de Vergadering aan onze achtbare mandatarissen,de heeren Volks vertegenwoordigers en Senators, hare denkwijze over deze nieuwigheid te laten kennen, waarvan het onvermijdelijk ge volg, volgens hem, zal wezen, in zeer korten tijd alle politiek leven te dooden en de katholieke partij te ontredderen. {Menigvuldige teekens van toetreding.) Na eene gedachtenwisseling tusschen verscheidene leden, raadpleegt de heer Voorzitter de Vergadering over de ge stelde vraag, op voorhand verklarende dat zijne Collegas en hij zich gelukkig zullen achten do gevoelens hunner kiezers aangaande dit vraagstuk te kennen. (Tee kens van goedkeuring.) Al de armen verheffen zich in de hoogte om tegen de invoering van dit stelsel in onze kieswetien te protesteeren. Er werd onmiddelijk over gegaan tot eene tegenproefde voorstaanders van het stelsel worden uitgenoodigd den arm in de hoogte te verheffen. De armen van slechts 2 voorstaanders vertoonen zich. De geevenredigde vertegenwoordiging wordt dus met groote meerderheid ver- stooten als noodlottig voor de Katholieke Bewarende Partij. Zijt gij plichtig 1 Ik kan het niet zeggen. Axton wreef met de hand over het hccte voorhoofd. zich afvragende of hij droomde of wakker was. Eu nog eens slak hij de handen smeekend uit naar haar. Judith, bad hij. gij moet spreken. Zie, ik kniel neer voor u. Ik il die vreeselijke geschiedenis niet gelooven. In mijne oogen zijt gij onschuldig, omdat gij mijn al zjjt, mijn leven. Maar de wereld, denk aan de wereld. Zij zal u plichtig maken, indien gij verontschuldigen wilt. Judas heeft u in zijne macht en h(j is een ongenadige schurk. Hij haat u. Hij zal neèrplonsen in den modder der schande, indien gij niet wit wascht van die beschuldiging. In uw belang, in het mijne, spreek. Laat, in Gods naam, dien on- menseh niet zegepralen over u. Sla zijne hatelijke leugens den bodem in en doe hem straffen. Voor de liefde van God, Judith, spreek. Judith zegde geen woord, doch hare rusteloozc ademhaling, die rilling over geheel haar lichaam, bet snelle openen en toewringen hare handen, bewezen hoe ontroerd zij w as. Zij spreekt nietzegde Axton, traag rechtstaan- en een slap achteruitgaande. Zij zwijgt. Wat moet het betcckenen 1 Hij waagde een laatste poging om haar over te halen de beschuldiging van Judas te weerleggen. Gij wilt niet spreken, sprak hij, tot in de ziel ge roerd, ik heb gebeden, ik heb"; gesmeekt. Toch zwijgt De heer Van Wambeke verklaart, wat hem betreft,het hem des te gemakkelijker zal wezen zich naar de denkwijze der Vergadering te schikken daar hij altijd vijandig is geweest aan deze chineezerij. De heer Woeste zegt dat zijne vijandige houding tegenover de geevenredigde ver tegenwoordiging, gelijk zekere kortzich tige theoreticussen ze verslaan, sedert lang gekend is, en dat hij zijne denkwijze met des te meer kracht zal verdedigen daar zij door zijne lastgevers gedeeld wordt. Eindelijk de heer De Sadeleer doet onder de toejuichingen der vergadering bemerken dat hij zich van den beginne af, ter Volkskamer, tegen de herziening van art. 48 der Grondwet heeft verzet, 't welk een hinderpaal is tot de invoering der geevenredigde vertegenwoordiging dat hij er in geslaagd was zijne zienswijze door de overgroote meerderheid der Volks kamer te doen deelen, en dat, zoo de kwestie heden terug werd opgeworpen, hot toe te schrijven is aan de tegenstrij dige stemming die de Regeering in't Senaat heeft verkregen. Ik ook, voegde onze jeugdige vertegenwoordiger er bij,gevoel mij dus zeer op mijn gemak ten op zichte der stemming welke de Vergadering komt uit te brengen. De heeren De Sadeleeien Woeste doen ten andere nog bemerken, dat het stelsel der geevenredigde vertegenwoor diging, eenige jaren geleden in Engeland aangenomen, na de eerste proefneming door onze naburen werd verlaten nu indien er ernstige en practische lieden op de wereld zijn, dan zijn het wel de Engel- schen. Verder nog dat zoo het niet te ontken nen valt dat het stelsel in eenige Zwitser- sche kantons in zwang is, het ook niet kan betwist worden dat het aanleiding heeft gegeven tot de monsterachtigste bondnoodscliappen tusschen liberalen en socialisten, gericht tegen den gemeenen vijand, de Katholieke Bewarende Partij welke is verpletterd geworden. De heer De Sadeleer voegt er bij, dat het vraagstuk der geevenredigde verte genwoordiging verwekt werd, door de al te overdreven helangrijkheid van som mige arrondissementen, vooral dat van Brussel 't welk 18 volksvertegenwoor digers benoemt. Maar, zegt spreker, om dien onregel- matigen en ondragelijken toestand te keer te gaan, is het niet noodzakelijk de ver warring ganscli 't land door te zaaien men heeft slechts die arrondissementen te splitsen gelijk men het in naburige landen heeft gedaan. gij, terwijl ik zeg dat gij onschuldig zijt. Maar ik kan liet niet bewijzen, slechts gij kunt het, gij alleen. Judithhoor mij aan. Doodelijk is bet gevaar dat u bedreig'. Kanks komt dezen avond hierheen, met Judas en zij zullen u beschuldigen voor die misdaad. Dezen avond murmelde zij- Ja. Zij hebben aan M. Marson geschreven Zij zullen dien zakdoek voorbrengen, de geschiedenis verhalen. Gij wilt aan mij niets zeggen, gij zult aan hen moeten antwoorden. Fanks heeft mij dit alles vandaag gezegd en ik ben hier om u te verwittigen. Het is nutteloos Ik ban toch niets zeggen. En ik zeg dat ge wel moet. Het is hier eene kwes tie van leven of dood. De zaak is in handen van Fanks dat is in handen der wet. Niets kan u redden eigene verontschuldiging. Gij moet de valscheid be wijzen van die schrikkelijke aantijging, die alles zich sleeptellende, gevangenis, dood Bij die laatste woorden zag zij plotselings op, kwam voor Roger slaan en legde de hand op zijne schouders terwijl zij ontroerd en als zinneloos sprak. Ik weet wat het beteekent, gij moet mü dat niet zeggen. Ik weet dat het de geheelc ineenstorting is van datgene wat mt) het liefst op aarde is: mijne eer als vrouw, ik weet dat het mij vcroordecll lol eene schandelijke dood... Roger, ziet ge niet dat ik onmo gelijk spreken kan T Ik kan niet zeggen dat ik onschul- Idig. ik mag niet zeggen dat ik plichtig ben lk moet zwijgen. Laat hen zeggen en doen wat zij willen Deze allerbelangrijke uitleggingen, en welke wij betreuren niet volledig te kun nen meêdeelen, lokken de geestdriftigste toejuichingen der Vergadering uit. Uit deze beraadslaging blijkt het dus dat men het eens is om te bekennen dat de geevenredigde vertegenwoordiging in zich zelve rechtveerdig is,doch alleen wat de politieke partijen betreft, en dat de katholieke partij ze altijd meer en meer in haren schoot zal moeten toepassen voor de samenstelling der komiteiten van werking en deaanduiding der kandidaten dat, wat bijzonderlijk de werklieden betreft,zij vertegenwoordigd wezen name lijk in de gemeenteraden maar wat men niet begrijpt is datoin, in die vergade ringen,de godsdienstige, zedelijke en stof felijke belangen der werkers te verdedigen men er de behulpzaamheid der socialisten noodig hebbe 1 Slechts volmaakto theore ticussen, droomers, lieden die niet verder zien dan de lengte van hun reukorgaan, kunnen die dwaasheid verdedigen. Do Vergadering hield zich vervolgens onledig met de landbouw-kweslie. De heer Vandci' Linde ABurge meester van Goefferdinge en provinciaal Raadslid, in zijne hoedanigheid van Voor zitter van het Landbouw-Comicie Gee- raadsbergen, geeft lezing vaneen belang wekkend verslag over de talrijke maatre gels die, door de openbare Overheden, in 't belang van den landbouw, dienen geno men te worden. De redenaar vraagt onder anderen de afschaffing van het recht op het planten van tabak; milde toelagen door de regee ring te gunnen aan de onderlinge verze- kerings-maafschappijen tegen de sterfte van het. vee. welke maatschappijen zonder Staatshulp niet konnen in leven blijven eene nieuwe wetgeving wijzigende de verantwoordelijkheid van den verkooper van slachtvee tegenover de slachtersalle oogenblikken ziet men landbouwers (w(j hebben het hier te Aalst meer dan eens beslatigd) welke,na den verkoop van eene k'oei, uit Bergen of Charleroi een telegram ontvangen hen meldende dat hun beest aangedaan is van pokken of eene andere ziekte. Er blijft alsdan den ongelukkige slechts over het geld terug te keeren en dit op de eenvoudige verklaring van den bestierder des slachthuizes of van een veearts. Dikwerf zijn hieruit ruinerende processen voortgesproken. Onze heeren Volksvertegenwoordigers doen bemerken dat, wat het laatste punt betreft, de heer minister De Bruyn, de verledene week, de belofte heeft gedaan een wetsontwerp neèr to leggen 't welk dat schreeuwend misbruik totaal zal uit roeien. (Toejuichingen). Verder verzoeken zij den heer Vander Linden hen zijn verslag meê te deelen en beloven te werken tot de verwezenlij king der wenschen van 't Comice-Gee- rardsbergen in de maat van 't mogelijke. mijne eer en mijn leven berusten in Gods handen, Hij alleen kan mij redden. Maar gij zij! onschuldig. Zij barstte in tranen los Oh, waarom moet gij aldus mij martelen Aan u zelfs mag ik niets zeggen mijne lippen zijn toege sloten. Laat hen komen dezen avond, laat hen mij be schuldigen, mij uaar dc gevangenis sleuren, nog moet ik zwijgen. Vóór dagen, vóór nachten heb ik dit gevreesd en het is eindelijk gekomen. G)j gelooft mij onschuldig, mij innig geliefde, maar de wereld zal mij voor plichtig aanzien. Het weze zoo. God kent mijn lijden. God ziet in mijn hart en in Zijne handen be trouw: ik my zeiven voor goed en kwaad. Hij hoorde haar aan met gebogen hoofd en bij dc laatste woorden voelde hij een kus op zijn voorhoofd drukken. Toen hij opzag had zij het vertrek verlaten. Judith Geen antwoord kwam op dien roep, en het eenige wat hij hoorde was het toeslaan cener deur. Het was alsof deze hem voor eeuwig scheidde van de vrorw di hij liefhad.... voor het leven XVII. HET RAADSEL OPGELOST. Francis Marson was niet weinig verwonderd geweest toon hij liet briefje ontving, waarin Fanks hem onderhoud vroeg. Hij raadde onmiddellijk dat Judas zijne belofte bad verbrokcu en alles gezegd aa detective doch wat Marson het meest vreesde, waren dc redenen die Judas tot dit verraad hadden genoopt. Wilde deze inderdaad zijne plannen zien gelukken, dan moest hij ze geheim houden thans had hij naar allen schijn vrijwillig dit geheim ontsluierd cn het aldus nu'.ieloos gemaakt voor zich zelven en voor zijne doeleinden Dc eenige reden die Marson dan ook vinden kon ior het verzoek van den detective, was dal hij het geheim van Judas moet kennen want waarom zou h(j anders een onderhoud verzoeken 1 Vervuld met die gedachte, zocht Marson al zijnen moed bijeen, vast besloten den storm zoo wakker mo gelijk het hoofd te bieden. Hij schreef naar Fanks en berichtte dat hij hem dien zelfden avond ten acht ure zou ontvangen daarna sloot bij zich zelven voor he* overige van den dag in zijne studeerkamer op. In zijne noodlottige overwegingen verdiept, zag hjj niemand, zelfs Judith nietdoch toen bet uur nader de waarop z(jn bezoeker ging komen, kon hij onmoge lijk nog langer de eenzaomheid uitstaan hij deed dus Judith roepen en vertelde haar de samenkomst van dien avond. Tot zijne verwondering ontvingt zij het bericht met groote kalmte en niet wetende (dat het door Roger verwititgd was, kon hij enkel de onoverwinbare wils kracht bewonderen, met welke zij het voor hen beiden opkomende onweer afwachtte. (Wordt voortgezel)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1