DE ZEERAAF. NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. HERZIENING. Donderdag 24 Augusti 1895. 10 centiemen per nummer. 47ste Jaar, IV0 2805. Politiek overzicht. De Christene Volkspartij. De Kieswet. Een en ander. DE DENDERBÖDE. ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. - De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden Ir. 1,75 voor drij maanden, voorop te beiaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. 'ir ADVERTENTIEIVPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Aalst, 23 Augusli 1893. Frankrijk. Zondag 11. hebben over geheel Frankrijk de kiezingen voor de wetgevende Kamer plaats gehad. Bij hare ontbinding bestond de Kamer uit 390 Republiekeinen van alle soort. 150 Beboudsgezinden. 38 Boulangisten. Er waren voor 589 zetels 2060 kandi daturen waarvan 339 voor de 37 zetels van Parijs. Ziehier de uitslag; zijn gekozen Republiekeinen 315 Gerallieerden of behoudsgezinde re publiekeinen 13 Radikalen-socialisten en socialisten 30 Monarchisten 50 Balloteeringen 164 De republiekeinen winnen 63 zetels en do meeste balloteeringen zijn in hun voor deel. De Fransche kiezingen moeten dus als eene zegepraal der radikale, godvergetene republiek aanschouwd worden, en dit on danks de Panama-schandalen, de dieve rijen, enz., enz., door de welke talrijke republiekeinsche leiders zich bevlekt heb ben. De kiezingen van zondag zijn, om zoo te zeggen, de weêrwraak der panamisten en godverloochenende sectarissen. Neven de panamisten is ook gekozen Wilson, de schoonzoon van M. Grévy, oud-voorzitter, de schacheraar in kruisen van 't Legioen van Eer, die vroeger onder de algemeene verachting viel. Indien de katholieken of beboudsge zinden zoo hard komen geslagen te wor den, dan is het enkel hunne schuld. Om te overwinnen moet men strijden en dit hebben de Fransche katholieken niet gedaan. Sedert de godsdienstvervolging in Frankrijk is beginnen te woeden, wat hebben de katholieken daar anders gedaan dan toegeven en toegeven op alle punten? Ja, tot zelfs in de onderwijskwestie, met voorloopiglijk de godverloochenende schoolwetten te aanveerden, welke de nieuwe generatiën van kiezers hebben ver wekt die ons zondag 11. hunne goddeloos heid hebben laten kennen. De Fransche kiezingen zyn eene nieuwe les voor ons, Belgische katholieken, en bewijzen ons de groote noodzakelijkheid van den strijd welken wij tegen de god- gelooze ongelukswet van 1879 gevoerd hebben, strijd, in den welken wij den zege hebben behaald tot hoil van Volk en Vaderland 16e Vervolg. Hij moest *ijn plan onmiddelijk ten uitvoer bren gen want er was een groot schip in de buurt, dat door den vloed landwaarts gedreven werd, en hoewel het stil weer was, zou het loch, indien dc lamp maar niet brandde, in den mist wel op den Zwarten Kam kunnen stoolen en verbrijzeld worden. Dan viel er weer wat op te visschcn en te stelen, en hij kon weer zaken doen bij de verkooping. En Robert Fleming kon ieder oogcnblik beneden komen en hem daar vinden dan zou hij voor 't oogen blik zijn plan moeten opgeven. Na kort beraad, trok hij dus zijne schoenen uit, liet die dicht hg de deur staan en kroop op handen cn voeten in de schaduw Igngs den muur, tot hij het begin van den wenteltrap bereikt had. Voorzichtig en zacht begon hij naar hoven te krui pen maar nu kwam hij van de schaduw in liet licht, want de trap liep boven de hoofden der drinkende mannen spiraalsgewijze tot aan de lanteern. Hij was reeds een heel eind ver gevorderd, toen Sam Combe hem in het oog kreeg. Kss... kss... poes riep hij met schorre stem. Hier, poes Morgan bewoog zich niet en verwenschtc in stilte den man, toen Sam wankelend opstond, zich aan tafel vastklemde en beproefde iets naar hem toe te slin- Duizenden en duizenden Fransche kie zers hebben zich weêr onthouden, en in die omstandigheid mag men zich afvragen: is de uitspraak van zondag 11. wel den wil des lands 't Is de republiekeinsche rechterzijde, die de grootste nederlagen heeft ouder gaan haar opperhoofd M. Piou en zijne bijzonderste helpers zijn verslagen ge worden. M. Delahay welke zoo moedig de Panama-schandalen in de Kamer aan- klaagdo, werd ook geklopt. M. Paul de Cassagnac komt in ballot- teering. Graaf de Mun, de christene socialist, is niet herkozen. M. Pablo Lafargue,aftredende socialist, komt te Rijsel in balloteering. M. ClemenQeau komt ook in ballottee- ring te Draguignan. De socialisten zijn verre van den uitslag bekomen te hebben die zij verwacht heb ben. Uilslag der kiezingen. De repu bliekeinsche bladen zijn het eens om de zegepraal der republiek te vieren en vra gen enkel, dat de overgroote republiekein sche meerderheid goed worde bestierd. De radicale bladen jubelen over den vooruitgang van het socialism. De conservatieve bladen zijn van oor deel dat de republikeinsche meerderheid in de nieuwe Kamer even verdeeld zal zijn als in de vroegere en we weer de comedie der 4 laatste jaren gaan beleven. De Soleil ziet geen bepaalde politieke strooming in deze kiezingen. De Gaidois betreurt den val van AIM. de Mun en Piou. De Volkskamer ging zaterdag 11. uiteen en verdaagde 'zich onbepaald. De over groote meerderheid trok er zoo haastig van door al wilde zij hierdoor bewijzen dat de herziening haar beu is. Kortelings nogthans zullen de Kamer leden zich opnieuw moeten vergaderen voor de bespreking der kieswet, maar de vraag is zal de uitgebrachte stemming over 't art. 56, het eenige waarover men niet 't accoord geraakte, de laatste zijn Het is te veronderstellen dat de Sonaat eene andere formuul zal voorstellen en, in dit geval, zou de Kamer verplicht wezen ze opnieuw te onderzoeken. De katholieke partij heeft er geen be lang bij dat het art. 56 herzien worde. De cijns van kiesbaarheid bepaald op 1000 nederlandsche guldens mag voor ons, katholieken, behouden blijven, want nooit hebben wij eenige moeite gehad om kan didaten te vinden onder deze soort van lastenbetalers. Indien de katholieke Rechterzijde erin toestemde den cijns van kiesbaarlieid te verminderen dan was het eenvoudig uit toegeving, uit geest van verstandhouding. De liberalen hoeven niemand anders dan hun eigen zeiven te beschuldigen, indien zü uit de toegevingen der katholieke meerderheid geene partij hebben weten te trekken. Wij, katholieken, hebben dus het be houd van art. 56 niet te betreuren wij behouden wat reeds bestond met dit ver schil dat de kiezers welke de Senateurs zullen benoemen talrijker zijn en de Senaat 26 leden meer zal tellen, door de provin ciale raden te benoemen. Overigens nooit hebben wij over den Senaat te klagen gehad en de wijsheid leert dat het voor zichtig is, datgene te bewaren waarover men niet te klagen heeft geren. Het was niets dan de kurk van de steenen kruik, die den muur raakte, een heel eind van de plek waar Morgan zal, en vervolgens met een dof tikje op den grond viel, terwijl Sam machteloos op zijnen stoel ncderzonk. Zij is weg, Rob Drinkt ge niet, jongen Hij strekte dc hand uit naar de kruik, en bijna had bij haar op den steenen vloer aan stukken laten vallen. Morgan hield zijn hnrt vast, want het geraas zou zeker Fleming's aandacht getrokken hebben maar Sam Comhe redde de kruik door haar op zijnen schoot te nemen. Nu haalde Morgan ruimer adem en sloop behoedzaam verder, tot hij het luik bereikt had, dat naar dc kamer onder de lantaarn voerde. Ziezoo 1 mompelde hij, terwijl bjj zich oprichlte en zich gereed maakte tot de uitvoering van z(ju plan. Het was donker op de plek waar hij stond, behalve op een punt, waar het gcele schijnsel van de lamp door eene vierkante opening uaar binnen viel en de trap, die naar de lantaarn leidde, verlichte dc wen teltrap hield hier op, wat nu volgde was een soort van slcilo ladder. Morgan haalde diep adem en trok, terwijl hij daar in het donker stond, don riem, dien hij om het midden droeg,nog wat sterker aan. Nu aarzelde hy niet langer, maar gedroeg zich als iemand die alle mogelijke voor zorgen neemt tegen mislukking hij wachtte cn luisterde, in de hoop dat zijn meêminnaar door de eene of andere beweging de plek zou aanduiden waar hg stond. Maar alles was stil, en hjj begon de ladder te be klimmen, even zacht en onhoorbaar als het dier waar voor Sam Combe hem in zijn dronkemans visioen had Het is onbetwistbaar dat de leiders der Christene Volkspartij de baanbrekers zijn tot verspreiding der socialistische leer stelsels. Le Peuple het Brusselsche socialis tische revolutionnaire orgaan, verklaart het uitdrukkelijk door de volgende rege len op dewelke wijde aandacht inroepen Onze vermoedens aangaande de Chris- - tene Volkspartij verwezenlijken zich eens te ineer. Wij hebben dikwerf ge- zegd dat wij die beweging niet vreezen, dat de klerikalen door de inrichting van dit deel des werkerstands op 't welk wij geen invloed hebben, voor ons de baan breekt en den weg aan 't socialis- mus voorbereidt. Deze inrichtingen zijn eenvoudig, indien men het wil, het do.el ervan is zeer beperkt, zij voorzien de toe- komst niet. Wat geeft dat! De katho- lieke werklieden door zich in te richten, door hun afgezonderd leven te verlaten, w door verbonden te stichten,leeren hunne macht kennen en, of inen het wil of niet, de klassengeest ontwikkelt zich zeer vlug onder hen. aangezien. Want, zoo redeneerde hij, wat deed het er toe, of Fleming hem al zag t IRj had gemerkt dat er zicli iemand bjj den lanteern bevond, en hij was ge komen om te onderzoeken of alles wel in orde was. Want aan het licht mag niet getornd worden... Dit was een uitmuntend voorwendsel. En boven dien, had hij niet de beide torenwachters dronken gevonden Er was dus geen schijn van aarzeling in Morgan's bewegingen, toen hij langzaam de ladder besteeg en eindelijk met zijne hand den vloer aanraakte van den omgang, waar de iamp bare hide verspreidde en hem bijna verblindde met haar schitterend licht. Wat zou hij nu verder doen Dat hing af van de omstandigheden. Hjj tastte voor zichtig naar den korten stok met looden knop, dien hij bij zich droeg. Toen zijne oogen een weinig aan het schelle lieht gewend waren zag hjj rond. maar zonder iets te ont dekken, en hij was op het punt om op handen en voelen over den ijzeren vloer van den lantaren te gaan kruipen. Straks echter stond hij op, waagde zich in de stikhectc atmosfeer, zag rond, cn omklemde zijnen stok, in de stellige verwachting dat hij een oogenblik later tegenover Robert Fleming zou staan. Met onhoorbaren, tiegerachtigen tred liep hjj voort in het verblindende licht, terwijl zijne schaduw als een demon achter hein aansloop. 1'leming was er niet, en een kwaadaardig gevoel van teleurstelling greep hem aan maar op hetzelfde oogenblik ontdekte bjj den schitterenden stralenbun del en de prisma s, en zag dat de deur naar de galerij half open stoud, terwijl het glazen raam daar boven gesloten was. Hij is buiten, mompelde bjj en, nogmaals diep De nieuwe kieswet werpt zeer ernstige vraagstukken op, namelijk die of de ge meente-kiezingen zullen plaats hebben met het meervoudig stemrecht, ofwel, of men een stelsel zal invoeren, dat meer invloed geeft aan de groote lastenbetalers, die liet zwaarste aandeel te dragen heb ben in de gemeentelasten. Beide stelsels tellen hunne aanhangers. Eene andere kwestie, die niet minder betwist wordt,is de vraag of de kiezingen, zelfs in do groote gemeenten, zullen blij ven gebeuren door de stemming per lijst. Velen denken dat men, ten minste in de groote steden, aan elke sectie of wijk een bepaald aantal zetels van den gemeen teraad zou moeten toekennen. Aldus zou men tot eene vertegenwoor diging der plaatselijke belangen komen, en de stemming zou oprechter en duide lijker zijn, daar elk kiezer zich gemakke lijk een persoonlijk gedacht zou kunuen vormen van de candidaten, die zijne stem verlangen. 't Is dank aan die verdeeling van het kieskorps dat de katholieken, zelfs in de vijandelijke en bedorven centrums als Parijs, altijd een zeker aantal zetels in den gemeenteraad behouden. Te Londen benoemt elke parochie hare atgeveerdigden, die te samen den raad der city uitmaken. Er zijn daar voorbeelden,die wij zouden kunnen navolgen. Die decentralisatie der stemming zou de gelukkige uitslagen op leveren, welke de aanhangers der even redige vertegenwoordiging ons beloven en zij zou geen vat geven aan dezelfde tegen werpingen. (Handelsblad Met het algemeen stemrecht, zoo be weert men, zal de omkooperij in de kie zingen eene onmogelijke zaak wezen. De Fransche kiezingen van zondag 11. bewijzen ons overvloedig dat die bewering tegen de waarheid strijdt. Nog nooit heeft de omkooperij op groo- tere schaal en schaamteloozer gewoed dan in Frankrijk. Het is onbetwistbaar dat de republiek het slechts aan de millioenen der joodsche geldduivels te danken heeft, dat men er in gelukken kon al dezen aan kant te stellen die, in de schandalige Panamazaak en in andere dieverijen, de regeering en hare joodsche bondgenooten in den weg hebben gestaan. De socialisten zelfs spuwden naar het joodsche duimkruid niet. ademhalend, alsof h(j daartoe kracht wilde opdoen voor dc aanstaande worsteling, keerde hij op zijne stappen terug, achter de lamp om. zooals hij gekomen was, ten einde de openstaande deur aan de andere zijde te bereiken. Nu moest hij wel op hauden en voeten kruipen, om door de lage opening te knnnen komen. Het was een scherpe overgang, van de gloeiende atmosfeer in de lanteern, tot dc zachte, koele nacht lucht maar deze verkwikte hem nietzijn hoofd brandde en klopte, want het oogeublik tot handelen is gekomen. Hij bleef in zijne gebukte houding in de schaduw, zoodat het felle, verblindende licht hem in zekeren zin beschermde. Wanneer hij nu plotseling opstond moest hij, zoo meende hg, vlak tegenover Robert Fle ming staan. Maar neen de galerij was ledig, en andermaal vloog eene gewaarwording van razende teleurstelling hem als een bliksemstraal door de ziel. Hij wist zich echter te bchccrschcn cn bleef over den duisteren vloer, langzaam, heel langzaam voortkruipen, vlak onder den stralenden lichtbundel, die den koperen bovenrand van het bek deed glinsteren, terwijl het onderste gedeelte in dc schaduw bleef. Zoodra hij gezien werd, wilde hjj opspringen en dan zouden een paar goed toegebrachte slagen met zijnen u stok wel voldoende zijn. Iljj kon het lichaam gemakkelijk over de leuning werpen, en wanneer het gevonden werd, dan zouden de kenteekenen van het gebruikte geweld natuurlijk aan den val op de rotsen worden loegcschrcven Ds arme jongen had zeker zijn evenwicht verloren bij het doen van zgne proefnemin gen de seinwachters cn het toestel aan de lamp wareu daar om het te bewijzen. Zekere Fransche dagbladen zeggen luid op.dat de regeering 40 millioen heeft ont vangen der zonen van Israël, als hulp in de kiezingen. De zegepraal der republiekeinen, moet dus niemand verwonderen. Kleine oorlog. Tengevolge van don algemeenen gezondheidstoestand in zekere garnizoenen, zijn de groote krijgsoefeningen, welke tusschen het kamp van Beverloo en Brussel moesten plaats hebben, afgezegd en zullen de klas sen van 1886, 87, 88 en 89 niet binnen geroepen worden. De officiëele oorzaken van dezen maat regel zijn de besmetting van buikloop, die heerscht in de garnizoenen van Antwer pen, Brasschaat en Mechelen en de gen vallen van besmettelijke ziekte in ver schillende plaatsen van het land vast gesteld. 1M. Le|eune,minister vanjusticie, naar verzekerd wordt, ijverig bezig met de verandering der wet van 18 juni 1850, op het opsluiten der krankzinnigen. De wet van 1850, ofschoon gemaakt in een lofweerdig inzicht, heeft tot ernstige misbruiken aanleiding gegeven. De her vorming heeft bijzonder tot doel dc per soonlijke vrijheid der ongelukkige krank zinnigen met meer waarborgen te om ringen. Dc minister zal aan de Kamer insgelijks wijzigingen voorstellen aan artikel 35 der gemeentewet, welke aan de burgemees ters het recht geeft een persoon te doen opsluiten, mits dit bevel van opsluiting binnen de 5 dagen door het Schepencollege te doen goedkeuren en mits het bevel rneè te deelen aan den prokureur des konings. De hersenaandoeningen zijn tegenwoor dig zeer talrijk en de dadelijke opsluiting der aldus aangedane personen is dikwijls zeer gevaarlijk en verergert den toestand der zieken. Congo. De Indépendance ont vangt nog inlichtingen over den zegepraal van kapiteins Chaltin en Tobback. De neerlaag der Araben was nog volle diger dan eerst werd vermeld, want bui ten hunne wapens, hebben zij vrouwen, kinderen, veel ivoor en koopwaren ach tergelaten. Rachid heeft van al zijne eigendommen slechts een klein kofferken kunnen mee nemen. Er was eene woeste, duivelachtige blijdschap in Morgan's hart, terwijl hij dit alles nogmaals overwoog. hand aan zijnen stok gevaarlijk wapen. Zijne lang uitgestelde hoop zou nu vervuld, zijn doodolgk® haat bevredigd worden. Nog een oogenblik, dan stond hij tegenover Fleming, want deze moest erzjjn. Ja. vernam hij eenen zucht Morgan's hart klopte van wilde voldoening, maar plotseling bekroop hem tevens een gevoel van vrees. Er was weinig ruimte, de leuning niet hoog, en Robert Fleming jong en sterk Indien hij eens overwinnaar bleef. Eene koude rilling voer Morgan door de leden, en hg was op het punt terug te sluipen naar de deur, terwijl hjj nog veilig was. Fleming moest hem gehoord hebben hij liep nu zeker rondom de lanteern been, om hem on verhoeds aan te vallen. Misschien was hij nu reeds achter hem, gereed om zich op hem te werpen. was slechts een enkel oogenblik van lafhartig- maar het gevolg er van was, dat hij even het hoofd ophief,terwijl hij zich omkeerde en achterwaarts zag naar den vijand, dien hij verwachtte. Maar neen nirts dan glans van het licht tegen den mist cn het kabbelen van den opkomenden vloed tegen de rotsen. Het was een zonderling gezicht, want het schemer licht, waarin hij voortkroop, gar hem het aanzien van een afzichlelgk roofdier, van een monster, zooals hij lar wrong en kronkelde tegen het ijzeren onder stel van de lantaarn, en achterom zag... Maar neen nog altijd niets. Weer keek hij nu voor zich uit. daar rustte op de kopercu leuning eene blanke, gespierde hand, en in zgne verbeelding zag hij terstond de gehecle houding van zjjn slachtofTer. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1