DE ZEERAAF. Leest hier NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag U September 1895. 10 centiemen per nummer. 475le Jaar, IV0 2809. Politiek overzicht. Een en ander. DE DENDERBODE ABONIVEMEIVTPRIJIS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor crij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAK DE PÜTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIËNPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijosdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Guique suum. Aalst 13 September 1893 Duitschland.Kiezingen in Pruisen en Baden. Van de kiezingen in den Pruisischen Landdag zullen volgens de Nat.-lib. Corr. ditmaal de Urwahlen, of vorming der kiescolleges in den eersten trap, plaats hebben ln het laat se van Oc tober, terwijl de eigenlijke kiezing der afgeveerdigden zal worden uitgesteld tot... januari. De nieuwe Landdag zal dan om streeks half-januari geopend worden. Voor het kiezen der Wahlmanner moet dus veldtocht onverwijld beginnen. Ook in Baden zijn de periodieke aan- vullingskiezingen voor den Landdag op handen en worden de kiezers door de dagbladen alvast wakker geschud. Cen trum, democratie en Freisinn zullen natuurlijk weer samengaan in het bestrij den van het liberalisme, dat zijnerzijds reeds hoog opgeeft van zijne aanstaande overwinning. Het Centrum echter, dat een tiental zetels te verdedigen heeft,hoopt te Donau- schingen, Engen en Bondorf nog zelfs nieuwe zetels te veroveren. Alles zal afhangen van den iever der kiezers, die echter niet zoo heel gemakkelijk in be weging zijn te krijgen. Wilhelm II te Straatsburg en te Metz. In antwoord op eene begroe tingsrede van den burgemeester bij de aankomst des keizers te Straatsburg, op het Broglieplein, heeft de keizer gezegd Ik dank hartelijk voor de vriendelijke begroeting en de prachtige versiering der stad. Ik betreur het zéér, dezen keer slechts zoo kort in deze wonder schoone stad te kunnen blijven met mijne liefde voor Straatsburg zou een langer verblijf overeenstemmen in de stad tot welke ik mij steeds, reeds als kind, bijzonder aan getrokken gevoelde. «Ik heb altijd gewensclit dat Straats burg weer eene Duitsche stad mocht wor den deze wensch is intusschen verwe zenlijkt, al was het mij niet vergund daar toe mee te werken. Toen ik den laatsten keer onverwachts te Straatsburg kwam en de stad zoo schoon versierd vond,over tuigde ik mij dat de Straatsburgers zich wel gevoelden by de hereeniging met het rijk. Ik hoop later dikwijls gelegenheid te vinden om hier langer op te houden,want het doet mij goed, onder deze bevolking te verwijlen. Bij het parade-diner te Metz Wilhelm II bracht slechts enkele uren te Straats burg door heeft de keizer een dronk gewijd aan het 15e legerkorps, hetwelk hij gelukwenschte mei de voortreffelijk afgeloopen parade van zaterdag. De uitstekende vorming en ontwikke ling van dit korps, bewijst, zegde de keizer, hoe het hangt aan oude traditiën, versterkt door den invloed van de gewich tige plaats en de schoone Duitsche stad, waar het in garnizoen ligt. De keizer dronk tevens op den inspec teur van het korps, den groothertog van Baden, wiens verjaardag juist zaterdag gevierd werd. Onvermoeid in het. vol brengen van zijnen plicht, zegde de kei zer, is de groothertog de Duitsche vorst die het eerst te Versailles op den nieuwen keizer van Duitschland het Hoch! uit bracht, en dien men steeds op zijne plaats vindt, waar het geldt op te treden voor het Duitsche rijk en het Duitsche vader land. Ziedaar weer twee toespraken die voor ons heel natuurlijk zijn, maar die de Franschen zal doen opspringen, evenals iemand opspringt, dien men op eene ek steroog trapt. Frankrijk. Vive la Russic Napoleon I heeft eens een nu nog beroemd woord uitgesproken Grattcz le Russe el vous trouverez le barbare Schuurt den Hus»af en ge zult den Barbaar vinden! Wat moet de geest van den grooten keizer verontweerdigd zijn, nu heel Frankrijk zich bereid maakt om die Barbaren te ontvangen als waren het goden De afgeveerdigde Alphonse Humbert, voorzitter van den Parijschen* gemeen te- raad, heeft het bureel van den raad bijeen geroepen (de raad zelf is buiten zitting) om in overleg te treden met den prefect der Seine, over het inrichten der feestelijkhe den ter gelegenheid van de komst der Russische oflicieren.Zuinigheid zal daarbij niet betracht worden. Er is sprake van het aanwenden eener som van 300,000 a 400,000 fr. Zoodra het programma opgemaakt is, zal er eene vrijwillige inschrijving open gesteld worden om by te dragen tot de feesten. De gemeenteraad le Toulon heeft zijner zijds in groote trekken het program der lecstelijkheden Ier eere der Russen reeds vastgesteld. Den 12 October, 's daags vóór hunne komst, zullen aan alle schuitvoer ders en visschers Fransche en Russische vlaggen uitgedeeld worden,om met hunne daarmee getooide schepen en schuiten het Russische eskader tegemoet te varen. »)X(«— 22e Vervolg. Laat den man met rust, zegde Morgan,met eencn schuwen blik om zich heen hij doet genoeg. Neen, dat is niet waar, sprak zij barsch. Naar het meisje zal ik mij schikken, maar hem verdraag ik niet langer. Stuur hem vreg. Neen, zeg ik u riep Morgan sidderend. Dan zal ik het doen schreeuwde zij. Ik bedank er voor, mij door zulk eenen doorstommen, zwarten hond te laten bedriegen I Bedriegen Hoe meent ge dat Wel, ik vind hem telkens slapende, ofliever schijnbaar slapende, en dan loert hij nlles af wat gij doet. Morgan rilde, en de vrouw keek hem vol verbazing aan. Ik gaf hem eenen schop, en (oen sprong hij op, met een gezicht alsof bij mij te lijf wilde. En heelt hjj u geslagen 'l Neen, lot zijn geluk niet, hernam zij grinnikend. Maar hij blijft hier niet. Als gij mijnen zin niet doet, ligt hij op eenen goeden morgend in de rotskloof. Neen, neen riep Morgan angstig. Laat hem met rustSpreek er niet meer over. Ik zeg u immers dat ik genoeg dienst van hem heb. En ik zeg u dat hij mij in den weg is, en u ook. Het is nu twee maanden geleden, dat gij hem hier hebt laten brengen, en van dat oogenblik af zjjt gij Jünderachtig en J>ang geworden, Het is hoog tijd dat lijj heengaat. Ja, mompelde Morgan, hel is hoog t'jd dat hij heen gaat, en hij wischte zich het klamme zweet van het voorhoofd. De vrouw stond hem nog eene minuut of wat met een grimmig gezicht aan te kijken, en liep toen kwaad aardig mompelend de kamer uit zij keerd e echter terstond terug en zegde Gij zijt bang voor hem, manneke maar ik niet. Onthoud dat goed Zoodra hij alleen was, nam Morgan zijnen zakdoek en wischte zich het voorhoofd en de handpalmen af, terwijl hij halfluid prevelde Zij heeft gelijk, zij heeft gelijk, ik ben bang voor hem. Ik begrijp hem niel... 't is de liefde die mij zoo zwak en kinderachtig maakt's Nachts lig ik aan haar te denken, naar haar te verlangeu, en als ik opsta, ben ik niet uitgerust en zenuwachtig dat maakt mij van streek. Maar nu duurt bet niet lang meer, en dan wordt ik mij zelf weer en vergeet al die dingen. Vroeger was ik toch niet zoo. De liefde maakt den ntensch gek, zegt men, en dat is ook zoo. Ik had nooit gedacht dal ik lafhartig genoeg zou zijn om te heven voor den oog opslag van eencn ellcndigcn zwarten matroos. Hij keek naar buiten, en een schok voer hem door de leden want een voet of wal van het venster zag hy het gelaat van den neger door de struiken gluren. Hij lag plat voorover, de kin met heide handen on dersteunend, naar het venster te kijken, even als een hond, die wacht tol zijn meester naar buiten komt. Er scheen in het minst geene reden voor te bestaan, en waarschijnlijk kon de neger hem niet eens zien maar Morgan kromp ineen van schrik, en stond achter ju de kamer naar de struiken te staren, alsol bij be- tooverd was. Ik moet mij legen die dwaasheid verzetten, mompelde hij eindelijk. Hoe meer ik er aan toegeef, De maire heeft reeds tienduizenden van die vlaggen besteld. Een prachtige eere- boog zal op de kaai der haven worden opgericht, 's Avonds na de komst van het eskader een groot venetiaansch feest in de haven. De kaai zal verlicht worden met elektrisch licht. Van wege de marine zullen groote pontons gereed worden ge maakt ten dienste der bevolking, ten ein de deze in staat te stellen volop van het schouwspel te genieten. Den 14"', den dag van de komst van den president der republiek, feest op den boulevard en in de stad bo.taille de fleurs 's avonds een banket, fransche en russische nationale dansen in een daarioe bijzonder ingerichten schouwburg op het Plein der Vrijheid. Den derden dag vervolg der feesten. Het versieren der stad is opgedragen aan twee groote aannemers te Marseille en Nizza, in die kunst allergunstigst bekend. De maire, M. Ferrero, heeft aan een dagbladschrijver die hem kwam inter viewen, verklaard dat de gemeente tot alle uitgaven beteid is. Maar bet staat vast dat de Russen de gasten zijn van den gemeenteraad. Even als te Kroonstad zal het burgerlijk element de leiding des fees ten hebben. Aan het feestmaal zal de Russische admiraal naast hem,den maire, gezeten zijn. De ontvangst der Russen op eene allezins weerdige wijze legt eene zeer zware taak op aan den gemeenteraad maar bij dergelijke gelegenheden ziet men tegen niets op. De officieren van het 111" regiment voetvolk zijn voornemens samen te wer ken met de te Toulon aanwezige zee-offi cieren tot het geven van een militair feest aan de Russische officieren in het casino. De directeur van het Grand-Theatre, zal een gala-voorstelling geven, waarbij VEloile du Nord zal opgevoerd worden. Dit heet alles officieel te zijn. De bur gerij zal ook van haren kant ruimschoots van hare deelneming doen blijken. In de verschillende wijken zijn feestcomiteiten gevormd om den luister te verhoogen. Alles is er in de weer. Handelsblad Italië.Het Memorial diplomatique meldt, dat het Italiaansch gouvernement onderhandelt met een syndicaat van Fran sche en vreemde financiers, ten einde eene leening aan te gaan om te voorzien in de dringendste noodwendigheden van den Staat. Er zou kwestie zijn van eene som van 200 millioen. Eene poging te Berlijn zou mislukt zijn. Sedert verscheidene maanden geeft Italic 20,000 fr. per dag uit om de pasmunt op te koopen. hoe erger het wordt. Hij richtte zich op, streek zich met de tong laugs de lippen en haalde diep adem. terwijl hij zich alles te binnen bracht wat er in de twee maanden, dat hij den neger in huis had gehad, al zoo was voorgevallen. Van den beginne af, zoodra hij ecnigzins bekomen was van de doorgestane ellende, had de neger zich bij hem aangesloten liij volgde hem letterlijk overal, verrichte met den meestcn iever al wat men hem op droeg. Zoodra men hem maar aan het verstand had gebracht wal mer. van hem verlangde, was bjj met het werk gereed, keerde terug, en verloor zijnen mee ster geen oogenblik uit het oog. In het eerst had Morgan weinig acht geslagen >p deze buitengewone aanhankelijkheid rij was hem echter niel ongevallig, omdat hij er eene aanleiding in vond. telkens niet Gillian over zijnen beschermeling te spreken en te pronken niet den invloed, dien zyne vriendelijkheid op den neger uitoefende. Weldra echter begon hem dat naloopen te vervelen, en indien hij niat gevreesd had Gillian's ongenoegen op te wekken, juist nu hij zijn uiterste best deed om haren tegenzin te overwinnen, zou hij den neger zeker hebben weggezonden. Want waarmede hij ook bezig mocht zijn, zoodra Morgan de steengroef verliet,merk te hij dat hij gevolgd werd. Meende hij eindelijk van den neger ontslagen te zijn, dan duurde bet niet lang, of hij zag dat hij zich vergiste en voortdurend bespied werd en langzamerhand werd het hem duidelijk, dat wat hij ook doen en waarbeen hij zich ook wenden mocht, de neger altijd in zijne nabijheid bleef, zwijgend en oplettend, altijd bereid tot gehoorzamen, tot het verrichten van icderen arbeid, die hem werd opgedra gen, maar om. zoodra hij er mede gereed was, Morgan weer als zijne schaduw achterna te gaan. In het eerst dus voelde Morgan zich.door de aan hankelijkheid en gehoorzaamheid van den kleurling Clirietene Volkspartij. In den brief van advocaat De Pelsmaeker dien wij zaterdag 11. hebben meegedeeld leest men 't volgende betrekkelijk het manifest der Chri'stene Volkspartij of te fopperij Dat manifest is onder de oogen geweest der Kerkelijke Overheid, die er hoegenaamd niets in afle keuren heeft gevonden. Wij hebben geantwoord - Dender- bode betwist uitdrukkelijk dat onze Geestelijke Overheid dit manifest of programma en de wijze op de welke men hel toil verwezenlijkenheeft goedgekeurd - Wij hebben er bijgevoegd dat de Volks- foppers tot alle bevestigingen in staat zijn en dat Het Land van Aalst wel dorst schrijven dat wijlen Mgr Lambrechts de stichter is geweest der Cüristene Volks partij in Vlaanderen 't gene, onder de Geestelijkheid van ons Bisdom, eene onbeschrijfelijke verontweerdiging heeft verwekt... De betreurde Mgr Lambrechts was een vredelievend man, die de twist zoekers veroordeelde. Maar nog meer Men heeft ons eenen brief medegedeeld door Mgr Stillemans geschreven aan een voornaam persoon. In dien brief veroordeelt Z. H. onze Bisschop de Christene Volkepartij en zegt verder dat hij die onvoorzichtige po gingen afkeurt welke scheuringen zouden kun nen verwekken nadeelïg aan de belangen der liu- tholieke Xaak. De aalmoesenier der Christene Volks fopperij weet er niets van Wij roepen er dus de ernstige aandacht van alle ware katholieken op in. Wat zegt gij daarvan, Pier Zwijgen zal zeker weer al eene deugd zijn, niet waar De Brusselscho bladen hebben gemeld dat Z. M. de Koning een eigenhandig testament zou gemaakt hebben 't welk bij de staatsarchieven is neergelegd en slechts na zijne dood mag geopend worden. DeBrusselsche correspondent van Het Handelsblad deelt meè dat een lid der regeering hem verklaarde dat er geen koninklijk testament bestaat. Misschien bestaat er een schrijven des Konings over de herziening, maar een testament niet, ge kunt er zeker van zijn. Inderdaad,in den namiddag vernam hij dat in 't ministerie van justicie een schrij ven was neergelegd en dat niemand, bui ten den schrijver, er den inhoud van kende. Dat is de zuivere waarheid zij, die het tegendeel beweeren, slaan den bal leelijk mis. In het Walenland, in dc omstreken van Bergen, in den Borinage, heeft er een referendum onder de werklieden plaats gehad om te beslissen of men in werk staking zal gaan of niet gaan. Op 33000 werklieden die stemrecht hebben zijn er slechts 8500 opgekomen en 8000 hebben ja gestemd. Citoyen Maroille is te Lens, in Frank rijk, gaan beloven dat maandag aanst. de werkstaking der Belgische mijnwerkers zal uitgeroepen worden. Maar of zelfs de 8000 ja-stemmers den oproep van citoyen Maroille zullen beant woorden daar wordt ernstig aan getwij feld, want 't schijnt dat de vrouwen die het meest in tijde van werkstaking te lijden hebben, er zich tegen verzetten. L.il>ei*ale vooruitgang. De gemeente Sorée, in de provincie Namen, zit zoodanig in de krot dat de überale gemeenteraad in massa zyn ont slag heeft moeten geven, omdat het bestuur der gemeente, zonder geldmidde len, geheel onmogelijk was gewor den. Het schijnt dat de krach gansch buitengewone verhoudingen had aange nomen. Tot bewijs diene het volgende De schoolmeester van Sorée heeft eenen brief aan den Koning geschreven, waarin hij klaagt dat de gemeente hem in ttoin- tig maanden niet betaald heeft De IndépendanceLe Peuple enz. zouden nu het gouvernement verant woordelijk willen maken, alsof het zijne schuld was dat een bestuur, dat het ongeluk heeft liberaal te zyn al te kwis tig het geld der gemeente langs deuren en vensters heeft weggeworpen. Moest het echter eene katholieke ge meente zijn, die zich in zulkcn toestand bevindt, men zou in de liberale drukpers geene grove woorden genoeg hebben om ze die dompers die vijanden van licht en beschaving naar het hoofd te wer pen. gestreeld, hoewel hij ook toen reeds eenigzins zenuw achtig kon worden bij de gedachte, dal hem iets zou kunnen overkomen,uu hij het toppunt zijner wenscben zoo goed als bereikt had. Want eens, toen dc neger hem beleedigd had, had hij in zijne drift d« hand tegen hem opgeheven. Dc uitwerking volgde met bliksem snelheid. De neger ontweek den slag, door met groote vlugheid achteruit te springenmaar het volgende oogenblik stond hij voor Morgan met opeengeklemde tanden en een glinsterend dolkmes in dc hand. Voortaan dreigde Morgan zijnen volger niet meer maar nu wist hij dat zijne zenuwen minder sterk waren dan vroeger, en het scheen dat bij eindelijk ook eens kennis zou maken met de beteekems van het woord vrceS. In de volgende periode verkeerde hij voortdurend in eenen staat van prikkelbaarheid, omdat die zwarte hond hem altijd achterna liep. Daarna kwam hij in eenen toestand, die aan geest- verbijstering grensde. Waarheen hij bij dag zijne oogen ook richtcu mocht, altijd zag hij het gelaat van den neger in werkelijkheid voor zich, en wanneer hij des nachts wakker werd, uren lang wakker bleef soms, dan zag hij in zijne verbeelding hetzelfde leelijke ge zicht met het gerimpelde voorhoofd en het kort ge knipte haar, om hem te bespieden. En wanneer hij daar dan slapeloos nederlag, moest hy altijd weer denken aan den verschrikkeljjken mor gend, toen hij gevreesd bad dat hij Rol>ert Fleming aan land zou zien spoelen, en aan het tooneel op den vuurtoren, (oen hij zijne schaduw op die van Fleming zag sjtringen... Toen had hij geene vrees gevoeld, meer dan wanneer hij het eeu of ander schadelijk op den weg had doodgetrapt. De vrees en den angst bekropen hem nu, terwijl hjj te vergeefs den slaap zocht, en zijn kussen nat werd van het klamme zweet, dat bem oji het voorhoofd parelde. Het was geen berouw, maar angst, doodelijke angst, die hem nooit loslietw ant wanneer hijiten| laatste vermoeienis in slaap viel, dan droomde hij dat hy worstelde met den drenkeliug, wiens gordel hij had vastgegrepen en wanneer hij eindelijk overwon en het lichaam in zee wierp, dan sloten de armen van den doode zich om hem heen en sleepten bem naar omlaag in hel kleverige zeewier, terwijl de zwaarte van den gordel hem het opstaan belette, wanneer hij ai zijne krachten inspande om aan de verstikkende omhelzing te ontkomen. Bevend eu met een schorren kreet outwaakte bjj dan uit die afschuwelijke nachtmerrie, en durfde uiet meer inslapen want bij de minste sluimering door leefde hij andermaal dezelfde tooneelen,lerwjjl menige omstandigheid, die bij wakend vergeten had, nu mek ontzettende duidelijkheid voor zijne verbeelding op rees. Tweemaal had hij in zijne radeloosheid het bed verlaten,zich aangekleed en het venster opengeworpen de hoop dat dc frissche morgenwind zijne kloppende slapen verkoelen zou achter de struiken lag weer de neger verscholen en keek hem onafgewend aan. Kenige weken van dit afmattende lijden hadden Mor. gan Preiss in eenen zoo overspannen toestand ge bracht. dat weldra de derde periode moest aanbreken, gekenmerkt door onuilsprekelijken alkeer van den kleurling. Hij zou bet nu zelfs gewaagd hebben Gillian te grieveu, zooals hij het nu noemde, door den neger weg le zenden maar hij was zoo angstig dat bij het toch niet durfde. De overtuiging, dat er iets boven natuurlijks was iu dien man, en dat hy zich toch niet van hem zou, kunnen ontslaan, wou hoe langer hoe ineer veld iu zyn gemoed. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1