Een en ander. Kaatsspel-Esplanadeplein Allerhande nieuws. Tarlevenverlafcinjr. Vrij dag is ia den Moniteur een koninklijk besluit verschenen dc vermindering van vervoertarieven toestaande aan het vee voeder. Veekeuring. Artikel 1 van het ministerieel besluit van 28 april 1891 betrekkelijk de anormale gevallen,waar over de keurders, die geen veearts zijn, mogen beslissen zonder tusschenkomst van cenen veearts,is volledigd als volgt De keurders-toezichters van het vleesch, voorzien van het diploma van hoefsmid-peerdenmeester, mogen in de zelfde voorwaarden beslissen in geval van kalf koorts {gewoonlijk kalverziekte genaamd.) De hooicrisis in Nederland. Als een bewijs hoe bedroevend de toestand van den boer in vele plaatsen van Noord- Brabant is, men meldt ons uit Loon-op- Zann, dat de koeien, in plaats van in de weiden, in de roggevelden gebracht wor den, zoo schraal is het voeder en op som mige plaatsen de rogge. Meer dan een boer wilt zijne geheele oogst geven voor het zaad dat hij verzaaid heeft. Er biijf nog éen hoop, namelijk dat het gras na de eerste snee nog wat regen zal krijgen I>e aanstaande kiezingen. De minister van binnenlandsehe zaken heeft aan de heeren gouverneurs eenen omzendbrief gezonden, aangaande de kie zerslijsten, hun latende weten dat de eerste gemeentekiezingen zullen plaats hebben volgens de nieuwe kieswet en dat hij voornemens is een wetsontwerp neder te leggen.de gemeentebesturen ontslaande van de herziening der lijsten, op 1 Oogst, te doen volgens de tegenwoordige wet. Tezelfdertijd beveelt de heer minister de gemeentebesturen aan zich met naar stigheid toe te leggen op het opmaken der lijsten volgens het nieuw artikel 47 Onderwijs. De minister van binnenlandsehezaken heeft bij omzendbrief de gouverneurs der provinciën verwittigd dat het den onderwijzers verboden is, m vooruitzichtder prijskampen,eene te groote zorg te besteden aan eenige leerlingen ten nadeele der anderen.Alde kinderen moeten hetzelfde onderwijs ontvangen. In een anderen omzendbrief beveelt de minister vooral het onderwijs aan in het leger, het zingen en de gymnastiek. I>e beweging ten gunste der zondagrust neemt in ons land eene groote uitbreiding. Te Charleroi, te Ant werpen, te Gent, te Luik en elders nog zijn er onderhandelingen aangeknoopt tusschen de bedienden der handelshuizen en hunne bazen, om 's zondags 's namid dags de winkels te sluiten. Te Gent hebben de baardscheerdersgas- ten reeds eene eerste weldoening beko men. De bazen hebben besloten in de zes zomermaanden hunne winkels te sluiten ten 2 of ten 4 ure nanoen Sedert verleden jaar zijn de apothekers van Leuven overeengekomen om 's zon dags, op vier apotheken er slechts eene enkele open te houden. Op de deur derge- slotene apotheken is een lijst aangeplakt met de namen dergencn die openblijven. De apothekers van Antwerpen en Bergen zijn van zin dit voorbeeld te volgen. De drogisten van Brussel sluiten ook 's zondags hunne winkels ten vier ure na noen zij hebben verleden jaar daartoe de verbintenis genomen en het besluit wordt stipt uitgevoerd. Iets wal voorwaar geen genoegen zal doen aan de socialisten en andere werk- vreezende ciloyens, is het voorstel der Goudsche Kamer van Koophandel, dat aan de wetgeving zal overgemaakt worden. Weet dan, dat de handel in goudsche tabakspijpen zich niet meer zoo stevig als vroeger doet gelden, want ofschoon de lange pijpen nog overal veel aftrek vinden worden de korte, daartegen door Duitsch- land, Engeland en Schotland verdrongen In dezen staat van zaken,zoekt de han delskamer een middel tot werkvertenng en loonsverhouding en zy meent dat middel gevonden te hebben in het vol gende voorstel den arbeidsman doen werken van zes we 's morgends lot zes ure 's avonds, met daartusschen eenen rusttijd van anderhalf uur. In plaats van den gedroomden 8 urendag, zal de handelskamer van Gouda dus eenen werkdag van 12 en half uren gaan invoe ren en gij moogt u verzekerd houden, dat er geen enkel werkman zal tegen opkomen, omdat de nieuwigheid den stiel moet bevorderen. Handelsblad In een verslag over de zitting van den gemeenteraad te Laeken, en waaam men elkander weer heeft uitgescholden, erger dan op eene vischmarkt, heeft de progres sist MBollekens gezegd, dat een onder wijzer eenen leerling eene oog had uitge slagen («n ceil crevé). De schepene antwoordde Zwijg, spreek hiervan in de zitting met gesloten deuren Ho ho Mijnlieeren, houdt gij soort gelijke zware feiten verborgen, omdat zi in uwe scholen zijn voorgevallen,terwij gij op dak en gevel schreeuwt als er maar eene pen verkeerd gelegd wordt in de vr{je scholen t M Bockstael heeft op de aantijging geantwoord, dat hij maatregels genomen had tegen den onderwijzer,en de progres sisten hebben hem toegeroepen dat is eene leugen (c'est un mensonge). Het woord is aan de liberale pers, zoo klapziek als het ons aangaat, zoo gesloten en zwijgend als er in haar kamp iets mispeuterd wordt. In het Groothertogdom Luxemburg waren de lideralen sedert lange jaren onbepaald meester donderdag heeft de conservatieve denkwijzehare rechten her wonnen. ten gevolge van 't uitgebreide stemrecht. Het ministerie-Eyschen zal, denkt uien, in deze kiezingen zijnen genadeslag hebben gekregen. De katho lieken hebben nu in de Kamer, volgens eene depeche, de groote meerderheid Kloe «Ie Alcool het loven verkort. Indien het gebruik van den alcool zoovele kwalen te weeg brengt dan moet natuurlijk, het leven van den drinker er merkelijk door verkort wor den. En dit is inderdaad het geval. Van tien personen, die vóór den tijd sterven, zijn er één of twee die sterven van de ge wone erfelijke tering niet door den alcool veroorzaakt; één of twee bezwijken aan eene toevallige ziekte, aan eene ontste king der longen of van het longen vlies, of iets dergelijks; zes of zeven vallen als slachtoffers van hunne gewoonten van onmatigheid. Zij sterven,ofwel tengevolge van den delirium tremens zuiperswaan zin geheeten. Zij verongelukten of zelf moorden zich. In alle landen, brengen zich jaarlijks honderden personen in staat van dronkenschap om het leven. De alcool doodt dus rechtstreeks, maar hij is ook op eenn onrechtstreeksche wijze de voorraadbezorger van het kerkhof. De geneesheeren hebben bestadigd, dat bij de uitbersting van zekere besmettelijke ziek ten, de drinkers den eersten en den hoog- sten tol betalen. Dit is het geval met de cholera.de typhuskoorts, den rooden loop, enz... Men"mag daarbij aannemen, dat elke ziekte zich bij de drinkers met hevi ger teekenen vertoont en gevaarlijker is dan bij de matige personen zelf indien de delirium tremens zich bij de ziekte voegt, wat dikwijls het geval is. De ver wondingen zijn gevaarlijker bij de drin kers dan bij andere personen.DeDeHWum tremeris verschijnt bij hen, of de wonde zelf toont geene neiging tol herstel, of zware verbloedingen, de roos, het kool- vuur of de versterving der deelen komen voor. Cillt vrije vlief?enpapïer. Men vermengt fijne zwarte peper met ge wone siroop, strijkt dit mengsel met eenen borstel op grof filtreerpapier en laat het drogen. Dit papier legt men met water bevochtigd op een bord. De drinkers sterven dus vroeg en in groot getal. In Engeland bestaan er ver zekeringsmaatschappijen, waarvan, de leden in twee reeksen verdeeld zijn de matige drinkers, en de personen die zich teenemaal onthouden de echte drinke broers worden er niet in aangenomen Telkens die maatschappijen een boni had den, waren de winsten tien tot twintig 1en honderd hooger in reeks der niet drinkers. Staartloos geboren lion «lei». in Groot-Britanie bestaan twee rassen van herdershonden zonder staart, Sehotsche herdershond of colley. De eerste komt altijd zonder staart ter wereld. Eene oude Engelsche wet stelde alle herdershonden, die geenpn staart hadden, van belasting vrij.Het noodzake lijk gevolg was dat men de herdershon den altijd van hunnen staart beroofde. Deze eeuwen lang voortgezette vermin king had tot uitkomst, dat die honden eigenlijk staartteloos geboren werden. Jonathan Franklin verhaalt, in zijn Leven der diei*en, hoe men oudtijds die operatie uitvoerde; wanneer het dier nog jong was, haalden de herders de slaart- wervelen met hunne tanden uit den staart Zeker een goed middel om de bloed storting te voorkomen, die van de opera tie het noodzakelijk gevolg zou zijn ge weest, wanneer die met een scherpsnij dend instrument was verricht geworden. Van den herdershond van Brie sprekend vermeld Megnin, dat men dien dikwijls van den staart berooft, doch keurt dit af. De staart is voor de honden een even wicht, een balanceer-orgaan, vooral bij hard loopen. Proefnemingen hebben aan getoond dat wanneer herdershonden op een smal pad langs een kanaal renden, de staartlooze honden dikwijls in het kanaal vielen, hetgeen bij de gestaarte honden nooit geschiedde. bierbrouwerijen. Een statistiker heeft berekend, dat ei ongeveer 51,000 bierbrouwerijen in de wereld zijn, waarvan 26,240 in Duitsch- land, te samen -1,750 miljoen liters bier per jaar leverend Engeland heeft 12,874 brouwerijen, met eene opbrengst van 2,600 miljoen liters de Verecnigde Sta ten 2,300 brouwerijen en 3,508 miljoen liters Oostenrijk 1,942 en 1,300 miljoen België 1,270 en 1,000 millocn Frankrijk 1,044 en 800 miljoen. Het verbruik van bier wordt gesteld in Beieren op 221, in Pruisen op 191, in België op 169, in En geland op 143, in Denemarken op 33, in Zwitserlanden de Vereenigde Staten op 31 in Zweden op 11, in Rusland op 5 liters per hoofd en per jaar. Dik fruit. Om de dikte van perzikken, peren en appelen te verdrie dubbelen en het tijdstip der rijpheid te vervroegen, wordt het volgende aange prezen. Als de vruchten het derde van hunnen wasdom hebben bereikt, bevochtigt men degene welke men wil aanjagen, met eene spons,gedoopt in eene oplossing van ijzer sulfaat. Om de rijpheid te verhaasten plaatst men de vrucht in eene hou te doos, langs binnen zwart gemaakt, welke men bedekt met eer. glas en met koordekens aan de takken hecht. De warmte in den dag aldus opgevangen wordt behouden des nachts. i Mirrceus.die Aalstersche beroemdheid, heeft om hulp en bystand gebeden en hij is aanhoord geworden.... Overigens zijn nummer van zondag lest, bewijst ons ten duidelijkste dat de eene of andere Lippen van Chipka hem is ter zijde gesprongen. Opgepast dus Dat De Denderbode dien Lippen ook op de maag ligt, is zeer begrijpelijkbloed trekt immers altijd. Als professor, heeft hij dan eerst begin nen te onderzoeken of Denderbode, vol gens hemgeene zonden tegen de spran k kunst had bedreven of geene tegenstrij digheden geschreven. En in zijne wijsheid, heeft die geleerde bol gevonden dat Denderbode zich aan 't eene en aan 't andere heeft bezondigd. Nu die twee zonden worden ons in de volgende regels voorgehouden volgens de woorden van den Den derbode, - wierd er over do kwestie niet behandeld - (sic) (nummer van zondag 4 juni),maar - dat voornaamste punt werd toch geregeld - {nummer van Donderdag 1 Juni.) Om licht in de zaak te brengen, willen wij doen bemerken dat er hier spraak is van ons verslag over de Vergadering te Geerardsbergen en ook van eene kort antwoord aan den correspondent van Het Fondsenblad. Nemen wij vooreerst de zonde tegen de spraakkunst. Wij hebben, volgens Lippen, geschre ven er wierd over de kwestie niet be handeld. Aldus voorgesteld, beginnen wij een flater.... Maar is het wel gelijk Lippen het be weert Men oordeele Wij schreven - Heeft die correspon- dent dan niet bemerkt dat Denderbode toch niet spreken kon over eene kwestie die niet behandeld werd - Wat valt er daar aan af te keuren, Lippen Spreek, geleerde bol, wij zullen u aan- hooren, maar antwoorden cok. Indien wij zoo kleingeestig waren van al de flaters aan ie wijzen die in 7 Land wekelijks te vinden zijn, wij zouden geene haakjes genoeg hebben om er de sie's tusschen te plaatsen.... Maar neen, dat laten wij aan geleerde bollen over Ten tweede, wij waren in tegenstrijdig heid gevallen wij schreven wit en zwart over eene en dezelfde zaak, in andere woorden, volgens ons nummer van 4 Juni werd de herinrichting der katholieke strijdmachten niet besproken, maar vol gens ons nummer van 1 Juni werd dat voornaamste punt toch geregeld. In ons nummer van 1 Juni deelden wij mcè dat dc Vergadering te Geeraardsber- gen besloten had een Kommissie te vormen, bestaande uit twee afgeveerdigden door elk kanton te benoemen, gelast met de herinrichting te verwezénlijken. En wanneer dan de correspondent van Hel Fondsenblad kwam beweeren dat ons verslag duister was daar het hoofd doel der bijeenkomst - Herinrichting onzer partij - er niet genoegzaam in ontwikkeld was, antwoordden wij dat Denderbode niets meedeelen kon over eene zaak die niet behandeld werd. Hoe kon Denderbode over dees of geen stelsel van inrichting spreken,wanneer er geen enkel zelfs werd voorgesteld en men eene Kommissie benoemd had om er een te zoeken 1 Waar is de tegenstrijdigheid, O geleerde Lippen van Chipka Leg ons dat eens nader uit Wij declen die zienswijze niet en roepen Lippen toe Doe uw voorstel van stoffe lijke herinrichting met Poll enz, enz., kennen, want de onderving heeft ons ge leerd, dat alhoewel men de heerlijkste, de deftigste princiepen belijdt en voorstaat, men,zonder stevige stoffelijke inrichting, gewis in den dieperik verzinkt De verantwoordelijkheid is grootzij is oneindig.... Het stelsel van inrichting dat, volgens Chipka, alles redden moet, verzwijgen, ware dus eene onnoembare fautBedenk u wel, Lippen! Aan 't werk, heeren De heer Winthorst zegde eens in eene redevoering te Keulen uitgesproken en dit in omstandigheden gelijk aan deze waarin de Katholieke I'artij van Duitschland zich vóór de kiezing van donderdag 11. be- vondt. Ik hoop, zegde hij, dat wij gaaf en geheel uit dezen helschen strijd zullen te voorschijn zullen komen. Indien zulks het geval niet was, men zou op het centrum dit grafschrift moeten plaatsen Nooit overwonnen door den vijand, maar verraden door zij- ne vrienden Spreek, stel uw reddend stelsel van inrichting voor en zorg dus, Lippen, opdat de Katholieken van 't Arrondisse ment Aalst, van dit grafschrift nooit moeten gebruikmaken!... Eerlijkheid en Vrijheid Diiiai1 geen Konkelfoes Bij gebrek aan plaats moeten wij onze antwoord in zake der Dans- orgelderij tol ons naaste nummer verschuiven. Priesterlijke Benoemingen Zijn pastoor benoemd te Grammene, de E. H. P. De Troyer, ondei pastoor te Rupelmonde te Lebbeke, de E. H. A. Van Bruvssel. pastoor te Wynkel te Wynkel, "de E. H. Van Haute, pastoor te Munckzwalm te Munckzwalm, de E. H 1. Versele, onderpastoor te Landegem. Lippen beweert dat de Vergadering te Geerardsbergen,die,volgens Het Land van Aalst,» maar van weinig belang was, daar zij alleenlijk op eene smulpartij uit liep, een Midden-Komiteit heeft ingericht aan 't welk de kiezers van al de gemeen ten bij middel van afgevaardigden, stevig zullen verbonden worden. En dit Midden-Komiteit zal, altijd vol gens Lippen, samengesteld worden uit twee afgeveerdigden en door elk kanton binnen do 8 dagen aangewezen en aan 't welk de oude strijders den kiesbewer- kingen toegedaan en er in ervaren, zullen uitgenoodigd worden zich toe te voegen. Wie ons verslag gelezen liceft, weet dat er van de inrichting eens Midden Komi- leits in den zin gelijk Lippen het maar denkt, geen spraak is geweest. Blijven wij er dan ook niet bij stil. In alle geval zijn schrijven bewijst ons dat de Leden die het Cenaculum van Chipka samenstellen aan zulk eene in richting vijandig zijn. Verre van ons hen dit recht to be twisten. Volgens hen moet er eene Vlaamsche Christene Partij geslicht worden en moet de Poll in zake van aanduiding der kandidaten uitspraak doen. Wij laten hier de kwestie van princie pen ter zijde, allen zijn wij overtuigd dat onze Partij Katholiek en Vlaamsch wezen moet, doch wij bedoelen slechts de stoffe lijke inrichting die volgens Lippen, geene moeite kosten zal. Zondag 18 Juni 1893. Om 2 1/2 ure. Pol. Beygaert tegen Edouard De Cock Om 3 1/2 ure. Jamart (Lessen) tegen J. Kints (Aalst) Om 4 1/2 ure. De twee winnende partijen. -..jHi»eaoc.-w= Uien zie notarïel© annon ce»» op 41° bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 924 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7394 kilogr. -Concerl. Programma van 't Concert 't welk zal gegeven worden op Zondag 18 Juni 1893, om 11 1/2 ure, ter Groote Merkt, door onze Koninklijke Harmonie, onder de leiding van heer F.-L. Van den Bogaerde. 1. Hohenzollern Rhum, Marclie militaire. Weissenborn. 2. Ouverture d'Haydée. Airer. 3. Bella. Mazurka. Waldteifel. 4. Grande marche des chevaliers, Tanhati<er R.Wagner. 5. Souvenir d'Irlande, Galop. Vanden Pogaerde. /Valst. Woensdag 11,, eenigen lijd nadat de sneltrein naar Brussel die onze statie verlaat om 12 u. 54 m over de brug achter het kasteel Overham was gereden, bemerkte men dat de planken vloer in brand was geraakt. De statiebedienden onzer stad en van Erembodegem snelden onmiddelijk met eene brandspruit toe en in weinige oogenblikken was het vuur uitgedoofd. Lezers Indien gij in het hoofd, aan de maag of in de darmen lijdt, of wel, indien gij aangedaan zijt van eene ver storing des bloeds, zooals huiduitslag, zweren, klieren, wonden aan de beehen, neemt gedurende eenige dagen de Wal- thery-pillen welke souvéreine retnediën zijn "om de maag te kuischen en het bloed te zuiveren en ge zult weldra eetlust, krachten en gezondheid terug bekomen. BITTER ORIENTAL is de beste. Tentoonstelling te Brussel. Wij berinneren onze lezers eraan, dat de In ternationale Tentoonstelling van gegiste dranken (wijnen, bieren, sterke dranken, gashoudend water) ingericht door de Ver- eeniging ter bevordering der Gezondheids leer, geopend wordt den 15 Juli aanslaan de te Brussel. Deze Tentoonstelling belooft van nu af reeds een groote bijval te zijn, zoo door de belangrijkheid als door het groot getal deelnemende firmas. De bijtredingen worden ontvangen tot 30 Juni, bij het Bestuur der Vereeniging, SV-Gudulaplaats, 25. te Brussel. De Peuple en andere gazetten heb ben een geval verteld, betrekkelijk het mishandelen van eenen karabinier, door eenen onderofficier. Volgens het Journal de Bi uxelles is dit alles verkeerd voorgesteld. De karabinier was dronken en in vollen opstand tegen zijn opperhoofd hij sloeg met zijn geweer naar dezen en het wapen werd tegen eenen boom van den boule vard gebroken. Men beeft zich met geweld van hem moeten meester maken. Dc soldaat zal voor weigering van gehoorzaamheid, oproer en het breken van zijn wapen, voor den krijgsraad ver schijnen. Ziedaar, zegt het blad, de waarheid. Moord aan de Bmigschepoort wijk St-Jozef, le Gent. In nr 35 der IJskelderstraat, wonen twee gezinnen beneden zekere Theresia of wed. Pauwels met haren zoon vaneen 20tal jaren en boven, zekere Marten Borremans met zi'ne vrouw en een kind van zijne over leden dochter.Dat kind is 8 tot9 jaar oud. Vrouw Borremans werkt op de fabriek van M. Ch. de Hemptinne, in de Mole naarstraat. Haar man was sedert eenigen lijd zon der werk, en maakte intusschen met de weduwe Pauwels kartonnen doozen. De beste verstandhouding heerschte niet onder de bewoners van dat huis. Er werd gezegd dat Borremans innige betrekkingen had met wed. Pauwels; van daar dikwijls twist in die huishoudens. Toen woensdag avond, vrouw Borre mans, rond 8 ure, van haar werk te huis kwam, vond zij niemand in de beneden- daatsen en alles zag er verward uit. Zij kreeg een anstig voorgevoel, kwam weer buiten en zegde aan de geburen. Kom eens mee met mij hel ziel er zoo aardig uit in mijn huis, er moet wat gebeurd zijn. Geburen gingen met haar binnen en stelden ook de verwarring vast die bene den heerschte. Men ging naar boven en daar vond men de vrouw Pauwels op de kamer der echt genoten Borremans in het bed ingedekt juist als iemand die ligt te slapen. Het deksel wegtrekkende zag men dat geheel het bovenlijf met bloed was be smeurd, en bij nader onderzoek dat de vrouw acluer het linkeroor geschoten was. Zij was dood Men verbeeldde zich den schrik der toeschouwers. Op de tafel neven het bed lag een re volver, welke nog met vijf schoten was geladen. De politie werd onmiddellijk verw ittigd en kwam ter plaats. Vrouw Borremans en de zoon Pauwels zijn naar betpolitiebureel geroepen en er ondervraagd. Intusschen waren de tongen losgegaan. Eene gebuurvrouw zegt dat zij rond half drij ure namiddag, groot gerucht heeft gehoord, doch dat zij er geen bezon- der acht op heeft geslagen, daar dat nog al gebeurde. Verders had men Borremans rond drij ure namiddag, zien vertrekken met een pak kleeren op den arm. Het kleinkind van Borremans is dien namiddag niet te huis geweest; het brengt veelal zijnen tijd door in de gebuurte. Borremans is in den avond, rond 10 ure, aangehouden, in gezelschap eener vrouw, op Akkergem. Hij is in de vijftig jaren oud.Het slacht offer is er 65. Het huis waar de misdaad plaats had is heel den nacht door twee politieagenten bewaakt het lijk is donderdag naar het hospitaal overgebracht geworden. Wat is de boosheid toch groot en wat beleven wij verschrikkelijke tijden. Latere bijzonderheden. Hot arket is donderdag voormiddag ter plaats ge weest de moordenaar is met het lijk van zijn slachtoffer gekonfronteerd. Reeds bij zijne aanhouding, woensdag avond, "heeft hij de misdaad bekend. Het Hik van vrouw Pauwels is na het onderzoek, naar de Bijloke overgebracht. Dc revolver waarmee de misdaad ge pleegd werd, (is van hetzelfde kaliber als de revolvers welke men tijdens de werk staking op zekere aangehoudene personen heeft gevonden. Er zou nog hoop bestaan op redding van Dr Jacquemaan, van Gent, 1 maar het ware voorbarig iets met zekerheid te zeggen. Hij kan wel spreken, maar hij spreekt zoo weinig mogelijk, want het schijnt dat dit hem pijn veroorzaakt. Zijn broer, die uit Duitschland gekomen was om hem le bezoeken, is nu teruggekeerd naar zijn land, de regeling der zaken overlatende aan eenen advokaat onzer stad. De kamer, waar de misdaad gebeurd is, blijft zorgvuldig gesloten. Een later bericht meldt dat alle hoop op ^enezing van doktor Jacquemain ver dwenen is. De dood is nog slechts eene kwestie van uren. Ongeluk. Woensdag morgend, klom de 9jarige knaap, van J. Caveye, kuiper te Machelen, op eenen boom om een vogelnest te rooven, toen al met eens de tak brak waarop hij stond, en het kind beneden plofte. Hij bekwam verscheidene kwetsuren, onder andere eene erge aan het been, dat waarschijnlijk zal gebroken zijn. Dokter Cluyskens, van Olsene, heeft den gekwetste zijne zorgen toegediend. Men schrijft uit Lokeren aan Het Handelsblad Afgescheept. Iets kluchtigs, zoo gij wilt, is hier voorgevallen Een jongen uit den omtrek ging trou wen met eene dochter zijner kennissen. De man was wel ouder dan de meid, doch,naar hij zegde, washij dragervaneen spaarboekje, waarop eene som was inge schreven ten beloope van 1800 ®n daarmeè vereffende van zelf de moeilijk heid, ontstaan uit het verschil van ouderdom. Echter, hoe de bruid ook vroeg en aan drong, de bruidegom vond altijd een of ander voorwendsel om met verplicht te zijn het spaarboekje te toonen. I Dat was al een slecht voortecken. i Alles was geschikt voor het huwelijk, en het paar, alvorens zich naar liet stad huis te begeven, trad eene herberg bin nen. Daar ontdeed de man zich van zijnen overjas, want hel was warm, eu ging eens buiten. Yan die eenige oogenblikken afwezig heid, had de listige Eva's dochter gebruik gemaakt om den overjas te nemen de zakken te onderzoeken, en er het geheim. zinnige spaarboekje uit le nemen.... Eilaasde jongen had 1000 fr. gelogen; hij bezat maar 800 fr. De meid verklaarde in die voorwaarden niet te willen trouwen,en verliet,ondanks al het smeeken van den aanstaande, de herberg, en ging naar huis. De man verliet de stad, weenend als een kind. Dat wcenen als een kind, voor eene vrouw die hem maar nam voor die 1000 fr. min of meer, had de snul wel kunnen laten. Een ongeluk, vrijwillig of onvrijwil lig, dat de noodloUigste gevolgen komt te hebben wordt thans te Kortrijk druk be sproken. Over vier weken den 16 mei, rond ten 5 i/2, waren er eenige jongens spelende in den Burgerkring. Daar bestaat eene schie ting in de lengte, en een liefhebber was aan 't schieten naar Let houten beschutsel waarachter den pijlraper gewonlijk ver doken zit. De baas van den kring had reeds verboden nog naar de planken te schieten. De genaamde Jerömo Sagon, oud 11 jaren, was daar ook en zat op eene bank met nog andere kinders baehten en houten beschussel. Wal is er gebeurd men weet het niet juist genoeg en zoovele is 't dat de schut ter, een jongelng van 17 jaar geschoten heeft en'dat Sagon den pijl gevangen heeft op het voorhoofd. De jongen viel in onmacht en verloor veel bloed, niettegenstaande haastige zor gen. De wonde bloedde verscheidene dagen. Vrouw Sagon, verontrust over liet lot van haren zoon, ging naar den vader van den schutter en deze beloofde de onkosten van doktor en apotheker le zullen voldoen. Jeróme Sagon beterde niet en doktor Depla werd erbij ingeroepen. De genees meester bestadigde dat het been van 'l voorhoofd verbrijzeld was en dat er i waarschijnlijk splenlers in de hersens za ten. Dc jongen kreeg vlagenen wierd on gedurig bij zooverre dat men een noodlot tig einde voorzag. Een priester wierd er zondag bij geroepen en bediende hem de kerkelijke gerechten. Dinsdag morgend ging het parket naar het huis van liet slachtoffer. De jonge Sa gon kon neg geheel de gebeurtenis uitleg gen. 's Avonds ten 5 ure, stierf hij in de afgrijselijkste pijnen. Het parket zal waarschijnlijk de lijk schouwing van Sagon bevelen. -- Eene dramatische redding greep dinsdag plaats aan de openbare zwem plaats, langs de Bouverievest te Brugge. Rond 3 1/2 ure, waren twee knechten van M. Saveris, pasteibakker. Zuidzandstraat naar dat water gegaan. Een hunner, die niet geheel goed kon zwemmen, wilde overzwemmen met den hond. Ongeluk kiglijk, te midden der vaart gekomen zijn de voelde dat hij t' einden adem was en dat hij ging zinken. Hij greep den hond, een dier van groote gestalte, vast om hem naar oever le brengen,doch den hond w^as dit gewicht te zwaar en alle beiden gin gen naar onder. Dit ziende, sprong de tweede werkman zijnen maat ter hulp, dook. doch op den oogenblik dat hij hem j ging vastgrijpen, werd liij door den dren keling aan zijne keel vastgegrepen, waar door zijne bewegingen verlamd werden. Daarop sprong een werkman van M. Van den Berghe, beenhomver, de twee drenkelingen ter hulp, welke hij na bovenmenschelijke pogingen aan land kon brengen. De eerste gaf geen teeken van leven meer. Doch na haastige verzorgin- gen kwam hij weldra tot zijn zeiven. I De hond is niet meer boven gekomen. Nieuw pelroolongeluk. Een 19 jarige dienstmeid, Philoména Claeskens, wonende in de Wolstraat le Antwerpen is woensdag liet slachtoffer geweest van een schrikkelijk ongeval. Door het ontploffen van een petroolvuur hadden hare kleederen vlam gevat. Schreeuwend om hulp roepend was zij naar den hof gevlucht, waar de knecht toesnelde en de vlammen uitdoofde. Geheel haar lichaam is slechts ééne brandwond. Na eerste zorgen van doktor Possemiers werd het arm meisje naar het gasthuis van Stuivenberg gebracht waar zij dade lijk bediend werd. Haar toestand is hulpeloos. Een smartelijk, ongeval Is woensdag te Boom voorgevallen Rond 4 ure gingen eenige jongelingen van goede familie een bad nemen in den Rupel. Na eenigen tijd gezwommen tc hebben, kleed den zij zich aan. doch een hunner de ge naamde Jules Lamot, zoon van M. Adolf Lamol-Reypens, brouwer alhier, bijna 19 jaren oud, ging met eene boot nog eons 'terug tot ten halve de rivier, tegen de brug voor voetgangers en rijtuigen. Daar gekomen duikelde hij in hot water en meende zich nog eenigen tijd te verma ken. Daar hij een goed zwemmer was, bekommerden zijne makkers zich niet over hem, Doch eensklaps slaakte hij noodkre ten roepende help mij help mij Men snelde van beiden zijde der rivier met boo ten toe, doch eer men hem kon bereiken, verdween de ongelukkige jongeling in do diepte Men oordeele over de droefheid der ouders bij liet vernemen van dit schrik kelijk ongeluk. Het lijk is gisteren avond ten 8 ure op- gevicht en naar de woning der ouders overgebracht.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2