Brief van M. Van VVamlieke. Een en ander. Stad Aalst. Allerhande nieuws. dwaas niet gedaan is, en dat wij daar moeten achter leeren maar als er kwes tie is van aan landbouw en handel voor deel te doen met de belangen der boeren te bezorgen,men denkt er niet aan om het voorbeeld dier landen te volgen. Onze boeren immers zijn te goê jongens, en als andere Belgische burgers,die geene hoeren zijn, geene inkomreehten vragen, bah, laat de boeren maar varen, zij moeten het maar weten, kunnen zij niet blijven be staan, of maar bestaan met moeite en ontberingen 1 Genoeg geduld Boeren, slaan, wij de handen in één, en laat ons uit alle macht werken om de inkomreehten te verkrij gen Een boebezoen. Onze lezers herinneren zich schrijft Het Handelsblad het onbeleefd ant woord, dat minister M.Vanden Peereboom gaf aan onzen volksvertegenwoordiger M. Coremans, die de rechten van het Vlaamsch verdedigde. De geachte onder voorzitterder Kamer. M. Van W'ambeke deed in eene krachtige rede, al de onwel telijkheid en berispelijkheid van 's minis ters houding uitschijnen. De Nederduit- sche Bond zond den achtbaren afgeveer- digde van Aalst eenen brief van geluk- wensching, waarop de grijze Vlaming het volgend antwoord heeft gezonden Mijnheer en Ik ben zeer gevoelig aan den lof wel ken gij mij toebrengt over dc woorden wisselingen, die ik in de Kamer met M. den minister Vanden Peerebooin gehad heb. Weest verzekerd van mijne ver kleefdheid aan de belangen der Vlamingen die ik in alle omstandigheden zal verde digen. Aanvaardt, M., de verzekering mijner hoogachting. VAN WAMBEKE Aalst, 28 mei. Herziening. De Rechterzijden van Senaat en Volkskamer vergaderden dijnsdag voormiddag, om 10 ure.De zitting duurde twee uren. Verscheidene nieuwe voorstellen tot herziening van art. 53 werden onderzocht doch geen enkel werd aangenomen. Het ministerie kwam er niet tusschen. Het stelsel 't welk op 't oogenblik de meeste kansen heeft van te gelukken, is 't deze 't welk de ouderdom der Senaats kiezers zou bepalen op 35 jaren. Volgens ons is dit stelsel alleen aannemelijk. De radikalen, naar men beweert, ver langen niets beters dan het behoud van het thans bestaande art. 53, 't welk aan den Senaat den zelfden oorsprong zou geven als aan de Volkskameralleen ver werpen zij dus den ouderdom van 35 jaren Donderdag aanst. nieuwe vergadering der Rechterzijden. H. Lejeune te Parijs. M. Guérin, minister van justicie, heeft maan dag in de Sorbonne de opening voorgeze ten van het congres der internationale vereeniging van strafrecht. Aan zijne rechterzijde zat M. Lejeune, Belgisch mi nister van justicie. Na de opening gaf M. Guérin een diner ter eere van zijnen Bel gischen collega, diner gevolgd door eene groote receptie. M.Lejeune is vergezeld van MM. Prins, algemeen inspecteur der gevangenissen, Batardy, zijn secretaris en Gallait, vrede rechter te Antwerpen. Conscience herdacht. In September e. k. zal het tien jaren geleden zijn,dat Hendrik Conscience over leden is. Ieder Vlaming kent de geschiedenis van onzen geliefden schrijver. Als wij de verschillende tijdvakken der geschiedenis doorloopen,treffen wij geenen sterveling aan, wien een volk, uit eigen beweging, zooveel hulde bracht vóór en na zijnen dood, als dit met onzen Con science het geval was. Wie herinnert zich de betooging niet te Brussel, bij de verschijning van zijn honderste boekdeel, de inhuldiging van zijn standbeeld te Antwerpen, zijne koninklijke begiafenis t De Vlamingen dragen hunne mannen een dankbaar hart toe Conscience was voor ons een wel doener hij leerde ons wat wij waren, wat we zijn en wat we kunnen worden hij redde zijn land, zijn Vlaanderen, van verbastering, schande en oneer zijn naam zij daarom gezegend, zijne gedach tenis zal bij het Vlaamsche volkin eeuwig aandenken gehouden worden. Eene beweging is in Vlaanderen ont staan, eene beweging die grootsch mag genoemd worden omdat zij spruit uit vaderlandscben geest. De Vlamingen bereiden zich, in September, op den dag van het tienjarig verscheiden van den jienialen Vaderlander, met duizenden naar Antwerpen te stroomen.om het gral van den diep betreurden Vlaming te bezoeken, en daar, eene nieuwe hulde van dank te brengen aan den gevierden schrijver. Opdat elke Vlaming in gelegenheid zou gesteld worden aan die betooging deel te nemen, is het noodzakelijk dat in elke stad, een komiteit tot stand kome,hetwelk de plaatselijke bevolking door strooi- schriften, plakbrieven en dagbladartikels zou aanmoedigen tot de bedevaart. Daarom sporen wij de Vlaamsche Maat schappijen onzer stad aan zich onderling te verstaan tot het samenstellen van een komiteit, dat, eenmaal degelijk ingericht, in staat zou wezen onze stadsgenooten in machtigen drom naar Antwerpen te geleiden. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den Heer Van Laer, voorzitter van den Antwerpschen Conscience's Kring, St-Andriesstraat, 22, Antwerpen. Iels voor <le duivenlief- I liel>l>ers. Het bestuur van den Grand Central heeft de verschillende maatschappijen van duivenliel hebbers laten weten dat, krachtens een bericht 1 van den voorzitter der koninklijke regen- cie van Aken, het voortaan verboden is vreemde duiven op te laten in de distrik- I zen van Aken.Eupen, Malmedy, Montjoie en Schleider. De Palrie van Brugge bespreekt het groot getal misdaden, die op den builen en ook in de steden gepleegd worden, en wijt deze toe aan het misbruik van sterken drank. Het blad vraagt, of de Kamer niet eene wet zou stemmen tegen dat misbruik Argenlijoseli kopergeld. Even als verschillende dagbladen heb ben wij gemeld dat zekere speculanten gansclie vrachten Argentijnsch kopergeld in ons land hadden ingevoerd die de stuk ken met eene winst van 40 ten honderd ot nog meer, in omloop brachten. Een blad van Brussel, LeSoir, heeft de zaak onderzocht en geeft eene uitlegging, die ons veel geloofweerdiger toeschijnt dan het onrustbarend gerucht, waarvan hierboven gesproken wordt. Er zan inderdaad van die geldstukken in omloop, maar deze kunnen geen groot financieel nadeel teweeg brengen, mits Argentinië geen deel maakt van de munt- conventie en die stukken dus, hebbende geen wettigen koers, moeten \veigcr« 1 worden. Zij werden door terugkeerende landver huizers aangebracht (dus niet door spe- kulanten). Xrelïentle laliel. Een blad,aan de bestrijding van het alcoolisme gewijd, geeft de volgende leerzame tabel van de schatten, welke aan de dronkenschap weggeworpen worden. België geeft per jaar uit, alleen aan sterke dranken, de kolossale som van 135 millioen frank. Ziehier wat men voor die som zou kun nen koopen 400,000 manskostumen 20 millioen fr 400,000 raanshoeden 2 800,000 manshemden 2 400,000 paar schoenen 4 400,000 vrouwkostu"""1 15 800,000 vrouwhemden 2 1,000.000 kinderkostumcn» 10 1,000,000 kinderschoenen 4 500,000 ijzeren bedden 5 400,000 groote bedden 15 houten huisraad voor 400,000 huisgezinnen 32 lijnwaad voor 400,000 huisgezinnen 12 400,000 zakken aarda. 4 400,000 kilos boter 1,200,000 400,000 kilos vleesch 0,800,000 Maar gaan wij voort In de Nieuwstraat C Aalst waren de Bourbons gelogeerd in 1815 toen de slag van Waterloo geleverd wierd op de Keizerlijke Plaats is Napoleon den eersten in 't jaar 1811 gepasseerd met zijn Marie Louise hij kwam van Brus- sel naar Gentaan deNieuwstraatpoort had hij grooten dorst men liep om eene flesch bier in de Diepe Lochting en de Keizer riep uit't Is den lekker- sten wijn welken ik nog gedronken heb. De eigenste Diepe Lochting bestaat nog 4 jaren later was Napoleon op Sint Helena. Had Napoleon I geweten dat het Aalstersche bier van de Diepe Lochting zoo veel kracht bezat om hem, 4 jaren na er van gedronken te hebben, naar het eiland Sinte-Helena, naar zijn graf, te voeren, voorzeker zou hij zich wel ge wacht hebben het aan te raken en vloog de baas gewis in de ijzers. Advies aan de historieschrijvers ze weten nu hoe Napoleon I naar Sinte- Helena is geraakt. tiental Vlamingen aldaar gevestigd, die zich verontschuldigden op het feest niet te kunnen tegenwoordig zijn. Na deze plechtigheid werd de Bond van de vlaamsche katholieke drukjiers gesticht onder voorzitterschap van M. Aug. Snieders. Ten 2 ure werd in de versierde feest zaal van de Parijsche Halle een banket opgediend waaraan een zestigtal heeren deelnamen. Verscliillige heildronken werden voor gesteld aan don Paus en den Koning, aan MM. Herreboudt en Moeyaert, aan M. Snieders, aan Brugge, aan de vlaam sche katholieke drukpers en aan de drij oudste werklieden van de werkhuizen der Gazelle van Brugge, die aan het banket tegenwoordig waren met hel eerekruis op de borst dc eene telt er 56 jaren dienst, de tweede 49 en de derde 30. In kort, schoone feest, die de Gazette van Brugge onder de gelukkigste ge beurtenissen mag schrijven die haar lang bestaan gekenmerkt hebben. [Standaard van Vlaanderen.) Nog iets ten slotte De schoon Monumenten van Aalst zijnSt-Joselskerk met haar roode vout en haar prachtige vensters,d'Over- dekte Markt d'oude en nieuwe Huizen in Vlaamschen stijl, over den Rhyn, de nieuwe kaaien, eilaas een half meter- ken t' boog, het groot Handelshuis van M. De Wolf; de Statie der Koop- waren, met haar twee steenwegen - de Statie der Reizigers die 10 keeren te klein is, zijt voorzichtig, heeren vreem- delingen, zijt voorzichtig, zondag of "t baraksken valt op uwen kop en dan zult. ^ij minister Pee- reboom liooren Kermen en «Hermen.» Niet de verwonden zouden kermen en alermen maar den heer minister Wat denkt gij er van, geachte lezers, mogen wij dat geen bermhertig gezeever heeten En zeggen dat de kneukel die al die dwaasheden uitkraamt de pretentie heeft van aan elkeen, aan Z. H. den Paus, aan H. H. de Bisschoppen, aan Keizers en Koningen,enz. enz. dc les voor te spellen... Niemand gaat volgens hem recht in zijne schoenen, niets staat volgens hem recht op zijne plaats hij is de profeet,en indien men naar zijne waarschuwende stem niet luistert zal Aalst, even als Sodoma en Gomora, door 't vuur van 't zedebederf verslonden worden. Arm Aalst Ongelukkige Aalstenaars Ilecliterlijke kronijk- Tijdens de Karnavaldagen hadden zich te Herenthals eenige personen gemaskerd of verkleed, niettegenstaande het verbod van het gemeentebestuur. De politie maakte proces-verbaal op en ue overtreders werden door de recht bank van enkele politie tot eene boet verwezen. Zij gingen in beroep, bewerende dat het gemeentebestuur de macht niet had het vermommen en verkleeden te ver bieden. De boetstraffelijke rechtbank van Turn hout heeft hun ongelijk gegeven en de uitspraak van den vrederechter bekrach tigd. Wettelijke l>e»luïten. Bij koninklijk besluit van 22 juni, is de heer F. Yan der Hofstadt, advokaat en bijgevoegd vrederechter te Dalhem, subsi tuut benoemd van den Procureur des Konings, bij de Rechtbank van Dender- monde, in vervanging van den heer Van der Straeten, tot andere bedieningen ge roepen. Al die voorwerpen kosten 1,35,000 fr. En dat alles wordt verzopen,in jenever Arbeiders, overweegt dit EENIGE UITTREKSELS VAN EEN Geachte lezers.indien er ooit eene blad zijde van dom of dwaas gezeever in een menschelijk brein is ontstaan en op pa pier gebracht,dan is het wel het artikel in Het Land van Aalst zondag 11. meège deeld en getiteld Aalsl-Kermis Ja, geachte Medeburgers, dit peereltje 't welk u zal doen begrijpen, met welk onbegrepen genie onze doorluchtige Mir- rioeus in de redeneerkunde begaafd is, moet gij lezen met volle aandacht.... En als ge dat merkweerdig factum zult aandachtig gelezen bobben, oodeelt dan of wij te rechte of te onrechte Mirrceus van Chipka, een zeeveraar hebben ge- heeten Maar om u nog meer aan te zetten die merkweerdige zeeverproza te lezen, wil len wij u eenige uittreksel onder oogen brengen. Luistert aandachtig dus, geachte lie den De Zoutstraat komt op de markt uit, omdat men daar vroeger zout pleecht te ver koopen. Mijn Godwelk groot geluk voor de in woners dat men, in hunne straat, in den ouden tijd, zout heeft verkocht, anders kon dc Zoutstraat wel uitgekomen hebben op Kerrebroeck, of op de Paternoster straat, of op den Paddenhoek, of op d'Hertshage, of op de Dompelstraat, of op Immerseeldreef, of op den Osbroeck, of op deSt-Jobskapel Maar de Zoutstraat is meer vermaard dan men wel denkt, want het is de baan naar Haeltert en Kerkxken.Heldergem en den Thabor. Voorzeker wist hier nog niemand in Aalst dat men langs de Zoutstraat recht naar Ileldergem. den Thabor, een berg ongeveer 1000 meters hoog, in Syriën gelegen, kan beklimmen. Pyramidaal, niet waar De jubelfeest van een honderdjarig dagblad. nat dasblad is de Gazelle van Brugge. De jubelfeest werd met veel luister ge vierd. Zaterdag avond had de Cercle instr u mental ze ingesteld met een concert, ge geven onder de veranda van de woning des uitgevers van de Gazelle, M. Herre- boudt-Claeys, binst dat eenige vrienden hem hunne gelukwenschen aanboden. 's Anderendaags, zondag kwamen de katholieke vlaamsche dagbladschrijvers uit alle hoeken van Vlaamsch België in Brugge aan zelden zag men er zooveel bijeen. Zooals het aan katholieken betaamt,ving de plechtigheid aan met dankzeggingen. Ten 11 ure werd eene solemneele mis ge zongen in de O.-L.-Vouwekerk, door een gewezen opsteller van het jubelvierende blad, M. Jules De Vos, die het dagblad- schrijven van kant heeft gezet om in de orders te treden. Onze oude confrater, die de beste herinnering te Brugge gela ten heeft, is nu E. P. Renatus, van de orde der Capucienen. Onder de talrijke aanwezigen, bemerkte men M. de gou verneur en Mevr. de baronnes Ruzette, M. de senateur van Ockerhout, politieke notabiliteiten en talrijke dagbladschrij vers. De mis in groot orchest van Wouters werd door de Cercle instrumental uitge voerd onder het bestuur van M. Reyns. Men heeft zich vervolgens naar de Parijsche Halle begeven, waar des mid dags de aanbieding Van de geschenken moest plaats hebben. MM. Ilerreboudt-Claeys en Moeyaert, opsteller, hebben hunne intrede gedaan, begroet door de toejuichingen der aanwe zigen. M. Aug. Snieders, de uitstekende romanschrijver, hoofdopsteller van het Handelsblad van Antwerpen, heeft de redevoering uitgesproken. In de viering van dezen jubeldag heeft hij een prachtig thema gevonden hetwelk hij met de kracht en de zwierigheid hem eigen heeft weten te ontwikkelen. Namens de zeventig bijtreders van de feestt geheel de vlaamsche katholieke drukpers en verscheidene bijzondere vrienden, heeft M. Snieders eindelijk aan M. Herreboudt een prachtig Album aan geboden, waarin aan ieder dagblad een bladzijde overgelaten geweest was voor een huideschrift met liandteekening. Die aanbieding was vergezeld van eene prach tige japoneesche vaas. Aan M. Moeyaert, werd eene gouden pen geschonken alsmede eene gouden zakhorlogie mot ketting. MM. Herreboudt en Moeyaert hebben bedankt met eenige welgepaste woorden, waarin zij al de eer van dezen buitenge wonen dag aan de gediende-zaak en aan de medewerkers toezwaaiden. Er is een brief toegekomen uit de Kaap van Goede Hoop, geteekend door een Leening van 1,649,000 Fr. Trekking van maandag 26 juni 1893 Obligation van 500 franks betaalbaar te rekenen van 1 augustus aanst. 1198, 1908, 2081, 2335, 2474, 2572, 2728, 3066. Festival.—Het muziekfeest 't welk hier Zondag aanstaande ter gelegenheid onzer Kermis gaat gegeven worden, zal een der luisterrijksten wezen die hier ooit plaats grepen; 43 vreemde muziek korpsen hebben hunne bijtreding laten kennen, doch 3 hebben afgeschreven, dus zal het wezenlijk getal deelnemende vreemde Maatschappijen tot 40 beloopen, een voortreffelijk cijfer voorwaar. Er zal dus zondag aanst. geen volt in onze Stad ontbreken. kerkxken. Morgen donderdag 29 Juni, zal Z. II. Mgr Stillemans, Bis schop van Gent, het nieuwe gedeelte der kerk van Kerkxken inzegenen. Om 9 ure plechtige Hoogmis, waaron der sermoen door Z. H. den Bisschop daarna vorming van de kinderen der Parochie. Des namiddags inzegening der kerk om 4 ure. Het telegram, meldende dat de die ven der juweelen van de gravin van Vlaanderen aangehouden waren, was eene kwakkel, zegt het Journal de BruxellesDat dachten wij wel Eene vrouw uit de Groote Carmelie- tenstraui. te Brussel wilde na eenen twist mei haren man uit het venster der derde verdieping springen. Eens buiten het venster zijn werd zij echter b; fuz zy greep zich vast aan den steenen v- sterdorpel en begon om hulp te roeper Twee mannen konden haer vastgrijpen haar alzoo, evenwel me zonder :rr beletten met het hoofd op de kass recht te komen. der menigte.behouden op den grond wor den gebracht. Dit voorval heeft veel ontroering ver- j wekt. Men schrijft uit Hansbeke aan Het Fondsenblad - .- Zondag namiddag kregen wij hier het onverwacht bezoek van eenige Gentsche socialisten, vijftien of zestien in getal, die met eenen bank wagen uit Gent gekomen waren om hier socialistische propagande te maken. Zij waren voorzien van groene boeks- kens, getiteld Een woord aan de nieuwe kiezers, en welke zij kosteloos uitdeelden en in de huizen afgaven, of- schoon er op staat dat de prijs 2 centie men is. Natuurlijk weeral de kas der samenwerkende Gentsche werklieden, welke die propagande betaalt. Niet te vreden met bovengemelde uit- 1 deeling gingen de Gentsche mannen naar de kerk, die gesloten was, en staken er ecu booksken onder de kerkdeurv: daar begaven zij zich naar het beent huis afkalvarieberg en wierpen er n aan den voet van het kruisbeeld. Dat was genoeg om de godsdiens: bevolking onzer gemeente te verc. waardigen en in opschudding te brengen. "Weldra werden de socialisten, in ie i' herbergen waar zij gingen preèkeu omringd van eene niet al te gunstig gezinde menigte en ontstonden er kra kelen. Rustige burgers raadden de Gentenan aan, rond 7 en half ure 's avonds naar de stad terug te keeren, om alle onaan gename botsingen te vermijden. Die goede raad werd echter van dc hand gewezen en weldra ontaarden de krakeelën in een gevecht, waarin vele hoeden geblutst en verscheidene socialis' n zwaar gekneusd werden ook inwon hebben kneuzingen bekomen. Eindelijk zijn de socialisten naar hun rijtuig geloopen dat ingespannen stond er. in vollen draf weggereden. Zij moeten overtuiging meegedragen hebben dat de Hansbekenaars weinig gediend zijn nu hunne propagande en nog veel minder met hunne godsdiensttergende zwetserij Koei op hol. Vrijdag 23 dezer, dag der markt te Nieuwpoort, kwamen H. Mortier, slachter te Lombaardsyde, v> zijn broeder van Veurne elk eene k. geleidende, rond 8 en half ure 's morgens over de groote markt, juist wanneer er veel gewoel van volk was. Eensklaps verschrikte een dezer koei. en nam de vlucht. Eene vrouw,eene mand met een honderdtal eiers op den ara- dragende, werd omver geworpen onnc dig te zeggen dat er niet vele eiers hee bleven. Het dier liep het zoogezegd hol va a Bastiaan in, onderweg over eene kar springend, waarvan eene der brancar <:s letterlijk verbrijzeld werd. Gelukkiglijk dat het verschrikte dier de Halleniet binnenliep, alwaar de boter markt gehouden wordt, en die op hei oogenblik opgepropt was met volk. Men heeft de koei kunnen vangen on trent de Arkebrug, maar nauwelijk? vastgelegd heeft zij haren geleider ter gronde geworpen en opnieuw de vluch! genomen, doch zij werd algauw wede ingehaald. Een hevige brand heeft de fabrieiv van MM. Thomaes, broers en zusters, te Ronse. vernield. Ter oorzake der groote droogte, maakte de brand zeer snelle vor deringen, zoodal men zich bepalen moes. bij het redden der omstaande gebouwen Honderd werklieden zijn zonder brood winning. Liberaal schandaal in dc static van SI. Nikolaas. De liberalen van Lokeren hebben zondag avond, in de statie van St-Nikolaas, opnieuw bewijs gegeven van hunne brutaliteit. Men weet dat er festival was in de hoofdstad van 't Land van Waas. De libe rale harmonie van Lokeren was een con cert komen geven in den Casino, liberale kring te St-Nikolaas. Ze keerde naar Lo keren terug, ten half tien 's avonds, en bevond zich in de statie, te gelijk met verscliillige katholieke maatschappijen van Antwerpen, alsook met de katholieke vaartmaatschappij Durme en Schelde van Lokeren, die van eene speelreis naar Vlissingen, terugkeerde, en aan wier hoofd zich M. den burgemeester en ver- - 'ïeidene katholieke notabiliteiten van ikeren bevonden. I Het is onwaar dat do zus: Gaspard Van der Zanden zou aangei zijn. Wanneer de politie zich tti huize aanbood had zij de vlucht g>v maar zij wordt vlijtig opgezocht. Z talrijke diefstallen bedreven. Mislukte luchtreis. MV Toulet, de echtgenoole van dei reiziger, welke over eenige we in den Oceaan verongeluk te, moe i zo te Vilvoorde eene opstijging doen. Op het oogenblik dat de kooi I den losgelaten, werd de ballon kj wind overmeestérd en tegen h gebouw geslingerd. Een steen van zwaar werd losgerukt en naai geworpen, zoodat een toesch w< bijna onder verpletterd werd. Vervolgens werd de ballon oa telegraafden gedreven, zoodat waaruit hij verveerdigd was, stneur degaz ontsnapte. Mevr. Toulet kon het anker uitv. en zoo, dank aan de spoedige med van heeft lucht- n bijna I De partij der verdraagzaamheid vond gelegenheid schoon om hare gal uit te uwen naar andersdenkenden, en na rseheidene minuten lang de katholieken tergd te hebben door allerlei verwijtsels i uitroepingen, begon eindelijk de libe rale harmonie de Marseillaise te zingen •i te spelen. Dat mocht niet onbeantwoord blijven, "e Sinjoren, die gereed stonden om te vertrekken; te samen met onze katholieke it Lokeren,hieven donderend den Vlaam- ■;.hen Leeuw aan,en bijna al de reizigers iemden in met den vaderlandschen zang. Die neerlaag konden de geuzen niet kroppen. Zij drongen op de zangers aan; •enige oogenblikken lang ontstond er ene woeling van belang in de Statie, en oorzeker zou men handgemeen gewor den zijn,zonder de krachtdadige tusschen- komst van vcrschitlige meer beraden per sonen. Iedereen spreekt schande over die bru tale handelwijze van onze geuzen. Maar ongehoord is bet, dat de muziek meester der liberale harmonie, een man die leeraar is van muziek in de Staats middelbare school te Lokeren, en dus ge last is met een deel van de opvoeding

De Denderbode | 1893 | | pagina 2