LANDBOUW. Oproep aan de Vlamingen. Katholieke Werkmanskring. INSCHRIJVINGSLIJST W Aan onze geachte inschrijvers. De H. ROCHUS Allerhande nieuws. De expeditie Pont hier zal nu waar schijnlijk binnen kort de laatste benden slavenhalers uiteenjagen, en daarmee is 't araabsche gezag voor goed gebroken. Kommandant Ponthier zal bestuurder worden te Stanley Falls in vervanging van kapitein Tobback, die naar Europa terugkeert.Van een araabsch beheer is in de Falls hoegenaamd geen spraak meer. leeto zomers. De groote hitte, welke wij in de tien laatste dagen hebben gehad, heeft aan eenige nieuws gierigen het gedacht gegeven eene verge lijking te maken met de vorige zomers. Het middencijfer der warmte in de maand Oogst, voor de 50 laatste jaren, is 18 graden en 3 tienden. Men moet in acht nemen dat de warmte van dag en nacht ondereen genomen is. Het middencijfer was 20 graden in de jaren 1800, 1821, 1832, 1837, 1856, 1859 en 1871. 't Was 21 graden in 1802,1807 en 1829 en 22 graden in 1842. Men denkt dat het middencijfer van dees jaar van 20 tot 21 zal zijn. De hoogste warmtegraden waren de volgende 24 graden in 1873 35 graden in 1800, 1832, 1863 36 graden in 1802, 1826, 1842, 1857. De zomer van 1892 was, gelijk men weet droog en warm, op den heetste dag teekende de thermometer 35 graden en 2 tienden. Donderdag en vrijdag teekende de ther mometer te Parijs juist dezelfde graden in sommige steden was het nog warmer te Aix en Toulouse, 36 graden te Nantes Bordeaux en Limoges, 37 gradente Biarritz, 38. Te Rome 33 graden, elders in Italië 29 tot 30 het was er dus minder warm dan in Frankrijk dat komt omdat Italië eene lange en smalle streep land is, tusschen twee zeeën gelegen. Ruitengewonc Hf is. Men meldt uit Courmayenr dat de eerw. heer Bonin, onderpastoor te St-Didier, ver trokken is om den Mont-Blanc te beklim men. Vrijdag morgend, om 4 ure aange komen, op den hoogsten bergtop, 4,616 nieters hoog, heeft hij aldaar, bij zonnen- opgang de Mis gelezen. Hij was voorzien van eenen autaarstcen, gewijd door den aartsbisschop van Turyn en vergezeld van twee priesters van Courmayeur, ridder Origoni, van Milaan en drie leidsmannen. H'ieuwe tramwagen. De New-Power Company te New-York laat eenen nieuwen tramwagen bouwen, die doyr vloeibaar koolzuur voortbewogen zal worden. De machiendie den wagen voort beweegt, verschilt bijna niet van eene gewone stoommachien. De cylinder staat in verbinding met een stalen reservoir, waarin het koolzuur bewaard wordt. De toestel zal per 24 uren en per paar- dekracht 4.5 kilogr. vloeibaar koolzuur verbruiken, waarvan de kosten 1.50 fr. bedragen. De voordeelen van deze inrich ting zijn, dat zo vuur overbodig maakt, dat het koolzuur geen geraas voortbrengt zooals stoom, dat het niet onaangenaam riekt, zooals ammoniak en dat het niet brandbaar is, zooals ether en petrool. VEEKWEEK. Genotmiddels of condimenten. De mensch gebruikt allerlei kruiderijen peper, zout, mostaard, muskaatnoot, giroffelnagels, enz., om aan 't voedsel een beteren smaak te geven en de eetlust op te wekken. De keukenmeid en de huis vrouw weten daarbij haar eten zoodanig goed te koken, te stoven of te braden, dat men reeds bij den geur alleen 't water in den mond voelt komen, zooals men zegt. Is dit zoo voor den mensch, het dier ook is niet ongevoelig aan eene goede bereiding van het voeder en vooral aan het toevoegen van een weinig keukenzout. Eenen blok klipzout in het bereik der dieren leggen om eraan te likken als zij het verlangen, is zeer aan te prijzen. Doet eene goede bereiding ons het water in den mond komen, het dier ook vindt er zich goed bij, want inen weet dat het speeksel eene gewichtige rol speelt bij het omzetten der meelsoorten in suiker en dat zulks het verteren zeer bovoordeeligt. Evenals wij, aan een gezelligen disch gezeten, beter en smakelijker eten dan als wij gansch alleen zijn, zoo ook eet het dier meer en met grooteren lust, als het niet alleen staat. Het goed verteren ver meerdert den eetlust, doet meer opnemen en verwerken en begunstigt alleszins de voortbrengselsvleesch, vet, melk en werk. De zedelijke zooweel als de natuur kundige genotmiddels zijn dus van groot belang. Eene goede en zachte behandeling der dieren moet overal en «altijd de regel zijn. Tien jaar is het geleden dat aan Vlaan deren een zijner roemrijkste Zonen werd ontrukt. Op 10 September 1883 ontsliep te Brus sel, het beroemde kind van Antwerpen Hendrik COH8CIEHCE. Die mare ging als een loopend vuur door Vlaanderen en bracht in al de h«arten onzer taalbroeders het vlijmendst ziele- wee. Van alle kanten stroomde het volk naar Antwerpen om den vruchlbaarsten zijner schrijvers eene laatste koninklijke hulde te bewijzen. Sinds heelt Antwcrpen's Conscience's Kring het zich tot plicht gerekend jaar lijks het graf te bezoeken van hem, die zijn volk leerde lezen. Dit jaar moet het Betoon grootschor en indrukwekkender zijn. Te dien einde is er te Antwerpen een gemengd Uitvoerend Komiteit tot stand gekomen, dat van heden af in werking treed'..Het richt aan alle Vlamingen eenen warmen oproep tot verheerlijking van den onsterfelijken schrijver van den Leeuw vun laanderen. Reeds is eene beweging in het land ontstaan. Overal, in al de Steden en Ge meenten van Vlaanderen, vereenigen zich de Maatschappijen en Kringen, om op lö September aanstaande naar Antwerpen te sloomen en den optocht mede te maken. Een Komiteit is insge lijks gevormd om de Cantate Cons cience herdacht van Peter Benoit dien dag uit te voeren. Alles laat dus voorzien dat de betooging waardig zal zijn van Vlaanderen, waardig van den man, dien men wil huldigen. Nu, dat de maatschappelijke vraagpun ten zich meer en meer op den voorgrond dringen, nu dat het Vlaamsche volk zijne eischen meer dan ooit zal kunnen doen gelden, nu is het de plicht voor alle Vla mingen zich vaster aaneen te sluiten ten einde volledige herstelling onzer taalgrie ven te bekomen. Allen dus naar Antwerpen op 10 Sep tember aanstaande. Dat niet één Vlaming ontbreke. NAMENS EET IiOOFDKüMITEIT HET BESTL'l'R De Schrijvers, De Voorzitter, Karei Stessens. Corn. Van Deuren. Emiel Uyterhoeven. Jul. Van Laere, De Onder- Voorzitters, Jan De Cleer. Jan Floris. De Penningmeesters, Frans Chauliac. Jaak Groesser. De declnemendeMaatschappijen zul len een Prachtig kunstdi' ploma ontvangen. Voor inlichtingen en mededeelingen, zich te wenden lot den Schrijver, Emiel UYTERHOEVEN, Provinciestr. (Zuid) 46, Antwerpen. Sterfgeval. In Congo overleden. Eene der nonnen, den 9 december uit Gent naar Congo vertrokken, de eerw. moeder Maria-Etienne, in de wereld Mej. Julia Van Wynsberghe, is in het klooster van Moanda overleden. Zij was geboortig van Blankenberghe. De depeche, die de dood der klooster linge «aankondigt, meldt niet aan welke ziekte zij bezweken is. TBN VOORDEELE ONZER noodlijdende vverkloozcn VAN HET FABRIEK VAH DER SMISSEH. ZESDE LIJST. Bedrag der vorige lijsten fr. 3403,17 Antisocialistische werklieden van Gent, 22,60 M. Julius Goethals, 10,00 M. Emile Van Ghysegem, 10,00 M, Poulet. 10,00 M. Aimé Van der Smissen, 10,00 M. P. Grillaert, 20,00 M. DrL. Wauthier, 20,00 Onbekend, 10,00 Totaal fr. 3515,77 Wij herinneren onze geachte inschrijvers ons vorig schrijven in 't welk wij de reden hebben Ie kennen gegeven die ons noopen verandering te brengen aan de wijze van betaling. in den loop dezer week zullen wij dus, door tusschenkomst der Posteene kwiltanlie van fr. 6.10 laten aanbieden aan al wie over 1893 nog niet heeft betaald. Wij denken dat alle onze geëerde inschrijvers, de gegrondheid der oorzaken zullen begrijpen die ons verplichten van, even als andere nieuwsbladeren, voorafgaandelijke betaling te vragen. Wij koesleren dus de hoop dal allen op eerste aanzoek zullen ge lieven te betalen ten einde ons verderwerk en onkosten te sparen. Al wie reeds betaald heeft en aan den Postbode zal betalen, zal als premie kosteloos ontvangen en zijne Eeredienst in België. Een boekwerk gr. in 8" van 126 bl. Aalst.-Collegie tier EE. PP..JcHUïlcn.De Eerw. Pater De Peuter, Rector, gaat in de zelfde hoedanigheid over naar 't Collegie der H. Barbara te Gent en wordt alhier ver vangen door den Eerw. Pater Van de Weyer, Rector van 't Collegie te Turn hout. Prijsuit«lccling. - Maandag lest heelt «alhier plaats gehad de plech tige uitreiking der prijzen aan de leer lingen van 't gesticht bestierd door juffer Josephine Verleysen. Nooit heeft het aanwezige talrijk en deftig publiek eene vroolijkere kinderfeest bijgewoond. De menigvuldige wel gekozene letter kundige en muzikale oefeningen werden met kunst, gevoel en smaak uitgevoerd vooral werd het levendig kinderspel De vier seisoenen in het jaar, met welge paste oefeningen, warm toegejuicht bij zoo verre dat al de aanwezigen bis riepen. Eere zij aan Mevr. Backaerl, leerares aan onze Stedelijke '.Muziekschool lof aan den vier maal bekroonden jeudigen heer P. Backaert en dank aan de Beslier ster van dit gesticht waar de kinderen eene zoo voortreffelijke opvoeding en een zoo degelijk onderwijs ontvangen. (Medegedeeld.) Posterijen. In September e. k. worden bij den Postdienst wedstrij den uitgeschreven voor honderd plaatsen van hulpklerk bij helft te verdeelen tus schen de Vlaamsche en de niet-Vlaamsche candidaten. De jonge lieden, die de voorwaarden van dezen wedstrijd wenschen te kennen worden verzocht zich tot de postkantoren te wenden. De aanvragen worden ontvangen tot 5 september. Voor twee knoppen. Verleden week, verscheen voor den krijgsraad een soldaat van het 9e linie, beschuldigd van bedriegelijke ontvreemding. De sukkelaar had twee knoppen gesneden van de kapoot van eenen kameraad, terwijl deze op schildwacht stond. De kolonel had geëischt dat de zaak voor den krijgsraad kwam De krijgsraad heeft den armen soldaat, die reeds voorloopig 15 dagen cachot had ondergaan, met eenparigheid van stem men vrijgesproken. De ontvreemde knoppen waren mis schien een halven cent waard Arme zinnelooze Over eenige dagen stierf in de Pacificatiestraat te Brussel eene bejaarde vrouw/ Maandag morgend, toen men het lijk wilde kisten kwam eene dochter van de overledene binnen. Het meisje, dat niet gezond van hersens is, ontwaarde haren broeder met welken zij sedert lang in twist was. Zij bersste in woede los en wilde het lijk harer moeder wegdragen. Men kon haar dit beletten doch een der aanwezigen bemerkte nu dat de onge lukkige zinnelooze eene flesch vitriool bij zich droeg. Met die flesch wilde zij weer op haren broeder toeschieten, doch men kon haar dit gelukkig beletten, terwijl de broêr de vlucht nam. Toen men vroeg wat zij met die flech voornemens was, zegde zij, daarmeê op al de plaatsen waar haar broederden voet had gezet, de sporen van zijne tegenwoor digheid te doen verdwijnen. Een koopman uit een der deftigste wijken van Brussel, die een jong meisje, eene 17jarige boerin, verleid en verlaten had, heeft vanwege hare broeders eene welverdiende straf opgeloopen. Zij kwa men hem te Brussel opzoeken en dienden hem eene ongenadige rammeling toe. De zaak zal denkelijk voor de rechtbank komen. Een dronken behanger te Brussel, die bij zijne thuiskomst ruzie zocht tegen eenen gebuur, kreeg van dezen eene ge weldige oorveeg, zoodat hij ten gronde stortte. Men bracht hem naar zijn bed, waar hij daags nadien dood gevonden werd. Schrik voor de kazerne. Een roerende zelfmoord heeft vrijdag te Sint- Gilles plaatsgehad. Een jongeling van 23 jaar, Arthur X.., die in onbepaald verlof was, had, terwijl hij in een regiment ruiterij van dienst was, op het hoofd eenen slag gekregen van de hoeve van een paard. Eene vreeselijke wonde, alsook een bloedopdrang naar de hersenen, was hier het gevolg van. De arme jongeling was nooit geheel genezen van dit ongeluk. Vrijdag kreeg hij bevel zijn korps te vervoegen. De ongelukkige greep eenen revolver en brandde zich door den kop, bijna in tegenwoordigheid zijner ouders. Te Knocke is alweer een jong meisje het slachtoffer harer onvoorzichtigheid geworden. Door petrool op het vuur te gieten,heeft zij zulke zware brandwonden bekomen dat haar leven in gevaar is. Baldadigheid. Op het gehucht Klein Beaumont (Mouscron) aan de Fran- sche grens, kwam dezer dagen een groep van twaalf kwaaddoeners in den tuin eener hoeve om fruit le stelen. De pachteres riep hare knechten ter hulp en een der mannen werd aange houden. De anderen namen de vlucht, doch kwamen weldra in grooter getal terug. Zij begonnen met stokken al de planten in den hof te verbrijzelen, braken de tak ken van de boomen, sloegen toen de ruiten van het woonhuis in, rukten de ijzeren sluiistaven uit de vensters en drongen eindelijk binnen,terwijl de dienst boden de policie verwittigden. De vrouw werd mishandeld een der deugenieten sloeg haar den arm in stuk ken en ten slotte dreigde men de hoeve in brand te steken- Gelukkig heeft de komst der policie erger feiten belet. Den ganschen daar op volgenden nacht werd de eigendom door de policie be waakt. Arme kleinen. In den loop der verleden week legden, te Turnhout, twee vrouwen ieder een kindje op de trappen van het stadhuis en namen d.aarna de vlucht. Een policie«agent, die het feit bemerkt had, zette de ontaarde moeders achterna en dwong hen hare kinderen meê te nemen. Welk lot wacht die arme kleinen De landbouwers uit de streek van Condroz hebben bij den minister van landbouw eene vraag ingediend tot het bekomen van toelating voor het uitroeien der konijnen, welke eene ware plaag zijn geworden.De schade die deze dieren aan richten, is overgroot. Twee blinden. Ge kent allen de geestige operette van Offenbach, les Deux Aveugles. Welnu het is jammer dat de vrooljjke componist de volgende geschiedenis niet kende hij zou er liever muziek op geschreven hebben dan op de andere. Twee blinden staan langs den weg, hun eeuwig deuntje herhalend en klagend dat blind zijn toch zoo ongelukkig is. Een wandelaar nadert en vraagt hen Zijt gij waarlijk zoo ongelukkig Och ja, mijnheer antwoordden beide. Is het omdfit gij het daglicht mist Och neen men kan niet betreuren wat men niet kent. Wij hadden geerne eene flesch wijn en dat laten onze midde len niet toe, zegde de een daarvan ken nen wij den smaak. Een lekker gebraden kieken zou ook welkom zijn,sprak de anderedat hebben wij reeds geproefd. Goed, zegde de wandelaar, hier is een goudstuk en ga daarmeê in gindschen restaurant eene flesch en een kieken op- smullen. Wil ik u geleiden Ho, neen wij kennen den weg Dank u mijnheer riepen de beide blinden en de heer trok er van door, zonder iets te geven. De twee blinden, die elk van zijnen kant dachten dal de kameraad het goud stuk beet had, trokken naar de herberg, aten kieken, dronken wijn en toen alles op was, zegden zij beiden Betaal nu maar. Ik betaal gij zelf gij hebt het geld Houdt gij mij voor den gek Ik heb niets Neen, ik heb niets Nu ontstond er ruzie, waar de her bergier tusschen kwam doch de blinden elk van zijnen kant meenende mot zijne tegenpartij te doen te hebben, ranselden den man af' en gingen toen terug naar hunne plaats, tevreden omdat zij den be drieger, die het goudstuk wilde scamo- teeren een goed hadden afgeklopt. FRANKRIJK. De dagbladen hebben gemeld dat twee gendarmen der brigade van Luik, op correspondencie gezonden, hunne kleeren aflegden de Duitsche grenzen overstaken, hunne peerden verkochten en toen naar Givet in Frankrijk trokken, waar zij ont dekt en aangehouden werden. Maar hier verandert de historie. De gendarmen, niets anders denkende dan dat zij zouden uitgeleverd worden, verwachten er zich aan, naar Belgie teruggezonden te worden. Doch juist het tegendeel gebeurde. Zij hebben in Frankrijk niets misdaan en liet Belgisch gerecht kan hunne uitlevering niet vragen voor het afleggen hunner kleeren, daar zij deze nog verkocht noch gestolen hadden; ook niet voor het ver- koopen hunner peerden, daar men weet dat de gendarmen met hunne eigene peer den rijden. En inlusschen blijven zij voortdurend «aangehouden door de overheid van Givet, die niet weet wal met hen a«an te vangen. DUITSCHLAND. Broedermoord Het pommersche stadje Kallics is door eene broedermoord in opschudding gebracht. De koopman Holtz ondersteunde zijnen broeder, een werkman, op alle mogelijke wijze, maar ooste hier weinig dank voor in, daar deze laatste een twistzieke ontevreden kerel w«as, die «altijd twist zocht. Zondag verweet hij zijnen broeder dat hij zijne kinderen slecht behandelde en in zijne woede bracht hij den koopman eenen messteek in den rug toe, die spoe dig de dood voor gevolg had. De dader is aangehouden. Mijnramp. Volgens de Rhei- nisch-Weslphalische Zeitung heeft er zaterdag morgend ten elf ure in de mijn Kaïsersluhl Flilz Null, van de mijn- bouwm«aatschappij Westphalia eene ont ploffing plaats gehad. Ten 3 ure waren 18 dooden en 17 zwaar gewonden boven gebracht. Een telegram uit Dortmund luidtUit de mijn Kaisersluhl zijn tot nu toe 20 dooden en 18 gekwetsten opgehaald. Nog meer dan -10 man zijn begraven, die waarschijnlijk zullen dood zijn. Het ongeluk is, denkt men, gebeurd door het springen eener kardoes. De zeer sterke ontploffing verspreidde zich door de heele mijn, waar 100 werklieden aan den arbeid waren, die meer dan de helft j zullen gedood zijn. Daar op verscheidene plaatsen inslor- tingen plaats hadden, kon incn daarna de lijken niet onmiddellijk ophalen. Een groot gedeelte der verongelukten zijn ge- j trouwd. De smart der nagelatene is vree- lijk. Tot hiertoe zijn reeds 52 lijken opge haald. De ramp in de mijnen van Kaiserstuh is de grootste, die ooit in die streken heeft plaats gehad. Voor wat het getal dooden betreft, komt de ramp op dezelfde lyn met de grootste ongelukken, in het district Gelsenkirchen voorgevallen. Zondag avond, ten 8 ure, werd de laat ste der 51 dooden bovengehaald. In 't begin vreesde men dat het lang zou duren eer men er in gelukken zou de lijken te vinden, maar aan de moedige pogingen der reddersploegen is het te danken, dat men reeds den eersten dag al de veron gelukten uit de mijn kon halen. De naburige mijnen zonden hulpploegen die onder aanvoering der beambten en ingenieurs met ware doodsverachting in de mijn drongen, om zoo mogelijk nog dezen of genen te redden. Ongelukkiglijk vond men niets meer dan lijken. De opge haalde gekwetsten zijn slechts ten getalle van 18, zeer weinig in vergelijking met het aantal dooden De ontploffing was zeer hevig en richtte veel schade aan. Over de oorzaak is nog niets bekend, evenmin als over de plaats waar zij ontstond, daar men nog niet zoover kan doordringen. Van de gekwetsten zijn er nog drie ge storven, zoodat er nu in 't geheel 54 doo den zijn.Men vreest echter dat er ook nog verscheidene andere zullen bezwijken. Onder de dooden zijn drie paar gebroe ders, waarvan een tweelingonder de gekwetsten een vader en een zoon. De ramp is groot. Gelukkig zijn de nagolaten betrekkingen voor nood gevrijwaard, in gevolge de sociale wetgeving. De bliksem. De Dom van Ratze- burg, eene der grootste en oudste kerken van het hertogdom Lauenburg, is door den bliksem getroffen. De toren en het dak zijn vernield, de klokken naar bene den gevallen. Het inwendige der kerk, dat vele kunstschatten en oudheden bevat, is behouden gebleven. Vergiftigd. Door het eten van vergiftigde paddestoelen is over een paar dagen eene familie van 6 personen te Al- lenslein vergiftigd. De moeder en twee kinderen zijn reeds buiten gevaar, een knaap is gestorven, een andere nog erg ziek en de vader is in eene hevige razernij vervallen, zoodat de geneesheeren ook voor deze twee laatsten geeno hoop op redding meer koesteren. OOSTENRIJK. Barbaren. Te "Warasdin (Croatië) heeft de overheid eene vereeniging van boosdoeners ontdekt, die er hun werk van maakten, kinderen te stelen ze te vermin ken en dan aan bedelaars te verkoopen. Er werden nog vier kinderen van acht tot twaalf jaar in huis gevonden het waren drie meisjes en een jongentje.Twee der meisjes waren armen en beenen ge broken, het derde een oog uitgesteken; den knaap had men de ruggegraat door planken en koorden verkromd en hem zoo laten scheefgroeien. De drie kerels, die zich aan dit schan delijk misdrijf schuldig maakten, zyn ge vangenen genomen en zullen te Warasdin gevonnisd worden, waarbij hunne in be slag genomen foltertuigen als overtui gingsstukken zullen dienst doen. AMERIKA. 1 Van honger gestorven. Eene Ame- rikaansche 'tooneelspeelster, Luc. Adams, weduwe van baron Davis, is te New- 3 York van honger gestorven. Zij was alge meen bemind en hare vrienden zouden fcaar zeker geholpen hebben, als zij had- j den geweten dat zij gebrek leedmaar zy hield voor iedereen hare armoede geheim. i Baron Davis liet haar in 1873 een ver- j mogen van een half millioen dollars na in eene zilver- en loodmijn te Virginia City (Nevada) en hare armoede zou slechts van korten duur zijn geweest, want vol- gens een bericht van den beheerder der mijn, zal zij in October aanstaande een paar millioen dollars weerd zijn. Nationale Maatschap- c pij van Ifuurtspoorxvegen 1 °/o van 188JJ. Bij de 25® trekking, welke den 19 oogst 1 plaats had, zijn de bijzonderste prijzen r gewonnen door de volgende nummers s Nr 45111 Fr. 30000 Nr106126 Fr. 250 i 151147 2500 116695 250 l 116109 1000 t Nummers uitbetaalbaar met 150 fr. 25866 57815 111463 178907 27001 58357 133237 179818 29128 60357 140217 189020 30706 71029 143506 193219 30760 90461 151078 195591 34865 91183 152931 201291 39010 97502 163123 212329 42620 100371 172109 219019 44343 108953 174608 238253 49729 110626 178272 247762 Volgen de nummers uitbetaalbaar met 120 frank.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2