'e Een en ander. Gaskwestie. Allerheiligste des Autaars Feest der Werkmanswoningen. Allerhande nieuws. Eindelijk, ter gelegenheid van t laatste punt aan 't dagorde, namelijk, de belan gen onzer Vlaamsche taalrechten werd door de aanwezigen eene geestdriftige ovatie gebracht aan den heer Van \Vam- beke, als een blyk van hulde en dankbaar heid over zijne moedige en here onder steuning verleend aan den heer Volksver tegenwoordiger Coremans, als protest tegen de zoo weinig beleelde houding van minister Vandenpeereboom tegenover den uitmuntenden verdediger der rechten van de Vlamingen. Rond 3 ure, was het dagorde ten einde en meer dan 100 disehgenoten vereemgden zich aan een smakelijk en allerkeurigst feestmaal 't welk onder geen opzicht te beknibbelen viel. Talrijke heildronken en ovatiën werden aan onze achtbare gekozenen en bijzon derlijk aan den heer Woeste gebracht. Hel feest liep ten einde te midden der beste verstandhouding,broederlijkheid en, bij het scheiden, zegde men elkaar lot wederziens tol toekomend jaar op de Vergadering te Aalst Do Katholieke Kiesvereeniging van liet Arrondissement Turnhout, hield zondag 11. ook hare jaarlijksche Vergadering. Drie punten waren aan bespreking on derworpen 1° Bestaan er reden om de arrondisse menten te verdeelen in kiesomschrijvin gen welke eenen volksvertegenwoordi ger'kiezen voor 40 duizend inwoners en eenen Senator voor 80 duizend inwoners en bij voorkomend geval, zou die maatre gel op al de arrondissementen moeten toegepast worden Het antwoord der Vergadering is be vestigend met algemeene stemmen. Im mers dan wordt de groote onrechtveer- digheid weggeruimd, volgens welke nu een kiezer in sommige arrondissementen voor 18 10, 8 Volksvertegenwoordigers kiezen kan, terwijl in andere een kiezer die dezelfde rechten bezit, slechts voor 1, 2 of 3 Volksvertegenwoordigers kiezen mag. 2° Is hei verkiezelijk zich aan te sluiten bij de geevenredigde vertegenwoordiging. Na eene grondige bespreking door de welke bewezen wordt dat dit stelsel eene utopie is die niet kan bestaan en waarbij de katholieke princiepen mets kunnen winnen maar integendeel veel verliezen, wordt het verworpen met eenparigheid min 2 stemmen. 3° Bestaan er reden om de wijze van opmaken der kiezerslijsten te veranderen? Dees punt wordt als voorbarig beschouwd en niet besproken. Zij hebben een onderneming in den vreemde, een tramweg, eene ijzerenbaan die overgroote voordeele oplevert, zeggen zij Koopt actiën, obligatiën enz., ziet hoe zij rijzen, zij zijn uitgegeven aan zooveel frank, zij staan reeds zoo hoog, binnen eenige dagen zullen zij zoo hoog zijn, zij rijzen, rij/en altijd welke schoone zake, welke groote voordeelen Veel menschen bijten, yeel menschen laten zich bedriegendoor die schoon w oor den en schitterende beloften zij koopen. Eilaas Eenigen tijd later, de weerde dalen, dalen voort, zij komen op weinig of niets meer. Men heeft er eenen gelieelen reesem argenlijnsche, italiansche, spaansche, por- tugeesche, enz. In Belgenland werden voor 600 mil- loen weerden van Argentina aangekocht. Zij zijn tegenwoordig nog 200 millioen Veel dier weerden daalden van 70, 80 en 90 ten honderd. De Urugaysclie daalden van 82 fr. 50 op 44 fr. 50. De tramways van Romen kamen van 300 fr. op 9. Lezers De onbekende maakt den onbe minde. Zwicht vooral de uitgaven van vreemde weerden. Zijn er goede, er zijn nog u.eer slechte. Op 10 uitgaven zijn er oorzeker 8 slechte. Te Westerloo waren 1,017 kiezers op komen van omtrent 1,100 ingeschreve nen. Geldige stemmen 971 M Naets bekwam 545 en M.Van Olmen 427 stemmen. Deeerste werd dus gekozen. Te ElseneGeldenaehen en Phillip- ville werden de voorgestelde candidaten gekozen zonder strijd. Te Thielt werd M. Baert zonder strijd gekozen, in vervanging van M. De Meule- naere. Werk- en Nijverheidsraden Te Gent heelt de kiezing van den werk en nijverheidsraad aanleiding ge geven tot een hevigen strijd tusschen de socialisten, de katholieken en de libe ralen. De laatsten werden overal op ongenadige wijze geklopt- De socialisten zegevieren in 7 sectiën op de 14. In 3 behaalden de katholieken de meerderheid en in de vier anderen zal er balotleering plaats hebben. De socialisten zijn over dien uitslag niet te vrede Vooruit laat het luid hooren, Ue Valaclie het hof logenstraft men ten stelligste de in omloop gebrachte geruchten van een huwelijk, dat eene Belgische prinses in de regecrende familie van Italië zou doen treden. De bedoelde prinses is de oudste doch ter van den graaf van Vlaanderen. Die geruchten missen allen grond. Waalsclie bedienden. - Hel Handelsblad meldt het volgende Een landbouwer uit den_ omtrek van Turnhout had een kalf uit Holland in België gebracht toen de invoer verboden was. Twee douaniers ontmoetten hem en maakten proces-verbaal tegen hem op. Beiden waren Walen -{ilny ena »/us n en toen de zaak voor het ge recht kwem moest er een taalman aange steld worden om de getuigenis dier Waal- sche bedienden in het Vlaamsch over te zetten. Het is reeds wraakroepend genoeg op zichzelf dat men in Vlaanderen bedienden ziet die de bevolking niet verstaan en dus geenen uitleg kunnen geven noch aan- hooren. Doch dat is nog niet genoeg de landbouwer in kweslie werd veroordeeld en moest daarbij de kosten van den taalman betalen Hi, werd dus dubbel gestraftten eerste wegens overtreding en ten tweede, omdat de douaniers geen Vlaamsch kennen De heeren Volksvertegenwoordigers van Turnhout zouden dat schandaal wel licht wel in de 'Kamer aanklagen maar ze vreezen misschien dat de minister hun sou toesnauwen ik antwoord u met XeeUen ties lij'ts. - De ondergang ran het oud doktrmatr ibera- Usm is eens te meer, klaar gebleken in de beraadslaging over de begrooting ran het rechtswezen. Het is de eerste maal sedert den ral ran het liberaal ministerie dat de lieer Bara die bespreking laat afloopen zonder het woord te nemen. Toen een atgcraardigde hem dit deed opmerken, riep do hoer Bara uitWaar toe zou het dienen, ik kan toch nooit meer weer minister worden Bal bewijst twee zaken 1° Dat mees ster Bara gewoon is eigenlijk maar te spreken ten bate zijner persoonlijke heersclizueht 2" Dal de doklnnairen pSüj, waarran hij een der steunpilaren was..! om zeep is t „i,i,,,keu. Verscheidene kamerleden, de heeren lïichald, Delbeke, Coremans, hebben verledene weke in de Kamera gesproken over de lage streken die schurken alhier gebruiken om het belgisch geld in te slokken. St-Denis,een stadje niet ver van Parijs, bezit een vrijdenkersgemeentebesluur. O" allerlei wijzen reeds had dit bestuur de geestelijkheid geplaagd, de openbare godsdienstoefeningen verboden,de kerken onteerd. Nu meldt men een feit dat wij niet onopgemerkt kunnen laten voorbij- ïan. Te midden des kerkhofs van St-Dems, staat een vier meters hoog Christusbeeld; die Christus staat daar misschien eeuwen; onder zijne schaduw sliepen sedert hon derden jaren de dooden hunnen laatsten sluimer ieder kende, teder beminde ieder vereerde dat beeld, dat, als het ware voor de bewoners van St-Dems, eene 'voortdurende herinnering was aan geliefde afgestorvenen, aan eene moeder, eenen vader of andere verwanten rond dit kruis zag men altijd personen god vruchtig nederknielen en bidden tooi de lafenis van lien wier graf het als over- schaduwde. Dat was te veel voor de vrijdenkers van St-Denis die Christus was voor ben als een voortdurend verwijt hy moest en zou daar weg. En 't is gebeurd. En om die wraakroe pende heiligschennis te plegen, kozen die kerels den dag des Heeren... Verleden Zondag dan,is op het kerkhof van St-Denis het schouwspel van den Golgotha hernieuwd, met dit verschil dat men toen het kruis, dat aan de wereld tot verlossingsteeken dienen moest, op richtte, terwijl men liet nu neêrliaaldt. Menige brave inwoners stonden daar te weenen als kinderen t morht met baten. Die fransche geuzen volbrachten hun..werk. Zoo gaal het in Frankrijk, sedert Frankrijk is overgeleverd aan geweten- looze vrijdenkers. De kiezingen voor den werk- en nijver heidsraad,zijn voorafgegaan geweest door eene bonte reeks veelkleurige plakkaarten van de drij partijen de socialisten, de anti socialisten en de liberalen, anders gezegd (namen door de socialisten gege ven aan de twee laatsten) de zwarte en de blauwe Dompers. Er waren 16,256 ingeschreven kiezers l het, getal geldige stemmen beliep 10,770. Dus 5486 achterblijvers. De stemming had I plaats voor de 14 vakvereenigingen. Men mag hier met volle recht van zege praal spreken. Immers <r waren dit jaar 3000 stemmers meer dan over 3 jaar, en Vooruit heeft sedertdien bij de 800 stem- jnen verloren, terwijl de anti-socialisten nagenoeg 1500 stemmen winnen. De socialisten behaalden, volgens Vooruitin de gezamenlijke opsomming 6134 stemmen, de liberale anti-socialisten 1239, de katholieke anti-socialisten 3963 en 5500 onverschilligen bleven thuis. De meerderheid der socialisten op de beide anti-socialistische partijen beloopt tot 927. Vooruit heeft dus redens om niet te vrede te wezen. Voortaan zal men door de vakvereeni gingen al den invloed gebruiken om die onverschilligen uit den slaap te wekken. Wanneer de Gaskwestie in den Gemeen teraad behandeld werd besloot men na eene grondige beraadslaging, met io stemmen tegen 3, dat de Gas zou in aan besteding gelegd worden. Op dit oogenblik scheen er aan de regie voordeel,maar de vraag was zal die gun stige toestand blijven duren Ja, die vraag waswat zal de toe komst ons bezorgen met al die nieuwe uitvindingen De heer Frans Monfils, alsdan Sche pen, welke zich bijzonderlijk met de oplossing der Gaskwestie onledig hield, was eerst voorstaander der regie, doch na grondig onderzoek en in tegenwoor digheid der gevaren die zij voor de toekomst opleverde, veranderde lnj van denkwijze. Het is ons onmogelijk over die kwestie breedvoerig te handelen, doch wij bestatigen eens te meer dat aan den heer Monfils de eer toekomt van goedJe hebben vooruitgezien en de meerderheid des Raads te hebben kunnen overtuigen. u Op 't Stadhuis, zegt 'l Landheeft elk spijt van den afstand. Dat is eene dwaling Ons Stedelijk Bestuur acht zich heden meer dan ooit gelukkig dat de Gas is aanbesteed gewor den. Immers de regie ware eene oorzaak van ondergang voor de Stadskas. Het verbruik der Gas is schroomelijk verminderd sedert de burgers bijna alge meen petrolie gebruiken en onze groote fabrieken de electrische verlichting heb ben ingevoerd. Vraag eens, Land, aan de heer Burge meester wat de heer bestuurder des Gas- gestichts hem zeer onlangs verklaarde. Als de man uit 't Land van Aalst, die naar 't oordje niet spuwt en nooit anders in 't oog heeft dan de kluiten, die goede zaak der Gas moest willen overnemen, dat hij liet eens vrage, wellicht zal men ze hem tegen civielen prijs willen overla ten. Hij zou zich met Sixlus kunnen verstaan want, in alle geval, het zou voorzeker tochilnog zoo gevaarlijk met wezen dan argentijntjes. En nu ten slotte, zeggen wij dat het een waar geluk is voor onze Stadskas dat de Gas is aanbesteed geworden. Had men de regie,door 'tLand voorge staan aangenomen,er zou heden verlies in plaats van winst zijn geweest, juist gelijk iet gebeuren zou, moest de Stad de brand verzekering inrichten. Wij hebben nu de kwestie der Gas beantwoord in een toekomend nummer zullen wij deze van d'orgelbals be handelen en bewijzen dat de eeuwige zagerijen van 't Land die kwaal heeft doen toenemen in plaats van ze te ver helpen. - Vier, Sire, drie jongens en een meis- Dat is eene goede evenredigheid. Men heelt mij gezegd dat gij een goed werkman zij. Gij weet welk belang ik stel in de werkende klas. Wij zullen te samen haar lot trachten te verbeteren. Met eenen liandruk verliet den koning den werkman om de groepen, die den stoet vormden in oogenschouw te nemen. Hoe heet gij, vroeg Z. M. aan eenen der deelnemers. Zoo als gij Sire, was het antwoord. Toen naderde de koning eene groep die luidskeel lachte. 't Schijnt dat gij hier plezier hebt vroeg hij. ja, Sire, sprak een Waal, de Wille zegt dat hij frank genoeg is om u de schoenen te vegen. De koning verstond het in 't eerst niet, doch toen men hem zegde dat - de schoenen vegen - van iemand die voor den* eersten keer ergens binnen komt, eene uitnoodiging was om een rondeken te ge ven, sprak de koning met eenen der or donnantie-officiers en zegde toen tot den man De schoenen zijn geveegd, en het rondeke is besteld. Nadat er nog eene gelegenheidscantate, was gezongen, vertrok de koning tevre den over het bezoek dat hij in deze werk- manswijk had gebracht. BoielMf». Me" heelft ge sproken van eenen rozelaar met 2.-000 bloemen en knoppen, wassende le 1 ann in Duitschland. Nu,men moet zoover mei gaan om zulke zeldzame rozelaars te vin den. Ziellier wat men meldt uit Lim- burg Te Beeringen, in het tuintje van den heer Leopold Vanschoren, bakker, slaat een rozelaar geplant en gegriffeld in Juni 1889, hij dient nu tot zomerhuisje, heb bende 6 meiers omtrek op 2 meters en hairhoogte tegenwoordig is het aanzjen- liik loof ervan bedekt door honderden kleurige rozen, van liet liefste uit zicht, en het getal der bloemen en knop pen beloopt zeker tot 2400. J. M. J. F. C. 0, G. Z. J.-C. Amen. Solemneele Octaaf van het in de Kerk der ARME CL AREN COLETINNEN. I Donderdag ln Juni, feestdag en de vol gende dagen der Octaaf, zal het Allerhei ligste Sacrement.ter aanbidding uitgesteld I worden om 6 ure met de gewonelijke Mis tot na liet Lof welke zal geschieden om I 3 ure namiddag. Vrijdag, feestdag van het H. Hert van Jesus. Gedurige aanbidding, om 6 ure de eerste Mis met uitstelling, om 4 ure het Lof. KIE8KROXIJK Provinciale Kiezingen. Te Mechelen werd M. P. Ryckmans gekozen met 2641 stemmen tegen 2340, gegeven aan den liberaal 197 aan den socialistischen candidaat. Te Moll werd gekozen M. de Broque- ville, zonder strijd. Te Santhoven MGaston van de Werve, zonder strijd. Te Dendermonde koos men zonder strijd M. den notaris Oscar Vermeersch. Te Eeckeren. Wat klopping Wat klopping. Niettegenstaande dat al de libe ralen zijn opgekomen om als één man voor citoyen Hermans te kiezen, heeft deze slechts 248 stemmen bekomen. Van de 1500, zijn er 947 kiezers opge komen. Graaf Reusens, katholieke kandidaat bekwam 668 stemmen Er waren 31 w itte en ongeldige briefjes. Al de onthoudingen zijn van de katho lieke kiezers, die niet zijn opgekomen daar zü, onder geen oogpunt, den strUd als ernstig konden aanzien. Meteenen tegenstrever, als gezel Hermans, voor zalen zij eene groote meerderheid voor M. Reusens. Tc Waarschoot bekwam M. Dntry 360 stemmen, tegen M. Plancquart, die er 243 vereenigde. Verder werden de katholieken gekozen te Lens en te Florennes en de liberalen te Bergen en te Pdturages. Te Luik behalen de progressisten eene meerderheid van 1400 stemmen op de doctrinairen. Wij hebben, denken wij, onbetwistbaar bewezen dat Het Land. van Aalst, tot hiertoe geen uitvoerbaar stelsel tot inrichting der brandverzekering door de Stad heeft vooruitgezet. Wij zullen dus dit vraagstuk nu ter zijde laten en wellicht, na eenigen tijd studie, zal de man die, in de geschiedenis van Aalst door de heeren De Potter en Brocckaert, onder do beroemde mannen, de mannen van genie welke hier te Aalst, het levenlicht zagen, gerangschikt wordt toch wel eindelijk een uitvoerbaar stelsel uitvinden. Laat ons hopen en in afwachting be handelen wij thans de Gaskwestie. In nummer van 14 mei 11. beschul digt Het Land van Aalst ons, Dender- bode, van, in 1879, toen de kwestie der Gas besproken werd,gezwegen te hebben, in andere woorden, van onze stem bij de zijne niet te hebben gevoegd om, in 't be lang der Stadskas, de Gas in regie te hou den 't geen in andere woorden wil zeg gen', dat de Stad eenvoudig bet Gasge- sticht moest overnemen en zelve fabrikant van Gas spelen. Wij gingen alsdan zegt. Het Land, arm aan arm met de liberale gazel die tegen den afsland was uit liefde voor eene liberale familie. Wij zijn gelukkig dat 't Land niet zegt dat wij omgekocht waren. Waarom hebben wij alsdan onze stem bij deze van 't Land niet gevoegd 1 Wel omdat, volgens ons, de aanbeste ding het voordeeligste scheen,en daar ten andere de meerderheid des Gemeenteraads er gunstig aan was, hadden wij met aan te dringen. Maar neen, zoo mochten wij niet han delen volgens 't Land. Hij die altijd ligt te schreeuwen dat hij zijn vrij woord wil hebben en behouden, beweert nu dat wij hem volgen moes ten, dat wij zijn nederigen sleepdrager moesten wezen. Waar gaat de dwaze pretentie zich toch nestelen 1 Nu er van vrij woord spraak is, willen wij verklaren dat wy er zoo zeer aanhou den als 't Land, en aan allen het reclit ontkennen het ons te willen ontnemen, maar wij verhaasten ons er bij te voegen, dat alwie ter straat werkt zich aan be knibbelingen mag verwachten. De druk Ders vooral, is daar het eerst aan onder- i worpen. Dus, Land, wanneer wy bewe- zen dat gij uwe lezers, in zake van brand verzekering,zeever hebt verkocht, ontno men wy u hierdoor uw vrij woord niet. Hel Land van Aalst deelt een bericht meè van den volgenden inhoud Als onzemededeelingen over daghuur, over werkuren, over behandeling op de fabrieken niet juist zijn, we zullen geerne en kosteloos alle terechtwyzi- gingen ontvangen.... Ja eerst den fabrikanten verwijten datze den loon hunner werklieden achterhou den dat ze deze laatsten slecht behandelen bij zooverre dat men ze witte slaven en slavinnen mag heeten en dan kommen zeggen als wij aan de waarheid zijn te kort qebleven, wij willen terechtwij zen, is dat 't werk van een ernstig en voorzichtig mensch Voorwaar, neen want in zulke deli- kate kwestiën alsde betrekkingen tusschen werkgevers en werklieden, is liet plicht, eerst en vooral, zich goed in te lichten vooraleer te beschuldigen, want anders sticht men niet alleen soms betreurlyk en niet te herstellen kwaad, maar men loopt ook gevaar van den zeemems te moeten spelen en als een gemeene zeeve raar die niet weet wat liij zegt, met den vinger aangewezen te worden Zoo oor- deelen wij het ten minste Doch komen wij tot de Gaskwestie I teruB- - Wat gebeurt er nu vraag t Land I wij hebben duren kosfelijken Gas, de - Stad is gebonden gedurig in moeilyk- heden op stadhuis, elk heeft spyt van den afstand. De Samenwerkende Maatschappij van Elsene had maandag een feest ingericht ter gelegenheid van het honderdste werk manshuis, dat zij gaat bouwen en waar van de eerste steen door den koning zou gelegd worden. Geheel de wijk was in feest. De koning werd er verrast met eenen stoet van werklieden allen in werkpak. Men zag daar timmerlieden, metsers, hoveniers, melkvrouwen, groenselverkoopsters, enz. allen stielen en broodwinmgen wier beoefenaars in ds huizen der maatschappij wonen. Na de plechtigheid, waaraan prins Albert en verscheidene hooge personen deelnamen, werd Z. M namens de werk- lieden, door den bewoner van het eerste huis aangesproken. Sire zegde de spreker, ik ben geluk- kin en fier, dc bezitter te zijn jan het eerstehuis, doorde samenwerkende maat schappij gebouwd, omdat dte omstandig heid mij de eer geeft H. M. deze lierinne- ringsmedalie te overhandigen. In naam van de maatschappij en als drukkersgezel roep ik uit ganscher harte Leve de koning - Een luid bravo beantwoordde dezen klToen sprak den koning den drukker aan, en zeggende Ik dank u, gij zijt wel goed. Gy zyt letterzetter, meen ik 1 Ja Sire. Hoeveel kinderen hebt gij TVinove. Zondag avond speelden eenige kinderen, in de Lange Muntstraat, met vuurwerk. Een vuurpijltje werd afgeschoten en trof een meisje in t ge laat. Het slachtoffer was deerlijk verbrand en gezwel volgde. Aanstonds werd de hulp van een geneesheer ingeroepen. Het meisje verkeert in droevigen toestand. Wanneer zal men den verkoop van vuur werk aan kinderen dan toch verbieden Zaterdag om 121/2 ure namiddag, werd in de garenfabriek Sticlielinans C«, eene som van 500 fr. gestolen. De dief is tot hiertoe onbekend gebleven. Generaal Brassine, minister van oorlog heeft bij middel van een circulaire laten weten, dat lnj tegen de militaire verordeningen strijdt, van de krygsover-, heid gunsten te vragen door tusschenj komst van personen, die niet tot liet krijgswezen behooren. Voortaan zullen al dergelijke aanvragen den gewonen mi litairen weg moeten volgen en niet meei dan door krijgsoverheden mogen gedaan worden Een aflrugelaar. Dcpolicievai Brussel heeft zekeren X. bij den kraaj gepakt, die eene menigte leveranciers ei fabrikanten voor omtrent 150,000 fr. it de kleeren had gestoken. Wanneer hij voor de zooveelste maal in failliet werd verklaard, knoopte hij weèrandere onder handelingen aan en gaf aan de fabriekan ten, van welke hy leveringen verlangde adressen op van huizen, die informatie! over hen konden geven. Een duitsch huis was echter niet zod lichtgeloovig en zond eenen vertrouwden persoon op inlichtingen uit. Deze vernam dat twee dergenen, die de goede reteren-, ciën moesten geven, even groot aftruggo- laars waren als hij, terwijl een derde, die hii als bankier opgaf, niet anders was dan een hotelbediende zonder plaats, wonend op een zolderkamerke te Schaarbeek. Een luchtreiziger moest zaterdag avond eene opstijging doen. Kort vóór het oogenblik dat het signaal zou gegeven worden, scheurde de ballon van onder tot boven open. De opstijging kon dui geen plaats hebben. Gelukkig dat het on geval niet een half uur later plaatshad, want dan zou den luchtreizigers het stel lig met hun leven betaald hebbens. Een tweede zelfwerktuig dat d« in^angkaarten aflevert; is geplaatst in de Noorderstatie te Brussel. Als men er een Fransch stuk van 10 centiemen of twee Fransche van 5 centiemen insteekt, dan komt het kaartje te voorschijn. De Belgen zijn toch weinig ikzuchtig waarom heeft men die getuigen met ge- maakt dat ze enkel werken met nickels van 10 centiemen, dat ware eene goede propagandc om onze nickelen munt die zoo gemakkelijk is meer te verspreiden. Twee zelfmoorden. Deze wees hadden twee geburen twist gekregen op den openbaren weg te Dilbeek. Na gan der hevig uitgescholden te hebben, zyn zij naar huis gegaan, ten prooi aan eene sombere woede, en hebbener zich 2ezelt- moord de eene schoot zich door den kop, de andere heeft zich opgehangen, 2 zotten dus I

De Denderbode | 1893 | | pagina 2