De Christene Volkspartij in werking. Katholieke Werkmanskring. INSCHRIJVINGSLIJST Vollen Aflaat Allerhande nieuws. Tweede a/deeling. MM. Edgard Taelman van Oaprycke en Arthur Banips van Merchtem. Externant. Wijsheid.- Eerste afdeelingMM. Au toon Cop- jiens van Aalst en Joseph De Cock van Herdersem. Tweede afdeelingMM. Leo Van denBrempt en Karei De Wolf beide van Aalst. Catechismus van Eerste Communie. MM. Karei Cale- waert van Aalst en Edmond Damiens van Elsene. Itethoriea. MM. Hendrik Bamps van Merchtem, Renaat Goethals van Kortrijk en Alfons Van Wassenhove van Ressegem. Bekwamen l»et Eeretli- plonut gegund aan de leerlingen welke in de kampstrijden des jaars.voor "t latijn, voor 't grieksch, voor 't fransch of voor 'i vlaamsch, de twee derden der punten voor ieder dezer takken aangewezen,be haald hebben MM. Hendrik Bamps en Renaat Goet hals voornoemd en Joseph Jouret van Wodecq. Tweede latijnsche klas. MM Gaston Bethune en Joseph Eeman beide van Aalst, Paul Van de Perre van Temsche en Louis Speeckaert van Brus sel. Derde Intijusclie klas. MM. Florent Dauwe vanWetteren,Joseph De Cock van Herdersem,Fernand Piérard van Rochefort, Ernest Goethals van Kort rijk, Hendrik Bouckaert van Waereghem en Arnold Cools van Antwerpen. "Vierde latijnsche lilas. MM. Arthur Bamps van Merchtem, Nor- bert de Cocquéau des Mottes van Aalst, Alois Colle vanWichelen, ClemensD'Haese van Lede, Victor Renneboog van Aalst, Arthur Mertens van Aalst en Albert Mer- tens van Cruybeke. Vijfde latijnsche klas. MM. Ferdinand Bauwe van Wetteren, Gaston Bamps van Merchtem, FrantzVan Dorpe van Kortrijk, Joseph Meert yan Aalst,LeoWaucquez van Brussel, Achilles Caudron van Hofstade, Karei Meganck van Wetteren en August Moyersoen van Aalst /.esdc latijnsche klas. Sektie A. MM. Renaat Rossaert van Boom, Herman Bosteels van Aalst en Louis Rollier van Denderleeuw. Zesde latijnsche klas. Sektie B. MM. Leo Borreman van Isque, Ernest Van Hoof van Bouchout, Florimond Holemans van Wichelen, Fer dinand Colens van Parijs en Honorius Pauwels van Meire. Eerste -voorbereidende klas. —MM. Edmond Ectors van Brus sel, Karei Calewaert van Aalst, Octaaf Dauwe van Wetteren, Pieter de Ooninck de Merckem van Merckem.Paul Debbaudt van Kortrijk en Joris Duplat van St-Joost- ten-Noode. Tweede voorbereidende klas. MM. Robrecht Callebaut van Wieze, Adriaan do Cocquéau des Mottes van Aalst, Adalbert De Paepe van Aalst. Derde voorbereidende klas. MM. Joseph Monfils, Andreas Van der Smissen, Stephanus Van der Smissen, Robrecht Eemans, Lodewyk Kestens en Joseph Van Overstraeten allen van Aalst. De jaarboeken van Denderleeuw zijn, zondag 30 juli 11., met een roemrijk feit verrijkt. Drie meereis, die het arrondisse ment van Aalst met hun gezang sedert lang vervelen, de voorloopers van het socialismus, de stichters van een nieuw Charlatanismus, hadden zich in deze gemeente aangekondigd om de boeren en werklieden te komen verlossen van de uitbuiting der meesters en eigenaarsom de Vlamingen die, nu als de ongelukkige Polakken in de boeien geketend liggen rechten toe te kennen, tot burger te ver heffen, enzMaar bovenal en alleen lijk om burgemeester, gouwleden, volks vertegenwoordigers en regeering om ver te smijten en hunne plaats in te nemen. Ziedaar geheel 't programma der Chistene Volkspartij Verlaat die zetels, wij zullen er ons inflikkeren want de stiel van advocaat die, ons zoo veel beloofde, brengt niets meer op, en wij ook hebben het recht van rijk te leven. bed uitgesprongen om de veldslag bij te wonen. Toen verscheen de policie-com- missaris die de plaats deed ontruimen, de gekwetsten en ontkleeden naar huis zondt. Des anderdaags 's morgens verlieten de meolingisten de gemeente bejegend door de spottende groeten van het volk... maar dit zou ons te ver leiden en wij eindigen en besluiten In eene fabel leest men dat de borg eene muis baardeen de meeting van de Christene Volkspartij baarde te Dender leeuw kalveren. Rond het huis waar de sprekers vernacht hadden zagen de eerste voorbijgangers ze aan de haag gebonden staan. Die kalveren roken noch heel christelijk noch roosachtig en iedereen verhaaste zich om daar voorbij te zijn. Foei.... De gedachtenis van die kalveren en de veldslag zijn de eenigste uitwerksels welke te Denderleeuw van de meeting zullen overblijven. Vruchteloos, groote wereldbeschavers, hebt gij daar wederom uwen tijd en uwe organen versleten. Maar daar zult gij u wel van wachten, Mirrceus, en om reden In eene gemeente gelijk Denderleeuw waar de minste feiten tot zware gebeurtenissen overgaan, was de aangekondigde meeting het voorwerp van aller gesprekken.Ieder een zocht de schikkingen te kennen en te welen wat liet over- en weèrloopen dei- socialisten beduide.Zouden de doorluchtige sprekers luisterlijk ontvangen en naar de Vergaderzaal geleid worden in stoet met de Fanfaren?., met de Pompiers!., met het Stommuziek van Leeuwburg, het oudste van België Zullen de klokken luiden Zal de eerewijn aangeboder worden Maar waar zal men eene be hoorlijke Vergaderzaal vinden voor die groote Heeren Bespottelijk werden al die punten be sproken, want men was overtuigd dat de arme scheurmakers noch in het dorp, noch in een enkel gehucht eene behoor lijke zaal zouden bekomen, noch hun kraam kunnen opslaan hebben. Nochtans bij gebrek aan buis of zaal vonden zij eenen mestput op den koer van eene oude ver vallen hoeve. Ziedaar de groote Jannen met al hunnen invloed, met al hunne volksgezindheid in de onmogelijkheid om in hun eigen dorp eene herberg te beko men om hun hatelijk kwakzalverslawijt voor te dragen in weerwil dat al de her bergiers toch zoo gaarne verkoopen. Katholieke Bewarende Veroeuiging van het Arrondissement AALST. Maandag 11. om 3 ure 's namiddags vergaderden alhier ten lokale van den Katholieken Kring, Groote Merkt, de Af gevaardigden der vijf Kantons, ten einde uitspraak te doen over bet ontwerp van nieuw reglement door de bijzondere Com missie opgesteld. De vergadering was zeer talrijk en alle de Kantons waren vertegenwoordigd. Waren ook tegenwoordig onze acht bare gekozenen. MM. Van Vreckem, Se nator, Van Wambeke, Verbrugghen en Woeste, Volksvertegenwoordigers. M. De Sacdeleer heeft zich laten verontschul digen. Men bemerkte vooral de tegenwoordig heid van M. Paul Guillemin, advocaat te Geerardsbergen, een der onderteeke naars van t programma der Christene Volkspartij.... in Vlaanderen (Benoemd door den Poll). Wij hebben in een vorig nummer de bijzonderste bepaling van 't nieuw regle ment laten kennen. Na beraadslaging is het reglement,mits eenige wijzigingen van ondergeschikt be lang, met eenparigheid aangenomen. Een enkel artikel blijft voorbehouden namelijk dit betrekkelijk het tijdstip der vernieuwing van de verschillige Comi- teiten. Wij zeggen niet eenparigheid en dit is wel de waarheid,want M. Guillemin heeft geen enkel woord geuit, noch om in naam der Christene Volkspartij te protesteeren tegen het stelsel der afgevaardigden, noch om aan de Vergadering het recht te betwisten de Katholieke Bewarende Vereeniging herinterichten.noch eindelijk om tegen te stemmen. En noglhans meer dan eens heeft M. Guillemin de gelegen heid gehad bet woord te vragen, nog meer, zelfs werd hij tot spreken uitge daagd, doch hij bleef stilzwijgend. Die houding willen wij niet betitelen en ze alleen hoogst zonderling noemen. Het nieuw reglement der Katholieke Bewarende Vereeniging zal kortelings openbaar gemaakt worden. De plaats waar dc meeting gehouden werd is de koer eener vervallen hoeve, bewoond door drie huisgezinnen waaron der den postbode Lillemansnamelijke eigenaar. Uitnoodigingen tot de meeting waren min of meer heimelijk uitgedragen. I)e re denaars kwamen aan in stoet, geleid door een twintigtal klakkers, die op ordewoord hunne handen en vingeren verwarmden. Als aanhoorders vele kinderen en nieuwsgierige vrouwen, ernstige lieden in klein getal. Luidruchtige tegenbetoo- gingen hadden plaats gefluit, onderbre kingen, tegenspraak, verwekten dikwijls woeling en bedreigden de goede orde. Op de straat was het eene bestendige charivari van kinderen en jongelingen. In deze gemoedsgesteltenis eindigde het §tuk en het kwakzalvers kraam werd afgebro ken. Hetgeen de redenaars hadden uitge braakt werd weinig begrepen het was de herstoving van den galle- en zeem hutse pot galle voor het bestuur en zeem voor het volk, welke de kwakzalvers reeds op menige plaatsen verkochten en bijgevolg geene melding waardig zijn. Eene aanhaling welke men ons, om hare hatelijkheid en haren laster, deed kennen willen wij hier neèrschrijven Het ministerie, zegde eenen mislukten notaris, niet tevreden met den landbouw teenemaal te verdrukken lieefl nog eene wet gemaakt om de boeren te voordeele der notarissen den laat sten cent af te per sen. Het zegde aan de notarissen, de boe ren zijn nog te onafhankelijk en te vrij, pluimt ze maar tot op het vel, dan zullen ze braver en gewilliger worden, en zoo komt het dat de loon van de notarissen zoo zeer verhoogd is. Al 't overige was met het zelfde geweld voorgesteld en door den zelfden geest ingegeven. Was het wel te verwonderen dat er woeling ontstond D© Christen© Volkspar tijïn Vlaanderen. Hel Fondsenblad van zaterdag deelt het pro gramma der Christene Volkspartij meê 't welk in ons arrondissement Aalst komt uitgedeeld te worden zonder het echter goed of af te keuren. Uit de bemerkingen die deze mededee ling voorafgaan knippen wij de volgende regelen en deelen het dan ook mede ten einde onze lezers in 't algemeen en de belanghebbenden in het bijzonder op de hoogte te houden van de volksgezinde beweging,welke uit de herziening der Grondwet is ontstaan. Deze beweging zal,ongetwijfeld, zich niet tot het arrondissement Aalst beperken, maar zich over geheel het Vlaamsche land uitbreiden. De katbo- lieke hoofdmannen die, tot hiertoe, de leiding der partij hebben waargenomen, c< zouden, onzes inziens, moeten begrij- pen dal het hoog tijd wordt zich met de leiders dier beweging in betrekking te stellen om, door eenheid van wer- king, een kloek en eensgezind Vlaamsch-katholiek en volkslievende strijdleger tot stand te brengen. Zoo niet, vreezen wij voor verdeeld heid en scheuring onder de katholieken, die de eindelijke zegepraal van liberalen en socialisten voor gevolg moeten heb- ben. Scheuring en verdeeldheid, ziedaar, Confrater Fondsenbladwat de stichters der Christene Volksparij hier willen. Indien gij de organen uwer vrienden Land van Aalst en Klokke Roeland wil raadplegen dan zult gij weldra ge waar worden wat zij zoeken, wat doel zij bereiken willen. De Katholieke Bewa rende Vereeniging, die zij 't oud testament heeten, wordt door hen vervallen ver klaard. Meer dan eens hebben zij tegen hare herinrichting protest aangeteekend. De groote jannen der Christene Volks partij, zij en zij alleen moeten aan 't hoofd staan,moeten bevelen,moeten alles schik ken en regelen en de hoofdmannen der Katholieke Bewarende Vereeniging moe ten zich maar gedwee onderwerpen.... Eene toenadering, eene verstandhou ding, ziedaar wat, volgens ons, onmoge lijk is.... De dobbelsteen is geworpen en, wat meer is, de Christene jannen zijn gewikt en gewogen en onder alle opzich ten te licht bevonden TEN VOORDEELE ONZER noodlijdende werUloozen DER FABRIEK VAN DEB SMISSEN. VIERDE LIJST. Opbrengst der vorige lijsten fr. 2938-17 De BelgischeVolksbond te Leuven, 100-00 (Gift uitsluitelijk bestemd voor de leden van den Katholieken Werk manskring). M. Josse De Meeter. 5-00 M. Dr Claus 10-00 M. Auguste De Keyzer 10-00 M. De Coen-Burnv 20-00 Eerw. Moeder-Overste van het Gasthuis 10-00 Ontvangen in het bureel van Land van Aalsten Werkman Een huwelijkstuiltje..,, en advo- kaat X 5 10-00 M. De Clercq-De ('.oen, schepene, Ninore 20-00 Uit Roubaix. Leve Jezus Leve zijn kruis 10-00 M. MaxMoens 10-00 Jufvr. Possemiers 5-00 M. Van Vrechem, senateur 20-00 Onbekend 20-00 Onbekend 10-00 M. Van der Steppen 10-00 Mad. Wed. Fr. Burny 10-00 Mad. Wed. B. Van Breugel 20-00 M. Lod. Moens, notaris 20-00 M. E. de Cocquéau des Mottes 20-00 Te samen fr. 3278-1' De liberale werkmanskring heeft eene inschrijving geopend voor zijne werke- looze leden, Vooruit wilde niet ten achter blijven en heeft ook eene geopend voor de socialisten wij keuren dat goed katho lieken zorgen voor katholieken, liberalen voor liberalen en socialisten voor socialis ten. In ons toekomend nummer komen wij hierop terug. boogwij zijn verzekerd dat hunne beslissing door het deftig publiek zal goed gekeurd worden en zij op zijne ondersteu ning mogen rekenen. Aolst Mijlbeek. Gevecht met messen. Verleden zondag nacht is er in de Lange straat een gevecht ont staan tusschen jongelingen van dees gehucht.Een twist was tusschen hen uitge broken, en de messen werden getrokken. Zekere Petrus De Koker, wonende Hof Somergem, bekwam eenen steek in de braai des beens, Frederik Jacobs, oud 20 jaar, wonende Langestraat, ontving eenen steek in de bil en Joseph De Ries werd gestoken aan het hoofd. Jacobs die 't gevaarlijkst is verwond, werd na verzorging naar 't hospitaal overgebracht. De bekomene wonden al hoewel nog al ernstig, leveren tot hiertoe geen gevaar op. De plichtigen zullen vervolgd worden. Nog een huis geplunderd. De bandieten der hoofdstad Brussel oefenen tegenwoordig hun bedrijf op groote schaal uit. Verleden week meldden wij de plunde ring van het huis van den schilder Ver- j wee eenige dagen later deelden wij een gelijk misdrijf mede, gepleegd in het huis van den heer De Schietere, Haechtschen steenweg. Thans is het bij mad. Blondel, Moes- j tuinstraat te St-Joost-ten-Nooee dat de dieven een bezoek hebben gebracht. Zondag morgend, het was nog zeer 1 vroeg, zagen de geburen dat eene der vensters van het gelijkvloers open stond en dat de persiennen die 's avonds geslo ten waren geweest, thans open waren. Daar zij wisten dat de eigenaar op reis was, hadden zij weldra de zekerheid dat de dieven langs daar waren binnengeko men en zij verwittigden aanstonds de policie der St-Franciscusstraat. De van dienst zijnde officier begaf zich onmiddelijk ter plaats om de wettige be- statigingen te doen. De deuren der straat en van den hof waren gesloten en toonden geen enkel spoor van braak. Binnen het huis was echter alles open gebroken en de inhoud der meubelen op den grond uitgestrooid. Men kan de belangrijkheid van den diefstal nog niet schatten, daar Mad. de Blondel die te Oostende is, nog niet is teruggekeerd. Uit het onderzoek blijkt dat een der dieven langs de keldervenster is binnen- Beeliterlïjke kronijk. Ver valse hing van levensmiddelen. Dezer dagen heeft het parket van Kor trijk een onderzoek gedaan betreffende de verveerdiging van bitterpeën en daagde verschillige fabrikanten voor de {recht bank. Twee hunner werden veroordeeld tot 15 dagen gevangenis, 200 fr. boeto en een andere tot dezelfde geldboete, zonder de gevangenis. De vervalschte koopwaar is daaren boven in beslag genomen. Leegloopei'sEen socialistische dag bladschrijver, die in eene Duitsche stad in de herberg had staande gehouden dat de officieren leegloopers zijn, werd tot zes weken opsluiting veroordeeld. G. Z. J.-C. J. M. J. F. C. C. Dat er op deze uur eene hevige ont steltenis heerschte rond Lillemans spreek plaats laat zicli goed vermoeden. Geluk kig dat de klakkers, de sprekers en hun gevolg slechts een klein getal uitmaakten en de binnenkroegen bezochten, waar men witten wijn in plaats van gene- ver verkoopt. Doch het bier stroomde er als beken en verleende stem aan weten schap, aan de sprekers- novicen die nu hunne beurt hadden. Er moet bijgevoegd worden dat de advocaten de voorgaande week eene voordeelige pleiting gedaan hebbende, nu geheele tafels bier betaal den. Het christene volkslied op de air O! Van den Peereboomwij vragen 't algemeen stemrechtboter op ons broed en geld in onzen zak werd op ze kere plaatsen aangeheven. Omtrent mid dernacht kwam de karavaan in de laatste geburen herbergaan.alwaar.naeenigeston den, eene gevaarlijke botsing plaats had. Men zegt dat sommige advocaten in het bokseren uitmunten; men zegt er bij, dat zij hierom niet minder slagen ontvingen. Het is waarlijk groolscli In de Lan gestraat was iedereen ontwaakt en het Oneerlijke tegenstrever. Wij hebben Mirrceus uitgedaagd ons te bewijzen dat wij geschreven hebben dat de verzekerings-maatschappij hier te Aalst, in 1891, als schadevergoeding eene som van 90 duizend fr. hebben betaald. Mirrceus wijst ons nummer van 6 april 1893 aan en knipt er eene bemerking uit tusschen haakjes geplaatst luidende f(In 1891 hebben de Maatschappijen uit dien hoofde betaald 53 tot 68 ten honderd harer ontvangene premiën). Wij herhalen het Mirrceus, ge zijt een van die oneerlijke tegenstrevers voor wie alle middelen goed zijn om er zich meê uit den slag te trekken. Lees verder,oneerlijk schepsel,en ge zult bemerken dat er hier geen spraak is van den uitslag te Aalst alleen, maar wel van den algemeenen uitslag door de maat schappijen in Belgie bekomen. Ja, lees verder en dan zult gij na de op sonnning van de lasten der maatschappijen 't volgende aantreffen bij zoo verre dat Belgische Maat- schappij die, in 1891, den voordeelig- sten uitslag heeft bekomen, eene winst van 10 ten honderd op hare ontvang- sten heefi gedaan. Dit zou voor de Stad Aalst eene jaarlijksche winst van 15 duizend franks uitmaken. Ziedaar wat er te lezen staat En dan zijt gij schaamteloos genoeg, Mirrceuste durven beweren dat wij, in ons nummer van 6 april 1893, geschreven hebben dat erhierte Aalst van de 150.000 franks premiën die er, volgens schatting, in 1891 betaald zijn, 90 duizend werden besteed aan schadevergoedingen Deel uit ons artikel van 6 april 1893, dat meê wat betrek heeft op de brandver zekering en uwe lezers zullen dan kunnen oordeelen of wij u te rechte een oneerlijke tegenstrever hecten. in de kerk der Arme Claren Coletinnen, Zaterdag 12 Augustus, feestdag van de H. M. CLARA. De diensten zullen geschieden als volgt: Om 6 ure de eerste mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament, tot na het Lof. Om 8 ure de tweede Mis. Om 3 ure het Lof. AalMt. Zondagrust. De heeren apothekers onzer stad hadden reeds eenige vergaderingen gehouden ten ei..de zich te verslaan om,hier even als in andere steden.de zondagrust in te voeren. Alles deed verhopen dat men zich onder ling goed zou verstaan hebben. De verle- dene week moest eene laatste vergadering gehouden worden en allen hadden op voorhand een exemplaar van 't reglement omvangen ten einde het op 't gemak te kunnen onderzoeken en desnoods opmer kingen maken. Bijna alle de apothekers waren tegen woordig rnaar tot elks verwondering ont brak M. Renneboog. Nu, in plaats van ter vergadering te verschijnen en te zeggen dat hij vijandig is aan de zondagrust, zond M. Renne boog het reglement terug met twee brief jes er opgeplakt dragende de woorden Groot vergt/I. Poison violent. Verre van ons aan den heer Renneboog het recht te betwisten van den zondag tc heiligen of niet, dat zijn zijne zaken; maar wij hebben voorzeker het recht te bestatigen dat door zijnen onwil, de edele poging onzer apothekers tot het invoeren der zondagrust komt schipbreuk te lijden. Wij raden onze apothekers aan de zon dagrust In te richten zonder M. Renne- Die keldervenster heeft slechts 40 cen timeters diameter. Men mag dus veron derstellen dat een der medeplichtigen een kind is. Eens in het huis, was het gemakkelijk in de salons van het gelijkvloers te drin gen en eene venster te openen, die op straat uitgeeft. De policie veronderstelt dat de dieven tot de bende behooren, die verleden week in het huis van den heer De Schieter gedrongen zijn, want de beide diefstallen zijn op dezelfde wijze gepleegd geworden. Een schrikkelijk ongeluk is zaterdag aan den spoorwegbarreel der Schijnpoort te Antwerpen voorgevallen. M. Verkein-Janssens, likeurverkooper, wonende in de Scholierstraat, stapte na hel voorbijrijden van den trein over de spoorbaan, zonder te zien dat een andere trein den eerste ontmoette. Toen de man op de tweede baan was, werd hij ongelukkiglijk door den aan- stoomenden trein verrast en overreden. Verscheidene voorbijgangers waren ooggetuigen van dit schrikkelijk tooneel. Een priester en een dokter snelden toe, de eerste diende hem de H. Olie toe, en vervolgens werd de man naar het gast huis gebracht, waar hem de twee beenen werden afgezet. Zijn lijden heeft niet lang geduurd. Reeds zondag in den vooravond was de gekwetste overleden. Schandalig. Wij moeten ander maal, zegt Het Handelsblad, den correspondent van den Patriote op de kneukels tikken, die, na uitgebazuind te hebben dat de cholera te Antwerpen,voor de deur staat, nu weêr een. nieuws over de buikloopziekte meédeelt, geschikt om de ouders der soldaten, die hier in garni zoen liggen, den doodsangst op het lijf en de vreemdelingen uit de stadie jagen. Inlichtingen gevend over het soldaten- lazaret te Wilrijck, zegt hij u Het lazaret van Wilrijck is onvol doende men vergroot het. Drie nonnen zijn er aan gehecht. Dc krijgsaalmoesenier de eerw. heer De Schutter is een gedeelte van den dag vervangen door den onderaalmoezenier en 's nachts'door eenen onderpastoor van het Kiel. - Nauwelijks treedt de aalmoezenier eene der zalen binnen, of honderd armen worden naar hem uilgestoken en de arme zieken, zinneloos van angst, vragen de laatste sacramenten. En boven die correspondence staat in vette letters te lezen - 250 zieken. 5 dooden. Nu, de waarheid is dat er verleden zaterdag in 't geheel een honderdtal zieken waren in het hospitaal en in het lazaret te samen. In het laatste waren zaterdag, de eerste dag dat het lazaret gebezigd werd, veer tien zieken en zondag volgens den Pre- curseur, dien wij ook goed ingelicht gelooven, zeverdien. Wij vragen ons af hoe die veertien personen honderd handen naar den bin- nentredenden aalmoezenier kunnen uit steken.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2