Dansorgels. Kaatsspel-Esplanadeplein Moorsel. Begrafenis. Allerhande nieuws. ,tn overgaaf van ilc Roos aan ;e'koningin, is nog niet bepaald zyzalaats hebben in de marmerzaal van net paleis. 't Is door Mgr Nava di Bontife. dat, na de Mis, en het lezen van de pauselijke breve, de Roos aan il. M. de koningin zal worden overhandigd. Wij hebben de beschrijving van dit ju weel reeds meegedeeld het is eene geci seleerd gouden vaas, een meesterstuk van drijfwerk, met twee handvatten, twee gevleugelde draken. Uit de kelk ontspruit een tuil van rozen, waarvan eene, de grootste, den ge- wyden balsem bevat. Die roos is bezet met een dauw van diamanten. De kelk en de bloemen hebben eene totale hoogte van 89 centimeters. Het ge heel is besloten in eene doos met de pau selijke wapens van 1 m. 30 c. hoogte. Lnn 'bouwers en Slaeh- tors. Zondag namiddag werd te Kortrijk eene openbare meeting van vee kooplieden, beenhouwers en slachters be legd, om te spreken overliet wetsontwerp door M. Thienpont, Volksvertegenwoor diger van Oudenaarde en eenige andere Kamerleden, onlangs voorgesteld en in aanmerking genomen. I)it wetsontwerp stelt voor dat de landbouwers en vee kweekers, teenemaal zouden ontslagen zijn van alle verantwoordelijkheid over liet verkochte vee, van liet oogenblik af dat het geleverd en betaald is. Minsters 6 a TOO belanghebbende man nen van Kortrijk, Meenen, Rousselaere, Iseghem, Oudenaarde, Doornijk, Mos- kroen, enz. enz., verdrongen zich in de groote bovenzaal der Hallen. MM. Hanniant.van Charleroi, Spitaels, van (leeraadsbergen, en Antoine Bernard, van 't Doornijksclie,voerden er het woord en wierden geestdriftig goedgekeurd en toegejuicht. Eenparig werd er protest aangetcekend tegen dit schadelijk wetsontwerp. Er werd besloten in al de steden des lands vergaderingen bijeen te roepen, een alge- meenen bond te stichten, ten einde de doelmatigste middels te beramen ter ver dediging hunner algemeene belangen, en zich tot alle volksvertegenwoordigers te wenden, om hen to verzoeken dit wets ontwerp te bestrijden en te verwerpen. Sommige agenten werven tegenwoordig jonge dochters aan met de bodriegelijke belofte dat zij in rijke huizen van Amerika voordeelige plaatsen zullen vinden. In wezenlijkheid, verkoopen zij hunne slachtoffers aan de houders van ecrlooze huizen. Om aan dergelijke valstrikken te ont snappen, is er geen zekerder middel dan zich onder de bescherming van het St. Raphaels Genootschap te stellen. Men heelt zich maar te wenden tot het- alge meen Sekretariaal te St. Andries bij Brugge. Leverlraan. Men bereid levertraan in New-Foundland op de vol gende manier De kabeljauwlevers wor den zorgvuldig gewasschen en daarna terstond in groote tinnen bakken gelegd. Die bakken worden in nog grootere ijze ren ketels met warm water gezet, zoo danig dat het water niet in de bakken kan komen. Door dc warmte van het water.dat men langzaam laat koken, komt de traan uil 1 de levers. Ze wordt dan er afgeschept en door molton gefieltreerd, tot zij volkomen zuiver en klaar is. Dan is de levertraan gereed. Zij wordt in groote vaten verzon den. Uit 10 1/2 pond lever verkrijgt men 1 liter traan. Uit 1-oeiillsr van vogels. - Men bemerkt sedert eenigen tijd minder pluimen dan bloemen op de dameshoeden. Zou de wreedo mode, dio jaarlijks het leven aan millioenen nuttige vogels kost, aan 'talm men zijn 't Ware te wenschen Wisten de vrouwen op welke manier men zich de pluimen aanschaft, zij zagen er van af. In zekere magazijnen van Londen zijn er zooveel pluimen, dat men er zich als 't ware in eene veerenzee bevindt. Een koopman ontring onlangs, in eene enkele zending, 32.000 colibris, 80,000 watervogels cn SOO.OOO paar vleugels Op eene enkele openbare verkooping werden 404,389 vogel huiden uit Brazilië en 300,000 uit Oost-Indië verkocht, zon der de duizenden fazanten en paradijsvo gels te rekenen. En al die domme verwoesting, die onbe rekenbare schade aan oogsten en vruch ten veroorzaakt, geschiedt om aan de grillen der mode te voldoen, 't Is afschuwelijk Maar neen wij hebben medelijden met hem, want wij weten hetde gramschap is eene kwade raadgeefster. Wij zullen dus slechts de beschuldigin gen tegen ons zoo bedaard mogelijk behandelen en het overige laten wij gerust aan 't oordeel onzer geëerde medeburgers over. Wij hebben, denken wij. genoegzaam bewezen dat Mirrceusde openbare schrijver, zoowel in de gaskwestie als in deze der brandverzekering zeever heeft verkocht nu gaan wij hem te woord staan over de beschuldigingen die hij tegen Dender bode zoo roekeloos uit in zake der dansorgelsplaag. Indien wij zoo kleingeestig en wraak zuchtig waren als de mensch die, op eigen aandringen bij de schrijvers, in de Geschiedenis van Aalst, als een be roemd man, als man van genie aange- ïekt staat, wij zouden hem met helder klinkende munt kunnen betalen over zi ne zoo snoode als kwaadaardige belee- d zingen Sedert lang, heeft Mirrceus die be schuldigingen tegen Denderbode gericht, doch slechts altijd bedektelijk. Nu heden is hij van achter de muren der citadel van Chipka gekomen en roept hij ons toe Als er instorting komt, Denderbode, dan zult gij mogen op uwe borst klop- - pen en zeggen In de zaak der orgels- bals ben ik medeplichtig geweest door mijn - tilzwijgen ik heb de katholieke herten verscheurd en de katholieke partij in den grond helpen boren. Ziedaar de beschuldiging die Mirrceus nu openbaarlijk heeft uitgedrukt en dit geeft ons nu het recht van spreken. Door ons stilzwijgen zijn wij de schuld dal de zedeloosheid hier te Aalst zoo zeer is aangegroeid Wie te Aalst weetniet AslDcnderbode, reeds in den loop van 1S73, dus over j twintigjaar.de dansorgelsplaag aanklaag de er tevens de aandacht op inroepende dat eene beteugeling dringend noodzake lijk was Kan Mirrceus een nummer van 7 Het Land van Aalst aanwijzen voor 1873, waarin de dansorgelsplaag werd bestre den Het eerste reglement op de openbare dansfeesten, door onzen Stedelijken Raad gestemd, dagteekent van 13 December 1873. Tot den dag van heden werden er reeds 5 reglementen gestemd en eene wijziging gebracht aan 't laatste van 1888 bij be raadslaging van 8 Januari 1892. Die vijf reglementen bewijzen ons de zorgvuldigheid onzer katholieke Bestuur- dere om de plaag te bestrijden en hier de goede zeden te bewaren. En wanneer ons Bestuur aldus zijne plichten deed, was het wel aan ons het gedurig te vermanen Wij bekennen het volgeerne dat Den derbode van die dansorgelsplaag geene zagerij heeft gemaakt tot vervcelends toe, gelijk Het Land;maar wat men toch niet betwisten zal, 't is dat wij,op tijd en stond en als 't noodig was, er hebben over ge handeld. Talrijke nummers zouden wij, sedert 20 jaar, kunnen aanwijzen die onze bewering staven. Het is ook waar dat wij Het Land van Aalst in zijnen veldtocht van 1888 legen hei reglement van 7 Maart 1887, niet hebben w illen ondersteunen, 't welk do betaling eener taks van 25 fr. ten voor- deele van ons Bureel van Weldadigheid bepaalde. En waarom handelden wij aldus Wel omdat het reglement van 1887 ons doeltreffend scheen en men er, in 1888, na slechts eenige maanden toepassing, er do vruchten nog niet kon van waarderen. Volgens ons, is de afschatling van 1 reglement van 1887 een mislag geweest liet was eene bron van inkomsten voor de Stad, en 't beteugelde tezelfder tijd. Wij weten wel dat een der grootste grieven tegen dien taks was, dat het Stadsbestuur dit geld geheven op eene zaak die de zedeloosheid verspreid in zijne kas niet mocht aanveerden. Het reglement van 1888 scliaftedie taks af en boet en gevangenisstraf namen de plaats in. Heeft dit reglement van 1888 de plaag doeltretfend bevochten Verre van daar, want in 1887 waren er slechts90 overtredingen, in 1888, 135: in 1881). 189 in 1890, 157 en in 1891 234. Talrijke overtreders werden tot boeten van 25 fr. verwezen en wie heeft desom men die jaarlijks er van voortkwamen opgestreken De Staatskas.... Zoodanig dat de Stad Aalst van de plaaj der orgelsbals en hare gevolgen altijd meei en meer heeft te lijden en de vergoedingen waarmeê de rampen, door haar veroor zaakt, eeniger male konden hersteld worden door de Staatskas worden opge streken. Ziedaar de gevolgen van 't reglement van 1888.... En daarbij nog dit bedoeld reglement gaat mank aan wettelijken kant,gel ijk de hoeren Van Wambeke, Dorreman Gheeraerills en Verbrugghen het tijden.- de beraadslaging en stemming hebben doen bemerken. En dit is zoo waar dat onze nieuwe Vrederechter.de heer Calewaert, onlangs nog zekere overtreders van Mijlbeek vrij sprak om rede het reglement in zekere punten onwettelijk is. Indien wij mogen gehoor geven aan 't gene men in de Stad verhaalt, zoo zou de heer Burgemeester verklaard hebben dat de heer Vrederechter, het bedoeld reglement op zekere punten, in recht- veerdigheid noch kan noch zal toepassen Mirrceus moet dat niet weten, anders zou men reeds zijn banbliksems hebben zien schitteren, maar.... wat is 'tZou hij zich soms niet herinneren dat M. Cale waert zijn verdediger is geweest in zijn proces tegen de fabrikanten van den Tragel den laks van fr. 25 te behouden bepaald door 't reglement van 1887. Maar weet gij, Jl/iVTVPtts.wie dé schuld is dat de dansorgelsplaag hier blijft woekeren Gij cn een derde tot hiertoe onbekend gebleven personen En inderdaad Op 17 Februari 1889, schreef Het Land van Aalst Deze week hoorden wij het uilroepen door iemand die alhoewel niet gekozen, eene groote macht is in de katholieke partij - Ik zou wel zienriep hij uit, of die orgelsbazen met mij en het - katholieke Aalst zouden blijvenspol- - ten en lachen In Denderbode van 21 Februari 1889 drukten wij ons spijt uit dat Het Land die maatregelen niet te kennen gaf en verzochten hel den persoon te bidden en te smeek cn te willen spreken. Het Land van Aalst heeft gezwegen Op 17 November 1889 herhaalden wij ons verzoek. Wij drongen aan dat Het Land van Aalst den persoon in kwestie zou willen aansporen zijne maatregelen te willen bekend maken. Hel Land vain Aalst heeft nog gezwe gen Neen, tot hiertoe heeft men die maat- •egelen niet aangeduid En nogthans de dansorgelsplaag woekert hier altijd voort, de zedelijkheid geraakt hier, vol gons hem, onder 't peil en Mirrceus en zijn vriend zwijgen ze laten het kwaad dat Aalst in Vverderf stort en 't welk ekelijks wordt aangeklaagd maar altijd voortwoekeren En ze zwijgen Ze zwijgen als arduinen pilasters Zij handelen alsof zij er vermaak in scheppen Wie moet zich hier op de borst kloppen en zich afvragen ben ik niet de schuld van 't verderf onzer Aalstersche jeugd Gij, Mirrceus, die niets gedaan hebt om uwen vriend tot spreken te verplich ten.... of ten ware dat uw schrijven van van 17 Februari 1889, weer eens als onnoo- zel gezeever moest gehouden worden!... En hiermeè sluiten wij nu, de overige nog niet aangeraakte punten tot later erschuivende. Eenige woorden nogthans nog. Laten wij nu, zegt Mirrceus, wederzijds ons beste doen laat ons schrijven met iever en wijsheid, met weerdigheid.... Wij lmbben uwen raad niet noodig, Mirrceus, houdt hem voor uwij kennen onze plichten en als wij een raad te vol gen hebben, wachten wij ons dien te kie zen van mannen die niet weten wat ze zeggen, die over zaken oordeelen gelijk blinden over kleuren.... Onze taak is niet ten einde, Heerschap wees gerust als ge nu eene andere kwestie wilt aanwijzen, wij houden ons ter uwe beschikking Het reglement van 1888, die de vrucht is van de zagerijen, op commando, van Het Land van Aalstis dus ondoel treffend zelfs noodlottig en wij herhalen het men had veel wijselijker gehandeld Lijkrede uitgesproken door den heer Gregorius MOENS, Schepen, in naam des Gemeenteraad Mijnheer en. De Aalstersche corresdondent van - Het Fondsenblad - schrijft dat Denderbode een uitgebreid verslag meedeelt over de Vergadering der Bewarende Partij te Geeraadsbergen, maar dat dit verslag ta melijk duister is. Het hoofddoel der bijeen komst Herinrichting onzer partij - is er niet genoeg in ontwikkeld om wel ver staan te worden. Endecorrespodenthoopt dat Denderbode er zal op terugkomen Heeft diecorrespodent dan niet bemerkt dat. Denderbode toch niet spreken kon over eene kwestie die niet behandeld werd Heeft hij dan niet gelezen dat eene com missie werd genoemd met die herinrich- ng gelast Zet voortaan uwen bril op, jonge, en als ge nog geen bezit, bij M. Pract- De Witte in de Lange Zoutsiraat kunt gij u een neusnijper, puik eerste klas, tegen ci vielen prijs verschaffen. Begrepen Itecliterlijke kronijk. Brutale soldaat.Wij hebben onlangs gemeld dat een tot de correctie veroordeel de soldaat,die door den krijgsauditeur van Brussel, M. Chomé, in verhoor werd ge nomen, dezen magistraat in zijn cabinet eenen steen naar hel hoofd wierp. De krijgsraad heeft hem voor dit feit tot twee jaar gevangenis en 500 frank boete veroordeeld. Priesterlijke BenoemiDgen Dc E. H. B. Van Huffel priester in het Seminarie, is coajudtor benoemd van den Eerw. Heer Pastoor van Auwegem. De dood is onverbiddelijk zij treft hare slachtoffers somwijlen plotselings,en komt gelijk een dief in den nachtsomwijlen sluipt zij stillekens en verradelyk binnen, om langzaam maar zekerlijk eene kloeke lichaamgestellenis te ondermijnen. Dat heeft onze vriend Louis, eilaas, in den bloei van zijn leven, op zijn veertig jaren moeten ondervinden. Wie van ons zou dat kunnen vreezen hebben, verleden jaar, in deze maand van Mei als wanneer wij zoo plecbliglijk de dubbele jubelfeesten vierden van onze geestelijke en wereldlijke overheden? Wie zou daaraan gedacht' hebben, over vier jaren, opzeilde tijdstip van het jaar, als Mr Louis De Vis onze kinderen tot vormpeter diende en dat hij de medehelper was van Monseigneur Lambrecht, den doorluctitigen Bisschop, den algemeenen volksvriend, die korte da gen nadien, niet verre van hier, te Den derleeuw ging sterven O wreede dood die noch jeugd, noch mannenjaren, noch welvaarte spaart!.die voor de tranen van eene teêrhertige echt genote en liefdevolle kinderenvoor de smeekingen van grijsgeworden ouders, wederzijdsche broeders, zusters en bloed verwanten niet achteruit wijkt en ook niet aarzelt eene geheele wélbevolkte ge meente in den rouw te dompelen. Toen vrijdag avond de treurige tijding verspreid werd dat Mr Louis dees leven verlaten had, was de pynelijke gebeurtenisj verwacht en nochtans, ik weet het, menige tranen wierden gestort, en velen voelden hun getroffen gelijk in hun eigen gezin, 't Is dat. onze overledene vriend door zijne uitmuntende hoedanig heden, eene algemeene genegenheid ver- worvenen had. Wie was er zachtmoedi ger dan hij, die altoos even rustig wist anderen te betlaren? Wie was gedien stiger dan hij die altoos gereed was om de verongelijkte te doen recht bekomen Hij bezat deze en meer andere hoedanig heden, door het vast onderhouden van de godsdienstige en zedelijke grondregels, welke hij aan de zuiverste bron geput had en strengelijk naleefde. Onze Vriend M. Louis was de waar dige zoon, en de deftige opvolger van zijnen vader, M. Petrus-Paulus De Vis, wiens zalige nagedachtenis in onze herten blijft leven sedert zijn afsterven op 18 Maart 1878. M. Louis De Vis werd beurtelings gemeenteraadslid gekozen en schepen van Moorsel den 10 December 1884 hij werd tevens Sekrefaris van onze Harmonie Maatschappij St0 Cecilia en later Secretaris van den Boerenbond hij was een ieverig lid van ons Vrijwillig Pompierskorps, en hij vertegenwoordigde de belangen der gemeenten Baerdegem, Herdersem, Meldert en Moorsel als afgevaardigde hij de Grondwettelijke Conservatieve Vereeniging van het Arron dissement Aalst Hij was overal en ten alle tijde op zijnen post, niet om een weinig eer in te zamelen, maar om oprechte diensten te bewijzen aan zijne medebur gers, aan zijne gemeente en aan de katho lieke belangen, die deze zijn van ons geheel Vaderland. Die gedurige werkzaamheid, dai onop houdend streven om wel te doen.overwon eindelijk zijne krachten, cn onze Vriend viel neder om niet meer op te staan. Het is niet te verwonderen, Mijnhec- ren, dat zooveel gedienstigheid, werk zaamheid en opoffering eene diepe erken tenis bij onze bevolking heeft doen ont staan en dat zijne dood onze harten ver scheurt. Maar ook welke schat van verdiensten is door hem voor den Hemel vergaard Hij heeft zijn lijden en zijn kruis verduldig verdragenhij heeft zijn leven toegewijd aan het welzijn en het geluk van zijne beproefde echtgenote, van zijne jonge kinderen, van zijne nabestaan den, van zijne medeburgers, hij heeft zijn betrouwen behouden in God en zijnen troost gevonden in den Godsdienst, den troost voor allen grooten tegenspoed, ziekten en ellenden. Duurbare Vriend Louis, wij zullen u nooit uit het geheugen verliezen; onze ge beden zullen u volgen, en uwe gedachte nis zal bij ons altijd gezegend zijn. Rust in vrede, op den geboortegrond nevens uwe afgestorvene familiegenooten, in de schaduwe van het alverlossend Kruis, rust in vrede, in den schoot der eeuwige Godheid, en werp een mededoogend oog op ons, uwe ontroostbare vrienden, op onze geheele bevolking, voor welke gij u oneindig hebt opgeofferd die u inniglijk bemind heeft. Rechtschapen en openhertig. steeds bezield met het behouden der eendracht onder ons, was hij nooit onverschillig aan de goede maatregels strekkende tot den bloei en de vooruitgang der maatschappij. Was hij niet de moedige en onver moeibare werker die wij in veel omstan digheden als voorbeeld moesten nemen Was hij steeds niet op de bres als er kwestie was de goede zaak te verdedigen en te ondersteunen Wal al pogingen heeft hij niet aange wend om zijn edel doel te bereiken, om de inwoners dezer gemeente te helpen ze, bij te slaan met wijzen raad en daad Nooit, ik mag het hier verklaren, ver stootte hij de nederigste zijner onder- hoorigen, want hij achtte zich gelukkig zijneu evontnensch, 't zy vriend ot tegen strever, tc mogen bijstaan. Nooit bleef hij aan zijne taak-te kort en de hulde, dal hij steeds aan al zijne plich ten getrouw was, is voorzeker de schoon ste en de juistste die wij" hem hier kunnen toezwaaien. Ook de talrijke menigte rond dit gapend graf geschaard, de pijnlijke ontroering waarvan wij allen aangedaan zijn, de nederige aandacht en eerbied van het volk, bewijzen genoeg dat wij een oprech te vriend, een dienstwillig lid, een waar de gezel, een edel hart verloren hebben. De eerzame overledene is ons dus te vroegtijdig ontrukt in den bloei des levens, vol hoop in de toekomst, wanneer hij eene lachende en gelukkige loopbaan meende te bewandelen. Maar de Allerhoogste heeft er anders over geschikt. Dat zijn Wil geschiede en troosten wij ons met de overtuiging dat een leven zoowel vervuld, de deuren des Hemels reeds heeft doen openen. Moclite zijne duurbare gade,zijne lieve kinderkens en zijne achtbare familie bij die schoone nagedachtenis, bij de talrijke blijken van leergevoelens en mederouw dezer menig te, een straal van troost in hunne droet- beid vinden.Mochte Louis van hierboven, waar do eeuwige belooning hem voorze ker is toegestaan, deze welverdiende hul de aan zijn duurbaar geheugen beschou wen, en onze opperste vaarwel aanvaar den. Nog eens, vaarwel Louis, gij hebt uwe plicht gedaan, tot in een beter leven CLUB DER X.X.X. Zondag 4 Juni 1893. Om 2 1/2 ure. Jacobus Vereeckcn tegen Frans De Meu- len meester. Om 3 1/2 ure. August De Moor tegen Felix Buil. De twee winnende partijen. Om 4 1/2 ure. 2.Wordt er op dit oogenblik wel een wakend oog gehouden op de ont vangsten der stand- of plaatsrcchten op onze merkten Wordt er soms, bij misverstaan van de voorwaarden der verpachting, met te vr gevraagd Wij richten beleefdelijk deze vragen lot wien het behoort. Dijnsdag 11. heeft te Moorsel, temidden van cencn talrijken volksloeloop de plech tige Begrafenis plaats gehad van den te recht betreurden heer I.odewijk DE VIS, Schepen dezer gemeente. Aan het hoofd van den Lijkstoet gingen de Maatschappij van Harmonie S3.Cecilia, en het Vrijwillig Pompierskorps. Verder bemerkte men de heeren Burgemeester, Schepen, Gemeenteraadsleden, Armmees- ters.de bedienden van het Bestuur der ge meente, talrijke Burgemeesters, Schepe nen en voorname personen uit de nabu rige gemeenten,eu eene ontelbare menigte gemeentenaren behoorende tot de beide partijen welke een laatste blijk van hulde, achting, liefde en genegenheid aan den aloinbeminden overledene wilden brengen Twee lijkreden werden uitgesproken en welke wij hier laten volgen Tot wederziens in den Hemel Lijkrede uitgesproken door den heer Gustaaf De Meyer, in naam der Maat schappij van Harmonie Se-Cecilia Mijnheeren Er valt mij heden eene pijnlijke plicht te beurt met in naam der Harmonie S. C. eene welverdiende hulde toe te brengen en een laatste vaarwel te zeggen aan onzen verdienstelijken medebroeder die helaas zoo vroeg uit het leven is weggerukt. Bij het afsterven van zijnen leèrgelief- den vader, in het jaar 1878, werd Louis De Vis natuurlijk aangeduid als zijnen weerdigen opvolger in het Comiteit onzer Maatschappijdaar onderscheidde hij zich zoodanig door zijnen onvermoeibaren iever, door zijne zellsopofforing, dat hij in 1880 als Secretaris wierd uitgeroepen, ambt Botermarkt. - Heden zaterdag werden 957 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7658 kilogr. Bijvoegsel. Aan ons num mer van heden hoort een bijvoegsel, na melijk onze label der vertrekuren van de IJzeren Wegen, welke is verbeterd ge worden volgens den ofllcieelen reisgids. IViet genoeg kan men de personen die aan verstoptheid of slechte spijsverteering lijden aanraden de slijmverdrijvende Walthery- pillen to gebruiken, want volgens algemeen advies, Fs het eene wonderbare remedie om deze aandoeningen te genezen als ook al de ziekten veroorzaakt door de slijmen en humeuren. Te verkrijgen in alle goede apotheken. BITTER ORIENTAL is de beste. Heldergem.Maandag,rond twee ure 's morgens, is er brand ontstaan ter hofstede van den heer Cobbaert. Een paard, zeven koeien,enz. en al wat de stallen en de schuur bevatten zijn de prooi der vlammed geworden. Dc schade is tot hiertoe onberenkerbaar- Burgerlijk Eerekruis. De heer Van den Bossche, gemeente secretaris en ontvanger van 't Armbe stuur van Ophasselt, komt inet het Burgerlijk Eerekruis van 1° klas vereerd te worden. Krijgsoefeningen in 't Kamp. De krijgsoefeningen van de 1" afdeeling ruiterij in 't Kamp van Beverloo, zullen van den 24 juni tot den 12 juli inbegre pen, plaats hebben. By deze afdeeling, bestaande uit de 1* en 2° gidsen, en de le en 2e lanciers, zul len gevoegd worden de 38® en 29® batte- r_„, rijen te peerd, eene afdeeling telegrafisten ilk hij eervol tot den dag zijns over- cn de ambulancendienst, die in geval van lijdens bekleed heeft. oproeping, bij dezo afdeeling behoort. De scliijfschieting der regimenten zal gedurende het tijdperk der krijgsoefenin gen plaats hebben. De afdeeling zal zekere dagen buiten de palen van het kamp hare oefeningen kun nen doen en gekantonneerd worden, en zelfs het kamp den 11 of 12 juli verlaten, indien de bevelvoerende luitenant-gene raal de laatste dagen de krijgsoefeningen wil doen samenvallen met den terugtocht der regimenten naar hunne garnizoenen, waar zy zich den 15 juli zich moeten b* vinden. Gedurende die dagen zullen de linie troepen der garnizoenen van Diest, Has selt en Beverloo deel kunnen nemen aan de krijgsoefeningen der ruiterij-afdeeling, en buiten hunne garnizoensplaats kunnen gekantonneerd worden. Trapwielrijders zullen aan den staf der verschillende regimenten worden toege voegd. Het grof geschut zal over 80 ladingen per stuk beschikken daarenboven zal er een voorraad van 240 ladingen in de ma gazijnen van het kamp geplaatst worden. De ruiters, met de karabijn gewapend, zullen 30 kardoezen zonder kogel ontvan gen, buiten degene welke noodig zijn voor de scliijfschieting. Men zal zich zooveel mogelijk houden aan de bestuurlijke maatregelen, voor de krijgsoefeningen van 1890 genomen. Het gevaar van vuurwapens. Een kofüehuisbediende, 20 jaar oud, de genaamde Hendrik David, wonende in de Beierschestraat, te Brussel, nam maandag in zijne slaapkamer eenen revolver in handen. Het schot ging af en de kogel drong hem in deh buik. Men dacht vooreerst dat hij gepoogd had zich te zelfmoorden. De ongelukkige is naar het hospitaal overgebracht. Zijn toestand is bedenkelijk. Kind levend verbrand. Drie aanhoudingen. Ten gevolge van eene aanklacht, heeft de policie een onderzoek geopend betrekkelijk eene erge zaak, die reeds een jaar oud is. Eene getrouwde vrouw, wonende in de nabijheid der Kapelleplaats, te Brussel, zou rond dit tijdstip, buiten wete van haren man het leven aan een kind hebben geschonken, en dit arme schepseltje zou zij met medehulp van hare moeder en eene andere vrouw levend verbrand heb ben, om alle spoor ervan te doen verdwij nen. Alle drie werden zij aangehouden. Na drie dagen ondervraging, zeggen de Brusselsche bladen, heeft de ontaarde moeder hare misdaad bekend. De groot moeder en de andere vrouw blijven echter loochen. Het onderzoek duurt voort. —Hoe men een coiffeur vast heeft. Een hair artist, zekere D., van Brussel, die onlangs met eene vrouw getrouwd was die veel ouder is dan hij, beklaagde zijn onbezonnen stap en alle dagen werd er in huis gevochten dat het een plezier was. Nu onlangs werd D. als miliciaan van eene vroegere klas, onder de wapens ge roepen en de vrouw van zijne afwezigheid gebruik makende, wilde zich wreken op dengene, die haar voor zijn vertrek naar het kamp, nog op eene duchtige klopping had onthaald. Zij verkocht al de meubelen en juwee- len en trok naar Amerika, doch voor haar vertrek zond zij eene depeche naar haren man, meldende dat zij op sterven lag en drukte het verlangen uit, hem nog eene maal te omhelzen. Rij vroeg verlof aan zijn overste,snelde naar Brussel terug envond het huis leeg. Men kan denken hoe de geburen den man hebben uitgelachen. Bedrog in duivenprijskampen. In sommige maatschappijen van Brussel worden de duiven, die voor den prijskamp vliegen, niet meer gestempeld, maar aan een der poolen van eenen ring in caoutchouc voorzien, waarin van binnen den stempel staat gedrukt. Dit maakt dat de deelnemers bij de terug komst der duiven niet meer verplicht zijn hunne dieren in te leveren, doch volstaan met den ring te vertoonen. Nu was er een der deelnemers, welke zoo dikwijls de eerste prijzen won, dat het argwaan begon op te wekken. Hij wist namelijk met een oneerlijk bestuur der der wedstrijden zijne duiven, voor het vertrek, van den ring te berooven, en kon dezen dan telkens inbrengen eer zijne duiven waren ingekomen. Bij den laatsten prijskamp verzon men echter eenen list om hem te vangen. Eer men ze te Etampes losliet werden de rin gen herstempeld en dc prijzenjager viel door de mand. Diefstal bij den graaf van Vlaan deren. Wij hebben gemeld dat een onderzoeksrechter van Brussel, alsook een policie-offlcier, die zich bijzonderlijk met deze zaak bezighoudt, naar Londen zijn vertrokken om aanwezig te zijn bij de verschijning van James White, voor de uitleveringsrechtbank. Ziehier nu wat de Indépendance hier over verneemt M. Poland, die als openbaar ministerie zetelde, doet uitschijnen dat White den nacht der misdaad vertrok, ten 2 ure 's morgends, terwijl de diefstal gepleegd werd den avond te voren, tijdens het bal ten liove. Hij vertrok naar Londen langs de lijn Oostende-Dover. Acht dagen na den diefstal ontving dc gravin van Vlaanderen een naainloozen brief uit Dover, met eene verdraaide hand

De Denderbode | 1893 | | pagina 2