Een en ander. Kaatsspel-Esplanadeplein Allerhande nieuws. als de wille mostaard, is welgeschikt om als navrueht gekweekt te worden. Men zaait 20 tot 25 kilos per hectare. 5. Behaarde cits. De behaarde vits wordt gezaaid te zamcn met haver. 1/0 kilos vits en 40 kilos haver per hectare. De behaarde vits groeit langer dan de gewone lcntevits, weerstaat beter aan droogte en aan vorst. Velerlei mengelingen te talrijk om te melden kunnen met twee of meer der volgende voederplanten samengesteld wor den vitsen, erwten, koolzaad, maïs, witte mostaard, serradella, speurrie, boekweit, haver, rogge, enz. Deze mengelingen bieden het voordeel aan, betere en zekerdere opbrengsten te leveren. 7. Benevens hierboven vermelde plan ten, bestaan er een zeker getal andere, onlangs ingebracht,die ook zouden dienen beproefd te worden, zooals de sorghos, de mohas, de lupienen, de smeerwortels, de boschvitsen, enz. Proefvelden met die vérschilligc plan ten zijn aangelegd geweest op kosten van den Staat. De bekomene uitslagen zullen later bekend gemaakt worden. De landbouwers kunnen kosteloos of mondelings of schriftelijk alle verdere inlichtingen aangaande die planten beko men, mits zich te wenden tot de Staats- landbouwkundigcn. Het Staatsblad van dijnsdag bevat een koninklijk besluit, waarbij eene vermin dering van 25ten honderd wordt verleend op de vervoerprijzen van beestenvoeder per spoorweg. Dit besluit is bij onze brave landbou wers met algemeen genoegen vernomen.en wij bedanken de achtbare heer De Bruyn, minister van Landbouw, voor het bewijs der groote genegenheid, die hij onze land bouwers toedraagt,met hen eene reddende hand toe te reiken in hunne beproefde broodwinning. Ook zijn wij zeker dat M. De Bruyn nog meerdere maatregelen nemen zal tot opbeuring van den land bouw en ter hulpkoming der buiten lieden. hebben al de beenhouwers den prijs van het vleesch met 20eentimen per kilo afge slagen. Wij deelen de cijfers enkel mcè ten titel van inlichting, zonder eene al te scherpe vergelijking te willen maken tusschen Frankrijk en België. lekeur der Fransche Roodhuiden, noemt hij met de Zuidersche roofvogels, eene muiterij van bandieten, brigands, en het hoofd van een der leiders dier martelaars bende, Jacquemin, bijgenaamd Ch. de Loupoigne, stelt de menschlievende Roup- pe op prijs, net als dat van den walgelijk sten schurk. Klachten over de droogte. Men schrijft uit Noord-Braband aan liet Handelsblad het volgende, in dato 22 juni 1893 Wegens het groote gebrek aan veevoe der wordt hier in onze provincie aan de suikertabrikanten reeds 3 fr. per 1000 lui. geboden voor pulpo levering op de winter maanden vrij scheep. Wegens den slechte stand van het beetwortelgewas, .lurven de fabrikanten slechts weinig van dit vee voeder vooruit teverkcopen. Vooral voor Zuid-Holland bestaat veel vraag. In Limburg. De groote droogte, die hier voortdurend heerscht, brengt onze landbouwers zoo zeer in 't nauw, dat er geen voorbeeld van is. De weiden zijn totaal verbiand, de aardappelen vallen reeds plat ten gronde, de haver wordt geel en de boekweit sterft op den stam. Het koren is bijna rijp en het is nog eene maand te vroeg om iets goeds te beloven. In vee is ook geen han del. In 't Luiksche. De pachters moeten uitstel vragen voor het betalen hunner pachten; groenten en andere eetwaren klimmen in prijs. De prijs der boter is reeds met 15 t. h. gestegen en men verwacht eenen nieu wen opslag, daar er van week tot week minder boter ter markt komt. De rivier de Our the slaat bijna droog en te Seraing is gebrek aan drinkwater. In sommige gemeenten wordt het wa ter verkocht aan tien centiemen den em mer. Droogte en beesten. De aanhoudende droogte is eene ware ramp voor de landbouwers, die geen voeder hebben voor hunne beesten en verplicht zijn hun vee aan eenen spotprijs af te staan Uit Frankrijk vooral komen daar over bedroevende lijdingen toe. On de markt van La Vilette, te Parijs, is van 1 Juni, het vleesch op voet afge slagen met 20 p. c. sedert bereikt dc afsfag 30 a 35 p. r. In zekere departe menten vi rkoopen dc vecteelers ossen koeien kalvers en schapen aan 00 en 80 p c onder den gewonen prijs. On eene Bretonselic markt zag men verleden Maandag landbouwers n-ecnen. terwijl zij aan de koopers, voor 10 fr., kalveren leverden.die er ÖO weerd waren. In het departement der Orne hebben do koeien, die gemeenlijk 400 en 500 r. golden gecne konpers gevonden aan <0 fr In Normandië gaf men over acht dagen een lam voor een paar kiekens. En noglhans blijrt de prijs van hel vleesch in de beenhouwerswinkels altgd e'™"mnkrijk hebben de gemeente- hesturen het recht don prtj^ van het vleesch le stellen. Die wel is builen voege l iloch verscheidene gcmecnle- f ii^en hebben gedreigd ze opnieuw toe besture (lo ycenhouwers niet uit hedreiging geholpen. Te Angers hebben do beenhouwers toe- i lTeen afslag van 20 ccntimen *^1010 te Rodez, van 13 a 20 p. c„ le per kilo te k. ,gks> Tc Parijs, I"0" Mariille enz. houden de gemeente KmiE re^inet de zaak bezig 1„ 'andbouwsyndikaat, te Vesoul. Een -auuw ui zejf hunne neigde slachten en liet vleesch op^de jnarkt te verkoopen. Aanstonds DedrooKte in <le Polders. Indien wij van de droogte tc klagen hebben, dan hebben de Polderboeren zich nog veel minder te beloven. De oogst staat er over het algemeen slecht, vele klaver is omgereden inen hoopte er iets anders in te kunnen zaaien, doch daar het niet regende, is dat mis lukt. Nog vele landen liggen onbezaaid of braak In de lage Poldergronden staat de oogst nog daaromtrent wel, maar in de droge Polders is het veel slechter er is bijna geen vlas, het meeste is omgereden, daar het te slecht stond. De .aardappels vallen dood in de hoven en in de lichte gronden, de opbrengst is gering, maar zij zijn uitmuntend van hoedanigheid de paar- denboonen zijn slechts eenen voet lang de bloem is verschenen - of aange slagen de hof- of perseboonen worden I van onder aan den struik reeds geel. Te Kieldrecht staat de Kreek,een groote waterloop zeer laag van water, de trasbak of regenbak der kerk, die 15 honderd hektoliters water kan inhouden is deze week uitgeput, deze der bijzonderen zijn reeds lang ledig, inenschen van vreemde gemeenten konden geen water bekomen. Te Doel is sedert lang het dorp, dat zeer laag ligt, zonder drinkbaar water; men muet weten dat het pompwater over het algemeen niet deugt voor de keuken, en dat is de regel op Doel Een schipper vaart dagelijks de Schelde op om water te halen en verkoopt het aan vijf centiemen den emmer. Nog nooit heeft men daar zulk gebrek aan water gezien. De landbouwers moetin steeds hunne putten en wallen dieper en dieper graven 0111 water voor hun vee te bekomen. Het is nu midden in den zomer en de menschen loopen hier allen zonder werk de landbouwers weten niet wat zij hunne dienstboden zouden doen verrichten. Het is nu liet seizoen dat men volop in den beet zou werken, doch er zijn nu gecne of bijna geene. Men heeft ze drie tot viermaal herzaaid telkens dat er een weinig regen viel of dat het zag om te regenen. Zij zijn toch niet voortgekomen tengevolge der droogte. Vele landbouwers zullen dit jaar ten onder gebracht zijn. Fondsenblad} De haat tegen België en do aanbidding voor de bloedrepubliek drijft hij zooverre dat hij zich zelf aan het hoofd stelt van Fransche moordenaarsbenden, die, onder voorwendsel de brigands te temmen, dorpen verbranden, menschen mishande len en vermoorden, en overal op hunnen doortocht, dood en ellende zaaien. Laag verraad was oorzaak dat Cli. de Loupoigne bezweek en toen gebeurde een feit dat men zou weigeren te gelooven indien Rouppe zelfs het niet bekende in een officieel stuk. Toen Rouppe vernam dat Ch de Lou poigne in eene schermutseling was bezwe ken, was hij toevallig bedlegerig ten ge volge eener ongesteltenis. Zijne vreugde was zoo groot dat h ij zich op zijn ziekenbed het hoofd van den ge duchte» vaderlander liet brengen, en, in een geteekend proces-verbaal, uitdruk kelijk verklaarde hel hoofd van Ch. Loupoigne te hei'kennen. Dat noemt men de bezadigdheid en de menschenliefde van Rouppe De aangehaalde feilen zijn welsprekend genoeg en hoeven geen commentaria. Een man, die zich aan zulke gruwelda den plichtig maakte, verdient, in plaats van een stanbeeld, eenen eeuwigen schandpaal. Wij vragen bepaaldelijk de verdwijning van liet gedendteeken, den onbermartigen verdrukker onzer provinciën opgericht. Evenzoo eisschen wij dat de Rouppe- plaats niet langer meer des verraders naam zou dragen. Niet langer mag het Gemeentebestuur van Brussel die schande dulden. Aan schurken als Rouppe richt men geene gedenkteekens op. Nog andere wijken worden ons aange wezen alsgrootelijkste wenschen latende onder opzicht van de reinigheid der straten en den afloop der huiselijke waters. Wij begrijpen niet waarom het regle ment niet wordt uitgevoerd Onze Politie moet het ganscli uit 't oog verloren hebben anders is 't niet uit te leggen. Wij roepen de aandacht van wien 't behoort in op dezen schadelijken toestand voor de openbare gezondheid. Onzes dunkens is het noodzakelijk dat er een toezichter van den reinigdienst aangesteld worde welke zou verant woordelijk wezen. In alle geval de dienst gelijk hij heden wordt uitgevoerd, is slecht, door en door slecht, en dient heringericht te worden. Rechterlijke kronijk. Vlaamsch voor de rechtbank. Een Vlaming had eene Fransche daging ge kregen, om voor de correctionneele kamer te Brussel te verschijnen, ofschoon heel het onderzoek, van af het proces-verbaal te beginnen, in 't Vlaamsch was. I)e verdediger deed die tegenstrijdigheid uitschijnen en vroeg de nietigverklaring van de daging, daar elk burger het recht heeft, te weten, waarvoor hij ter recht bank moet verschijnen De rechtbank heeft die vraag verwor pen en de fransche daging geldig ver klaard. Vlugschrift. - De gezondheids dienst van hel ministerie van landbouw gaat eenige honderd duizend exemplaren uitdeelen van een vlugschrift, behelzende aanwijzingen legen de vervalsching van eetwaren en de middelen aanw ijzende welke tot het vervalschen der eetwaren in 't werk gesteld worden. De gemeente besturen welke van die boekjes zouden begeeren, hebben ze maar te vragen aan het ministerie van landbouw. Boerenkrijg door Aug. Orts, bl. 335 Veeziekten. Naar men ver zekert zou de heer Quakkelaar, Vlaam- scho letterkundige en landbouwer te Rethy, in de Antwerpsche Kempen, een middel gevonden hebben om de kool, de pokziekte (tuberculose) en andere vee ziekten te genezen. Vroege oogst. Woensdag laatst, 21 juni, zijnde den laatsten dag dei- lente of een dag eer de eigenlijke zomer is begonnen, is cr te Hansbeke en te Knes- selare wellicht ook nog elders, maar dat hebben we niet gezien garst gepikt die tot rijpheid was gekomen. Van menschengeheugen heeft men nog zoo vroeg niet weten pikken. Donderdag avond werd de jeugdige Laureaat door onze Koninklijke Harmo nie waarvan hij als werkend lid deel maakt, ter Statie afgehaald en stoetswijze naar 't lokaal geleid, alwaar de heer Van TFflmAeAe,Voorzitter.hem gelukwensch- te on een prachtige bloemruiker in naam der Koninklijke Maatschappij aanbood. In zijne aanspraak moedigde de heer Voorzitter den heer Coessens aan zich op de studie te blijven toeleggen en nooit te vergeten dat hij dankbaarheid verschul digd is aan zijne oude leermeesters, en vooral aan den heer Walpot aan wien hij zijnen zegepraal grootelijks te danken heeft, daar onbetwistbaar van de eerste goede opleiding alles afhangt.De antwoord van den Laureaat kwam ons niet ter oore. Brandramp. Vrijdag om 10 '/2 ure voormiddag, is er alhier, Stu Anna- straat, Vaart, brand ontstaan in een ach tergebouw,diende tot peerdenstal aan den voerman Meert Het gebouw en ongeveer 3000 kilos strooi, 2000 kilos hooi, 500 kilos haver, paardengetuigc-n en brand hout zijn door 't vuur verslonden gewor den. De schade is tot hiertoe niet vastgesteld. Alles was verzekerd bij de Maatschappij I)e Vereenigde Eigenaars. Niet genoeg kan men de personen die aan verstoptheid of slechte spijsverteering lijden aanraden de slijm- verdrijvende Wallhery- pillen te gebrui ken, want volgens algemeen advies, is het eene wonderbare remedie om deze aan doeningen te genezen als ook al de ziekten veroorzaakt door de slijmen en humeuren Te verkrijgen in alle goede apotheken. Nationale dag «Ier Vla mingen. Stamgenooten vergeet niet den dag te vieren die met gouden letteren in ons geschiedboek staat gestift. Op 1V Juli 1302 werd ons Vaderland ver lost uit de klauwen der Fransche roofgie ren. In den slag der Gtdden .Spore»sneu velden duizenden Vlamingen voor 't be houd hunner vrijheden, voor de redding van hun gelief Vaderland Zonder de dap perheid onzer voorouders ware het Vlaam- sclie volk sedert vijf honderd jaren van den aardbodem verdwenen. Daarom, Vlamingen, is het uwe plicht I dien dag te vieren. Het land moet een feestelijk uitzien hebben de vaderland- sche driekleur moet aan alle huizen wap peren, alom moet er gulle vreugde heer- schen Vlamingen, gedenkt dien grootschen dag. Een gedenkteeken n««i een schurk. Op eene der open bare plaatsen van Brussel, prijkt een ge denkteeken ter ecre van Rouppe. De onbedachtzame, argelooze inwoners der hoofstad hebben er stellig nooit aan gedacht de redens van die verheerlijking te onderzoeken. Indien men een van die zoogenaamde geschiedkundige werken doorbladert, die in onze scholen den geest en het hart on zer kinderen vervalschen en bederven, dan zal men niet zonder verwondering vernemen dat de dankbare hoofdstad op die wijze de bezadigdheid van Rouppe heeft willen erkennen, tijdensdc Fransche overheersching alhier. Een nauwkeurig onderzoek van bronnen des tijfis toont ons op welke wij ze die zoo hoog geprezen bezadigheid zich heeft lucht gegeven. Luistert, lezers de waarheid is stich tend. j Rouppe, een nederlandsche afvallige 1 priester in dienst der Fransche Repu bliek getreden, onmiddclijk na dc annexa tie van België aan Frankrijk, muntte uit door (le barbaarscheid die hij aan den dag legde, in zijn hoedanigheid van Algemee- nen Commissaris der Republiek, in de vervolging der soldaten van het Boeren- leger. Den Boerenkrijg, dien heiligen op' stand eener bedrukte en uitgeplunderde bevolking, tegen de wreedheid en de wil- ©m «Ie luelit te zuiveren. Aan de Globe Démocrale der Ver eenigde Stalen wordt eene zonderlinge methode medegedeeld, om uit eenen put de slechte lucht te verwijderen. Een man die gelast was met eenen put te zuiveren, dorst er niet ingaan, daar hij vreesde verstikt te worden. Een lichtje dat hij in den put liet zak ken, doofde aanstonds uit en bevestigde aldus zijn vermoeden. De man nam alsdan eenen regenscherm opende dien, bevestigde den stok aan eene koord, liet den regenscherm omge keerd in den put dalen en trok hem dan weder naar omhoog. Die werking herhaalde hij verscheidene keeren, dan liet hij het lichtje wederom in den put zakken. Ditmaal bleef liet branden, hetgeen bewees dat de lucht geheel gezuiverd was. Een goedkoope bliksem- nfleider. Wij lezen in een Ameri- kaansch blad Vlecht eenen strooien band, een weinig langer dan uw huis hoog is. Neem daarna eene wit geverfde lat on leg den band daar op. Omwind een en ander met eenen geel koperen of met eenen gegalvaniseerdcn draad en leg dit toestel op liet dak van uw huis, zoodanig, dat de jiunten van het stroo er eenige duimen boven uitsteken, terwi 1 van be neden de draad tot op de waterlijn in den "rond gebracht wordt. I)at gij daarmede van een goeden bliksemafleider voorzien en tegen het inslaan van het hemelsvuur gevrijwaard zijt, bewijst het feit, dat stroo zulk goed geleidend vermogen bezit, dat bijv. eene elektrische batterij, sterk genoeg geladen, om er eene koe of een paard oogenblikkelijk mee te dooden, zonder de'minste vonkel of knal ontladen wordt door eenen stroohalm Zelfs het geringste hutje behoeft dus niet langer zonder bliksemafleider te zijn, Sterfgevallen. Uit Baerdegem meldt men ons het over lijden van den heer Pertus-Joannes JOOSTENS. Raadslid en oud-Sekretaris gedurende 35 jaren dezer Gemeente, Lid van den Bestuurraad der Bewarende Ka tholieke Vereeniging des Kantons Aalst, vereerd met het Burgerlijk Eerekruis van 1° klas, na eene korstondige ziekelijkheid gevalliglyk overleden te Aspelaere, den 21 juni jl., in den ouderdom van G7 jaren, voorzien van de HH. Sacramenten. Het afsterven van den heer Joostens is een waar verlies voor onze partij. Dood van den E. P. Dumont. Woensdag ont ving de eerw. pater Provin ciaal der Jesuieten een telegram, hem meldende dat pater Dumont, den 6 juni overleden is te Nemlao. Nemlao ligt bij de monding van den Congo en is eene statie toebehoorende aan de missionnarissen van Scheut. Pas drie maanden, den G moert, had pater Dumont België verlatenhij was te Luik geboren den 26 juli 1843. Voor zijn vertrek had pater Dumont nog te Antwerpen, in het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap, eene merk- weerdige voordracht gegeven over zijne reizen in Azië. P. Dumont was toen hij vertrok een gezond en krachtvol man, en het nieuws van zijne dood zal met evenveel verba zing als leedwezen door iedereen worden vernomen. Kerk van den II. Jozef. Leening van fr. 60,000. Bij trekking van 4 April 1893, zijn de volgende obligatiën uilbetaalbaar te reke nen van 1 Juli 1893 Nummers 15,18,33, 57,62,80,105,106 HON© Vuilnis in de stralen. Men had onze aandacht ingeroepen op den staat waarin den Postweg en aanpalende straten zich onder opzicht der rcmighcid bevinden. Wij hebben ons langs dien kant begeven en waarlijk zoo vuil is liet er dat deze wijk onzer Stad, die men gemeenlijk den Congo heet, dien naam verdient. Het is een waar mestplein, het eene mest- hooptje ligt bijna nevens het andere en verspreiden soms eenen onverdragelijken stank daar zij samengesteld zijn uit aller- handen afval in gisting of verrotting. Die toestand moet met de heerschende warmte, onbetwistbaar,in die volkswijken, kiemen van besmettelijke ziekten verspreiden. Katholieke Bekwaamheidskiezers. 4' SEIvTIE. AALST-SCHAARBEEK. Prijskamp op Zondag 25 Juni 1893, om 5 l/a ure, ter herberg Het Tonneken, bij M. V. Wouters, Lede- baan. Zondag 25 Juni 1893. Om 3 ure. De Coen, Gijsegem, tegen Fr. De Wolf, Moorsel. Om 4 ure. Ed. De Moor, tegen Aug. De Haeck. Botermarkt. Heden zaterdag werden 893 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7146 kilogr. Werk- en verbeid raad. Morgen zondag moet eene gedeeltelijke kiezing plaatsgrijpen van twee leden (patronen) der 1° afdeeling Spin- en garennijverheid. Geene kandi daten zijn voorgesteld geworden en dc kiezing kan dus geene plaatsgrijpen. Dit feit is hoogst belreurensweerdig, wat men ook beweren moge. Eerste Prijs. - Met groote voldoening hebben wij vernomen dat onze jeugdige Stadsgenoot den heer Ferdi- dand Coessens, oudleerling van den verdienstvollen heer Leo Wal pot en thans leerling aan het konink lijk Conservatorium van Brussel, als eersten Prijs met onder scheiding der klas van klarinet komt bekroond te worden. BITTER ORIENTAL is de beste. De juweelen dei' gravin van Vlaanderen- De Brusselsche bladen melden dat de politie te Aix-les-Bains de dieven heeft aangehouden,die de juweelen der gravin van Vlaanderen hebben gesto len Zij reisden onder valsclie namen en staan aan het hoofd der bende die te Monte-Carlo werkte, waar zij de juweelen van Mad. Theo stolen. De dieven zijn deftig gekleed en leven op grooten voet. Zij zijn schier altijd op reis. Een geestigaard te Brussel, had maandag in het Marollenkwartier het ge rucht verspreid, dat in de kerk der Paters Capucienen een jong meisje sedert jaren in eenen grafkelder had opgesloten geze ten. Dit nieuws had heel de buurt in rep en roer gezet, zoodat de politie tot. laat in den avond te been bleef om de orde te handhaven. Zoo als van zelf spreekt was er van heel de historie geen woord waar. - De policie heeft de zuster van den beruchten dief Van de Zanden aangehou den voor diefstal van parapluies en para sols, in eenen winkel der Ste-Cathelijne- straat, terwijl men daar bezig was met eene werkster te verzorgen, die onpasse lijk geworden was. Men heeft in hare woning voor meer den 300 fr. koopwaar gevonden, doch het bedrag der door haar gepleegde diefstallen moet veel aanzienlij ker zijn, daar zij ongetwijfeld het gesto len goed aan den man bracht, naar mate het in haar bezit kwam. Drama te Brussel. Moord en zelfmoord. De echtgenooten Leclcrcq wonende in Groot Eilandstraat, dreven handel in fruit en groenten en wonnen goed hun brood. Toch was het huwelijk niet gelukkig. De man dronk en gaf zijne vrouw aanlei ding tot jaloezie,wat oorzaak was dal de 1 kinderen, 7 en 10 jaren oud, (het oudste is in het pensionnaat) onophoudelijk ge tuigen waren van twisten en vechtpar tijen. De man moet daarenboven, misschien wel uit oorzaak van ongeregeld leven, nu en dan niet gezond van herssens zijn, zoo dat hij vroeger reeds in een der gasthui zen geneeskundige behandelingen moest ondergaan. Dinsdag was do vrouw Lcclercq nog bij den policie-commissaris komen klagen over de mishandelingen die zij van haren man moest onderstaan. Leclercq van zij nen kant had den heelen dag gedronken en had zelfs in eene herberg eenen revol ver aan de buflelmeid getoond, zeggende dat hij zich wilde zelfmoorden. - Dit zult gij niet doen, had het meisje hem gezegd. Nu zijt gij opgewonden, doch wanneer gij kalmer zult geworden zijn zal die kuur wel overgaan. Geef dien re volver hier. Indien gij beproeft mij dit wapen te ontnemen, zijt gij dood antwoordde hij. Ten half 12 's avonds had een bediende, die in het huis van Leclercq eene boven kamer bewoont, den man zien t'huis komen. Toen had hij in de slaapkamer der cchtgenooten twee slagen gehoord alsof zware voorwerpen op den grond werden geworpen. Daarna hoorde hij niets meer. 's Anderendaags 's morgens kwam de knecht op hunne deur kloppen, 0111 te zeggen dat het tijd was om naar de markt te gaan. Geen antwoord bekomende klopte {hij op de deur der kinderen. De kleine Ferdi nand ging naar de kamer zijner ouders en vond hen beide dood op den grond liggen, de moeder in nachtgewaad, de vader ge heel gekleed zooals hij thuis gekomen was. Zij hadden alle twee eene kogclwonde in het hoofd, die den dood veroorzaakt had De vrouw was langs achter in den hals en de man in de rechterslaap ge troffen. Uit het geneeskundig onderzoek is ge- bleken dat dc moordenaar zijne dubbele misdaad moet gepleegd hebben onmiddel lijk na zijne l'huiskomst, dus op het oogenblik dat de bovenbewoner de slagen gehoord heeft, waarvan hooger spraak is. Dit drama heeft in de buurt veel op schudding verwekt, te meer daar de vrouw de algemeene achting genoot. De kinderen zijn nu aangetrokken door hunnen grootvader, die insgelijks eenen groente- en fruithandel drijft in de St.- Christoffolstrant. Vandaag worden de lijken begraven. De oorzaak van den Irand in de maalderij Van Hove, te Schaarbeek, moet volgens de verklaring van don fabrikant, volgenderwijze uitgelegd worden. Het graan wordt gekuisclit in eenen cylinder van metaaldoek bij middel van eenen borstel, die zeshonderd wendingen in de minuut maakt. Nu is een stukje ijzer, een nagel tus schen het graan genoeg om in die blik semsnelle beweging eene vonk te weeg te brengen, die zich aan het opvliegende stof meedeelt en zoo brand sticht. De fabrikant verklaart ook korts voor de uitbersting van den brand in het bo vengedeelte van het gebouw, ter plaatse waar zich de houten luchtschouw bevond eene lichte ontploffing gehoord te hebben. To be or not to be? Het zonder linge tooneel, waarvan hier spraak is, viel voor nabij Roeselare. In den morgend stierf een persoon plot seling voor dc herberg de Marine, op den steenweg van Ardoye. De personen, die toesnelden herkenden in den overledene den genaamden De Gryse, 70 jaren oud. Men bracht het lijk in een naburig huis, waar de zoon De Gryse, geroepen werd, die aanstonds in den doode zijnen vader herkende. Weldra werd het lijk naar dc woning van den gestorvene gebracht, voorafge gaan door eenen agent van policie,die den )iïl en den roozenkrans van den doode aan de vrouw overhandigde, welke de voorwerpen herkende als toehoorende aan haren man. Toen het lijk was binnengebracht en de vrouw en dochter er bij stonden te wee- nen, riepen zij eensklaps uit dat hij het niet was. Sommige buren hielden staan dat het De Gryze wel was, terwijl anderen de zienswijze der vrouw deelen. Eindelijk in het gasthuis gebracht ver klaarde men daar dat de doode zekere De Vroo was, van Ardoye en om zich te overtuigen werd er iemand naar Beveren gezonden, waar De Gryse als daghuur werker op eene hoeve in dienst was. Men vond hembezig met de koeien te melken. Nadat do indentiteit van den overleden De Vroe was vastgesteld, werd er in de familie De Gryse een fermen pot geschon ken, terwijl de familie De Vroe daarente gen in rouw verkeerde. Inbraak te Oyghem. 't Is nu al van inbreken dat men hoort, en wegens eene inbraak te Oyghem, over eenige dagen, vertelt men nog eenige bijzonder heden. Omtrent te midden der plaats woont dokter Hollebecq. Den hof komt al achter, op den buiten. Zondag avond, toen de meid thuis wachtte, belde rond 9 ure een vreemdeling hij zegde spoedig medecij- non te moeten hebben en een briefke van Mijnheer den doktor. Binnen gelaten zijnde, gaf hij een brief - ken af dat wel tiendubbel geplooid was. Ondcrtusschen sprong de kerel naar do achterdeur, ontgrendelde deze, en spoedig was er een tweeden gemaskerde gast binnen, die de meid vastgreep, en haar geld of haar leven vroeg. De meid wilde niet aanduiden waar het geld van den doktor lag, en zij zegde Gij moogl mij vermoorden maar zeggen waar mijn meester's geld is, dat doe ik toch niet. Daarop had den eerstingekomene de voordeur met de keten vastgelegd, en was dan naar boven alles gaan doorsnuisteren. Waarschijnlijk werden de dieven in hun werk gestoord door het inkomen van Celine Van Houtte, die gemeenlijk den zondag nacht bij Emilie Devroe slaapt. Het was nog geen halve uur geleden dat Emilie aan Celine den sleutel gegeven had, om te kunnen inkomen zonder bel len.' Aardig vindende dat zij de deur niet kon openen, daar de keten aanlag, cn dat Emilie niet kwam opendoen, ging zij den timmerman Van Neste halen, die de keten afvijlde en binnentrok. In de keuken ge komen, vond men Emilie op den vloer uitgestrekt, met verwilderd haar, ge scheurde kleeren, 't aangezicht in bloed en met een stuk watte in den mond. Men liep aanstonds om den doktor, die zijne meid spoedig verzorgde. Voor haar leven is niet meer te vreezen doch gansch haar kleed en corset zijn doorboord met steken. De meid heeft de kentcekens van den eersten dader kunnen opgeven, en »ezegd dat de andere voorzeker wonden aan aangezicht en handen moet hebben. Daar enkel de tweede gemaskerd was, moest deze gevreesd hebben herkend te zijn. Een tiental frank is gestolen. Het parket is reeds ter plaats geweest en heeft de bebloede en doorstekene kleereu van het slach toffer meègenomen. Zekere X is reeds ondervraagd geworden docii hij heeft duidelijk het gebruik van zijnen tijd kunnen uitleggen en bewijzen. Vreeselijke moord. Op twee uren afstand van Mechelen ligt het dorp Rymenam. Op het gehucht Peulis, eene afhanke lijkheid van dit dorp, is in den nacht van maandag tot dijnsdag een gruwelijke moord gepleegd.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2