Een en ander. Allerhande nieuws. gronden. Men zaait 25 kilos per hectare. Prijs per 100 kilos 02 fr. i>er kilo 0,75 fr, 8. Wilte mostaard, (Moutarde blanched zomersche eenjarige kruisbloe- mige plant. Zg wordt geoogst in septem ber en oktober en is niet moeilijk voor wat den aard van den grond betreft. In gunstige omstandigheden kan zij ten einde zes weken gemaaid worden,en dat zoodra do bloei begint. Het is een zeer goed voeder voor 't hoornvee. Men zaait de witte mostaard best in verscheidene kee- ren, ten einde een gelijktijdigen bloei Ie voorkomen, en men gebruikt 15 a 20 kilos per hectare. Prijs per 100 kilos 130 fr. per kilo 1,40 fr. 9. Zwarte mostaard, (Moutarde noire) zomersche eenjarige kruisbloemige plant. Zij wordt geoogst in september en oktober en is een zeer fijn herfstvoeder voor het hoornvee. Men zaait 8 kilos per hectare. Prijs per 100 kilos 140 fr. per kilo 1,50 fr. Vervolgt.) liet hondagrna »ls voeder der paarden. Men bemerkte onlangs, bij eenen pach ter der omstreken van Vnleneyn, den overheerlijken staat dei- paarden. De landbouwer verre van zijn recept voor zich te houden, haastte zich om het aan de bewonderaars zijner paarden mede te deelen. Ziehier wat hij daarvoor doet Nd de beploeging raapt hij zorgvuldig het hondsgras op (dat wij hier peen heeten,) en, verre van het te verbranden, wasclit hij en mengelt hij het met het hooi dat iiij aan de paarden geeft. Geen veertien dagen loopen er voorbij of men bemerkt reeds de uitwerksels zijner voe ding. I>it middel is in ieders bereik. Ziedaar eene inlichting welke menig landbouwer van pas kan wezen. Bij voorbeeld als wij jaren hebben zooals dees waar de droogte zoo vroeg begonnen is en zoo lang aanhoudt. Eens de grootc groeilijd van het hooi voorbij, dat het dan regene zooveel het wil, het hooigras wint niet bij het is het tegendeel met het hondsgras dat in alle seizoenen en rap aangroeit. M. Itnra. De Ré forme maakt in een zijner laatste nummers een portret van M. Bara, dat inderdaad niet geflat teerd. is maar durft men zeggen dat het niet waar is Wat de doctrinairs willen, zegt het blad, was wel eenen icarboel zonder uitkomst, de volledige regeeringloos- heid, len einde in troebel water te kunnen vissollen, en wie weet het gouvernement om te stooten. - Ziedaar heel het politiek ideaal van M. Bara. - Daarenboven, M. Bara wilde zich wreken over de meervoudige stemming en trachtte de herziening totaal te zien mislukken. En dat alles heeft hij, met eene volle dige onbeschaamdheid,openlijk verklaard. - Daar is zelfs een woord dat blijven zal en dat dien minister van Staat volledig doet kennen, hij, die er niet voor achteruit gaat het stieltje van uitdagend agent aan te nemen. Men zal zeggen dat de uitlegging die ik ondersteun, zonder uitkomst is, woelig, revolutionnaireh bien, quest-ce-que cela me fait, wat geeft mij dat - Hoe dan Maar integendeel dat zoti u plezier doen Men weet het genoeg. De herziening zou in dezen of genen warboel vervallen, in eene revolulion- naire beweging en gij zoudt er gelukkig over zijn, omdat gij er eene kans in zoudt zien om de portefeuille van M. Beernaert machtig te worden, al zou zelfs het bloed onzer medeburgers daarover spatten, ol al moest er de geheele onweerde van het parlement uit voortkomen. M. Bara heeft andermaal naakt en bloot de doctrinaire politiek doen zien zij, die samengesteld is uit nijd, afgunst, spijt, machtelooze razernij en met een enkel verlangen van kwaad doen. - Bekent met ons dat het scherp is maar er is daarin veel waarheid. Van het begin afhebben wij gezegd dat de doctri naire politiek geen ander doel had, bij het herzien der grondwet, dan een partijdoel. Zij zocht enkel een middel om het gouver nement neer te werpen en in zijne plaats ie kunnen optreden. En met die schijnheilige doctrinaire beloften hebben de progressisten zich laten vangen Met de linkerzij is er niets aan te vangen zij is en blijft de partij van straatwoeling, van persoonlijke ovcr- heersehing, en kent geen ander politiek dan dat van haar eigenbelang. Algemeen steim*eelit. Met het algemeen stemrecht moet vol gens de socialisten het. eigenbelang uit de wereld verdwijnen. Welnu, de Petite République meldt dat zaterdag laatst een Jid van de Fran- sche Kamer zich deed opmerken door zijnen iever om de ministers toe te juichen. Die afgevaardigde was nochtans altijd een hevige en onhandelbare radikaal ge weest maarhij was op het punt rechter benoemd te worden bij de weder- landsche rechtbank van Alexandne, met eene jaarwedde van 30,000 fr. En daarom juichte hij de ministers ioe Zooals men ziet zal de verandering van hel stemrecht, zoo min hier als elders, den menschelijken aard veranderen. Paardeiikweék in don Congo. In februari 1891 vertrok ken de gebroeders Marot uit Luxemburg naar den Congo met dertien peerden, waaronder eenen hengst en twee merriën van Belgisch ras eri twee hengsten en acht merriën van Spaansch ras. De Belgische hengst heeft aan het kli maat niet kunnen weerstaan hij is over vijf maanden gestorven aan bloedeloos heid.Detwee merriën hebben niettemin schoone veulens gegeven. Een Spaansche hengst heeft zich eenen poot gebroken en is moeten afgemaakt worden eene Spaansche merrie van de acht is gestorven, de andere hebben schoone veulens gegeven waarvan een door een serpent is gedood. Kortom, de poging om paarden aan het klimaat van den Congo te gewennen is ten volle gelukt, en in den Congo heelt men nu een Belgisch-Spaanscli paar denras dat de beste uilslagen laat ver wachten. De merriën en de veulens gaan eiken dagen ter weide, zoohaast de dauw wat is opgedroogd en zij eten met lust het gras dat in de pleinen van Mataha groeit. Men moet ze echter nog gemalen maïs er bij geven, om ze in goeden staat te honden. Zonderling vei'scliijnsd. Het feit schijnt ongelooflijk. Vrijdag heeft het in Italië gesneeuwd. In de oude Sardinsche Staten zijn de bergen met eene laag sneeuw bedekt. Een bevoegd geneesheer raadt allen die aan bloedopdrang en scheel hoofdpijn lijden, zich een hoofdkussen te laten maken, met gekruld papier.Men kan hiervoor allerlei gebruikt papier bezigen en dit snijden aan reepjes van 5 centime ters lengte en 1 1/4 breedte. Deze krult men, door ze eenige malen over den rug van een mes en tusschen den vinger door te trekken, waarna men ze in een over trek uitstort, die men vervolgens dichl- naait. In dergelijk kussen bestaat voort durende luchtstrooming, waardoor het koel blijft. Als men Mirrceus wil geloovcn dan is hij de uitvinder van alle de openbare wer ken van gezondmaking en verfraaiing w elke hier, sedert deze laatste 25 jaren, door ons Katholiek Bestuur, zijn uitge voerd geworden. Geen Posthotel, geene overdekte Botermerkt, geene Kaaien op den Dam, geene Werken op deZate,geene Koopwarenstatie, geen nieuw Hospitaal, enz., in een woord, nielszonder hem hij alleen is altijd de goede geest van Aalst geweest en is het nog.... Een standbeeld, heeren, voor dien held Waar de dwaze pretentie zich toch gaat nestelen 1 De mensclien, schrijft Pier, zien met spijt dat onzen pennentwist wordt voort gezet. Niemand maakte er ons eenige hemer- lting over. Immers ook elkeen weet dat Het Land van Aalst, werd gesticht om Den Denderbode te bevechten en, getrouw aan zijne zending, voert het, vooral sedert deze laatste 25 jaren, eenen oorlog van steken onder 't water tegen ons die weinig moedig, om niet te zeggen, laf is. Nooit hebben wij Denderbode ge noemd.... roept Pier uit... Rechtstreeks, neen, maar gij liet genoegzaam hooren tegen wien uwe venijnige steken gericht waren. Miwceus is bijzonderlijk verbitterd omdat wij hem onder anderen een onbermhertigen zeeveraar en oneer lijke tegenstrever heeten. Wij vragen Voor het eerste punt. Mag men hem geen zeeveraar heeten, hij, die de eene dwaasheid na de andere uitkraamde in zake der Brandverzekering en deze dan bekroonde met de domme beweering dat de Lange Zoutstraat op de Groole Markt uitkomt,omdat men, in die straat, in den ouden tijd, zout pleeclit te ver- koopen Voor het hceede punt. Indien wij hem ten onrechte van oneerlijkheid in onzen pennenslrijd beschuldigen,waarom, bewijst Mirrceus het niet?.... Ja, waar om beschaamt bij ons niet En omdat wij de aandacht op al dat gezeever of eremen raus, zeggen ze te Dendermonde, inroepen, maakten de groole Leubbes van Denderbode zich plichtig.. raad eens, geachte lezers aan kannibaalderij in andere woorden, aan menschcneterij Men moet een beroemd man wezen, om zoo iets uit zijne botten te durven slaan Maar wat is 't Vat geeft uit wat het in heeft 1 VolgensMirrceusschreeuwen en tieren wij tegen hem omdat hij zijne vrije beoor- I deeling wil houden, omdat hij voor de j minderheden is en tegen alle nieuwe belastingen omdat hij de brandverzeke- I ring door de Stad voorstaat, enz. enz., te veel om te melden. Wij hebben u nooit uwe vrije beoor deeling betwist, integendeel, gij zijt het die zoudt willen dat De Denderbode uwen nederigen sleepdrager wezen zou, die in alles moet denken en handelen gelgk het Cenaculum van Chipka het beveelt.... Maar, hola kadéeéééé Maar als ge aan onze medeburgers zeever wilt verkoopen, hebben wij 't recht ja,zelfs is 't onze plicht hen toe te roepen Pas op Nu, dit hebben wij gedaan... Wij hebben u destijds uitgenoodigd tot een pennentwist over de minderheden en gij hebt onze uitnoodiging onbeantwoord gelaten. Waarom En nu nog iets te slotteen hiermeèlaten wij Mirrceus heden varen. Mirrceus spreekt van het vrije Land van Aalst en noemt ons den officicelen Denderbode. Wij zullen u antwoorden Mirrceus, dat gij even als Dendergalm, oneerlijk en slecht genoeg zijt om te beweren dat De Denderbode geen onafhankelijk blad is, en dat wij verkocht zijn... ;ian wie Dat zegt, Mirrceus niet. Gij weet, Mirrceus, dat die beschul diging valsch is, dat De Denderbode een onafhankelijk, blad is, dat weet gij, zoo wel als iemand... Maar dat heeft u niet belet van Den Denderbode als eene verkochte ziel uit te schelden En Waarom Omdat wij onze partij vol gens onze overtuiging verdedigen en den sleepdrager niet willen wezen van eene wraakzuchtige kliek Wat slechterik toch En zoo hebben wij de eene na de andere aan 7 Land van Aalst alle de beschul digingen doen uitbrengen, die hij, sedert jaren, legen Denderbode bijna wekelijks heeft uitgekraamd Men behandigde ons in den loop dezer week - Klokke Roeland van 2 juli 11. en wij treilen er onder anderen 't volgen de in aan Dendcrhautem. De onder pastoor Vanderlinden preekte zondag fel tegen de slechte gazetten die 't volk oprui en tegen de samenleving. Dit kan 't volk niet te veel voorgehouden worden. Ook ware 't goed somtijds eens te kappen op sommige burgersbladen die hunne lezers laten gelooven dat alles hier gearrangeerd wordt volgens de leering van Christus.Die gazetten zioijgen moedicillig over de wraakroepende zonden, daarom zijn zij hier aan loonrooverij meêplichtig, dus misdoen zij ook juist gelijk de dieven van 't werkmanszweet. (Onder werkmans noe men wij ook de boeren, die uitgezogen worden door de hebzucht van vele rijke heeren). Het gaat goed met 't orgaan der Chris- tene Volkspartij, het heeft aan Vooruit niets meer te benijden. Maar een vraagske Onder de Hongaarsche doctors van Klokke Roeland - treft men een eige naar aan die nog liever zijne landerijen vogelwee laat liggen dan ze tegen vermin deren prijs te verhuren. Is dat soms ook geen van die hebzuchtige rijke heeren die de boeren willen uitzui gen? Herinrichting.Volgens Het Land van Aalst,het orgaan der C/vis ten c Volkspartij alhier, ware de herin richting der Bewarende Vereeniging in ons Arrondissement, volgens het stelsel van afgeveerdigden, een afstand der rechten van de kiezers, eene slavernij en wat weet ik nog al. Volgens Het Land van Aalst moe ten de kiezers de kandidaten aanwijzen door eenen poll gehouden in elke stad en gemeente. Geene heerschappij van een Komiteit, 'tis gelijk welk Ehwel, dat het Cenaculum van 't ei land Chipka en de Hongaarsche doctors van Klokke Roeland hunne Christene Volkspartij op dien voet inrichten wij, van onzen kant, zullen de Bewarende Vereeniging lierinrichten gelijk wij oor dcelen dat het best wezen zal voor de welbegrepene belangen der katholieke zaak. Wat men ook beweremen wil in troe bel waterken visschen, maar men zal er ook de verantwoordelijkheid over dragen! Heclilerlijke hronijk. Een gezwoorne die niet zwijgen kan. Een ongewoon feit had maandag tij dens de zitting van het assisenhof Wesl- Vlaandercn plaats. Voorden jury verscheen de genaamde Polydoor Lapeire, landbouwerswerkman te Heulo, een gevaarlijk wildstrooper, on der beschuldiging van moordpoging op eenen jachtwachter. Nu, men weet dat de leden van den jury bij het begin van elke zaak den eed afleggen waarin zij zich onder andere ver binden, op geene manier hoegenaamd, hunne denkwijze over de al of niet plich- tigheid van den beschuldigde te doen blij ken. In de zitting van maandag had onge lukkiglijk een gezwoorne, tijdens de on dervraging van den beschuldigde zijne opinie doen kennen, zoodat de voorzitter verplicht was de zitting te schorsen en de zaak op den rol van den volgenden zittijd te brengen. 't Is dus de schuld van dit jurylid dat de verdachte zooveel langer zijn vonnis moet afwachten. De gebroeders I wens beschuldigd van moord op Philip Vanden Broeck, te Peulis bij Mechelen, in de omstandigheden die wij verhaald hebben, zijn door de Recht bank van Mechelen tot 5 jaar gevangenis en de kosten veroordeeld. Wettelijk besluit. Bij koninklijk besluit van 4 juli 11. is het Burgerlijk Eerekruis van 2' klas ver leend geworden aan den heer Joseph Ver- cruyssen, schepene te Gysegem, voor meer dan 35 jaren dienst. Priesterlijke Benoemingen Zijn onderpastoor benoemd te Lede- berg, de E. II. C. Boonc, onderpastoor van O. L. V. te Audenaerde op O. L. V. te Audenaerde de E. H. A. Bogaert, ondeipastoor te Ledeberg. IIan<lcl«rcclitl>ank. Bij de kiezing welke donderdag jl. plaatsgreep werden verkozen als Voorzitter M. Frans Monfils, nijve raar Rechter: M. Leonce Van Vaerenbergh, koopman Rcchter-plaats vervang er M. Amand Ij'Hondt, zeepzieder, alle drie wonende te Aalst. Botermarkt. Heden zaterdag werden 735 klonten boter ter markt ge bracht, wegende *te samen ongeveer 5883 kiiogr. -Programma van 't Concert 't welk zal gegeven worden ter Groote Merkt, Op Zondag 16 Juli 1893, om 11 1/2 ure voormiddag,door her fanfaarkorps der 1.tB Kompagnie van de Pupillenschool des legers, onder do leiding van M. Van der Linden. 1 Lé Signal, nnrdie, Vanderlinden. 2. La Noce de Village. Iranscriplion, De Rillet. 3. Rosina, rédowa, Vanderlinden 4. Rosée dn Matin, vaisc, Kessels. 5. Toreador,en Gardeair de Carmen, Iiiret. Drinkwater. In vele wijken onzer Stad is het drinkwater slecht en soms door en door slecht omdat het meestal met dierlijke stoffen is bezwan gerd. liet Stedelijk Bestuur van Dendermonde komt te besluiten dat verschillende Nor- tonputten, in de volkswijken, zullen geslagen worden. De militaire overheid heeft daar Norton- putten doen slagen van groote omvatting en op eene diepte van 150 a 160 meters. De uitslag is geweest dat men goed en overvloedig drinkwater heeft bekomen. Wij roepen dus de aandacht op de kwestie in, en vragen dat, in 't belang der openbare gezondheid, hierin onze volks wijken ook Nortonputten zouden geslagen worden. IV'iet genoeg kan men de personen die aan verstoptheid of slechte spijsverteering lijden aanraden de slijm- verdrijvende Waltkenj- pillen te gebrui ken, want volgens algemeen advies, is het eene wonderbare remedie om deze aan doeningen te genezen als ook al de ziekten veroorzaakt door de slijmen en humeuren. Te verkrijgen in alle goede apotheken. BITTER ORIENTAL is de beste. Sneeuw.— Gedurende een onweder dat over Sint-Nicolaas en omstreken heerschte is er in deze stad sneeuw ge vallen. In do Hofstraat lag de sneeuw 10 a 12 centimeters hoog. Uit Wacken. Dijnsdag laatst hebben wij hier een feestje gehad, dat, alhoewel wat laattijdig geschikt, toch met den meesten bijval is afgeloopen. 't Was immers de verjaring van den slag der Gulden Sporen, dien heugelijken dag van 't 1302 waarop 20,000 Vlamin gen de Fransche legermacht van 60,000 mannen in spaanderen sloegen, zich uit slavenboeien losrukten en hunne vrijheid herwonnen. Wij hebben dus het behoud van eigen tale en leven aan onze voorva ders te danken; zonder hunne ongewone dapperheid, zonder den heldenmoed door het heilig vuur der vaderlandsliefde in hunne herten ontstoken, ehwel dan ware het Vlaamsche Volk sedert vijf honderd jaren van den aardbodem verdwenen, ons Land zou met Vrankryk vereenigd ge weest zijn en liadde er onder alle opzich ten het lot van gedeeld. 't Is diensvolgens edel en billijk, ja zelfs eene plicht, dat Vlaanderen dien 'blijden dag zijner verlossing van Vrankryk's dwingelandij herdenke, dat het gansche Landjuiche en dreune van hel feestge zang en geheel België zich de vrijwaring zijner onafhankelijkheid herinnere. Een oproep, tintelende van geest en gevoelen, over eenige dagen, door de hoofdmannen der Vlaamsche beweging tot al de Vla mingen gericht, is overal goed onthaald geworden en heeft alom de gemoederen doen ontwaken. De Wackenaren ook hebben dien op roep willen beantwoorden en dinsdag avond was iedereen te been. Het kanon bulderde en een mooi vuur werkje werd op de Markt afgebrand ter- wyl de katholieke Harmonie-Maatschappij De Vriendenkring, een concert gaf, waarin zij van hare schoonste stukken uitvoerde. Kortom, 't was een schoon, aangenaam en recht vermakelijk feestje, dat bij iedereen den besten indruk zal ge maakt hebben. Ook zijn de Wackenaren vast besloten het telken jare met allen mogelijken luister te vieren en er een echte vaderlandscho feestdag van te ma ken Er valt niet te twijfelen of alle recht zinnige Wackenaren zullen het hunne bijdragen om het feest naar wensch te doen gelukken. De Rechtbank van eersten aanleg te Kort rijk heeft woensdag laatst August Laseure van Wacken vrijgesproken. Deze persoon was door den heer Vrederechter des kantons Oostroosbeke veroordeeld ge weest tot 10 fr. boete wegens lasterende woorden die hij zou uitgesproken hebben ten opzichte van zekeren Deven. August Laseure onplichtig. was tegen dit vonnis in beroep gegaan, en liooger- genoemde Rechtbank heeft zijne onplich- tigheid bekrachtigd Er is op te merken dat Laseure een oprechte katholiek is en Devon tot eene andere denkwijze behoort. Keizerin Charlotte. Men weet dat de processie van Meysse alle jaren over het domein van Bouchout gaat, be woond door de ongelukkige keizerin Charlotte, en dat de vorstin telkens het voorbijtrekken van den godsdienstigen stoet bijwoont: De laatste maal dat die plechtigheid plaats had, was de vorstin geknield voor het venster, van waar zij het gezicht had op het rustaltaar. Zij hield, naast de ko ningin en twee eeredames gezeten, de oogen in een gebedenboek gericht, en scheen neerslachtig en ingetogen. Die neerslachtigheid verlaat de vorstin overigens geen oogenblik. Die crisissen, die haar vroeger overvielen, komen niet meer terug, doch op volkomen genezing bestaat hoegenaamd geene hoop meer. Vreeselijke brand. Redding van tien gezinnen. Woensdag mor- gend, rond 2,40 ure. ontstond in de Huidevcttersstraat, nr 28, te Brussel, een vreeselijke brand bij mad. Lucie Vanherst die aldaar eene estaminet houdt en tevens tabak en sigaren verkoopt. Het vuur was ontstaan op het gelijk vloers in het magazijn, men weet niet door welke oorzaak. Een handelsreiziger, de heer Justin Bremont die achter het magazijn eene kamer bewoont, ontwaakte door het geblaf van den hond. Hij bemerkte het gevaar en ging onmid dellijk de pompiers der tweede afdeeling verwittigen. Do heer Brochet, de van dienst zijnde officier in het commissariaat van de wijk, heeft met veel vernuft de redding inge richt. Terwijl hij de andere pompiersposten deed verwittigen, kwam hij met zijne mannen ter plaats gesneld. Op dit oogen blik stond geheel het gelijkvloers in vuur en vlam. Middelerwijl kwamen in de Huidevet- terstraat de pompiers der kazerne toege sneld onder het bevel van den heer Allo. Deze was vergezeld van de luitenanten Bicheraux en Sulemont. Vervolgens kwa men de pompiers der groote wacht met den luitenant Claessen. Zij zetten zich icverig aan 't werk. Terwijl de pompiers het vuur bestre den, bewerkten de poiicie-commissaris, Scliallaerts, en zijn adjunkt, Brochet, de reddingswerken in de steeg, langs waar de bijzonderste ingang is van het ver brande huis. Tien gezinnen werden opvolgentlijk gered.de pompiers plaatsten ladders tegen den muur en redden de vrouwen en de kinderen, terwijl de mannen van uit de verdiepen op aangebrachte matrassen sprongen. Dank aan den spoed der reddings werken zijn groote ongelukken voor komen. De policieagent-inspekteur Hendrickx en de agenten Vandenberghe en Gotbil hebben hun leven menigmaal in gevaar gesteld. De heer Vandenberghe heeft door den val eener ladder eene vreeselijke wonde op het hoofd bekomen. Zijne kleederen hingen daarbij in flarden langs zijn lichaam. De schade wordt geraamd op 5,000 fr. Aanhouding van ticee dieven. Twee rondleurders met flesschen olie voor het polieren van meubels, boden zich dijnsdag namiddag met hunne waai1 aan bij mad. M., Sint Bernardstraat, te St-Gillis. Twee zijn gelukkig kunnen ontsnappen door een stouten sprong te doen, maar de anderen zijn er slecht van afgekomen. Zij zijn met de stelling neergestort van eene hoogte van 13 meters. De genaamde Karei Benoit van Aartrycke is reeds aan zijne wonden overleden en de andere verkeert in stervensgevaar. De verslagenheid in stad is groot. Het parket heeft een onder zoek gedaan. Gedurende een rijfeest, dat zondag te Yperen plaats had, gebeurden verscbil- lige ongevallen. Een peerd viel en brak twee zijner pooten, zoodat het ter plaatse moest worden afgemaakt. Een soldaat werd door eenen wagen overreden en een oud man ontving eenen stamp van een peerd, die zijn leven in gevaar brengt. In eene weide te Schoore hebben kwaaddoeners drie hoornbeesten, toebe- hoorende aan eenen landbouwer te Leke, met messteken afgemaakt. Een trein door den bliksem getroffen. De sneltrein welke om 8,41 ure, Antwerpen verlaat, kwam in de statie van Duffel, wanneer een geweldige donderknal de reizigers in verslagenheid bracht. Terzelfder tijd zagen zij den bliksem eenen boom die maar een drietal meters van den trein verwijderd was, in twee klieven. De elektrische stroom sloeg van daar op de lokomotief en langs de ijzeren handvatten overal op zijnen weg een zeer duidelijk spoor nalatende. Men begrijpt gemakkelijk de ontroering der reizigers die te Mechelen gekomen zich verhaastten den machinist en den stoker te ondervragen. Beiden hadden eenen hevigen schok gevoeld en den donderslag was zoo hevig dat zij zich op twee stappen van den dood gewaand hadden. Men heeft in het bosch van Tubise eenen jachtwachter dood gevonden. Een kogel had hem onder de kin getroffen en was langs de hoofdslaap uitgegaan. Dit doet veronderstellen dat er ook ongeluk of zelfmoord kan plaats gehad hebben, te meer omdat één schot van zijne tweeloop karabijn gelost was. Wolven. In October, 1437, vraten de wolven, in eene straat van Parijs, een kind op en voor de poorten dier stad 14 oude en jonge menschen. In December, 1418, werden vier vrouwen in Parijs hun buit en in de omgeving kwa men elf menschen door hen om 't leven. Tegenwoordig zijn zij tot de Ardennen teruggedrongen, waar jaarlijks nog groote wolvendrijfjachten plaats hebben. DUITSCHLAND. Gelukkige slacl. Het stadje Hal- tern, in Munsterland, is een der weinige, waar de burgers geene gemeentebelasting behoeven te betalen, integendeel, zij kun nen ieder jaar uit de gemeentekas geld gaan halen. Do stad bezit vele' groote boschen. en uit de opbrengst van den houtverkoop worden niet alleen de kosten der gemeentehuishouding bestreden, maar het overschot wordt onder de inwoners verdeeld. Zoo kunnen dit jaar 400 burgergezinnen weer eene som van veertienduizend mark deelen. Ongelukkige familie. Men her innert zich nog wel de dramatische ge schieden van die jonge Duitsche, Mej. Weber, die zich onlangs te Athene zelf- moordde door van de ruïnen van het Parthenon te springen. De familie Weber, wiens eenige dochter zij was, schijnt voor de liefdestragedies te zijn voorbe stemd. De vader bekleedt te Postdam den post van koninklijk jachtmeester. Een zijner zonen heeft zich verdronken, de tweede schoot zich door den kop en zijne dochter zelfmoordde zich te Athene. Er bleef hem nog een zoon over, onder officier in het regiment der huzaren. Ver leden zondag was hij naar huis gekomen om zijne verloofde te zien, de dochter van den bosch wachter. Zijne moeder zegde hem Ik zie Marie komen (de verloofde), ga haar te gemoet. Hij ging buiten. Eenige minuten later hoorde men een schot en vond den jonge ling dood op de binnenplaats liggen. Hij had zich bediend van het geweer, waar mee ook zijn broeder zich gezelfmoord had. Men verondersield dat de jongeling een geheim verdriet had, dat hém tot de wanhopige daad gedreven heeft. De ver loofde en de ouders van den jongeling zijn als verpletterd door dien slag. ITALIË. Terwijl dat mad. M., zich een oogen blik verwijderde om geld te gaan halen, sloop een der twee kerels in het salon en stool er eenen gouden chronometer van 400 Ir. De schurken waren ternauwernood vertrokken, toen mad. M. den diefstal bespeurde. Zij zette zich op zoek en vond hen een uur later in eene drankslij(erij van den Waterlooschensteenweg. De bestolene ging om do politie die de twee kerels aanhield en hen naar het commissariaat geleidde, waar men de gestolen chronometer in hun bezit vond. De twee dieven die nog eene kleine rekening te verheffenen hadden in het gevang van St-Gilles, zijn opgesloten. Vreeselijk ongeluk. Dijnsdag voormiddag is te Dixmuide een vreeselijk ongeluk gebeurd in de kerk, waar men bezig is met vernieuwingen aan het dak te doen. Een gedeelte van het dak is inge stort op de stelling, waarop vier mannen bezig waren met werken. Roovers. En nu eene rooversge- schiedenis Gij zult wel reeds gehoord hebben van den berechten Tiburzi, die sedert meer dan 20 jaar in de omstreken van Civita vecchia en Vilerbo zijn winstgevend be drijf uitoefent. Al de groote eigenaars van den omtrek betalen hem een jaarlijksche taks, anders zouden zij hunne eigendom men door brand zien vernielen, hunne werklieden zien vermoorden of zelf ge dood worden. Alhoewel, zooals hooger gezegd, M. Tiburzi sedert meer dan twintig jaren dat rooversbedrijf uitoefent, heeft het gerecht hem nooit verontrust. Nochthans gaat hij dikwijls naar Vilerbo, Civita-Vecchia en zelfs naar Rome, voor zijne zaken. Gedu rende den zomer ten einde het gevaar der moeraskoortsen te ontvluchten, gaat de kerel op reis naar den vreemde in 1889 bezocht hij aldus de tentoonstelling van Parijs en niemand zou in dien deftig ge- kleeden heer een roover uit de romeinsche campagna herkend hebben.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2