DE ZEERAAF. N'tUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 21 September 1895. 10 centiemen per nummer. 47*le Jaar, N° 2811. Politiek overzicht. De Christene Volkspartij veroordeeld Herinrichting. De nieuwe Kieswet. Opgepast buitenlieden I ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worLcfr-niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. DE DENDERBODE. lo^ ABONNEMENTPRMS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Cuique suum. Aalst,SO September 1893 Holland. Opening der Sta ten - Generaal. 's Gravenhage, 19 sept. De koningin-regentes heeft den zittijd van de Stalen-Generaal geopend. In liare troonrede heeft H. M. gezegd dat de betrekkingen met den vreemde allervriendscbappelijkst zijn. De uitnoodiging aan Nederland gezon den, ter bijwoning aan het congres van het gepriveerd recht, werd welwillend aanveerd. Do oogst is in verschillige deelen van Nederland minder voordeelig geweest, ter oorzake van de droogte. De gezondheidstoestand is over het al gemeen voldoende. De besmettelijke ziek ten zijn niet verergerd en de toestand van het vee laat niet te wenschen. De koningin-regentes doet een beroep op de meewerking der Kamer voor de voortzetting der bespreking van het kies- wctontwerp Wetsontwerpen op de krijgstucht, op de gezondheidsmaatregelen, alsook op de verbetering van het regeeringstelsel in Indië zullen worden neèrgelegd. De toestand der financiën is voldoende. De belastingen zullen niet verhoogd, noch leeningen zullen gevraagd worden. Tegen de jong-Czecken.HetOos- tenrijksche ministerie-Taaffe is eindelijk het oproerig drijven der jong-czecksche parti,j 'n Bohemen moede, en heeft, naar aanleiding van de jongste anti-monarchis tische manifestaties bij gelegenheid van 's keizers verjaardag, thans de hoofdstad Praag in staat van beleg verklaard. Diensvolgens zijn alle samenscholingen op den openbaren weg verboden, alsook het dragen van kenteekens of vlaggen, die niet Boheemsch of Oostenrijksch zijn. De ministerraad is belegd om den toe stand te bespreken men verwacht dat alle socialistische bladen zullen verboden gorden. Reeds zijn huiszoekingen begon- sm bij verdachte leiders en ook in som mige clubs ofvereenigingen. De ordelievende pers te Weenen keurt de gestrengheid der regeering volkomen goed maar sommige radicale bladen zijn natuurlijk heel kwaad en voorspellen den val reeds van Taaffe. In ons nr van donderdag lest hebben wij meegedeeld dat Z. H. Mgr Stillemans de Christene Volkspartij uitdrukkelijk heeft veroordeeld. Wij voegden er onder anderen op schertsende wijze bij: De aalmoezenier der Christene Volksfoppei'ij weet er niets van. liet Land van Abeantwoordt ons Zooals "De Denderbode zegt. de aal- moezenier der Christene Volks fop- perij weet niets van de veroordeeling der Christene Volkspartij. Wij verklaren luidop dat de aalmoeze nier der Christene Volkspartij ofte fop perij, gelijk men wil, aan de waarheid te kort blijft, wanneer hij beweert van die veroordeeling niets te weten. Ja, beter dan iemand anders, weet hij, de aalmoezenier, hoe Z. H. onze Bisschop zich uitdrukte om zijne veroordeeling der zoogezegde Christene Volkspartij uit te spreken. Wij bevestigen dat het blijkt uit den brief waarvan wij donderdag 11. gewaag den, dat Z. H. Mgr Stillemans, de Christene Volkspartij, in tegenwoordigheid van den aalmoeze nier heeft veroordeeld, er letter lijk bijvoegende, dat liij «lie on voorzichtige pogingen af keurt welke scheuringen zouden kunnen verwek ken nadeeligaan de belan gen der Katholieke Zaak. - De aalmoezenier weet dus beter dan wij waarom die veroordeeling werd uit gesproken. Het Aalstersch orgaan der Volksfopperij zegt eindelijk, dat vermits Denderbode van den bisschoppelijken brief een open baar gebruik maakt, hij dien brief open baar moet maken en hem zou moeten meèdeelen juist gel(jk hij geschreven is. Wij antwoorden Die brief werd ons slechts meêgedeeld en is dus in ons bezit niet. Moest men ons dien brief ter hand stellen en de noodige machtiging erbij om hem in zijn geheel af te kondigen, dan zul len wij er gevolg aan geven, maar dit zou tot niets anders dienen dan om den aal moezenier te beschamen, want, wij her halen het, die veroordeeling werd in zijne tegenwoordigheid uitgesproken Dat is, denken wij klaar en duidelijk In nummer van gister antwoordt Fond senblad van Gent op ons artikel Herin richting - van verleden zondag. Drij lange kolommen schermt de Gent- sche tuchtmeester, nevens de kwestie en tegen beuzelarijen. Fondsenblad had, onzes dunkens, beter gedaan een dier drij kolommen te gebruiken om ons artikel over te nemen. Maar dan zouden zijne lezers, met kennis van zaken, hebben kunnen oordeelen en daar schijnt onze Confrater zoomin aan te houden 'dan zijn beschermeling Mirrceus van Chip ka. Fondsenblad heeft liever hier en daar één regel uit ons schrijven te knippen en er eenen zin aan te geven waaraan wij geen oogenblik gedacht hebben, en er dan zegevierend op te antwoorden. Zoo maakt men beter figuur voor zijne lezers, niet waar, Fondsenblad Even als al dezen die in 't nauw zijn gebracht, roept Fondsenblad dat wij hem beleedigen... En wilt ge weten,geachte lezers, waar in die beleedigingen bestaan?... In het dikwerf herhalen door ons van het woord tuchmecsler voorafgegaan van het om gekeerde woord onpartijdigeals ook van den naam Mirrceus, die geen spot naam is daar Pidonchede hoofdopsteller van Het Land van Aalst, zich zelve in zijn nummer van 23 april 1893, den titel gaf van Mirrceusden openbaren Schrijver van Chipkaü! Maar Fondsenblad dat Ret Land van Aalst regelmatig leest, moet on vermijdelijk zoo als iedereen, al de snoode verwijtingen, de venijnige zinspelingen en de laffe persoonlijkheden konnen die dat blad ons wekelijks, naar 't hoofd slin gert Wij hebben zelfs aan Fondsenblad gevraagd wat hij denkt over de grove beleediging van baatzuchtige door Pier tegen Denderbode in zijn voorlaatste nr uitgebraakt. Onlangs nog hebben wij aan Fondsenblad eenigen der snoode belee digingen van Pier herinnerd.... Ehwel, geachte lezers, wilt ge weten wat de Gentsche tuchtmeester ant woordt Denkt gij misschien dat hij die handel wijze afkeurt? LuistertWij willen hier zegt Fondsenblad, niet verzekeren dat onze Confraters,welke Denderbode aldus bestrijdt nooit een van die ongelukkige woorden is ontsnapt. Dus, al die schandige beleedigingen ons door 't spijtig Mirrceusken toegebracht, zijn slechts ongelukkige woorden aan dezes zoo zuiver mondje ontsnapt...ter wijl de welverdiende benamingen van parlijdigen tuchtmeester aan Fondsen blad en Mirrceus aan Pier, die zich overigens zelf dien naam heeft gegeven, grove scheldwoorden zijn Met wien wilt ge hier den spot drijven, Confrater Fondsenblad eindigt z(jn schrijven met de verklaring dat hij ons voortaan niet meer zal antwoorden. 't Is waarlijk spijtig voor onzen Confra ter dat hij, van den beginne af, het wijs besluit niet heeft genomen, zich met onze Aalstersche zaken niet te bemoeien daar hij daartoe de noedige onpartijdig heid niet bezit. Wij kunnen zeer wel aannemen dat een partijgenoot tusschenkome om een geschil te bevredigen opgerezen tusschen Con fraters eener zelfde politieke gezindheid, maar nooit zullen wij dulden dat Fond senblad van Genthier te Aalstolie in 't vuur kome werpen. Wij zullen dat zoomin dulden als Het Handelsblad van Antwerpen, 't welk onlangs den Gentschen tuchtmeester op zijne plaats heeft moeten zetten, toen het in zijn nr van 26 oogst 1893, schreef: Hel Fondsenblad zou de pole- miek willen herbeginnen,die in eene der laatste kiezingen zoo levendig op het tapijt gekomen is. Wij denken dit totaal nutteloos, en wij staan niet alleen als wij dit denken. De tuchtmeester wilde, op de zelfde, bevredigende wijze te Antwerpen, eene oude polemiek heropenen en olie in 't vuur werpen met gevaar de oneenigheden nog te vermeerderen Dus, Fondsenblad, een hertelijken goeden dag (om te spreken gelijk uwen beschermeling Mirrceus) en tot weder- ziens daar en wanneer het u believen zal Het is onbetwistbaar dat de Kamers, bij den aanst. zittijd, zich, van den beginne af, bijna uitsluitelijk met de nieuwe Kies wet zullen moeten onledig houden, wil men dat de verschillige kiezingen in 1894 kunnen gebeuren. »)Z(«— 24e Vervolg. Bam Combe. die in de kleine huiskamer van de pas torij deze opmerking ten beste gaf, bukte zich en legde zijne hand vertrouwelijk op Gillian's schouder, want het arme kind kon zich niet langer goed houden onder het luisteren naar haren bezoeker, die onwillens het leste sprankje van hoop in haar hart had uitgebluscbt. Nog altijd had Giliian op hoop geleefd, en reeds weken lang had zij gesmacht naar eene gelegenheid om Sam Combe eens te vragen wat hij van Robert wist. Zij had geaarzeld, ."uit vrees dat zij zich zeiven ver raden zou, en ook omdat zij wist dat zij zich tegen haar vaders wcnsch verzette,indien zij Robert Fleming op deze wijze bleef gedenken. Daar had .zich nu onverwachts de verlangde gele genheid voorgedaan, want Sam had op eencn avond, terwijl haar vader naar het dorp was, het hofhekken geopend en haar de droevige nalatenschap van den vriend harer jeugd zelf willen overhandigen. Zij had zich goed pogen te houden maar eindelijk kregen de zenuwen de overhand, zij was bij dc tafel op de knieën gevallen en, met het lieve gezichtje in beide handen geborgen, weende en snikte zij zoo' hartbre kend, dat Sam Combe niet kon nalaten haar op zijne ruwe maar goedhartige wijze te troosten. Ik had liever mijne tong moeten afbijten, dan u al die dingen te vertellen riep hij. Ik deug ncrgens voor..,, nergensIk zeg wat ik had moeten zwijgen en van mijne verdenking... Stil zegde Gillian, plotseling epsprlngend, en de oogen afdroogend. Geen woord meer Want de klank van eene luide, welbekende stem drong door het open venster en scheen haar eensklaps hare zclfbcheersching terug te geven. Ga weg... hoort ge Ga weg Het was MorgaD, sprekend alsof hij eencn hond voor zich had en toen Sam Combe even uit het ven ster loerde, zag hij Morgan achteruit wijzen, naar het voetpad... een gebaar, waaraan de neger, die hem gevolgd was, langzaam gehoor gafdaarna duwde de man die den schipbreukeling gastvrijheid verleende het hekken open en trad den tuin binnen. Ik ben u zeer verplicht, Combe, sprak Gillian kalm en bedaard. Ga nu heen, en zie of gij mijnen vader ook ergens vinden kuntwees dan zoo goed hem te zeggen dat mijnheer Preiss hier is. Zij opende eene deur,die naar het achterhuis leidde, zoodat haar bezoeker ongemerkt kon ontsnappen. Sam boog en gehoorzaamde, en merkte intusschen met verbazing hoe plotseling het jonge meisje hare kalmte had teruggekregen. Terwijl hij eerst gauw en daarna iets langzamer langs het rotspad terugliep, dacht hij zoo hij zichzelvcn Het is heel natuurlijk. Ik behoef zooveel haast niet te maken. Zij heeft den ouden man niet noodig. Zij zegde het maar om van mij af te komen. In gepeins verzonken, liep hij voort en prevelde Was M. Rob in het leven gebleven, dan zou zij hem genomen hebben maar eene vrouw moet toch trouwen op haren tijd. en als haar nu de gelegenheid wordt aangeboden, dan moet zij Roh vergeten en den anderen nemen Dat is zoo de gewone loop der natuur. Eene vrouw kan niet eeuwig blijven treuren over eenen doodc, vooral niet als het haar echte man niet is... Wat zegt gij er van, kameraad sprijk hij, den neger op den schouder kloppend, toen hij hem op het rotspad had ingehaald. Deze zag hem strak aan, alsof hij trachtte te raden wat de andere bedoelde. Ik zeg. kameraad, dat een meisje hare kans moet waarnemen, en trouwen met den man die haar een goed 1'liuis aanbiedt, niet waar? l)e neger bleef hem aanstaren, haalde vervolgeus eene koperc tabaksdoos uit den zak, opende deze en hield haar aan Sam Combe voor. Loop heen I Wat is hy toch dom riep Sam. Ily denkt dat ik hem om tabak vraag, en ik heb zelf ccnen zak vol. Deze zal wel van mynheer Morgan en dus best wezen; ik kan licht een pruim nemen Dank u, kameraad, dank u En luister nu eens naar mijnen raad trouw nooit, want vrouwen zjjn een wispelturig goedje. Ik beb er menig eene zoo bitter zien huileu, als haar Jan naar zee ging maar wanneer het bericht kwam dat hij verdronken was, of nog wel voor dien tijd misschien, had zij terstond een ander aan het lijntje Dat ligt zoo in den aard De neger nam zjjne tabaksdoos terug en zag den spreker straks aan, alsof hy zijn best deed om dezes bedoeling te vatten. De seinwachtcr zette zijne rcdencering voort. Het is raar volkskc jongen Ik heb het cr nooit op gehad, en denk mij er ook niet door te laten beet nemen. Menige kameraad, die er ingeloopen is, heelt mij later gezegd dat zelfs dc drank een mensch nog niet zoo diep in de ellende brengt. Daar heb ik meer dan genoeg mee te stellen, en dus, geene vrouw Hij knikte den neger vertrouwelijk toe, en vervolg de Als men naar eene vrouw visschcn wil, is het wonderlijk, hoeveel verschillende soorten van aas men aan den hengel moet hangen schoon glinsterend aas dat veel geld kosten al doet gij nog zoo uw best, als er iemand komt, die haar iets anders laat zien, hap, zegt zij, en gij kunt toezien De oogen van den neger schenen vuur te schieten, terwijl hy Sam aankeek deze knikte hem eens toe en grinnikte. Gij begrijpt er geen woord van, niet waar 1 De neger bood hem zijn mes aan, maar Sam schudde het hoofd. Ik denk niet dat gij u ooit om dergelijke dingen bekommerd hebt, mijn jongen maar zoo ja, dan zul len de vrouwen in uw land wel precies zijn zooals hier. Hoe is het, gaat ge niet verder meê Zooals gij wilt 's menschen lust, 's raenschen leven Ik ben be nieuwd lioe lang hij daar blijven zal, en wat hij er eigenlijk te maken heeft... Zie nu eens, vervolgde hy, toen hij zag dat de neger voorover in het kort gras ging liggen.Hij wacht weer tot M. Morgan naar buiten komt. 't Is of die zwarte zyn hond is altijd loopt hij hem achterna, dien zeeraaf, zooals mijnheer Rob hem verkoos te noemen... Ik vertrouw hem ook niet. en ik mag lijden dat gij ons nooit meer van die rhum komt brengen... XV. De dagen gingen voorbij en groeiden aan tot weken dagen yan spanning, van grootcn angst voor Gillian, die met een gevoel van verbijstering en hulpeloosheid de toekomst te gemoet ging. Het was nu eene maand geleden, dat Sam Combe haar het leste aandenken gebracht had van den man, dien zij dat voelde zij nu maar al te goed met haar gansche hart had bemind. Maar hy was dood, en niets ter wereld kon bem haar teruggeven En daaren boven. zij wist immers dat zy haren plicht gedaan had, toen zij hem haar jawoord weigerde. Morgan kwam iedcren dag, om uren lang te blijven, en zij kon niets anders dan de verandering opmerken, die cr met hem had plaats gegrepen hij was niet langer aanmatigend, maar teeder, bijna schuchter wanneer by tot haar sprak. Toen haar vader, kort na Er zal werk aan vallen om gansch het kieswetboek te veranderen en overeen te brengen met het nieuw stelsel door de Grondwet in leven geroepen. Men had er eerst aan gedacht de ver valdagen der kiezingen te verschuiven en sommigen beweeren zélfs dat de kie zingen slechts, in 1895, zullen plaatsgrij pen. Dit laatste is eene onmogelijkheid onder grondwettelijk opzicht. Het artikel onzer Grondwet 't welk bepaalt dat de beide wetgevende lichamen, alle twee jaren voor de Volkskamer en alle vier jaren voor den Senaat, bij de helft, zullen ver nieuwd worden, laat het niet toe. De kiezingen zullen dus, in 1894, moe ten plaatsgrijpen. Hieruit volgt dus dat het volstrekt noodzakelijk is dat de nieuwe kieswet reeds van 't begin af van den wetgevenden zittijd gestemd worde. En die noodzakelijkheid is dringend 1° Omdat het opstellen der kiezerslijsten veel zorg en werk zal vereischen en men den noodigen tijd moet gunnen aan de betwistingen 2° Om dat het thans bestaande kiezers korps vervallen is verklaard door de regeering zelve, 't Is immers op die ver valling dat zij zich steunde om de wet voor te stellen, bepalende dat er geene afzonderlijke kiezingen zullen plaats heb ben vóór de vernieuwing der beide wet gevende Kamers. Naar men ons verzekert, is het ont werp der nieuwe kieswet voor 't oogen blik nog slechts gedeeltelijk opgesteld, doch men hoopt dat de regeering bij de opening van den zittijd een bijna voltrok ken werk zal kunnen aanbieden. Indien er thans moeilijkheden bestaan om de kiezerslijsten bij tijde te kunnen opstellen, dan moet de schuld ervan ten laste der liberalen gelegd worden, die, door hunne onhandelbaarheid, het werk der herziening hebben vertraagd. Het doel der liberalen was immers de herzie ning doen schipbreuk lijden om aldus bet ministerie te doen aftreden. Onze liberalen van alle kleur gewaar wordende dat hunnen haring nooit braden zal, indien zij hunne gelederen niet ver sterken opgroote schaal, wenden zich nu bij voorkeur tot de buitenlieden. 't Is waarlijk leutig om lezen hoe zekere liberale organen de buitenlieden de mouw het laatste bezoek van den strandvonder, met een glimlachje op het gelaat de kamer binnentrad, trof het haar dat hy er opgewekter en tevredener uitzag dan in maanden het geval was geweest. Haar hart sprong op van ^blijdschap, want zijn voor komen vervulde haar plotseling met nieuwen moed en zijne hand in de hare nemend vroeg zij Hebt gij goede tijding, vaderlief? Ja, zegde hij, terwijl de blijde uitdrukking van zijn gelaat verdween Morgan Preiss vertelde mij dat gij hem gisteren avond zooveel vriendelijker ontvangen hadt, en verzocht mij en uwe toestemming om den trouwdag te mogen bepalen. Den trouwdag? Doodelijk ontsteld, met starende oogen en geopende lippen keek Giliian hem aan. Ja, mijne lieveling. Hij bemint u, hij wil zich uitsluitend wijden aan uw geluk, voor u alleen leven en hij zegt... O, vader, vader, het kan niet, het is onmogelijk riep zij op hartstochtelijken toon. Diepe stilte heerschtein het kleine vertrek, alleen afgebroken door het tikken van de klok in den hoek. Dc aderen op het voorhoofd van den predikant waren opgezwollen, en schuldbesef sprak uit zijne geheele houding, toen hij zijn kind in de armen sloot, opdat zij de uitdrukking van zyn gelaat niet zien zou, en langzaam zegde Gillian, ik hen de slaaf van dezen man, en daar om vraag ik dat oiïer van. Ik weet alles gij behoed mij niets te zeggen; en ware Robert Fleming blijven leven, dac zou ik, wetende hoe lief bij u had, in weerwil vin alles u niet tot dit huwelijk hebben willen, hebben kunnen dwingen. O, vader, spaar my, snikte Gillian. Ik moet spreken, kind 1 steunde bij bijna. Ik ben i'< u oud man, maar toch zou het my hard vallen, met schande beladen te moeten sterven. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1