Correspondentiën. Christene Volksfopperij, Diocesane Bedevaart 25 jaren cud en zich in een der volgende gevallen bevinden A. Drager zijn van een diploom van hooger onderwijs of van een gewaarmerkt getuigschrift van bijwoning van middel baar onderwijs van den hoogeren graad, zonder onderscheid tusschen de oj>enbare of bijzondere gestichten. B. Een openbaar ambt vervullen of vervuld hebben, eenen stand bekleeden of bekleed hebben, een bijzonder bedrijf uit oefenen of uitgeoefend hebben, welke het vermoeden wettigen dat de titularis ten minste de kennissen bezit van het middel baar-onderwijs van den hoogsten graad. De wet bepaalt de ambten, standen en bedrijven alsook, in 't voorkomend geval, den tijd gedurende welken zij zullen moe ten bekleed ot uitgeoefend geweest zijn. Niemand kan meer dan drie stemmen hebben. Art. 48. De samenstelling der kies- bureelen wordt, voor elke provincie door de wot geregeld. De stemming is verplichtend en heeft plaats in de gemeente, behoudens de uit zonderingen door do wet te bepalen. Art. 53. Een lid van de Karner dei- Volksvertegenwoordigers geniet eene vergelding van 4000 frank 's jaars. I-Iet heeft, daarenboven, recht op kos teloos reizen op de lijnen der Staats-en vergunde spoorwegen, van zijne verblijf plaats naar de stad waar de zittijd wordt gehouden Art. 53. De Senaat is samengesteld 1" Uit leden gekozen, uit hoofde der bevolking van elke provincie, gelijkvor mig artikel 47 de wet kan echter ver- eischen dat de kiezers 30 jaren ten volle oud zijn. De bepalingen van art. 18 zijn toepasselijk op de kiezing dezer senateurs. 2° Uit leden gekozen, door de provin cieraden, ion gelalle van twee per pro vincie, hebbende min dan 500,000 inwo ners, van drie per provincie hebbende van 500,000 tot 1 millioen inwoners en van vier per provincie hebbende meer dan een millioen inwoners. Art. 54. Het getal der Senateurs rechtstreeks door het kiezerskorps geko zen, is gelijk aan de helft der leden van de Kamer der Volksvertegenwoordigers. Art. 56. Om tot Senaleur verkozen te worden en het te blijven is het noodig 1° Belg te zijn van geboorte of de groote naturalisatie verkregen te hebben. 2° Zijne burgerlijke en politieke rechten te genieten. 3° Zijn wettig woonverblijf in België te hebben. 4° Ten minste 40 jaar oud te zijn. 5° In de schatkist van den Staat ten minste 1200 fr. rechtstrceksche belastin gen te betalen, patenten bijbegrepen ofwel eigenaar te zijn of vruchtgebruiker van onroerende goederen, in België gele gen. wier kadastraal inkomen ten minste 12,000 fr. bereikt. In de provinciën waar 't getal dier verkiesbaren de verhouding van 1 op 5000 inwoners niet bereikt, wordt de lijst aan gevuld bij middel van de hoogst aange- slagenen der provincie tot het bedrag dier verhouding bereikt zij. De op de aanvul lende lijst gebr achte burgers zijn slechts verkiesbaar in de provincie waar zij hun wettig woonverblijf hebben. Art. 56öis. De door de provinciale raden gekozen senateurs zijn ontslagen van elke voorwaarde van cijns ze mogen niet behooren tot de vergadering die hen kiest, noch daarvan deelgemaakt hebben gedurende liet jaar der kiezing of gedu rende de twee voorafgaande jaren. Art. 58. De zonen des Konings, of, bij gebreke van hen, de Belgische, prinsen van den tak der koninklijke familie die geroepen is om te regeeren, zijn van rechtswege senators op don ouderdom van 18 jaar. Zij hebben slechts beraadslagende stem op den ouderdom van 25 jaar. Art. 00. De grondwettelijke machten des Konings zijn erfelijk in de rechtstreek- sehe, natuurlijke en wettige nakomeling schap vanZ. M Leopold-Joris-Kristiaan- Frederik van Saksen Koburg. van man- nelijken tot mannelijken afstammeling, bij orde van eerstgeboorte en met eeuwig durende uitsluiting der vrouwen en van hunne nakomelingschap. Zal van zijne rechten op de kroon ver vallen zijn, de prins die zou getrouwd zijn zonder de toestemming van den Ko ning of van dezen die, bij gebreke van hem, zijne machten uitoefenen, in de ge vallen door de grondwet voorzien, en dit mits toestemming der beide Kamers. Art. 61, Bij gebrek r.an mannelijke nakomelingschap van Z.M. Leopold Joris- Kristiaan-Frederik van Sakscn-Cohurg, zal de Koning eenen opvolger mogen be noemen, inet de toestemming der Kamers, uitgedrukt óp de manier in het volgend artikel voorgeschreven. Indien er geene benoeming gedaan is, volgens hooger bepaalde wijze, zal do troon open staan. Do mannen der Christene Volksfop perij, zij die twee organen ter hunner beschikking hebben en zelfs opsteller van een dezer organen zijn, moeten door ons zoo zeer genepen geweest zijn, dat zij liet noodig hebben geoordeeld ons hunne proza toe te sturen. Wij zouden ons langs rechterlijken weg hebben kunnen doen ontslagen die proza te moeten meèdeelen, maar wij hebben liever onze geëerde lezers te laten oordce- len over de rare vogels die de pretentie opperen aan 't kiezerskorps van ons arrondissement de wet te willen geven. Vooreerst werd ons bij Deurwaarder (waarvan akte kost 16 frank 72 cen tiemen) het volgende schrijven van M. Paul Guilleminvan Gecrardsbergen, hptepken.l mei sommatie van inlassching: Gecraarsbergen, den 25 Augustus 1893. Mijnheer de Opsteller van De Denderbode. Ik zie eens te meer dat liet onmogelijk is eene ernstige verhandeling te hebben met lieden die niet ter goede trouw han delen, zij verlaten onmiddelijk het terrein der beginselen om zich op dit der persoon lijkheden te plaatsen. (1) Het is gemakkelijk als Janus te behan delen dezen die de overeenkomst vragen. Uwe lezers zullefi zonder twijfel de reclit- veerdigheid reeds beoordeeld hebben van uwen pennetwist. Gij wilt dus de ver deeldheid en de strijd in den sehoot der- katholieke partij. (2) Ja het staat geschreven Paul Guil lemin moet kost wat kost over boord. Zoo luidt het bevel uit Geeraardsbergen gegeven. Door wie Oh noemt niemand, want vast en zeker zullen de Pilatussen zich de handen wasschen. Rechtstreeks zullen zij in hun Zondagblad niets schrijven maar zie met welke gretigheid zij in hun annon- cenblad drukken Wij lezen in De Den derbode, hetgeen een klaar bewijs is dat zij uw schrijven kennen. (3) Voor hetgeen mijne kandidatuur voor de Kamer betreft, Dendci^bode schijnt ie vergelen, dat sedert lange jaren de kan tons Geeraardsbergen.Sot legem en Ninove het geluk nog niet gehad hebben eenen volksvertegenwoordiger te bezitten. Het is waar dat ik mijne vrienden of ten minste de personen die ik voor zulke aan zag. over dit punt gespreken heb; welnu, is er een van ben die misbruik gemaakt heelt van mijn vertrouwen, dat zijn zijne zaken en die persoon is door mij genoeg gekend. Nu, wat heb ik aan mijne vrienden gezegd Ik verneem dat er een onzer achtbare volksvertegenwoordigers op het punt is zijn ontslag le geven. Etk kanton zal geroepen worden om zijne kandidaten te doen kennen, kan ik aan het kanton Geeraardsbergen dienst bewijzen inet mij als kandidaat in den Poll voor te dragen, ik zal mijne kandidatuur trachten op te dringen (4) Waar is do misdaad Denderbode Weet dat ik het bekomen van een man daat voor de Katner in 't geheel niet aanzie als een te bereiken doel, maar enkel als een middel om de beginselen te doen zegepralen die ik rechtvaardig oor deel en van natuur(?) om het lot des volks fe verbeteren. Indien dan ooit de kiezers van het Arrondissement Aalst mij de eer aandeden mij voor hunnen volksvertegenwoordiger te kiezen het is dat ik in volle overeen komst van zienswijze met hen zou zijn, en niet dank aan een komiteit dat zijne kandidate» wil opdringen en dat benauwd zou zijn van den Poll. Voor mij berust de bijzonderste macht van eene partij hier in dat de gekozenen waarlijk de gezondenen der kiezers zijn. Wees dus van dien kant zonder vrees Denderbode. (5) Jan li», ziedaar een woordje dat U uit Geerardsbergen toegekomen is wel d rij maal ondersehrabt. Bewijs dan die vooruitzetting en geef eene ineeningop door mij verdedigd die tegenstrijdig zou zijn met het programma der Christene Volkspartij. Maar wilt gij weten wie men een Janus noemt hier te Geerardsbergen. Zendt dan een van uwe reporters naar Overboelaere hier dicht bij de Stad dat dit heerschap daar eens aan het eerste kind het beste vrage Vriend, wie heeft de katholieken van Overboulaere ver kocht (6) Dat ware een olietje voor U geweest, nietwaar Denderbode, had gij kunnen schrijven Paid Guillemin is voorzitter van den werkmanskring cn de socialisten zegepralen in Geeraardsbergen. Verneemt dan dat ik mijn ontslag als voorzitter gegeven heb, niet omdat wij, die dan liet bestuur uitmaakten, en al de w erklieden die onze gedachten deelden, dat wij, zeg ik, den strijd vreesden maar omdat onze politieke kopstukken, onze eertijds trot- sclie katholieke partij, met handen en voelen gebonden, aan de liberalen over geleverd hebben voor de kiezing van werk- en nijverheidsraad, op zulke wijze dat bet socialisme zegepraalde, ja zelfs zonder strijd. Gij moet Paul Guillemin niet geloo- ven.komt naar Geeraadsbergen en onder vraagd het werkvolk. (7) Wat my met verbazing slaat zi.in de volgende regelen van uw schrijven sedert 1879 heeft de Katholieke bur gerij, de familie vaft M. Guillemin uit gezonderd ,inil\ioenen franken uitgegeven om aan het werkmanskind eene goede (opvoeding) leest katholieke opvoeding en een degelijk onderwijs te verschaffen. Mag uwe familie aldus spreken M. Guillemin i Neen niet waar, want zij had geene duit over voor den schoolstrijd. Is zulks geschreven met de goedkeuring van de kopstukken der bewarende partij van het arrondissement Aalst Ik durf hopen van neen, mij dunkt dat deze partij te treffelijk is om de verant woordelijkheid op zich te trekken van een artikel dat zich niet alleenlijk te vreden stelt mijnen naam trachten le schand vlekken maar zelfs mijne familie te laste ren. Indien gij nog cenige geeslvermogens bezit zult gij tr bij de personen begeven die deel gemaakt hebben van den katho lieken schoolpenning, daar zult gij ver nemen wat mijne familie voor het katho lieke onderwijs gedaan heeft en gij zult in uw eerstverschijnend nummer het cijfer der jaarlijkschc bijdrage laten kennen in dien tijd door mijne grootmoeder geiee- kend, om de katholieke scholen te onder- sle tnen, en de jaarlijksche gifte gedaan aan de bewaarschool van Hunueghem, sedert meer dan dertig jaar. Zoo niet zal ik het recht hebben u ie behandelen als onbeschaamde leugenaars. (S) Ik betreur voor hare eer en in het belang zelf van dezen die ze uitmaken dat de bewarende vereeniging van het arron dissement Aalst een otllcieel orgaan hebbe als het uwe is. (9) Hel is zonneklaar dat een artikel zoo hevig als lietgene gij mij besteedt een gevolg is der vreesdie de Christene Volks partij u inboezemt,maar die partij bestaat, hare macht zal met don tijd aangroeiën en zonder profeet te zijn, mag men van nu at' (verklaren) leest verzekeren dat, tusschen hier en een tijdverloop van acht maand de Bewarende Associatie zal trach ten zich met haar te verzoenen. (10) Het eenigdoel van uw artikel,Dender bode, is, van in den grond te boren, de eenen na de anderen, dezen die waarlijk de belangen der werklieden 1or harte te nemen. (11) En hoever zal de bewarende vereeniging daarmede gevorderd zijn en wat kracht zal de katholieke partij daarbij gewonnen hebben Oin te eindigen herhaal ik dat ik al de punten van het programma der christene volkspartij goedkeur, want zij alleen is in slaat de nieuwe kiezers te vereenigen, daar houdt mijne verantwoordelijkheid op. Ontvang, mijnheer de Opsteller, mijne groetenissen. (Geteekend) Paul Guillemin. (1) Indien er iemand met kwade trouw handelt dan zijt gij het wel,heer Janus. (2) Ah 't zijn wij, die de verdeeldheid en den strijd willen in den schoot der katholieke partij Maar zeg eens, heerschap, wie heeft den oorlog verklaard aan do Ivath. Bew. Vereeniging Wie, heeft haar zoo maar zonder omzien in eens vervallen verklaard om in hare plaats op te treden? Wie is het oude testa ment dat geleefd heeft Denk gij dat onze geëerde lezers, dat men .gansch 't arrondissement door niet weet, dat het de Volksfopperij is, waar gij een der schoonste ornementen van zijt Mis, heerschap (3) Ze moesten ons uit Geerardsbergen 't bevel niet zenden Paid Guillemin over boord te smijten, daar hij, dwaas genoeg, in 't water is geloopen en, politiek er wijze gesproken, verdronk. (4) Niemand heelt van uw vertrouwen misbruik gemaakt, want 'l is 't geheim van Polichinel, dat gij bij de laatste wet gevende kiezing, toen er spraak was der aftreding van eender leden,bedreigin gen hebt laten hooren en onder andere hebt verklaard - Als men mij niet neemt,zal hel oorlog zijn. Ten andere gij erkent beden nog die bedreigingen geuit le hebben ik zal mijne kandida tuur trachten op le dringen.) En waarom uwe kandidatuur opdringen Omdat gij wist dat gij zoudt te kampen hebben gehad met een persoon, een Pro vinciaal Raadslid, aan wiens kandidatuur men in de 5 kantons zou toegejuicht heb ben (5) Leg daar uw boontjes niet op te weik, heerschap wy voorzeggen het u, want g'hebt u hier onmogelijk gemaakt. Gij, het lot van den werkman willen verbeteren, dat is toch niet ernstig ge sproken zeker Heerschap, Guillemin wil van geen Comileit dat zijne kandidaten wil opdrin gen, maar hij zou zijne kandidatuur in 1892 trachten op te dringen t?!... en dat mocht zijn 'tZou oorlog wezen (G) Wij hebben in ons Nr van 20 oogst ontegensprekelijk bewezen dat gij een Janus zijt en blijven zult,'t is dus onnoo- dig er op terug te komen, Is er te Over boulaere ook nog 'nen Janus, ge zult dan een koppel van twee uitmaken en u te samen kunnen vermaken. (7) Gij hebt uw ontslag gegeven om rede dat gij verzekerd waart dat gij nim mer als Voorzitter zoudt herkozen wor den, daar gij alles verbrod had. De ove rige bestuurleden wilden niet langer meer voor uwe bevelen als slaven bukken!.., (8) De familie Guillemin had geene roode duit over voor den schoolstrijd wat Dame uwe schoonmoeder betreft, zullen wij aan uw verzoek trachten te voldoen, wanneer gij ons zult laten weten hebben hoe de E. H. Principaal van 't Collegie met haar aangaande de verhuring der Abdij is uitgemeten geweest. (9) De Denderbode, heerschap, is geen otllcieel blad. l)e Denderbode is epn vrij katholiek orgaan dat slechts afhangt van 't geweten zijns opstellers en medewer kers. (10) De vrees die de Christene Volks fopperij ons inboezemt Is 'l belache lijk genoeg Al het rumoer dat de IX rare vogels kunnen maken zal aan een tempeest in een glas water gelijken Wees profeet zoo veel ge wilt. maar wij verzekeren u, dat er ander banden van dc kuip zullen moeten springen Ver zoenen, en dan als voorwaarde dezer verzoening uwe kandidatuur opdringen, niet waar, dit zou een olietje, ja, een olietje wezen Wees gerust wij zullen er bij wezen, als't God belieft (11) Gij, heerschap, ge rekent u toch zeker niet onder dezen die waarlijk de belangen dor werklieden ter harte ne men Dat ware wat al te veel ver waandheid Ge zoudt de werklieden sigarenmakers van Geerardsbergen de gelukkigste menschen der wereld gemaakt hebben door de stichting eener Samen werkende Vereeniging. Le IJalriote sprak er mei lof over en toen er kwestie was een kapitaal van slechts 20 duizend franks te bezorgen, viel 't ontwerp in 't water, want de millionairs-familie wilde niet afschieten (12) Maar als ge hot programma dor Christene Volksfopperij in alle punten goedkeurt, waarom opent gij dan onder anderen geen veldtocht, niet in woorden maar in werken, om deland en huis- pachten te doen verminderen. Gij zoudt u eerst tot uwe naastbestaanden kunnen wenden en hen aansporen om het voor beeld te geven.... En daarmee tot later, Heerschap, want uw kantje is nog niet afgeweven Brief van advokaat Pr. De Pelsmaeker. Mijnheelde Opsteller, Gij inaakt gewag van mij in uw num mer van 3 september. Aan uw belee- digingen antwoord ik nietsinds lang bezit gij het onbetwist monopolie van ge- meene verwijten. (1) Gij spreekt van 't manifest der Kristen Volkspartij dat manifest is onder de ocgen geweest der Kerkelijke Overheid, die er hoegenaamd niets in af te keuren heeft gevonden. (2) Gij zegt dat wij bondgenoten zijn van VooruitAardige bondgenoten, die Vooruit gaan tegespreken in meetingen, die namelijk tegen Vooruit zijn opgeko men voor meer dan 2000 personen in den meeting van 15" oogst, waarover de katholieke pers ons hertelijk heeft geluk- gewenscht. Maar liet schijnt dat Vooruit, die ge woon is ons aan te vallen, nu eenige ge dachten van Klokke Roeland heeft goed gekeurd; dat is genoeg om van ons bond genoten van Vooruit te maken. Zoo, in uw zelfde nummer van 3 sep tember, en onmiddelijk na het artikel, waarop ik antwoord, keurt I)e Dender bode een schrijven goed van La Ré forme zijt gij daarom bondgenoot van het radikaal blad? Onlangs schreef Vooruil dat de catechismus een goed boeksken was, dat moest verspreid worden.Zij. die den catechismus leeren en verspreiden, volgens den wensch van Vooruit, zijn dus bondgenoten der socialisten 1 De bondgenoten en bewerkers van 't socialismus zyn die mannen, die de mis bruiken der samenleving, zoo streng dooi den Paus aangeklaagd engegeeseld, koes teren en verdedigen, want die misbruiken zijn 't voedsel van 't socialismus. (3) Voor ons, gehoorzaam aan 't bevel van den Paus, wij gaan tegen die misbruiken op, in volle vrijheid en rechtzinnigheid. Nu een dier misbruiken op den buiten zijn de hoogo pachten. De pachten van 00, 70, 80 fr. liet dagwand zijn onmensche- lijk. In Oost-Vlaanderen zijn op 30 jaar ongeveer 30 per honderd der boeren uit gespannen. Daarom eischt de Kristene Volkspartij eene wel, die vaststelt De pachten worden geregeld door Boeren bonden. Zijn ze te lioog, de Boerenbond zal ze verminderen. Eenige hebzuchtige eigenaars, gewoon hun pachters uit te persen, zijn daarop in verontwaardiging losgebarsten. Gij snelt hun ter hulp, en gij begint de waarheid den nek te kraken. Gü zegt dat ik geschreven heb dat het bezitten van den grond door Piet en Paul tegenstrijdig is met den wil van God. Dat is eenvoudig eene leugen.Ik schreef Ons Heer schiep den grond, en volgens het H. Schrift, Hij gaf hem aan de kin deren der menschen, filiis hominum niet aan Piet of aan Paulneen de grond moet dienen tot 't algemeen onderhoud van iedereen. Nu in wezentlijkheid dient hij bijzonder tot 't onderhoud van een klein getal, juist diegene die de aarde niet bewerken. Die toestand is strijdig met den wil van God.» (5) Die toestand, bijgevolg den grond doen dienon, niet tot 't onderhoud van 't alge meen, maar tot onderhoud van een klein getal, is tegenstrijdig met Gods wil. Ehwel, Mijnheer, dat is doodeenvoudig de kristene leer, lijk ze onderwezen wordt door den Paus en de godsgeleerden. De eigendom van den grond kan en mag toebehooren aan bijzonderen, maar 't genot moet dienen tot 't onderhoud der natie. Dat leert uitdrukkelijk de H. Thomas, wier leeringen zoo dikwerf door den Paus zijn aanbevolen, dat leeren Ketteler, Bagshawe, de Pascal en andere. (6) Gij zult niet stelen dat geldt voor den grond van den heer, maar ook voor 'I zweet van den boer nu den pachter verplichten zich af te sloven, en dan door overdreven pachten hem beletten met zijn familie behoorlijk te leven, is zweet stelen, en bijgevolg eene wraakroepende handeling. Ik eisch, krachtens de wet, de opname van mijn schrijven en heb de eer u te groeten. Pr. De Pelsmaeker. (l) 't Is altijd zoo geweest en 't zal altijd zoo blijvenwanneer Denderbode iemand de waarheid zegt, eene van die waarhe den die loodzwaar drukken en moeilijk te verteeren vallen, dan heeft hij beleedigd of gelasterd. Maar wat is't De waar heid alleen kwetst. Nu, om de waarheid te volledigen wil len wij er nog bijvoegen Als niet komt tot iet I)an kent die iet Zijn zeiven niet. (2) Dat de pastoor van Chipka, in par libus infidcliurh of ergens een andere die op de stoppelen loopt, geene beenen hebben gevonden in hel programma der Christene Volksfopperij dat willen wij wel aannemen.... maar dat onze Geeste lijke Overheid dit programma en de wijze waarop men het wil verwezenlijken,heeft goedgekeurd, dat betwisten wij uitdruk kelijk Maar de Volksfoppers zijn tot alle be vestigingen bekwaam.... J'idonche alias Mirra'iisdorst wel schrijven dat onze betreurde Bisschop, Mgr Lambreehts, de stichter der Christene Volkspartij in Vlaanderen is geweest Dal is een voudig eene eerkrenking deiwaarheid en kon Mgr Lambreehts uit zijn graf op staan, hij zou den beroemde zeeveraar eene duchtige oorrekking tpedienen. (3) Wat pretentie Vooruit heeft geen enkel uwer gedachten of denkbeelden goedgekeurd of gestolen. Gij zijt het die men van gedachtcndie- very mag beschuldigen. Vooruil zegt het uitdrukkelijk in zijn nummer van 27 Oogst, en het roode or gaan spreekt waarheid, want van lang vóór de geboorte van Klokke Roeland heeft het beweert dat God den grond schiep, en Hij, hem, volgens 't H.Schrift, gaf aan de kinderen der menschen voor 't onderhoud van iedereen. Nu, hebt gij die gedachten aan de socia-" listen niet ontstolen, dan zijt gij eenvou dig een socialist, want gij belijdt hunne princiepen. Is dat klaar (4) De pachten van 60,70, 80 fr. op den buiten zijn eene uitzondering; zulke pach ten worden nog alleen betaald in de nabij heid der Steden voor liovevenierslanden of voor gronden van eerste klas die voor den landbouwer zeer wel gelegen zijn.Ten andere, de huurwaarde der gronden volgt de wet van vraag en aanbod. Indien de huurprijs te hoog is, wel men verlate het land. Er ligt immers ten allen kante ge noeg land dat door de eigenaars moet ge bruikt worden om het niet vogelwee te laten liggen. Velen dezer landerijen zijn heden tegen gematige prijzen te huren. Wij kennen een uwer boezemvrienden die verschullige stukken land laat vogelwee liggen, omdat de landbouwers de hooge huurprijzen niet willen betalen die hij vraagt.... en die hebzuchtige eigenaar is schaamteloos genoeg om met u te vragen dat de pachten door Boerenbonden zouden geregeld worden. Wat spotternij toch Om tot de vermindering der pachten to geraken, uioet men zijne toevlucht tot de socialistische middelen niet nemen, die gij voorstaat. En inderdaad, de goederen der Gods huizen van Aalst, brachten in 1873, dus over 20 jaar, 54 duizend frank op tien jaar later, in 1883, 45 duizend franks of 20 ten honderd min, heden in 1893,geven zij nog 35 duizend franks of meer dan 20 ten honderd min dan in 1883.Het verschil in 20 jaar is dus meer dan 40 ten honderd. Wat de goederen van 't Armburecl van Aalst betreft, mag men 't zelfde zeggen in 1873 brachten de pachtgelden 21 dui zend franks op, in 1S93, geven zij nog 15 duizend franks, 't zij bijna eene ver mindering van een derde. En die vermindering hebben de pachters verkregen zonder de socialistische midde len die gij aanraadt. Fondsenblad van heden vrijdag zegt ons dat het, sedert lang, uwe denkbeelden over de lanbouwkwestie, in 't weekblad - De Volksvriend, heeft afgekeurd en bestreden. (5) Vast en zeker is dat uit uwe woor den af te leiden en men moet geen doctor zijn ik weet niet in wat al, om ze aldus te begrijpen. (6) Indien gansch Denderleeuw aan u moest toehooren en anderen er 't genot van hebben, ge zoudt er 'nen vetten uil meè vangen. Maar als de grond moet dienen tot on derhoud der natie, dan moeten koolmij nen, fabrieken, enz. enz. ook ten bate van allen werken, niet waar Dat schijnt ons logisch I Nu, dat is eenvoudig communism, dat is wat de socialisten willen. Vooruit van heden vrijdag 8 september, zegt De onteigening van de banken, de groote nijverheid, de groote grondei gendom schijnen ons voldoende. - Diefstal moet aangemoedigd worden, riepen de socialisten te Zurich, en om iemand van 't genot van zijnen eigendom te berooven.moet men hem onteigenen of liever bestelen Leg eens uit heer Rechts geleerde, dat'dit niet strijd tegen het zevende gebod Gods.Wy besluiten dus; de Klokke Roelanders zyn de bondgenoo- ten der socialisten, dat is onbetwistbaar In nummer van vrijdag gaf Fondsen blad antwoord op ons schrijven van don derdag. Maar welke antwoord Wat mager beestje Zwijgen ware onverbeter lijk geweest Fondsenblad zou eens vlug zijn boezemvriend Mirroeus, ter hulp springen en het den Denderbode om zijne schelmerijen betaald zetten.... Maar hola Tuchtmeester, ge zijt er niet. Het valt natuurlijk goed le begrijpen dat Denderbode, er niet ingelukt is U of iemand anders van de deugdelijkheid zijner bewijsredens te overtuigen. Voor u, ja, dat willen wij aannemen, maar voor iemand anders, dat is eene andere kwestie. De overgroote meerder heid uwer lezers kennen uwe beschul digingen tegen ons maar niet 't gene wy tot onze verdediging hebben ingeroepen. Laat uwe lezers oordeelen, en wij zyn overtuigd dat allen met ons,zullen zeggen dat gij, zonder eenig mandaat als tucht meester zijt opgetreden, maar dat gij bovendien als een partijdig man hebt gehandeld met ons zonder voorafgaand onderzoek te veroordeelen. Of niemand andei^s Ge spreekt dus weèr zon der mandaat in naam uwer lezers. Fondsenblad, ze zegt dat wij aan mandaten schijnen te houden, maar wij antwoorden u dat uwe handelwijze aan toont dat gij naar mandaten snaakt gelijk een vischje naar 't water, daar gij ze zoo maar vastgrijpt zelfs zonder er toe geroe pen te zijn,als er maar eenige gelegenheid toe is. Wij herhalen het, tucht mees ter, bemoei u met de Gcntsche zaken,houd uwe lessen voor u, of liever geef ze aan dezen die de kloot tusschen partijgenoten hebben ge graven 'X LIED DEIt NAAR 'T FRANSCH VAN PIDONCHE. ZangwijzeDe Vlaamsche Leeuw. Wij Christnen, waarde kniezer3, (1) Verdrongen aan den staart Van Rijks- en Stadsbesturen, Wij komen om ons paart Wee hem die nog zal spreken Van Katholiekerij Men draagt geen slavenketen In onze foppartij. Wee hem die nog durft spreken Van katholiek verbond Wij kennen niets als Christenen Op ons halfwereld-rond Wij zien zoovele jaren Vervlogen in den twist En honderden miljoenen Aan Kerk en School verkwist, Maar nu wy kniezen mogen Is 't uit met schismatiek Met protestantsche leering En Klerikale kliek. Wee hem, enz. Do Paus heeft schoon te preèken In 't heilrijk Yatikaan Blijft kinderen der Kerko Uw Moeder vorenstaan Er is maar eene Kerke Op Petrus'rots gebouwd, De Roomsche Katholieke Mijn'zorgen toevertrouwd. Wee hem, enz. De boer wil niet meer luistren Naar 't Oude Testament, Maar zet zijn ooren opon Voor ons Nieuw Sacrament, Wij zijn de antieke Christenen, (Mundus vult decepi) En die 't niet wil gelooven Vraag 't maar aan onzen Pie Wee hem, enz. Komt, menschen, kiekens, puiten, En klampt u aan ons vaan; Zij zal al hotsebotsen Naar Gheel u vorengaan. Ge ziet ons vaantje fladderen, Al achter uit ons broek; I)ie meegaat krijgt met nieuwjaar, 'Nen almanak van Snoeck Wee hem, enz. (t) Kniezer en kniezen staan in de woordenboeken vertaald door homme chagrin, se chagriner, zij bedienden bij gevolg chicaneur, chicaner. Wettelijk besluit. Bij koninklijk besluit van 4 september is het Burgerlijk kruis van I® klas ver leend wegens diensten bewezen tijdens besmettelijke ziekten aan den heer Modest Lacompte, geneesheer te Aalst. Onze beste gelukwenschen. Priesterlijke BenoemiDgeD Is pastoor benoemd te Heldergem, de E. H L. Van de Velde, onderpastoor te S. Maria-Audenhove. Zijn onderpastoor benoemdop S. Coleta te Gent.de E. H. O. Bracq; op S. Pieters- Buiten, de E. H. H. Van der Meersch, onderpastoor te Mariakerke te Maria- kerke, de E H. A. Sitnons te Appels, de E. H. H. Van Acker, priester in het semi narie te Ledebergde E. H. K. Verhetsel. naar O.-L.- Vrouw der Zeven Weeën te Lede. Op bevel Z. H. Mgr Stillemans, Bisschop van Gent, zal er op Zondag lö September nanet., eene diocesane Bedevaart naar O.-L.-Vrouw der Zeven Weeën te Lede plaatsgrijpen, welke om 2 ure namiddag zal uitgaan. Geen twijfel of de katholieken van den lande van Aalst, zullen in zoo groot getal mogelijk den oproep van Z. H. onzen Bisschop willen beantwoorden. Immers deze Bedevaart of Boetprocessie wordt ge daan om van God, door de tusschenkomst zijner H. Moeder, heil en vrede voor volk en vaderland af te smeeken. Alle katholieken dus naar Lede op Zondag 10 September aanst., om aldus do uitdrukkelijke begeerte van Z. H. onzen Bisschop te vervullen.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2