DE ZEERAAF. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T 6RBGNDISSEMENT AALST Donderdag 15 Juli 1805. 10 centiemen per nummer. 4-7sle Jaar, NTn 2791. Politiek overzicht. Herziening der Grondwet. IMaalscliiippelijk vraagpunt De Zondagsrust. DE DEN DER BODE ABONNEMENTPRMS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 Irank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C VAK DE PUTTE-GOOSSEWS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. AOVERTEiYTIEiVPKIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie llavas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Puns, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Aalst, 1« Juli 1893. Dui«chi,and. Lcgcrwet. De stemlnlng verzekerd. Bij de zaterdag geëindigde eerste lezing in den Rijksdag over de legerwet verklaarde de rijkskan selier, dat, naar het oordeel der militaire overheden, Duitschlands legersterkte niet toereikend is, om van den bevochten zege praal het nut te trekken, dat daarvan verwacht mocht worden. Groeber ver klaarde uit naam van het centrum zich tegen de voordrachtCennigsen sprak ten gunste er van Preiss, een Elzasser, er tegen Jazozewski, Pool, gaf te kennen dat zijne groep vóór de voordracht zal stemmen Richter verklaarde er zich tegen Rickert nam in beginsel de voor dracht aan. En daarmee, omdat het zoo heet was, werd het voorstel in eerste lezing aange nomen. Donderdag'aanstaande, heeft de tweede lezing plaats. Algemeen verlangt men deze zaak zoo spoedig mogelijk af te doen, nu het zoo goed als boven allen twijfel staat de overwinning der regeering ver zekerd is. Immers, zaterdag verklaarden de twee kleine groepen, welke feitelijk de beslis sing in handen hebben, die der Polen en die der anti-semieten, vóór het wetsont werp te zullen stemmen. Tot hiertoe was gevreesd dat de Polen het misschien on derling oneens zouden worden, omdat een deel van dezen slechts met de overigen méégaan. Zaterdag hebben ook de radicalen on der de anti-semieten, die tot nu toe zich tegen het ontwerp hadden verklaard, ge toond tevreden te zijn gesteld door von Caprivi's afgelegde verklaring, dat bij de maatregelen om het noodige geld voor de kosten der nieuwe regeling te vinden, hoofdzakelijk de beurshandelaren getroffen zullen worden en de landbouwers de kleine burgers gespaard zullen blijven. Do aanneming der leger wet ïh van nu af aan zeker. Kiezingen in Beieren. De socialis ten winnen steeds meer veld in Duitsch- land. Na de kiezingen voor den Rijksdag hebben in Beieren woensdag die voor den Landdag plaats gehad. Dc uitslag is nog niet geheel bekend, daar deze kiezingen in twee trappen ge schieden, maar zooveel is reeds zeker, dat de socialisten, die in den vorigen Land dag geen enkelen zetel hadden, er nu 4e Vervolg. Langzaam knikte zij met het hoofd. Dat dacht ik wel. En hij heeft u verboden met mij te spreken Neen, dat niet, Robertmet u spreken mag ik wel, sprak zij weemoedig. Maar niet naar mij luisteren zéker Juist. Eu waarom niet vertel mjj nu alles, woord voor woord. Wat heeft hij gezegd Dat kan ik u niet vertellen, Robert. Hel zou u verdriet doen. Verdriet doen? Dwaasheid, kind Geen verdriet kan grooter zijn, dan hetgeen ik nu rm.ct uitstaan. Kom, vertel mij alles maar Ik kan niet, Robert Gij zoudt zeker nog veel ernstiger worden. Neen, ik beloof u van niet, liefste, sprak lijj zacht. Luister maar niet naar mijne hevige woorden die kan ik soms niet binnenhouden, inoar ik heb u zoo lief, dat ik, wat cr ook gebeuren moge, altijd met hetzelfde warme gevoel zal blijven denken aan het kleine speelmakkerke, dat ik hielp klauteren over dc rotsen, voor wie ik de gevaarlijkste tochten ondernam om vogeleieren te zoeken, en dat ik langs het strand roeide ui onze oude boot Neen. Gillian, ik zal mij houden als een man en alles geduldig dragen, alles. reeds vijf veroverd hebben, vier op de liberalen, te Nou ben berg. en een op het centrum, in de hoofdstad Munchen. Deze uitslag is van te meer belang,daar noch de liberalen, noch de katholieken de meerderheid in den Landdag vormen, en de doorslag te allen tijde kan gegeven worden door de socialisten en de afgeveer- digden van den Neder-Beierschen Boe renbond. De laatste heeft overigens niet voel bij val zijne candidaten zijn bijna overal door het centrum geslagen. Het meeste garen spint de socialistische groep er dus bij. Oostenrijk. Stemrechlbeioeging. Te Weenen is maandag in de beneden zaal en op de binnenplaats van het stad huis welke plaats aanvankelijk voor dit doel werd geweigerd eene groole arbeiders-vergadering gehouden ten gun ste van het algemeen stemrecht. Onge veer 10,000 werklieden en verscheidene Kamerleden woonden deze vergadering bij, waarin moties werden aangenomen ten gunste van de invoering van het stem recht voor alle burgers, op gelijken voet. Alles liep zeer kalm af. De arbeiders zeiven hadden dan ook maatregelen geno men om te waken tegen het verstoren van de orde en de deelnemers aan de verga dering vermaand, de politie Ie behan delen inet de inschikkelijkheid,welke men aan overwerkte proletariërs verschuldigd is. Men ging uiteen onder den roep Leve de Internationale! Maandag morgend hield de herzienings kommissie der Kamer eene nieuwe verga dering, oin zich met de herinrichting van den Senaat bezig te houden. M. Beernaert verklaarde dat de regee ring voor het oogenblik geen voorstel heeft aangezien de Kamer al hare voor gaande voorstellen verwierp. Het is aan de groepen der linkerzij te zeggen wat zij willen, want zonder de hulp dezer groe pen kan geen voorstel de 2/3 der stemmen bekomen. M. Janson. Wij, progressisten, bevin den ons in denzelfden toestand als de regeering. Wij hebben de vertegenwoor diging der belangen onder verschillige vormen voorgesteld en de Kamer heeft al onze voorstellen verworpen. De leider der uiterste linkerzij zegt dat zijne groep bereid is den kiesouderdom van 30 jaar aan te nemen,indien mende voorwaardenderver- behalve één ding dc vrouw van ceu ander kan ik u niet zien worden Als om meelijden smeekend, zag zij tot hem op. Neen, neen, versta mij riet verkeerd vervolgde hu terstond. Indien gij een knap, llink en eerlijk man lief hadt, een .man, zoo goed en oprecht cn trouw als gij verdient, en indien hjj u ook innig beminde, dan... dan zou ik... ja, Gillian, dan zou ik hem de hand toe steken, ik zou zijn vriend, zijn broeder kunnen zijn. Robert Ja, dat zou ik riep hij maar... maar. .0, Gillian, dat zou ik niet kunnen dragen Zoo sprekend, zag lig naar omleeg omleeg op het strand, waar eene groep meuschen geschaard stond rondom een man,die blijkbaar partijtjes hout verkocht en andere overblijfsels van het schip, dat ergens op den Zwarten Kam gestrand was. Op eenigen afstand stond iemand, die veci belang scheen te stellen in de verkooping, maar niet zooveel, of hij kon nog lijd vinden om telkens eenen blik naar boven te slaan, naar de plaats waar Robert Fleming stond met Gillian, de dochter van den predikant Godfrey Dane. Beider oogen richtten zich op dien persoon, en dc aders op Robert's voorhoofd zwollen op. eene donkere schaduw kwam over Gillian's gelaatzij beefde en werd andermaal bleek. Zie maar, ik ben-kalm, begon Fleming wéér, op eenen toon, die zijne woorden logenstraftevertel mij nu wat de oude man gezegd heeft. Gillian zag hem aan, en hjj dwong zichzelvcn tot eenen glimlach. Kom, laat mij liet ergste het eerst liooren. sprak li ij. schijubaar opgeruimd. Alles is beter dan deze t onzekerheid. kiesbaarheid wil veranderen,'t is te zeggen, de cijns verminderen tot 1000 franks en de bijvoeging van eene nieuwe reeks verkiesbaren 't welk aan de werklieden zou toelaten in '1 Senaat te kunnen zete len. M. Woeste zal elk stelsel bestrijden, dat de vertegenwoordiging der belangen en de kiezing in twee graden voor den Senaat zou bekrachtigen. De cijns voor de kieshaarheid der senators zou op 1500 fr. moeten gebracht worden. Er zou 1 sena tor op 5000 inwoners moeten zijn en hui len de cijnsvoorwaarden zou men eenige nieuwe reeksen van verkiesbaren kunnen inrichten, zoo b. v. de gewezen ministers, de gewezen gouverneurs der provinciën, enz. Het stelsel Leo Visart bestaat in het doen benoemen der Senators door de volksvertegenwoordigers, provinciaal raadsleden, afgeveerdigden gekozen door de gemeenteraadsleden en ook door de algemeene kiezers volgens eene te bepalen verhouding. M. do Smet-de Naeyer stelt voor een deel der Senateurs te laten verkiezen door de kiezers van 30 jaar oud en een ander deel door de provinciaal- en gemeente raadsleden. M. Amedée Visart bepaalt de ouderdom op 30 jaren voor de Senaatkiezers, doch bovendien zou elke provincie 4 Senators benoemen: 2 door den provincieraad en 2 door de gemeenteraden. M. Neujean treedt het stelsel Amedée Visart bij onder voorwaarde dat de cijns van kiesbaarheid tot 500 fr. verlaagd worde. Op't einde der zitting stelde M. Core- mans voor zich op 't stelsel A. Visart 't accoord ie stellen, mits de weglating van den kiesouderdom van 30 jaar. MM. Graiuc en Neujean schijnen in zekere mate deze voorstellen te onder steunen. Alleen den ouderdom van 30 jaar bestrijden zij. M. Dohet heeft zijn voorstel met klem verdedigd alsmede den ouderdom van 30 jaar. Er werd geene stemming uitgebracht. De opvoeding. Men hoort gedurig zeggen dat de wereld ziek is en dat de grootste gevaren de maat schappij bedreigen, dat de zaken slecht gaan en dat de familiën tot armoede en ellende vervallen. Niemand betwist de ge grondheid dezer klachten, maar weinigen willen de eclvte oorzaken erkennen van den Moet het dan t Moet ik u alles zeggen, Robert 1 vroeg zjj droevig. Ja, alles, kind.evenals vroeger, toen gij mij altijd uwen nood kwaamt klagen, wanneer gij bestraft waart voor Alick's ondeugende streken. Gillian haalde diep adem, opeude de lippen maar aarzelde nog steeds. Komaan, zcide de jonge man, terwijl hij baar bemoedigend toelachte Als ge er dan niet voor durlt uil te komen, dan zai ik u wat bclpen. Hij heeft gezegd dat gjj niet nan mij denken moestdat wij niet zoo vertrouwelijk met elkander mochten omgaan t Ja, ja, zegde Gillian moedeloos. En dat ik een lichtzinnige, rusteloozc knaap was. die liever zijn vaders boerderij had moeten aan houden, dan haar te verkoopen cn van de rente te leven Gillian knikte en glimlachte. Juist zoo als ik dacht, vervolgde Robert wee moedig cn verder, dat ik een droomer was, die zijn geld vermorste aan zoogenaamd wetenschappelijke dingen en over lenzen cn optische werktuigen sufte, in plaats van iels uit te voeren. Nietwaar, dat heeft hij gezegd dat of iets dergelijks Ja, wel iets dergelijks, Robert, hernam Gillian, hem openhartig aanziende. De oude man beschouwt dit natuurlijk als on weerlegbare redeneeringen en zou ik daarom geen geschikt echtgenoot voor u zijn, Gillian Ja. Robert. Juist zooals ik gedacht had maar dat is niet de ware reden want ik zou wel een goed echtgenoot voor u zijn, kleine Gillian. Ik geloof niet dat ik zooveel minder weerd ben,omdat ik zulk eenen slerken afkeer heb van alles wat laaghartig en gemeen is en wat toestand, welken men betreurt en kleiner no<r is het getal van hen, die de ware middelen gebruiken om het kwaad te be strijden. Nemen wij de opvoeding tot voorbeeld. Men weet dat er oneindig veel afhangt niet alleen voor de familie van de opvoe ding der kinderen. En wat zien wij in onzen tijd Zooals het M. Demolius onlangs op een te Parijs gehouden congres zegde, men begeert slechts in onzen tijd de kinderen rijk te maken en hun een zoo genoegelijk en aangenaam mogelijk bestaan te ver schaffen Men tracht er gewobnlijk ge leerde mannen van te maken, geschikt om later in de eene of andere administra tie eenen post te bekleeden. Wat wordt er nu van die jongelingen, zoo zo later 0111 een of andere reden niet gelukken Zij zijn voor niets meer geschikt, zjj worden leegloopers en luiaards. Leegloo- pers en luiaardsLezer, is er wel een ge vaarlijker onding in de wereld Gevaarlijk, omdat zij, gelijk de hom mel azen op honig, dien de nijvere bie met zooveel zorg bijeen verzamelde, gevaar lijk omdat zij 't luidste medeschreeuwen in het koor der ontevredenen.en daardoor de oorzaak worden, dat de klachten van den braven werkman dikwijls onverhoord blijven. M. Dentolins wijst vervolgens op Ame rika en Engeland, waar de ouders zich niet schamen, om de kinderen een hand werk te laten leeren. De kinderen weten, dat de ouders zich niet met de zorg belas ten, om hun eene plaats te geven, doch dat zij daar zeiven voor moeten zorgen. Doch geven de ouders de kinderen geen fortuin, zij schenken hun iets, dat veel beter, veel edeler is zij geven hun het middel, om zich zeiven te helpen. Wacht u wel roept ten slotte de redenaar uit, ge vormt geslachten, die uit personen bestaan geheel ongeschikt voor nuttigen arbeid. Gij meent sterk te zijn. Gij vergroot uwe legers, volmaakt uwe geweren en kanonnen. Blinden, die gij zijtNeen, het gevaar is niet aan eene zijde van den Rhijn, het gevaar is aan gene zijde van den Oceaan. De velken.die aldaar wonen, hebben het minimum van de gewapende macht, doch terzelfder tijd het maximum der sociale kracht, zij zullen u overwinnen, zij zullen u ten onder brengen, zonder 't zweerd uit de scheede te trekken. Daar ligt veel waarheid in deze woorden. De volkeren, die hunne kin deren vormen tot mannen van arbeid, nemen immer toe in grootheid en kracht Doch hier behoeft een kind slechts te toonen, dat het eenig talent bezit, en 't is veel te goed voor een ambacht, 't moet studeeren. Is het dan niet voor meer zegt, kind, ik zie u geerne, en gjj zoudt mij tot een beter mcnsch maken, omdat ik, God weet het, liever alles zou willen lijden, dan u een oogenblik verdriet te doen O, Robert, ik geloof u! fluisterde zij met bevende lippen cn vochiige oogen Hij zag hare trauen niet, want zijn oogslag werd geboeid door de groep op het strand, waar de afslager bezig was met het veilen van de verschillende partijtjes houten touwwerk en gescheurde zeilen en terwijl hij zoo zag, kwam er een toornige gloed in zijne oogen, en hjj begon weer op gojaagdeo, heftigen toon Er is iets dat wij niet weten. Gillian, iets tus- schen uwen vader en dien man daarginds, en ik heb opgemerkt dat Morgan I'reiss voortdurend meer invloed op uwen vader krijgt. Wat mag dat zijn Ik kan niet gelooven dat de oude man enkel uit hebzucht dus zou handelen maar Gillian Dane, beken hel liever ter stond, hij heeft dc eene of andere toespelling gemaakt omtrent dien man t Twee kleine handjes bedekten bet lieve gelaat, maar zij gaf geen antwoord. Ik w ist het wel, zeide Fleming driftig maar zoo lang ik leef, zal er niets van inkomen. Aan eenen braven, degelijkcn man zal ik u afstaan, indien gij het verlangtmaar tenzij gij dien I'reiss uit eigen vrijen wil tot uwen man kiest, zal ik niet stilzitten en die ongerechtigheid toelaten. Ik, waarachtig, ik sloeg hem nog liever dood Maar Robert. Ik kan het niet helpen. Hij zou mij zinneloos maken Een kerel, die twintig jaar geleden als een bedelaar hier aankomt, die verlof vraagt oui in dc oude steengroef «ene hut te mogen bouwen, zou nu over de heele wereld den baas w illen spelen Hij is doklor of advokaat.dan maar voor schrij ver op een bureau. Hoevelen bereiken zelfs hun doel niet, keeren na vergeefsche moeite in het ouderlijke huis terug, en strekken gewoonlijk tot last van de ove- rigo familieleden door te behooren tot de nietsdoeners en leegloopers. Hoevelen zijn er nog, die na hunne studiën, te vergeefs zoekend naar eene geschikte plaats, zich daarom met iets moeten tevreden stellen, dat hun weerzin inboezemt en aldus het getal der ontevredenen vergrooten, die de maatschappelijke orde vervloeken. Men denke hier slechts aan de schoolmeesters uit Holland met hunne socialistische denkbeelden. Hoe menig jongeling, die een sieraad zou zijn als werkman, maakt nu een treurig gezicht in de positie,waar in zijne ouders hem plaatsten kwij ning en ach teruitgang van handel en nij verheid is nog het gevolg van dit verder felijk systeem. Eene droevige hoevaardigheid heeft zich van vele ouders meester gemaakt. Hunne kinderen hoog te plaatsen op de maat schappelijke ladder, zoo meent men, dit is hun geluk en menig vader en moeder weent bittere tranen, wanneer zij hun kind van de hoogte zien vallen, waarvoor het noch bekwaamheid, noch geschikt heid bezat. Eene meer practische opvoeding, meer geschoeid op de metbode, die onze voor ouders in -eere hielden, wat minder zorg om van hel kind een geleerde, wat meer om er een degelyk man van te maken, een nuttig burger, die later het. sieraad kan zijn van zijnen stand, dat zal eon voordeel zijn én voor de ouders èn bijzon derlijk voor de maatschappij die geen ge brek beeft aan geleerde, doch wel aan nuttige, practische burgers. Op het oogenblik dat men zich op alle punten van ons land bezig houdt met de regeling der Zondagsrust, denken wij het niet ongepast daarover eenige beschou wingen te maken. Wij vermeenen dat een dag rust per week welkom moet zijn aan iedereen, zoowel aan de werklieden als aan de ne ringdoenden. Het hangt dus enkel van hun zeiven af zich hierover te verslaan, om de verlangde rust te bekomen. Indien de verbruiker, die zeer wel weet wat lig voor den zondag zal noodig hebben, ten ware in zeer zeldzame en uitzonderlijke gevallen, de gewoonte aannam het noo dige voor dien dag des zaterdags te halen, zou do neringdoende geene reden hebben om zijnen winkel of magazijn des zondags open te houden, aangezien er geene vraag dus geen verkoop zou zyn. Hij zou in rijk, dc visschei sbooten zijn voor het meerendcel zijn eigendom, in de andere heeft hij aandeelhij koopt het eene huis voor, het andere na, en hreft hypothe ken op de resten nn, niet tevreden met zijn geld en zijne maéht, strekken zijne wenschen zich uit naar u. Ik zeg dat het afschuwelijk is, cn dal ik hem nog liever zou doodslaan, dan toelaten dat gij zijne vrouw werd. Maar Robert, zoo moogt gij niet spreken Ik word zot als ik aan dien kerci denk. Hij is slecht, dat weet ik zeker, en ook dat cr heel veel van hem aan den dag zou komen, als dc menscben hunnen mond maar durfden opendoen. Iedereen is bang voor hem, uw vader zelf, die toch predikant van het dorp is. Och, och, wat is de macht van het geld toch groot! Maar ik heli nog niet met hem afgerekend, cn zoo gemakkelijk geef ik u niet op. Gillian, geef mij een vriendelijk bemoedigend woord, om mij te troosten tot cr betere dagen voor ons aanbreken. Ik kan niet, Robert, was bet (droevige antwoord. Dan hebt gij mij ook niet liefriep bij opgewon den. Ik heb mijnen vader lief, sprak zij ernstig en ik moet hem gehoorzaam zijn. Ja, ja, maar Gillian... Hij heeft mij doen gelooven, dal ik geene ver bintenis zou aangaan zonder zijne toestemming. En vooral niet met mij, vervolgde dc jonge man op zijnen knevel bijtend. Welnu, w(j zullen zien' Morgan I'reiss is toch nog geen baas over het gehcelè dorp, zoolang ik mij niet voor lieni buig. Tol nog toe zijn wij kwade vrienden geweestmaar nu ben ik zjjn ergste vijand, en hg mag wei oppassen dat ik niets ontdek, waardoor hij binnen het bereik van... (Wordt voortgezet.).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1