Een en ander. Diocesane Bedevaart Kaatsspel-Esplanadeplein Allerhande nieuws. gelegd hebben de beste uitslagen opgele verd. De geschikste tijd om de planten die tot groen mest dienen moeten onder te ploe gen, is de bloeitijd. Vóór dien tijd ware 't schadelijk dit te doen, omdat de planten tot dan toe te veel groeien en bijgevolg te veel stuffen bykrijgen. Langer wachten ware ook niet aan te prijzen, omdat na 't bloeien de stoflen naar 't zaad verhuizen. -Bovendien worden de stengels daardoor harder en verteren min gemakkelijk. Voor wat het gebruik van de groene mesten betreft, moeten wij zeggen.dat het niet mogelijk is met die vetten alleen een land vruchtbaar te houden. Zij brengen immers noch pliosphoorzuur, noch pol- ascitnoch kalk in den grond. Helgroen mest past bijzonder voor magere gronden. Men brenge daardoor de stikstof, het kos telijkste mest bestanddeel, in den grond, en, met er da mineralen bij te doen, die veel min kosten kon men profijtig oogsten winnen. Daarbij brengen zij zeer veel humus voort die het water en, met het water.de meststoffen ophoudt. Het groen mest is bijzonder geschikt voor granenDeze groeien er regelmatig en stevig op, en hebben zulks grooten- deels aan de aanhoudende werking van dit mest te danken. Weg dus Wacht u dig leven En nu ten slotte nog eene bemerking De hoogere raad der socialistische partij spoort zijne sprekers aan voortaan op den buiten den Godsdienst niet «aan te randen in nn en ook te zwijgen over he. binjenpaUuon der eigendommen. Er moet enkel gehan deld worden over de vermindering der huren en pachten. Nu dat verandert natuurlijk niets aan programma der socialistische partij /.ij zijn en Blijven tegen den GnilHdieintl en voor liet iipiilmen van een ander mans goed. Is het niet wonder, geëerde lezers, dat advokaat De Pelsmaeker,hij dbeschijnt de eerste klepper te zijn,die raadgevingen -an den hoogeren socialistisehen raad n.aleeft, in andere woordeb, eenen veld tocht heeft geopend tegen de huren en pachten Wij komen hier later op terug. Wat komt er uit liet ge- neverglao Kinders slordig aangestooten. Stoel en tafels met drie poolen, En geen eten in de kas; Eene moeder bleek en lijdend, Vrucht'loos tegen armoe strijdend, Dat komt er uit 't geneverglas. Mannen die hun vrouwen slagen, Twist en ruzie alle dagen. En het huis steeds vol ambras Kinders vol van kwade streken Die steeds vechten, stelen, breken. Dat komt er uit 't geneverglas Eer en deugd met voeten treden, Leven wild en zonder zeden Even als een dierenras Vloeken, tieren en verwenschen, Dat het schand is voor de menschen, Dat komt eruit 't geneverglas 1 Wilt gij, vriend, in vrede leven, En met vreugde zijn omgeven Wilt gij zijn gezond en kras; Wilt ge op aarde vreugde smaken, Rustig 's levens eind gesmaken, Vlucht dan steeds 'i geneverglas. Een onzer geachte inschrijvers zegt ons dat hct.om de jannen aan te wijzen die in Klokke Roeland «aan hunne wraakzucht lucht geven, niet voldoende is te schrijven Summer vier of drie der Chnstene Volks fopperij. De overgroote meerderheid der personen die het factum der IX clowns ontvingen, hebben het zon der het te lezen in 't vuur geworpen et wel lieten het dienen tot servet op die plaats waar Z. M. de Koning gewoonlijk te voel naar toe gaat. Wij gelooven dat onze geachte corres nonilent g# heelt en wij zullen die Klokke Hollanders dan, in l vervolg, maar met na«am en stuk noemen. In ons nummer van zondag 11. riepen wij de aandacht op een schrijven var nummer -1 der Christene Volksfopperij, alias, ndeekaal Pr. De Pels,weker san Denderleeuw, dit levendig voorbeeld van de label De Shmj en de Boer. wii stelden alsdan de vraag Moet Vooruil geen lesje nemen bij de volks- foppers Nu Vooruit van zondag lest zegt dat hü er geen lesje aan te nemen heeft, dat advocaat De Delsmaeker geschreven heeft wat dc socialisten «altijd hebben ge zegd. Men (De Klokke Roclanders) wil daar <r dus schrijft Vooruit, het socialisme bestrijden door onze kritiek over te nemen. Men heeft ons steeds uitge- scholden voor misdadigers, uitgekreten voor droomers en nu gaat men juist onze argumenten gebruiken tegen de rotte samenleving. Maar, Vooruit, de Klokke Roclan ders bestrijden liet socialismus nietinte gendeel, het zijn 'zijne handlangers, de verspreiders zijner leerstelsels.... het zijn uwe bondgenoot en ten «andere dit bekent gij uitdrukkelijk Men schrijve maar voort, zegt gij Vooruit, dergelijke «artikels voor onze arme boeren. Men bewijze maar duide- lijker dat de rijken en vooral de katho- lieken, gedurig in opstand leven tegen het geloof, leven van het zweet van de arme zwoegers der velden, die steeds armer cn armer worden. Men bewijze maar tla lii <!ie asiel» meeste maakt van tien grond opslaat tegen zijnen God, zondigt tegen zijne geboden men geve in dien zin v maar veel voordrachten. Dus 't is onbetwistbaar, de Klokke Roclanders helpen het socialismus verspreiden, want Vooruit moedigt hen aan hunnen veldtocht voort te zetten. Volgens de Vooruiters ook, is eigen don» diefstal en hierover zijn ze dus t'accoord met advokaat De Pelsmae ker want zij zeggen met hem dal de toestand, in andere woorden, dat het bezitten van den grond door Piet of Pard tegenstrijdig is met den wil van <r°fl)Q diefstal moot aanbevolen worden zegden de socialisten op 't congres van Zurich. met het zevende gebod •an stelen en onrechtveer- Geen twijfel of de katholieken van den lande van Aalst, zullen in zoo groot getal mogelijk don oproep van Z. H. onzen Bisschop willen beantwoorden. Immers deze Bedevaart of Boetprocessie wordt ge daan om van God, door de tussclienkomst zijner H. Moeder, heil en vrede voor volk cn vaderland af te smeeken. Alle katholieken dus naar Lede op Zondag om aldus de uitdrukkelijke begeerte van Z. H. onzen Bisschop te vervullen. Bijzondere treinen uit Gent, Geerards- bergen en Soltegem zullen gevraagd worden en men wordt dus, voor aller ge mak, verzocht het getal bedevaa dors, die aan de Boetprocessie zullen deelnemen als ook de wijze op de welke men schikt zich naar Lede te begeven, aan den E H. Pastoor dezer parochie zonder verwijl te willen melden. De bijzondere treinen zullen ter statie van Lede aankomen om één ure cn er na de Bedevaart vertrekken. gen, van het aldaar beslaande gevaar zal Daar knoopte hij weldra kennis aan met erwiltigd hebben er dadelijk de noodige een ander meisje, waarvan hij, bij middel La Réforme herinnert de volgende woorden van eenen Vlaming en treedt, ze bij Onze pastoors, zonen van landbou wers, en levende met de landbouwers, zijn van geboorte volksgezind en indien er tegenstand komt in de katholieke partij, 't is langs den kant van 't volk dat de pastoors zich zullen rangschik ken. Zoo, zoo, Dcndergalm en andere so cialistische en radikale organen lasterden dus weer als ze schreven dat de priesters de vijanden van 't volk zijn Mirroeus is vrijdag naar Gent geloo- pen om zijne klachten te gaan doen bij zijnen boezemvriend - Het Fondsenblad Dorst Confrater Fondsenblad dat zeker blad, namelijk Dc Denderbode dan niet lui 1 op noemen De tijd en vooral plaats ontbreken ons heden; tot donderdag dus, Confrater Fondsenblad,en in afwachting herlees, of liever, lees eens Het Land van Aalst, Klokke Roelanden De Den derbode sedert deze laatste zes maanden. Volgens Het Land van Aalst wordt er aan de schuldeischer ter failliet van Sieur Lieven Van de IViele, herber gier en rijtuig houder te St. Lievens- Hnu tem bevolen hunne eischen ter Grif fier Ie verklaren en zal op 21 September 189.3 het proces-verbaal wegens nazicht der schuldeisschers gesloten worden. Wie gaal hiermeè gekast worden Niemand anders dan den heer curator bijgestaan van eenen geneesheer schijnen ons hiertoe bevoegd. En dan durft men met anderen spotten en dit zelfs als men maar denkt ergens eene drukfeil ontdekt te hebben Rechterlijke kronijk. De vrijwilliger R. van het I" regiment jagers, welke in de kazerne van het kamp bezig was met patatten jassen, wilde zich verwijderen om zijnen capoot of mantel te gaan halen, d.aar het nog al flink regende. De kaporaal verbood hem, zich te ver wijderen, zelfs voor geen oogenblik, en beval hem te blijven al viel het water bij emmers uit de lucht. Niettegenstaande dit verbod verwij derde zich R. slechts voor drie minuten, en kwam terug. Onmiddellijk na zijne terugkomst werd hij in arrest gezet en, voorden krijgsraad te Luik gedaagd,werd hij veroordeeld met verzachtende om standigheden tot 14 dagen cachot wegens ongehoorzaamheid aan zijnen overste. En de kaporaal, die de jongens dwingt in den regen patatten te schellen?... MantHcliiippij van Onder- lingen ltijHtnnd van Bur gers ei» "VLVi'klieden te Aalst. Men heeft ons het verslag meêgedeeld van den heer Alfons Willems, Sekrc- taris, over de verrichtingen der Maat schappij sedert 1 januari tol 26 oogst 1893. Bedoeld verslag meldt ons dat 34 wer kende leden en 1 eerelid werden aange nomen, terwijl 7 werkende en 5 eereleden werden uitgeschrabt of hun ontslag gaven. De Maatschappij telt heden 340 wer kende en 35 eereleden, dus te samen 375. De inkomsten heloopen lot fr. 2013,05. De uitgaven konnen tot hiertoe niet vast gesteld worden daar verscheidene reke ningen nog niet zijn ingekomen. Aan de zieke leden werd er betaald 1° over 900 en half dagen ziekte, tegen fr. 1,00 fr. 900,50 en 2" over 58 dagen aan Ir. 0,75: fr. 43,50, te samen fr.944,00. Het maatschappelijk kapitaal beliep, op 1 januari 1893, tot fr. 2990,21. Wij knippen uit 't verslag de volgende regelen op de welke wij de bijzondere aandacht onzer begoede medeburgers in roepen - Vergeleken met den toestand van verleden jaar op gelijk tijdstip, zal men bestatigen dat de uitgaven merkelijk ver meerderd en veroorzaakt zijn door den gezondheidsstaat die dees jaar bijzonder slecht is. Uit dien hoofde is er weinige hoop het kapitaal op het einde van het tegenwoordige jaar te zien vermeerderen. Ontmoedigen wij ons daarover niet, het doel is immers onze lijdende broeders te ondersteunen, te troosten en te bevrijden van de uiterste armoede. Mijnhoeren en Medebroeders, over weegt en bekent, hoe nuttig en aanbeve lend onze inrichting is. Wat smart en lijden wordt er niet verzacht Welk zoet vooruitzicht hebben wij niet voor onge lukkige dagen Blijven wij standvastig, helpen wij malkaar, er zal liefde heer- schen en met moed mogen wijde toekomst aanschouwen.Bemiddelde personen sullen ons meer en meer ondersteunen en ons streven waardeeren. Sterfgeval. M. J.-B.Cornet.senateur van Zoningen, burgemeester van 's Gravenbrakel, is dijnsdag nacht in deze laatste stad over leden in den ouderdom nan 06 jaar. Hij was onlangs door een aanval van beroerte getroffen geweest. Priesterlijke Benoemingen De E. H. D. De Boe, gewezen schoolop ziener voor de dekenij van Eecloo, is schoolopziener benoemd voor de dekenij van Ronsse, in vervanging van den E. H. J.-B. Van I.oo, ontslaggever. Zijn onderpastoor benoemd te Meer- beke, de E. II. K. Van Liefferinge, onder pastoor te Doel te Doel, de E. II. K. Schockaert. onderpastoor te Appels. De E. H. E. Soens, kandid«aat in wijsbe geerte en letteren en Lie. in wijsbegeerte volgens den H. Thomas, is professor benoemd in S. Lie vensgesticht te Gent naar O.-L.- Vrome dei'Zeven Weeën te Lede. Op bevel Z. H. Mgr Stillemans. Bisschop van Gent, zal er op Zondag ÏO September aanst., eene diocesane Bedevaart naar O.-L.-Vrouw der Zeven Weeën te Lede plaatsgrijpen, 'welke om 2 ure namiddag zal uitgaan. Komt te verschijnenï)c op voeding der jonge Congo- loe/.en in België, oorsprong, stichting en vorderingen van dit werk door Pascalis Dubois, der instelling van de Broeders der Christelijke Scholen. Een boekdeel in 8° van 192 bladzijden versierd met verscheidene platen. Het zelfde werk in 't Fransch. Tc verkrijgen ten bureele van Den Denderuodu. Ingenaaid fr. 0-90 Rijk gekartonneerd fr. 1-15 Rijk met gulden snee fr. 1-40 CLUB BEU XXX Zondag 3 September 1893. Om 2 1/2 ure. Audegem, (Van Igliem) tegen Lede, (Lievens Ph.) Om 3 1/2 ure. Nieuwerkerken, (Beygaert) tegen Lebbeke (Waegeman.) Om 4 1/2 ure. De twee winnende partijen. Botermarkt. Heden zaterdag werden S42 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5732 kilogr. Aalat. Bareelen op den Den- dermondschen Steenweg. —Men komt eene merkelijke verandering toe te bren gen aan de bareelen van den IJzerenweg op den Dt»ndermondschen Steenweg. Deze bareelen zijn nu geplaatst der wijze dat de opening voor 't doorrijden der rijtuigen en wagens zoodanig vermoeilijkt is, dat men niet zal verwonderd moeten wezen, wanneer men zal vernemen dat er daar malheuren zijn voorgevallen. De klachten zijn algemeen en velen verklaren dat het met groote vrees is dat zij «aldaar den ijzeren weg overrijden. Wij roepen de aandacht van den heer Burgemeester op dc zaak in en wij zijn verzekerd dat wan neer hij den heer minister van spoorwe- bevelon zullen gegeven worden om het te doen verdwijnen. Woensdag voormiddag was de knaap Renaal Van den Bossche, cud 11 jaren, wonende alhier bij zijne ouders, Zonne straal., op een eikenboom geklommen, slaande aan den steenweg van Aalst naar Geeraardsbergen, om eikels te plukken. Hij zat op eenen tak in de kruin des booms, doch de tak brak en de ongeluk kige viel ten gronde met het hoofd op de steenen. 't Is waarlijk een wonder dat hij niet dood bleef liggen. De voerman van den heer Borreinan-Buyl die langs d«aar kwam gereden met den camion, heelt hem opgenomen en naar huis gebracht. De kleine was gevaarlijk aan 't hoold verwond volgens verklaring des genees- heers. Dadelijk werden hem de laatste H. Sacramenten toegediend en dezen nacht is hij overleden. IV'ïeL genoeg kan mei» de personen die aan verstoptheid of slechte spijsverteering lijden aanraden de sljjm- verdrijvende Walthery- pillen to gebrui ken, want volgens «algemeen advies, is het eene wonderbare remedie om deze aan doeningen le genezen als ook al de ziekten veroorzaakt door de slijmen en humeuren. Te verkrijgen in alle goede apotheken. -- BITTERE ORINTAL is de beste. Men herinnert zich nog welke op schudding verleden jaar de uitgave in massa van valsche bankbriefjes van 20 fr. maakte, een feit dat de verveerdiging en uitgifte van gansch nieuwe biljetten voor gevolg had. Het onderzoek, dat een jaar geduurd heeft, leidde tot geen den minste uitslag en men mag dus de zaak als ge klasseerd beschouwen. Het gouvernement vergoedt de ingehouden biljetten. Mad. Dumarteau, wonende in de Violelstraat, te Brussel, was vrijdagna middag bezig met de kooi van haren kana rievogel te kuischen aan een openstaande venster van het eerste verdieping. De vogel ontsnapte en mad. Dumarteau door er n.aar te grijpen, verloor het evenwicht en viel op de straatsteenen. De ongeluk kige had in haren val de ruggraat gebro ken. Zij is te midden der grootste pijnen bezweken. Erfdeel teruggevonden. Over eenigen tijd stierf in liet St.-Pietcrshospi- t.aal eene oude dame, gewoond hebbende in de Putterijstraat, te Brussel. Hare erfgenamen, al kozijns en nichten, vonden slechts 600 frank in geld noch- thans had de overledene meermaals ver klaard papierenwaarden te bezitten. De erfgenamen, teleurgesteld, verdeel den de meubels. Een hunner kreeg eene penduul met muziek, die echter niet meer ging. Dinsdag droeg hij ze bij eenen hor- logiemaker, die ze op staanden voet open deed cn er eenen bundel papieren in vond, dertig Brusselsche loten v«m 1886 bevat tende. Het fortuintje was teruggevonden Diefstal van 1200 fr. door een lmaap van 12 jaar. Een twaalfjarige knaap. Karei R wonende bij zijne ouders, welke zeer eerlijke lieden zijn, in de Brabantstraat, te Schaarbeek, op de eerste verdieping van een magazijn van kruidenierswaren, is, drie dagen geleden binnen gedrongen in de slaapkamer van den bijzondersten huurraar, en heeft er de schuiflade van een meubel opengebro ken waaruit hij een kofferken,inhoudende 1200 fr. heeft ontvreemd. Met dezen buit begaf de knaap zich bij eenen zijner kameraden wonende in de Rogicrsstraat en noodigde hem uit om te samen een reisje te doen Arthur Z., de bedoelde kameraad, nam het voorstel aan. Vooraleer Brussel te verlaten bezochten zij verscheidene pasteiwinkels en lieten het zich lekker smaken. Daarna vertrokken zij met den trein naar Verviers, alwaar de jeugdige dief familie heeft. Hij was voornemens zijnen kameraad te verlaten en naar Parijs le vertrekken, toen zijne moeder en dc wider van Arthur Z.., hen ontdekten. Een honderdtal frank waren reeds door de jonge guiten opgemaakt. Het huisgezin van eenen speler. De echlgenöotcn M. hielden te Sint- Joost-ten-Noode, op den Leuvenschen steenweg een klein herbergske. De man was knecht in het koninklijk paleis, doch over driejaar werd hij ver zot op de peerdenkoersen en hij deed als vele anderen hij begon te spelen. Ten einde zooveel te meer tijd aan het spel te kunnen besteden, zegde hij vaar wel en opende het herbergske in kwestie. Hij hield er zich echter weinig meè bezig en verwaarloosde zoo wel zijne zaken als zijne vrouw. Zijn eenigst levendoel scheen te zijn van de eenen peerdenkoers maar den anderen teloopen. Dc vrouw dit leven moe zijnde, maakte eindelijk van zijne afwezigheid gebruik om de helft der meubelen te verkoopen, en naar hare ouders te keeren. Juist terwijl zij hier meè bezig was, kwam M. le huis. Hij ontstak in razende woede en begon zijne vrouw te mishande len. Zij verweerde zich en M., zich niet meer kunnende bedwingen, greep een bijltje cn bracht er de ongelukkige zulken hevigen slag mee toe, dat zij stervend naar het gasthuis moet worden gebracht. Een man met twee vrouwen. De genaamde Felix D...., van Overrysche, trouwde over omtrent 20 jaren met een Brusselsch meisje,Leocadie B. Hij vestigde zich te Parijs en had twee dochters,thans 19 en 17 jaren oud. Na vijf of zes jaren verlieten de echtge- nooten elkaar en Leocadie kwam naar Brussel terug,terwijl Felix te Parijs zijnen stiel van coupeur bleef voorzetten. van valsche papieren,zijne vrouw maakte en waarbij hij drie kinderen kreeg, thans van 8 tot 4 jaard oud. Over anderhalf jaar kwam hij met zijne nieuwe vrouw in Belgie terug. Toen hij zich op de bureelen van den burgerlij ken stand liet inschrijven, ontdekte men het onregelmatige van zijnen toe stand en D., aan eene rechterlijke vervol ging willende .ontsnappen, stak naar Londen oever. Daar gelukte het hem echter niet «aan den kost te komen zoodat hij terug naar België keerde, en zich in handen van het gerecht stelde. Na drie weken in de gevangenis te hebben doorgebracht liet men hem los en vestigde hij zich te St. Gilles, waar hij thans opnieuw aangehouden werd. 't Schijnt dan toch waar dat de zwarte pitteleer veroordeeld is om te ver dwijnen. De syndicale kamer der kleer makers van Brussel wendt pogingen aan om te verkrijgen dat in de feesten en cere monies der hooge wereld de gekleurde pil vereischt worde, Wij zijn gelukkig te mogen mede deelen aan de talrijke schuldeischers der failliet Verstraeten, te Bottelare. dat de 30/100, die men eerst had verleend op het voorstel tot overeenkomst en aangenomen werd door de Koophandelsrechtbank van Gent, betaalbaar zullen zijn in de eerste dagen van September. De verkooping dei- persoonlijke goederen van Hendrik Ver straeten, zal plaats hebben den 12, 13 en 14 september. De opbrengst zal toelaten later nog een zeker per honderd te geven, maar hetgeen veel der schuldeischers zal behagen, liet is dat zij in dezen verkoop goederen zullen mogen koopen, welke zij met hun te goed zullen mogen vereffenen, ten beloope van 30 0,0. Ziedaar een maatregel, die door elkeen zal goedgekeurd worden, en ter eere strekt van den raadsman van Ver straeten. De gemeente Dickebusch. (Yperen) is ter gelegenheid van eenen twist bij het kaartspel ontstaan, het tooneel geweest van een bloedig messengevecht. Twee der vechters zijn zoodanig met messteken doorkorven, dat zij er ongetwijfeld het leven zullen bij inschieten. Men leest in het Handelsblad van Antwerpen. Ho ho! Patriote. Wij hebben tot nu toe sommige correspondenten aanhou dend moeten te recht wijzen, wanneer zij zich aan overdrijvingen plichtig maken die de stad Antwerpen, of hare faam zou kunnen benadeelen. Wij zullen moeten eindigen mei hen vlakaf leugenaars te noemen. 't Is alweer op den correspondent van den Patriote dat wij het gemunt hebben. Sprekende over de kloppartij, die in de Koningstraat, te Antwerpen tusschen eene vrouw en eene matroos plaats had, zegt die berichtgever, onder den titel Gevecht tusschen -iOO matrozen dat de Engelsche ambassade daar ge vestigd is en vertelt eene menigte dingen, welke geen schijn van waarheid hebben. Wij zullen ons nogmaals de moeite ge troosten het publiek nauwkeurig in te lichten. In het bureel van het Engelsche consu laat (en niet van de Engelsche ambassade) had men een 100t«*il matrozen uitbetaald. Eene vrouw van de Van Dyekkaai, die van een hunner geld te goed had, kwam hem manen, en daar de pekbroek haar op geene al te vriendelijke ontving, schoot zij in gramschap en begon den matroos af te kloppen. Een andere matroos en een agent kwa men er tusschen, doch deze kregen van hetzelfde laken een kleeken. Nu ontstond er onvermijdelijk eene woeling, gedurende welke de consul naar het policiebureel om hulp telefoneerde. Zes agenten kwamen toegesneld en deze moesten den sabel le trekken om de Kngelschcn cn de vrouw tot reden te bren gen. Twee matrozen en de vrouw werden aangehouden, doch tegen deze alleen is proces-verbaal opgemaakt. Dat is nu het heel gevecht van vier honderd matrozen. 't Is al erg genoeg dat de geburen nacht op nacht te klagen hebben over het lawijd in die straatmen heeft niet noodig die buurt in den vreemde en bij de bewoners van andere wijken een nog ergeren naam tegoven. Dievenhistorie.De agenten Stubbc en Vervoort, der 2° wijk, te Antwerpen, vonden woensdag nacht op de Kunstlei twee personen zitten, die een pak bij zich hadden, alsook zes flesschen, waarvan zij don inhoud (St. Emilion, als 't u belieft) door hunne keel hadden gegoten. Hadden zij geen stuk in hunnen kraag gehad, dan zouden zij wellicht de agenten vroeger bemerkt hebben, doch nu werden zij verrast. Maar de vrees geeft vleugelen en ont nuchtert. Als den wind waren zij te been cn zoo vlug hunne voeten lien dragen konden, snelden zy vooruit, vervolgd door de agenten, die op hun noodtrom- pettcke bliezen om hulp te krijgen. Op de Oude Vaartplaats wierpen de vluchtelingen hun pak weg,doch het hielp niet.Met behulp van eenige burgers geluk ten de agenten er in hen aan te houden. Zij werden beiden herkend voor gevaar lijke dieven, oude kennissen van het ge recht. De eene werd over een jaar of twaalf, toen hij deel maakte van eene bende coffre- lortdieven, tot verscheidene jaren dwang arbeid veroordeeldde andere onderging reeds vijf veroordeelingcn. Het. weggeworpen pak bevatte een ju- j weelkistje met dessertschotel, tabaksdoos, i scheer, horlogie, het alles in nickèl, ruolz j of wit metaal, alsook twee bergbriefkens. I Fransche vlaggen. Ik wil de volgende historie niet voor heel belang- J rijk doen doorgaan, maar de Vlamingen gelieven er de moraal uit te trekken. Een jong toonkunstenaar moest onlangs j naar Antwerpen komen, ter gelegenheid I van de gouden bruiloft zijner ouders. Er zijn kleine kinderen in de familie en onze artist, aan eenen bazar Fransche en Engelsche vlaggen ziende hangen, j krijgt het gedacht eenige Belgische vlag- gen te gaan koopen, om daarmee de kin- J deren de gelukkige grootouders te laten begroeten op den feestdag. Onze vriend vraagt den prijs 60 cen tiemen en bestelt ook vlagskens,waar op men hem er 8 Fransche in de hand wil stoppen. Ja maar, neen, zei onze Sinjoor, geef me er liever Belgische. Belgische riep de bazarman op den toon der grootste verbazing Belgische 1 i die kosten 90 centiemen het stuk. Zijn die dan grooter of kostelijker j Dat wel niet, maar naar Belgische j vlaggen is er geen vraag, en, omdat we die in 't klein opdoen, is de prijs duurder; I Fransche vlaggendat worclt ten min ste gevraagd. Tableau Aan zulk een comble had de Antwerpe- naar zich niet verwacht en de gouden j bruiloft geschiedde zonder vlaggen. Hoe vindt ge dat Men zal zich herinneren dat tijdens de kermisdagen, te Aarschot, den 24 1 augusti, de genaamde Coenen in een ge vecht met messteken gedood werd. De twee gebroeders Van de Velde, welke on der verdenking aangehouden waren, bleven tot nu toe alle plichtigheid looche- 1 nen. Een hunner heelt thans volledige bekentenissen gedaan. Men heeft op zijne 1 aanduiding het mes gevonden, waarmede de moord gepleegd is. Eene straat afgebrand. Het kleine dorp Jauge, op eenige kilometers afstand van Geldenaken, wej-d maandag laatstleden bijna de prooi van een hevigen brand. In den morgend ontdekte men brand in j de woning die gelegen was te midden van een groep andere huizen, en eer het een I uur verder was, hadden reeds zes wonin gen vuur gevat. De vlammen stegen hoog op en men kon bij gebrek aan water het vornielend j element niet bestrijden. Gelukkig echter j ging de wind liggen en de vernieling be- paalde zich bij dé genoemde woningen met al wat zij bevatten. Tabak. Men meldt uit Obourg i dat de tabaksoogst bijna geëindigd en prachtig is. Men heeft sedert 20 jaren I zulken schoonen oogst niet gehad. De bladeren zijn tot 60 tot 75 centimeters i lang. De prijs per kilo is fr. 2-50 hij is 10 centimen opgeslagen sedert acht dagen. 1 Men hoopt eene opbrengst van 5 tot 6 kii. i per honderd planten. Te Obourg rekent men één millioen pl.anten, te Havre 2 millioen St. Svm- phorien 350,000; te St. Denis 300,000; te Boussoit 250,000te Ville-sur-Haine, 325,000; te Cambron St.Vincent, 600,000. De socialisten zoeken eene nieuwe I werkstaking uit te lokken. 3000 werklie den van Trazegnies hadden woensdag den arbeid verlaten, doch zijn op aanraden van den betwistingsraad donderdag terug aan den arbeid gegaan. Een andere groep van dezelfde maatschappij, heeft het werk gestaakt. Men vreest dat het getal werk stakers zal aangroeien. Een machinist der lijn van Ans, is verpletterd door eene locomotief van den buurtspoorweg, op het oogenblik dat hij min ot meer bedronken huiswaarts keerde. Hij was vader van zes kinderen. In de huwelijksafkondigingen van deze week te Luik, komen drie zusters voor die te samen, het huwelijksbootje instappen. De jongste is reeds de vijftig voorbij. Twee der zusters trouwen met weduwnaars, de bruidegom der derde is dit nog niet. Zijne vrouw leeft nog, doch hy is door de wet gescheiden. Slim. De gendarmen maakten dezer dagen jacht op een persoon, die tot 14 dagen gevangenis was veroordeeld, welke hij moest gaan uitboeten in de ge vangenis van Tongeren. De achtervolgingen hadden sinds eeni gen tijd geduurd en de man had maar wei nig genegenheid om zijnen tijd uittedoen. Hij zocht een middel en begaf zich naar Tongeren. In de gevangenis gekomen zijnde, vor- telde hij zeer naïef dat de cholera te Lanaeken was uitgebroken, dat er een jongeling en eene vrouw in hetzelfde huis waren overleden, en dat hij zelfs den nacht daar had doorgebracht. Zonder den nieuwen kostganger verder «aan te hooren, werd hij naar huis gezon den en per telegeam het bevel van «aan houding ingetrokken. Si non e vere. HOLLAND. Door horzels gedood. Omtrent het treurige lot van het kindje, dat in het Winthagen, onder Voerendaal, door hor zels werd doodgestoken, verneemt de Limb. Koerrier nog het volgende Vier kinderen speelden in do weide 7fi zagen hazelnoten staan, ze besloten die te plukken en zetten zoolang het kleine

De Denderbode | 1893 | | pagina 2