Een en ander. Liberale Betooging. Kaatsspel-Esplanadeplein - - Allerhande nieuws. Het tweejceveelil. Ziehier ten titel van inlichting de straffen die door het wetsontwerp op het tweege vecht, aan de goedkeuring van den Se naat onderworpen zijn Voor uitdaging 1 tot 3 maanden gevan genis en 200 tot 500 fr. boete. Voor beleediging aan degene die de aandaging niet aanneemt, zeilde straf. Voor aankondiging van een tweege vecht of afkondiging van het proees-ver- ba;d in een dagblad, 500 tot 2000 franks boete. Voor eene beleediging,die tot uildaging aanleiding gaf, 2 tot 0 maanden gevange nis en -100 tot 000 fr. boete. Voor het gebruiken van een wapen in tweegevecht, tegen zijnen tegenstrever, zonder dat er mansslag of kwetsuur uit volgde, 2 tot G maanden gevangenis en 400 tot 000 fr. boete. Voor het kwetsen van zijnen tegenstre ver, 1 maanden tot 1 jaar gevangenis en 600 tot 1500 fr. boete. Voor het toebrengen van wonden, die eene ziekte of onbekwaamheid tot wer ken voor gevolg hebben, G maanden tot 2 jaar gevangenis en 1000 tot 2000 frank boete. Als de ziekte ongeneesbaar of de onbe kwaamheid tot werken bestendig is, of als er verlies is van een lidmaad of eene erge verminking, 1 tot 3 jaren gevange nis en 2 tot 3000 fr. boete. Voor degene, die zijnen tegenstrever ter dood brengt, 2 tot 5 jaren gevangenis en 4 tot 10,000 fr. boete. Voor degenen, die tot het tweegevecht ophitsen, dezelfde straffen als voor dege nen die het pleegden en als het tweege vecht niet plaats heeft, 2 maanden tot 1 jaar gevangenis en 2 tot 500 fr. boete. Voor de getuigen als er noch manslag, noch kwetsuur bestaat, 1 tot 3 maanden gevangenis en 2 tot 500 fr. boete. In de andere gevallen 2 maanden tot 1 jaar gevangenis cn 200 tot 1000 fr. boete. Plus de ontzegging van burgerlijke rechten voor de verschillende plichligen. I>c laatst© ollieïei* van «lei» slag van Waterloo. Te Nürten, een dorp dic ht bij Gükingen, in Hanover gelegen, is verleden week de laatste der veteranen gestorven, die als officier aan den slag van Waterloo hebben deelgenomen. De overledene was kapitein Scharnhorst, eene nauwe bloedverwant van den Pruissischen generaal van dezen naam. De overledene, die gestorven is op zijn 95e jaar, was onderluitenant in het Duit- sche legioen van het Engelsche leger. Den 18 Juni 1815, werd zijn bataljon door de Fransche ruiterij verslagen, dicht bij de hoeve van La Haye Sainte de jonge onderluitenant werd licht gekwetst, doch kon zich nog denzelfden dag bij het overschot van zijn leger aansluiten, waarvan hij de cenige overlevende offi cier was. Na het sluiten van den vrede, trad Scharnhorst in hot Hanoversche leger. Bankl>iljeLtenl>acil. Een Engelsche bacterioloog, die studies ge maakt heeft omtrent de verspreiding der bacteries en hare vermenigvuldiging op bankbiljetten, heeft eenigo malen op een enkel bankbiljet duizenden mikroben ont dekt. Onder deze beeft hij die van tuber culose, diphleritis en roodvonk waarge nomen. Het grootste aantal behoort tot eene bijzondere soort, die volgens hem, den naam van bankbiljettenbacil moest dragen. ÏOO jaai* getrouwil. - Dat het onwaarschijnlijke mogelijke is, be wijst een echtpaar te Zsoinbolji in Hon- garie, dal in Mei van dit jaar zijn hon derdjarig huwelijksfeest gevierd heeft, indien althans dit bericht niet in een of ander dagblad, wegens gemis van stof, in den komkommertijd tot plaatsvervulling heeft gediend. Volgens authentieke en onbetwistbare bewijsstukken zouden Jolian Szathmary en zijne nog levende eclitgenoole in 1793. inden echt getreden zijn en dus thans on geveer 120 jaar zijn. Tot voor korten tijd voorzagen cieze oudjes door veldarbeid nog in hunne beschcidcne behoeften. Kene zwarte bloem. Vol gens The Garden moet men in Amerika, door invoer uit Japan, eene zwartbloe- mige chrysantheem verkregen hebben,die in den handel zal worden gebracht onder den naam van Black Gem of zwart juweeltje. Morgen zondag gaan de liberale Haan tjes- Vooruit hier eene belooging houden, om protest aan to teekenen tegen eene ia aakrocpcnde onrechtceerdigheid «lie zicli Komt e plegen tegen over M. Edmond Banneville, omdat hij als griffier te Aalst niet is benoemd ge- worden. Zoo,zoo, heeren, 't is het ministerie niet die eene wraakroepende onrechiveerdig- heid pleegde,want deze laatste komt zich te plegen, of liever, pleegde zich zelve "Wat zal die icraakroepende onrecht- veerdigheid morgen met beschaamde kaken staan als ze die liberale Haantjes- Vooruit zal hooren en zien protest aan- teekenen legen hare zoo snoode als schan dalige handelwijze jegens M. Banneville Wij gelooven dat er veel volk naar die ljberale betooging zal komen kijken Maar, eene vraag, liberale heerenHoe zou hot liberaal ministerie Frère-Bara ge handeld hebben ten opzichte van eenen katholieken kandidaat welke zich in 't geval van M. Banneville zou bevon den hebben t Wel het zou onbetwistbaar een zijner politieke vrienden benoemd hebben, en 't bewijst hiervan ligt in 't feit, dat het eene groote uitzondering was wanneer eens eenen katholiek door M. Bara tot een rechterlijk werd geroepen. De liberalen uitsluitelijk bevoordeeligd ondereen liberaal ininisterie.zouden moe ten bevoordeeligd blijven onder een katho liek ministerie Aan hen alleen alle vette ambten en bedieningen om de eenvoudige reden dat ze liberaal zijn en hierdoor meer recht hebben dan andersdenkenden. Wat slok kers De benoeming van den heerUvttendaele tot griffier onzesVredegerechts valt onder geen opzicht te beknibbelen. Men spreekt ook van een interpellatie in de Volkskamer, doch wij gelooven dat men daar eerst drij maal aan denken zal En daarmee betoogt maar op,gezull er 'nen vetten uil van dood doen, Heeren. Dendergalm beklaagt er zich over dal hot Bestuur van den Katholieken Werk manskring, op het onverwachts, zonder een voetstap aan te wenden om de- mede werking der liberalen te bekomen, omha ling voor de werkeloozen van het fabriek Vander Smissen heeft gedaan en het komiteit van verdeeling samengesteld. Het was zijn recht, bekent Dender galm en wij voegen er bij het was de plicht van het Bestuur des Katholieken Werkmanskrings voor zijne leden te zorgen. Die handelwijze ten opzichte der libe ralen moet u niet verwonderen Dender galm gedurende den laatsten winter waren de werkeloozen bier talrijk, de nood was groot en de Katholieke Werk manskring zorgde voor zijne mannen alleen en liet aan den Liberalen Werk manskring de zorg voor zijne leden over. Dit bestaiigden wij in ons nummer van 22 januari 11. Waarom zouden de katholieken nu moeten zorgen voor de leden van Concor dia Zijn er dan geene liefdadige zielen genoeg in de liberale partij, of vreest gij, Dendergalm,dat zij niet vrijgevig genoeg zouden wezen Wij begrijpen gij herinnert u 1886, 't jaar der groote crisis onzer fabrieken van 300 frank werden er alsdan 200 dooi de katholieken en 100 door de liberalen gegeven. En hieruit zoudt gij nog eens voordeel willen trekken... Begrepen Maar zoo dwaas niet meer Dus,liberalen en socialisten, zorgt voor uwe mannen, wij, katholieken, zullen voor de onze zorgen In De Gazet van 'l tcerkvolk N" 2, schreef Mirvceus Aalst vervalt en Aalst toon/I meer en meer ongeluk- kig, omdat er veel wraakroepende zonden worden bedrevenwraak- roe|)«;ncle legen den loon der werklied en,tot verval vanGodsdienst en zeden. Die beschuldiging is tot de algemeen heid der Aalstersche werkgevers gericht. Talrijke werkgevers zijn er te Aalst die hunne werklieden goed behandelen en wel betalen doch niettemin worden zij van achterhouden van den loon der werk lieden, 'dus. van wraakroepende zonde beschuldigd. Dat noemen wij eene snood heid... Wij hebben Mirroeus uitgenoodigd de werkgevers met den vinger aan te wijzen die zich aan wraakroepende zonde plich- tig maken omdat men alsdan niet langer meer onschuldigen zou kunnen ver denken. Maar jl/t'mcus,hij die als een onrecht wreker optreedt, zwijgt gelijk 'nen arduinen pilaster, hij laat zijne beschuldi gingen tegen eerlijke lieden maar altijd bestaan Is dal eerlijkheid en vrij heid Zou er geene wraak in 'tspel zijn, Mirrceus Beclitei'Iijke Kronijk. Stichting van missen. —Het beroeps hof van Gent heeft eene beslissing geno men. betreffende de stichting van missen en jaargetijden. Het heeft beslist, dat de taks voor het lezen van missen, niet bepaald blijft vast gesteld volgens het tarief, van kracht op het oogeublik dat het testament gemaakt wordt, of wel op de dagteekening dat de kerkfabriek gemachtigd is te aanveerden, maar dat die taks moet gebracht worden tot de som van het bisschoppelijk tarief van kracht telken jare, op het tijdstip dat de ontlasting moet plaats hebben. De gijlmcflgsler van Husseignies. - over cenige maanden heeft het assisen hof van Henegauwen eeuwigdurenden dwangarbeid uitgesproken tegen Nathalie Bal, overtuigd haren man J. B. Van Cauwenberg met rattenkruid vergiftigd te hebben. Sedert bare veroordeeling heeft Nathalie Bal bekentenissen gedaan, welke het gerecht juist bevonden heeft. Ten gevolge dier bekentenissen zal haar minnaar Hendrik Verstraeten, kleerma ker te Kortrijk, voor den aanstaanden zittijd van het Assisenhof moeten verschij nen als medeplichtig aan de misdaad. Verstraeten was vroeger reeds aangehou den, maar zijne minnares had alles gedaan om hem le verontschuldigen en hij was weder los gelaten, Wettelijk© besluiten. Bij koninklijk besluit van 19 juli 1893 is de nijverheids-dekoratie van 2' klas verleend aan de volgende personen des Arrondissements Aalst. MM. Romaan Barrez, meestergast te Aalst; F. Nieuwlandt. brouwersgast, te AalstJ. Iliinbaut, wever, te Aalst J. Steenhout, meestergast, te Aalst P. Tinei, melsersgast, te Grootenberge, Alexander Van de Velde, meestergast, te Aalst Bernard Van Houcke, mekaniek- werker, te Aalst. CorrcKpondenlic. Ontvangen van M. D. C. te D. fr. 6 over 1893. Ik heb dadelijk aan uw ver zoek voldaan, doch 't is mis de juffer blijft. BOND DER Katholieke Bekwaamheidskiezers. 2" SEKTIE. AALST. Op Maandag 14 Oogst om 8 1/2 ure 's avonds ter herberg bij den heer Pon der Vorst, Kerkstraat. dagorde ï*ri jsseliïetïuf?. CLUB DEB XXX Zondag 13 Oogst 1893. Om 2 1/2 ure. Haeltert, L. Coppenstegen L. De Dekker, Hofstade Om 3 1/2 ure. Gijsegem, (Temmerman tegen Wieze Willems Om 4 1/2 ure. De twee winnende partijen. Stedelijke Mu/.iekHcliool van AuIhI. De openbare prijs kampen van 1893 zullen plaatsgrijpen ter feestzaal, des Stadbuizes, donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 Oogst, om 9 ure 's voormiddags. Botermarkt. Heden zaterdag werden 784 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6270 kilogr. Aalst. Die/stal met braak en beklimmingIn den nacht van don derdag op vrijdag, zijn er bij den heer Limpcns, mulder en koopman in kruide nierswaren, Boudewynskaai alhier, die ven bij middel van beklimming binnen binnengedrongen. De dieven zijn langs den hof van het magazijn des heeren L Moortgat, gelegen nevens bet huis Limpens binnengegaan. Op den koer van voormeld magazijn heb ben zij eene ladder geplaatst, zijn aldaar op een atdak gekropen, en liebben zich langs de gooi naar beneden laten glijden op den koer van het huis Limpens. Eens binnen hebben zij medegenomen Uil het schof1 slecht 5 fr.-stuk van het hertogdom Lucca Piombino met dubbele hoofdbeeltenis, 8 zilveren half frankstukken en verders pasgeld tot om trent 10 franken; 2 groote doozen choco lat; 5 kleinere doozen chocolat, merk I)e Beukelaere C'e, met Vlaamsch op schrift 2 pakken chocolat met crème zonder merk; 1 stuk peperkoek. Daarenboven nog eene zilveren manshor- logie (cylinder) met zilveren ketting, num mer onbekend de ketting met schuiven- den steen. Heden zaterdag morgend werd op de merkt gestolen,den geldbeugel eener meid inhoudende omtrent 22 fr. Heden zaterdag, rond 9 ure voor middag, is Emmanuel Capiau, gepension- neerde van Oost-lndiën, doodgevallen in eene herberg der Leopoldstraat. Verleden dijnsdag werden door de rechtbank van Dcndermonde verscheidene personen onzer Stad wegens ketelmuziek veroordeeld. De rechtbank heeft zich en met rede zeer streng getoond. Al degenen die nooit eenige veroordee ling ondergingen,zijn gestraft met8 dagen gevang en 26 fr. boete voorwaardelijk, en dezen die voorgaandelijk veroordeeld ge weest zijn, betrapten 10 dagen gevang en 26 fr. boete. Dus opgepast Beheer van Spoorwegen. Aan werving van het personeel. In den loop der maanden Augustus en September worden wedstrijden uitgeschreven 1° Voor 51 plaatsen van klerk, waarvan 29 voor Vlaamsche kandidaten en 25 voor niet Vlaamsche kandidaten; 2° voor 90 plaatsen van hulpklerk, bij helft te ver- deelcn, tusschen de Vlaamsche en de niet Vlaamsche kandidaten. De groote krijgsbewegingen begin nen niet op 23 maar op 28 dezer. De vreemde officieren die ze zullen bijwonen, zijn legen 27 angusti, 's avonds, te Bever- loo genoodigd. Frankrijk, Duitschland, Italië, Oostenrijk, Denemarken, Holland, Zweden, Noorwegen en Zwitserland zullen elk twee militaire afgeveerdigden zenden. Diefstallen te Brussel. Een ren tenier uil de Halleslraat, welke over eene maand naar Antwerpen was vertrokken, liet zijn appartement aan de zorg over van zijne nicht Anastasia en haar man. Doch deze verlieten denzelfden dag hunne woning. De eerste vertrok naar Roeulx, de ander naar Parijs. Toen nu woensdag namiddag de rente nier terugkeerde, stond hij niet weinig verstomd bij het openen van zijne brand kast, waaruit eene menigte papieren, bankbilletten en geld verdwenen waren, voor eene gezamentlijke weerde van 45 tot 50,000 fr. Juweelen ter weerde van 2000 fr. en 50 titels zonder weerde waren onaangeroerd gebleven. Eene dame van St-Gilles, Mej. K., is insgelijks het slachtoffer geweest van een brutalen diefstal. Gedurende hare afwezigheid heeft men ten haren nadeele voor 20,000 fr. acties gestolen. Gedurende de uitgangen van den land- bouwstoct zijn er talrijke andere dief stallen gepleegd. Het getal klachten in de verschillige policiebureelen ncèrgelcgd is overgroot. Koetsier mishandeld. Een koetsier was dinsdag morgend, ten 1 ure, op weg naar zijn huis, op den Waver- schensteenweg, toen hij vier kerels ont moette, waaronder een soldaat van het 9'', die hem bevolen hen op den steenweg van Boendael, rechtover het oud kerkhof van Elsene te voeren. De koetsier, die de kerels voor gevaarlijke deugnieten kende, durfde niet weigeren. Een lOOtal meters van het kerkhof, sprongen zij uit het rijtuig.trokken den koetsier van den bok, sloegen en stampten hem, scheurden zijne kleederen van zijn lijf, en lieten hem voor dood nevens zijn rijtuig liggen, waar eene policieronde hem vond. De policie vernam welhaast dat twee der schurken, De T.., en Van D.., waren, de eerste pas. sedert drie dagen uit de korrektie van Vilvoorden gekomen, de tweede een ge vaarlijk oudveroordeelde. Zij zijn aange houden cn door hun slachtoffer herkend, maar weigeren hardnekkig hunne mede plichtigen te doen kennen. De Brusselsche bladen bevatten het verhaal van een schrikkelijk ongeluk, overkomen aan twee behangers, die in de nabijheid der Senne te St-Gilles aan 't tapijten kloppen waren. Een hunner kreeg lust om in de rivier een bad te nemen, doch hij verloor grond en zonk. De andere, die zwemmen kon, sprong hem ter hulp, maar hij werd door den drenkeling zoodanig vastgehouden, dat alle beweging hem onmogelijk was en beiden in hel water verdwenen. Een leerjongen, die hem vergezelde snelde naar den zwemmeester, aan Nieuw-Molen, doch toen deze kwam was het te laat. Men kon slechts twee lijken ophalen. Een der drenkelingen was getrouwd en vader van drie kinderen. Een jongen van e«n jaar of vijftien, die dagelijks een blinde vrouw van St-Gilles, leidde op haren bedelweg, vroeg verhooging van loon. De blinde weigerde hieraan te voldoen en uit wraak liet de leider haar alleen te midden der straat staan. Eenige meelijdende mensclien hebben haar naar huis gebracht. Het zijn pruimen. Woensdag, rond 3 1/2 ure 's morgens, ontmoette een policieagent op de brug van Laeken eenen persoon die eenen grooten korf droeg. Daar het uiterlijk van den persoon hem verdacht voorkwam,vroeg de policieagent hem wat hij in zijnen korf droeg. Het zijn pruimen, mijnheer do agent, zegde hij. De policieagent hield hem echter tegen en onderzocht de korf. In plaats van pruimen, vond hij veertig patrijzen allen bestemd voor een groot spijshuis dier stad. De overtreder is een genaamde R.., een oud wildstrooper van Nieuwerode. Er is tegen hem proces-verbaal opge maakt, wegens overtreding der wel op de jacht. Onmenschelijk, Sedert eenigen tijd, heeft de minister van oorlog bevel gegeven de wekelijksche gaanoefeningen en verkenningen op den buiten, voor het voet volk, te vervangen door eene maande- lijksche marsch die vier opeenvolgende dagen duurt. Bij eene gematigde tempe ratuur is zulks doenlijk, doch bij eene drukkende hitte gelijk wij thans beleven, noemen wij dergelijke oefeningen onmen schelijk. Sinds vier dagen, verlaat het eerste linieregiment zijne kazerne in het fort,om 5 of 5 1/2 ure 's morgens, om er eerst om 1 ure of 2 ure namiddag terug te keeren. Donderdag, rond één ure, zagen wij, aan het paleis van justicie, die moedige jongens voorbijtrekken zij schenen erg vermoeid,den zwaren shako op het hoofd den nog zwaarder gevulden ransel op den rug en liet geweer op den schouder. Voeg daarbij dat een groot, getal man- nan dan nog een ijzeren spade, die het gaan vermoeilijkt, aan de linkerzijde heb ben hangen en men zal licht begrijpen dat het zweet hun afregent. Wij hebben er velen gezien wier broek letterlijk aan hunne boenen kleefde door het geweldig zweeten. Men zal met ons bekennen, dat derge lijke oefeningen, op dit tijdstip van liet jaar, recht onmenschelijk ziin en de alge- mecne afkeuring verdiener Wij willen niet beweren dat de kolonel bevelhebber daar schuld heeftwanneer hij een bevel ontvangt, moet hij het dooi de mannen onder zijne orders geplaatst doen uitvoeren, maar wij houden staan, dat hij, wie zulke bevelen geeft on menschelijk te werk gaat. Men moet de ziekten niet verwekken door overspanningen van dien aard zij komen in tijds van zelf. [Fondsenblad.) LongleringVerleden week is te Assenede de besmettelijke longtering uitgeborsten onder het hoornvee van den landbouwer Tlieodoor Wauters. Maandag zijn 8 beesten geslacht en donderdag de 16 andere. Het vleesch is bruikbaar verklaard en mag verkocht worden. Maatregelen zijn genomen om de uit breiding der ziekte te voorkomen. Op duizend meters afstand mag geen vee den besmetten stal naderen de land bouwer zal 50 dagen moeten wachten eer hij ander vee in zijne stallen brengt. Het is een groot verlies voor den land bouwer. Geruchtmakende zaak. Eene geruchtmakende zaak verwekt le Kortrijk veel opschudding. Eene schatrijke famillie dier stad be vond zich sedert eenigen tijd in de bad plaats X. De jonge dochters, die de stad heel wel kenden,wandelden dagelijks rond en bezochten bazars en winkels zonder ooit iets te koopen. In eenen bazar echter, waar reeds ver schillige voorwerpen ontvreemd werden, verwekte dit argwaan, en men hield een oog in 't zeil. Men deed wel, want een dezer dagen betrapte men »en der gezegde dochters op heeterdaad van diefstal van eene handschoendoos ter weerde van 15 frank. Men greep de juffer vast en men deed de moeder roepen. Toen deze ter plaats was, bood zij 15 frank aan, weerde der doos. 't Is. goed, antwoordde de patroon, ik aanvaard het, mits gij voor den arme van X... eene som van 1000 fr. stort als uitboeting voor dezen misslag. De schatrijke M... weigerde halsstarig den arme iets te geven, en de patroon verontwaardigd, legde onmiddellijk eene klacht neer en eene vervolging werd ingespannen. Fonsenblad. Zoo, ZooWij lezen in een liberaal blad, aangaande het schandaal van Oostende. Kapitein F. .,die op heeterdaad van diefstal werd betrapt in eene kabien te Oostende, werd nog niet voor de militaire overheid verzonden, zooals sommige dag bladen meldden. Kapitein F... is een uitmuntend offi cier. Hij onderging nooit eene straf en heeft grenen centiem schuld. Men ziet hem in het ministerie van oorlog als een voorbeeldig officier. Ook denkt men, dat de kapitein door steelzucht werd aangetast en niet verant woordelijk is voor zijne daad. Men zal hem aan een geneeskundig onderzoek onderwerpen. Sinds wanneer nu is die uitmuntende officier door de - steelzucht aangetast Iin heeft men daar vroeger nooit niets van gezien Eene depechc aan de Chronique houdt daarentegen staande dat de officier F... wel voor den krijgsraad verschijnen zal. Men verzekert thans stellig dat de koning zich dit jaar niet naar Oostende zal begeven. Z. M. zal denkelijk tegen liet einde dezer maand eenige dagen te Spa, in liet verblijf der koningin, doorbrengen, waar de koninklijke familie den 40° ver jaardag des huwelijks van het koninklijke paar zal vieren. Een ticger ontsnapt. De Har- wichboot die donderdag morgend te Ant werpen aankwam, had twee tiegers aan boord, bestemd voor den dierentuin, aldaar. Bij het aan wal brengen der kooien, waarin deze dieren opgesloten waren, is eene derzeivc los- of open geraakt en het dier vluchtte er uit in het tusschendek van de boot. Aanstonds werd het personneel der Zoologie ter hulp ge roepen. [Nadere bijzonderheden.) Volgens inlichtingen door ons ter plaatse ingewonnen, was de ticger niet bij liet lossen, maar reeds gedurende de réis uit zijn hok geraakt. Nu begrijpt men wat spel die wilde passagier daar had kunnen leveren, als hij dwaas had willen zijn, wanneer men nadenkt dat het getal passagiers op de Harwichbooten in dit seizoen gewoonlijk zeer groot is, en dat in het compartemcnt waarde tieger zich bevond, nog twaalf peerden in hunne boxes stonden. Om den jongen kalm te houden, heeft men hem onderweg met vleesch gevoe derd, wat voor gevolg had dat hij zich stil hield in een hoekske neérvleidde als ware hij thuis. Onmiddellijk bij de aankomst van den boot werd het bestuur der Zooloogie ver wittigd,dat lietnoodige personneel afzond met vallen, zoodat men den gevaarlijken kerel nog al spoedig ingepakt had, zonder dat er ongelukken gebeurden. Het gerucht van die ontsnapping was algemeen in de stad gekend en werd natuurlijk met veel overdrijving voort- verteld. (Handelsblad.) Oogen uitgebrandEen bijna I ongelooflijk leit is gebeurd in de gemeente I Corroy-le-Chateau, bij Gemhloers. Een j werkman had volgens de rb eu -. ho I gewoonte der walenslrekor zijne enk l| de oogen uitgebrand, opdat zij beier zou Ij' zingen. Hij had dit gedaan in tegenwuor- digtieid van zijne kinderen. 'S Anderdaags had men een hunner, een 5jarige knaap, eenigen tijd doen passen op een zusje van enkele maanden, dat nog in de wieg lag. Een schrikkelijk gedacht kwam in zijnen geest op. Daar de kleine klaagde en schreide, stak de knaap een pookijzer in de stoof, en toen het gloeiend was. begon hij ermede over de oogen van zijn zusje te strijken, zooals hij zijn vader voor de vink had zien doen. De moeder kwam gelukkiglijk juist de kamer binnen de oogen van het kindje J waren niet aangeraakt, maar de pinkers waren verbrand en het vleesch was licht aangetast. Ondervraagd, antwoorde de kleine dat i hij zijn zusje had willen doen zingen, zooals vader de vink De Wisselagent van Bergen, die over eenigen tijd met belangrijke som men en in gezelschap eener danseres de plaat poetste, is te Nizza aangehouden, j ria met die mamzei Zwitserland, Grieken- j land en Italië doorreisd te hebben. Hij ziet af van de pleegvormen der uitlevering en zal dus spoedig naar België worden ge bracht. Elkeen herinnert zich nog den wal- j visch welken onlangs in de voornaamste steden van België te zien was. Den eigenaar van den rouzenvisch was er mede naar Frankrijk getrokken, langs de Maas. Te Charleville echter werd de boot aan- geslegen, daar hij 45 duizend kilos koffie inhield, welke zonder tolrechten te beta- j len in Frankrijk was gebracht. VExpress haalt een woord van de koningin aan, bij haar bezoek aan de ten- j toonstelling van Luik. Voorbij eene kooi j met Hongaarsche konijnen komende,zegde II. M.Ho dat zijn landgenooten. Schrikkelijk ongeluk. Den 7 dezer, ten 5 ure 's avonds, heeft te Luik i alweer een petroolongeluk plaats gehad. Vrouw Marie Pollaert was bezig met j haren brooddeeg te kneden, terwijl haar kleindochterke, een kind van 3 jarèn oud, I in hare nabijheid speelde. Ten einde het mutsaardvuur wat aan te wakkeren, wilde zij er met eene kruik j een weinig petrool op gieten. De kruik ontplofte in hare hand en de brandende petrool spatte op haro kleeren, Aanstonds stonden grootmoeder en klien- kind van boven tot onder in brand. Door spoedige hulp kon men de vlam men uitdooven, doch de toestand van de slachtoffers dezer onvoorzichtigheid is zoo erg. in men voor het le-en van beiden VP'OSt. Wanneer toch ziHlemdiu gelijke onge- lukken een einde nemen, die letterlijk moedwillig gezocht worden Bij eene opgraving nabij den spoor weg te Aarlen, heeft men een exemplaar van de dierensoort ichtyosauris, eene soort van reuzen-hagedis ontdekt, die in sommige streken van Duitschland en En geland veel, doch in België zeer weinig wordt gevonden. Het voorwerp is naar het koninklijk museum van natuurlijke historie historie gezonden. HOLLAND. Groot gevaar. Uit Hoek van Hol land schrijft men in dato 8 aug.Gisteren is Hoek, van Holland aan een ontzettend gevaar ontsnapt. In de gasfabriek ont stond brand en binnen weinige minuten stond het gebouw in volle vlam. De hitte was hevig, waardoor de ketel met 10 atmosferen gas dreigde te springen. Op eenigen afstand lag een schip met dynamiet, waarvan de schipper, naar men zegt, in angst de duinen was inge vlucht. IJlingS werd het schip in veilig heid gebracht, doch met moeite waren er mannen te vinden, die met het gevaar volle blusschingswerk durfden beginnen. Ten slotte werd het toch door eenige personen gewaagd, die met brandspuit en brandbluschgranaten ten laatste het vuur rondom den ketel meester werden. De fabriek is geheel uitgebrand. Vreemd verschijnsel. Een vreemd verschijnsel doet zich te Reu ver voor. Bij den bierbrouwer V. ont stond den 4 dezer plotseling brand op den zolder, gedurende een licht on weer, maar zonder dat het inslaan van den bliksem gekenmerkt was door het gewoon geratel van den donder slag". Men maakte zich meester van liet vuur van sedert dien tyd ontstaat er 10 a 20 maal per dag brand in de zelfde woning, en daar, waar dikwijls onmogelijk van smeulen of anderszins spraak kan zijn. Zoo vliegt bijvoorbeeld ineens een bundel rekeningen, of eene gordijn, of een tafelkleed in brand, in eene ka mer waar geen vuur is geweest, of de planken van eene gesloten kast, waar geen vuur door heeft kunnen dringen. Met een zacht gesis begint het; alleen alleen's nachts doet zich 't verschijn sel niet voor. Velen in het dorp gelooven natuur lijk aan hekserij, maar al kan men zeggen, dat het dit niet is, zegt Het Centrum wie zal zeggen wat het wel is en welke natuurkrachten hier in het werk zijn Men zou geneigd zijn eene opeen hooping van electrische stroomen aan te nemen die geen aflei ding vinden, en die door broeiing of zonnehitte ontvlammen.Het verschijn sel is de aandacht der wetenschap dubbel weerd.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2