BOERENKRIJG. LANDBOUW. Een en ander. Land van Riem. De Vereenigde Studenten VOLLEN~AFLAAT Kaatsspel-Esplanadeplein Katholieke VVerkmanskring. INSCHRIJVINGSLIJST TABA IK! Allerhande nieuws. kieebemoeiingcn welke tot liiertoc lot grondslag diende aan de Vlaamsche Landdagen, trouw in acht ge nomen werd. Ook twijfelen wij niet of allen die tot nu toe aan die groote vergaderingen deel namen, voortaan ook zullen willen mede werken aan de samenstelling van eenen Volkariiad welks beraadslagingen des te meer klank, welks besluiten des te meer kracht en gevolgen zullen hebben daar zijne leden geene persoonlijke over tuigingen of zienswijzen meer zullen uit drukken maar de tolken zullen zijn hun ner lastgevers, dat is van het Vlaamsche volk zelf. Welke du» uwe politieke strekkingen ook zijn mo gen,achten wij dat elkeen die de Vlaam sche zaak genegen is, elkeen die met Vlaamsche gevoelens bezield is, elkeen, kortom, in wiens boezem een Vlaamsch hart klopt. Ons kan en moet ter zijde staan en het zijne bijdragen om, door doelmatige aanwending van vereenigde krachten, een einde te stellen aan de verdrukking die wij maar al te lang in onze gouwen en tot aan onzen haard toe hebben moeten verdragen, Wij drukken hier den wensch uit dat de nieuwe instelling in den schoot van alle Vlaamsche Maatschappijen breedvoe rig besproken worde. Vooral achten wij het nuttig de verzekering te geven dat de VolkHrand geenszins van aard is om de werkzaamheden der bestaande Vlaam sche Strijdmaatschappijen te wijzigen, te belemmeren of in belangrijkheid te doen dalen. Wel integendeel is het van de reeds werkzame kringen dat wij hopen de voor stellen te zien uitgaan die aan den "Volksraad leven en gewicht zullen geven. De verbeteringen waarvoor de voorge stelde inrichting zou vatbaar zijn, zullen door de eerste proefneming in het licht gesteld en kunnen dan later aan de instel ling toegebracht worden. Kaarten ter uitoefening van het stem recht voor het kiezen der afgevaardigden bij den Volksraad zullen, te reke nen van den 25 Oogst e. k., te bekomen zijn bij de leden van het Inricli- tingscomiteit en later bij de vertegenwoordigers van het Bestuur wier namen en woonplaats nader bekend zul len gemaakt worden. (De kiezingen moeten plaats grijpen den eersten Zondag van October. Art. 10 der Wetten). Wü twijfelen niet of alle Vlamingen zullen beseffen welken heilzamen invloed de beraadslagingen en besluiten van den Volksraad zullen uitoefenen op het geleidelijk voeren van den Vlaamsclien strijd, op de spoedige en volledige herove ring onzer taalrechten en op de algeheele heropbeuring van het Vlaamsche volk. Wij hopen dan ook dat op 1 October a. s. onze strydgenooten in dichte gelede ren zullen naar de stembus stroomen, ten •nde den Volksraad dusdanig samen te stellen dat hij, én door het ka- rak:»r, de overtuiging en het gehalte zij ner leden, ën vooral door den ernst, de grondigheid en degelijkheid zijner be raadslaging- diepen indruk make en bij allen de overtuigen verwekke of vestige dat het Vlaamsche volk vast besloten is de volle toepassing van den regel In Vlaan deren Vlaamsch en Volstrekte gelijk stelling van Vlaming en Waal zonder langer verwijl te eischen en ,te bekomen. De Vlaamsche Maatschappijen zouden onze werkzaamheden grootelijks verge makkelijken door ons zoo haast mogelijk van hare toetreding tot den Volks- rund kennis te geven; bij voorbaat zeg gen wij er haar dank voor. HET INRICHTINGSCOMITEIT. Art. 3 der hooger bedoelde wetten be paalt dat de afgevaardigden zullen geko zen worden ten getalle van gemiddeld één voor 20,000 inwoners. Het bestuurlijk arrondissement Aalst en de Henegouwsche gemeente Akkeren- tellen te samen 1(38,618 inwoners, '•"-■Ik 'getal in- -.rs volgens bijlangen^II dor wétten recht geeft op 9 afgevaardig- 7 I- hoe wordt gezegd zal de ver kiezing der irdigden plaats grijpen op Zondag 1 October aanst. In een volgend nummer zullen wij de voorwaarden van het kiesrecht en der kiesbaarheid meèdeelen. Comiteit tot het herdenken VAN DEN In 1898 zal het honderd jaren geleden zijn dat de heldhaftige, maar hopelooze strijd der boeren uit Kempenland. uit Vlaanderen en Braband, tegen vreemde dwinglandij, in vuur en bloed versmacht werd. De - Brigands van 1798, behooren tot de roemriikste helden uil ons verle den- hun vvanhopitte opstand lot de edelste daadraken uit onze geschiedenis. Noch die mannen, noch hun werk mogen ver dwijnen uit 's volks geheugen Hersteld moeien zij worden in cere in de eere door eenen overmoedigen viiand zoo belasterd, en door verbasterde kinderen zoo miskend. 1808 moet het jaar dier eerherstelling wezen. noch van heden af dient men z.icli te bereiden om dat alles met grootschen luister te doen gebeuren. De Vlaamsche katholieke Lands- boni en het Daciisfonis, hebben geza- mentlijk de zaak in handen genomen, en een comiteit benoemd, dat het vieren der eeuwfeesten zal voorbereiden en leiden. Zondag laatst, 23 dezer, hield dat comi- teit zijne eerste zitting in Gent. Waren aanwezig do lieeren Helleput te, Mathot, Ryckmans en Van Caeneghem. Hadden zich doen verontschuldigen de heeren Janssens, de Potter, d'Hooghe- Bellemans en Sevens. Was nog afwezig de lieer di Marti- nelli. Er werd besloten 1) Zerken op te richten in al de dorpen waar de strijd uitborst, met de namen op van de strijders of de gesneuvelde. Dit oj>- richten zou met plechtigheid gebeuren. 2) Een grooter gedenkteeken op te richten in een der bijzonderste midden punten van den opstand en ter dier gele genheid eene grootsclie vaderlandsche be tooging te houden. 3) Plaatselijke comiteiten te stichten om de werking te allen kante uit te brei den. Eene nienwe vergadering zal belegd worden te Brussel, op den dag van het congres van den Volksbond. L:Hi(ll>oii\vl>elangen. Vermindering der grondlasten. Do Kamerleden Anspach-Puissanl, de Stuers,Warocqué,Brocquet en Lambiotte, hebben het volgende wetsvoorstel op het bureel der Kamer neèrgelegd Art. 1. Er zal overgegaan worden tot eene nieuwe verdeeling der cadastrale belasting. Art. 2. Tot den dag wanneer deze verdeeling zal voltrokken zijn, zal de hoofdsom der grondbelasting voor de eigendommen bestaande uit landbouw gronden en weiden, met 33 ten honderd verminderd zijn. Art. 3. - OvergangsbepalingDe hoofdsom der grondbelasting vóór 1893 is met 50 ten honderd verminderd voor de landbouwgronden cn met 75 ten honderd voor de weiden. Aardappelteelt. Het uitdoen. De aardappel mag in 't algemeen niet te vroeg, doch ook niet te laat uitgedaan worden. Het beste tijd stip is 2 :'i 3 weken na de verdorring des loots. Men zal dit zooveel mogelijk bij een droog en helder weder doen en de knollen eenige uren in de zon laten opdrogen. Bewaring. De plaatsen bestemd tot de bewaring der aardappelen, 't zij kelder, mijten of kuilen, dienen vooral goed verlucht en tamelijk droog te wezen. Ten einde den nadeeligen invloed van de vochtigheid te keer te gaan is het geraad zaam don bodem des kelders met eene dunne laag gebluschten kalk te bedekken Men schudde de aardappelen op hoppen, die nochtans de hoogte van eenen meter niet te boven gaan. Doch in geval men mutsaarden kan tusschen de knollen plaatsen, inogen de hoopen veel hooger zijn. Deze mutsaarden stellen eenen door tocht van lucht daar en voorkomen op deze wijze alle gisting. Het gebeurt wel eens, dat bij eenen overvloedigen aardappeloogst (zooals ver leden jaar het geval geweest is) men geene voldoende plaats in de kelders heeft alsdan neemt men zijne toevlucht tot kuilen of myten, in of op den grond gemaakt. Het is noodzakelijk deze aard appelen in den winter met eene dikke laag strooi, bladeren, versche mest en aarde tegen den vorst te beschuiten. Deze kuilen mogen ook niet in een natten grond aangelegd worden. Men late eenige openingen, die als zoovele schouwen den tocht der lucht bevoordeeligen. Hier evenals in de kelders is bet gebruik van kalk aan te raden. Om den afloop van rogenwater te vergemakkelijken grave men in de lengte, langs beide zijden, met eene kleine afhelling, twee vooren, of twee greppels Men denkt dat de hoppepluk dit jaar, to Poperinghe, zal beginnen rond 20 augusti, dus zeer vroeg. De hop is ver kocht aan 140 frank de 50 kilos. Geldzaken. Ongeveer 900 seriën van Brusselsche premioloten, uit gekomen van 1887 tol 1893, en ongeveer 500 seriën van Antwerpsche premieloten, uitgekomen gedurende hetzelfde tijdvak, bevatten al te maal verscheidene num mers, die nog niet ingeleverd zijn. Men neme dit getal op slechts 5 per serie, dit maakt zeven duizend premieloten van Brussel en Antwerpen, die betaalbaar zijn en geenen intrest meer opbrengen. Al de koupons van die uitgekomen titels welke men op de vervaldagen ontvangt, zullen dus moeten vergoed worden ten laste der hoofdsom. Zonder te rekenen dat er tusschen de aflosbare nummers verscheidene zijn, die eene groote premie gewonnen hebben. Op 15 dezer heeft de 99' trekking plaats gehad der leening van 1868 van de stad Gent welnu, sedert de 15° trekking is er eene premie van 5000 fr. ter beschikking van een uitgelot nummer sedert de 17* nog een sedert de 20° nog een sedert de 24° eene som van 10,000 fr., zonder nog verscheidene van 1000 en 2000 en een groot getal van 200, 250 en 500 fr. te rekenen. Het getal aflosbare titels aan pari vervult twee groote bladzijden. De herhaallijst van Luik 1868 bevat rie volle bladzydcn nummers, sedert tal- ijke jaren uitgekomen en tot heden niet ingeleverd. Op 1 mei laatst heeft de 67° trekking plaats gehad, en sedert de 62® is er eene premie van 10,000 fr. in de stads kas berustend, benevens tal van kleinere premiën. Om 't even welke lijst wij in handen nemen, wij stellen overal hetzelf de vast. "Wij kunnen dus niet genoeg iedereen aanwakkeren om de trekkingen van al de aflosbare titels met premin of zonder pre mie, zorgvuldig na te zien, ten einde alle misrekeningen of teleurstellingen te ver mijden. DelgiHche stekskens. Tengevolge der wet van 25 maart 1890 zijn de Duitsche fabriekanten van steks- kens bij machte aan de Belgische fabrie kanten eene zoo geduchte mededinging te doen dat 10,000 Belgische werklieden thans met eenen volledigen ondergang bedreigd zijn. Inderdaad de Duitsche stekskens, die vrij in België gebracht worden, bevatten eene onbepaalde hoe veelheid fosfoor, terwijl de Belgische luci fers slechts eene geringe hoeveelheid van deze gevaarlijke stof bevatten. Onze fabriekanten hebben een mengsel gezocht en gevonden,dat,niettegenstaande de voorschriften der wet, de Belgische stekskens ver boven dezen van Duitsch- land verheft. En toch gaat het publiek ongelukkiglijk voort met zijne voorkeur te geven aan de stekskens van Duitsch- land. Ehwel het is noodig dat de verstan dige burgerij aan de massa het voorbeeld geve en en krachtdadig optrede tegen de niet te rechtvaardigen voorkeur welke men aan de vreemde voortbrengselen schenkt. De broodwinning van 10,000 werklie den hangt van de zaak af. Ziedaar de schoonheden van den vrij handel Lezers,koopt enkel Belgische stekskens. Socialistische propagan da. Ciloyen Vandervelde, de advo- kaat-socialist-millionair van Brussel, schryft in le Peuple Tracht eene meeting te beleggen, op bepaalden dag, in een Vlaamsch dorp de pastoor zal u bannen, de boeren zullen t'huis blijven en de herbergiers zullen hunne deuren 'sluiten. Begeeft u, integen deel, den eenen of anderen zondag in dit zelfde dorp, met eenige vrienden, brengt met u een pak vlugschriften eenvoudig en klaar opgesteld de boeren zullen bijeen komen, naar u luisteren en eindelijk toe juichen. 't Is goed te zien, bemerkt "Hel Fond senblad dat Vandervelde er niet bij was als de Gentsche socialisten, eenige weken geleden, op oenen zondag, met hunne boekskens naar Hansbeke zijn gegaan. Anders zou hij beter kunnen uiteendoen, wat soort van toejuichingen de roodc apostels daar verworven hebben. Ilulplta». De hulpkas voor de slachtoffers van ongelukken op het werk heeft in zitting van 25 juli, aan de huis gezinnen der slachtoffers van 86 ongeluk ken uitgedeeld Aan 47 huisgezinnen, hebbende-. te zamen 147 kinderen, fr. 1,240 Aan 12 huisgezinnen zonder kinderen 390 Aan 4 weduwen, met le zamen 8 kinderen 400 Aan -1 weduwen zond. kinderen 590 Aan 19 ongehuwden 590 Te zamen fr. 2,990 Het verslag over de werkingen van gemelde kas, gedurende het dienstjaar 1891-1892 is verschenen. Wij zullen op dit verslag terugkeeren. Onze missionarissen. In de maand September aanstaande zullen tien zendelingen van het Huis van Scheut naar verschillige bestemmingen vertrek ken. Naar den Kongo De ecrw. lieeren Aug. De Clecrq van Avecapellc bij Veurne en Aug. Hoornaert van Meenen. Naar Oost-Mongoliën De eerw. heeren J. Van Acht, van Acht, bij Eindhoven en J. Van Hilet van Herenthals. Naar Zuid-West-Mongolië De eerw. heeren Ach. Lateur, van Lemberge; L. Meuleman, van Strijpen-bij Zotlegem en F. Van den Abeele, van Bcrlare. Naar de provincie Kan-Sou in China De eerw. heeren Frederix, van Affaar- den (Hollandsch Limburg), L. De Maes- scbalck, van Sinaai, en Al. Steyaert, 'van Oudenaarde. Congo. Araabsche neerlagen. De anti-slavernijmaatschappij van België heeft van de oostkust de koeriers ontvangen van kapitein Jacques en luite nant I.ong, gedagteekend Karema, 5 januari en MTala, 11 januari, en waarin de ontmoeting der expeditie Long met het korps van Jacques wordt bevestigd, Zonder veel uitleggingen te geven be vestigt Long tevens de verwoesting van het fort, dat de Araben tegenover Albert- ville hadden opgericht, en waar zij Jacques belegerd hielden. De overwinning is vooral to danken aan MM. Donckier en Duvivier. Het gevecht had plaats terwijl Jacques op reis was naar Karema om luitenant Long tegen te gaan. Men verwacht te Brussel binnen kort eenen koerier uit Zanzibar, die waar- scbynlijk volledige inlichtingen zal bevat ten over de laatste gebeurtenissen. By het vertrek van den koerier waren onze vrienden aan het Tangamka-meer allen in de beste gezondheid. Bijzondere depeches,zegt de Indèpen- dancelaten ons toe er bij te voegen dat de expeditie Long, welke Jacques ter hulp snelde, den 16 december te Karema aan kwam. Long was vergezeld van l.den schoonzoon van Tippo Tip met eene araabsche karavaan wat bewyst dat op dit tijdstip niet alle Araben vijandig waren aan den staat of aan de Anti- esclavagisten. Werk der oude postze gels. Daar een groot getal onzer lezers hunne liefdadige medewerking verleend hebben aan het - Werk der oude postzegels, dat tot doel heeft, een christen dorp in den Congo te stichten, zoo meenen wij hun aangenaam le zijn met eenige bijzonderheden aan te halen nopens den vooruitgang door het werk gedurende de 3 jaar van zijn bestaan gemaakt De tot hiertoe bekomen uitslagen over treffen al wat men heeft inogen verhopen want meer dan 40 millioen postzegels werden verzameld en niet slechts ons land, dat bij het Werk van den Congo bijzonder belang heeft, bracht ruim zijn deel bij, waar ook een groot getal ieverige weldoeners uit de verschillende landen van Europa, Amerika en Oceanië hebben aan het zoo eigenaardig werk hun aandeel betaald. De vereischto som om een dorp in den Congo to stichten is haast bereikt cn weldra zullen de zendelingen van den Congo den opbouw beginnen van kerk, scholen en hutten voor 300 vrijgekochte slaven. De bestuurleden van het werk bedan ken al de liefdadige personen, die hunne medehulp verleend hebben, medehulp waarop zij in het toekomende steeds dur ven rekenen hulde bijzonder aan hen die milddadig aan het werk hunne verza meling of hunne dubbele zeldzame post zegels geschonken hebben Doch hoc in de onkosten van onder houd voorzien der toekomende christen heid Het werk wil zijne onderneming ten volle verwezenlijken ja, niet alleen zal het voor 't onderhoud van 't nieuw dorp zorgen, maar het uitbreiden, het bevolken met vrijgekochte slaven en, zoo het den Heer belieft, een tweede dorp stichten wanneer de middelen het zullen toelaten. Zooals vroeger, zijn tal van geestelijke gunsten den weldoeners van het werk verzekerd buiten de gebeden, die de christenen van het nieuw congoleesch dorp voor hunne verlossers vurig ten hemel zullen sturen, zal het H. Sacrificie der Mis dikwijls opgedragen worden tot intentie der weldoeners en hunne familie. Alle bijdragen worden dankbaar ont vangen ten huize van de eerw. heeren Peelers, Kerkstraat 187/5 en Geurts, Lange Leemstraat 301, Antwerpen, als ook bij de wed. Eug. Hellemans, Lier. N. B. De katholieke dag- en week bladen gelieven bovengemeld artikel op te nemen. Het Assisenhof van Limburg heeft woensdag uitspraak gedaan in de zaak j der vadermoord van Bruslheim. De be- j schuldigde, Jan-Lambrecht Herck, werd tot de doodstraf veroor deeld. ASSISENHOF YAN HENEGOUW. Van Rillaert.de moordenaart die in het bosch van Soleilmont de twee meisjes vermoordde, is ter dood veroor deeld. Hij heeft volledige bekentenissen ge daan. Wettelijke besluiten. Bij koninklijke besluiten van 24 juli is het ontslag aangenomen van den heer graaf Karei van Ursel, als gouverneur van Henegouw,en is de heer Raoul du Sart de Bouland tot zijnen opvolger benoemd. Bij koninklijk besluit van 24 Juli is de heer G.Van Bever, burgemeester benoemd der gemeente Aygem, arrondissement Aalst. Men weet dat 't Land van Riem eene toelage van 500 franks uit Stadskas be kwam voorde opvoering van Iwein van Aalst op voorwaarde dat er eene voor stelling ten voordeele der Armen zou gege ven worden. Dendergalm schrijft nu dat hij eens gaarne weten zou hoeveel deze opvoering wel opgebracht heeft. Maar, zeg eens, liberale heeren, gij met u we zoogezegde Argusoogen, hebt gij dan niet bemerkt dat Denderbode, op Zondag 15 Januari 1893, heeft meegedeeld dat die opvoering ten voordeele der Armen fr. 618,15 heeft opgebracht Maar, Dendergalmer is iets anders.. Luistert maar zwijgen zulle, niets voortbabbelen... 't Land.... 't Land... ja, 'tLand van Riem... gaat maandag aanst.??? eene plezierreis doen naar Edigen in 't Fransch Enghien.Wandelingen,in 'tpark, banket met elk zijne flesch in een ver maard gasthof, en van daar naar Brussel om er de voorstelling der renbaan by te wonen, enz. enz. enz. Wat mag er daar achter zitten en mysterie Raad eens Dendergalm, wat dingen is dat vijf uilen in een gat Rechterlijke kronijk. Moord te Waterland-Oudeman. Na het overtuigend Vlaamsch rekwisito- rium van den heer Callier, prokureur ge neraal, en de Fransche pleitrede van Mr De Coorebijter, stelt het Hof 8 vragen aan de gezwoornen. De gezwoornen verwijderen zich en keeren in de zaal terug ten 1 1/4 ure. Het antwoord van de jury op al de hoofdvragen is ja. Dien te gevolge worden Karel-Lodewijk Maertens en Alf. Maertens ter dood veroordeeld. MAATSCHAPPIJ TOTTERDAAD-TOTTERDOOD. Diro Iloogesehool van Gent. Facidteit der Wetenschappen. Jan De Windt, van Aalst. Hertecant, Achilles, van Berlaere. Faculteit van Geneeskunde. Liessens, Albert, van Aalst, met onder- De Smet, Charles, van Lede. [scheiding. Faculteit der Rechten. Gottigny, Albert, van Aalst. Callebaut, Louis, van Hofstade. Verbrugghen, Jules, van Erpe. Notariaat. Cooreman, Frans, van Hofstade, met [groote onderscheiding. De Pauw, Louis, van Aalst. Hoogeschool van Euïk. Faculieit der Wetenschappen. Nollens, Guillaume, van Aalst. Hoogeechool van Leuven. Facidteit van Geneeskunde. Reynaert, Remy, van Haeltert. G. Z. J. C. J. M. J. F. C. C. Amen. toepasselijk aan de zielen des Vagevuurs van Christus zelf gegeven aan den H. V. Franciscus, te verdienen in de kerk der Arme Claren Coletinen, den 2 Augustus O. L. Vrouw ter Engelen gekend onder den naam van PORTIONCULA. De Goddelijke diensten zullen geschie den als volgt Beginnende met de 1® Vespers ten 2 ure 1 Augustus tot zonne-ondergang van 2 Augustushet sermoon om 5 door den E. H. Onderpastoor Machtelinckx, daarna het Lof. 2 Augustus om 6 ure de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacra ment des Autaars. Om 8 ure de Solemnele Mis. 's Namiddags om 4 ure het Sermoon door den E. H. De Clercq, daarna Lof en Te Deum. CLUB DER V\X. Zondag 30 Juli 1893. Om 2 1/2 ure. Alfred Van der Heyden, Hofstade, togen J. De Ridder, Herdersem. Om 3 1/2 ure. L. Coppens, Haeltert,tegen B.De Wael, Audegem. Om 4 1/2 ure. De twee winnende partijen. TEN VOORDEELE ONZER nopdlijdende werkloozen DER FABRIEK AAM DER 8MI88EM. Het Comiteit van den Katholieken Werkmanskring Fr. De anti socialistische Vakveree- niging van Aalst De E. H. Deken A. Raemdonck M. Abel De Clipped Dislrikt- Commissaris M. VanWambeke, Burgemeester M. L. Gheeraerdts, Schepen M. B" P. Bethune, Schepen De E. H. Willems, Pastoor van St. Jozefskerk M. Charles Liénart, Senateur M. P. Dacns-Mayart, E. H. Romhaut, Onderpastoor, Eerw. Pater De Peuter, M. Ph. De Wolf-van der Noot M. P. Clippele-De Wolf, M. Van der Haegen, geneesheer, E. H. Meyst, MLouis Burny, E. H. Verwilghen, M. Josse Boeyé, M. Victor De Gheest, M'"° Wc Brisard, Mme Van den Hende, Mm* Moens, M. Aimé Wauthier, In zitting der Volkskamer van gister vrijdag heeft de heer E. De Snde- leer, den heer minister van financiën ondervraagd over de toepassing van de wet die den accijns op de inlandsche tabak regelt. Gebrek aan voldoende plaats noopt ons de afkondiging der redevoering van den lieer De Sadeleer en de antwoord des hee ren ministers tot ons nummer van donder dag aanst. te verdagen. Nieuwe kieswet.De Volks kamer komt te beslissen dat de twee eer ste titels der nieuwe kieswet nog in dezen zittijd zullen onderzocht en gestemd wor den. 50 100 50 20 20 50 Te samen fr. 1590 Leden der Commissie gelast met het uitdeelen Eerw. H. Ponnet, Bestuurder van den Katholieken Werkmanskring; E. H. Boxstael, Onderpastoor van St. Jozef MM. Vlassenbroek, Sehryver van den Katholieken Werkmanskring; Jean De Paepe. Alex. Van de Velde, Voorzitter van den Werk-N ij verheidsraad Frans De Troch, Voorzitter van de anti-socialistische Vakverecnigingen Hendrik Van de Velde, Schrijver van de anti-socialistische Vakvereenigingen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 865 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6923 kilogr. Programma van 't Concert 't welk zal gegeven worden ter Groote Merkt, op Zondag 30 Juli 1893, om 11 1/2 ure voormiddag,door het Fanfaarkorps der 1"° Kompagnie van de Pupillenschool des legers, onder de leiding van M. Van der Linden. 1 Les Vaoanoes, marebe, Stréabbog. 2. Le Chansonnier, pot-pourri, Vandcrlinden j 3. La Czarine, mazurka Ilussc, Ganne. 4. Pazad'amore, valse. Klein. 5. Le Bia-Bouquet, air de Namur, Van tloye. Hofstade. Dinsdag morgend rond 8 ure is de genaamde Remi Daelman, een lGjarige jongen, zoon van Louis Dael man, verongelukt met om eene kar kla ver te rijden. Het paard ging op hol en de ongelukkige knaap is van de kar gespron gen, het wiel is over zijn hoofd gereden en de dood was oogenblikkelijk. De personen lijdende aan bloedeloosheid, verslapping, bleekzucht, hartkloppingen, hoofdraaingen, ruischen der ooren en vooral de dames aangedaan van onregelmatigheden in de tijdstippen kunnen niets beter nemen om te genezen dan de pil van Dr Raphael die het eenige middel is om het bloed te verryken en de krachten te herstellen. Te verkrijgen in alle goede apotheken. BITTER ORIENTAL is de beste. De Rrusseleers en de policie. Dat het geen aangenaam postje is, te Brüssol policieagent te zyn, is maandag avond andermaal gebleken. Een agent hield op de foor eenen knaap aan, die op heeterdaad van zakkenrollery betrapt werd. Doch de handlangers van den dief wilden hem uit de handen halen en er onstond eene woeling, aan welke weldra het publiek deel nam, dat tegen den agent partij trok. De jonge dief had in de woeling de plaat kunnen poetsen, doch hij werd op nieuw gevat, maar ook opnieuw verlost, terwijl men den agent bierglazen naar het hoofd wierp. Een tweede agent werd ontwapend, en met stoelen geworpen, gestampt en mis handeld, tot dat eindelijk eene versterking van agenten aankwam, en een einde aan dit baldadig tooneel stelde. De jonge pick-pocket werd ten derde male en ditmaal voor goed aangehouden. Het is een onverbeterlyke deugniet, die al dikwijls voor diefstal veroordeeld werd. De toestand van den agent is zeer erg. Men meldt uit Meerendree Maan dag, rond 10 ure voormiddag, kwam hier een omnibus van Gent aangereden, met 26 of 27 personen, die een uitstapje deden naar Bellem. Gekomen aan de barrcel. sloeg de koetsier den weg in naar Lande- gein, in plaats van naai- Bellem. Men zegde hem dat hij op eene verkeerde baan was en moest weerkeeren. Daar de weg aldaar maar smal is, en hij te dicht by de gracht reed, viel de omnibus om. Van boven zaten er een 16lal personen. In de val werden de vensters verbrijzeld en de dissel gebroken. De mannen werden in de

De Denderbode | 1893 | | pagina 2