Z. B. de Paus en de phonograa Een en ander. Diocesane Bedevaart LANDBOUW. Allerhande nieuws. ven.... Slechts eene bemerking werd ge maakt door eenen priester welke riep dal is onuitvoerbaar Wij herhalen het 't is onwaarheid te beweren dat de Christene Volksfopperij... van Vlaanderen te Brugge definitief werd gesticht. De waarheid is dat de Ylaamsclie Zit dag op voorstel van M. Helleputte, het volgende besluit stemde. Eene Vlaamsche Katholieke Partij wordt gestichtzij zal, volgens plaat st selijke omstandigheden handelen, om haar eigen program en hare eigene kandidaten te doen zegepralen, en des- noods zich daarvoor te verstaan met andere kiesvereenigingen. die gods- dienst, huisgezin en eigendom eerbiedi- gen. Dus zal de Vlaamsche Katholieke Partij maar handelend optreden daar waar de Vlaamsche belangen het vergen, in andere woorden, daar waar de Vlaamsche belan gen voldoening hebben, zal zij niet tus- schenkomen. En daarbij de Christen Volksfopperij eerbiedigt dan eigendom niet want vol gens Klokke Roeland is eigendom dief stal. 't Is verre, gelijk men ziet, van de Christene Volksfopperij gelijk de IX het op hebben Dezer dagen verleende Z. H. de Paus een gehoor aan M. Stephen F. Moriarty, bestuurder van de door den beroemden Amerikaanschen uitvinder Edison opge- gerichte maatschappij tot levering van phonografen. Het doel van het gehoor was, aan M. Moriarty de gelegenheid te geven om aan den H. Vader twee phono- gratische boodschappen te doen toekomen een van kardinaal Edward Manning z. g en een van kardinaal Gibbons, aartsbis schop van Baltimore. De H. Vader ontving M. Moriarty in zijn studeervertrek, nadat eerst de phono- graaf was binnengebracht. Aan zijne schrijftafel gezeten, verwelkomde de H. Vader hem met groote hertelijkheid. M. Moriarfy verklaarde eerst aan den Paus de werking van deze geperfectionneerde phonograat' en verzocht vervolgens aan Z. H., te willen luisteren naar een adres, dat hij,Moriarty, in het instrument had gesproken. De Paus nam de gehoorbuizen, bracht ze aan zijn ooren en luisterde met groote belangstelling en genoegen naar het adres, door de phonograaf ten gehoore gebracht. Dit adres was in het Italiaansch en luidde Vervolgens liet M. Moriarty den Paus de kleinere cylinders zien, die eveneens de stem des menschen bewaren en, even als een geschreven stuk, per post kunnen verzenden. Dit zal, - zoo sprak de H. Vader, eene omwenteling teweeg bren gen in de kunst van schrijven, daar elke stembeweging in elke syllabe en elk woord worden vastgelegd en overgezonden kun nen worden met zulke wondervolle nauw keurigheid. Nu ga ik mijne boodschappen zenden aan het volk der Vereenigde- Staten. - De boodschap van Z. H. is in het latijn, en elk woord werd langzaam en duidelijk uitgesproken. Het is eene zeer lange bood schap, en het is de uitdrukkelijke wcnsch van den II. Vader, dat zij niet worde openbaar gemaakt dan nadat zij de eerste maal in de Vereenigde-Staten door den phonograaf is vernomen. De H.Vader verzocht dat de phonograaf zijne woorden zou herhalen, en toen hij ze hoorde, zegde Het is mijn stem, het is inderdaad wondervol. - En hij legde nu aan de omstaanders uit, hoe zijne stem eveneens en even duidelijk zou vernomen worden lang nadat hij zou gestorven zijn. En zich tot M. Moriarty wendende, voeg de hij dezen toe Ik stel deze boodschap in uwe handen, bewaar ze zorgvuldig, want zij is de uitdrukking van mijne liefde voor het geheele volk der Vereenigde- Staten. Ik vertrouw ze u toe. en met eigen hand zult gij ze overgeven aan den president der republiek. M. Moriarty antwoordde, dat hij ze zou bewaren als'de meest verhevene bood schap, waarvan hij [ooit de drager is ge weest. En zoo eindigde deze wereld-histo rische pauselijke audentie. lijk onderheid in het land van den Czaar. Wanneer gij het huis van eenen Rus binnentreedt, gij moogt een vriend of een vreemdeling zijn, wordt gij uitgenoodigd plaats te nemen aan eene zijtafeltje,waar op gezouten vleesch, ingemaakte aal, ge zouten komkommers, en eene menigte andere spijzen voor u klaar staan. AVan- neer gij verzadigd zijt, en voelt dat gij nu in geen vierentwintig uren meer iets noodig hebt zegt de gastheer En nu aan tafel Aan de voeten van Uwe Heiligheid nedergeknield, smeek ik U, mijne op rechte gelukwenschen te mogen aanbieden bij de gelegenheid van uw gouden jubilé, ter viering van den vijftigsten verjaardag van het episcopaat van Uwe Heiligheid, en dubbel gevoel ik mij vereerd als zijnde de drager van twee boodschappen, voor mij heilig eene van wijlen Zijne Emi nentie den kardinaal-aartsbisschop van Westminster, Henry Edward Manning, die met zijn eigen stem aan Uwe Heilig heid zal brengen de uitdrukking van liefde en vereering, welke hem altijd be zielden jegens Uwe Heiligheid, en eene andere boodschap van genegenheid en liefde van Zijne Eminentie den kardinaal aartsbisschop van Baltimore, kardinaal Gibbons. Diep gevoelend de eer mij beschoren en de belangrijkheid van dit oogenblik, smeek ik Uwe Heiligheid, die boodschap pen te ontvangen door bemiddeling van deze groote uitvinding, die nu voor het eerst in haar hoogere volmaaktheid aan Uwe Heiligheid wordt aangeboden. Wan neer Uwe Heiligheid haar zegel hecht aan dit nieuwe tijdperk van vooruitgang der wetenschap en van ontwikkeling door gebruik te maken van deze uitvinding als van het middel om eene boodschap te doen .'eworden aan de katholieken der Ver eenigde-Staten, waar uwe stem voor alle tijden zal bewaard worden als een eer - biedweerdig en historisch dokument in de Staatsarchieven, dan zal dit groote eer geven aan den genialen ontdekker. Ten slotte verzoek ik Uwe Heiligheid om als mijn nederige jubilé-gave aan te nemen een phonograaf, die ik uitsluitend voor deze gelegenheid heb laten verveerdigen.» Hierna plaatste M. Moriarty den cylin der op de phonograaf, die de stem van kardinaal Manning bevat, en terwijl de Dlionograaf sprak, was de Paus diep aan gedaan, toen hij duidelijk en nauwkeurig de stem van den overleden kardinaal herkende Het is zijn stem, het is alsof hii hier in de kamer is zegde de Paus, en vervolgde toen Ik had er geen denkbeeld van. dat menschelijke vinding rijkheid dit instrument tot zulk een won derbare volmaaktheid zou kunnen bren gen. De dag voor het tweede gehoor was bepaald, en deze werd wederom verleden in des Pausen studeervertrek Behalve de H. Vader waren tegenwoordig Mgr Cag- gi'ano, ceremoniemeester van 't Pauselijk hof, Mgr Merry del Val, 's Pausen came- rjere participante, en twee andere leden der hofhouding. De Paus liet de phonograaf plaatsen dicht bij den kleinen troon, waarop hi zetelde, en legde zelf elke bijzonderheid van het instrument aan zijn omgeving uit. Hij sprak met hen over de - schoone woorden - van wijlen kardinaal Manning en verzocht dat zij zouden herhaald wor den. Het was aardig, de uitdrukking van verbazing waar te nemen op het gelaat der aanwezigen, toen de stem van den ge storven kardinaal duidelijk door het ver trek vernomen werd en men zelfs de ademhaling des overledenen hoorde, ter- wyl de Paus. achterover geleund, met de grootste aandacht luisterde. Zondagpostzegel. In een der Europeesche landen zal, volgens de Indépendance beigede Belgische zon dagpostzegel geëerbiedigd worden, name lijk in Noorwegen, waar de postkantoren oüicieus machtiging hebben gekregen, brieven voorzien van dien postzegel niet te bezorgen op zondag. De Chronique hoopt dat Anseele en Jan Volders, in de aanstaande kiezingen, tot kamerleden zullen gekozen worden. Ziehier reeds het program van Jan Volders. Uit Geneve wordt gemeld dat op het socialistenfeest te Zurich, Volders eene redevoering ter cere der roode vlag heeft uitgesproken, eindigende met de woor den Vive la revolution sociale A bas la bourgeoisie Het program van Anseele is sedert lang gekend, en niet minder rood dan dat van Volders Men ziet met welke mannen de Chro nique arm in arm gaat. Conscieneebetooging op ÏO September. Naar wij ver nemen zal deze huldebetooging, te Ant werpen, ter eere van Concience met grooten' luister kunnen plaats hebben. Reeds hebben vele maatschappijen van Antwerpen en het omliggende hunne bijtreding gezonden. Van Brussel komen 25 maatschappijen onder het geleide van den grijzen Vlaming Van Driessche, zij zullen eene groote ge- smeedde ijzeren kroon medebrengen. Eerstdaags worden de plakkaten uit geplukt. De stoet zal rond 11 ure 's morgends op de Gemeenteplaats gevormd worden. De uitvoering der kantate van Peter Benoil zal plaats hebben op het Groen Kerkhof. De repetitiën hebben plaats in de groote zaal der muziekschool, Sint-Jakobsmarkt waar men zich kan laten inschrijven Algemeen secretariaat van 't ét-Ilaphaëls-genoot- Heliap van Sint-Andries l»i| Brugge. Reeds sedert eenigen tijd komen ons uit de Vereenigde Stalen on rustwekkende nieuwstijdingen toe. Zoo even heeft de laatste postbode de onheil- spelendste maren aangebracht. De krisis dreigt algemeen te worden overal, om zoo te zeggen, ziet men de fabrieken slui ten. Onder de landbouwers zelfs, die on langs nog met luide kreten arbeiders eischten, heerscht er nu schrik en onrust. In het Noorden van den Michigan, zijn er 10,000 mijnwerkers, die vruchteloos naar werk zoeken zij bieden zich aan voor een dagloon van 25 centen Een briefwis selaar meldt ons dat er, in zijne stad 35,000 werkelooze mijnwerkers zijn. Man nen sedert dertig jaren in hetzelfde werk huis, worden nu afgedankt. Voorzeker zal de aanstaande sluiting der tentoonstelling van Chicago dien toe stand nog verslechten. Men kan de werklieden niet genoeg aanwakkeren zich tegenwoordig naar de Vereenigde-Staten niet te begeven, tenzij nochtans op voorwaarde dat zij er toe ge roepen worden door bloedverwanten die in hunne noodwendigheden kunnen voor zien. Meegedeeld Itimninche gebruiken. De Russen eten gewoonlijk eens per twee uren. Het klimaat en de gewoonte maken zulke veelvoudige maaltijden noodzakelijk, die bespoeld worden met verscheidene teugen vodki en thee. Vodki is de Rus sische brandewijn, en w ordt gemaakt \an aardappelen en rogge. Hij is kleurloos en gewoonlijk gekruid met vanille of oranje. Hij wordt gedronken uit kleine kopjes. Vodki en thee zijn onafscheidelijke ge- zeilen van een vriendschappelijk of zake- Wilde dieren. De Engelsche bladen bevatten artikels over de tegen woordige prijzen van wilde beesten. De Nijlpeerden zijn vandaag zeer hoog in prijs; zij kosten meer dan 25,000 fr. per stuk. De giraffen zijn niet meer gekwo- teerd de laatste naar Rio-Janeiro gezon den, werd geleverd aan 27,100 fr. Vijftien jaar geleden zou men dit dier niet meer dan 1500 fr. betaald hebben. De rhinoceros met twee horens is bui len prijs, men geeft er soms fabelachtige prijzen voor. De apen, in de gewone soorten, zijn bijzonder goedkoopDaar zijn er ook zoo veel, niet waar In den winter geeft mer. er schier geen 10 trank voor; in het voorjaar verkoopt men ze wat hooger, maar zelden boven de 35 fr. De kruipdieren vinden geenen attrek meerOok in deze soort, zegt Figaro zijn er gewis wel te veel. De reptillen stonden maar hoog toen Bismark ze.... te eten gaf.... De prijs van den leeuw verandert tus- schen de 3 a 5000 fr. een tieger is 2500 frank, een luipaard 750 fr. weerd. Een witte beer, die regelrecht van de Poolzee komt, geldt 1000 fr. een gewone brume beer koopt men voor 250 fr. of hij zou een gelen snuit moeten hebben in dat geval geeft men 500 fr. Dertig jaar geleden voerde een Italiaan Cassanova geheeten te Hamburg, eene lading wilde dieren in. Hij ontdeed er zich maar met moeite van. De uitslag was zeer gering Zij werd in blok gekocht door de cirk Kruetzburg, destijds befaamd in Duitschland. Sedert 1864 is de handel in wilde dieren overgroot geworden. Twee groote huizen in Liverpool en Hamburg brengen ieder jaar een groot getal exem plaren op de markt, en onderhouden agen ten op alle deelen van den aardbol. De handel in wilde dieren is zeer ge> vaarlijk en kost veel van transport. Om eene karavane van girafTen, olifanten, leeuwen, hyenas, enz. te voeden, heelt men veel voorraad noodig vóór dat de dieren aan boord kunnen worden ge bracht. Vele exemplaren sterven, en onder ander de olifant, die niet, voetvast is up zee, wordt niet zelden door liet schokken doodelijk gekwetst. Het dier lijdt veel van de zeeziekte. Van de 40 oli fanten die Cassanova uit Afrika aanvoerd, kwamen er maar 13 behouden aan. De rhinoceros is beter tegen de zeereis bestand, maar het vervoer ever land be valt hem niet. Met goede behandeling van wege den mensch, verliezen de dieren weldra veel van hunnen wilden aard, zelfs de tiegers, zegt M. Hagenbeek. Wij raden echter met aan. hiervan eene al te familiaire proef te nemen Volgons de beschuldiging lfeeft op 2 augusti laatstleden de polieie-agent Pro vost, te Oostende, uit de badkabien n° 76 eenen persoon in 't water zien springen, die hem sedert eenige dagen aangeduid was geweest. Eenige stonden later be- statigde de dame Rogestvensky, in de kabien 76 terugkeerende, die zij gehuurd had, dat men haar 15 fr. gestolen had. Men zocht den persoon op die men uit kabien 76 had zien komen, de persoon die de agent Provost aanwees verklaarde zich te noemen Arthur Felix, kapitein. Hij loochende de kabien 76 te zijn binnen gegaan hij had 17 fr. en centiemen in zijn bezit. De dame Rogestvensky, na de geldstukken te hebben nagezien,verklaar de het goudstuk van 10 frank te herkennen aan eene zwarte plek. Er waren 29 getuigen te hooren. Allen legden de getuigenissen af die de eerlijkheid van den beschuldigde doen uitschijnen. De bijzonderste getuige was Eraiel Pro- vost, policie-agent te Oostende, welke gelast geweest was den bader te bewaken die voor Arthur Felix herkend werd. I)o getuige hield staan dat hij dezen laatste in de kabien 76 had zien gaan. Hij is er twee tot drij minuten in gebleven, en is er vervolgens weer uitgekomen, de deur toeslaande, en heeft zich naar zijne kabien 112 begeven. Eenige stonden later kwam de dame Rogestvensky uit het water en als zij uit hare kabien trad, maakte zij aan den agent kenbaar dat men haar 15 fr.gestolen had. De krijgsauditeur M. Renard heeft in krachtige bewoordingen de beschuldiging staande gehouden. M. Schindeler, van de balie van Luik,heeft met vuur de onschuld van zijnen klant gepleit. Ten 5 ure 30, heeft de krijgsraad, na eene beraadslaging die een twintigtal minuten geduurd heeft, de kapitein plich- lig verklaard en hem veroordeeld tot eene maand gevang, 26 fr. boete en tot de af stelling van zijnen graad. Deze uitspraak heeft eene levendige ontroering teweeg gebracht. Kapitein Felix, die volgens de gebruiken, in groo ten uniform was, met witte pluimen op den hoed,werd bij zijne uitkomst omringd door eene nieuwsgierige menigte die hem tot aan de statie gevolgd heeft. Vele nieuwsgierigen zijn er zelfs met hem binnengegaan. De ongelukkige is naar Oostende terug vertrokken met den eer sten gereedstaanden trein. Deze zaak is in de stad natuurlijk het voorwerp geweest van alle gesprekken. De veroordeelde is in beroep gegaan. naar O.-L- Vrouic dee-Zeven Weeën te Lede. Op bevel Z. H. Mgr Stillemans, Bisschop van Gent, zal er op Zondag ÏO September aangt., eene diocesane Bedevaart naar O.-L.-Vrouw der Zeven Weeën te Lede plaatsgrijpen. Geen twijfel of de katholieken van den lande van Aalst, zullen in zoo groot getal mogelijk den oproep van Z. H. onzen Bisschop willen beantwoorden. Immers deze Bedevaart of Boetprocessie wordt ge daan om van God, door de tusschenkomst zijner II. Moeder, heil en vrede voor vólk en vaderland af te smeeken. Alle katholieken dus naar Lede op Zondag 10 September aansl., om aldus do uitdrukkelijke begeerte van Z. H. onzen Bisschop te vervullen. Bijzondere treinen uit [Gent, Geerards- bergen en Sottegem zullen gevraagd worden en men wordt dus, voor aller ge mak, verzocht het getal bedevaarders, die aan de Boelprocessie zullen deelnemen als ook de wijze op de welke men schikt zich naar Lede te begeven, aan den E. H. Pastoor dezer parochie zonder verwijl te willen melden. De hoonigoogst in Holland. Men leest in het Rotterd. Nieuwsblad Een bieënhouder te Emmen heeft tien zijner zwaarste korven uitgezocht, en bovendien bevonden dat zij samen het kolossale gewicht van 1000 halve kilos vertegenwoordigen. Een dier koninkrijken weegt zelfs 130 halve kilos Waar zulke cijfers spreken, mag men niet meer aan een bijzonder ruim gewin voor de bieënhouders twijfelen. Burgerlijke begrafenis bij gezag van recht Men leest in de Lmon de Charleroi Een werkman, met name Georges Marlot, huisvader, woonachtig in de ge meente Marcinelle, had een testament ge- teekend, waarin hij verklaarde burgerlijk begraven te willen worden. Volgens hij zelf verklaart had hij getee- kend terwijl hij dronken was. 't Is overi- I gens altijd in zulke oogenbllkken dat der gelijke dingen plaats hebben. Nu over eenigen tijd werd die man I ernstig ziek gedurende deze ziekte biechtte hij tweemaal aan den eerw. h. onderpastoor Deventer, en ontving zelfs de Sacramenten. Op 24 september schreef en ondertoe kende hij een ander testament, in hetwelk hij den wensch uitdrukte godsdienstig en met hulp der katholieke geestelijkheid begraven te worden. Evenredige vertegenwoordiging. Mirrceus, 't schoonste ventje der wereld, een waar Adonisken, kondigt ons met blijdschap dat advokaat De Baets van Gent, ook voorstaander is der evenredige vertegenwoordiging. M. De Baets heeft, volgens Mirrceus, dit bewezen, dat bewezen, dees bewezen, 't geen bewezen en Le Bien Public deelde uittreksels meè van al die bewijzen enz. enz. Wij hebben onlangs aan Mirrceus de vraag gesteld hoe men het doen zou wanneer er, bij voorbeeld drij partijen bestaan van gelijke getalsterkte en maar twee leden te benoemen zijn En de groote Mirrces, die beroemde zeeveraar, die van verstand door zijn hair is gegroeid, antwoordde Wel niemen- dalle Allons. Mirrceus,zet den nieuwen hoed op van Sixtus, neem zijn karabientje en trek naar Gent om een advies bij M. De Baets wellicht weet hij hoe men het, in hooger bedoeld geval, regelen moet Rechterlijke kronijli. Een kapitein voor den krijgsraad Maandag morgend is voor den krijgs raad der provincie West-Vlaanderen de zaak opgeroepen ten laste van den kapi tein adjudant majoor van bet lle hme. Arthur Felix. Marlot stierf zondag avond. Maandan morgend begaf zijn zoon zich naar den j pastoor van Marcinelle, aan welken hij eenen dienst voor zijnen vader vroeg. De pastoor beloofde den dienst kosteloos, ter oorzake van den bekrompten toestand der familie. Dinsdag hegaf de lijkstoet zich naar do kerk, toen eensklaps M. Niftle,ondervoor zit ter der rechtbank verscheen. Hij was vergezeld van den advokaat Grégoire en eenen griffier. M. Niffle riep den burge meester van Marcinelle,aan wien hij ver klaarde, te komen uit naam van Constant Thibaut, bijgenaamd le curé ti pour- chais, van Leon Thomas en Oscar Lefèvre, ten einde de godsdienstige begra fenis te beletten, krachtens het testament, dat de overledene vroeger ge teekend had. De burgemeester deed aanstonds den pastoor roepen.en deze verscheen dadelijk voor M. Niffle, aan wien hij het testament van 24 juli overhandigde waarin Marlot, zooals wij hooger zegden, verklaarde door de geestelijkheid begraven te worden. Men deed den lijkstoet stilhouden, tot op de plaats waar de geestelijkheid de lijken gewoonlijk te gemoet komt. Na anderhalf uur beraadslaging onder do opene lucht sprak M. Niffle een vonnis uit, krachtens hetwelk de burgerlijke begrafenis bevolen werd. <len nam het baarkleed der kerk van de kist af, legde er dat der libre pensee op en men bracht het lijk rechtstreeks naar het kerkhof. Ziedaar de feiten zooals zij gebeurd zijn. I 't Valt nu te bezien of het hoogere ge recht ook zoo maar goedsmoeds de ver nietiging van een laatste testament zal goedkeuren, daarenboven wanneer de i familie de godsdienstige begrafenis vraagt zooals de overledene zelf die gevraagd had. Zondag 11. verzocht de E. H. pastoor van Marcinelle, van op den predikstoel, gebeden voor den overleden Marlot. Komt te verschijnenDe op- voeding dei* jonge Congo* Iee7.cn in België, oorsprong, stichting en vorderingen van dit werk door Pasccdis Dubois, der instelling van de Broeders der Christelijke Scholen. Een boekdeel in 8° van 192 bladzijden versierd met verscheidene platen. Wij nemen uit de voorrede 't volgende over -.e Onder die pogingen moet men als de lofweerdigste aanzien, diegene,welke voor oogwit hebben in ons land zelf een zeker getal kinderen op te voeden, die ons van de oevers des grooten strooins toekomen, daar zij eenen naar alle waarschijnlijk heid goeden uitslag doen inzien. Dit is het groot ontwerp, dat de Eerwaardige Heer Van Impe, de ijverige bestuurder des ge- stichts van den H.-Aloïsius van Gonzaga, te Gyseghem, opgevat heeft. De eerste onder al de heeft hij, onder dit opzicht, een voorstel gedaan aan het Staatsbestuur des Belgischen Congo's, dat gelukkig was eon zoo edelmoedig ontwerp te mogen be gunstigen; ook, dank aan de verknocht heid, welke zijne werking is komen bekrachtigen, is het mogelijk geweest te stichten het Werk van de opvoeding der jonge Congoleezen in België, dat toelaat aan een reeds aanzienlijk getal jonge negers en negerinnen, tot do deugd, do wetenschap en, bij gevolg, tot de be schaving gevormd te worden, bij middel hunner inleiding tot het Christendom, de eenige godsdienstige macht, die bekwam is eene ware verbetering te weeg le bren gen. Het grootste gedeelte dier kinderen, eens in hun oorspronkelijk land terugge keerd, zullen er het werktuig zijn van het geluk hunner landgenooten, wier lot helaas! nog zoo beklagensweerdig is,en de nuttigste medehelpers van de zende lingen en de ambtenaars der verschillende bestu ren, en dat in de levenswijze, tot dewelke de goddelijke Voorzienigheid ieder zal ge lieven te roepen. Het is het tafereel der opvoeding aan die kinderen gegeven, en van al wat er mede in verband staat, dat wij ons voor stellen in de volgende bladzijden te ont rollen, onder de oogen van al wie begeert te zien verdwijnen de vermaledijding, die nog op het geslacht van Cham schijnt te drukken. in d< het ti zal g te be 2* te 12 to het groei verb: keldi T\ geho laan jaar blik der brei dele vadi der gebi der kinc wee besl dien Voc een gen E van har Sec boi da: dr< zij: op op Het zelfde werk in 't Fransch. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode. Ingenaaid fr» 0-90 Rijk gekartoneerd - Rijk met gulden snee fr. 1-40 Aalst. Muziekschool. Bij misgreep is in den uitslag van den kampstrijd 1893 weggelaten Viool.— 1° Afdeeling, 2* prijs M. Alfr, De Smet. Lede. De brandramp waarvan wii zaterdag spreken, is ontstaan in een der gebouwen dienende tot droogerij van den tabak die er op de gronden van t kas- teel geteeld worden. Verscheidene ge- bouwen, bevattende eene groote hoeveel- J heid tabak,werden vernield. Onze Aalster- sclie Pompiers kwamen rond twee ure op 't ramptooneel aan bij gebrek aan vol- doende walcr, -vuren zij in hunne wer- kinnen gestremd, doch ondanks dien legenslah was het vuur weldra uiige- j doofd. De schade is nog al aanzienlijk. Alles was tegen brandgevaar verzekerd. - AÜroggelaar. Een Parijzenaar, naar Brussel gekomen, en met meer wetende van wat hout pijlen maken, kreeg een gelukkig gedacht. Hii schafte zich eene dier lichtende platen aan die toelaten de uithangborden "s avonds te lezen. Daarmede ging hij by neringdoeners om zijne plaat aan te be velen en haalde een aantal bestellingen op. Als waarborg vroeg de kerel 10ofl5 Ir. wuarvan hij kwijtschrift gat. Onnoodig le zeggen dat men hc'n met meer terugzag. De slachtoffers hebben eene klncht bij de policie ingediend.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2