Aan onze geachte inschrijvers Het leien van den II. Roclms Een en ander. Kaatsspel-Esplanadeplein Allerhande nieuws. Voor wat de wollige vits aangaat,deze is, even als de inkarnaaiklaver bijzonder ge schikt,om in de lente en zelfs in den win ter uitmuntende diensten te bewijzen.Over' den aard van den grond is zij in 't geheele niet moeilijk en zij weerstaat aan de grootste droogten. Deze voederplant wordt gezaaid van juli tot einde september en men oogst ze in april en mei. Men gebruikt gewoonlijk 120 kilogr. vitsen gemengd niet 65 kilogr. winiergerst. Men kan zich de wollige vits bij onze zaadhandelaars gemakkelijk aanschaffen. Men meldt uit Hasselt De biggen, die sinds een veertiental da gen tegen 8 en 9 fr. verkocht werden,zijn op de laatste varkensmarkt, 14 tot 10 fr ■etaai geworden. Fr is te ons ook opslag in de vette var kens. Dit alles is goed nieuws voor de landbouwers. Voegen ij hierbij dat, dank aan de laat-re regens, het nagras in de beemden vee! tujgewonnen heeften eene goede op breng o la .1 oorzien. De ücnderbode is wellicht nog het eenige nieewsblad dat tot hiertoe geene betaling voorhand heeft geëischt. Onze geachte inschrijvers weten het bij alle andere nieuwsbladen moet men op ru'iy/iu/i'l betalen. Bij Den Dender- hr. i" :at geen gebruik toen wij het heer Adolf By l overnamen A tot heden toe blijven be 1 ie'- .orzake van de moeilijkheden ■otz'-kere personen ontstaan en ook df lieze die wij te lijden hebben, zijn ged\ .neen er lieden veranderingen aan te brengen. moeilijkheden ontmoeten wy I den van oude inschrijvers. -■•Vaaneer wy betaling vragen van't ver kopen/ iaar, antwoorden de erfgenamen aas!/r (inzetten tetorden op voorhand Men weigert vlakaf te beta- ;i ij zouden gevallen kunnen aan- hu'en do allen zouden verwonderen. uize geachte inschrijvers weten nog- '..liten eenige uitzonderingen, voorhand betaalt en dal wij, Stad, slechts laten ontvangen jaar verloopen is. zekere personen vragen ons - wij zenden ze gansch'tjaar waii-icer dan 't jaar verloopen is, ivi; zij te betalen. iOi - at staat er ons to doen Een .nspannen?... "Wy kunnen het, 1 - .v .i last, wat werk zou ons dat aken? geachte lezers zullen begrijpen iaf wij dien maatregel moeten nemen, ei.- 1 els om onze voorwaarden gelijk te t.- meteze van andere nieuwsbladen, els mi ons te verweren legende '•mie!wijze van oneerlijke lieden, die - e. wij onze werklieden niet .'"••■-.en .-' den en men ons de druk- 7 papier en den inkt gratis bod blad van en dit I wij, kan dit 'tul, denken iacalijk nemen. Wij /niien dus in 't begin der aanst. maand Aucustiaan onze geachte inschry- niet betaald hebben, eene biatie voor 1898, vermeerderd met entiemen voor de ontvangslkosien door de Pust laten aanbieden. Aan alle onze geëerde inschrijvers die reeds betaald hebben en dan zullen alen, gaan wij als premie gratis en from j toezenden Patroon tegen de Pest en andere ziekten Wij h' i dat alle onze geachte inschrij vet di zakelijkheid van onzen maat- I pende op eerste aanzoek dl.n om ons aldus werk en on- kosu iren. jende jaren zullen wij de op 't einde van Januari aan- ie dus ten onze Bureele wil ■n.kan het doen gedurende de ii.v; ari. Verplicht. stemrecht. Om te zien hoe nuttig, hoe noodzakelijk het was, zegt Het Handelsblad de verplichte stemming in de nieuwe kieswet le bepalen, blijkt uit hel volgende voor beeld ons door Frankrijk gegeven. Binnen eene maand, den 20 augusti, zal er in Frankrijk eene zeer belangrijke Een uur en half schofttijd is dus d herziening plaats hebben, want gansch I gend noodzakelijk voor den werkman de Kamer moet vernieuwd worde". I)0 wm.kliertc„ der Vlasspinnerij i, Van heden af doen vooral de katholieke gazetten hun uiterste best, ten t inde de hooge standen uit hunne onverschilligheid op te wekken en hun toe te roepen ver geet niet dat ééne enkele stem misschien over het lot onzer partij beschikt! Men mag inderdaad niet vergeten, dat de jongste republiek werd uilgeroepen met ééne stem meerderheid, terwijl een tegen strever van de republiek aan eene kleine behoefte stond te voldoen Welnu, zoo korzichtig en tevens zoo weinig vrijheidsgezind is bet rcpubli- keinsch ministerie, dat het de kiezingen van augusti op dit tijdstip heeft vastge steld, omdat alsdan de kiesgerechtigde miliciancn nog in dienst zijn en eerst in de volgende maand huiswaarts koeren. Het Fransch ministerie vreest de slem der vrijgediende milicianen en het rekent op de onverschilligheid der hoogere standen, die in augusti gewoonlijk in de badplaatsen of op den builen verkeeren en zich voor eene kiezing, hoe belangrijk ook niet geerne verplaatsen. Zeer leerzaam voor ons, maar weinig vleiend voor u, heeren Franschen ehot. De Monileur be houdende regeling der staats- van 1889. Deze begrooting •?n boni of overschot van fr. >7 zegge vijftien miljoen, ?rd vijfduizend, twee en der ven en dertig centiemen. De Ré for me verzekert .ve invoering van de veertien- •iskaart, tegen vastgeslelden teel het spoorwegnet van den 1 een overgrooten bijval be- t ontzaggelijk veel gebruik i t. Ook spreekt men reeds van üjke kaart in te stellen voor •n van acht dagen, ten prijze >0 en 80 fr. aarten zouden niet minder bijval Bekentenis. Do vermaarde Fransche wijsgeer, V. Cousin, eens in deu hof der Sorbonne wandelende met eenen leeraar, zag eenen jongen priester voor bijgaan. Eensklaps stilstaande, zegde hij tot zijnen gezel Wij hebben gansch ons leven de wijs begeerte geleerd en getracht het heslaan der ziel le bewijzen wat doet.intusschen, die jonge priester en waar gaat hij i Hij gaat de ondeugd bestrijden in de ziel van eenen booze, de bekoring in eene ziel die nog niet bedorven is. En wij zouden die mannen in het water willen werpen Het ware beter dat men er ons inwierp, met eenen steen aan den hals. Laat ons eerlijk genoeg zijn oih te erkennen wat zij voor de zielen doen, terwijl wij ons afbeulen om het besvijs van het bestaan der zielen te vinden. Opgedragen aan onze liberale schijnge leerden wier eenige wijsbegeerte bestaat in den kreet haat aan den priester r%ve© DuitKclie genees- heeri-n. De doktoren Asseman en Boens, hebben te gelijk en onafhankelijk i elkadr gevonden dat de meeste per sonen, die door don bliksem getroffen, schijnbaar dood zijn, tot het leven terug geroepen kunnen worden door de kunst matige ademhaling toe te passen, zooals men dat bij de drenkelingen doel Onder ander is dit met goed gevolg beproefd bij eenen trompetter te Berlijn." Verwereldlijking. Inliet verwereldlijkt hospitaal van den H.Geest, te Rome, waaruit de religieusen zijn verdreven en waar thans ziekenoppassers dienst doen, zijn verscheidene gevallen van mishandeling van zieken voorgeko men, welke den dood tengevolge hadden. Zelfs de liberalen erkennen do feiten, noemen de datums, de uren en de namen! Zoo hebben de oppassers eenen armen zieko, die s avonds om 11 ure uit zijn bed n 21 viel, eerst 's morgens ten vier ure weer in zijn bed gelegd. Kort daarna stierf de man. Het gerecht stelt een onder zoek in. Toen dc religieusen de zieken verpleeg den, is een dergelijk gerechtelijk onder zoek nooit ncodig geweest. Zelfs voor dezen die in de nabijheid van hun werkhuis wonen, is een uurtje te weinig, het gebeurt soms ook al eens dat, om de eene of andere reden, het middag maal op tijd Piet klaar is. en dan ook moet alles n.et express binnen gespeeld worden. Een uur en half schofttijd is dus drin- ind noodzakelijk voor den werkman. De werklieden der Vlasspinnerij in de Brussolsclieslraat, der Kousen weverij van den lieer D'Haese-Blommaert, enz. enz. genieten sedert lang ander half uur schoft- lijd. In de Katoenspinnerij- en Iwijnderij der Keizerlijke Plaats, (MM Van der Smis sen), is het ander half uur schofttijd ook ingevoerd in deze voege dat de werklieden oin 1 ure moeten binnengaan en zich voor hunne werktuigen bevinden wan neer zij om 1 1'- ure in beweging worden gebracht. Het is voldoende dat men zich bij tijde aan zijn werktuig bevindt. Nu heden ligt bedoelde Spinnerij stil, 't geen grootelijks te betreuren is voor de 250 a 300 werklieden die er werkzaam zijn. Wij moeten er bijvoegen dat de werklieden er goed werden behandeld en beter betaald der elders. De werklieden der Vereenigdc Spinne rij en Garcntwynderyen.'Vaart en Tragel, genieten, naar men ons verzekert, een uur en een kwaart schofttijd. Volgens ons is dat een kwaart uurs te weinig.Wij kennen werklieden die eene kleine halve uur verre van de fabriek op den Tragel wonen. Die menschen hebben dus 15 mi nuten om hun middagmaal tc gebruiken, zeggen wij liever, binnen le slokken.Lan ger mag het niet duren of ze komen te laat en boet is er 't gevolg van. Waarom hen die 15 minuten meer rust blijven weigeren?... Wij zijn verzekerd dat wanneer men tot die werklieden zeg gen zal Ge gaat te middag één uur en hall schofttijd hebben, dus een kwaart uurs meer, doet u best werkt wat vlugger door om dit kwaart uurs in te winnen, dat allen er zullen meè instemmen en nog meer werk afleggen dan vroeger. Met azijn vangt men geen vliegen,maar wel met zoetigheid. Wij verzoeken dus, in naam der men- schelijkheid, alle fabrikanten, meesters cn werkbazen, 't is gelijk welken stiel men uitoefent aan hunne werklieden des mid dags ander half uur schofttijd te verlee- nen. Wij raden den werklieden aan het aan hunne meesters beleefdelijk te vragen en wij zijn overtuigd dat, buiten hier en daar oen zou Kelder, smaus of anjevé, het allen zullen toestaan. CLI It DER Zondag 23 Juli 1893. Om 2 1/2 ure. René Parent,Hofstade,tegen Vereeeken, Schoonaarde. Om 3 1/2 ure. B. Racs, Opwijck, tegen L. De Smedt, Ereinbodegem. Om 4 1/2 ure. De twee winnende partijen. Ken wenteltrap in een der New - 5 orksche statiën is door middel van elektriciteit zeer handig veranderd in een vervoermiddel dat de reizigers naar boven brengt, zonder dat zij een voet heb ben te verzetten. Men stapt op de onder ste trede en wordt, met eene snelheid van 35 centimeters in de seconde, naar boven gebracht. Deze inrichting werkt zoo ge makkelijk en zeker, dat zelfs kinderen en bejaarde lieden zonder moeiel ijk heden zich vervoeren laten. De lengte van den trap is 16 meters, de hoogte 6 meiers. ScholItij<l. Meer dan eons is de noodzakelijkheid ingeroepenjgeworden van aan de werklieden, 't is gelijk welken stiel zij uitoefenen, des middags, eenen schofttijd van te minste ander half uur te verleenen. Een uurtje schofttijd is te weinig. Talrijke arbeiders wonen op afstan den van soms 20 minuten van hun werk roor gaan en koeren zijn er 40 minuten noodigen er blijft hen dan 20 minuten over oin hun middagmaal te gebruiken of, om zoo te zeggen, met haaste binnen te slokken. Aan oen gesprek van vrouw cn .inderen valt er ook niet te denken, want voor weinig tijds dat het duren mocht,zou men op 't werk le laat aankomen. Die.menschen kennen dus bijna de ge noegens van den huiselyken haard niet; 's morgens vroeg naar 't werk 's mid dags het middagmaal komen inslokken on weer weg; 'savonds fhuis komen en dan vermoeid naar 'l bed om 's anderdags, bij t krieken van den dag, weer op te trek ken en 't zelfde van daags te voren te her beginnen. Itraiidver/.ekerlng. - in dien onze Stad de brandverzekering hadde ingericht dan was zij voorzeker geruï neerd geweest in 1892. Inden nacht van den 7 tot 8 september, brandden de ma gazijnen at der katoenspinnerij op de Vaart. De schadevergoeding die er afte duimen viel, beliep tot meer dan 750 duizend fr. Zulk eene brandramp en de bankroet ware onvermijdelijk Maar de Stad zou die groóte nijver heidsgestichten en magazijnen niet ver zekeren, zegt men.... Goedmaar hoe zou men dan die 150 of 250 duizend franks premiên ontvangen, want 't zijn die ge stichten die er het grootste aandeel in betalen Met de minderheden zouden de feesten oprecht Aalslersch worden Een goed gedacht Voor Taal en Vrij. heul, 't- Land van Riem en de Cathari- ntslen zouden die chineezerij dezen win ter ten Schouwburge kunnen vertoonen Wij hebben het stelsel der geeven- redigde vertegenwoordiging al dikwerf hooren aanprijzen als een opperste goed, maar nog nooit hebben wij zijne voor- staanders hooren uitleggen hoe men het regelen zal daar waar er meer partijen van gelijke getalsterkste bestaan dan er leden te kiezen zijn. Zou men ons dat niet willen uitleggen? Itccliterlijkc Icronijk. Brigadier, vous avez raison Gendarmen der brigade II. in Limburg, waren tegen hunnen kommandant, briga dier X..., opgestaan, hadden hem eene rammeling gegeven en zelfs zijne vrouw, die er tusschen kwam, eenige oorvegen toegediend. De twee gendarmen, die alzoo hande lend optraden, werden door den brigadier aangeklaagd en door den krijgsraad van Luik veroordeeld tot 2 jaren inlijving bij eene luclitcompagnie. Degene, die de vrouw sloeg, kreeg daarenboven 8 dagen gevangenisstraf. Wettelijk besluit. Bij koninklijk besluit van 21 Juni is een pènsioen van 555 fr. verleend aan den eerw. heer L. Vandenabeele, gewezen godsdienstleeraar bij de middelbare meis jesschool, te Aalst. Priesterlijke Benoemingen Zijn cuadjutor benoemd te Mespelaere, de E. H. O. Van Waeynberghe, coadjutor telddergem te Iddergem, de E. H. L. De Bruyne, priester in het Seminarie. Botermarkt. Heden zaterdag werden 731 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5870 kilogr. Bijvoegsel. Aan ons num mer van heden behoort een by voegsel. Aï»lsi. Maandag 11. reed door onze Stad een wagen beladen met eenen reusachtigen ijzeren ketel en bespannen met 14 peerden. Ketel en wagen wogen te samen 23 duizend kilogr. De/.e ketel van zonderlingen vorm is bestemd voor het suikerfabriek La Ruche, De Biekorf, te Gent. Te Oeuin.Ter gelegenheid der62e verjaring der inhuldiging van Z. M. Leopold I, Koning der Belgen, werd vrijdag in onzeSt-Martinuskerk.om 11 i/s ure, een Te Deum gezongen, welke dooi de Burgerlijke en Militaire Overlieden en de Pupillenschool des legers werd bijge woond. A.alsl. Eenige dagen geleden werd ten nadeele van den heer Fabry, Grisarstraat te Anderlecht, een ponev en rijtuig gestolen door twee onbekenden. Woensdag namiddag kwam hier te Aalst een der dieven aan en bood ponev en rijtuig tegen eenen bespottelijken prijs te koop. Door onze Politie ondervraagd zocht hij allerhande uitvluchtsels hij beweerde bij hoog en hij laag de zoon te zijn van een welgekenden grooten koopman in peerden van Gent, enz. Doch niet tegen staande stelde onze Politie hem in ver zekerde bewaring. s'Anderdaags las men in de dagbladen den diefstal van peerd en rijtuig te Anderlecht-Cureghem en de kerel werd opnieuw ondervraagd doch was weldra verplicht te bekennen dal hij den diefstal bedreven had. Onmiddellijk werd hij naar Brussel overgevoerd en in handen van 't Parket geleverd. Heden zaterdag voormiddag is de schaliedekker Karcl-Lod. De Smet. oud 39 jaren, werkzaam aan de hofstede, vroeger eigendom der gebroeders Uytter- sprot, Geerardsbergsche steenweggalhier, door eene verkeerde beweging van het hooge dak gevallen. De Smet heeft ernstige wonden aan het hoofd bekomen die nogthans zijn leven niet gansch in gevaar stellen. Concert. Programma van 't Concert t welk zal gegeven worden op Zondag 23 Juli 1893, om 11 1/2 ure, ter uroote Merkt, door onze Koninklijke Harmonie, onder de leiding van lieer F.-L. Van den Bogaerde. 1. Marche Militaire 2. Ouverture, La Part da diable. Aubcr 3. Aurore de ohasse Canivez. 4. FanUisie. Le Puits d'Amour. f)alfe 5. Colonel, Polka. Ilervé. r,f®8liva' te gelegenheid van de inhuldiging der nieuwe brug op den Gent- schensteenweg, te Aalst-Schaarbeek, op Zondag J 3 Oogst aanst. De Harmonie, Fiinfuar- en Zangmaatschappijen welke er willen deel aannemen moeten hare bijtre ding laten kennen vóór 5 Oogst, aan den Sekretaris, den lieer Amaat Leleu, Gent- schensteenweg. Er zijn 110 fr. premiën te verloten. I>e personen lijdemle aan bloedeloosheid, verslapping, bleekzucht hartkloppingen, hoofdraaingen, ruischen der ooren en vooral de dames aangedaan van onregelmatigheden in de tijdstippen kunnen niets beter nemen om te genezen dan de pil van Dr Raphael die het eenige middel is om het bloed te verrijken en de krachlen te herstellen. Te verkrijgen in alle goede apotheken. BITTER ORIENTAL is de beste. Het groot lot. Het groot lot van 100,000 fr. der leening van Brussel is gewonnen door eene spaarmaatschappij van Namen, bestaande uit 52 leden met 100 aandeelen elk aandeel zal dus 1000 fr. krijgen. Goede maatregel. In zyne ge hei me zitting van 'maandag, heeft de gemeenteraad van Brussel besloten twee experten te benoemen, die bijzonder zul len zorgen dat or geen onrijp fruit ver kocht wordt. Dat dient overal gedaan te worden. Jeugdige dief. Een jonge schurk heeft woensdag van eene uitstalling op den Waverschen steenweg, te Brussel een pak gestolen dat 19 lijnwaden mans hemden bevatte. Hij vluchtte aanstonds weg met zijne twee medeplichtigen, die hij gelast had de wacht te houden De drio kleine schurken waren opge merkt geworden door twee kooldragers «Jie hen aanhielden op den oogenblik dat zij dicht bij het Nationaal schiethuisin een tarweveld verscholen, hunnen buit gingen verdeelen. Ofschoon nog maar 12 en 13 jaar oud, waren zij op liet policiobureel reeds oude kennissen. Wanorders. Donderdagavond, had in de Zavelstraal to Brussel, een tooneel van erge wanorders plaats. De patroon eener herberg dezer straat had de hulp van eenen policieagent moeten inroepen, om twee karabiniers uit zijn huis te zetten, die er zich alles behalve rustig gedroegen. Op den dorpel der deur gekomen,bracht een der karabiniers den policieagent eenen zoo geduohten stamp toe op het hoofd, dat deze eenige stappen verder ten gronde rolde. Een handelaar der omstreken, de heer S., hield dea plichtige aan. Aanstonds trok liet volk dat middelerwijl was toege stroomd, partij voor den karabinier legen den heerS., Deze zou voorzeker mishan deld geworden zijn,indien de policieagent, ofschoon erg gewond, niet ware toege sprongen en hem geholpen had. Beiden geleidden den overtreder naar den post der kazerne. De heer S had groote moeite om ongehinderd zijne woning te bereiken Zoo dreigend was dc menigte. Over eenigen tijd werd te Laeken eene maatschappij gesticht, bestaande uit jonge werklieden van deze gemeente, van Schaarbeek en van Molenbeek. Tengevolge van een geschil hadden de Schaarbekenaars hun ontslag gegeven,om elders eene nieuwe maatschappij te gaan stichten en dit bracht de vijandschap tot haar hoogste punt. Dinsdag nu, ontmoette de voorzitter dei- oude maatschappij, zekeren Lejeune, een lid der nieuwe groep. De gezellen van den voorzitter, zes of zeven in getal, vielen Lejeune te lijf, sloe gen hem tot dat eensklaps een der aan randers, zek re Bascourt, door eenen messteek getroffen, bloedend neerviel. Dit deed de aanranders terugwyken, doch de woede van den gekwetste werd des te grooter. Andermaal wilde hij Lejeune aanvallen doch deze voor zijn leven beducl:!, bracht Bascourt. twee nieuwe wond n toe, eene in het hoofd en eene in den s houder. De gekwetste werd stervend naar het gasthuis gebi acht. Demoordenaar is ge vlucht. Gehei) ie stokerij. Op den wijk Roosen, te L ikeren, in eenen molen is eene gehein e jeneverstokerij ontdekt, waar dageli_ \s 5000 liters jenever konden gestookt worden. De gesmokkelde rechten loopen nog al hoog, en de ikelijk zullen de personen die in de zaak betrokken zijn, er niet gemak kelijk afkomen. De stoker werd aangehouden en achter de grendels gezet. Toen de politie verge zeld van de accijnsbedienden binnenkwam was de te verveerdigen jenever juist in gisting,en maakte men toebereidselen om het vocht af te stoken. De hisKrie verwekt natuurlijk eene niet geringe opschudding in de stad. Ges hiedenis van eene bedelares. Welke walgelijke vrekkigheid bij som mige menschen aangetroffen wordt De gezondheidskommissie van Brugge, waarvan M. Gilloman aan 't hoofd staat, was eergisteren bezig in de Jan Boonin- straat, achter de kerk der Paters Discal- sen, Ezelsiraat. In den namiddag vielen de mannon binnen bi. eene vrouw, - Lamme Anna genaamd, omdat zij een weinig lam is en al gaan 1 aar been laat sleepen. die bedelt en veel aan de kerkdeuren, bijzonderlijk aan St-Jacobskerk. Lamme Anna woont in de ge noemde an Booninstraat in een klein huizekei), bestaando uit keuken dienende voor slar pplaats, en een zolder 't Was er vuil, stinkende vuil, en wie er binnentrad werd een geur gewaar, die verre van aangena am was, cn moest de bedenking maken dat de bewoonster zwart van armoede was en alle medelijden en onder stand weerdig. De mannen van de gezondheidskom missie bemerkten seffens dat er hier eene goede schommeling te doen was. In de woonplaats lagen lioopen vodden, oude potten en pannen. De zolder zat opgetas met vuile stinkende slunsen. In de keu .en stond eene kas, die zoo vol geprest hing dat haar inhoud van arduin scheen De Las werd geledigd en de vodden werden op straat gegooid en men haalde uit dit meubelstuk en van onder die vuiligheid 115 nieuwe hemden 57 geheele kleede ren 70 rokken 40 lijven 70 nieuwe slaaplijvekens 11 nieuwe katoene sar- giën 7 nieuwe wolle sargiën 50 nieuwe witie vrouwenmutsen 20 kapmantels 31 schorten 32 paar kousen 8 paar goede schoenen. Het wijf liep geheele dagen met slunsen aan haar lichaam en met schoenen waar hare bloote teenen door staken. Lamme Anna had niet alleen dien grooten voorraad kleedingstukken, maar zij had nog andere middels. Rond 5 ure vond men op den zolder, in een versleten eemer, een blikken doos en twee lijnwaden zakjes, waarin stak 295 fr. in stukken van 5 fr. 278 fr. in stukken van 2 fr. 636 stukken van 1 fr. 213 halve franks te samen 1,422 fr. Het was niet al, men kwam latei* nog op vier andere ponken, zoo dat men eene somme te zamen had van 5,040 frank, zegge vijf duizend en veertig frank. Dagelijks ging de - sloore bij de arme gebuurs koffie en een beetje boter schooi en en men vond in de keuken en onder de vodden een pot met vleesch, dat bedor ven was, beschimmelde brooden, ver scheidene pakken chocolade, enz. Deze chocolade werd eergisteren namiddag uitgedeeld aan de vrouw-lieden en jongens, die de schommeling bijwoonden en ver stomd stonden als zij hoorden wat men vond. Als men haar berispte over hare wal gelijke handelwijze, antwoordde de schaauitelooze vrek Mag ik dan niet sparen Sparen Men heeft twee volle voeren vodden weggevoerd. En is niet geloove lijk als men het huizeke ziet, en noglans t is waar twee volle wagens slunsen zijn naar de meslzaat gevoerd, waar zij met de vuiligheid die zy bevatten, zullen verbrand worden. Onder de vodden werden twee pullen petrool gevonden en eenige doosjes stek jes zoo droog dat als de onderkommissaris M. Fontier, die geheel den nacht bij den kuisch gebleven is, een doosje liet vallen van de schouw, die in brand schoot. De vodden werden dus verbrand. Het geld en de kleedingstukkenzynvoorloopig in handen der wet. De kleedingstukken zullen ongetwijfeld naar de godshuizen gaan. Schrikkelijke moord. Een man door messteken doorboord. Moord poging op eenen herbergier. De moordenaar op de vlucht. Het par ket. Dijnsdag morgend, heeft men op hel gehucht Acht zalighedenonder Calmphout, het lijk ontdekt van eenen man, wiens lichaam met messteken was doorboord. Men verwittigde den veldwachter, alsook den bevelhebber der gendarmen en den dokter, welke liet lijk dadelijk naar het geincentenhuis deed voeren. Aldaar bestadigde men dat liet lijk met niet minder dan 10 messteken was door boord, waarvan er eene in den onderbuik was, zoo erg, dat de ingewanden er uit hingen. De moordenaar moet met eene bar- baarschc wreedheid zijn slachtoffer hebben afgemaakt. Oogenblikkelijk na deze ontdekking werd er een onderzoek ingesteld. Het was Karei Reyssens, herbergier en baardscheerder, welke de herberg Acht Zaligheden, houdt, welke de meeste inlichtingen over de misdaad kon geven, te meer daar hij ook- bijna het slacht offer was van den moordenaar. Sinds eenigen tijd kwam het slacht offer zich laten scheren bij K. Reyssens. Men denkt dat het een lands werkman is, die van de eene op de andere hoeve gaat werken. Nu maandag kwam hij wederom in de herborg, maar ditmaal vergezeld van eenen tweeden persoon, ingsgelijks onbe kend. Het was reeds 10 ure, het slachtoffer zegde aan den moordenaar van weg te gaan, daar de inwoners moesten gaan slapen. Er was niet de minste twist tusschen beiden. Zij verlieten alsdan de herberg. Een weinig nadien kwam de baas buitcngeloopen, daar men eene zyner ruiten insloeg en erg aan 't. wisten was. Op hetzelfde oogenblik,kwam de moorde naar naar hem toegeloopen. Reyssens moest alsdan langs de achterdeur binnen- loopen Een weinig nadien hoorde hij niets meer. Men denkt dat de moord toen reeds bedreven was, Het parket van Antwerpen, verwittigd geworden, is maandag middag naar de plaats van den moord gegaan om een onderzoek te doen. Nadere bijzonderheden. De twee onbekenden, tusschen welken het geheimzinnig drama is afgespeeld waarvan wij hooger spreken, waren des avonds, rond 7 ure,in de herberg dc Acht Zaligheden, gehouden door den baard scheerder Reyssens, gekomen. Een hunner, de verslagene was doer den herbergier min of meer gekend, ten minste van aanzien, daar hij zich reeds twee of drie maal door hem had laten scheeren. Wanneer hij tot zijnen gezel het woord richtte, sprak hij duitsch met andere personen sprak hij hollandsch. Terwijl zij in de herberg van Reyssens waren kwam daar ook de brouwer Van Haert binnen. Deze, gelijk dit het gebruik is, betaalde voor al de aanwezigen een glas bier en tot belooning begon de bede laar, die den vermoordde vergezelde, hem uit te dagen en te schelden voor boer,enz. Hij volgde zelfs Van Haert op, toen deze heenging, doch keerde na een half uur terug. Inlussehen was het half 10 geworden en de baas deed de twee personen op merken om te sluiten en de twee personen gingen heen. Weinig tyds nadien hoorde Reyssens en zijne vrouw op straat twisten,ofschoon de personen in kwestie binnen geen enkel oneffen woord hadden gehad. De man ging met zijne vrouw buiten om te zien wal er gaande was, doch de laatste zag den verdachte met een mes komen toesnellen, zoodat zij, om iets erger voor te komen haren man naar binnen trok. De twist duurde nog omtrent 10 minu ten voort en toen de eclitgenooten niets meer hoorden, gingen zij te bed. En het was eerst dijnsdag 's morgens ten 4 ure, dat Reyssens, zijne deur openend, den vermoorde dood legen de haag zag zitten. Aanstonds ging hij uit om de overheden te verwittigen en onderweg ontmoette hij den brigadier der douanen. Hij vertelde het gebeurde en de brigadier, die naar de plaats snelde waar liet lijk lag, bevond dat het nog warm was. Dit doet veron derstellen dat het slachtoffer de wonden niet daar ter plaatse heeft bekomen, doch naar hier was teruggekeerd, en tegen de haag zittende is doodgebloed. Overal zijn maatregelen genomen en bevelen gegeven aan alle gendarmeriën, veld- ee boschwachters,om den verdachte op te zoeken en aan te houden.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2