Zondag 4 Juni 1895. 10 centiemen per nummer. 47ste Jaar N. 2781. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Herziening. Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS De Vrouw. Het nut der vogels. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 34, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tol de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaals. (Paris, 8 Place de la Bourse. Guique suum. Aalst, 3 Juni 1893. Frankrijk. Drumont vergelijkt in een artikel, getiteld Frankrijk en België, de Panamazaak met die van het argen- tijnsch syndicaat. Volgens hem laten M. Lejeune en de conservatieven zich bein- vloeden door de joodsche denkbeelden. Volgens Petit Parisian zou keizer Wilhelm niet erg ingenomen zijn met het huwelijk van den hertog van York met prinses May van Teek. Hij had den toekomenden koning van Engeland liever zien trouwen met prinses Feodora van Sleeswijk,zijne schoonzuster iets wat zijne politiek zou gesteund heb ben. Maar alle pogingen in dien zin ont moetten aan het Engelsche hof hevig verzet. Van daar de koelheid van betrekkingen tusschen keizer Wilhelm en zijne groot moeder, de koningin van Engeland Duitschland. Scheuring in 't Cen trum. De afbrokkeling in het Duit- sche Centrum of liever mag men het eene loutering, eene verzuivering noemen van verdachte elementen duurt voort. Na Westfalen, Silezië. Ook hier hebben twee afgeveerdigden zich van het Cen trum gescheiden graaf Matuschka jr. en vrijheer von Huene. Het verlies van den eerste beteekent niet veel; het schisma van den tweeden was te voorzien. Graaf Matuschka, is een jongmenscli, die nog voor weinige jaren de studenten- klak droegen die, volgens de Germama nog niet rijp was voor het Rijksdagman daat. Men moet hem niet verwarren met zijn degelijken en geheel anders gezinden vader, graaf Matuschka Sr. lid van de Pruisische Kamer. Von Huene trekt zich openlijk uit het Centrum terug, omdat hij met de regee ring meent, dat de legerwet unbedingt nolhwendig, volstrekt noodzakelijk - is. De Germania vindt het vreemd, dat hij het dan juist geweest is, die op dat volstrekt noodzakelijke heeft beknib beld en afgedongen. Von Huene had niet de gave zich be mind te maken, maar hij is een degelijk man en stond tijdens den Culturkampf op den eersten rang der katholieke strijders. Daarom pijnigt den Duitschen katholieken zijne afscheiding. Engelschen en Turken. De Daily News meldt, onder dagteekening van den 23 mei, dat ie Constantinopel geen mo gendheid zoo impopulair is als Engeland. De voornaamste oorzaken zijn de bezet ting van Egypte en de sympathie voor de Armeniërs. De geraaktheid van den sultan moet nog minder aan de bezetting zelve worden toegeschreven dan wel aan de meening, dat de bezetting het gezag des sultans als Khalif ondermijnt. Engeland heeft altijd ten krachligsten de Emirs en hoofden in Arabië ontraden, een onafhankelijk Arabië te vormen on der Engeland's protectoraat, Jgelijk offi- cieele Engelsche stukken afdoende bewij zen zouden. Indien de raadslieden des sullans er zich rekenschap van gaven, dat Engeland steeds geweigerd heeft zich te bedienen van het machtige wapen, bestaande in de beweging ten gunste van het Khalifaat van den sheriff van Mekka, dan zou de vijandschap van Turkije wegens de be zetting van Egypte wel wijken moeten. De Volkskamer hield zich onledig met de bespreking van art. 48. De eerste paragraaf, gewijzigd door M. de Smet de Naeyer, welke wijziging door de regeering wordt bijgetreden, luidt als volgt De samenstelling der kiescolleges wordt voor iedere provincie door de wet geregeld. Aangenomen met 80 stemmen tegen 37 en 2 onthoudingen. Dus op 119 stemmen behaaldehet para graaf 1 juist de 2 derden der stemmen. Stemden voor 46 leden der rechter zijde en 34 der linkerzijde. Stemden tegen 26 leden der rechter zijde en 11 der linkerzijde. Onthielden zich 2 leden der linker zijde, Waren afwezig 20 leden der rech terzijde en 13 der linkerzijde. Door de stemming van het paragraaf zooals 't gewijzigd is door M. de Smet de Naeyer, wordt eene deur opengelaten langs waar de geevenredigde vertegen woordiging in de kieswet later kan binnentreden. M. Van Wambeke stemde voor en MM. DeSadeleeren Woeste stem den tegen. M. Verbrugghen was afwezig ter oorzake van onpasselijkheid. De deur aan de geevenredigde ver tegenwoordiging opgelaten, hing dus van een enkele stem af. Wij moeten er bij voegen dat verschil- lige leden der rechterzijde verklaarden dat alhoewel zij vijandig zijn aan de 40* Vervolg. Van haren kant zag Judith dat Harson bijna geheel terneer geslagen was door schrik en vrees vooi ongeluk, dat hen boven het hoog hing zjj dacht he1 dus niet wijselijk hem den akeligen toestand te beken, nen. waarin zij zelve verkeerde. Hij zou het ten gepasten tijde vernemen doch ondertusschen zweeg zij en beloofde haren aange nomen vader aan zyne zijde te zullen staan in het gevaarlijk oogenblik, ten einde hem in de maat harcr krachten te ondersteunen. Arme zielzij wist hoe nietig die steun zou wezen doch, met een ijzeren wil begaafd, hield zij haren eigen angst in haar hart opgesloten en Franci: Marson vond zich wel verlicht, nu hij zag dat hem op slot van rekening toch één ware vriend in het des gevaars niet zou verlaten. Het was ongereer acht ure toen Judith terug het studeervertrek binnentrad en Marson vond zitten voor zijne schrijftafel, met het grijze hoofd tusschen de banden. Een oogenblik werd haar gelaat door innerlijke p|jn krampachtig overtrokken, toen zij de vrees van den ouderling ontwaarde doch, hare ontroering meester wordende, kwam zij traag door de kamer en raakte hem zacht de schouders aan. Met een angstkreet zag hij op, maar de kalmte op haar aangezicht stelde hem gerust. Geen marmeren standbeeld, in zijne eeuwige stilte, zag er zoo vrij uit van alle hartstochten en van alle vrees, als die slanke, blecke vrouw, die den schrik haars harten wist te verbergen onder een masker van onver schilligheid. Elke gedachte, elke ontroering, elke vrees, lag te lezen op des grijsaard blecke wezenstrekken zij daa rentegen was koud.ondoordringbaar, alsof de gevoelens in haje ziel tot ijs waren bevrozen. Hunne blikken ontmoetten elkaar eene wijl en nit de fianwc oogen van den ouderling zoowel als nit de vurige oogen der jonge vrouw straalde op dit oogen blik ééne zelfde glans van dezelfde vrees en achter docht. Die blik zegde alles en zij hadden niet meer noodig in woorden hunne gevoelens uit te drukken. Judith zette zich neer bij het vuur en Marson schoof zijnen stoel onhoorbaar dichter bij den lessenaar. Ten slotte sprak Marson, stil en vreesachtig, atsof hij bang was dat zijne woorden door de trompetten der Kaam aan de vier hoeken der wereld zouden uitge bazuind worden Is Florry béter vroeg hij. Neen, mij dunkt dat z|j slechter is dezen avond. Zeer opgewonden en rusteloos. Judith was het wel wjjs van u haar te verlaten T Zij is in goede handen. Doktor Japix is bij haar. geevenredigde vertegenwoordiging, zij slechts het paragraaf 1 uit verzoenings geest stemden. Volgens Le Patriote zou de regee ring zelfde chineezerij der geevenredigde vertegenwoordiging niet voorstellen ze zou het overlaten aan de parlementaire initiatief. De gevoelens omtrent dit stelsel zijn zeer verdeeld. Het tweede paragraaf bepaalde De stemming is verplichtend, behoudens de uitzonderingen, door de wet te bepalen. Aangenomen met 94 stemmen tegen 37 en 2 onthoudingen. Het derde paragraaf luidende De verkiezing geschiedt ter ge it meente behoudens de uitzonderingen door de wet bepaald. Aangenomen met 115 stemmen tegen 19. Eindelijk werd het art. 48 in zijn geheel aangenomen met 101 stemmen tegen 21 en 12 onthoudingen. De beraadslaging over de herziening van art. 59, enz. zal dijnsdag aanstaande voortgezet worden. De verkiezing in twee graden der leden van 't Senaat door de Senaatscommissie aangenomen en door drij kamerleden aan de Kamer voorgesteld, werd door de Kamercommissie verworpen met 11 stem men tegen 4 en 3 onthoudingen. Daarentegpn werd het minimum van 35 jaar ouderdom,vereischt tot uitoefening van 't kiesrecht voor den Senaat, aange nomen met 8 stemmen tegen 7 en 3 ont houdingen. Met 11 stemmen tegen 4 en 2 onthou dingen, beslist de Commissie den bestaan- den tekst van art. 54 te behouden. De Commissie der Kamer heeft over geen enkel stelsel voor de kiezing der Senateurs uitspraak gedaan, doch het schijnt dat de Kamer het advies van den Senaat niet zal afwachten om te dien opzichte eene beslissing te nemen. Het welzijn der samenleving hangt grootclyks af van de vrouw. Zij is,immers met de eerste opvoeding der kinderen belast; en 't zijn juist de beginselen, tijdens de prilste jeugd ingestort, welke gewoon lijk den mensch in lateren leeftijd tot leiddraad strekken. Is het dan te verwonderen dat de afbrekers van al wat bestaat, de socialis ten met hunne sleepdragers en radicalen, alles in de weer stellen om de vrouw op j hunne hand te krijgon. Om in hunne oogmerken te slagen, trachten zij haar te lokken, daar waar zij in 't geheel op hare plaats niet is. Ze vereenigen haar in zoo genaamde bonden, die voorde woeligste politieke clubs niet hoeven onder te doen ze doen ze in betoogingen en optochten loopen, waar ze niet zelden de liederlijke voorwacht van uitmaakt ze heffen haar op het spreekgestoelte of op de herbergtafel, tot spot der mannen, tot walg en afschuw harer geslachtsgenoolen. Haar hoofd werd vol gepompt met holle woorden over ontvoegding en vrouwen rechten, terwijl men de dierbaarste plich ten van meisje,vrouw of moeder als zaken van geen belang voorstelt, erger nog, als beletselen afschildert die de droombeel- dige ontvoogding der vrouw in den weg staan. En zoo zoeken zij het familieleven te vernietigen, onmogelijk te maken, Want wie zou durven staande houden dat de vrouw, de moeder, welke haar tijd door brengt met naar de clubs en politieke vergaderingen te loopen, haren huiskring veraangenamen kan, wat eene eerste voorwaarde is tot het in stand houden van het genoeglijk familieleven. Als de vrouw, het middenpunt des huisgezins, den huiselijken haard ont vlucht, welk lid van den huiskring zal zich nog bij dien haard neerzetten En als onvermijdelijk gevolg van al dat loopen en woelen, geraken de zaken van 't huishouden in de war de betrekkelijke welvaart verdwijnt en maakt plaats voor armoede en ellende. De kinderen, om wie zich niemand bekommert,die in dien kring van herberg- politiekers verloren loopen, verkiezen de straat boven de politieke hel, door vader en moeder gedurig aangestookt; zegroeien op als heiden, als echte wilden. Ha, dat is juist het kolfken naar de hand der roode oproerstokers Die knaap, welke in de wildernis waarin hij opgroeit nooit van plichten, hoort, wiens hart een barre grond gewor den is, ongeschikt tot het ontvangen of ontwikkelen van eenige goede kiem, die knaap is eene prooi die hun niet ontsnap pen zal. En daarom moet de vrouw huis en haard verlaten, om zich in meetings en betoogingen te laten verstompen en ontaar den daarom moet zij haar heiligdom ontvluchten, dit toevluchtsoort voor de onschuld harer kinderen daarom moet zij, als eene echte feeks de roode vlag zwaaien, terwijl haar kroost, God weet waar 't nestelt, totaal verwildert en voor galg en rad opgroeit. Neen, vrouw, dat is uwe zending niet. In de Salische wet, die in vroeger eeuwen de troonopvolging in Frankrijk regelde, stond geschreven a La France Japix herhaalde de ouderling lk ben daarover bevreesd. Op dezen avond zou ik liever niemand in huis zien. Het kan geen kwaad, antwoordde Judith, eene onverschilligheid veinzende, die z(j niet gevoelde. Wat wij dezen avond weten, weet immers morgen .heel de wereld 7 Hemel, dat hoop ik niet Kunnen wij iets anders verwachten van zulk een man als Judas 7 Gij meent Jules Guinaud 7 lk meen Judas. Die naam alleen past dien verra der. Maar waarom zou hij aldus handeteu 7 Het is immers tegen zijne eigene belangen in t De hemel weet wat bjj verstaat door zijne belan gen, wedervoer Judith bitter. Doch alles is beter dan dat hij Florry zou trouwen. Denkt gij dat wij hem met geld zouden kunnen Uiikoopen 1 Ik denk dat het Ie laat is om dit middel te be proeven. Herinner u dat wij dezen avond de wet tegen ons hebben. Doch Fanks is eeu vriend van Roger Axtou. Judith sidderde en bedekte zich het aangezicht met beide handen. Ja, dat is hij, sprak zij op stillen toon Doch Hoger kan niets doen om ons te redden. Zijt gij daar zeker van 7 Heel zeker. Hij heeft mij ze dezen nammiddag gezegd. ne tombe point en quenouille Frank rijk vervalt aan geene spinrokken Het belang der samenleving, het geluk der huisgezinnen zeggen op hunne beurt de politiek der roodblauwe bende is geen wapen, dat de hand der vrouw, der moedor hanteeren mag. In meetings en optochten zijn voor haar geen bloemen te plukken daar kan ze slechts tranen, bittere, bloedige tranen De huiskamer zij hare meetingzaal,hare kinderen wezen hare toehoorders,de zede lijke en stoffelijke voorspoed van haren huiskring zij hare eenige bekomme ring Haar rijk is in de keuken, in het huis houden nergens anders. Nooit genoeg zal men de aandacht kun nen inroepen op het nut der vogels. Her haalde malen hebben wij er op gewezen dat vele vogels den landbouwer voordee- len aanbrengen. Wij willen dus nog eens mcêdeelen welke diensten de meest heken- de vogels aan den landbouwer bewijzen De reiger beschermt het hoornvee tegen wespen en vliegen. De ooivaar voedt zich met kruipdieren, ja zelf met adders insekten, wormen, hagedissen smaken hem heel goed. De havik en de buizerd verslinden gedurende een jaar meer dan 4000 ratten en muizen in sommige streken dooden de buizerds jaarlijks wel 20,000 muizen. De uil vervolgt allerhande schadelijke insekten en maakt ook jacht op veldmui zen, huismuizen en sprinkhanen. De ekster eet de houtvernielende in sekten. De raaf vernielt talrijke schadelijke engerlingen, waaruit na verpopping de meikever te voorschijn komt. Als de specht zicht legen eenen boom aanklampt en dan met zijn sterken, pun- tigen snavel zijn timmermanswerk begint, meenen sommigen, dat de vogel zulks doet uit vernielzucht en den boom zoo doende bederft. Door dat gedurig kloppen komen er rupsen, kevers en wormen uit den boom te voorschijn, welke de specht dan weet te snappen. De koekoek eet graag behaarde rupsen waarvan hij er soms 500 in één dag kan veroberen nachtvlinders, meikevers en andere kevers lust hij ook. De merel zuivert de moestuinen van allerlei schadelijk ongedierte en eet ook kleine weekdieren. De leeuwetdk vervolgt zeer ijverig ke vers, vlinders, spinnen en rupsen ook gebruikt hij allerlei zaden van onkruid, zooals herik, klaprozen, wilde wikken. De kievit is de vijand van den verniel- zuchtigen paalworm, die jaarlijks aan het Gij hebt hem dan gezien 7 Ja, hier ten huize Marson stond op het punt vim te antwoordden, doch de droevige uitdrukking van haar gelaat wcér- hleld hem nog vedere vragen te stellen en stilzwijgend bleef hij zitten. Tien minuten schenen voorbij te vliegen op de vleugelen des bliksems voor deze ongelukkigen, met onbeschrjjflijken angst het uur der ontknooping af wachtten, dat weldra zou slaan. Een klop op de deur en daar wierp Marks haar wijd open. drie bezoekers aankondigende M. Fanks, M. Axton, Monsieur Guinaud Roger bij hen zegde Judith bij zich zeiven, ter wijl zij het hevig kloppen van haar jhart trachtte tc stillen o, welk eene vernedering Marson groette de drie bezoekers met eene stijve buiging cn allen zetten zich in stilte neer. Eene plotse* linge wolk overtrok op dit oogenblik Judas' aangezicht daar hij gevoelde dat de detective hem tot dezen on- voorzichtigcn stap had gedwongen en dat zijne zoo zorgvuldige opgctinimerde plannen gingen ineenstor ten, nu bet geheim was gekend. Fanks van zijnen kant, scheen met een vast be trouwen bezield dat de zaken gingen zooals bjj ge- wensclit had, doch ook hij gevoelde zich niet gerust en in 't geheel niet ingenomen met de door hem ge dane ontdekking, toen hij stcelsgcwjjze de blikken wierp op Judith. Roger opende den mond niet en zat met neérgesla- gen oogen als een beeld van wanhoop en ellende. Gij wenscht mij te spreken, lees ik in uwen brief, mijnheer, sprak Marson tot den detective met slille. hopelooze stem. Ja met het oog op de dood van Sebastian Mel- stane. Over die dood weet ik niets. Niels 7 herhaalde Fanks op twijfelenden toon. Een vluchtig rood kleurde de wangen van Marson hij zag haastig naar Judith en herhaalde dat zijne ont kenning met evenveel klem. lk weet niets over die dood. En weet gij ook niets. Miss Varlins Ik 7 Hoe zou ik iets weten Het spijt mij ruw ie moeten zgn tegenover eene dame, ging Fanks voort, maar ik trek uwe woorden ;n twijfel. Wanhoopig zag zij naar hem, met een blik die eene stomme vraag om genade was doch de detective had het harnas aan van zijnen plicht en sprak stout voor'. Hcrrinnert gij u een bezoek dat gij aan wijlen M. Melstane hebt gebracht in Binter 's kosthuis, op ci avond in '1 begin der maand november Daar ben ik nooit geweest. Herkent gij dezen zakdoek 7 vroeg (Octavius hem haar toereikende. Dat is eene dameszakdoek. Hoe zou ik hem her- I kenneni Aan don naam in een der hoeken. Zjj wierp eenen suellen blik op het borduursel en den noodlottigen naam Judith lezende, liet zij ont moedigd het hoofd op hare borst neerzakken. hout der dijkwerken eene onberekenbare schade toebrengt ontelbare insekten en eene groote menigte wormen en weekdie ren vernielt hij. De spreeuw zoekt in de geploegde ak kers de engerlingen op, zuivert gemaaide graslanden van rupsen, bemachtigt op weilanden talrijke sprinkhanen en regen wormen, en is verzot op bladluizen. De schelmachtige musch schijnt scha deloosstelling te geven voor hare talrijke diefstallen door kevers, rupsen en andere diertjes aan tc randen, die zoo schadelijk voor de vruchtknoopen der fruitboomen zijn. De vinken brengen hunne jongen met insekten groot en eten vele onkruidzaden sommige zelfs die van brandnetels en dis- stels. Het winterkoninkje huppelt in hoeken en gaten en vangt daar vliegen, kevers, duizenpooten,pissebedden, rupsen; tevens is het een eerste liefhebber van spinnen. De nachtegaal is een groot vernieler van miereneieren,nachtvlinders en andere insekten. De zwaluw doodt in de lucht een on noemelijk aantal insekten men heeft uit gerekend, dat een zwaluwpaar en zijne jongen dagelijks oneeveer 6000 insekten noodig hebben. Het kwikstaartje pikt duizenden insek- teneieren, poppen larven weg en vangt de muggen en vliegen, die onze runderen hel leven lastig maken. De meezen zijn ware tuin- en boschbe schermers. Fruit- en hol'boomen struikge was, kleine boschje worden door hen van alle vernielers gereinigd. Het i'oodborstje in eene kamer opge sloten, kan in één uur zes honderd mug gen of vliegen vangen. Ook de wielenioaalzuivert de bladeren en takken der boomen van rupsen, vlin ders en kevers. Dag- uit dag- in zijn deze dieren in mee- dere of mindere mate werkzaam ten nutte van den landbouwer. Zij hebben alle recht op bescherming van zijne zijde en vele zijn er onder, die deze bescherming drin gend van noode hobben, en nochtans zij bekommeren er zich niet om en laten ze maar vernielen De gouden roos. De gouden roos, doorZ. H. den Paus gewijd cn be stemd voor H. M de Koningin der Bel gen, is overgebracht door Mgr Nicotra, secretaris der nuntiatuur dus door geen bijzonder gezant, door een edel wacht zooals gezegd was. Verleden maandag is de secretaris in Brussel aangekomen cn dijnsdag heeft Mgr Nava di Bontife, in het ministerie van buitenlandsche zaken, de komst van symbolisch geschenk aangekondigd. Herkent gij hem nu 7 vroeg Fanks met ongena dige vastberadenheid. Hel is de mijne. Weet gij waar liij gevonden word 7 In de spreek kamer van Melstane en... door dezen lieer, sprak ric detective terwijl Lij Judas aanwees. Zij bief de oogen op en baar blik volgde de richting van zijuen uitgcslreklen vinger. Haat, afschuw, wan trouwen waren in dien vluchligen blik vervat, cn Judas trok zich onwillikeurig achteruit met cenon g miaakten glimlach voor het vuur der veronlweerdi- ging in hare oogen. Does het geval zijnde, Miss Varlins, besloot Fanks, is het nutteloos voor u le ontkennen, dot gij in Dinters 's kosthuis zijt geweest, den avond in kwestie lk ontken het, antwoordde zij stellig. Nooit op ccnen avond in november ben ik in dit huis geweest nooit in november heb ik Melstane gezien. Ik weet niets over die dood. Octavius legde den zakdoek néér op tafel met ccnc besliste houding. Ik zie dat ik uw geheugen moet opfrisschen.Niss Varlins, sprak hij koel. Sebastian Melstane stierll te jarlchesler op 15 noveniher, door, onwetend, eene raorphina pil te nemen, die gelegd was tusschen de schadcloozc pillen die hij gewoonlijk naui. Wanneer ik den persoon vind, die het vergif in de doos legde vind ik den moordenaar van Melstane. Het woord is nu aan M. Guinaud om uitleggingeu tc geven. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1