Herziening. Een en ander. Prijsdeelingen 1893. Katholieke Wcrbmanskring. INSCHRIJVINGSLIJST Allerhande nieuws. De herziening van art. 50 heeft weer schipbreuk geleden. De heer de Burlet, minister van inwendige, verklaarde, in naam der regeering, de voorstellen der heeren Houzeau en Jos. Warnant, welke bepalen dat er een verkiesbare op 3000 inwoners zal wezen, niet te kunnen bij treden De beide voorstellen werden ingetrok ken. Bij gebrek aan andere voorstellen werd de beraadslaging gesloten. De verant woordelijkheid weegt op de radikalen. De Commissie des Senaats heeft de art. 53, 54 en 58 in den zin der Volkskamer aangenomen. Wat het art. 56 betreft, heeft zij den cijns van kiesbaarheid van fr. 1500 en een verkiesbare op 6000 inwoners aange nomen met 8 stemmen tegen 3 en 5 ont houdingen. De heerTouIet, de vermaarde luchtreiziger, meent nu ook de oplossing der luchtvaartkwestie te hebben gevon den. Hij laat nu eenen nieuwen luchtbal maken, van 2200 kubieke meters inhoud. In het schuitje, dat 25 meters lang moet zijn, zal eene drijfmachien van 12 paar denkracht aangebracht worden, bestemd om eene schroef te bewegen, welke zou toelaten den luchtbal naar willekeur te richten. Wie leeft zal zien Bloemruikers. Eene nieuwe methode wordt opgegeven voor het be waren van Bloemruikers. Eerst bespren- kele men den ruiker een weinig met frisch water en plaatse hem dan in eene vaas met zeepsop. De ruiker moet eiken morgend uit het zeepsop worden genomen en enkele minuten in frisch water worden gelegd in schuinschen stand, met den steel omlaag. Daarna besprenkele men de bloemen weer zachtjes met water, plaatse den ruiker weer in het zeepsop en naar men zegt zal hij dan even frisch zijn als toen de bloemen pas waren ge plukt. Om de drie dagen moet het zeepsop worden vernieuwd. De bloemen moeten eene maand lang goed blyven. Liberaal schandaal. Te Sint-Lambrechis-Woluwe bestaat er een gesticht voor doofstommen door Eerw. Broeders bestierd, waar die jonge arme ongelukkigen onderricht worden en eenen stiel aanleeren. De oflicieele gestichten van weldadig heid plaatsten er de doofstommen die ten hunnen laste waren. Dit gesticht laat onder geene opzichte te wenschen over want de doofstommen worden er met de grootste zetsopoffering. met de liefderijkste zorgen behandeld, maar de leeraars zijn kloosterlingen en dat mag, volgens de godsdiensthatende logiebroers niet blijven bestaan. Een provinciaal gesticht voor doofstom men werd ten koste der Provincie opge richt te Berchem-S1*-Agatha. Doctor Charbonnier een der razendste gods diensthaters en papenvreters der hoofd stad werd met 't bestuur gelast. De gebouwen en inrichting hebben een half millioen gekost en jaarlijks worden er duizenden en duizenden franks ver zwolgen. langen tijd liepen er geruchten over zekere schandalen d ie in 't gesticht gepleegd werden en eindelijk werd doctor Char bonnier in eene geschrevene aanklacht op bewijzen gestaafd, beschuldigd van onmenschelijke behandeling jegens zijne ongelukkige leerlingen. De doofstommen werden in 't cachot gestoken gelijk de soldaten, op droog brood en water gezet en ondergingen nog meer andere licha melijke straffen. Zekeren dag moesten de leerlingen allen gansch den dag op de knieën zitten,omdat zij eenen hunner die iets mispikkeld had, niet wilden ver klappen. Broeder.*. Charbonnier was ruw en brutaal jegens zijne onderhoorigen hij maakte hen het leven aldaar ondragelijk en meer dan een verliet dit helsche oord. Ten gevolge der vuiligheid berstte onder de leerlingen eene aanstekelijke velziekte uit, die aan de zieken het hoofd- hair deed verliezen. De Bestendige Deputatie van Brabant bevool een onderzoek 't welk bewees dat al de aadgeklaagde feiten waarheid waren, maar er werd bovendien nog vastgesteld, dat de walgelijkste onzedelijkheid onder de ongelukkigen heerschle. Verhaasten wy ons te verklaren dat de waardigheid van het personeel echter niet verdacht kan worden 't is enkel de bewaking waarvoor Br.'. Charbonnier te zorgen had, die byna totaal ontbrak. De Godshuizen van Brussel weigeren hunne doofstomme kinderen naar dit ge sticht te zenden. De uitslag van het onderzoek wordt om maconieke ol liberale reden, geheim ge houden. Na vruchteloos gepoogd te hebben zich te verrechtveerdigen, heeft B.". Charbon nier eindelijk zijn ontslag gegeven. De anders zoo klapzieke Dendergalm heeft tot hiertoe nog geen woordje gerept over dat liberaal schandaal... Ware het een katholiek gesticht er zouden geene vervloekingen genoeg in 't maconieke woordenboek gevonden worden Oneerlijke tegenstrever. Meer dan eens reeds hebben wij aan getoond dat Min-ceus, de openbare schrijver van Chipka, een oneerlijke tegenstrever is, en wy willen het heden eens te meer bewijzen. In Het Land van Aalst, van zondag 11. leest men Brandverzekering. - Aalstenaars. vergeet het niet. - In zijn gazet schreef De Denderbode dat in 't jaar 1892, van de 150,000 fr. brandpremiën 90 duizend fr. besteed wer den tot schadevergoeding, en in 't offi cieel verslag, dat De Denderbode ook drukt, staat er te lezen dat in 't zelfde jaar 1891 nog geen 10 duizend fr. brandschade is geweest. Wat bewijst dat vraagt Mir)'ceus. Wel dat bewijst dat gij eenen oneerlij ken tegenstrever zijt. Nooit schreven wij 't gene gij ons toeeigent en wij dagen u uit ons te kunnen bewijzen dat het in Den Denderbode gedrukt staat. Zeevert maar voort, Mirrceus,zee\ert, naar hartje lust, daar bekommeren wij ons niet meè maar tegen uwe oneerlijke handelwijze daar zullen wij telkens pro test tegen aan teekenen Zij, die onder 't nieuw testament eens deels uit geldzucht en zelfsverheffing, ander deels uit wraakzucht en afgunst troebel waterken zoeken te maken en er gedurig aan helpen, zullen later de belooning vinden die zij gezocht hebben, namelijk, de algemeene spotternij met hunne zoo domme als dwaze denkbeelden en waarop dan de verachting van alle ware Katholieken volgen zal. Wat raakt het aan zekere Hongaarsche tandentrekkers,die niets anders kennen dan hunne persoonlijke verheffingen belangen, dat er eene scheuring ontstaat, zij hebben er slechts bij te winnen en niets bij te verliezen. En zeggen dat zeker beroemd man, die aan groot en klein de les wil voorspellen, dom genoeg is om zich door die zooge zegde christene demokraten, of liever, kwakzalvers te laten bij den neus leiden Maar wat is 't De hoogmoed bene velt het verstand en slaagt met blind heid.... Het schijnt dat de kristcne Volks sprekers van het kanton Ninove verle- dene zondag vrolijke uren hebben door gebracht te Denderleeuw, waar zij, bij gebrek van in eene der 70 herbergen eene meetingzaal te bekomen, hun kraam op den koer eener vervallen hove hebben moeten opslagen, bewoond door den post bode Lillemans.die voor eenen halvcn dag huur van mestput zoude 10 fr. genoten hebben Wij zullen de informeerkazak aantrekken om zondag daarover wel inge licht te zijn. Sterfgeval. Wij lezen in de Gazette van Lier. De Sociëteit Jesu komt in onze stad een gevoelig verlies te ondergaan door het afsterven van den eerw. Pater Isacq, Overste der Residentie van Lier, op 4 November 1812 te Poperingen geboren en in onze stad op 25 Juli overleden. De E. P. Isacq, in 1835 priester gewijd trad den 26 September 1841 in de Orde. Men herinnert zich nog hoe plechtig over twee jaren als dusdanig zijn jubelfeest werd gevierd. Tijdens zijne lange loopbaan werd hij opvolgens Rector der Collegiën van Ant werpen en van Aalst, en Overste der Re- sidentiën van Brugge, Kortrijk en Lier. De jaren konden den ijver of de werk zaamheid van den geachten overledene niet verflauwen. Alhoewel de tachtig ingetreden, bleef hij tot zijnen laatsten stond nauwgezet al de verplichtingen van zijnen staat waar nemen. In den biechtstoel was hij een wijze en voorzichtige raadgever, in zijne sermonen een vurige apostel, in al zijne handelingen een onvermoeide strever voor de eer van God en de zaligheid der zielen, in zijn bijzonder leven een voorbeeldige kloosterling. Het is den E. P. Isacq in zijne lange loopbaan gegeven geweest tallooze zede lijke en stoffelijke wonden te zalven, maar ook kennen wij niemand, die zich in ruimer mate eerbied en achting had verworven. Voor aie hem van nabij ken den, hadden deze gevoelens geene palen, ook is de rouw over zijn verlies even diep als algemeen. Hiervan hehben wij het bewijs gezien in den lijkdienst, welke donderdag, om 9 ure, in de Jesuietenkerk heeft plaats ge had. Eene talrijke en ingetogene menigte woonde den lijkdienst bij, waaronder wij bemerkten den E. H. Isacq, Kanunnik der Cathedrale kerk van Brugge, broeder des overledenen; den heer Berten,Volksverte genwoordiger, de EE. PP. Provinciaal der Jesuieten met zijnen Secretaris. De laatste gebeden werden gelezen, in de kerk door E. P. Provinciaal der Pre- dikheeren, en op het kerkhof door den eerw. lieer Deken van Lier. Met weemoed nemen wij afscheid van den waarden man, wiens nagedachtenis bij de menschen in zegening zal blijven, terwijl hij bij God het loon zijner deugden geniet. College van St-.Iosepli te Aalst,bestierd door de EE. PP. Jesuieten, dijnsdag 8 oogst om 8 1/2 ure 's voormid dags. College van 8e Catharina te Geerardsbergen, donderdag 10 oogst om 9 ure 's voormiddags. TEN V00RDEEI.E ONZER noodlijdende werkloo/.en DER FABRIEK VAM I)ER 8MI88E\. Eerste lijst. Beloop volgens ons nummer van zondag 11. fr. 1590-00 Het comiteit van den Katholieken Werkmanskring heeft inge schreven voor duizend franks dus nog fr. 100-00 M"'u vanden Hende heeft inge schreven voor 50 fr.dusnogfr. 30-00 Dus beloopt de eerste lijst tot fr. J720-00 Tweede lijst. M. Van der Haegen, Gemeente raadslid, fr. 50-00 Mmo Van den Broucke, 50-00 Onbekend, 100-00 E. H. Kanunnik Thibaut, 20-00 M. Limpens, notaris, 25-00 E.H.Van der Schueren,Directeur van 't Martensgesticiit, 10-00 E.H. Van der Stée.onderpastoor, 10-00 M. Borreman-Mally, 15-00 Onbekend, 10-00 M. Jozef D'Haese, 20-00 Werklieden .Maatschappij De Ware Vlamingen,gevestigd bij R. Barrez, 13-06 M. L. Meert-Schuermans, 20-00 Eerw. Broeders van Maria, 20-00 Juffers Gits, 20-00 Onbekend, 20-00 10-00 Mme Schelfout-De Boom, 10-00 M. De Hert-De Coen, 20-00 Onbekend, 2-00 5 00 M. Van Cleemputte, 15-00 Onbekend, 10-00 M. Bosteels-De Smelh, 15-00 M. K. Woeste, Volksvertegen woordiger, 20-00 M. Fr.Callebaul-Van Audenhove, 20-00 Mn" We Minnaert, 5-00 M. Louis De Coninck, 20-00 Juffer Maria De Coninck, 20-00 E. H. Sterck, onderpastoor, 20-00 Juffers De Keyzer, 5-00 M. Van Ghyseghem-De Kegel, 25-00 M. Ph. Schellaert, 15-00 E. H. De Ridder, 20,00 EE. HH. Professors van St-Mar- tensgesticht, 25-00 M. Jaak Van den Berglie, 5-00 Opbrengst der twee eerste lijsten fr. 2410-06 Leden der Commissie gelast met het uitdeelen Eerw. H. Ponnet, Bestuurder van den Katholieken Werkraanskring; E. H. Boxstael, Onderpastoor van St. Jozef MM. Vlassenbroek, Schrijver van den Katholieken Werkmanskring; Jean De Paepe. Alex. Van de Velde, Voorzitter van den Wer k-Nij verheidsraad Frans De Troch, Voorzitter van de anti-socialistische Vakvereenigingen. Hendrik Van de Velde,Schrijver van de anti-socialistische Vakvereenigingen Volgens beslissing des Comileits van den Werkmanskring, is de opbrengst der inschrijving alleenlijk bestemd voor de werklieden van het fabriek Van der Smis sen. De werklieden van andere stielen die ten gevolge van den stilstand van dees fabriek zonder werk zijn gevallen, blijven verstoken van allen onderstand van wege den Katholieken Werkmanskring. Dijnsdag avond heeft de eerste deeling van den onderstand plaats gehad. De werklieden waren in drie reeksen ver deeld. De werklieden deelmakende van den Werkmanskring, werden met recht bevoordeeligd 't is voor dezen dat het Comiteit eerst te zorgen heeft. Eene som van 12 fr. werd hen behandigd. Deze som zal aan sommigen wat te groot schijnen, doch men mag uit het oog niet verliezen dat die menschen bijna eene maand wer keloos zijn en dus hier en daar wat schul den hebben moeten maken. De tweede reeks, brave werklieden geen deel uitmakende van den Werk manskring, ontvingen 8 fr. De derde reeks, werklieden wier toe stand en gedrag nog moeten onderzocht worden, ontvingen 5 fr. In 't vervolg zal er wekelijks aan de eerste reeks fr.7 en aan de tweede fr. 6 ge gund worden en min volgens de middelen. De derde reeks zal onderstand bekomen volgens omstandigheden en middelen. Wij roepen de aandacht onzer mede burgers op zekere uitbuiters die van deze gelegenheid zullen gebruik maken om hen te foppen. Een voorbeeld ten bewijze Maandag bood zich een werkman ten Schepenbank aan en verklaarde er de on gelukkigste mensch der aarde te zijn niemand had medelijden met hem, noch 't Bureel van Weldadigheid, noch de heeren van den Katholieken Werkmans kring, in een woord, niemand.... En wat was de waarheid Een uur te voren had een der heeren Schepenen hem een stuk van vijf frank gegeven. Wie dus aan de werklieden zonder werk iets jonnen wil, zende zijne gijl aan een van de heeren dei- Commissie van uit deeling hier hoog er aangewezen of aan 't Bureel van Weldadigheid. Mieu «verkerken.Het nieuws door zekere dagbladen meègedeeld als zou den twee werklieden alhier donderdag avond door kwaaddoeners zijn aangerand en deerlijk verwond geworden, is van allen gpond ontbloot. - Bekentenissen van een moorde naar. - Zooals wij gemeld hebben, heeft de treurige held van Soleilmont een paar dagen nadat het doodvonnis over hem uilgesproken was, den procureur des ko- nings in zijne gevangeniscel geroepen om door wroeging aangedreven de verklaring af te leggen dat de jury zich niet bedro gen had. Ziehier in 't kort zijne verklaring Het is nu zes maanden dat ik lieg en een onmogelijk verdedigingstelsel volhoud Nu kan ik het niet meer uithouden mijn geweten laat mij geen rust, ik moet spreken. Al de personen, die getuigd hebben voor het assisenhof, zegden de waarheid, uitgenomen twee meisjes. Ik heb mijne slachtoffers ontmoet op de Place du Faubourg, tegenover de kerk. Zij volgden mij, toen ik hen Russische sardinen gaf. Ik ben door Lodelinsart, Jumet en Ransart gegaan tot in het bosch van So leilmont. Te Ransart was het dat het denkbeeld der misdaad in mij opkwam; de aandrift was zoo hevig, dat ik tot de kinderen zegde - Gaat henen, loopt naar huis, of ik zou u dooden. - Zij begonnen te weenen en zegden dat zij den weg naar hunne woning niet wisten en wilden dat ik hen terug naar moeder bracht. - Tot hun ongeluk bleven zij echter bij mij. Op den boord van het bosch heb ik hen beide te gelijk bij de keel gegrepen, op den grond geworpen en hen geworgd, door hen omtrent tien minuten neergeveld te houden. Toen ik opstond heb ik het oudste meisje nog eenen sfamp op de borst en een op den onderbuik toegebracht. Zij reutel den nog. Het was toen half drie. Ik ben naar Jumet gegaan, en heb in eene herberg, aan den hoek van het bosch een glas ge dronken. Op de rechtbank was ik zoo afgemat van de rol, die ik speelde, vooral op het oogenblik dat de moeder eenen uitval tegen mij deed, dat het van eenen niet af hing, of ik hadde mijne plichtigheid er kend. Hadt gij mij op dat oogenblik in 't Vlaamsch aangesproken, zooals nu, dan geloof ik, dat ik niet meer zou hebben kunnen weerstaan, (de misdadi ger is een Vlaming. Red.) Wee degenen, die jenever drinken Wanneer ik gedronken heb, ben ik als een wild dier; dan kan niets mij tegen houden. Degenen die gezégd hebben, dat ik mijne moeder eenen messteek heb willen toebrengen, liegen niethet is meer dan eens gebeurd, dat ik haar sloeg, als ik dronken was. Ik had hoegenaamd geene reden om haat te dragen tegen de familie De Greve, die mij nooit kwaad deden. Nu ik alles gezegd heb is er een groot gewicht van mijne consciencie ik heb u doen roepen, Mijnheer de procureur, op dat iedereen zou weten dat ik de moorde naar ben. Ik wil niet dat men iemand anders van de misdaad verdenke, en de gezwoornen moeten weten dat zij een rechtveerdig vonnis hebben uitgesproken. Ik verzoek u, hen zoo spoedig moge lijk bekend te maken met wat ik u gezegd heb. Dit is gebeurd. De juryleden hebben elk een afschrift van het proces-verbaal dier verklaringen ontvangen. Chronique. De correspondent der Gazette zegt dat Van Rillaert zijne bekentenissen gedaan heeft na eene samenspraak met den aal moesenier der gevangenis. Thans is hij kalm en gerust en zegt,dat hij, ofschoon dronken zijnde toen hij de misdaad pleegde, de straf zeer wel ver diend heeft. Zooals alle jaren wordt er" in som mige restauries te Brussel, wild verkocht vóór de opening der jacht. Thans ook weer verkoopt men patrijzen onder den naam vanCongoleesche duiven. Ter oorzake van het slechte weer is de tweede uittocht van den landbouwstoet te Brussel verschoven tot een later te bepalen dag. Een schrikkelijk ongeluk heeft zon dag avond nabij de Hallepoort, te Brussel plaats gehad. Mad. Maho, van Ivoekelberg, had met hare vier kinderen plaats genomen in een rijtuig (phaëton), bespannen met een vol bloed peerd, dat over eenige dagen nog in de koersen liep. Verschrikt door het gerucht der fooi1, ging het dier eensklaps op den loop, en alle moeite van den koetsier om het tot staan te brengen, bleven vruchteloos. Hij werd zelfs van zijnen bok en onder de wielen geworpen. Het peerd zette zijn razenden loop voort de wielen raakten vast tusschen do rig- gels van den tram en het rijtuig viel om. Mad. Maho werd met hare kinderen en dienstmeid op de kasseisteenen geworpen. Twee hunner werden gewond, alsook twee personen, die het peerd wilden tegenhouden. De gekwetsten werden allen naar het gasthuis gebracht waar de toestand van den koetsier en van eeuen der voorbij gangers wanhopig werd bevonden. Terwijl men 't peerd," dat men eindelijk kon tegenhouden, weg bracht, ging het opnieuw op den loop het kwetste dit maal den persoon, die het voerde, alsook nog twee anderen. Reeds meermaals hebben wij aange toond hoe ongelukkig het is, policieagent te Brussel te zijn. Maandag trok het volk der Hoogstraat partij tegen eenen agent, die een jong meisje wilde aanhouden, dat de horlogie van eenen boer stool. Geluk kig kreeg de agent hulp, zonder dat zou men hem een slecht uur hebben doen beleven. Er zijn rechterlijke vervolgingen ingespannen tegen eenen persoon van Sl-Gilles, die zijn 10-jarig zoontje, omdat het met leege handen van de prijsdeeling kwam, op brutale wijze heeft mishandeld. I-Iij sloeg eenen wandelstok op het jongske in stukken. Een dokter, die het arme kind onderzocht,bevond dat het niet min der dan 39 wonden had. Dl Jacquemin. Sinds dokter Jacquemin zich in het gevang bevindt, is zijn toestand zeer voldoende geworden. Niettegenstaande de nauwkeurige be waking, waarvan hij het voorwerp is, heelt hij reeds tweemaal gepoogd zich te zelfmoorden. De eerste maal, door den gasbek open te draaien, was hij reeds half verstikt. Een tweede maal poogde hij zich eenen ader van den voet te openen met het glas van zijnen knijpbril. Men heeft hem alle voorwerpen ontno men waarvan hij een slecht gebruik zou kunnen maken. Zonderlinge instorting. Gedu rende den afgeloopen nacht is er in een huis der Van Kerckhovestraat, te Ant werpen, iets gebeurt, dat bij bijgeloovige menschen stof zou geven, om aan spoken of geesten te denken. De vloer der keuken stortte juist te middernacht in, terwijl zich daar het lijk bevond van eenen man, die een paar uren te voren schielijk gestorven was. Versehillige personen en het lijk zijn in den kelder te recht gekomen. Bij onderzoek werd bevonden, dat de bijzonderste steunbalk verrot was. Een bewoner eener naburige ge meente van Charleroi, kocht, op de jaar markt van Charleroi een peerd. Hij ging den koop met den verkooper in eene her berg bezegelen en vergat toen hij naar huis ging, zijn peerd mee te nemen. Toen de markt afgeloopen was, stond het dier nog altijd aan den paal gebonden, tot ein delijk een slimmerik onder voorwendsel dat hij door den kooper gezonden was, het dier meenam. Drie dagen later herin nerde de man zich, wat er gebeurd was bij het zien van een te kort,dat er in zijne kas was. Hij snelde naar de policie van Charleroi, doch zoo ver was hij dat hij zelfs niet meer kon zeggen, hoe het peerd er uit zag. Dit zal nu de verkooper wel weten, doch of hij daarmeè zijn peerd zal terug bekomen, is eene andere vraag. Ter gelegenheid der verjaring van prinses Clementine stak te Spa aan allé huizen de nationale vlag uit. De koning kwam ten 10 1/2 ure in de statie aan, waar hij door de koningin werd afge wacht Een concert, dat door de konink lijke familie werd bijgewoond, had ter eere der prinses plaats. Ook op de peer- denkoersen waren de vorstelijke personen aanwezig. De verlichtingen en 't vuur werk werden om reden van het slecht weer uitgesteld. Prachtige bloemtuilen werden aan de prinses en aan de konin gin geschonken, HOLLAND. Geheimzinnige geschiedenis. Wij lezen in de Nederlandscho dagbladen Zondag middag moet in het duin nabij Villa Golfzicht te Schovingen een meisje gevonden zijn van omtrent 3 jaar oud, gekleed in een wit kleedje met rooden strik, en geel lederen schoentjes. Het kind scheen dood te zijn, ofschoon het nog een blos op de wangen had. Een lang heer met grijs hair en grijzen baard, sprekende hollandsch met een duitsch accent, moet het kind gevonden en zeer kort daarop hebben laten wegbrengen door twee man nen met klakken op. De lieer deelde een oogenblik later aan eene jufvrouw, die in de nabijheid was, meè dat een dokter den dood van het kind had vastgesteld. Een onderzoek in den omtrek van het Zeebad gaf niet de minste inlichting in deze zaak. De juf vrouw,die het kind zag, is bekend, en kon geene verdere inlichtingen geven. De commissaris van policie der midden-afdee- ling te 's Gravenhage verzoekt beleefd inlichtingen omtrent deze zaak. Maandag schreef N. R. Ct. over dezelf de zaak De zoo geheimzinnig geschiedenis met het kind, dat dood in de duinen te Sclie- veningen zou zijn gevonden, wordt hoe langer hoe duisterder, nu verschillende

De Denderbode | 1893 | | pagina 2