tflaamsch Taalgilde, Een en ander. Kaatsspel-Esplanadeplein Allerhande nieuws. te Inat maaien hoogst nadeelig vnor de iw.'. dc deze zal zooveel le moeilij ker bersoliiden ol' dat de eerste langer gestaan heeft. Voeder dat men hooien wil, late men dus niet te rijp worden.Het best geschikte tijdstip is dit, waarop de meeste planten in den bloei staan het is immers dan dat liet gras het meest verteerbaar voedsel bevat en door de huisdieren het meest gezocht wordt. Elke landbouwer zal zei gemakkelijk dit tijdstip kunnen bepalen. Wanneer het hooi in goede voorwaar den gedroogd is,heeft het een groenachtige kleur en een aar.genamen geur, die door iedereen gekend is daarenboven is liet, ofschoon volkomen droog, niet breekbaar. Blijft hei hooi lang aan regen en zelfs aan dauw blootgesteld, zoo verliest hel zijne sclioone kleur evenals zijnen kenmerken den geur; daarbij ontneemt bet water aan het hooi eiwitstoffen koolhijdraat en doet het alzoo veel in waarde verminderen Het liooi verliest ook veel voedende be- standdoelen door het bewerken. In 'l al gemeen geven de landbouwers daar geen acht genoeg op, zij schudden kecren en werpen het hooi le zeer en daardoor wor den een groot getal bladeren afgerukt, die juist de voedzaamste deelen der plant zijn. Het h daarom ook dat de klaver met de vork niet geschud wordt men zet ze in stiikskcns of kapellen, die men don getij- delijk naar binnen keert. Het vereelt ingeschuurd hooi bevat nog water,het komt in zweeling cn deze duurt van vier tot acht weken d:iarom moet men den tocht boven het hooi onderhou den, opdat deze den waterdamp zou weg nemen. Zoolang het hooi niet gezweet heeft kan het ziekten, verstoppingen, krampen veroorzaken, zoowel bij paarden als koeien. Indien men het echter met oud hooi mengt, verdwijnen deze schadelijke uitwerksels. Het is ook goed tusselien de liooilagen eene zekere hoeveelheid keukenzout te strooien omtrent 1 kil. per 100 kil. hooi. Iiit zout dient niet alleen om het hooi tegen bederf te vrijwaren maar maakt liet tevens aangenaam, gezond en verteerbaar voor de dieren. Het zouten is vooral dien stig in natte jaren, als men het hooi niet behoorlijk droog heeft kunnen inhalen, .alsmede voor hooi dat voorkomt van zure beemden. Er dient ook alles aangewend te wor den 0111 hel beschimmelen van het hooi te beletten, hetzelve droog inhalen, der luchttocht boven de tassen onderhouden den regen beletten hetzelve nog nat te maken, enz. Wanneer het hooi in slechte voorwaar- Jen ingescliuul-d werd, en zoo men vreest dat het aan de oppervlakte zon beschim melen dan bedekt men het met eene lagl one! en zeer droog stroo, liet water trek hierin, en daarna werpt men dit stroo op den mesthoop. Op de veemarkt te Leeuwarden, de hoofdplaats der Nederlandsche provincie Friesland, waren vrijdag niet mm «tan ■tuil stuks vee aangevoerd. Die grooten aanvoer is gedeeltelijk een gevolg van het heropenen der grenzen van Belgie voor den invoer van Nederlansch vee; maar hij komt nog meest wegens gebrek aan voe der daar in de stallen de voorraad hooi op is en in de weilanden, wegens de lang durige droogte, niets meer te trekken staat,om het vee voldoende van voedsel te voorzien. Kamer zoo ongenadig door M Kichald, Delbeke en Ooremans werden afgezweept, hebben renen verdediger gevonden in den Moniteur des Intéréts Matériels an Brussel. De redenecring van den Monileur is eenig I)e schuldigen, zegt hij, zijn niet de bankiers, welke de uitgifte deden de schuldige is iedereen liet zijn de kapita listen, die de eersten en de hardnekkigsten waren om de beweging te leiden, om ze, om zoo te zeggen, aan de banken cn de bankiers op te leggen - Laat ons, lezers, een oogenblik in stille bewondering deze woorden over wegen... I)us, daar is eene dievenbende, die hij middel van valsche sleutels bij rijke bur gers binnendring! en alles rooft... Wie zijnde schuldigen De dieven Bijlange niet Het zijn burgers, die de tiende lot diefstal aanspoorden, door met hunnen rijkdom le prijken. Zij dwongen de rid ders van den langen vinger tot diefstal 't Is hijzonder fijn gevonden Wan neer vragen de bankiers dal de dragers van Zuid Amerikaansche papieren ver volgd en veroordeeld worden Onze groote mannen. In hel Statistiek-jaarboek vindt men do opgave van het getal milicianen, die in 1891 wegens hunne kleine gestalle van den krijgsdienst ontslagen werden. l)e verplichtende maat is nochtans niet overdrevenèen meter 55 centimeters. Uit de opgave blijkt, dat, volgens licha melijke lengte, onze landgenooten als volgt moeten gerangschikt worden le De Vlamingen van West-Vlaanderen met een gemiddeld cijfer 3,26 t. h. ont slagenen De Luxemburgers met 3 361. h. 3C De Vlamingen van Oos-Vlaanderen, met 3.53 1. h. •1" De Naamsche, met 3.56 t. h, 5" I)e Limburgers, met 4 18 t li 6" De Henegouwers, met 4,56 t. h. 7e De Antwerpenaren, met 4.62 t. h. 8e De Brabanders, met 5.40 t h. 9° De Luikenaars, met5.94 t. h. De grootste mannen komen uit het ar rondissement Borgworm de kleinste uit dat van Turnhout. Terwijl, in het eerste, de verhouding der ontslagenen slechts 0,65 l. h. bedraagt, klimt dit getal te Turnhout tot 8.82 t. h. Eene groote waarheid die Mirrceus van Chipka noglhans niet schijnt te begrijpen is, dat in een. huishouden waar wijsheid hcerscht, men het vuil linnen in familie wascht en men zich wel wacht van alles ter straat te brengen uil vrees dat de vijandige geburen er zouden kun nen over blinken van vreugde en ge noegen. Men zoekt er onder elkaar naar mid delen om het kwaad zooveel mogelijk uit te roeien en te verhoeden.... I)at alleen is wijs handelen en zoo denkt er Dender- bode over -,. Ueclilcrlijke kronifk. De erfenis- Verhaegen. I)e recht bank van Brussel heeft uitspraak gedaan in de zaak van den geneesheer D., die aan de erfenis Verhaegen eene som recla meert van 78,000 fr. voor honoraria, wegens geneeskundige verzorging van Mev. Meeus, weduwe Verhaegen. De erfgenamen betwisten de geldigheid der rekening. De rechtbank hóeft vonnis geveld, waardoor de geneesheer wordt verplicht zijn gepeperde rekening van 78,000 fr punt voor punt, te verkla ren. De wanorders van 1886. Het be roepshof heeft eindelijk uitspraak gedaan in de zaak der wanorders van 1886 in Henegouwen, en hel deel bepaald dat elke omliggende gemeenle te betalen heeft tot, vergoeding der vernielde fabriek Boudoux te Jumet. Het liof verdeelt de te betalen som, oen totaal vormende van anderhalf millioen in 48 deelen, naar gelang liet aantal inwo ners der betrokken gemeenten, die aan de wanoders deel namen. Lodelinsarl is er tusschen voor 11 dee len, omdat daar twee aanleiders Schmidt en Falleur gevestigd waren Charleroi moet G deelen betalen Montigny 5, enz. Con^o. Het schijnt dat kapitein Challin tegen Riba-Riba optrekt met 300 man regelmatige troepen, en voorzien van artillerie. De inlanders voegen zich in groet getal bij liein. Chaltin is de koni- mdant van het kamp der Aruwimi (Basoka.) Hij is over drie maanden aan boord van twee transportslooiners, ver trokken, om de Araben van de oevers der I.omani te verjagen, en alles doet denken dat die operatie gelukt is want nu is hij op weg tegen Riba-Riba, een ander araabsch middenpunt. Chaltin moet nu vereenigd zijn met luitenant Dlianis. Priesterlijke BenoemiDgcn Is pasloor benoemd te Quaremont, de Eerw. HeerA. E. Verhelen, onderpastoor op St-Pielers-Buiten. 8YAD AALST. Deze schoone uitslag hebben wij te danken aan den buitengewonen iever en werkzaamheid der bijzondere Commissie met de inrichting gelast. Aalaf. Heden zaterdag voormid dag werd ten nadeelo van Adam Dclphina, van Gysegem, eenen geldbeugel ont vreemd bevattende fr. 3 00 De dader is onbekend, Rond 10 1/2 ure,viel een kleine ben gel in 'i. water omtrent de Vischmarkt. Ken andere bengel, zekere Charles Nei- rinckx, oud 11 jaren, zoon Victor, aldaar tegenwoordig, sprong hem na en bracht den drenkeling op 'I drooge, alwaar liij hem in handen zijner moeder gaf. Deze daad van moed en zelfopoffering mag niet onbeloond blijven. I)e personen lijdemle aan bloedeloosheid, verslapping, bleekzucht, hartkloppingen, hoofdraaingen, ruischen der ooren en vooral de dames aangedaan van onregelmatigheden in de tijdstippen kunnen niets beter nemen om te genezen dan de pil van Dr Raphael die het eenige middel is om liet bloed te verrijken en de krachten te herstellen. Te verkrijgen in alle goede apotheken. BITTER ORIENTAL is de beste. Ai novo. De zoon der W* H. Vander Smissen reed dijnsdag avond, om 9 ure, te peerd naar Denderhauiem. Het peerd stijgerde en sprong onder weg en eindelijk werd de ruiter uit den zadel geworpen en vloog met de twee beenen in de luclit over eene haag van 2 meters en half hoogte. Het peerd werd door de aldaar aanwezige persoon tegengehouden en de ruiter kwam er gelukkig zonder eenig letsel van af. Een kind van drie jaren is te Brussel vergiftigd geworden, doorliet eten van varkensvleesch. Andere personen, die van T zelfde vlecseh geëlen hadden, zijn ins gelijks ziek, evenals eenen hond dien men van dat vleesch had voorgeworpen. Een joodsche veehandelaar, Zwolle herkomstig, was te Brussel aange land om op de Brusselsche veemarkt aan- koopen le doen voor rekening van eenige landgenoten, die hem met dit doel 10,000 gulden hadden meegegeven. Hij had een Rotterdamsch meisje meêgebrachl. Nu dezer dagen schreef hij aan zijne lastgc- rs in Holland dat hij hot geld verloren had en vol wanhoop naar Amerika ver trok De bedrogenen kwamen naar Brussel namen inlichtingen en vernamen dat de politie geheel onkundig in de zaak was. Men twijfelt niet of de kerel heeft hen bestolen. Men leest in Den Muziekbode van Til burg (Holland) 31 Mei 11. Aan het groot concours dat van wege hot - Adolf Verband te Echternach, O root-Hertogdom-Luxemburg, op 6, en 8 augusti aanstaande, zal plaats hebben, zullen 83 gezelschappen deelnemen, ter- wi 1 de Groot Hertog het feest met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. De ver plichte stukken zijn gecomponnecrd door de liee-en - I- Van den Bogneide, inspecteur der militaire muziek in Beiuie. (Aalst11. Kahnt, kapelmeester der miln liiaire muziek te LuxemburgM.J. H Kessels, directeur der muziekuitgaven Lu Hurpe - en - La L'jre - (e Til burg; M. Krein, componist, te Brussel. lïe schrijvers zgn eveneens gesteld als leden der Jury. VlnnniHclic /.egels. De zes verscliillige categorieën van zegels voor het verzenden van kleine pakken per spoorweg, zullen voortaan Fransche en Vlaamsclie o|isclirifien dragen. On 11 juni 1892 is er tusschen België on Nederland eene overeenkomst gesloten, om de grenskwestie van Baarle-Ilertof en Baarle-Nassau definitief te regelen. 1 e afdeelingen der Kamer hebben zich iristeren bezig gehouden met liet onder zoek dezer overeenkomst. Allen hebben de overeenkomst verworpen. Er waren 27 steromen tegen 1 voor en - onthou dingen. Er bestaat op dit oogenblik in de Slaatswerkbuizen van Mechelen een stock van postzegels, vertegenwoordigende eene weerde van ICO,000.000 Ir beweert de Patriot*. Kn die onUnggelflke hoeveel heid ZOU binnen bet jaar uitgeput zijn, indien men er niet gedurig nieuwe b(j maakte. «ioeil gevonden. tu ttere welke de Belgische spaarpenningen zoo behendig wisten aan de bravo Bel gische burgers le ontfutselen en die in do Do Samoa, de groote Engol- sche stoomboot en het grootste schip der wereld, is vrijdag morgend ten 4 ure le Ylissingen en ten 10 ure voor de stad Ant werpen aangekomen en om kwaart vóór 11 ure aan de Van Metteren kaai gemeerd. Het schip werd opgebracht door den loods Jan Peeters, met eenen diepgang an 25 voet 10 duim. De reis van Bombay naar Antwerpen as zeer voordeelig een matroos stierf echter onder weg aan de gevolgen eener longontsteking. De bemanning bestaat uit 80 a 90 kop pen, waarbij verscliillige zwarte man nekens of Hindoes. De scheepsmakelaar Jones is gelast met de werkzaamheden betredende het schip, dat tot maandag of dinsdag aan de kaai zal liggen. Het schip is geladen met 9000 ton of 9 millioen l.ilogr. koopwaren. Sloe moet men vïscl» l»e liaiulelen Moet men den visch dooden of hem laten sterven De Hollan ders dooden den visch van zoohaast hij het water verlaten heeft. Zij geven hem eene langwerpige si.eedc in den ^steert met een goed geslepen mes. Bijna overal wacht men totdat het dier slertt door verstikking. Men heeft onge lijk. De visch bederft alsdan veel spoedi ger. Niemand eet een schaap of eenen vogel, die een natuurlijken dood is ge storven. Iloe komt het dat wij minder nauwgezet zijn jegens de dieren, die in het water leven De proefnemingen, gedaan op gedoode visschen of op vlsschen, die een natuurlij ken dood gestorven zijn. hebben bewezen, dat het beste is den visch te dooden door eene insnee in den steert. Door dit middel verkrijgt de visch een fijneren smaak, dan wanneer hij een na tuurlijken dood sterft. Om aan vi«»cl»en den onann- genamen grond- of moddersmaak te ont nemen, behoeft men bij het koken slechts een stukje gloeiend houtskool in het water te werpen. Koopvrouw in scliamla- ieu. in China zegt de Soir, ziet men 's avonds oude wijven rondloopen. die op de trommel slaan. Zij worden bij de rijken ingelaten en vertellen dan, voor een hal ve kroon per uur, al de schandalen die er gekend zijn, vooral die uil de komediewe reld. Wonderlijke gewoonte Hier doen zekere gazetten letterlijk den dienst van die oude wijven in China. Zondag aanstaande, 11 dezer, on: ÏO ure, na «Ie Hoogmis, zal dit Taal- en Letterlievend Genootschap eene openbare vergadering houden ter herberg Het Paviljoen, bij M. Kmiel Van de Maele, Groote Merkt, alhier. ..te heer Frnns Eteinlianl, Voorzitter van het verbond der Vlaauische Gricvenkomiteiten zal als spreker optre den, en als onderwerp behandelen Waarom zijn wij Vlaamschgezind De heer Reinhard is alom bekend als een onzer beste Vlaamsclie redenaars Wie dus eene puike voordracht wil hooren, weze op zijnen post, want, evenals op de voorgaande openbare zittin gen, zal liet aan geen volk ontbreken. Ingang vi-ij en Kosteloos voor Iedereen. Katholieke Bekwaamheidskiezers Prijsschieting op vogelpik op maan dag 12 Juni om 8 12 ure 's avonds ter herberg Guillaume Teil bij de wed' I.enssens op de Werf. Zondag 4 Juni 1893. Om 2 1/2 ure. Prosper Wauters tegen J. Vcrcecken. Om 3 1/2 ure. Arthur Spaens tegen J. Van den Abeele Om 4 1/2 ure. De twee winnende partijen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 995 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7964 kilogr. Kermis Aalst. Festival op Zondag 2 Juli. Wij vernemen dat reeds 4*5 Maatschappijen van Harmonie en Fanfhar hare bijtreding hebben laten ken nen. Onder deze Maatschappijen bemerkt men er verscheidene uil Antwerpen, Brussel, Gent, Kortrijk, enz., welke in kampstrijden prijzen van uitmuntendheid en eerste prijzen hebben behaald. Verder treft men 6 maatschappijen aan welke zullen m» êdingen naar den prijs voor de prachtigste militaire kleeding. De talrijkste Maatschappij, eene van Brussel indien wij ons niet bedriegen, telt 82 uitvoerende leden. Dit Festival zal dus onbetwistbaar liet luisterrijkste en prachtigste Muziekfeest wezen, dat wij hier ooit zagen nog nooit zagen wij hier 45 muziekkorpsen op treden. Een rijtuig zonder peerden voortge dreven door een naphtevuurken, heeft woensdag zijne eerste proeven in de stra ten van Gent gedaan. Het loopt zoo snel als een rijtuig met peerden en draait even gemakkelijk. Verscheidene werkers der fabriek van M. Jules de Hemptinne, to Gent heb ben om een klein verschil den arbeid ge slaakt. Dc onderhandelingen licbbcn lot niets geleid. Diefstal. Maandag voormiddag omstreeks 10 ure, bij klaren dag, is te Nieukerke (Waas), een diefstal gepleegd. Niet verre van de midddenkem der ge meente in de Gijzelstraat, staat een huis, bewoond door M. Livinus Wilssens met zijne 85jarige zuster en eene meid M. Wilssens was van huis gegaan. De meid hoorde gerucht op den zolder, doch ver keerde in de meening dat het de kat was die lawijd maakte. Zij ging nochthans zien, doch zag op eens eene deur van een zolderkamerkc toestampen, en aan de stappen hoorde zij dat er volk boven was. Zij had den moed de deur te willen openstooten, doch tel kens werd deze weèr met geweld toege drukt. De meid, denkende den dief te klissen draaide nu het slot toe, 'en ging om hulp roepen. Toen zij met eenige geburen weèr boven kwam, lag de deurlijst, met eenige sleenen uit den muur, ten gronde. De dief was met geweld uitgebroken.?Men zag dal het koffer opengebroken was en twee valsche sleutels met twee haken lagen op den plankenvloer. Rond de 2000 fr. in bankpapier en specie was uit hot koffer gestolen. De dief was door de haag en een koorn veld, langs achter binnen gekomen, en liad bij het verlaten van het liuis denzelf den weg gekozen hetgeen duidelijk te zien was aan het spoor. M. Reyckaert, schepene der gemeente die het onderzoek nopens dezen stouten diefstal deed, heeft het voetspoor van den dief met pleister afgegoten. Eene ledige beurs, die de dief weggeworpen had, werd op afstand teruggevonden. Jlandelsbl. Belangrijke aanhouding. De bende Patraque.De Gazelle de Char leroi schrijft Onze lezers herinneren zich wellicht nog de heldendaden eener dievenbende, die bijzonder werkende in den Borinage en het noorden van Frankrijk. De bende had als groot-overste een ge naamde Patraque, die te Rijsel werd aan gehouden. Gansch de bende verscheen nu twee jaar geleden voor het assisenhof van He negouwen. Onder de beschuldigden bevond zich een genaamde Manigard, die al zijne me deplichtigen deed kennen en ook ;al do misdaden aan het licht bracht door de bende van Patraque gepleegd. Het is alzoo dat deze bende genaamd werd. Manigard werd bijna geheel van zijne straf ontslagen als belooning voor de in lichtingen, die hij aan het gerecht gege ven had Na zijne invrijheidstelling, ging Mani gard zich te Dampremy vestigen. Het is daar dat de policiekommissaris en de gendarmen maandag morgend het gewezen lid der bende Patraque hebben aangehouden in zonderlinge omstandig heden. M. Jamain, policiekommissaris van Dampremy, van den rechter Briart een aanhoudingsmandaat ontvangen hebbende ten lasle van Manigard, begat zich rond 3 ure naar de woning van dezen laatste. Achter zyne deur staande, vroeg Mani gard wat men verlangde. Indien gij komt om mij aan te hou den, zegde hij. schiet ik mij door den kop. De policiekommissaris antwoordde dat er geen spraak was van hein aan te hou den, doch dat men enkel te zijnent eene huiszoeking moest doen. Manigard opende de deur met eene spleet. Op dit oogenblik zag hij 2 gendarmen, die insgelijks bevel hadden gekregen hem aan te houden. Ik wist wel dat gij kwaamt om mij aan te houden, sprak hij, en terzelfder tijd plaatste hij den loop van eenen revol ver in den mond. Doch de policiekommis- saait greep den man bij den arm en ge lukte er in hem le ontwapenen. Ik heb mijnen slag ditmaal gemist, sprak Manigard alsdan, doch ik zal her beginnen. Ik zal mij zelfmoorden in de gevangenis, want ik weet dat mijne reke ning opgemaakt is. Alzoo bekende hij zonder veel omwegen dat zijn geweten niet zuiver was. Om 4 ure was hij te Charleroi achter slot. Manigard leefde naar liet schijnt als eene kleine rentenier. Hij had verscliillige huizen doen bouwen. Het gerecht zal niet nalaten de bron zijner fortuin op te zoeken. Tot nog toe weet men niet welke feiten er liem ten laste zijn gelegd. Slecht nieuws uit den Borinage. Men meldt dat het mijnbestuur van j'Alurages en Wasmes besloten heeft het werk in hare putten op te schorsen, ter oorzake der verliezen, welke de laatste erkstakingen aan de maatschappij heb ben veroorzaakt. 800 werklieden zullen hierdoor zonder broodwinning zijn. Dat moest er van komen Verscheidene werklieden hebben vruch teloos bezigheid gezocht in Pas de-Calais, De mijn brandt opnieuio te An- derlucs. Men heeft het ophalen der lijken in de mijn van Anderlucs moeien staken, ter oorzake van het opnieuw ont branden van bel inwendige der mijn. Het korps der mijnen heeft besloten dat de brandende mijn voor ten minste drie jaren zal gesloten worden. Ten gevolge van een kleinen twist heeft een lljarige jongen te Bergen, aan zijnen kameraad eenen messteek in den •ug toegebracht, dio zü" gevaar otelt. De werkstaking te Verviersduurt nog altijd voort. De onderhandelingen hebben tot'nu toe nog geenen uitslag geleid. In den loop van eene der vergaderingen heeft een werkman een referendum voor gesteld. om te beslissen of men, ja of neen de werkstaking zou doen eindigen. Dit Referendum heeft donderdag na middag plaats gehad. De voorzetting der werkstaking werd besloten met 1271 stemmen tegen 70. HOLLAND. Drij zakken en een man. Ten be wijze dat er op vaderlandschen bodem nog krachtige zonen gevonden worden, diene het volgende, zoo verhaalt een blad uit Nederland Een landbouwerszoon, een veertienja rige jongen, ging de wedding aan, dat hij met drie hectoliters graan veertig trap pen zou beklimmen. Hij naam onder eiken arm eenen hectoliter #n liet er ook eenen op den rug plaatsen, en om te laten zien dat 't liem geene moeite kostte, stond hij nog toe dat een jong mensch van 19 jaar wegende 151 pond, op den zak van den rug zitten. Zonder veel moeite beklom de veer tienjarige knaap de veertig trappen, liet zijnen levenden last bedaard afdalen, en legde toen de zakken graan op den graanzolder neer als of er niets gebeurd ware. Het verhaalde vond plaats te Slikgat, bij Zevenbergen, en den held van 't ver haal is de zoon van den bekenden veehou der Van Aken aldaar, LUXEMBURG. Schrikkelijk ongeluk. In het dorp Düdelingcn, niet verre van de Fransche grens, is verleden zondag een versshrik- kelijk ongeluk gebeurd. Als gewoonlijk werden tor 'gelegenheid der processie, schoten gelost met kleine mortiers. Verscheidene jongelingen hiel pen bij het laden, 't geen als altijd zeer onvoorzichtig gebeurde. Terwijl men hiermeè bezig was, ging er eensklaps een mortier af en sprong in stukken. Een der jongelingen bleef dood ter plaats, vijf of zes andere werden zoo hevig aan de beenen gewond, dat men die lichaamsdeelen zal moeten afzetten. Nog andere werden in het. aangezicht of elders gewond. Ongelukkiglijk zijn verscheidene erg gewondden getrouwd en vaders van (amilie. De bliksem.— Drie kinderen,welke zich gedurende een onweer op het veld bevonden en haastig liepen om hunne woning te bereiken, werden door den bliksem getroffen. Een bleef op den slag dood, en de geneesheer wanhoopt de twee anderen te kunnen redden, FRANKRIJK. A Igemeene vergadering der katho lieke werhmanskringen.— Dcalgetneene vergadering der katholieke werkmans- kringen is maandag te Parijs geopend,met eene Mis in de kerk van St-Germain des Prés. Ten 9 ure begon de eerste algemeene vergadering, onder voorzitterschap van M. de graal de Mun. Verschillende redenaars voerden daar het woord, onder andere M. A. Verhae gen, de gekende Gentsche anti socialist, die op uitnoodiging van den voorzitter de socialistische inrichting in Vlaanderen uitlegde, alsook de anti-socialistische pro paganda der katholieken. De redenaar werd door de geheele ver gadering geestdriftig toegejuicht. Stoutmoedige dief. Maandag avond kwam te Dijon, bij M. Badet, een persoon binnen, zekere de Verlin, die nog niet lang in de stad woont, cn verzocht Mad.Badet,die alleen thuis was, een klein kofierken voor hem te bewaren. Mad. Badet gaf hem den sleutel van de- brand kast maar toen zijn kofferke er in stond, veranderde hij van gedacht en zegde Laat mij het nog eens even meenemen, ik moet er nog iets inleggen. Maar de behendige dief had niet zijn kofl'erke, maar dat van M. Badet meège- nomen,dat geheel gelijk was aan het zijne en dal 100,000 fr. bevatte. Hij heeft nog denzelfdcn avond Dijon verlaten. - Nachtelijke aanval. Dijnsdag nacht ging een fabriekwerker van Vau- chillès-lès-Domart, zekere Marlin, aan de deur kloppen van Mad. wed. Noblesse, rentenierster, haar verzoekende spoedig op le staan, ten einde zich bij eene barer bloedverwanten te begeven, welke, zegde hij, op sterven lag. Mad Noblesse stond op en opende de deur. Dan zegde Marlin ik moet 4000 Ir. hebben of ik vermoord u Mad. Noblesse wilde den kerel buitenjagen, maar deze sprong op haar toe.wierp haar ten gronde en overlaadde haar met slagen. Ten slotte deed hij zijn slachtdier de schandelijkste mishandelingen ondergaan. Meenende dat zij dood was, sleepte hij haar op de binnenplaats, om ze in den waterput te werpen, maar de hond van Mad.Noblesse begon te blaffen, en Marlin nam verschrikt de vlucht. Een uur later kwam de weduwe tot zichzelven en zij gelukte er in zich tot aan de deur van een buurman voort te slepen. Haar toestand is nog al erg. De misda diger is aangehouden cn in do gevangenis te Doullens opgesloten. Modelburgemeester. Bij besluit van den prefekt van het departement Allier, is de socialistische burgemeester van MontluQon voor eene maand in zijn ambt opgeschorst Dat besluit werd genomen ingevolge de vcroorflpplinij vnn u.Doi utuy voornacht- gerucht. DUIYSCHLAND. De kiesstrijd. De conservatieve bladen van Berlijn denken dat het gouver nement op 15 juni de partij zal verliezen. Zelfs indien 16 of 18 liberale kandidaten, aanhangers van het onlwerp-Huene, er door kwamen, zou zulks aan den toestand niets veranderen. En inderdaad, het centrum zal in den Rijksdag terugkeeren, vaster dan ooit be sloten tegen het ontwerp der regeering te stemmen de socialisten, van den anderen kant, zullen sterker dan vroeger in den Rijksdag terugkeeren. De vrienden der regeering hebben alle hoop verloren sedert de geruststellende verklaringen van M. Kalnocky, in de Oostenrijksche delegaties, en meer nog sedert de redevoering van M. Constans le Toulouse. Na die ondubbelzinnige verklaringen over den algeineenen toestand, lalen de Duilsche kiezers zich niet meer bang maken door de gouvernementeele pers, die gedurig met het spook van den oorlog schermde en hel vaderland in gevaar var- klaarde, om de noodzakelijkheid te bewij zen van het verlioogen der militaire lasten. Ziende dat het vaderland in 't geheel niet in gevaar is, zullen de kiezers, die zich door de bangmakerij hadden laten overhalen, insgelijks niet meer met de regeering meegaan, zoodat de vooruit zichten van het gouvernement alles be halve rooskleurig zijn. I)e socialisten zijn met de beste hoop bezield. Zijne rekenen op niet minder dan 60 a 65 afgeveerdigden voor den nieuwen Rijksdag. Het centrum heeft (e Berlijn de kandi datuur van M von Kehlen gesteld 't is de eerste maal dat dc partij in de hoofd stad strijd. ITALIË, Vrijmetselaars-ministerie. Van de tien tegenwoordige ministers belmoren er slechts twee, president Giolitti en de minister van openbare werken Genala, niet tot de loge van de negen Staats secretarissen zijn slechts drie geen B.\ Daarentegen zijn de minister van bui- tenlandsche zaken,Brin,die van openbaar onderwijs. Martini, van oorlog, Pelloux, en de nieuwe minister van justicie en... eeredienst Eula, even als drie staats secretarissen, zoogenaamde slapende Werkende leden van de loges zijn de overigenLacava, minister van handel en landbouw Finocchiaro, minister van posterijen en telegrafen Grimaldi, minis ter der schatkistGagliardo, de nieuwe minister van financiën (een jood)en de drie andere staatssecretarissen. Sommigen van hen Lekleeden liooge posten in de loge.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2