Een en ander. Tegen iemand en voor nii Tuchtmeester en Taalmeester. Kaatsspel-Esplanadeplein Allerhande nieuws. s tellen om uit de handen van den vreemde 'o moeien eten Eenen oorlog, eenen slechten oogst in de vreemde landen, of een ander onvoor zien geval, kan dien invoer van vreemd graan heden zoo overvloedig, morgen zeer zeldzaam maken, wie weet het, misschien geheel te niet brengen. Daarbij het is niet gekend wat de groote geldsocieteiten der wereld in het gedacht hebben. (Want de joden kunnen den handel op hunnen duim doen draaien.) Misschien wachten zij maar het oogen- blik af, dat gij, partijgangers van den vrijen invoer, de graanteelt in ons land zult uitgeroeid hebben, om de granen op te koopen, en ons alsdan aan onmensche lijke prijzen, uit hunne handen te doen eten. Ziet gij daar nu ons dierbaar België zonder brood Ons land dat op weinig na, eertijds op dat gebied, zijn eigen kon ontdragen En aan wie de schuld Antwoordt gij hier gij voorstaanders van den vrijen invoer Ik leg mij niet uit, hoe dat de groote verstanden liet op zich durven nemen, ons dierbaar Vaderland zulk een gevaar te laten loopen. Welke gewichtige verantwoordelijk heid Eene natie bloot stellen van eerst of laatst zonder brood te zitten. God beware er ons van, maar zou ge neigd zijn te weten,wat die groote econo mische kopstukken alsdan aan het volk zouden wijsmaken. Zij die het durfden wagen van aan «m volk te zeggen be trouw niet meer op uwe eigene krach tenmaar stel liecer volle vertrouwen in de macht van vreemde volkeren. Neen, geliefde Vaderland God heeft U verrijkt met al te schoone tarwgronden en roggeakkers. Het is voor ons een hei lige plicht, die rijke koornvelden te waardeeren. Ons België, onafhankelijk in zijne regeering, moet ook onafhankelijk zijn in 't spijzen van zijn volk Alle klassen zijner bevolking moeten zich stellen, tegen deze die heden met de voeten wegstampen hetgeen zij morgen met de handen niet zullen oprapen. De beschermrtchton dan op de vreemde granen De beschermrechtcn alleenlijk om de Vaderlandsche granen te kunnen behou den De beschermrechlen met matigheid En de beschermrechten zoolang de al te lage prijs heersektDiioore. Zegel, en aanltondigingen. Volgens artikel 19 der wet van 25 maart 1891 zijn onderworpen aan zegelrecht, de gedrukte of geschrevene plakkaten,welke hun aard of voorwerp zij, erin begrepen de plakkaten, die eenen verkoop van roe rende of onroerende goederen aankondi gen en opgehangen zijn in uitvoering van eene wet of van een vonnis. Dit zegelrecht moet ondergaan worden zonder te onderscheiden of de aankondi ging geschreven of gedrukt is; of zij op papier, karton of metaal staat, ot zij ge daan is in handelszaken of anderzins. Het is voldoende dat er eene aankondiging zij, gemaakt met liet oog op de openbaarheid dor plaats, waar deze aankondiging ge schiedt. Een arrest van het Verbrekingshof in dato 1 april 1893 geeft aan hoogervemeld wetsartikel eene zeer uitgebreide toepas sing, welke tot nog toe in het gebruik veelal over hel hoofd werd gezien. Vele handelaars, vooral genever- en bierverkoopers, zonden tot nog toe, onge zegeld, op papier, karton of metaal, korte aankondigingen of pancartcn uit om in de koffiehuizen opgehangen te wor den; deze pancarlen behelsden niets dan de naam of de firma van den leveraar met aanduiding der waar, waarin hij handel drijft. Ehwel, zulke aankondigingen val len, volgens het verbrekingsarrest, onder toepassing der wet op het zegel, en de leveraar, die ze plakkaten van geen zegel voorziet is blootgesteld aan eene zware boete. Wij hebben nuttig gedacht deze nieuwe wetsuillegging, die van eene dagelijksche toepassing is, het publiek kenbaar te maken. (Onafhankelijke.) liie/ing. Wat ik u over 8 dagen zegde, betreffende de nieuwe kieswet, werd mij donderdag morgend door een hoog geplaatst jiersoon bevestigd. De al- gemeene kiezingen zullen waarschijnlijk plaats hebben in november 1S94 maar 't is niet onmogelijk dat zij zullen uitgesteld worden tot juli 1895. [Handelsblad. I>e kiozinfgen.— Ik herhaal het nog eens, schrijft de correspondent van Het Handelsblad »'t is met de grootste moeite dat de kiezingen in november 1894 zullen kunnen plaats hebben. Velen zullen verwonderd uitroepen: maar het werk is gedaan do voorbereidende ijsten zijn opgemaakt Vooreerst is de kieswet nog niet eens gestemd en van haar hangen zeer veel inschrijvingen of afschrappingen van kiezers af. Overigens, de politieke associaties moe ten toch ook den tijd hebben, eens een oog te slaan op die kiezerslijsten. Er kun nen betwistingen ontstaan en dat alles vraagt tijd. En november 1894 zal zoo gauw daar zijn 1 Het mandaat der Kamerleden zal dus verlengd worden, 't Is niet grondwet- i telijk, zal men zeggen. Is dit dan wreed Ik geloof dat gij er te Antwerpen met uwe Expositie, niet kwaad zult om zijn dat de kiezingen wat later zullen komen. Liberale krach. Ge zult de liberale pers niet weinig den krach zien verbloemen van den notaris Van der Auwera, van Cortenbergh, welke zich ter beschikking van het parket heeft gesteld. De notaris, het moet gezegd worden, is bijna zelf een slachtoffer, want hij heeft zich geruineerd, door de schulden van zijnen vader te betalen. Deze had zich voor liberale werken verbonden hij was grootmeester der L.\ van Leuven. Het passief bedraagt meer dan 300,000 fr. I)e prijs van Home. Don derdag namiddag heeft de jury uitspraak gedaan Ten 12 ure klokslag trad de jury, be staande uit MM. Peter Benoit, voorzitter; Samuël, Tinei, Van den Eede, Huberti, Radoux en Mathieu, met de concurrenten in de kleine zaal van het Musée moderne Museumplaats, te Brussel. M. Mortelmans heeft eerst zijn werk uitgevoerd op piano, zooals gij weet daarna kwam MDaneau, dan M. Luns- sens, ten slotte M. Van der Meulen. Op het laatste oogenblik is M. Stevens, een der concurrenten die in loge is geweest en wiens werk gereed was, niet verschenen. Rond 3 ure trad de jury in beraadsla ging en ten 4 ure had de volgende uit spraak plaats le groote prijs Mortel- mans, Antwerpen. 1* tweede groote prijs: Lunssens,Brussel, oe Van der Meulen, [Gent. Eervolle melding Danneau.Chatelet Zooals gij weet zal de uitvoering van het bekroonde werk plaats hebben tijdens de prijsuitdeeling in het Paleis der Aca demiën, te Brussel. Van der Meulen van Gent is de muziek meester der socialisten van Vooruit. Socialistische kaarten.— De Duitsche socialisten hebben eenen af keer van de gewone speelkaarten,immers daar zijn heeren en dames in, en dat strijdt tegen de gelijkheid. De groote bazen hebben dus beslist dat daar verandering moet in komen, en zij hebben afzonderlijke kaarten doen maken, in do welke heerendames en zotten of hoerenvervangen zijn door zinnebeel dig figuren, welke de VrijheidBroe derlijkheid en Gelijkheid verbeelden. Alle herbergen welke door socialisten bezocht worden moeten zulke kaarten hebben, de gezellen waken dat die regel niet overtreden worde. Zoo komt het dat men reeds vele sotia- listische-spcelkaarlen in de Berlijnsche drankhuizen begint te zien. Dat is eene goede zaak voor de fabri kanten der nieuwe kaarten. Zouden daar soms geene socialistenba zen aan 't schotelken ritten. Dc kallen staan in de gratie niet van de gezondheidskundigen. Het gesticht van Pasteur beschuldigt de katten de razernij le verspreiden. De laatste aflevering der jaarboeken van dat gesticht vermeld 15 gevallen van perso nen door c-ene ra:ende kat gebeten, in eene maand tijd. De gezondheidmaatschappij van Londen herinnert er aan dat de katten gemakke lijk den kroep krijgen en de ziekte over zetten aan kinderen die met hen spelen. Oppassen is de boodschap wildot schrijven en u dom genoeg loo- nen om aan anderen taalfeilen aan le wijzen die gij zelf begaat.) hunnen toevlucht te nemen (Toevlucht is vrouwe' lijk geleerde taalmeester.) Als ge het verlangt, zullen wij er u nog een goed dozijntje aanwijzen... En moeten wij achteruitgaan tot liet nummer in 't welk, de beroemde Mirrceus schreef dat de Zoutstraal op de merkt uitkomt, omdat men er in den tijd zout pleeclit te verkoopen, dan vinden wij er gewis wel 500. En de menheer die (lat goedkeurt, is verwaand genoeg om taalmeester te spelen Het staat geschreven, Mirrceus Dik wijls een verwaande gek, straft in een ander zijn gebrek. Ge ziet het, Mirrceus, het wordt hoog tijd dat men op stadsbegrooting eene bijzondere toelage brenge om u een woor denboek te koopen en eene spraakkunst voor beginnelingen welke boeken men dan ook op Chipka zal laten drukken en leveren, natuurlijk. Hebt g'het beet Tuchtmeester Fondsenblad wijst in ons schrijven van zondag 11 ook twee of drie drukfeilen aan, doch zijn eigen schrij ven is er niet vrij van gebleven, bij zoo verre, dat hij het noodig oordeelde, daags daarna, 4 drukfeilen aan le wijzen en ze aan de haast waarmede de proeflezing moest gebeuren toe te schrijven. En er zijn nog meer feilen te vinden dan die 4. Ook nog in 't artikeltje Druk fouten zelf begaat men een fllatter, 't is niet Eerlijke politiek maar wel Eerlijke polemiek. Wij herhalen het Dikwijls een ver waande gek, straft in een ander zijn gebrek. Wij weten dat de drukkers en vooral de uitgevers van nieuwbladen over veel onvrijwillige taalzonden en nog meer drukfeilen hierna zullen te verantwoorden hebben doch moeten wij er in de hel om branden, wij zijn verzekerd dat wij er niet alleen zullen boeten Mirroeus en den tuchtmeester zullen er bij wezen en wellicht nog dieper verzonken liggen dan wij 1... meègodeeld, bewijst Het Land van Aalst, - dat de aalmoezenier beter weet dan iemand waarom Z H. Mgr Stillemans, de ChristeneVolkspartij heeft veroordeeld. De aalmoesenier is dus aan de waar heid te kort gebleven. Het is onbetwistbaar dat, zonder drin gende noodzakelijkheid, Z. II. onze Bis schop, de Christene Volkspartij niet zou veroordeeld hebben. De Christene Volkspartij ofte fopperij, beweert Mirrceus, is legen iemand of voor iemand in 't bijsonder gesticht. Maar als ze tegen niemand en voor niemand in 't bezonder gesticht werd, 1° Waarom zijn de stichters der volks- foppcrij dan begonnen met de Katholieke Bewarende Vereeniging vervallen te verklaren 2° Waarom hebben de stichters der volksfoppcrij de katholieke strijders van gansch 't Arrondissement, van Aalst tot Geerardsbergen, van Ninove tot Herzele on Sottegem, neeren, die reeds jaren en jaren voor de katholieke zaak hebben ge streden en haar deden zegepralen over boord gesmeten als mannen van 't oude testament en dus van geener waarde meer Ah de christene volksfopperij is tegen niemand of' voor niemand in 't bijzonder ;esticht Maar wij antwoorden u, Mirroeus ge spaart de waarheid. Als de uur van spreken, zal geslagen zijn, wees gerust dan zal er gesproken worden, dan zal er openbaar gemaakt worden water te Brugge,op denVlaamsch- Katholieken Zitdag, onder zekere heet hoofden is gekonkelfoesd geworden. Ah ge denkt dat het niet geweten is!. Wacht maar Fondsenblad zegt dat het ons niet meer antwoorden zal... Wij gelooven het wel wij hebben aan den tuchtmeester eene vraag gesteld die hij waarsclujnelijk niet beantwoorden kan, zonder zijne goede vrienden der Christene Vokspartij in 't hart te moeten treffen. Fondsenblad vroeg ons van icien de heeren afgevaardigden hel mandaat ontvangen hebbenaan de Katholieke Partij van het Arrondissement Aalst eene nieuioc richting le geven. Ten einde den tuchtmeester te kunnen voldoening geven, hebben wij hem gevraagd ons eerst te willen zeggen van wien de mannen der Christene Volkspartij van Vlaanderen het mandaat hebben ontvangen om de Katholieke Bewarende Vereeniging vervallen te verklaren en zich in hare plaats aan 't hoofd der oude en nieuwe katholieke kiezers le stellen Waar blijft uw antwoord Fondsen blad?... Ja, waar blijft gij, groote Gent- sche moieal die aan allen de les wil voorspellen Maar,wij gelooven dat gij ons uwe ant woord schuldig blijven zult en om reden Het programma der Katholieke Bewa rende Vereeniging, zegt Miwceus, is van Kinjeken Berrevoesj. Maar al gelijk, wil ge weten, Mirrceus wat van 'l Gildeken Berrevoesj is, 't is de handelwijze van den Geerardsberg- schen Janus, een van de IX rare vogels der Volksfnpperij, die dat programma met beide handen heeft gestemd zonder de minste bemerking te maken, of te gewa gen noch van blinddoeken, ncch van doolhof, noch van Russische slavernij, noch van strop over den nek, noch van boeien van Jan De Licht en wat weet ik nog al. Wat zegt gij daarvan, Mirrceus, is dat niet van 't Gildeken Berrevoesj Anlsl. St-Martenage* eticlit. De heropening der leergan gen in St-Martinusgesticht, Esplanade, Aalst,heeft plaats op Donderdag 28 dezer, ten 8 ure. Voorbereidende en middelbare afdeelin gen. volgens 't Staatsprogramma. Berei ding der leerlingen tot de examens van klerk en hulpklerk voor Post en IJzeren- weg en voor landmeter. Vi-ije St .loriftseliool, bestierd door de Broeders der Christe lijke Scholen. Heropening der leergangen op maandag 25 september. Schoolgeld, 4 fr. per kwartaal. Mirrceus riep eerst eenen tuchtmees ter te zijner hulp om dien sehelmschen Dender bode te tuchten en tot zwijgen te brengen en, daar het niet helpt, is er hem nu ook eenen taalmeester ter zijde gesprongen. Die taalmeester schijnt ons zoo partijdig te wezen als de tuchtmeester. Volgens die geleerde bol, voert Dender- bode een nieuw slag van pennetwist in. Abuus, heerschap, indien gij ook - Het Land ran Acdsl tamelijk regelmatig leest gelijk tuchtmeester Fondsenblad, dan moet gij bemerkt hebben dat dit nieuw slag van pennetwist door ons niet werd ingevoerd. Neem - Het Land ran Aalst zondag 11 juni 1893 en het zal u aan - toonen wie dit nieuw slag van pennetwist invoerde. Maar zegt eens gij, Mirrceus, Lippen en consoorten.die aan 't hoofd der Vlaam- sche beweging staat en dus onze moeder taal in al hare zuiverheid moet gebruiken, hoe is 't mogelijk dat gij in Het Land van Aalst» zulke hoogdravend onvlaamsch, gebastardeerd vlaamsch, een waar bar- goensch neèrkribbelt Uwe ezelsooren steken er leelijk door, jongens In Het Land van Aalst,» van Zon dag 11., het nummer waarin de briefwis seling van den taalmeester wordt meege deeld', vindt men bij het vluchtig lezen, meer dan 15 taalfeilen waarvan wij hier onder anderen de twee volgende als echte pareltjes willen aanwijzen Wij hebben bewonderd den schoone» rustaltaar. (Rustaltaar is onzijdig, taal- I kennis heeft genomen van onze vcrklarin- meester, ten ware gij hoogbargoensch I gen, in ons nummer van donderdag lest Negen jannen, twistzoekers, wraak zuchtigcn, visschers in troebel waterken en een Janus, komen bij een, houden eenige zittingen en ze stichten de ver oordeelde Christene Volkspartij.... van Vlaanderen... Wie heeft die jannen daarvoor gekozen of afgeveerdigd Is het de Poll Wel neen, voor hen is er geen Poll noodig, dat is goed voor anderen. Al gelijk ze komen bijeen ze maken een stuk op en zonder omzien verklaren zij de Katholieke Bewarende Vereeni ging vervallen, zij houdt op te bestaan en zonder te vragen aan deoude of nieuwe kiezers Heeft dat uwe goedkeuring Hebt ge daar niets op te zeggen Zon der eenige goedkeuring te vragen wordt het besluit van vervollen-verklaring, in het officieel orgaan der fopperij, door Mirceus afgekondigd.... Al wie daartegen iets zegt is van 't oud testament, is een achteruitkruiper, is een vijand der herziening, ts een volksvijand, is een baatzuchtige. Heeren kiezers, Bisschop, Dekens, Pas toors, Burgemeesters, Schepenen, Rech ters, Notarissen, Advocaten, Doctors, Eigenaars, Landbouwers, Ambachts- en Werklieden, gij allen voor de toekomst der katholieke zaak beducht, ge zijt ver wittigd. wacht u er tegen te protestceren of ge zijt van't oudtestament, achteruit kruipers, vijanden der herziening, volks vijanden. baatzuchtigen (Vrij naarPidonche.) De aalmoezenier wist niets van de ver oordeeling der Christene Volkspartij, be weerde hij zondag 11., maar nu dat hij Vooruit van vrijdag 22 september be spreekt het programma der Christene Volkspartijin Vlaanderen en wil men weten wat,in korte woorden, het besluit van 't orgaan der roode kliek is Laat die jonge snaken maar begaan, ze brengen water op onze socialistische molens Men schrijft ons dat hoe meer men de zaak doorgrondt, hoe meer men ook de overtuiging bekomt dat de Christene Volkspartij hier gesticht werd in strijd met de Katholieke Bewarende Vereeni ging, door de eenen uit wraak en door de anderen om persoonlijke zellsverhef- fing Wie dat niet ziet, is steke blind Congregatie der Jonge lingen. Op den Feestdag van den H. Rozen krans, Zondag I October, Groote, Open bare Feestviering ten 11 ure, voor de Congregatie der Jongelingen. Uitrei king van Eere-Kruisen aan een 50-tal leden, die 25 en meerjaren in de Congre gatie hebben volhard, waaronder M. Jos. Wuy tens,die mede-oprichter en gedurende 56 jaren lid dezer Congregatie was. Deze Plechtigheid zal zijn voorafgegaan door eenige voorbereidende sermonen, vooral voor de Jongelingen bestemd. Die sermonen zullen gepredikt worden van af Maandag 25 tot en met Vrijdag 29 September, des avonds ten 8 ure, in de kerk der EE. Paters, door den Eerw. Pater G. Kallen, S. J., Directeur der Congregatie. Niet enkel de Congreganisten en Oud- Congr., maar alle Jongelingen wier gees telijk en tijdelijk welzijn aan de Kerk en bijzonder aan Z. H. Leo XIII, zoo zeer ter harte gaat, worden vriendelijk en drin gend tot het bijwonen dezer Sermonen en Plechtigheid genoodigd. Priesterlijke BenoemingeD De E. H. Edm. Van den Berghe, sur veillant in het collegie van Ronsse, is onderpastoor benoemd in de primaire kerk te St-Nikolaas. CLUIt DER Zondag 24 September 1893. 3* ronde. Om 10 1/2 ure. Voortzetting van het begonnen spel van 10 September,tusschen Haeltert, (Coppens 5 spelen) tegen Herdersem, (Muylaert 6 spelen. Af te spelen in 10 spelen. Om 2 1/2 ure. E. De Moor tegen C. Van den Spiegel. Om 3 1/2 ure. Gysegom, (De Coen) tegen Holstade, (Alfred Van der Heyden,) Botermarkt. - Heden zaterdag werden 827 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6681 kilogr. St ntl /Valst. A kademie van Schoone Kunsten. De plechtige Prijs uitreiking aan de leerlingen zal plaats grijpen, morgen Zondag, 24 September om 11 1/2 tire 's voormiddags, ter Stede lijke Schouwburgzaal. De werken der leerlingen zullen ten toongesteld zijn. Aalst. Maatschappij de gewezene Weesjongens.- l)e trekking der prijzen van de Tombola zal in 't openbaar plaats hebben den Zondag le October aanstaande, om 2 ure namiddag. De prijzen mogen afgehaald worden, te beginnen van daags na de trekking van den 2" tot den 15" October medebegrepen, van 10 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 5 ure 's namiddags na den 15® October, zijn de niet afgehaalde prijzen verbeurd aan de Maatschappij. De lijst der uitgelotte prijzen zal te ver krijgen zijn na de trekking tegen den prijs van 5 centiemen alsook de naamlijst der prijzen tegen den zelfden prijs. BITTER ORIENTAL is de beste. Lezers Indien gij in het hoofd, aan de maag of in de darmen lijdt, of wel, indien gij aangedaan zijt van eene ver storing des bloeds, zooals huiduitslag, zweren, klieren, wonden aan de beenen, neemt gedurende eenige dagen de Walt- thery-pillen welke souvereine remediën zijn om de maag te kuischen en het bloed te zuiveren en ge zult weldra eetlust, krachten en gezondheid terug bekomen. Woul>reclitep;em. Men schrijft ons uit deze gemeente dat een misdadige aanslag tegen het leven van den heer Hüaire Michiels, burgemeester komt gepleegd te worden. Rond 2 ure des nachts wordt een geweerschot in de rich ting zijner slaapkamer'gelost, doch nie mand werd gelukkiglijk getroffen. Op zijne voordeur trof men een schrift ol bedreigingen aangeplakt.. De gendar merie van Herzele heeft een onderzoek ingesteld, doch het is te vreezen dat men den dader moeilijk ontdekken zal. Aftruggelarij bijmiddel van pho tographic. - Bij het parket van Brussel is eene klacht ingekomen, naar aanleiding eener nieuwe soort van menschenstroo- perij, waartegen wij vooral onze buiten bewoners waarschuwen, voor het geval de dieven zich daar zouden aanbieden. Die heeren komen binnen met eenen album vol prachtig verveerdigde portret ten en zeggen reizigers te zijn van het huis X. of Z., dat zulke schoone portretten maakt en aan eenen prijs buiten alle concurrencie. Men schrijft in, betaalt de helft van den overeengekomen prijs, een vierde op het oogenblik der pose en het laatste vierde bij de aflevering der portretten. Daags nadien komt een ander persoon, de eigenlijke photograaf met zijn toestel, hij opereert, ofschoon het toestel geen enkel geprepareerd glas bevat, strijkt het derde kwaart op en belooft eenen dag of drie met de proef te komen. Maar, zooals men wel denken kan, ziet men noch proeven noch portretten en de slimmerikken zijn met de centen weg. Zij hebben het zelfs zóó ver gebracht, de gendarmen van eene brigade op deze manier beet te nemen. Nu, 't is te hopen dat de gendarmen ook hunne beurt zullen krijgen. Znngknnipslrijd. Ter gelegenheid der 55' verjaring harer stich ting richt de Koninklijke Maatschappij der Melomanen te Gent, voor den aanst. winter,eene Groote Nationale Kampstrijd in van alleen/ang (ernstig en boer tig) van duos den eclarnatie in Fransche taal. Wie het uitvoerig programma verlangt wende zich tot de inrichtende Maatschap pij, Savaanstraat, 42, Gent. De schadeloosstelling, vergund tij dens de werkstaking der maand april, te Gent, aan de policie en de pompiers en de uitgaven voor de burgerwacht, het logeeren der troepen, die het garnizoen zijn komen versterken, de schade aan de rioolroosters toegebracht, enz. beloopen tot de som van 10,752 franks, waarvoor het college in zitting van dinsdag een krediet aan den raad heeft gevraagd. Bedelaars. Ziehier twee ge vallen, die waar gebeurd zijn te Brugge In eenen winkel der Smedestraat komt over eenige dagen eene vrouw schooien met een kind, dat den ouden man heeft. De winkelierster geeft, en eene klante wilt het ongelukkig schepsel zien. Zij trekt den mantel open der bedelaarster en het kind was..... een poppe. Had het niet de oude man, liet was toch van hout. Dijnsdag komt eene vrouw in eene herberg eene aalmoes vragen en stelt een meisje voor, dat stom en doof is. De her bergierster gaat naar de keuken en een man, die daar zat, vraagt aan het kind 't is vandaag warm, niet waar Ja, ant woordt het doofstomme meisje. Oordeelt of de lieden, die het bedrijf der bedelarij uitoefenen, vindingrijk zijn Moord van Gheluwe. Onze lezers moeten nog weten van de schrik kelijke misdaad, gepleegd in den avond van den 14 Januari laatstleden, langs den steenweg van Gheluwe naar Dadizeele, op Delrue, werkman in de gas te Meenen: deze voorbeeldige werkman, vader van zeven kinders, wierd op weg naar zijn huis, rond 7 ure 's avonds, verradelijk aangevallen, en 's anderdaags dood ge vonden in den sneeuw, rechtover den Grooten Christus, en dat om hem zijn loon te ontrukken, de arme som van 41 franks de vrucht van veertien dagen zweeten en zwoegen, het karrig brood voor zijne vrouw en kinderen. De dader van dit afgrijselijk schelmstuk was onvindbaar. Woensdag laatst, in den namiddag, kreeg de bevelhebber der gendarmerie van Meenen eene draadmare van Kortrijk, met bevel om eenen gast aan te houden. Deze laatste wrocht als daglooner bij den landbouwer Valcke, aan de Kortrijkpoort te Meenen. Daar wierd hij aangehouden door de gendarmen en ten 5 ure 's namid dags in het gevang van Meenen opge sloten. De gast viel bijna ineen van schrik als men hem aanhield, hij beefde als een riet, en nogthans het is een kloeke kerel, zeer groot van gestalte, sterk buitenmate, barsch en woest, 24 jaar oud, gewezen soldaat \ande kanonniers te voet in bezet ting te Antwerpen. Hij was een gebuur van den armen Delrue, en was afgekomen van de'soldaterij in December laatst,zonder eenen cent op zak en na de moord van Delrue heeft hij gedronken en veel geld verteerdmen had wel eenige vermoedens op hem, maar toch geen zekerheid. Naar het schijnt had de .aangehoudene over eenigen tijd aan zekeren Bostyn, zijnen makker en gezel, verteld, dat hij den moord gepleegd had op Delrue, en daarbij nog vele omstandigheden opge geven, alzoo dat hij op Delrue maar 38 fr. gevonden had, in plaatse van 41, lijk men zei dat was recht, want men had nog 3 fr. verloren gevonden in den sneeuw bij het lijk van Delrue. Bostyn heeft dit lang verzwegen tot dat hij eens aan zijnen broeder, die veldwach ter is te Gheluwe, verklaard heeft, dat hij den dader van den moord van Delrue kende, maar dat hij hem niet wilde noemen. De veldwachter zocht zijnen broeder te overhalen om hem den naam van den dader te verklaren, en daar deze bleef weigeren, heeft hij hem gebracht bij den burgemeester van Gheluwe, dijnsdag lest, de burgemeester heeft verslag geschreven van die zaak, en Bostyn gezonden naar Yperen, waar hij voor den onderzoeks rechter Vandaele verklaard heeft al het geen de aangehoudene hem wegens die moord verteld had. Daarop werd deze woensdag op zijn werk gevat en donder dag morgend, ten 6 1/2 ure, naar Yperen overgebracht,gebonden en gekoord, onder het geleide van gendarmen. Donderdag werden rond de dertig ge tuigen van Gheluwe geroepen bij den onderzoeksrechter van Yperen. De verdachte zou verklaard hebben dat hij gezeid had aan Bostyn dat hij de dader was, maar dat hij dit maar gezegd heeft omdat iedereen te Gheluwe hem aanzag als de dader van die moord. De opschudding is groot te Gheluwe en in gansch den omtrek, want die moord is te wraakroepend, iedereen wenscht en eischtdat de dader gekend worde, en zijne te wel verdiende straf ontvange. IJselijke moord te Lissewege. Aanhouding der moordenaarsEen 14jarig meisje uit gezegde gemeente was alleen thuis gebleven, terwijl de ouders voor zaken afwezig waren. Het kind werd gedurende dien tijd door misdadigers op vreeslijke wijze vermoord, geworgd en toen nabij het bed der ouders opgehangen, denkelijk om aan eenen zelfmoord te doen gelooven. Maar het is blijkbaar dat er zelfmoord gepleegd is, want eene som van 135 fr., alsook al de juweelen, als oorbellen, rin gen, eene halsketen, ter gezamenlijke weerde van 600 fr., zijn verdwenen. Er was 1400 fr. in huis. De moordenaars werden daags nadien in eene herberg te Brugge aangehouden. Men heeft in hun bezit nog eenig geld en de juweelen gevonden. Brutale feilen te MouscronIn den nacht van zondag tot maandag zijn erge feiten gepleegd geweest nabij de hoeve van Delva. Omtrent 9 ure 's avonds, had eene dag loonster, Albina Vanpanteghem, oud 45 jaar, de herberg De Vlasbloem, op het gehucht Ilaut-Judas, verlaten, om naar hare woning, Molenstraat, te Mouscron weer le keeren. Nauwelijks was zij een honderdtal meters ver, of vier of vijf kerels sprongen op haar toe,sleepten haar door de velden en brachten in eenen klei nen beemd, afhangende van de hoeve Delva en ingesloten tusschen uitgestrekte gronden, verre van alle woning verwij derd. De ongelukkige werd op schrikkelijke wijze mishandeld en hare kleederen ver scheurd. De kwaaddoeners beroofden haar ook van haar werkboekske en van haren portemonnaie, bevattende ongeveor 4 fr.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2