LANDBOUW. Allerhande nieuws. O S die kwakzalvers. In een strooibriefke deze week, te Kortrijk, door de socialisten rondgedragen, hemelt men den moed op der werklieden, die in April het werk staakten om hei algemeen stemrecht te bekomen, en het eindigt inet eenen oproep tot het bijwonen van eene meeting door het kopstuk Vanbever en, van Gent. Weet gij wie Vanbeveren is Dit is eenen schildersbaas werkende te Gent, met 5 tot 10 werklieden. Wat deed Vanbeveren binst de werk staking Terwijl dulzende werklieden, honger leden zonder door Vooruit (die nochtans 40,000 francs 's jaars wint) bijgestaan te worden, werkte hij met al zijne gasten altijd voort tot het voltrekken van zijne onderneming der schildering in den Casino te Gent. En 't is deze volksbedrieger die hier op de planken komt staan om die werkstaking waaraan hij geen deel nam te komen ophemelen. Oh, die kwakzalver En "t zijn alle dezelfden. Hier te Kortrijk terwijl Egels en kon soorten tegen de politie opstonden en ze afsloegen, waar zag men Desmet en Matte- laere, twee haantjes vooruit van onze rooden, die beide in hunne herberg stille- kens aan hunnen haring braden met de dagelijksche, wekelijksche en maandelijk- sche vergaderingen van de verschillige vereenigingen Stonden zij bij het volk Neen neen, de eerste was aan 't bollen in eene herberg aan den Congo De andere werkte maar voort, ja hij liep een kwart vroeger 's morgens naar zijne fabriek om zich aan de oogen der werklieden te onttrekken. En 't zijn zulke mannen, die het volk zouden willen medetrekken. Werklieden de oogen open Weg mee de bedriegers Weg met de socialisten Gazette van Kortrijk Congo. Ofschoon de Congo-Staat geen slecht nieuws heeft ontvangen over het lot der expeditie-Van Kerchoven, thans onder het bevel staande van luite nant Baert, houdt de Kéforme de echt heid harer jobstijdingen staande. De Indépendance heeft de inlichtingen van het radikaleblad aaneen nieuw onder zoek onderworpen en komt tot het vol gende besluit Via Lissabon is zondag een koerier uit Congo aangekomen, die geen nieuws uit Boven-Congo aan het Staatsbestuur aanbrengt, Nu is het stellig dat de gouverneur- generaal te Boma, moest er slecht nieuws geweest zijn, dit wel zou geschreven hebben bij het afzenden van dezen koerier, 15 aug. Wat meer is, na 15 aug. is ook de Lualaba naar Antwerpen vertrokken en werd reeds gesignaleerd te Lagos en te Sierra Leone. Als er kwaad nieuws was, zou men uit een van die havens de berich ten van den gouverneur-generaal wel naar Brussel hebben verzonden. De Indépendance heeft bovendien twee brieven gezien van officiers, die zich bevinden in de streken, welke volgens de Réforme in vollen opstand zijn. Volgens de brieven is het daar zoo rus tig als men maar wenschen kan, en de opperhoofden zijn er allen den Staat onderdanig. Van eene hulpexpeditie naar Baert kan er evenmin sprake zijn, want de gouver neur-generaal, die er het bevel moet toegeven, seint er niets van. Men ziet, de Réfonne heeft nutteloos talrijke familiën bang gemaakt. De Indépendance heeft ook brieven ingezien uit Stanley Falls, met den laat- sten koerier aangekomen, Zij melden dat, na den zegepraal van Chaltin en Tobback op de Arabieren.kapi- tein Ponthier met zijne expeditie aan de Falls is aangekomen. Bij de ingenomen Araabsche plaatsen moet ook La Romée worden gevoegd, waar 't gezag van het opperhoofd Anibou is gebroken. Ook uit Chibou zijn al de Arabieren verjaagd evenals uit Isanghi. Alles is ecliter misschien nog niet ge daan. De Arabieren schijnen zich te Kibongs te verzamelen en daar den aan val der blanken af te wachten, 't Is com mandant Ponthier die op verkenning uit is roet 300 man en 7 blanken, terwijl zijne achierwacht te Stanley Falls bleef. Rond Stanley Falls ziet men nog veel lijkens van negers, door Arabieren ge dood met den stroom afvlotten. Zonder ling verschijnsel deze lijken worden minder zwart door hun verblijf in het water. De toèstand der plantagies rond de Falls is voortreffelijk. kastanjes voor Congo. De Brusselsche jeugd ge kent ze. niet waar heeft de lieve gewoonte de boomen der boulevards te beschadigen om.... collectie te maken in wilde kas tanjes. Welnu, dezer dagen vond de vreedzame wandelaars onzer openbare tuinen, tot hunne groote verbazing, werkliè die zich met hetzelfde werk bezig hielden en gpheele zakken met wilde kastanjes vulden. Weet ge waarom Er worden, zegt men, 100.000 van die wilde kastanjes naar Congo gezonden en binnen vele jaren zullen de toekomstige boulevards van Congo er uitdien zooals de onze, als ten minste de negerjongens de boomen mei rustlaten.... Schoenen en corsets. De Kneipp Journal, zoo voortreffelijk opgesteld door Mevr. Lebrocquy, deelt eene voordracht mee van pastoor Kneipp, die geweldig uitvaart tegen de schoenen, waarin de tyrannieke mode onze voeten verplettert en vervormt. Men maakt, zegt pastoor Kneipp, dui- zende paren schoenen, die ik in het vuur zou willen werpen Ziet eens den vorm van onze voeten, bestemd om het gewicht van heel ons lichaam te dragen. De goede God heeft ze bewonderensweerdig ge bouwd, en niets is daaraan nutteloos. Welnu, men gelukt er in die voeten teeneinaal, vooral bij de vrouwen, te doen vergroeien. De schoenen met hooge hak ken maken den voet ten slotte onbruik baar. Nauwelijks kunnen de kinderen staan, of men geeft hun schoenen met hakken en als zij verminkt worden, roe pen de moeders gansch ontmoedigd Wat ongeluk Aan wie dikwijls de schuld Eene andere dwaasheid is het keurslijf, het corset. Als de vrouwen wisten wat droevige gevolgen het dragen van een corset heeft, zouden zij zich wel wachten zich te martelen door zich in te rijgen. Wat al ziekten, spoedige sterfgevallen hebben geen ander oorzaak dan die dracht! Iloe wilt gij dat het bloed ons lichaam doorstroomt, als het middel zoo inge- prangd is Hoevcle jonge meisjes beweeren zich niet in te rygen, en stikken in haar cor set De moeders helpen de dochters de waarheid te verbergen zij zeggen op alle tonen, dat hare dochter zich niet inrijgt En als men goed inziet, bemerkt men dat de moeders zich al zoo erg inrijgen als de dochters. Onlangs, zegt pastoor Kneipp,zond men mij een meisje,dat men beweerde de tering te hebben. Ik zag wel dat dit het geval niet was; maar hoesten deed zij geweldig en toen de Zuster haar eindelijk onder zocht, sliep zij met haar corset. Dit zijn de eenige slechte gevolgen niet van het keurslijf Later als de jonge doch ter zal getrouwd zijn, zal zij begrijpen wat schade zij aan hare gezondheid heeft toegebracht. Doch wat helpt het raadge- ven, men zal den raad toch niet volgen men zal hem slechts betreuren als het te laat is. Fondsenblad bespreekt in zijn nr van Dijnsdag de Standregelen der Katholieke Vereeniging des Arrondissements Aelst welke wij Zondag 11. hebben meëgedeeld. Bedoeld nummer is ons te laat in han den gekomen om heden de bemerkingen van 't Gentsche blad te bespreken. De partijdige tuchtmeester vraagt ons - van wien de heeren afgevaardigden n het mandaat ontvangen hebben, aan de Katholieke pa.rtij van het Arron- - dissemenl Aalst eene nieuwe inrich- - ting te geven. Ten einde den tuchtmeester zonder mandaat) te kunnen voldoening geven, vragen wij dat hij ons eerst zou willen zeggen - van wien de mannen der Clirislcne Volkspartij van Vlaanderen het mandaat hebben ontvangen om de Katholieke Bewarende Vereeniging onzes Arron dissements vervallen te ver klaren en ztc/t in hare plaats aan 't hoofd der oude en nieuwe katholieke kiezers te stellen t Wij wachten uwe antwoord. Fond senblad, en in alle geval tot zondag. Eene nieuwe voederplant. Drie oogsten per jaar. Een ongeluk is altijd voor iets goed, zegt het spreek woord. llit hoofde der gansch buiten gewone droogte van het zomerseizoen, zagen onze landbouwers zich bedreigd, hunne staidieren in den winter letterlijk beroofd te zien van alle voeder, en daar hebt ge nu,, voor zooveel het goed voort gaat, dat men de veekweekers van ons land en omliggende streken eenen voor raad zal kunnen aanschaflen waarvan men nooit een gedacht heeft gehad. Verleden week, inderdaad, hebben uit stekende landbouwkundigen een nieuw voeder voorgedragen, dat bekwaam is op voordeelige wijs de zoete of de gewone klavers te vervangen welke door de heete zonnestralen verbrand zijn. Een onderscheiden akkerbouwkundige, M. Doumet-Adamson uit Frankrijk, geeft ons den raad onder de hooge goed keuring van M. Duchatre, den geleerden professor van botaniek in de Faculteit van Wetenschappen ie Parijs onze nieuwe voedermiddelen te vergen aan den Poly gonum sacckabiense, een allormerk- weerdig kruidgewas, dat herkomstig is uit de gebergten van Japonic1, en bestemd is om eerlang eene aanzienlijke rol te ver vullen in onze landbouw-nijverheid. De eigenaardigheid van de Polygonum sacckabiense is zijne uitzonderlijke en tevens zijne buitengewone groeikracht. Het beste middel om dit kruid voort te teelen beslaat uit eene brok van zijne wortels in den grond te delven. Is nu de grond schraal of niet, ofwel keiachtig of licht, dit belet niet dat na drie weken eene dichte plant uitschiet, die hare wor tels op meer dan één meter in de ronde verspreidt en wier menigvuldige vertak kingen zich met breede en stokkerige bladers bedekken, welke doorgaans van twee tot drie meiers hoog worden. Als men deze eerste oogsting afmaait, her- schiet de plant al sterker en sterker en na eenige weken doel men de tweede sneó. Te rekenen van het derde jaar, kan men op deze manier drie oogsten jaar lijks doen. De Polygonum sacckabiense is eene zeer langlevende plant, wier kweeking om zoo te zeggen geene zorg eischt, en die geschikt is voor al de gronden, zoo weinig goed zij ook wezen, en waaruit men te vergeefs eene andere vergeldende opbrengst zou pogen te trekken. De dieren vinden veel smaak in het voeder door deze plant opgeleverd. M. Doumet-Adamson heeft zulks bestatigd terwijl hij dezelve op zijne eigendommen geplant heeft en zeer tevreden is over hare heel buitengewone opbrengst. Aldus brengt ieder vierkante meter grond ge middeld 20 a 40 kilos voeder op. Deze nieuwe plant zal zeer belangrijke diensten bewijzen moge dus hare aan kweek weldra eene aanzienlijke uitbrei ding nemen I,ede. Diocesane Bede vaart. Zondag 11. heeft de diocesane Bedevaart naar O. L. Vrouw der Zeven Weeën te Lede, op bevel van Z. H. onze Bisschop, plaats gehad. Eene ontelbare menigte uit Aalst, Gent en meer andere steden en parochiën van ons bisdom had den aan de stem van Zijne Hoogweerdig- heid gehoor gegeven. Onze Stad Aalst was door meer dan 3000 bedevaarders vertegenwoordigden welke zich in groote meerderheid van uit onze St-Martenskerk biddend naar Lede hebben begeven. Het algemeen totaal der Bedevaarders mag op 15,000 geschat worden. De ommegang naar de 7 kapellen ge beurde tamelijk regelmatig en zonder ongevallen, waarna de Bedevaarders ter Dorpplaats vergaderden.De Dorpplaats en aanpalende straten waren door eene sa- mengedrongene menigte zoo zeer bezet dat men geen appel ter aarde werpen kon. Z. H. Mgr. Stillemans de EE. HH. Ka nunnikken en Priesters beklommen den kiosk vóór de Kerk opgetimmerd, van waar den Bisschoppelijken zegen aan de menigte werd gegeven. Daarna volgde eene toespraak door Z. H. onzen Bisschop en de zegening met het Allerheiligste Sa crament, te midden van den algemeenen eerbied. Het was waarlijk zielroerende die talrijke bedevaarders godvruchtig nedergeknield en het hoofd gebogen den zegen van het Allerheiligste te zien ont vangen. De plechtigheid was dan ten ein de. Ongeveer de helft der Aalstersche Bedevaarders keerden zingend en biddend terug naar onze St. Martenskerk alwaar na eenige woorden van dankzegging, den zegen met het Allerheiligste Sacrament werd gegeven. V. D. V, Moorsel. Zondag aanstaande, 17 dezer, zijnde de achtste Kermisdag, zal alhier de jaarlijksche muziekfeest plaats hebben waaraan de volgende maat schappijen zullen deel nemen Baardegem, Erembodegem, Hekelgem, Herdersem, Hofstade, Meldert en Wieze. Des avonds zal de kiosk met electrische lampen verlicht zijn. In geval van goed weder zal er dus geen volk ontbreken en menig Aalstenaar zal voorzeker een uitstapje naar ons fraaie dorp willen doen. Brusselsche werklieden zonden eene petitie naar Z. M. den koning, waarin zij vroegen dat hij zou tusschenkomen bij het gouvernement en het uitvoerend comi- teit, om te verkrijgen dat er bij de ten toonstelling van 1895 te Brussel, enkel Belgische bedienden zouden aangesteld worden. Men heeft in de hoofdstad weèr eene nieuwe manier van stelen uitgevonden Twee vrouwen van omtrent dertig jaren gaan de magazijnen binnen en koopen een of ander voorwerp van onbeduidende weerde. Na betaald te hebben beweert de een aan hevigen dorst te lijden en vraagt een glas water; terwijl de dame of winkel juffer zich verwijdert om het gevraagde te halen, maken zij zich roeester van alles wat zij kunnen meedragen, en loopen er meè weg Zondag werd eene dame der Hoogstraat aldus bestolen. Dieven zijn zondag nacht bij middel van valsche sleutels binnengedrongen in nummer 117, der Huidevettersstraat, te Brussel, bewoond door M. Van Hoegaer- den, kruidenier. De boosdoeners drongen in eene kamer achter den winkel en ont vreemdden er uit eenen lessenaar voor 5000 fr. juweelen. Er is een onderzoek geopend. Zaterdag avond is in eene brouwerij der Fabriekstraat, te Brussel een erg on geluk gebeurd. Een werkman, zekere Verheyden, was bezig met tonnen op te halen, toen hij eensklaps den draaiboom losliet. Hij werd door het werktuig zoo hevig aan het voorhoofd getroffen, dat zijn schedel brak en hij bijna onmiddellijk deed neèrstortte.Verheyden wasgetrouwd en vader van huisgezin. De policie van Brussel heeft zekeren Lopel aangehouden, bediende van eenen wisselagent te Parijs, die van twee han delaars voor 20,000 fr. titels ontvangen had om ze op de Beurs te verkoopen. Lopel had met dat geld gespeculeerd en verloren. Geen raad meer wetende, vluchtte hij naar Brussel, waar hij het stieltje van koffiehuisbediende had aan genomen. Valschmunters. Reeds werd gemeld dat er Brussel veel valsch geld in omloop is en er reeds een Franscbe werk man voor het uitgeven van valsche munt was aangehoudenDeze beweerde, zooals men weet, liet. geld met Ravachospel ge wonnen te hebben. De policie heell thans eene vrouw aangehouden, welke vermoe delijk eene medeplichtige is van den valschmunter. Zaterdag morgend, rond 8 ure, ontving de bakker Van Linthout.Zoniningenstraat, 28, het bezoek van eene oude vrouw in rouw gekleede, zeer dikke dame.De koop ster betaalde met een frankstuk en vertrok onmiddelijk,na haar kleingeld ontvangen te hebben. M. Van Linthout wist echter dat er valsch geld werd uitgegeven. Hij had aanstonds gezien dal het frankstuk valsch was en hij volgde de dame tot hij eenen agent in 't oog kreeg,waarrp hij de koop ster onmiddellijk deed aanhouden. De dame scheen erg beleedigd over die han delwijze. Op het commissariaat van policie wei gerde zij lang haren naam op te geven. Eindelijk, na veel aandringen, verklaarde zij de weduwe K. te zijn, geboren in Frankrijk en wonende te Parijs. Men heeft aan de veiligheid te Parijs aanstonds inlichtingen gevraagd. De officier van policie deed alsdan de zakken der dame onderzoeken, welke allen vol valsche stukken van 1, 2 en 5 frank staken.'Men vond ook in haar bezit een valsch pond sterling, in verguld koper, verscheidene broeken, waarvan eene in goud, met briljanten en saffieren. De dame loochent ten stelligste de haar ten laste gelegde feiten. Zij wist niet dat de stukken valsch waren, zegt zij, en verklaart ze aan de Zuiderstatie bij hare aankomst te Brussel gevonden te hebben. Zij is ter beschikking van het parket gehouden. - Toen de cclitgenooten V., wonende in dePepinstraat te Brussel,zondag avond rond half iwaaf naar hunne kamer gin gen, bemerkten zij dat een meubel open gebroken was en 8 akties van Brussel en 4 van Antwerpen verdwenen waren. De dieven hadden valsche sleutels en andere werktuigen in de kamer achtergelaten. Het ijzeren kistje, dat de acties bevatte, is opengebroken teruggevonden in de Brede- rodestraat. Zondag avond heeft in een koffie huis van de Cirkstraat, te Brussel, voor eene nietige reden, een hevig gevecht plaats gehad. De vechters wierpen elkan der al de meubelen van de herbergzaal naar het hoofd. Een soldaat van den trein greep zekeren Vermeulen bij de keel en zou hem stellig verworgd hebben, indien er niet iemand tusschen was gekomen. Eene patroelje grenadiers, die juist voor bij ging, herstelde de orde. Een slimmerik had van de wanorde gebruik gemaakt om al het geld uit de tooglade te stelen en er ongehinderd meê weg te loopen. Moordpoging. De Haechtschc- steenweg, te Schaerbeek, was zondag het tooneel van een bloedig gevecht. Zekere V., wonende in de Jerusalem- straat, zat in eene herberg op den steen- wes, toen eensklaps de genaamde D. bin nentrad, die hem een doodelijken haat toedroeg. Deze beleedigde V. en er ont stond een woedend gevecht. Eensklaps zakte V.,door eene messteek' aan het hoofd getroffen, ten gronde. Het bloed vloeide overvloedig en alsof zulks de woede van D. nog aanvuurde, ging hij voort V. te slaan. Deze laatste had enkel zijn leven te danken aandetusschen- komst van eenen soldaat, die geholpen door eenen agent, den brutalen kerel aan hield. De schuldige is in de gevangenis opge sloten. Aanranding. Zondag morgend werd zekere P. bewusteloos en bloedend gevonden nevens den weg te Evere. Aan de personen, die hem de eerste zorgen toendienden, zegde hij,dat hij den vorigen avond eenigzins bedronken huiswaarts keerde. Hij viel ten gronde en sliep in Korten tijd later werd hij eensklaps ge wekt door twee onbekenden, die bezig waren hem te bestelen. Hij wilde zich verdedigen, maar men overlaadde hem met slagen, zoodat hij spoedig het bewustzijn verloor. P. kon het signalement van zijne aanranders opgeven. Maandag morgend zijn de schuldigen aangehouden. Drama le Brugge. Eene moord poging heeft vrijdag te Brugge plaats ge had door den genaainden S., goudsmid, getrouwd en huisvader, op een meisje waarmee hij betrekkingen onderhield, zekere juffer D., naaister. S. had zich naar hare woning begeven en kort nadat hij bij haar binnen was. hoorde men drie schoten. De metsers, die in het tegenoverstaande huis werkten, braken de deur open en vonden het meisje badend in haar bloed. Een kogel had' haar in het oog getroffen, een tweede had haar aan het hoofd ge wond en de derde, die op het hart was gericht, werd gelukkig door het corset tegengehouden, en had enkel eene lichte wond veroorzaakt. De moordennar. die zeer jaloersch was, is aangehouden. De wonden van het slachtoffer schijnen niet gevaarlijk te zijn. Zondag hebben woelige tooneelen te Beernem, bij Brugge, plaats gehad. Meer j dan 200 personen hebben de socialisten. onder de leiding van Milio, die hier kwa- I men propaganda maken, verjaagd en con j lokaal waar de socialisten meeting hielden aangevallen. De rooden moesten onder bescherming van burgemeester en gen- darmen naar de statie worden gebracht. i Uit het gasthuis. Het meisje Caroline Van den Brandt, dat bij de wan orders van april te Antwerpen, door eenen geweerkogel gekwetst werd en drie malen op het punt was er het leven bij in te schieten als het slachtoffer der volks opruiers, heeft zondag gansch genezen het gasthuis van Borgerhout verlaten. Zij werd met twee rijtuigen door hare familie afgehaald en weende van dank baarheid voor de goede en onvermoeibare zorgen, door het personneel van het gasthuis aan haar gewijd. De kogel is in eene gouden broche gezet, welk zij op de borst droeg. De genezing van het meisje mag als een waar wonder beschouwd worden, en strekt tot eer aan de geneesheeren van St-Erasmusgasthnis. Handelsblad Jachtwachters en icildsb-oopers. Zekere F. Janssens, van Keerbergen, bij Mechelcn, die jachtwachter is van M. Van Langendonck, te Muysen, deed zater dag morgend zijne gewone ronde en ont moette, midden in een sparrebosch, drie kerels van verdacht voorkomen. De jachtwachter vroeg hen wat zij daar verrichtten. In een oogenblik echter was hij door do wildstroopers omringd en deze dreigden hem dood te slaan. Janssens, een sterke kerel die van geen gerucht verveerd is, maakte zich gereed om zich tegen zijne aanvallers te verdedigen. Het zou echter "slecht met hem zijn afgeloopen,indien zijn zoon, die in do nabijheid was, niet toege sneld ware. Toen dezen zijnen vader in gevaar zag, sprong hij op de wildstroopers toe. Een dier kerels greep zijn geweer, legde aan en schoot op den jongeling. Deze werd in de zijde getroffen en doodelijk gekwetst. De drie wildstroopers namen de vlucht. Het slachtoffer werd in wanhopigen toe stand naar huis gebracht. De gendarmerie van Haecht ging onmiddelijk op zoek, maar heeft de wildstrooper nog niet kun nen vinden. In een brief uit Mechelen in de namid dag door het Bet Handelsblad ontvan gen, wordt gezegd dat vader Janssens insgelijks eenen slag van een der wild stroopers bekomen heeft, zoodat hij bloe dend ten gronde stortte. De zoon Janssens, door een geweer schot in den buik getroffen, heeft de laat ste HH. Sacramenten ontvangen. Zijn toestand is hopeloos. Geen der aanvallers is gekend. Men meldt uit Luik. Een gast huisnon der Congregatie van den H. Ver losser te Luik, was met drie nonnen van 't zelfde orde en verscheidene zieken in bedevaart naar Lourdes gegaan. Die gasthuisnon was sedert 8 jaar aan gedaan van maagkanker en sedert lang was er geene hoop op genezing meer. Vrijdag 8 september werd zij in de bron der grot gebaad en men meld dat zij er mirakuleus genezen is uitgekomen. Meer andere mirakuleuze genezing©» werden dees jaar te Lourdes bestatigd. Honden- en rnensc h en gevecht Te Jupille. bij Luik, waren twee honden aan 't vechten geraakt. De een vluchtte do woning zijns meesters M. S. binnen. De andere, toehoorende aan M. C., volgde en het gevecht werd in den hof voortge zet. Om het gevecht te doen eindigen sloeg S. den hond van E. dat kon deze niet verdragen en nu was het de beurt van de meesters om elkaar op het lijf te vallen. Het gevecht werd meer en meer ver woed tot eindelijk de zestienjarige zoon van S. naar boven snelde, een geweer haalde en twee schoten loste op den tegenstrever zijns vaders. C. kreeg de lading hagel in het gelaat en in de hand, doch de wonden zijn niet gevaarlijk. FRANKRIJK. Zonderling verschijnsel. In de gemeente Barbotau-les-Bains, bij Auoh, kan men tegenwoordig een zonderling verschijnsel waarnemen, Over omtrent 40 jaren bestonden er daar groote moe rassen, welke men thans heeft droog gelegd. Die gronden zijn nu zorgvuldig bebouwd. Sedert eenige maanden zag men gedu rig rook uit den grond opstijgen. Men schreef zulks toe aan de verhitting van den grond, door de hevige warmte, die dezen zomer geheerscht heeft, maar men heeft thans de zekerheid dat die rook voortkomt van eenen brand. De oude moerassen, bestaande uit eene laag turf van verscheidene meters dikte, zijn zoo danig verhit dat zij thans over eene opper vlakte van bijna 60 hectaren een er.kelen onderaardschen vuurpoel vormen. Het vuur breidt zich gedurig uit en nadert de bewoonde plaatsen en bosschen. Men heeft reeds de reddingswerken begon nen. Diepe geulen worden gegraven om hel vuur tegen te houden. Mijnwerkerscongres. Zondag rnorgend is te Lens een mijnwerkerscon gres begonnen. De Belgische afgeveerdig- den werden ontvangen met de kreten Leve België De afgeveerdigde Maroille legde uit dat hij daar gekomen was om eene overeen komst te maken tusschen Fransche en Belgische mijnwerkers, ten einde eene loonsverhooging te bekomen. Het congres heeft besloten 10 °/0 ver hooging van loon te vragen en het dag loon op 5,50 fr. minimum te stellen. Ver der eischt het dat de werklieden boven de 40 jaar niet meer weggezonden worden en de afschaffing der boeten voor onzui- T vere kolen.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2