Een en ander. Cornice Aalst-Zuid. Allerhande nieuws. vagen. Ja, do buitenlieden worden nu door de liberalen geëerd, geacht, bemind en op de eerste plaats in het liberaal demokra- tisch programma treft men aan Verde diging der landbouwbelangen en be vordering der stoffelijke welvaart der landlieden. En waarom handelen de liberalen nu aldus T Omdat d© buitenlieden nu ook klesreeht liebben verkregen, iels nog thans waar de liberalen zich hebben tegen verzet. Nu, leest en hoort men niet meer van die domme boeren en barbaren van hier, van die ploegen die in God gelooven van daar, neen, neen 't isOnze brave en deftige buitenlieden onze hartvrien- den de boeren welke wij ten allen tijde hebben liefgehad en verdedigd. O gi liberale comedianten toch En gij denkt, liberale heeren, dat gij door uwe fleemende taal onze buitenlieden zult konnen om den tuin leiden Mis, heeren!.... Onze buitenlieden kennen u, liberale oolijkaard, ze weten dat uwe be tuigingen van vriendschap en genegenheid niet gemeend zijn en slechts als dom be drog moeten gehouden worden en met klank schuifelen zij u toe Als de vos de passie preekt Boeren wacht uw ganzen Congo. Wij deelen een uittreksel mede, van eenen brief des heeren Albert Boone, onze stadsgenoot, gedagteekend Faratz, 20 maart 1893. Na gedurende drij maanden verbleven te hebben te Bora, aan den Nijl, ontvin gen wij het bevel de boorden van dezen stroom te verlaten. Droevige nieuwstij dingen werden ons medegedeeld alle onze oversten te Bittimo dood en onder dezen onzen geneesheer M. Montangie 22 blanken vermoord onze baan afge sneden door de Araben Er was geen tijd te verliezen, de voorbereidselen tot het vertrek werden vlug gemaakt, men verliet alles wat onze optocht zou kunnen stremmen het koste ons niets eenige opofferingen te doen van kostelijke maar lastver wek kende voorwerpen, gold het immers niet onze landgenoten ter hulp te snellen Te Bittima aangekomen, post der hooge Ouölle welke wij in mei 1892 verlaten hadden, vernemen wij met uiterst genoegen dat de Araben ons grondgebied nimmer durven naderen. Ten andere, moesten zij het wagen, weest verzekerd, ze zouden luidruchtig ontvangen worden. Op 't oogenblik hebben wij een klein leger van 12 1300 soldaten en daarbij vijf kanons. Laat de Araben ons eens aanvallen en ze zullen eene klopping krijgen nog ver schrikkelijker dan de nederlaag die onze voorwacht hun deed lijden. De Araben zullen ons nimmer uit onze positiën ver jagen wat er de nieuwsbladen in Europa ook mogen over schrijven, weest zonder vrees ten onzen opzichte. Toekomend jaar hopen wij behouden en gezond naar Bel gië terug te keeren. Tentoonstelling -postze gein. M. de minister van spoor wegen heeft de uitgift besloten van bijzon dere postzegels voor de Wereldtentoon stelling van Antwerpen. Zij zullen de weerde hebben van 5, 10 en 25 centiemen en voorzien zijn van het zondagbladje. De uitgift zal plaats hebben op den da; der opening en eindigen op 31 december 1894. Na dezen dag zullen zij voor de frankeering der brieven niet meer geldig zijn. De kleuren zijn dezelfde als van de bestaande zegels doch de grond is roos kleurig, grijs en geel in plaats van wit. Zij zullen de afbeelding dragen van het wapen van Antwerpen, met het onder schrift Tentoonstelling 1894. De post- en briefkaarten en omslagen zullen allen de zondagzegel dragen,waar van het zondagbandje desnoods door den verzender kan doorschrabt worden. Het gouvernement is op het punt eene definitieve beslissing te nemen over het vervoer van Belgische groensels naar Lon den. De oude maalbooien zouden voor dit vervoer gebruikt worden, en de vervoer- prijs zou zeer laag gesteld worden. Men weet dat de stad Londen eene bevolking telt van omtrent zoo groot als geheel Bel gië, dat zij dus eene reusachtige hoeveel heid groensels, eieren, boter, kaas, enz, noodig heeft, en dat de Belgische landbouw maar voor een klein deel bijdraagt aan het voorzien der reusachtige stad. Met de nieuwe inrichting van het vervoeren on zer landbouwvoortbrengsels naar Enge land, zouden de Belgische landbouwers alle gemak hebben om hunne voortbreng sels naar de markt van Londen te voeren en er voor een groot getal millioenen frank per jaar zaken maken. Wij zullen zien wat er van komt. «fiiBticie. Men heeft gemeld, en de zaak is juist, dat de achtbare baron Domis de Semerpont, er aan dacht de moeilyke taak van secretaris-generaal in 't departement van justicie, die hij reeds sedert jaren waarneemt, neèr te leggen. Aan hooger hand ziet men niet zonder vrees dit vertrek te gemoet. Er zal eene nieuwe secreteris-generaal moeten be noemd worden en alle dienstoversten die men zou kunnen noemen, zijn hoogst noodig daar waar zij zijn. En een secreteris-generaal improviseert men zoo maar niet. Van eenen anderen kant zal de minister ook eenen kabinetsoverste moeten benoe men, daar de tegenwoordige titularis, M. Batardy, aan 't hoofd is gesteld eener nieuwe en zeer belangrijke divisie. Ontslag* Het socialistenblad Le I'euple, meldende dat de heeren Flechet en Jamme, liberale volksvertegenwoordi gers van Luik, hun ontslag hebben gege ven als leden der liberale associatie dezer stad, voegt er bij Als het schip lek wordt vluchten de ratten eruit. Het rood orgaan is dus van gevoelen dat het liberalism, zelfs te Luik, de forte- res van den heer Frère, om zeep gaat Congres. De Brusselsche socia listen hebben besloten in de hoofdstad een congres bijeen te roepen van socia listische leden van goedemannen- en werk- en nyverheidsraden. Referendum dei* mijn wei-kers. Men zegde ons over acht dagen, dat de wind niet waaide naai de werkstaking? Te La Louvière heeft Volders zelf er zich met tegenzin moeten tegen verklaren. Voor het referendum te Charleroi zijn er op 19,129 ingeschrevenen, lu,000 stemmers 1 Al de leiders bekennen dat de onthouders vijanden van de werksta king zijn en 9.000 hebben zich onthouden. Fiasco dus De kas der ridders van den arbeid is leeg en al de groote volzinnen van Basly zullen niet baten indien er geen uitzon derlijke gebeurtenissen voorvallen, zal er geen werkstaking zijn. liouilclliisni. De eeredienst van Bouddha zal te Brussel zijnen aan vang nemen door het maken van eenen tempel,zooals er onlangs ook een te Parijs werd opgericht. Er zullen te Brussel wel eenige klueh- tigaards gevonden worden, om eene ge meente samen te stellen, vooral sedert het Heilsleger niet meer bestaat om de zwan- zeurs bezig te houden De laatste dagen der we reld. De bekende fransche natuur kundige Camille Flamarion verzekert dat de ondergang der wereld maar binnen honderden jaren zal plaats hebben. Hij geeft van deze gebeurtenisse in een arti kel, getiteld Omega de laatste dagen der wereld,» eene beschrijving op de hem eigen wijze. Het tooneel is te Parijs,dat telephonisch verbonden is met de observatoriums van alle hooge punten der wereld. Het ver haal begint, met het oogenblik, waarop de wereldstad verbijsterd is over het snel naderen eener komeet, dertigmaal groo- ter in omvang dan de wereldbol. Intus- schen voorspelt Flamarion geheel leelijke dingen van de ontwikkeling der pers die van slecht tot erger komt. Van de vrceselijke gevolgen, die zouden plaats hebben, indien eene komeet als hierboven genoemd in botsing kwam met de aarde, geeft hij de volgende voorstel ling. De ondergang der wereld zal het gevolg zijn van de ontbranding van den dampkring (atmosphère). Ongeveer zeven uren lang, waarschijnlijk iets langer, daar de tegenstand van de komst niet uit het oog mag worden verloren zal er een voortdurende verandering van bewe ging in hitte zijn. Het waterstofgas en de zuurstof, samen met de koolstof van de komeet, zullen ontbranden. De luchtge steltenis zal verscheidene lionderde graden stijgenbosschen, tuinen, planten,struik gewas, woningen, gebouwen, dorpen, steden, zij allen zullen spoedig een prooi van het vuur zynde zee, de meren en de rivieren zullen beginnen te koken men- schen en dieren, blootgesteld aan de hitte der komeet, zullen stikken, alvorens te verbranden, daar zij maar vlammen meer zullen inademen. Indien onze breedte de eerste schok der komoei, die, naar Flamarion vooronder stelt, ons in den zomer zal bereiken, ont vangt, zal de keerkring van Marokko, Algiers, Tunis, Griekenland en Egypte aan den vollen aanval van het hemel lichaam blootstaan, terwijl Australië, Nieuw Orleans en de Archipel het meest begunstigd zullen zijn. Maar de drukking van de lucht naar den Europeeschen vuur- heerd toe zou zoo sterk zijn, dat er een storm zou woeden met eene snelheid van 400,000 kilom. in het uur, van Australië naar Europa, die alles op zijnen weg zou verwoesten. De aarde, om haren asse draaiend, zou langzamerhand in de lijn der botsing brengen, de streken, welke ten westen van den eerst getroffen meri diaan liggen. Een uur na Oostenrijk en Duitschland zou de beurt zijn aan Frank rijk, dan aan den Atlantische Oceaan, dan aan Noord-Amerika, dat ongeveer aan het gevaar ten prooi zou zijn, vijf a zes uur na Frankrijk, dat is tegen het einde der botsing. De aardbol zal dus ongeveer zeven uur lang geheel ingesloten in het gloeiend heete gas, de lucht met geweldige kracht geperst naar het middenpunt van de ver nieling, de zee kokend en de dampkring, bezwangerend met nieuwe dampen, heete stortbuien neervallende.de storm tierende en woedende met electrische ontbrandin gen en lichtvuren, het rollen van den donder gehoord boven het gieren van den storm, het gezegend licht van voorheen vervangen door die ontzettende lichtstra len van de gloeiend heete dampkring zoo zal de geheele aarde weldra weerklin ken van den doodelyken knal van den algeheelen ondergang, hoewel het lot van onze tegenvoeters waarschijnlijk van het j onze zal verschillen. In plaats van on- middelijk te sterven, zullen zij verstijven door de dampen der stikstof, daar de zuurstof spoedig zal verslonden of vergif tigd zijn door het koolzuur het vuur zal later hun lichaam tot asch doen overgaan, terwijl de bewoners van Europa en Afrika levend zullen verbranden. Het spreekt van zelf, dat men dezo - wetenschappelijke beschrijving van den ondergang der wereld niet als waar heid heell aan te nemen. Toch treft zij door hare overeenkomst met de openba ring en de voorspelling der gewijde schrijvers en schijnt zij in hoofdzaak daarmede niet in strijd. Wat een minuut voor waarde Ileeft. Een Engelsch statisticus zegde dat de Aarde 13 mijlen doorloopt in één minuut. Een zonnestraal doorloopt 11.1(30,000 mijlen om de Aarde te bereiken. In 1 minuut worden 80 kinderen gebo ren en er sterft ongeveer een gelijk aantal, In een minuut doorloopt een sneltrein 1 mijl, een paardentram 200 meters, een paard in draf 836 pas en een mensch 11~ pas. In dien tijd haalt men 200 ton steen kolen uit de mijnen. Uit de stoom post. De Amerikaansche Eisenbahnzeüung bevat een artikel over eene nieuwe .wijze om een vasten grondslag te krijgen bij het bouwen op een moerassigen bodem. Het denkbeeld is van eenen ingenieur daar te lande, dat bij hem opkwam bij gelegen heid, dat een houten gebouw moest wor den gezet, om als machienen loods te dienen. Hij liet namelijk, om vasten grond te krijgen voorde voornaamste grondpijlers, in kuilen van de noodige diepte tamelijk groote tonnen ingraven. De tonnen waren tot 1/3 meter hoogte gevuld met niet al te groven ijzerafval, krullen en spaanders. Op het midden daarvan plaatste men den paal, en vervolgens werd de ton verder aangevuld met nog meer ijzerafval, die telkens goed werd aangestampt, tot de ton tot boven vol was. Daarna liet hij zeer langzaam zout water op de spannen en krullen druppe len, hetgeen tot uitwerking had, dat de inhoud der ton in eene samenhangende, steenharde massa veranderde. De hitte, die daarbij werd ontwikkeld, was zoo sterk dat de palen aan de oppervlakte verkoolden, hetgeen natuurlijk nog bij droeg tot hunne duurzaamheid. Het. meest verroeste strijkijzer, wordt weder glanzend door gele was en zout. Draai een stukje was in een lapke en wrijf daarmede het vooraf verwarmde ijzer, en daarna met een papier waarop zout is gestrooid. Iloe langer de schoorsteen is, des te sterker zal hij trekken,als het vuur groot genoeg is om de lucht te verwar men maar als de schoorsteen zoo lang is dat de lucht daarin is afgekoeld als ze boven komt, dan wordt het trekken veel minder. Rechterlijke kronijk. Rechtbanken. Het hooger krijgshof komt een belangrijk vonnis te vellen. Zaterdag werden twee soldaten door het hooger krijgshof vrijgesproken, omdat zij in de lichamelijke onmogelijkheid ver keerden hunnen dienst te verrichten. Door den krijgsraad waren beiden tot een jaar korrectie verwezen geweest voor weigering van dienst en ongehoorzaam heid. Het bleek echter ten stelligste dat hun staat niet toeliet aan de zware oefe ningen der kazerne deel te nemen. De doctors die dergelijke jongelingen goed voor den dienst verklaren, zouden moeten zelve gestraft worden. De leden van de Afdeeling worden ver wittigd dat, van maandag 19 dezer tot den 27, deze die geerne hun zaaigraan door den onlangs aangekochten treuze laar van Krüger, zouden gezuiverd heb ben, zich mogen wenden bij den Eerw. H. Vander Scheuren, Esplanade, te Aalst. Het is raadzaam voornoemden heer zoo veel mogelijk op voorhand te verwittigen. Na den 27 September zal de treuzelaar alleenlijk gebruikbaar zijn den namiddag van de Dijnsdagen en de Donderdagen, na gedane aanvraag aan den heer Vander Schueren, hulpschrijver van het Cornice. De Sekretaris, De Voorzitter, H. VAN DE PUTTE. B" P. BETHUNE. Congregatie tier Jonge lingen. Op den Feestdag van den H. Rozen krans, Zondag 1 October, Groote, Open bare Feestviering ten 11 ure, voor de Congregatie der Jongelingen. Uitrei king van Eere-Kruisen aan een 50-tal leden, die 25 en meerjaren in de Congre gatie hebben volhard, waaronder M. Jos. Wuytens.die mede-oprichter en gedurende 56 jaren lid dezer Congregatie was. Deze Plechtigheid zal zijn voorafgegaan door eenige voorbereidende sermonen, vooral voor de Jongelingen bestemd. Die sermonen zullen gepredikt worden van af Maandag 25 tot en met Vrijdag 29 September, des avonds ten 8 ure, in de kerk der EE. Paters, door den Eerw. Pater G. Kallen, S. J., Directeur der Congregatie. Niet enkel de Congreganisten en Oud- Congr., maar alle Jongelingen wier gees telijk en tijdelijk welzijn aan de Kerk cn bijzonder aan Z. H. Leo XIII, zoo zeer ter harte gaat, worden vriendelijk en drin gend lot het bijwonen dezer Sermonen en Plechtigheid genoodigd. Aalst. St-Martemsge- stïclit. De heropening der leergan gen in St-Martinusgesticht, Esplanade, Aalst, heeft plaats op Donderdag 28 dezer, ten S ure. Voorbereidende en middelbare afdeel in gen, volgens 't Staatsprogramma. Berei ding der leerlingen tot de examens van klerk en hulpklerk voor Post en IJzeren- weg en voor landmeter. Aalst. Maatschappij <le geuezene Weesjongens. De trekking der prijzen van de Tombola zal in 't openbaar plaats hebben den Zondag 1" October aanstaande, om 2 ure namiddag. De prijzen mogen afgehaald worden, te beginnen van daags na de trekking, van den 2" tot den 15" October medehegrepen, van 10 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 5 ure 's namiddags na den 15® October, zijn de niet afgehaalde prijzen verbeurd aan de Maatschappij. De lijst der uitgelotte prijzen zal te ver krijgen zijn na de trekking tegen den prijs van 5 centiemen alsook de naamlijst der prijzen tegen den zelfden prijs. Slotconcert. Programma van 't slotconcert 't welk zal gegeven worden op Donderdag 21 September, om 8 1/2 ure 's avonds, ter Groote Merkt, door onze Koninklijke Harmonie, onder de leiding van den heer F.-L. Van den Bogaerde. 1. Koning hnssoren. Marsch 2. Ouverture de Pique Dame Sitpé. 3. Première Fleurs, Fantaisie originaic. Van den Bocaerde. 4. Danse des petits soldats. Lagye. 5. 2r Concerto pourClarinette solo.Van den uocaerde. 6. Le joyeux Postillon, polka pour Buglc. Nei'mamn. Aalst-Mijlbeek.-In den nacht van dijnsdag op woensdag is ten nadeele van De Smet Karei, landbouwer,wonende Driesstraat, te Mijlbeek,ongeveer 80 pond drooge hop gestolen, zich bevinde in zijnen hopheest op een twintigtal meters van zijne woning gelegen. Helder^ein. De toeloop naar 't graf van wijlen den E. H. De Maeyere, pastoor,blijft overgroot. Zondag beliep het getal toeschouwers tot meer dan 5000. Dagelijks ontmoet men op de wegen die naar Heldergem leiden honderden rijtui gen en groepen menschen die het wonder gaan bestatigen. Het lijk van den E. H. De Maeyere, is om zoo te zeggen gansch versteend, het heeft de kleur van ciment en de stevig heid als het uit die stof verveerdigd. Voor 't overige denken wij het onze plicht er niets meer over meè te deelen, want ieder vogel zingt zijn zangsken en waarlijk 't is om er niet uit wijs te wor den. M. Victor A., was dezer dagen bin nengegaan by eenen handelaar van den Warmoesberg te Brussel, en had zijn rijwiel tegen den boord van het gaanpad laten staan. Toen hij terugkwam was de velo verdwenen. Hij heeft eene klacht neergelegd. Zonderlinge zaak. Sedert ver scheidene weken bemerkte M. D., han delaar in de Ruslandstraat, te Brussel, dat hij bestolen werd en er eiken nacht kleine sommen uit de tooglade van zijn magazijn verdwenen. De policie werd verwittigd en deze hield de wacht. Men zag echter niemand in het huis binnen dringen, maar niettemin was de kleine som, die men eiken dag met opzet in de schuif liet liggen, verdwenen. Geen twij fel. de diefstallen werden gepleegd door iemand die het huis bewoonde. Dp policiecommissaris gaf bevel aan een zijner agenten zich in het magazijn te verbergen. Rond 1 ure 's morgens hoorde de agent voorzichtig een sleutel in de deur steken. Eene schaduw gleed zachtjes voort, opende de tooglade met een mes en nam de som gelds weg. Op 't oogenblik dat de schaduw zich wilde verwijderen, spreng de agent uit zijne schuilplaats en greep ze vast. Een korte strijd deed de bewoners van hel huis ontwaken men kwam toegeloopen en men zag dat de dief niemand anders was dan eene huurster, de eclitgenoote P. 41 jaar oud. Geholpen door een twee den agent, die de deur bewaakte, bracht men Mad. P. naar een rijtuig om haar naar het commissariaat te voeren. Daar gekomen wilde men haar doen uitstappen maar zij verroerde zich niet. De agenten namen haar op, denkende dat zij het bewustzijn verloren had. Men trachtte haar tot haar zeiven te brengen, maar vruchteloos. Een geneesheer werd geroepen en deze^stelde vast dat Mad. P. zoozeer door den schrik was getroffen geweest, dat zij in katalepsie gevallen was. Slechts ten 8 ure 's morgens gelukte de geneesheer er in haar tot bewustzijn te brengen. Ondervraagd zijnde loochende zij hard nekkig, alhoewel men haar op heeterdaad betrapt had. Men sloot haar op in eene cel en kort daarna bekende zij alles. Mad. P. behoort tot een voortreffelijke familie, haar man bekleedt eene winst gevende plaats. De ongelukkige is als zinneloos van wanhoop zij leefden in zekeren welstand en men kan niet be grijpen wat Mad. P. tot het plegen dier diefstallen gedreven heeft. Men denkt dat zij aan steelzucht lijdt. Er is proces-ver baal opgemaakt. Een brutale diefstal had maandag inorgend te Brussel te midden derCentrale hallen plaats. Eene burgersvrouw, die eenige aankoopen had gedaan, wilde betalen met een briefke van 50 fr. Ter wijl zij het overreikte, voelde zij eens- j klaps haren welgevulden portemonnaie I uit de hand rukken. Zij wilde dien terug nemen, maar de gauwdief bracht haar i een geweldigen vuistslag in het gelaat toe. zoodat zij omverre viel. Op haar hulpgeroep snelden twee agenten den i vluchtenden dief achterna en konden hem aanhouden. Men kan denken hoe dit I voorval de markt overhoop had gezet. Geheimzinnige zaak. Zaterdag avond rond 8 ure hoorde Mad. Jouet, wonende in de Groendreef te Brussel, eenen plons in 't water der Willebroeck- schevaart.Zij ging zien en bemerkte eenen persoon, die in het water lag ie sparte len. Het gelukte haar, den drenkeling op r het droge te trekken. Nadat de man door de policie verzorgd was, herkreeg hij na een uur het bewustzijn. Hij verhaalde dat hij door twee personen aangeraud en i van zijne portefeuille met 1000 fr. beroofd was. Daarna zouden de aanranders hem in 't water hebben geworpen. Men nam inlichtingen en hieruit bleek dat het zoogezegde slachtoffer in de volle digste armoede leeft. Aanranding in vollen dag. Twee welgekleede personen kwamen zaterdag langs den afzonderlijken ingang van het huis n. 213 der Koninginnedreef I le Laeken binnen. Zij klommen naar boven, waar de eigenaars van het huis wonen, die de benedenverdieping aan 1 eenen likeurwikel verhuren. De vrouw, Mad. Hees was alleen thuis. De bezoekers vroegen den prijs van eene te huur zijnde zolderkamer, doch, de vrouw naderend, vielen zij haar te lijf en, eer de oude 81-jarige sukkel het venster kon naderen en om hulp roepen, hadden I zij haar reeds eenige vuistslagen in het gelaat toegediend, haar gebonden en met een tafelkleed overdekt. Toen doorzochten zij kassen en meube len, doch zij konden niets meênemen dan j eenige voorwerpen zonder weerde. Bij I hun vertrek draaiden zij de deur in het 1 nachtslot. Het slachtoffer kon zich nu tot aan het venster sleepen, eene ruit inslaan en om hulp roepen. De policie en het parket werden ver wittigd en een onderzoek werd aanstonds De toestand der vrouw is zeer onrust- j wekkend. Zij wordt door twee genees- j heeren verzorgd. Zelfmoord eener weduwe. 't Heeft iets van eene Indiaansche his torie, waar de weduwen zich op het graf harer overledene echtgenooten moeten laten verbranden. Gedurende een familiediner te Elsene, sprak men over eenen bakker, die zich, dag op dag een jaar geleden, nabij de Ninoofsche poort in de vaart verdronk. De weduwe van den bakker, die gedu- I rende geheel den tijd van het maal min of meer zwaarmoedig was geweest, verliet thans somberder dan ooit de kamer. Daar zij zoo lang weg bleef ging men haar opzoeken in de buurt, en nauwelijks had men eenige stappen buiten gedaan of men visclite haar lijk op uit de vaart, juist op dezelfde plaats, waar haar man zich ver leden jaar op denzelfden dag gezelfmoord had. Nieuw petrool drama te St-Gillis. In nr 32 van den steenweg op Vorst, woont eene oude vrouw, de tachtigjarige weduwe Brugman, met haren zoon, die bediende is in de Zuiderstatie,van Brussel. Zondag avond, van een bezoek thuis komende, wilde zij de petroollamp ont steken. Deze viel om, ontplofte en in een oogenblik stond de arme vrouw van on der tot boven in de vlammen. Tot overmaat van onheil stond ook weldra de kamer in brand en toen eerst zagen de wandelaars door de spleten der vensterblinden een dikken rook naar bui ten slaan. De policiecommissaris. welke op dit oogenblik voorby kwam, klopte op de straatdeur, doch bekwam geen antwoord. In 't huis daarneven was niemand te huis zoodat hij zich verplicht zag eene ruit in te slaan, langs de gemaakte opening bin nen te dringen en vervolgens over eenen lagen scheimuur in het brandende huis te komen. Van de oude vrouw waren reeds al de kleederen verbrand. Zij lag krimpend van de pijn over den grond te rollen en om hulp te roepen. De commissaris wikkelde haar in zijnen overjas en leverde haar haastig in de handen van eenige voorbijgangers, die de ongelukkige naar het gasthuis brachten, terwijl de pompiers, die intusschen toege sneld waren, het vuur bluschten. Vrouw Brugman is reeds overleden. Met veel tralala was door de socia listen eene nieuwe meeting le Beernem aangekondigd. Citoyen Milio, de Gentsche oproer stoker zou er met volledigen état-major naar toe trekken en de revanche zou schitterend zijn 1.... En, vergezeld van een dertigtal socia listen uit Brugge en een goed aantal vrienden uit Gent, kwamen zij zondag terug. Zij waren, zegt men, twee honderd in getal. Op hunnen weg deelden zij allerwege brochuren uit, doch hun iever verkoelde merkelijk bij het zien van de gendarmen, die de straten langs waar zij gingen, be zetten.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2