LANDBOUW. Naar Aalst. Vlaamsch voor 't gerecht Vleeschkeuring. Allerhande nieuws. bevond en dat die ziekie volgens een gerucht zou voortkomen van eenen stok slag, die dit kind van zijnen meester zou gekregen hebben. Het kind is den 23 juni in het gast huis gekomen en de diagnostiek luidde typhuskoorts. De moeder hoeft mij gezegd dat het kind rond het midden der maand mei thuis was gekomen met hoofdpijn, en zeggende eenen stokslag van zijnen mees ter bekomen te hebben. Onmiddellijk door de moeder onder vraagd, loochende de meester niet, doch op zijne belofte van niet meer te herbe ginnen, diende zij geene klacht in. Het kind werd door eenen geneesheer van Laeken onderzocht en deze vond geen spoor van kneuzing. Ook kon hij niet zeg gen of de ziekte door toegebrachte slagen veroorzaakt was. De schepene voegde er met spijt bij dat het kind nu in den loop van den nacht gestorven was. Een rechterlijk onderzoek is thans geopend en de onderwijzer is voorloopig in zijn ambt opgeschorst. Merkwaardig DeDuitsche kanonnengieter Krupp kwam te Essen in herstemming met den heer Stoetsel, ka tholiek en anti-militarist. Krupp is natuurlijk een militarist. De socialisten,die zich als anti-militaristen aanstellen, hebben zeven duizend stemmen gehad. Zij beslisten niettemin voor Krupp en tegen Stoetsel te stemmen, omdat, zeggen zij, - het Duitsche Centrum, (de katholieke partij) de hevigste vijand is van het socialism en dat het. van belang is liet Centrum te doen vallen, overal waar men kan. Krupp is een kapitalist en een milita rist maar toch verkiezen zij hem boven eenen katholiek En die mannen roepen altijd dat zij niet tegen den godsdienst zijn Kluchtspelers. De zilverki-isie. Tot nu toe was in Engelsch-Indie het vrije munten van zilverstukken toegelaten. De Engel- sche regeering heeft nu besloten die toe laten in te trekken en het slaan van zil vermunt op te schorsen. Die maatregel heeft eene gevoelige daling van den prijs van het zilver teweeg gebracht. In Amerika zullen nu waarschijnlijk al de zilvermijnen, de eene na de andere gesloten worden. Reeds hebben de eige naars der zilvermijnen en labrieken voor liet smelten van zilver in den Staat Colo rado, beslist al hunne mijnen te sluiten. Ten gevolge van dien maatregel zullen er ongeveer 30,000 werklieden zonder brood winning zijn. In de Woodrivier en Idaho hebben de zilvermijnen reeds hunne werkzaamheden opgeschorst, even als die in den Staat Colorado. Ook de mijnen var. Kerdalen, inden Staat Washington, zullen waar schijnlijk gesloten worden. Middel legen de ekster- oogeu. Om eksteroogen te doen verdwijnen bestaan er honderde middelen die niets helpen en die gewoonlijk kwak zal vers, die allerlei smeersels en zalfjes verkoopenverr ij ken Het volgende middel kost bijna niets; men neemt een dun schijfje citroen zon der schil en legt dat des avonds, wanneer men naar het bed gaat op de eksteroog men bevestigt het schijfje citroen door een klein verband wel op de eksteroog en laat het den geheelen nacht daarop liggen. Des 's morgens is de eksteroog geheel week geworden, en men kan dien met de nagels uittrekken, en indien dit niet ge lukt kan men de eksteroog met een mesje gemakkelijk verwijderen. Verdwijning van insecten. Aan het toeval is het te danken, dat een grondeigenaar in Zuid-Amerika eene zeer gewichtige ontdekking gedaan heeft. Hij legde namelijk rondom den stam van eenige perzikbooinen, tomaatbladeren.om deze legen de zon te beschutten. Hoe verbaasd was hij echter, toen hij den volgenden dag bemerkte, dat alle in secten, waarvan die boomen veel te lijden hadden, verdwenen waren. Gebruik makende van de opgedane on dervinding, behandelde de grondeigenaar een geheele reeks van door insecten aan getaste boomen op gelijke wijze. Het resultaat was zeer gunstig; na eenige da gen was er geen insect meer te zien. Maar de uitvinder ging nog verder. Hij nam nu eene proef, door met eene aftrek sel van verschc lomaatbladeren, perzik-, oranje- en rozenboomen te besproeien, en na verloop van twee dagen hadden ook bü die boomen alle insecten het veld ge ruimd. Wellicht zou men ook de insecten kun nen weren, door tusschen de vruchtboo- men tomaatplan tingen aan te leggen. Indien deze ontdekking proefhoudend mocht blijken tc zijn, achten wij ze van zeer veel gewicht Wie ondervinding op dit punt mocht bezitten, zal het publiek zelfs verplichten met de meèdeeling daar van. Maandblad tegen vervalschingen. Men verzoekt ons eene plaats voor 't volgende schrijven der Gazet ran Antwerpen van 3 en 4 juli 11, Lezers, kent gij Aalst, de oude vlaam- sche stad zoo schilderachtig op de boorden van den Dender gelegen De naam alleen reeds brengt in den geest van wie hem uitspreekt of hoort noemen eene lange aaneenschakeling vaderlandsche herinne ringen weder, 't Is hier de plaats niet om Aalst's geschiedenis neder te schrijven alleenlijk mag er herinnerd worden dat Aalst steeds stond aangeschreven als eene door en door vlaamsche stad, wier inwo ners nooit vreemde ketens noch uitheem- schen dwang dulden doch steeds streden voor God en Taal. Zoo is liet ook nu nog. Aalst is katholiek en, hoewel op slechts 5 uren afstand van het verfranschte Brussel gelegen, nog steeds trouw aan de aloude vlaamsche taal en zeden, vermits het aan zijn hoofd eenen Vlaming, eenen Van Wambeke heeft gesteld. Onmogelijke po gingen worden 't is waar op liet huidig oogenblik door de socialisten aan gewend, om de vesting te veroveren liet Aalstersch werkvolk is echter te ver standig om zich door de roode bedriegers te laten omklappen 't Is die stad welke de Vrije Antwer penaren zondag bezochten. Vindt ge niet lezer, dat die Vrije Antwerpenaren on vermoeibaar zijn i Ze zijn overal waar propaganda is te maken of goed te doen. Stabroeck, Dendermonde, St. Nikolaas, Aalst, enz. zyn al plaatsen waar zij in 't kort zijn geweest en die niet zoo spoedig hun bezoek zullen vergeten. Geene enkele maatschappij reist zooveel al de Vrije Antwerpenaren nu, daar bestaat er ook geene welke meer, zoo buiten als in de stad, gevierd en gewaardeerd wordt. De uitstap van zondag had een dubbel doel deelneming aan den festival en hul- debetooging aan M. Van Wambeke, den krachtvollen burgemeester van 't nijvere Aalst. Men herinnert zich het incident dat, over eenige weken, in de Kamer van Volksvertegenwoordigers plaats had M. Ooremans met zijn gewoon vurig woord had nogmaals, in de bespreking der be grooting van spoorwegen, de giieven der Vlamingen aangeklaagd en verklaard dat, zoo er geen recht geschiedde, hij tegen de begrooting zou stemmen. Ah is het zoo roept M. Van den Peereboom wel dan antwoord ik u niet ineer Die uitval verwekte luidruchtige afkeu ring rechts en 't was M. Van Wambeke, de achtbare ondervoorzitter der Kamer, die er zich den tolk van maakte. Mijnheer de minister, riep de tach tigjarige ouderling uit,uwe houding is niet juist. Zij is zelfs niet beleetd Gij hebt liet recht niet aan een lid, dat u om uitleggin gen verzoekt, het antwoord te weigeren. N g eens, dat is onbeleefd 't Is voor die warme ondersteuning, door M. Van Wambeke aan onzen volks vertegenwoordiger geschonken, dat de Vrije Antwerpenaren hem zondag hulde brachten. 't Was rond 12 ure toen zij aan de wo ning des geachten burgemeesters kwamen Na deuitvoering, door de in hunne prach tige kostumen gedoschte muziekanten, van een paar puike stukjes uit hun zoo rijk repertorium, trad M. Van Wambeke buiten. Een oorverdoovend gejuich, een eindeloos gejubel steeg uit do menigte op en de muziek speelde L)e Vlaamsche Leeuw. Daarop trad men in de woning, waai de held der betooging én bestuur én muzi kanten op eclit feestelijke wijze ont haalde. M. Doossche, de onvermoeibare voor zitter, nam het woord. In eenige wel doordachte volzinnen, bracht bij den grijzen Vlaming hulde voor de kloeke wijze op welke hij onze Coremans inde Kamer ondersteunde. Hij stelde op hem eenen heildronk in en bood hom, in naam der maatschappij, eenen schoonen bloem korf aan. Zichtbaar bewogen, dankte M. Van Wambeke. Hij maakte, om zoo te spre ken, het historiek van de Vlaamsche Be weging in de Kamer en beloofde steeds te zullen blijven doen wat hij steeds deed voor het Vlaamsch. Daarvoor, zegde hij, verdien ik die betooging niet ik kwijt eenen heiligen plicht, meer niet In naam van de Vlaamsche volkspers, bracht een onzer opstellers den gevierden volksvertegenwoordiger insgelijks eene welverdiende hulde. Nog wierd cr ondereen wat geredeka veld. M. Van Wambeke had voor ieder een aangenaam woord. Daarop scheidde men om verder in de stad te trekken. Ten half drij vormden de vijf-en-veertig deelnemende maatschappijen zich in stoet. Op het Stadhuis werd de eerewijn aange boden en daar ook sprak M. Doossche eene meesterlijke redevoering uit. Dan begon het festival. Den ganschen namiddag heerschte er in Aalst eene onbeschrijflijke beweging en 't is te denken dat de neringdoeners zondag een schoon stuivertje zullen heb ben verdiend. Spijtig genoeg dat wij liet gastvrije Aalst zoo spoedig moesten verlaten doch nood dwingt. Later hebben wij vernomen dat aan onze vrienden eene premie van 50 frank is te beurt gevallen voor de schoonste kostumen en eene van hetzelfde bedrag voor 't verst komen. En nu nog een laatste woordje van dank aan het gansche bestuur der Vrije Antwerpenaren en inzonderheid aan baren voorbeeldige» voorzitter M. Doos sche. Zij hebben ons zondag alweer eenige aangename stonden verschaft; wij hopen dat het niet de laatste zullen wezen. J. V. K. Dijnsdag verscheen voorde boetstraffe lijke rechtbank van Brussel (6' kamer) als betichte een vlaming. die het fransch nogal redelijk wel verstaat,maar het zeer moeilijk kan spreken. Hij was bijgestaan door M.De Sadeleer, lid der Kamer van Volksvertegenwoordi gers. Al de processen verbaal en getuigen- verliooren waren door de politie van Brussel in liet fransch opgesteld. De ver dediger deed opmerken dat het den be tichte moest toegelaten zijn uitleggingen in het vlaamsch te geven. De voorzitter zegde wel neen, of de adyokaat moet dan ook in het vlaamsch pleiten, alhoewel heel de proceduur in het fransch opgesteld is. Gij zijt wetgever voegde hij erbij tot M. De Sadeleer, dit is een der schoonheden van de wel Core mans Wees gerust, M. de Voorzitter, ant woordde aanstonds M. De Sadeleer ik zal de wet trouw naleven in haren tekst en in haren geest, en ik zal de verdediging in het vlaamsch voordragen. Maar het is zeer zonderling dat, wanneer de betichte hel fransch niet genoeg machtig is, al de stukken, zelfs de daging, door het parket gedaan,in het fransch opgesteld worden! De leden der rechtbank waren niet weinig verwonderd onmiddellijk te besta- tigen dat de achtbare verdediger de vlaamsche taal volkomen machtig is en een selioonc pleitrede in zuiver vlaamsch te hooren uitspreken. De betichte was er hoogst te vreden over en niet min over het uitgesproken vlaamsch vonnis,dat in zijn voordeel was. Wat ons betreft, wij danken M. De Sadeleer en wensclien hem hartelijk ge luk, omdat hij zoo krachtdadig en gepast de rechten der Vlamingen voor de anders nogal onwillige rechtbank van Brussel heeft verdedigd. (Nieuws van den dag.) Men kent het geschil dat ontstaan is tusschen de Stad Brussel en de beenhou wers. Alhoewel het geslachte vleesch te Cureghem en andere aanpalende ge meenten door veeartsen goed gekeurd is, eisclit de Stad Brussel nog eene tweede keuring die in haar slachthuis gedaan wordt door hare deskundigen. Een koninklijk besluit van 7 februari 1893,heeft bevolen dat die tweede keuring mag geschieden maar alleenlijk ten woonhuize van den beenhouwer of van den vleeschverkooper, en op de markten vóór de opening, dit zonder kosten voor de heenhouwers. Bij toepassing van dit besluit hebben de Vrederechters van Brussel en der Boet straffelijke Rechtbank, 20 beenhouwers vrijgesproken die zich aan de verordening der Stad Brussel niet hadden willen on derwerpen. Het Verbrekingshof heeft na eene lang durige beraadslaging en de uitspraak voor acht dagen te hebben verschoven, de von nissen ten voordeele der beenhouwers, verbroken en de zaak voor de Rechtbank van Leuven verzonden, welke de zaak nu wederom moet onderzoeken. De belangen der beenhouwers zullen er nogmaals door MM. De Sadeleer en Mayer tegen de eischcn der Stad Brussel verdedigd wor den. Indien de Rechtbank van Leuven het eens is met de Vrederechters en de Boet straffelijke Rechtbank van Brussel, dan moet de zaak opnieuw voor het Verbre kingshof komen, dat alsdan, in plechtige zitting, alle Kamers vereenigd, moet zete len om over de zaak eene eindelijke be slissing te nemen. Priesterlijke BenoemingeD De E. II. E. De Macj'er, coadjutor te Landscauter, is onderpastoor benoemd te Sinay. Hij wordt vervangen door den E.H. J.Verbeke,priester inliet Seminarie. Sterfgeval. De lieer Baron Felix Retiiunc, Provinciaal Raadslid onzes Kantons, en zijne achtbare Familie komen in smart- vollen rouw gestort te worden door 't verlies dat zij komen te ondergaan in den persoon van Mevrouw MARTIIA-MAUIV-.IOSEPHA BEQUET, Baronnes Felix Bethune, alhier godvruchtiglijk overleden den 5 juli 1893, in den nog jeugdigen ouderdom van 26 jaren. Onze gansche katholieke bevolking neemt innig deel in den rouw welke de achtbare Familie Bethune komt te treffen. De plechtige Lijkdienst gevolgd van de Begrafenis weru dezen voormiddag om 10 1/2 ure in onze St. Martinuskerk gece lebreerd. Ondanks den hoogst ongunsti- gen dag, was de toeloop buitengewoon groot. Z. R. I. V. Botermarkt. Heden zaterdag werden 766 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6130 kilogr. Onze Kermisfeesten zijn does jaar niet een buitengewoon helder en zonnig weder begunstigd geweest. Alge meen vondt men nu wel eens bet weder te schoon en wonsclite men wat min hitte en vooral regen die allernoodzakelijkst wordt voor de veldvruchten die door de hevige branding letterlijk verkwijnen. Het Festival van zondag was onder allo opzichten wel gelukt. Gelijk wij het reeds hadden aangekondigd namen er 40 Maat schappijen aan deel. De maatregelen ge nomen voor den stoet, lieten iets wat *.e wenschen over met zulk eene warmte mocht men die lange wandeling wel daar laten en zich bepalen bij 't geleiden der Maatschappijen naar het haar aangewe zene kiosk. Voor 't overige is alles om ter best afge- loopen. De loting der premiën had om 7 ure 's avonds plaats ten Stadhuize en gaf den volgenden uitslag Premie van fr. 250 S,eCecilia, Nosseghem id. 1.50 id. Oosterzele. id- - 100 Wommel. id. - 50 Amicitia Eecloo. id. 50 Su Cecilia, Eyne. De volgende Maatschappijen bekwamen eene premie van fr. 25 De Dendergalm, Denderleeuw Sle Cecilia, Gijsegem Amicitia, Gent Ste Cecilia, Wetteren S,e Cecilia. Ilofstade S'e Cecilia, Liede- kerkc; De Volksvrienden,Gent; SteCecilia, Teralpliene Al groeiend' bloeiend', Schoonaardc en Niets zonder Arbeid, Erembodegeni. De premiën voor de orkestmeesters werden toegekend aan Eecloo en Nieu- werkerken. De Maatschappij De Vrije Antwerpe naren. van Antwerpen, behaalde twee premiën: l°deze voor de verst afgelegene maatschappij en 2° deze voor den schoon ste» uniform. Deze laatste premie kon on mogelijk aan deze Maatschappij betwist worden; haar uniform is een der fraaiste "die wij nog zagen. Over de hulde welke de Vrije Ant werpenaren, - aan den heer Van Wam beke, onzen achtbaren Burgemeester brachten, hoeven wij nimmer te gewa gen, daar er spraak van is in 't artikel Naar Aalst't welk wij hier hoo- ger meêdeclen. Een festival is onbetwisbaar de openbare feest welke het meest volk naar eene Stad lokken kan. Algemeenc is men 't accoord om te verklaren, dat er nog nooit zooveel volk naar onze Stad is gestroomd dan zondag 11. Om een gedacht te geven van 't-getal vreemdelingen welke ons een bezoek brachten, zullen wij mel den dat er zondag 6753 kaarten aan den uitgang der statie werden afgegeven. Men voege hierbij al de personen die, 't zij te voet, 't zij per rijtuig, naar onze Stad kwamen, en dan mag men onbetwistbaar het getal bezoekers op 10,000 schatten. Ook waren alle neèringsdoeners uiterst tevreden. Maandag werden, ter Groote Feestzaal des Stadluiizes, met de gewone plechtig heid, de prijzen van reinigheid aan de werkersgezinnen uitgereikt. In zijne redevoering zegde de heer Bur gemeester, dat er hier, onder opzicht van de reinigheid der werkmanskuizen,merke- lijken vooruitgang wordt besiatigd en eindigde met alle vrouwen aan te sporen tot het rein houden harer woningen om aldus de goede gezondheid harer familie tc bewaren en den huiselijken kring voor den man aangenamer te maken. Na 't eindigen dezer plechtigheid werd den beer Ferdinand Coessens, door den heer Burgemeester geluk gewenscht over de schitterende onderscheiding welke hem kwam te beurt vallen. Men weet dat M. Coessens den eersten Prijs met algemeene stemmen, in den leergang van klarinet aan het Koninklijk Conservatorium te Brussel komt te behalen. Do eerewijn werd hem aangeboden en eene som van 200 franks tot aanmoediging geschonken. Onze Koninklijke Harmonie vereerde hem met. hare fraaiste arias en men eindigde met een dronk aan zijne toekomstige ze gepralen. Onze Vee- en Paardenmerkten des dijns- dags lieten gelijk altijd veel te wenschen over. De Veldfeest in den Casino lukte dees jaar allerbestjammer dat een dreigende onweder deze waarlijke Volksfeest kwam verhinderen. De verlichting van den hof was too verachtig en het vuurwerk onbe rispelijk en prachtig. Het inkomgeld ten voordeele van de Armen bracht dees jaar de som op van 282 fr. 56 centiemen dus meer dan ver ledenejaar. Zonder het dreigende onweder zou men zich onbetwistbaar in eene ontvangst van 350 fr. hebben mogen verheugen. De Concerts des avonds, woensdag door liet Fanfarenkorps der Pupillenschool en donderdag door onze Koninklijke Har monie,lokten als gewoonelijk eene talrijke menigte ter Groote Merkt. Deze beiden muziekfeesten waren hoogst merkweer- dig. De lieer Ferd. Coessens, voerde het Concertino van den meester F. - L. Van den Bogaerde overheerlijk uit en werd geestdriftig toegejuicht, iets wat hier zeer zeldzaam bestatigd wordt, 't Moet wel zijn, uiterst wel, eer men te Aalst toejuicht. Onze Fooro is tamelijk wel voorzien van barakken, wafelhuizen, peerdekens- molens enz. enz. De peerdekensmolen op de Hopmerkt en den bootjesmolen aan 't Oud-Stadhuis genoten beide de gunst van 't publiek en hebben hier goede zaken gemaakt. Bestatigen wij eindelijk met voldoening dat geen gevechten of ergerlijke baldadig heden bestatigd werden, in een woord, dat alles in vreugde en vroolijkhcid is af- geloopen. VuistMaandag 3 Juli 11. rond 3 ure namiddag, reed de genaamde Van Driessche Petrus-Jan, oud 16 jaren, geboren en woonachtig te Moorsel, wijk Waver, met de broodkar zijns meesters, Domien De Boeck, bakker, hovenier straat alhier, langs den Tragel. Hoe het is voorgevallen weet niemand, doch op eens vlogen hond, kar en geleider de vaart in. Men veronderstelt dat de hond dorstig was en heelt willen gaan drinken, nu de jeugdige Van Driessche met het te willen beletten werd meè getrokken. Wat er dan ook van zij, Van Driessche en de hond schoten er het leven bij in. Voorbijgangers hebben de lijken van ge leider en hond en de kar uit het water getrokken. Brand. In den nacht van dijnsdag op woensdag, om 1 ure 40 min. is er brand uitgeborsten ter afspanning - I)cn Prins van Luik - Brabantstraat, bewoond door M. Frans Neuckermans en eigendom van M. Meert-Schuermans. Men veronderstelt dat het vuur veroor zaakt werd door den bliksem, want wei nige tijd te voren, werd, hier een gewel digen donderslag gehoord, 't Waren voor bijgangers die 't vuur eerst bemerkten en de bewoners verwittigden. Het noodsein werd dadelijk gegeven en alhoewel het Kermisdijnsdag was, verscheen ons Vrij willig Pompierskorps zeer tijdig ter plaats doch alle gevaar was verdwenen, daar het vuur door de geburen reeds was uitgedoofd. De schade wordt berekend op 300 fr. door verzekering gedekt. Lezers Indien gij in het hoofd, aan de maag of in de darmen lijdt, of wel, indien gij aangedaan zijt van eene ver storing des bloeds, zooals huiduitslag, zweren, klieren, wonden aan de beenen, noemt gedurende eenige dagen de Wal- thery-pillen welke souvéreine remediën zijn om de maag te kuischen en liet bloed te zuiveren en ge zult weldra eetlust, krachten en gezondheid terug bekomen. Gulden jubelfeest. —Woens dag was het gehucht Terjoden onder Erembodegeni in volle feest. Het kanon donderde, de huizen waren bevlagd en versierd en triomfbogen waren opgericht omtrent de woning der echtelingen Frau des Van Grinderdeur en Francisca Sterck, landbouwers die hun jubelfeest van 50 jaar huwelijk vierden. Om 8 ure werd eene Mis van dank baarheid gecelebreerd in de parochiale kerk van Erembodegem welke door de kinderen, schoonzoon en kleinkinderen, de familieleden der jubilarissen en do ge- buren werd bijgewoond. Na de Mis wer den de jubilarissen ontvangen ten huize van M. Van de Velde, brouwer, alwaar hen, van wege Mevrouw Schellekens, een prachtigen bloemruiker werd aange boden. Des avonds werden de jubilarissen met eene luisterrijke serenade vereerd. BITTER ORIENTAL is de beste. Het onweer van dinsdag. Over heel westelijk-Europa zijn hevige onweè- ren losgeborsten en op zekere plaatsen overvloedige regenvlagen gevallen, die hier en daar nog al schade aan den oogst en aan de gebouwen veroorzaakt hebben. Te Herck-de-Stad en nabij Stevoort zijn twee hoeven door den bliksem in brand gestoken en vernield, met al wat zij be vatten, beesten, meubelen en gerief. Te Curingen is een peerd in den stal doodgeslagen. In het omliggende van Loon, Vechmael en Widoy, was de regenvlaag nog al sterk, doch zij heeft gelukkig geen nadeel aan de wassende veldvruchten toege bracht. Te Jiiers was een aardappelveld geheel weggespoeld en zag men de knollen door het water meèstroomen tot aan de riggels der spoorbaan. Te Luik stonden gansche wijken aan Vivignies en Pierreuse onder water. Generaal Brassine heeft in de buree- len van het ministerie van oorlog niet den acht urendag, maar den vijf-urendag in gevoerd. Men werkt gedurende de heete dagen enkel van 7 ure 's morgens tot 12 ure 's middags, 's Namiddags moeten de beambten elk op beurt een paar uren komen wérken, om de dringende zaken al te doen. Geheimzinnige zelfmoord. Wij lezen in l'Etoile Beige. Donderdag morgend heeft de begrafenis plaats gehad voorafgegaan door eenen lijkdienst in de H. Kruiskerk eener jonge vrouw van 27 jaar, die zicli een paar dagen te voren had gezelfmoord in nummer 315 der Louislaan woning van M. Metchkovsky, ex-gelieim raadsheer van czaar Alexander II en thans nog aan het keizerlijk Russisch ministerie van fi nanciën verbonden. Men heeft al liet mogelijke gedaan om die gebeurtenis verborgen te houden maar in de wijk vermoedde men weldra het gebeurde en donderdag sprak iedereen er over. Onmogelijk hier neèr te schrijven wat er gezegd werd. De naam van eenen prins in balling schap liep over de tongen. Waarom Men sprak van zekeren brief die de zelfinoorde- nares had geschreven alvorens zich te dooden, en over wiens bestaan de Fran- sche kroonpretendent ongerust was. Wat zegde men al niet Sommige personen be weerden den prins dinsdag tamelijk ver ward in het policiebureel der 6° afdeeling te hebben zien gaan. Beter ingelichten verklaarden, dat hij daar onderzoek deed naar den beruchten brief. Deze bestaat, dat is zeker. De jonge vrouw heette Wanda de Kas- zyse zij was van poolschen adel en diende bij M.Metchkovsky alsgouvernate. Zij was echter nooit op de bevolkingsre gisters ingeschreven. Waarom heeft zij een einde aan haar leven gestel? Liefdesverdriet, zegt men. Mej. Wanda de Kaszye sliep op het eerste naast de straat. Dinsdag inorgend rond 8 ure hoorde Mad. Metchkovsky, toen zij beneden kwam, een schot in de kamer der gouvernante, gevolgd door den val van een lichaam. Verschrikt verwit tigde zij haren man. Deze trok aanstonds eene schuif open en bemerkte dat zijn re volver verdwenen was. Geen twijfel, zegde hij, Mej. de Kaszye beeft mijn wapen genomen en het tegen haar zeiven gebruikt. Intusschen waren de dienstboden naar de kamer gesneld en vonden het meisje in nachtgewaad, bloedend op den vloer lig gen. Zij had zich in het hart geschoten en leefde nog, maar toen de geneesheer kwam, kon hij enkel de dood opteekenen. De policie werd verwittigd. De commis saris Van de Voorde deed liet gewoon on derzoek. De grootste geheimhouding werd opgelegd. Ten einde zaak niet ruchtbaar te maken, bosloot men geene doodsbrie ven te zenden. De overlijdensakte werd in geheel buitengewone voorwaarden opge maakt. Die gebeurtenis wordt in dc wijk der Louisalaan veel besproken. Bijgeloof. Niet bij domme boeren of fanatieke kwezelaars heeft het tooneel- tje plaats gehad dat wij gaan verhalen, maar bij beschaafde menschen, bij kunst schilders van Brussel, die den zomer door brengen op een klein buitengoed te Auder- ghem Een der drie is spiritist. Overal hoort en ziet hij geesten, en hij roept die kerels zelfs op, om hem te helpen bij het samen stellen zijner schilderijen. Zijne kameraden, die hem van deze ziekte wilde genezen, begonnen zondag nacht, terwijl hij sliep, omtrent midder nacht, het uur der minnaars en der spoken zou Bilderdijk zeggen in zijne kamer alles dooreen te werpen wat hen onder de handen viel. Paneelen, paletten, verfpotten, schoe nen en pijpen, kleeren en hoeden vlogen hem naar het hoofd en een aarden pot bracht hem zelfs eene zware hoofdwonde toe. Meenende dat het huis betooverd was, begon bij alle soorten van geheimzinnige teekens te maken, maar de toestand van den sukkelaar was zoo erg dat zijne ka meraden hem moesten ter hulp komen. Een vreeselijke vloek was zijn antwoord. Ik had de klopgeesten opgeroepen, zegde hij, maar 't zijn onbeschofterikken. En hij is meer dan ooit overtuigd dat hij gelijk heeft. Apen op den loop. Maandag namiddag, rond 5 ure, hebben al de apen van den Gentschen dierentuin, op het onverwachts een wandelingske gedaan in de Hofstraat, de Dwarsstraat en op de Muinkkaai. Een der dieren wachters moet, bij onoplettendheid, een deurke van het apenhok hebben vergeten te grendelen. Al de apen zijn langs het openstaande deurke weggeslopen en,eens buiten,onder luid geroep en geschetter door den hof gesprongen, tot aan den omheiningsmuur, die in de Hofstraat uitkomt. Daar geko men, wipte de grootste aap zich over den muur en al de anderen volgden. Men ziet van hier dat de inwoners der Hofstraat met verbazing, en met eenen zekeren schrik die kluchtige vierpooters voorbij hunne huizen zagen loopen. Een der grootste apen kroop in een openstaande venster der kelderkeuken bij M. Motte, hoogleeraar, en zette zich aan tafel, tot grooten schrik der meid, alles op te peuzelen wat hij vond. Een andere aap liep door de Dwars straat, zwom de Schelde over en ging zich verbergen in den hof van M. Donny. Al de anderen liepen in de openstaande achterpoort van M. W. Delmotte, fabri kant, op de Muinkkaai, alwaar zij gevan gen werden door de bedienden van den dierentuin. Een andere aap die zijne mak kers buiten do omheining van den dieren tuin niet gevolgd was, zat in het hoogste van eenen der boomen van den hof ge kropen. Al de apen waren 's avonds reeds in hun traliewerk terug behalve twee. Men schrijft aan Het Handelsblad uit St. Nikolaas, 5 juli. Onweer en brand. Dezen nacht omstreeks 2 ure, onder de geweldige don dervlaag, die over onze streken losgebor sten was, is de bliksem gevallen op de schuur en stallingen van landbouwer Alf. Engels, in do wijk Grauwen Steen, te Sinl-Pauwels Op eenige oogenblikken stond alles in vuur en vlam. De landbouwer had over eenige dagen zijnen voorraad hooi opgedaan en op den schelft getast, boven den beestenstal. Daar dat hooi in eens vuur vatte, was men in de onmogelijkheid het vee te red den door den hevigen rook die er van voortkwam, welke de hoornbeesten ver smachtte vooraleer zij door het vuur le vend gebraden werden,

De Denderbode | 1893 | | pagina 2