«Sis# NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST Donderdag lo Juni 1895. 10 centiemen per nummer. 475le Jaar, IV0 2784. Politiek overzicht, Het programma der radicalen. MIJNHEER JUDAS De nieuwe kieswet. Jonge deugnieten. Een en ander. DE DENDERBODE ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr.1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertenliën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suura. Aalst, 14 Juni 1893. Duitsciiland.— Franschc gentlemen en Duitsche officiers. Den 25 dezer zullen te Auteuil om den Prix deFrunce wedrennen plaats hebben, waarvoor een Pruisische luitenant, Eynert. volgens den Echo de Paris, zijn peerd Funny Face als meèdinger heeft laten inschrijven. Deswege geraakt het blad in diepe ver- ontweerdiging. Geen Fransch officier of gentlemen schrijft het, zal het nu met zijne weerdigln vereenigbaar achten aan de wedrennen Jeel te nemen. Zooveel genoegen als een wedstrijd met Engelsche gentlemen hun verschaft, zooveel wal ging moeten zij gevoelen.als het een wed strijd met een Pruisisch officier geldt. Franschen en Pruisen mogen elkaar niet ontmoeten op het terrein, waar een hoffe lijke strijd werd gevoerd. Het artikel eindigt met den raad aan alle Franschen, die voor hunne harddra vers ingeschreven hebben, om als het peerd van den Pruisischen officier werke lijk naar den Prix de France meedingt (hetgeen niet geweigerd schijnt te kunnen worden), hunnen inzet te verbeuren en dus niet meê te laten rijden. De Kölnische Zeitung teekent hierbij aan, dat met den pruisischen officier Eynert zeker de tweede luitenant von Eynert, van het 17e Saksische ulanenre- giment, dedoeld is. Als de Echo de Paris terecht beweert, dat Fransche officieren en genllemoizich niet met Duitsche officieren op de renbaan willen ineten, dan zullen zij wachten moe ten, totdat zij eenmaal in het opene veld met Duitsche ruiters te samen komen. De Duitschers zullen de zoogenoemde Fran sche gentlemen want een wezenlijk gentlemen handelt niet zooals het parij- zerblad te kennen geeft met gerust heid te gemoet zien treden. Bravo de Kölnische Zeitung heeft meer dan gelijk zoo te antwoorden op die Fransche snoeshanerij Niet onnoodig is het wellicht, het pro gramma der radicalen, w at den Godsdienst betreft, in herinnering te brengen. Daar omtrent luidt dit programma Volstrekte scheiding van Kerk en Staat, en,als maatregel van onmiddellijke toepassing a) De afschaffing der voorrechten aan de bedienaars der eerediensten toege kend in zaken van militie en de pen sioenen. b) De afschaffing der eerbewijzen aan de geestelijkheid, krachtens het dekreet van 24 Messidor jaar XII 43® Vervolg. Ja, dit was het en het getuigde dat in octobcr een huwelijk was gesloten tusschen Sebastian Mclstaiie, jongman en Florence Marson, jongvrouw, in ecu bureel van aangifte te Londen. Znodus.vervolgde Judas,dat Klorry was getrouwd met mijnen vriend Mclstane, vulgeus al de regels der engelsche wet. Nu begreep ik waarom zij zich van hem wilde ontmaken.Hij had het recht haar zijne arinoede te doen deelen.en cenerzijds uil vrees van de ellende, "nderzijds uit vrees van schandaal als haar vader dit huwelijk te weten kwam, deels nog uit zucht naar rijk dom. doodde zjj Mclstaue. Toen ik dit alles wist was Florry in mijne macht. De behendige M. Kanks ver scheen en van hem vernam ik Melstane 's dood. Ik werkte in dien zin dat ik hem op een dwaalspoor bracht en richtte mijne streven nu daar heen de echt genoot te worden van dc weduwe Melstane. Kerel, geef haar die naam nietriep Roger met afschrik. En waarom niet Zg' was wel zeker de weduwe c) De afschaffing der godsdienstige eed- formuul d) De algemeene en gelijkvormige toe passing van het grondbeginsel der ver wereldlijking van de begraafplaatsen. e) De herziening der wetgeving op de kerkfabrieken De afschaffing der lasten aan ge meenten en provinciën opgelegd, in zaken van eerediensten. g) Do omzetting in staatsrenten, der onroerende goederen der kerkfabrieken, overeenkomstig de wet van den 18 Ger minal, jaar X h) De afschaffing der stichtingen van missen i) De intrekking van rechtspersoonlijk heid der seminariën en verpleegcongre- gatiën j) Een parlementair onderzoek over de 'doode hand der kloosters, ten einde wetgevende maatregels te nemen om de ontwikkeling ervan te keer te gaan k) De beteugeling van de tusschenkomst der geestelijkheid in kieszaken. Dat programma ziet er diefachtig uit De commissie, ingesteld voor het op maken der nieuwe kieswet, zal zoo spoe dig met hare taak niet gedaan krijgen als men gezegd had. Zij beeft overigens vele vraagpunten op te lossen, bij gevolg, vele studiën te doen; want dergelijke zaken kan men zoo maar niet voor de vuist oplossen. Zal men de tegenwoordige kiesom schrijvingen behouden Welke bekrach tiging zal men aan de verpichtende stem ming geven Hoe zal men de stemming Ier gemeente inrichten Welke zijn de gemeenten die, krachtens de uitzondering voorzien in art. 48, bij andere zullen aan gesloten worden om deel te nemen aan de wetgevende en provinciale kiezingen Hoe zal de gezamenlijke stemming van verschillende gemeenten worden, inge- gericht De gevallen van onweerdigheid zijn vast te stellen, die eenen burger zul len beletten op de kiezerslijsten te staan. Moet er eene nieuwe rechtpleging wor den ingericht, om uitspraak te doen in de kiesbetwistingen Zal de datum der kie zingen behouden of gewijzigd worden 1 Ziedaar eenige punten, welke hooger- gezegde commissie te onderzoeken heeft en men begrijpt dat eenige dagen niet vol doende zouden zijn, om een zoo zwaar program uit te voeren. Men zegt nu ook dat de Kamer in verlof zal gaan, alvorens men haar de nieuwe kieswet voorlegge. (Handelsblad.) MM. Dufrane, Richald en Lemonnier zorgen voor het giletzakske der Kamerle- van den man, die zij gedood had Ik ging dan naar M. Marson. toonde hem het huwelijksbewijs en vertelde hem den moord. Ik bedreigde hem alles te verraden, indien hij mij de hand zijner dochter niet schonk en li)j ste.nde er in toe dat ik zijn schoonzoon zou wor den. Ongelukkige zuchtte Japix. Doch, nu verscheen Miss Varlins, die van mijne liefde wist, vervolgde Judas. Ik sloeg baar neer Ik was wreed «oorhaar, doch z|j was het die mij altijd had gehaat't was dus effen rekening. Ik loonde aan M. Fanks haren zakdoek, die Florry had laten vallen en de detective geloofde dat zij plichtig was. Dc rest weet gij. Ik heb een groot spel gewaagd en heb verlo ren. liet is spijtig, maar hel is zoo en alles slaagt mij tegen. Allen die men schuldig dacht, zijn onplichtig en de schijnbaar onschuldige is de plichtige. Nu is zij dood en ik verdwijn. Messieurs, Jules Guinaud heeft gezegd. Alsof hij het meest schuldelooze verhaal der wereld had gedaan, ging Mijnheer Judas terug zitten en zag de aanwezigen aan alsof bij wachtte op een handge. klap voor zijne misdadige vertelling. In plaats van lof- tnigingen waren het echter vier scheldwoorden die hem uil volle borst naar het hoofd werden geslingerd. Gij schurk Misdadiger Ellendeling Lafaard Judas was in 't geheel niet uit het lood geslagen, den zij stellen voor een vast tractement van 6000 fr., of het zittingjaar dan lang of kort dure daarenboven vragen zij vrije reis op den spoorweg. De afwezigheid, degelijk bewezen, zou geboet worden met 30 fr. ten voordeele der hulpkas voor ongevallen. Wij zouden de kwestie liever omkeeren geen vast tractement, maar eene vergoe ding van ieder zitting, die men wezenlijk bij woont,en de geldige naamoproeping op het einde der zitting. Over eenige dagen kwam in de Kamers te berde de toepassing der strafwetten op de jonge misdadigers de eene was voor meer strengheid, de andere voor meer zachtheid in die zake men wees vooral op de hervormingscholen, ot liever, zoo- als 'l volk zegtDe scholen van verbe tering. 't Dunkt ons dat op die inrichting de spreuk zoo mogen toegepast worden 't Is te laat den put gevuld als 't kalf verdronken is. Immers de groote kwes tie is niet te zoeken hoe de jonge deugnie ten daar voordeeligst kunnen behandeld worden, maar wel van te zorgen dat men ze er niet moet naartoe voeren. De kinders groeien op volgens het mid den waarin zij leven, zulke ouders, zulke jongens. En helaas wij zeggen het met deernis; hoeveel ouders ziet men niet, die schier min bekommerd zijn met hunne kinders dan met hunne beesten 't Is wreed, maar 't is zoo. En ziet ze dan, die knapen, bijzonder lijk van 12 tot 17 of 18 jaar 't zijn echte wildemans, met den vloek op de lippen en de barbaarschheid in 't herte. Den zondag, zoovele moet er af van mijn weekloon, andere hebben dat ook, en ik zal daarmede doen wat ik wil, ver- smooren, verspelen en verdrinken zoo niet, ik werk niet meer. Ongelukkige kinders dwaze en laflier- tigc ouders, die de zaken zoo verre laten komen, door hunne schuld. Ah men geeft conferentiën over land en hofbouw en wat weet ik nog alveel beter zou men er geven aan de vaders en moeders, die volstrekt niet verstaan hoe zij hunne kinders moeten leiden en op brengen. Een verstokten drinkebroeder, die bede lend van deure tot deüre gaat, zal men aanhouden, en als een gevaarlijken kerel naar Hoogstraten stieren maar eene ben de jonge schoeliën, vloekers en geldspeel- ders laat men in vele plaatsen ongestoord, tot elks ergernis,door de straten slenteren. Indien de Overheden eens hand in hand legden, en zoo spraken Vader en moe der gij zijt verantwoordelijk voor 't gedrag van uw kind gij moeder, zult voor uwe schokschouderde eens en zegde glimlachend. O, gi Tartuffen, ik maak u mijn compliment Als gij in mijne plaats waart geweest, zoudt ge soms hetzelfde niet hebben gedaan Doch ik heb gezegd wat ik wist en nu zal die beste Spolgcr eens gaan zeg gen. waarom hij morphina gaf aan die engelin Venijnige slang, nep Spolger woedend, ik heb haar niets gegeven. Ik was in dc zaak van Melstane 's dood zoowel iu de duisternis als alle anderen. Heel de zaak was een zware slag voor.mij.God weet of m|jne zenuwen nog wel ooit goed worden V Wilt, ge als 't u belieft, tot de kwestie komen vroeg Fanks beleefd. Zekerlijk, al was het alleen om uit uwen geest de vermoedens te verwijderen, er in gebracht door dien duivcischen schurk daar. Dc Franschman aan wie dat compliment was ge richt, wierp een kwaden blik naar denraillionnair, een blik die niet veel goeds bctcekende voor Spolger 's ge zondheid. Doch met zijne gewone wilskracht was Judas spoedig zich zeiven meesier en aanzag den spreker met eenen raadselachtige glimlach. Spolgcr wendde met vcrontweerdiging de blik ken van hem af en begon zijn verhaal met eene schril le stem. Ziehier dc zaak. Gij weet dat ik de eigenaar en verspreider ben van i Spolger 's Zoetmiddel een mldddeldat bestemd is om de zenuwen te stillen en eene goede nachtrust te geven. Vóór het vertrek van Melstane naar Jarlcbester had Miss Marson herbaalde meisjes zorgen in plaats van voor de koffie tafel der commeeren. Gij vader, zult op uwe jongens letten in plaats van den geheelen zondag in de gene- verkroegen over te brengen; zoo niet arm- bureel en andere weldadigheid-genoot- schappen trek ken zich uwe zaken niet aan; gij zult dan lijden wat gij gezocht hebt Is 't niet te hopen dat in zulk geval de zaken wat zouden verbeteren Maar hedendaags, wat zien wij in vele plaatsen Is 't niet het stoutste en slech- ste klein volk dat meest bevoordeeligd wordt. God gave dat het beterde Ten slotte moeten wij hierby voegen dat de priesters, door hunne zondagscho len, patronagiën, congregatiën, enz., overal een onschatbaren dienst bewijzen aan de opvoeding der jonkheid daarover is hun de eeuwige dankbaarheid der sa menleving verzekerd. Maar kunnen hunne ijverige pogingen wel met een voile gelukken bekroond worden, indien zij door het wereldlijk ge zag, ik zal niet neggen niet ondersteund, maar gelijk op sommige plaatsen, tegen kant of verijdeld worden (Stand, van VI.) Volgens de socialisten van Vooruit moeten de grenzen der verschillige Staten verdwijnen en mag de wereld nog slechts een vaderland uitmaken allen moeten wy broeders zijn. De Fransche socialisten denken er aldus niet over. De grenzen moeten blijven bestaan, 't is te zeggen, de Franschen moeten Franschman en de Belgen Belg blijven, wel te verstaan zoolang ons landeken door hen niet wordt opgeslorpt. De Fran sche socialisten zitten er met die broeder lijkheid zoo bitter weinig in dat zij de Belgische werklieden maar zonder omzien over de grenzen jagen. Het gaat zelfs zooverre, dat een Kamer lid, zekere Maurits Barrès, het volgende heeft voorgesteld 1° Eene taks te heffen op de nijveraars die vreemde werklieden gebruiken 2° Eene militaire taks te heffen op de met der woonst gevestigde|vreemdelingen; 3° Uitsluiting der vreemdelingen voor alle openbare werken voor rekening van Staat, Departement en gemeente 4° Verbod van in den vreemde werklie den, onderwijzeressen, kindermeiden of hotelbedienden aan te werven. En zeggen dat de socialisten dien voor stel goedkeuren, zij, die zouden willen dat alle grenzen verdwijnen en de gansche aardbol slecht een enkel vaderland zou uitmaken. Indien onze Belgische werklieden uit Frankrijk worden gejaagd, dan eischt de lijk ten mijnent met veel belangstelling inlichtingen gevraagd over het bereiden van het middel Natuurlijk trachtte ik in alles Florry aangenaam te tijn en, om haar dc volledige bereiding te leêren, maakte ik eigenhandig verschillige pillen in hare aan wezigheid. Die pillen nu bevatteu eene kleine hoeveel heid morphiue en ik woog dit met de grootste zorg, waarop zij mij vroeg wat het gevolg zou zijn,' als er eens een misverstand plaats had en er te veel morphina werd ingedaan. Ik gaf haar ten antwoord dat de dood alleen Let ge volg was, en daarop sprak zij eenige woorden, die mij toen grooteiijks verbaasden, dooh die mij nu in het geheel niet meer verwonderen. Zij zegde - Als er dus in ééne pil te veel morphina was, zou de persoon die haar innam, sterven en bij het onderzoek der overigc zou geen de minste oorzaak voor zyne dood worden ge vonden 1 Ik verzekerde haar dat zulks het geval wns, doch dat het Zoetmiddel zoo zorgvuldigd werd bereid, dat die mogelijkheid niet was te vreczen. Daarbij bleef het gesprek en, toen de pillen waren gemaakt, sloot ik den bokaal morphina, verzegelde hem en plaatste hem ie- rug op bet schap. Kort daarna werd ik buiten het vertrek geroepen en blcer ongeveer een kwatier weg. Ik heb geen twijfel meer of, in mijne afwezigheid greep het ongelukkige meisje den bokaal nam het noodig vergif— gij herin nert li, M. Fanks, dat het zegel verbroken was en bereidde thuis de twee noodlottige pillen, naar het rechtveerdigheid dat wij op onze beurt aan de Franschen den weg naar de gren zen wyzen. Dat ware maar volstrekt billijk Kieswet. De raadplegende kommissie, ingesteld in het ministerie van binnenlandsche zaken, met last een voor ontwerp van nieuwe kieswet op te maken is ondervraagd geworden door den heer minister over het nut van een nieuw rechtsgebied, waaraan men de kiesbetwis tingen zou onderwerpen. Dit zou eene bestuurlijke rechtbank zijn, samengesteld uit drie leden per kanton een lid benoemd door de regeering, een door den voorzitter der rechtbank van eersten aanleg en een door de vergadering der burgermeesters van het kanton. De kommissie heeft zich, in eene harer laatste zittingen, bezig gehouden met de beroovingen van stemrecht, uit oorzaak van onwaardigheid. De veroordeeling door openbare dronkenschap zal, volgens de bepalingen door de kommissie aangeno men, de berooving van het stemrecht niet na zich slepen, tenzij na eene tweede hervalling. De kommissie heeft, voor de rechtelij ke veroordeelingen, een artikel aangeno men, in algemeene bewoordingen opge steld en volgens hetwelk berooving tot vijf of tien jaren zal beloopen, volgens dat de veroordeeling meer dan zes maanden of meer dan een jaar bedraagt. De beroo ving van het stemrecht zou het noodzake lijk gevolg zijn van de ondergane veroor deelingen. Sedert het strafwetboek van 1867 was de berooving van het stemrecht eene straf die door den rechter uitdrukkelijk moest uitgesproken worden. Volgens het ont werp dor kommissie zou men terugkeeren tot hetgeen bestond voor de uitvaardiging van het nieuw strafwetboek. Minimum van dagloon. De minister van openbare werken, heeft de Syndikale Kamer der ondernemers van Oost-Vlaanderen geraadpleegd nopens het invoeren van een minimum van dag loon in de Staatswerken. Deze Kamer heeft de kwestie in twee zittingen onder zocht. In den loop der bespreking is er op ge wezen dat minimum van dagloon reeds aangenomen is voor de provinciale wer ken van West-Vlaanderen en Braband, alsook voor de gemeentewerken van Pa rijs, Marseille, Londen, Toulon, Roubaix, Sint-Joost-ten-Noode, Elsene, Sint-Jans- Molenbeek, Sint-Gilles-by-Brussel, Lede- berg, Mechelen, Roeselare, enz. De bespreking is uiterst belangwek kend geweest. Het minumum van dagloon is levendig verdedigd geworden, en de meerderheid toonde er zich voor genegen. Tegenwerpingen zijn gemaakt betreffende het princiep alsook het in voege brengen. stelsel, dat ik haar had getoond. Volgens de verklaring van Mijnheer Judas legde zq de twee pillen in de doos, door Melstane op de tafel aehtergelaicn. Te Jarichester gekomen nam bij er óóne en stierfdc tweede werd door M. Fanks bij Doktor Japix gebracht bevonden, naar ik verneem, eene groote hoeveelheid morphina in te houden. Ik vrees dat ik, in alle onschuld, bijgedragen heb tot de dood van Melsiane, doch ik houd er aan te wij zen op het verschil tusschen mjj zeiven en Mijnheer Judas. Hij was het die in haar hoold de monrdadige gedacht inblies ik wees haar, onbedacht den weg Ik vertrouw, mijnheeren, dat geen enkel onder u een blaam op mij zal willen doen rusten. In 't geheel met, sprak Japix levendig, toen Spol ger geëindigd had wat gij gedaan hebt, deed gij in volle onschuld. Wat mjj betreft, ik aanzie alleen Mijn beer Judas als schuldig. Zoo zwaar 1 zegde Judas spottend en waarom dat Ben ik het dan die Melstane doodde Neen, doch gij hebt het gedacht der misdaad op geworpen. Dat is geen plichtigheid, Wettelijk, nietzedelijk, stellig Dat zijn woorden. Wat gaat mij uwe zedepreek aan De vet kan mij niet raken, en ik lach dus met uwe vermaning. (Wordt voortgezel)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1