NIEUWS- Efl AAN.KQNOIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 22 Juni 1895. 10 centiemen per nummer. 47ste Jaar, !\70 2786. abonxkmF,vr prijs Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Onzijdig onderwijs. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week. onder dagleekening van den volgenden dag - De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Poslkantoren des lands. ADVERTENTIËNPRUS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. - Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden lol de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Aalst, VI Juni 1893. Nederland. Te Beverwijk had za terdag avond eene groote katholieke ver gadering plaats, op welke Dr Schaepman de kandidatuur verdedigde van M. Borret en deze laatste zijn program ontwikkelde, waarin hij, onder andere, verklaarde ten gunste te zijn eener uitbreiding van stem recht. Zooals men weet wordt in den Tijd de kandidatuur verdedigd van jonkheer Hartsen. Bijgevolg strijd tussclien katholieken, wat nooit voordeelig en nog minder politiek is. de hoofdstad van Duitscliland uitsluitend door socialisten zal vertegenwoordigd zijn, daar de anti-semieten besloten heb ben zich te onthouden. Naar het schijnt zal de Rijksdag in geen geval eene tweede maal ontbonden worden Kiezingen in Duilschland. Vol- I ledige uitslag. —.De volledige uitslag f der kiezingen in Duilschland is thans ge kend op de 397 kiesomschrijvingen is de i stemming voor 396 gekend. De omschrij ving waarvan de uilslag nog niet gekend is, was vertegenwoordigd door eenen Welf. Er zijn 213 parlementsleden geko zen en er moeten 183 balloteeringen plaats hebben. Ziehier hel getal gekozenen van elke partij: Conservatieven, 50boerenbond, 1rijkspartij, 9 nationaal-liberalcn, 18 centrum, 81socialisten, 2-1 liberaal unionisten, 3 liberaal-demokraten, 0 Polen, 13 anti-semieten, 2 Welfen, 0 Denen, 1 Elzassers, 6 Zuid duitsclie democraten, 4 independen ten, 1. Aan de balloleeringen nemen deel Conservatieven, 59; boerenbond, 9; rijks- partij, 10; nat ionaal-liberalen, 73; cen trum,^ socialisten, 84liberaal-unionis ten, 14 liberaal democraten, 37Polen, 11; anti-semieten, 16; Welfen, 9; Denen 0; Elzassers, 1; zuid-duitsche democraten 1 independenten, 1. Zooals men ziet is er van de Richter - partij geen enkele kandidaat gekozen. Bij de nationaal-libcralen en gematigde vrij zinnigen heerscht daarover natuurlijk groole vreugde. De nationaal-liberalen hebben aan Richter verklaard dat, wan neer hij zich bij de herstemmingen niet goed gedraagt, zij hem le Hagen, waar Richter zelf moet gekozen worden en dc nationaal-liberalen den doorslag geven, zullen laten vallen tegenover den socialis- tischen kandidaat. Indien hij wil gekozen worden, dan moot hij in de andere distric ten de nationaal-liberalcn helpen. hij 3230 en de eandidaat der Gladsto- nianen, Ure, 3071 stemmen, zoodat hij eene meerderheid van 150 stemmen had. De Times matigt echter de vreugde zijner partijgenooten, en waarschuwt tegen het maken van voorgaande gevolg trekkingen over den uitslag van lusschcn- tijdsche kiczingen. Engeland. Vrede aan hen die van goeden wil zijn 't Is er nog ver af, dat Europa tot algemeene ontwapening overga en, gelijk weleer, den Paus weer als oppersten scheidsrechter in alle inter nationale geschillen erkenne maar de rampzalige druk van liet alles verplette rend militarism wordt meer en meer on dragelijk, en allengs doet ook de behoefte aan een internationaal scheidgerecht zich zoo krachtig gevoelen, dat de altijd prak tische Amerikanen reeds een gewichtig initiatiefin die richting genomen hebben. Het Kongres dor Vereenigde-Stalen van Noord-Amerika heeft namelijk president Cleveland gemachtigd, om een scheids rechterlijk traktaat te sluiten met wille keurig welke mogendheid. Vrijdag avond werd dat besluit door den afgeveerdigdo Cremer ter spraak ge bracht in het Engelsche Lagerhuis. HQ stelde eene motie voor, om levendige in stemming met dit besluit der Amerikanen te betuigen en tevens den wensch uit te spreken, dat de Engelsche regeering de eerste de beste gelegenheid zal aangrijpen om onderhandelingen over dergelijk trak taat aan te knoopen. Gladstone juichte den maatregel toe, als in het belang der menscliheid, maar wenschte de motie aldus gewijzigd te zien: Het huis verheugt zich dat 't Kongres den president machtigde, de mogendheden uit te noodigen een eventueel geschil aan eene scheidsrechterlijk uitspraak te on derwerpen, en hoopt dat de Engelsche regeering het Amerikaanscho gouverne ment krachtig zal bijstaan in die richting. Gladstone hoopte dat er weldra een Centrale Raad van de groole mogendheden zal bestaan, waarin alle concureerende belangen van de mogendheden vereffend worden. De gewijzigde motie werd met eenparige stemmen aangenomen. Voor liet oogenblik is er geen recht- streeksch belang bij deze motie betrokken, maar voor de toekomst kan dit. besluit ver reikende gevolgen hebben, al naar gelang het denkbeeld van internationale scheids gerechten ook in andere landen van Europa gaandeweg meer ingang vinde. Zwitserland. Bloedige botsing. Maandag namiddag joeg te Bern, eene bende van twee honderd Zwilsersche werklieden, meestal tot het Andlanger- verein behoorende, met steenen de Ita- liaansclie werklieden weg, die arbeidden aan dc gebouwen op het Kirchenfeld. De Italiaansche kanselarij heeft aanstonds een onderzoek ingesteld. De oorzaak van den aanval schijnt te zijn, dat de Bernsche ondernemers bij voorkeur Italianen aanwerven. In den loop van den avond kwamen dezelfde werklieden manifesteeren vóór het huis van arrest, ten einde hunne gevangen genomen kameraden los te krijgen. Er werd met steenen naar de politie geworpen en verscheidene revol verschoten werden gelost. De agenten dreven met den blanken sabel de aanval lers achteruit. Reeds zijn eenige personen gewond. De noodklok luidt, ten emde, daar er heelemaal geene troepen aanwezig zijn, de brandweer tot bijstand van de politie op te roepen. Ten halfeen ure 's nachts duurden de betoogingen nog altijd voortde politie schoot gedurig met los poeier om de op standelingen le verschrikken, maar deze jouwden en floten de politie uit. De pom piers deden den ordedienst samen met de politie. De overheden hebben per telegraaf troepen gevraagd te Luzern en Thune. De nieuwsgierigen trokken bijna allen naar huis, maar de woelmakers bleven. De botsing melde politie heeft veel slacht offers gemaakt men spreekt van een tiental erg gekwetsten. Ten 1 ure kwam eene compagnie artil lerie der schietschool van Thune, met geweren gewapend, de agenten vervan gen rond de gevangenis. Er waren altijd nog veel manifestanten. Het vertrek der agenten stilde de opgewondenheid en de orde kon als hersteld beschouwd worden. Twee personen, die van een feest kwa men, werden door sabelslagen gekwest. Zij zijn na een eerste verband naar huis gebracht. De socialisten hebben reeds den strijd begonnen om hunne kandidaten bij dc balloteeringen te doen zegepralen. Te Berlijn hebben zij reeds kiesvergaderingen gehouden, want daar zal de strijd hevig zijn. 't Is bijna zeker dat de socialisten te Berlijn de overwinning zullen behalen en De conservatieve overwinning. De kiezing te Linlithgowshire, waar een conservatief, Thomas Hope, den zetel van eenen Gladstoniaan, Peter Mc Lagan, gewonnen heeft, is voor de oppositie natuurlijk eene reden tot blijdschap. Bij de algemeene kiezingen in 1892 bleef Hope met 2709 stemmen 'tegen 2870 op Mc Lagan in de minderheid. Nu kreeg 45" Vervolg. lliermeè was liet Jarlchester-geheim geheel opge klaard. Fanks stak zijn boekje in den zak en maakte zich gereed om te vertrekken. De eerste welke gereed ■was, was Judas, die aan de deur stond, met den hoed in dc hand, zich met eenen onbeschaamden glimlach wendende tot dc vier Engclschen. Messieurs, sprak hij met zijne zoetsappige slem. ik maak u mijn beste compliment over uw verstand. Gij zijt allen in de duisternis geweestik alleen, Jules Guinaud, toonde u licht cn met eene brutale onbe schoftheid hebt gij mij bedankt. Florry is dood, Mcl- stane is dood, nu verlaat ik uw land van mist en regen en ga terug naar mijn schoon Frankrijk. Beleefdheid kent gij niet, gij Engelschcu. Gij zijl allen zoo taai als uwe beafsteeken. Doch gij weel,ik lach met u cn meer zeg ik niet. Vaarwel, heeren, vaarwel. En die voortreffelijke Judas, platgeslagen onder alle oogpunten, doch even onbeschaamd als te voren verliet liet vertrek en spoedig daarna had hij den rug gekeerd aan Irondficlds. XIX. M. FANKS BESLUIT DE ZAAK. «....Ik was voornemens mijn notaboek voor goed te s'uiten en bc-t_ lunchen mijne papieren ter zij te leggen (schrJl?"^ ^anks een jaar na de laatste ge beurtenissen), doch ik vergal het Ie doen cn zoo kwain bet bock mij onlangs weêr in handen. Ik heb het Jarlchestcr-gcheim nog eens overlezen het kwam mij voor als een van de zonderlingste zaken, die ik ooit in handen heb gekregen. Ziedaar reeds een jaar verloupen, sedert ik Irondslields verliet, na Judas aan den schandaal te hebben gezet cn het doet me nu genoegen dit boek te hebben terug gevon den, omdat het mij gelegenheid geert de zaak te volle- digen door het verhaal zijner lotgevallen. In den Figaro van verleden maandag trof ik nieuws aan over zekeren Jules Guinaud, die niemand anders is dan mijn oude vriend Mijnheer Judas. Het schijnt dat, na Irondfields te hebben verlaten. Judas naar l'arijs ging, daar dit een breeder veld was om zijne bijzondere talenten te doen gelden en hij trouw de er dan ook met eene jonge vrouw uil goeden huize. Na het huwelijk ondervond Mijnheer Judas cchtcr dat geld in handen bleef der schoonmoeder cn slechts Indien het onzijdig onderwijs ooit khn ken.l werd afgebroken dan was het wel op de hooger bedoelde vergadering. Luister goed, geachte lezers, wat M. Roland zegde De vrije school is bijna altijd eene conl'essioneele katholijke school; de onzij dige school wordt te rechte of te onrech te, als eene liberale school aanschouwd. De liberalen zijn. in slaap gevallen op het hoofdpeluw van den Staat, terwijl de katholieken een onderwijs hebben weten te stichten doordrongen van opleidende leerstelsels, dus met eenen verlevigenden geest bezield. Die princiepen treffen wij ze in onze scholen aan Wij stichten geene scholen gelijkvormig aan onze leer stelsels wij berusten gansch op de onzij dige school, waar, ik herhaal het, het onderwijs gebrek aan bezieling hceft./ï'crf onderwijs zonder strekking is een dood onderwijs zoo is het onzijdig onder- wijs. liet princiep van het onzijdig on derwijs heeft bij de liberalen alle initiatiegedood. Men heeft gezegd, M. Lievens herhaalde het, dat het onzijdig onderwijs zich moet bepalen tot de waarheden door elkeen erkend en aangenomen. Waar zijn ze die waarheden En verder Het officieel onderwijsroept M. Ro land uit. De ware veroveringen der we tenschap teerden altijd door het vrije onderwijs verkregen. Aog meer bekentenissen. Eene vergadering had zaterdag avond te Brussel plaats op de welke M. Roland, opsteller der Ré forme, uitleggingen moest geven over zijne bijtreding der algeheele vrijheid van onderwijs door Mgr. de Har- lez vooruitgezet. ■u geval van haar overlijden aan de dochter zou komen Toen hij dezen onaangenamen [staat van zaken ont dekte, besloot Mijnheer Judas met een zijne schoon moeder uit deu weg le ruimen en deed zulks by mid. del van zijn geliefkoosd vergif: morphina. Madame Judas erfde alles, maar nu kwam er kozijn in l spel, die de dingen bedierf. Deze snufTelaar .tilde het fijne weten van de dood. wist zijne nicht op zijnen kant te krijgen cn, het gevolg was dat het lijk werd ontgraven, onderzocht cn... Mijnheer Judas aangehouden. Zijne verdediging was inerkweerdig, doch de beschuldiging was zoo verpletterend voor hem, dat hij ter dood was veroordeeld. Dank aan eenigen invloed werd dc slrartot levenslangen dwangarbeid vermin derd, zoo dat hij nu op weg is naar Nieuw Caledon» waar hij genoeg kerels van zijn slag zal ontmoeten. Men zegt dat Madame Judas voornemens is dc echt scheiding te vragen. Ziedaar dus Judas voor goed van de planken nu ook eenige woorden van de andere helden uit het drama. Na Florry Marson's dood verwierf haar vader het deel dat het meisje van moeders kant had geërfd Kort daarna ging echter zijn huis bankroet en die slag troj hem zoo zwaar, dat hij zes manaden later stierf. Roger Axton is nu getrouwd met Judith Varlins I cn ik benijd hem die edele vrouw.Zij hebben misschien Op die vergadering werd zonder omwe gen erkend dat de onzijdigheid nooit an ders dan een oorlogswapen is geweest en nog is legen de katholieken en de onzij dige onderwijzers geene andere verdien sten hebben gehad dan de platte dienaars van 't liberallsmus te wezen. Een der redenaars zegde onder anderen: Wanneer wij de onzijdigheid zullen ver laten, zijn wij verloren. En een der aanwezigen, antwoordde De liberale partij heeft het recht niet de onderwijzers die zij in 'l strijdperk der partijen heeft geworpen aan hun lot over te laten: dit ware eene lafheid Zeker heerschap Hens voegde er bij De scholen hebben gered wat er van de liberale partij in de uiterste ge- rallen le redden viel. Het is onrecht- veerdig aan de schooluitgaven den onder gang toe te schrijven door onbetwistbare i'auten veroorzaakt. In een woord dc vooruitstrevende partij zou misschien machteloos wezen om de belangen der onderwijzers te vrijwa ren, maar zij, de ondenoijzers, zullen altijd de liberale partij ondersteunen Is 't klaar en duidelijk genoeg Deelen wij nog eene dubbele bekentenis mcè van M. Lorand betrekkelijk de af- M. Lorand. Eene oplossing van bevrediging is noodzakelijk. Het is hatelijk, bij voorbeeld, aan de katho lieke buitenlieden een deel van hun geld te ontnemen om scholen le onder houden die tegenstrijdig zijn aan hun gewetenen gij zult bekennen dat zij in deze zaak, alleen rechters zijn. Eene slem. En de hegrooting der eeredienslen AS. Lorand. Gij hebt er nooit ernstiglijk de afschafilng van gevraagd. En indien gij eenen veldtocht voor dees gedacht moest openen, gij zoudt door hel algemeen stemrecht verpletterd worden Inderdaad, zoo zou het onbetwistbaar gebeuren. De Burgerij van Mechelen. een liberaal orgaan, keurt ook het stelsel der algeheele vrijheid van onderwijs af. En waarom Luistert! die beken tenissen zijn goud waard. Het stelsel van Mar de Harlez be tracht anders niet dan al de scholen nog meer te verkwezelen. Wat onzin toch Wel als de liberalen met hunne eigene centen scholen zullen bouwen, ze onderhouden en dan toelagen van den Staat ontvangen in evenredigheid van 't getal leerlingen, zullen zij dan mis schien geen hair genoeg op hunne tanden hebben, om te beletten dat de katholieken hunne scholen komen verkwezelen Zeg, liever, - Burgerij Wij willen van die vrijheid niet,omdat het ons dan zou on mogelijk wezen, de scholen, tegen de wil der katholieken,en dan nog met hun geld, te vergoddeloozen om zielen aan de Kerk te ontrooven Ziedaar de waarheid. Eene tweede reden waarom - De Bur gerij het stelsel der vrijheid verstoot, getuigt van nog meer dwaasheid. De nieuwe schoolwet zal de katho lieken scholen drijmaal grooter in getal doen opkomen. Wel indien de nieuwe schoolwet de katholieke scholen drijmaal zal verdub belen, wat bewijst dit 1° Dat de katholieken drijmaal meer liefde en genegenheid voor den minderen man hebben dan de liberalen. 2'' Dat de liberalen liegen en bedriegen wanneer ze de katholieken voorstellen als dompers, vijanden van 't licht, die de menschen in de duisternissen der onwe tendheid willen behouden om ze des te beter te kunnen uitbuiten. 3° Dat de overgroote meerderheid van 't Belgische volk, katholiek is tot in 't merg der beenderen, en eene christene opvoeding voor de jeugd als dringend noodzakelijk aanschouwt. ,eel geld, doch leven stil op Roger's inkomen, op een klein buitengoed te Hampstead. Ik dineerde daar verleden zondag en Roger loonde mij het plan van ecu nieuwen roman, die hij aan het schrijven is ik voor spelde hem veel bijval I In alle geval, Roger cn zijne vrouw zijn zeer gelukkig, zoo gelukkig dat ik lust heb bun voorbeeld te volgen. Maar waar zal ik eene vrouw vinden als Judith Hel laatste wat ik hoorde van Spolger was dat hij nu naar de bronnen van Malvern was gegaan. Hij is nog steeds voortdurend ziek cn beproeft duizend medccijnen. Hel i Zoctmiddcl wordt nog immer fej verkocht en iedereen neemt het....behalve de eigenaar. En wat Japix aangaat, dien ontmoette ik over veertien dagen en het gesprek kwam op het Jarlches- ter-geheim. Wij waren daarop gekomen door opmerking van mij. Een ding verwondert ntij, zegde ik, in heel deze buitengewone geschiedenisliet is dat zulk een lichtzinnig meisje als Florry Marson baar plan met zooveel behendigheid wist uit te voeren, d iedereen verdachten, behalve haar.J Dat is de behendigheid der zinneloozen, ant woordde Japix. Gij werf dal hare moeder ook zoo gestorven is. Behendig 1 ja, dat was rij. Herinnert gij U hoe zij den gehecle» tijd nog de grootste genegen heid veinsde voor Melstanc cn toch wist zij dat hij de dood in die pillendoos had meëgenomen. Ware zijecnc vrouw geweest met sterken wil... Dan had zij den moord niet gepleegd, beste jongen. Het zijn die hcrscnlooze wezens die het meest misdaden begaan. Een groote schok zet heel hun brein overhoop cn zij zijn hunner daden niet meer bewust. In decs geval, verliezen wij het niet uit het oog, was het erfelijke zinneloosheid Wat een zonderling geval Oprecht zonderling en wat een edel karakter beeft die Mevr. Axton. Maar, a propos, hoe is het met haar 1 Ik heb hen in lang niet meer gezien. Wel, binnen kort gaat Roger de gelukkigste der menschen zijn. iDe groote gebeurtenis is niet lang meer af Het kind krijgt den naam Octavius. D' Japix brulde gelijk een stier, zoo verheugd was Ge zijt nog al zeker dat het een jongen is, antwoordde hij maar wat een gedacht het eerste kind Octavius (liet achtste) te noemen Hel is bijna een raadsel En waarom niet 1 Heel het huwelijk kwam immers uit een raadsel voort - Hoe zoo Het Jarlchesler-gehcim Ja, dat is een raadsel, n opgelost, detective ir gij hebt het toch EINDE.

De Denderbode | 1893 | | pagina 1