DE ZEERAAF. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 20 Juli 1895. 10 centiemen per nummer. 47sle Jaar, V 2795. Aan onze geachte inschrijvers lid leven van den II. Roclius Politiek overzicht. Militaire lasten. DE DENDERBODE ABONNEMENTPllMS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 trank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C VAK DE PUTTE-GOOSSENS, Rorte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPKIJ8 Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot, de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Puris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Aalst, 19 «Juli 1893. De Denderbode is wellicht nog het eenige nieuwsblad dat tot hiertoe geene betaling op voorhand heeft geëischt. Onze geachte inschrijvers weten het bij alle andere nieuwsbladen moet men op voorhand betalen. Bij Den Dender- bode was dat geen gebruik toen wij het blad van den heer Adolf Byl overnamen en dit heeft tot heden toe blijven be staan. Doch ter oorzake van de moeilijkheden die met zekere personen ontstaan en ook der verliezen die wij te lijden hebben, zijn wij gedwongen er heden veranderingen aan te brengen. De meeste moeilijkheden ontmoeten wij bij 't overlijden van oude inschrijvers. Wanneer wij betaling vragen van 't ver- loopene jaar, antwoorden de erfgenamen onsDe gazetten worden op voorhand betaald Men weigert vlahaf te beta len. Wij zouden gevallen kunnen aan halen die allen zouden venvonderen. Onze geachte inschrijvers weten nog- ihans dat buiten eenige uitzonderingen, niemand op voorhand betaalt en dat wij, buiten onze Stad, slechts laten ontvangen wanneer 't jaar verloopen is. Ook nog zekere personen vragen ons eene gazet, wij zenden ze gansch'tjaar en wanneer dan 't jaar verloopen is, weigeren zij te betalen. En wat staat er ons te doen 1 Een proces inspannen?... Wy kunnen het, maar wat last, wat werk zou ons dat niet veroorzaken Onze geachte lezers zullen begrijpen dat wij dien maatregel moeten nemen, eens deels om onze voorwaarden gelijk te stellen met deze van andere nieuwsbladen, ander deels om ons te verweren tegen de handelwijze van oneerlijke lieden, die denken dat wij onze werklieden niet moeten betalen en men ons de druk letters, 7 'papier en den inkt gratis levert. Niemand, denken toij, kan dit kwalijk nemen. Wij zullen dus in 't begin der aanst. maand Augusti aan onze geachte inschrij vers die nog niet betarild hebben, eene kwittantie voor 1893, vermeerderd met 10 centiemen voor de ontvangstkosten, door de Post laten aanbieden. Aan alle onze geëerde inschrijvers die »)X(«— 6e Vervolg. Zijn toon was zoo dringend, zijne waarschouwing sprak zoo duidelijk van een groot gevaar, dat Robert Fleming geen oogenblik aarzelde, maar zoo snel hij konden trap opsprong, twee treden tegelijk, lot bij den omgang bereikt had. Daar greep Som Combe hem bij den arm, trok liern in een lang. gewelfd portaal en wierp de eikenhouten deur achter hem dicht, op hetzelfde oogenblik dat zich een geweldige slag en een oorverdoovend gedruiscli deden hooren. Want toen do seinwachter, bovengekomen, eens rondzag, merkte hij al spoedig hoe de brcede golf, die daar schijnbaar zoo bedaard kwam aanrollen, juist het gevaar in haren schoot verborg, dut hij, door jaren lange bittere ondervinding wijs geworden,zoozeer had leeren vreezen. Hij had nog juist den tijd om zijnen gezel te waarschouwen en hem naar binnen te trekken toen die zwakke berg van watc;eensklaps in den rotsdam, waarop de vuurtoren stond, eencn hinder paal ontmoetend, als eenen berg omhoog rees cn over den eersten omgang heensloeg. Nu ziet gy het zelf, jongen, zegde Sam, toen hij de deur weer open deed. Vooreen frisch stortbad ben ik niet bang, maar in eene golf als deze, zijn mijne twee makkers verdronken, cn nu ligt zij altijd op de loer om mij ook te pakken. Maar kom, het gevaar is voorby laat ons nu eens gaan zien hee het boven op reeds betaald hebben en dan zullen betalen, gaan wij als premie gratis en franco toezenden Patroon tegen de Pest en andere ziekten. Wij hopen dat alle onze geachte inschrij vers de noodzakelijkheid van onzen maat regel begrijpende op eerste aanzoek zullen betalen om ons aldus werk en on kosten te sparen. Voor volgende jaren zullen wij de kwittantiën op 't einde van Januari aan bieden en wie dus ton onze Bureelc wil komen betalen,kan het doen gedurende de maand Januari. Parijs, 17 juli. Ingevolge de laatste onlusten in hel Quay-tier Latin, heeft de minister van binnenlandsehe zaken besloten, dat er bij elke betooging een poliliekommissaris aan 't hoofd der agenten zal staan, om zoo noodig de wettige sommaties te doen. Duitschland. Legencel. De legerwet is zaterdag in derde lezing aan genomen met 201 stemmen tegen 185. De eindstemming over het legervoorslel heeft zich door geen enkel bijzonder voor val gekenmerkt. Dat er bij de laatste stemming eene meerderheid van 10 stem men bleek te zijn, terwijl zij bij de tweede lezing slechts 11 bedroeg, vindt hierin zijne verklaring, dat van de oppositie twee leden afwezig waren, terwijl drie anti-semieten (onder wie Ahlwardt), die op reis waren om voor hunne zaak propa ganda te maken, nog in allerijl aankwa men om voor het ontwerp te stemmen. Nadat tie uilslag der stemming over het legervoorstel in den Rijksdag bekend was gemaakt, verlieten de sociaal-demo craten de zaal. Berlijn, 17 juli. De kanselier heeft in den Rijksdag ver klaard dat geenc nieuwe belastingen de voeding zullen treffen. Het woord voeding vervangt de gewone uitdrukking van belasting op het ver bruik. Dit is ten gevolge van het feit, dat bij de heropening van den Rijksdag eene belasting zal worden gelegd op de fabri- keering van den tabak, die als een voor werp van weelde aanzien wordt. den toren gesteld is. Zij klommen den wenteltrap op, van de eene ver dieping naar de andere, lot zij de lanteern bereikt hadden, waarin de lamp geplaatst was, omringd door lenzen en aan alle kanten beschut door groote cn s'crke glasruiten. De wind had nu vrij spel door de opening, waar een paar mannen bezig waren de aan gerichte schaê te herstellen, terwijl eene openstaande deur. die naar de galerij, rondom en onder de lanteern voerde, eene frische bries doorliet en de temperatuur hoven koel hield, in weerwil van de brandende zon nestralen. -- Nu zijn wij er, M Rob, zegde Sam. Zij zijn juist bezig aan de nieuwe glasruit, liet moet eene sterkf meeuw zijn, die daar doorheen vliegt. En dus heeft eene meeuw het glas gebroken,Ahe Terrc vroeg Fleming op ernstigen toon. Zij kwam er met een smak tegenaan, M.Fleming, gaf de toegesprokene met rappe tong ten antwoord en toen kwam het water en deed ons bijna stikken, niet waar Rob 1 Jawel, kameraad, zegde de andere man, terwijl hij met de handen langs zijnen frak wreef. En wij dachten dat w|j het licht nooit weêr aan zouden krijgen, vervolgde de eerste. Maar eindelijk gelukte het u toch, niet waar zegde Fleming koel. Ja, mijnheer, eindelijk brandde liet weêr. Het is niet lekker hier in den toren, bij zulk eenen storm, cn wij dachten eerst dat het licht weer uit zou gaan. Ilobcit Fleming zegde niets meer cn de mannen schenen niet op zijne vragen gesteld te zijn nei gingen met hun werk voort, terwijl Sam Comhe. met de handen diep in dc zakken gestoken, den bezoeker gaêslocg, die met de meeste aandacht de heele inrich ting bezag, in zijn notitieboekje eene losse schets Het aftreden van baron von Maltzalin, secretaris der schatkist, is zeker. Men zegt dat hij door eenen beschermeling van M. Miquel, ondersecretaris voor Elzas- Lotharingen, M. Schren, zal vervangen worden. Do dagbladen melden dat de minister van justicie geweigerd heeft eenen jood tot rechter te benoemen,omdat de tegenwoor dige omstandigheden niet toelaten een israëlietschen rechter aan te stellen. New-York, 17 juli. De Herald bevat een telegram, komende van den Amerikaanschcn gezant te Nica ragua, volgens hetwelk de president der republiek en de minister van buitenland- sche zaken nog altijd in de macht der opstandelingen zijn en in de gevangenis gehouden worden. Generaal Carola is als dictator uitgeroepen. De bevolking schijnt het nieuw gou vernement te steunen. De Amerikaansche konsul heeft bevel ontvangen eene afwachtende houding aan te nemen. Le Patriote - deelde de verledene week eene inlichting meè welke ons nog al gewichtig schijnt te wezen. Men beweert, schrijft Le Patriote - dat generaal Brassine een ontwerp van herinrichting des legers aan 't bereiden is. De minister van oorlog is, inderdaad voornemens aan de nieuwe Kamers de af schaffing der plaatsvervanging en den persoonlijken dienst voor te stellen. ••Wij wachten de formuul af. Van nu tot binnen een jaar hebben onze vrienden den tijd, doch niet meer dan den tijd, om hunne houding ten opzichte van dit vraag stuk voor te stellen. - Telkens wij een nieuwen minister van oorlog zien optreden, schrijft men hem ontwerpen van verzwaring der militaire lasten toe. Men is geneigd het te gelooven, want het spreekwoord zegtNieuwe meesiers, nieuwe teelten. Indien de heer minister van oorlog we zenlijk besloten heelt zijne voorstellen aangaande de verzwaring der militaire lasten te verdagen tot dat de nieuwe Ka mers, gekozen door 't algemeen en meer voudig stemrecht zullen optreden, dan handelt hij heel wijselijk. Immers gelijk men weet heeft de tegen woordige meerderheid in zaken van mili taire lasten verbintenissen aangegaan, welke zij niet verbreken mag. maakte van dc lamp met hare rellcktors en lenzen, en eindelijk, in gedachten verdiept, naar huiten ging op de galerij, welke door een hoog ijzeren hekken omringd een prachtig uitzicht bood op de gehecle baai. Wel, M. Rob, wat zegt gij ervan begon Sam, die hem gevolgd was en zijn stilzwijgen een half uur lang geëerbiedigd bad. Wat ik er van zeg 1 gaf de jonge man terstond ten antwoord ik geloof dat ik die lamp viermaal zoo veel licht zou kunnen laten geven, en dat zij dan ook ik den dikstcn ruist zichtbaar zijn zou. Wel zeker jongen lief, door haar viermaal groo- lei' te maken Neen, Sant, met,dezelfde lampmaar ik ben nog niet gereed niet mijn plan. Zoo Ik vermoed dat gij daar wel nooit mei ge reed zult komen Maar wat scheelt u, M. Rob De jonge man had zich verschrikt opgericht en zag den spreker vlak in het gezicht. Niets, Sam, niets, sprak hy haastig en richtte den blik wef-r naar de zee. Hij heeft hem ergens gezien, daar verwed ik wat voor! dacht Sam, niet zonder eene zekere onrust. Misschien staat hij wel ergens op de loer met zjjn kijkglas. Ik zal mij maar dom houden en een pijpke opsteken. Hij haalde een zwart gerookt stompke voor den dagen begon het uit zijne koperen tababsdoos kalm te stoppen, waarbij hij, zonderling genoeg, aar. de windzijdc van dc lanteern ging staan, waar men het strand het best zien. H'j had goed geradenRobert Fleming had het bovengedeelte van eene menschelijkc gedaante in het oog gekregen, halverwege de klip, v'.ak boven het donkere punt, dat den ingang naar de oude steengroef Meermaals werd de kwestie van den persoonlijken dienst opgeworpen, doch telkenmale werd zij verstooten. De laat ste kiezingen bekrachtigden deze uitspraak der katholieke meerderheid, want bijna overal ontvingen de kandidaten voor mandaat van zich tegen alle verzwaring der militaire lasten te verzetten en vooral den persoonlijken dienst te bestrijden. Wat er dan ook van de bedoelde inlich tingen zij, het schijnt ons hoogst recht- veerdig dat het ministerie aan 't Land, en dit vfiur de aanslaande kiezingen, zegge, wat het onder dit opzicht besloten heeft. Wij zeggen hel ministerie, oindat onbe twistbaar de heer Brassine alleen de ver antwoordelijkheid van zulken gewichtigen maatregel niet dragen kan. De eerlijkheid, de rechtzinnigheid ge bieden aan ons katholiek ministerie dat het zich, vóór de kiezing, klaar en duide lijk uitdrukke over zijne inzichten in zake van legerherinrichting. Het nieuwe kiezerskorps moet goed in gelicht wezen vooraleer het uitspraak doe. Zwijgen en dan, nade kiezingen een ontwerp van hervorming des legers voor stellen, waarbij de lasten merkelyk in manschappen en geld zouden verzwaard worden, dat ware eene schreeuwende on- rechtveerdigheid. Geene katten in zakken verkoopen, zeggen wat men wil en indien dan do meerderheid des volks zich gunstig ver klaart aan den persoonlijken dienst, dat men hem dan inrichtte Wat ons betreft wij twijfelen er aan dat de meerderheid des kiezerskorps zich gunstig verklaren zal aan de verzwaring der militaire lasten; immers men weet Ie' wel dat de persoonlijke dienstplicht ons onvermijdelijk naar 7 alleman soldaat zou voeren, 't geen door gansch 't land verworpen wordt. De overgroote meerderheid des lands is anti-militarist en het zou niemand moeten verwonderen moest het nieuwe kiezers korps zich gunstig verklaren aan de af schaffing der loting en de inrichting van een vrijwilligers om aldus tot eene doel treffende vermindering der militaire lasten te geraken AI. Ueernaert.Verscheidene dagbladen der hoofdstad hebben op 't ein de der verleden week liet gerucht ver spreid dat de heer Beernaert, minister van financiën,zijn ontslag had genomen. Dit gerucht schijnt van allen grond ont- aanduide. Hij zou de gedaante niet opgemerkt hebben, indien de zon niet zoo helder geschenen cn zich wcörsjiiegeld had in de gepolijste koperen buis van eenen grootcn verrekijker, die naar dcu vuurtoren was gericht. Robert Fleminc zegde niet bij zijn eigen dat liij zich maar dom zou houden cn doen alsof hij niets merkte: maar hij voelde, terwijl hij daar tegen het traliehek ken leuude, dat zijn gelaat nauwkeurig werd opgeno men door den man, in wicn h(j zijnen mededinger, zooniet zijnen doodvijand vermoedde. Eii terwijl hij dc kalme zee gaèslotg en de blauwe lucht, waar de meeu wen vrolijk rondzwierden, dacht hij over Morgan Prciss, over den (invloed, dien deze in liet dorp had weteu te krijgen, over zijnen rijkdom cn zijne aanma tiging, cn, over de laaghartige misdaden, waarvan hij hem in stilte verdacht. Zijne overpeinzingen omtrent Morgan l'reiss waren verre van aangenaam maar zy waren als versch gevallen sneeuw, vergeleken met de gedachten van den man, die hem door zijnen verrekijker gaéslseg. Sam Combe rookte intustclien kalm voort, met het onschuldigste gezicht van de wereld van tijd tot lijd liep h|j eens naar den anderen kant, om te zien of hel werk van zijne twee helpers goed vooitging hij was juist bezig opmerkingen daaromtrent te maken, toen Fleming bij hem kwam cn hem voorstelde naar den wal terug te keeren. V. Het mocht eene zonderlinge plaats hecten, die Mor gan l'reiss voor zijn huis gekozen had. Omstreeks 1B0 jaar geleden had de toenmalige eigenaar van het land ontdekt, dat de klip aan den zeekant bijna geheel Dit goeden leisteen bestond, cn ten gevolge van deze ont bloot te zijn. De correspondent van Hf.i Handelsblad logenstraft dit nieuws en drukt zich volgender wijze uit •-Ik kan u verzekeren, dat de achtbare minister, indien hij van het bewind afziet, beter zijn uur zal kiezen. - Ik ontken niet dat M. Beernaert niet somtijds den last der regeering zeer zwaar op zijne schouders voelt drukkenmaar hij is al te verkleefd aan het land om in de tegenwoordige omstandigheden af te treden. Hij wil de herziening tot een goed einde brengen. Hij zal er in gelukken, daaraan twijfelt niemand. - Eene andere reden, die voldoende zou zijn om M. Beernaert te beletten op het oogenblik zynen post te verlaten is, dat wij van dag tot dag de muntcrisis kunnen zien losbersten tengevolge van de daling op het zilver. De achtbare minister van financiën zal er eene eer in stellen aan het bewind te blijven om dien slag af te keeren, en dank aan zijne behendigheid mogen wij hopen, dat de muntconventie zal likwi- deeren zonder dat wij uit dien hoofde al te groote verliezen te lijden hebben. - De Journal de Bruxelles deelt het volgende meè Een blad dezer stad heeft gemeld dat de heer Beernaert zijn ontslag aan den Koning bad gezonden. Daar is niets van. De achtbare eerste minister zou er niet kunnen aan denken af te treden, zoo lang het herzieningswerk niet voltrokken is behalve, meenen wij, ingeval de onwil der Kamer het voltrekken der her ziening moest onmogelijk maken. Dit laatste gelijkt zoo wat aan eene be dreiging. De Cournier de Bruxelles, van zijnen kant, houdt integendeel staande, dat zoo dra de herziening een voltrokken feit zal wezen en wellicht nog in den loop dezer week, zelfs vooraleer de kieswet te behandelen, de heer minister van finan ciën zijn ontslag Z. M. den Koning zal aanbieden. De heer Lejeunc minister van rechtswezen zou ook aftreden. Als hunne opvolgers worden aangewe zen de heeren Ancion, Begerem, Nyssens en De Sadeleer. M. de Burlet zou aan 't hoofd des ministeries staan. Naar het schynt zou het de ver moeidheid niet alleen zyn die M.Beernaert aanzet om rust te nemen. Reeds zou hij van over weken dit besluit hebben geno men tengevolge van de weigering der meerderheid om de vertegenwoordiging der minderheden in art. 18 der Grondwet te schrijven. dekking had hi) dc lei laten uitgraven en er zijn voor deel meë gedaan. Wel een eeuw lang had men dit werk voortgezet, hoe langer hoe verder landwaarts gaande aan den eenen kant van het kleine rivierke, dat zynen weg vond langs eene smalle bedding niet veel meer dan eene kloof in de steenlagen, waardoor bet kabbelend voortspoedde naar de zee. Zoo was langzamerhand de leisteen afgeknabbeld, en er was eene groote ruimte ontslaan, ontoeganke lijk, behalve door dc smalle ogening aan den zeekant, eene spleet niet vee! breeder dan een voet of ariit. De weg, waarlangs de uitgevravcn leisteen vroeger naar liet dorp werd gevoerd, was onbruikbaar geworden sommigen zegden len gevolge ccncr landverschuiving; ja, er waren menschen.die beweerden dat z(j in eenen zekeren nacht den slag hadden gevoeld, zonder in hunne onschuld te vermoeden dat, eene lading poeier de verwoesting had teweeggebracht. Een stout onderzoeker zou misschien de steengroef hebben kunnen bereiken rtoor de smalle kloof waarin het rivierke voortstroomdemaar dit hadde dan een onverveerde klauteraar moeten wezen die niet opzag tegen een onverwacht stortbad, dat hem doornat ge maakt en misschien wel meegesleept zou hebben. Ook zou eene dergelijke poging alleen mogelijk ziju na langdurige droogte wanneer het water met den ge wonen overvloed naar de zee stroomde, zou het gek kenwerk zijn, den tocht te willen wagen. Hier was liet, dat Morgan l'reiss, nadat de steen groef ongeveer vijftig jaren verlaten was geweest, met verlof van dc {overheid eigenhandig zijne woning had gebouwd, met behulp van verspreidde brokken steen en van bet bout, dat hij op het strand wist machtig le worden. (Wordt voortgezet..)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1