Een en ander. Briefwisseling. Cornice Aalst-Zuid. Allerhande nieuws. Republickeinen. In nummer van 26 maart jl. schreven de Klokke Roelanders 7 Land van Aalst is republiekein, - waarom niet De republiek is het stelsel der toekomst. - Heeft Mirrceusde openbare schrijver van Chipka, tegen deze verklaring van zijne bondgenoten, de Klokke Roelan ders, geprotesteerd Tot hiertoe hebben wij geen woordje van protest in 7 Land van Aalst bemerkt. De christene Volksfoppers zijn dus in meerderheid republiekeinen, vijanden van 't koningdom.gelijk de andere demokraten ofte socialisten. Goede maatregel. M.Van- denpeereboom is eene belachelijke, fana tieke minister, zoo roepen de liberale bladen maar iedermaal dat de achtbare minister eene hervorming tot stand brengt zijn ze verplicht te schrijven dal is goed voor eens heeft de minister een goed ge dacht gehad. 't Zal dezen keer weêr hetzelfde geval zijn. M. Vandenpeereboom heeft inderdaad het middel gevonden om op de uitgaven voor zijn departement eene som van 300,000 fr. uit te sparen, zonder aan een appointement te moeten pitsen of te wei geren nog verhooging van jaarwedde toe te staan. Ziehier hoe voortaan, in plaats van te werken van 9 tot 12 en van 2 tot 5, zul len de bedienden werken van 8 tot 2 ure, *t zij eene uitsparing van 2 uren verwar ming en totale uitsparing van verlichting. Niet waar dat M. Vandenpeereboom een belachelijke, fanatieke minister is Gestrafte nmblenaar. De liberale pers zal zeker veel lawiid ma ken, omdat een ambtenaar van M. Van denpeereboom zich gezelfmoord heeft, en zal ongetwijfeld al de schuld op den mi nister laden. Ik zal u zeggen, dat die ambtenaar, M. S.indien hij over een jaar eene plaats- vermindering onderging, zulks bestuur- lijker wijze niet gestolen had. Hü heeft den moed niet gehad zijne straf te ondergaan, 't is te zeggen, zieli te begeven naar de hem aangeduide plaats. 't Is nu eene kwestie tusschen zijn ge weten en hem, tusschen God en hem,maar men kan enkel zeggen de ongelukkige is tweemaal zwak geweest. Duellisten In de gevange- nis. Personen uit de hoogere en uit de militaire wereld hebben in de laatste dagen allerhande pogingen aangewend om de loslating te verkrijgen van majoor Gillain, die den ongelukkigen Van den Berghe in tweegevecht doodde, alsook van de getuigen in dit tweegevecht, die nu allen reeds twee weken gevangen zitten. W. de minister van justicie toont zich echter onverbiddellijk. Zij zullen hunne straf uitdoen, sprak hij, zooals de minste der veroordeelden. kopergeld. Als ik het goed voor heb w as het M. Beernacrt die in de Kamer, tijdens de interpellatie van M. Coremans over het vreemd kopergeld, zegde het beste middel om er ons van te ontlasten, is hel niet meer aan te nemen. M. Vandenpeereboom stelde het voor stel seffens in praktijk,door het kopergeld in de Staatskassen te doen weigeren. Het publiek volgde en de huizen worden zeld zaam,waar men nog kopergeld aanneemt. Iedereen doet meè, ook de koffiehuisbe- dienden, ja, zelfs de voddenleursters geen middel om nog ergens een koperen geldstuk te plaatsen. Het publiek heeft overschot van gelijk; wij hebben ons nu lang genoeg met Argentijnen en andere brokken laten foppen. Ik ken persoonlijk een wisselaarsklerk, die ze opkoopt aan 5 a 6 centiemen en ze verkoopt aan 7 1/2 centiemen aan slach ters, die ze in de handen steken der niets vermoedende boeren, aan wie ze ossen of varkens afkoopen. Dat is een schande. Meuwe bankbriefjes. 't Is M. Titz, een onzer beste teekenaars, welke gelast werd door den bestuurraad der Nationale Bank met de teekening der nieuwe bankbriefjes van 20 fr. Zij zullen een meer ingewikkelde teeke- king hebben dan de oude. Zij zullen vier kleuren bekomen in plaats van twee blauw, zwart, geel en rood en langs de achterzijde geel en blauw. De voorzijde,met opschrift in 't fransch, verbeeldt de arbeid en de zinnebeelden van België. Links eene Minerva.hebbende aan hare voeten den Belgischen leeuw, rechts eene kolom, met lauweren om kranst, en waarop onze leuze en het Bel gisch wapen zijn aangebracht. In 't papier eene Cerès en op de achterzijde het opschrift in de Vlaamsche taal. Men beweert nu dat alle namaaksel voortaan onmogelijk zal wezen. Er wordt gezegd dat de Bank nu wel degelijk de valsche bankbriefjes daar moeten er voor eene 8000 fr. in omloop zijn zal uitwisselen, doch dit eerst binnen een jaar zal doen. Dat zij die er zouden hebben, ze dus bewaren. (Handelsblad.) Congo. Aankomst der Lua- laba. De stoomboot Lualaba is zater dag namiddag, ten 5 ure in de haven van Antwerpen, na eene voorspoedige reis en brengende, builen eene volle lading ivoor, caoutchouc en andere producten, verschillige Belgen naar het moederland terug. "Wij bemerken kapitein Tobback, de overwinnaar der Araben aan de Stanley- Falls sergeant Cassaert, die deel maakte van de Katanga-expeditie en later van de expeditie Dhanis onderluitenant Ver hellen, overste van den post te Bassoko Van Bellingen, overste van den post te IsangbilaDubois, beambte van den post Fays, tolbediende Bolle, van het kadas ter Dr Dryepondt, van Brugge, enz. Kapitein Tobback, die er stralend van gezondheid uitziet, wordt te midden van toejuichingen aan de kaai ontvangen door zijne familie en vrienden. Eene ware ovatie valt den dapperen officier ten deel en de nieuwgierigen, vernemende wie er is, roepen meè Leve Tobback Mevr. Tobback, moeder van den kapi tein, wachtte haren zoon in het Hotel Sl-Antoine af. Het weèrzien tusschen de andere reizi gers en hunne familieleden levert als naar gewoonte, aangename en droevige toonee- len op. Een der passagiers, M. Outin, is zoo erg ziek dat men zijne moeder niet bij hem durft toelaten. M. Rousseau, elektriekkundige, die voor rekening der spoorwegcompagnie den telefoon in Congo was gaan leggen, is ziek naar Europa gekeerd en onder weg gestorven ter hoogte der Canarische eilanden. Het lijk is met gewone ceremo nieel in zee neergelaten. Een ander passagier, die ziek aan boord ging, is springende levend aan wal gekomen. Nog een lief tooneeltje was de ontsche ping der kleine Congoleeskens. Zij zijn met drieën een jongentje en twee meisjes, die aan 't adres van M. Al. de Brown de Tiège naar Antwerpen ge zonden. en bestemd zijn, de eerste voor 't gesticht van den eerw. h. Van Impe, de tweede voor 't gesticht der zusters Ursu- linnen van Gyseghem. De eerw. h. Van Impe en twee eerw. zusters wachten de negerkens af. Zij had den twee kleine zwarten meègebracht om de kinderen vertrouwen in te boezemen. Zij droegen roode kleedjes en waren eenigzins bodeesd toen zij aan wal kwa men. Zij zijn in rijtuigen naar de woning van M. de Browne gereden. Aan kapitein Tobback is een telegram des Konings overhandigd, die den over winnaar der Arabieren welkom wenscht en hem eene audiëntie verleent bij Z. M. De Lualaba heeft in Congo ook eene partij negers ingescheept, die aan den spoorweg werkten en naar Sierra Leone en Las Palmas werden teruggevoerd. Van die arme drommels zijn er tijdens den overtocht eenige overleden. 't Is de laatste maal dat de Lualaba gevaren heeft tusschen Congo en Ant werpen. De best iiiirliare luclif bal. Dank zij de krachtige meèhulp van het bestuur van den bond Anlicerpen Voor uit, werden de pogingen, tot het «amen- stellen der maatschappij van den bestuur baren luchtbal, met vollen bijval bekroond en zijn de hoofden der flnancieele wereld den aanleggers bijgetreden. Een schrander en gansch nieuw^ stelsel voor deuitkcering van het kapitaal, heeft ook veel bijgedragen tot de spoedige uit slag dezer zaak. Ziehier waarin deze waarlijk belang rijke berekening bestaat en welke men verecluildigd is aan M. den elektriekkun- digen ingenieur, Leon Champy Dc aktiën van 100 fr. zijn verdeeld in twintig koepons, rechtgevende elk tot eene reis met den bestuurbaren lucht bal. Bij het alzoo terugbetaalde kapitaal blijft er den actionnaris een genotaandeel, recht gevende op een geëvenredigd deel in het actief der maatschappij. Wij zijn dus nu zeker dat de bijval van de Wereldtentoonstelling van Antwerpen 1894 verhoogd zal worden door eene aan trekkelijkheid van eersten rang,en dienaar Antwerpen niet alleen de hoofden der wetenschap, maar ook de massa volks zal lokken, welke de aankondiging van zoo een wonder onvermijdelijk moet aan trekken. Inderdaad, wie heeft niet gedroomd eens met eenen luchtbal op te stijgen Echter met de vroegere stelsels, welke het publiek tot heden aangeboden wer den,was men beducht zijn leven te wagen in eene opstijging, die dikwijls gevaarlijk was. Toekomende jaar zal de bestuurbare luchtbal, welke voor de oogen der gan- sche stad 30 of 40 maal daags dezelfde reis, met 20 passagiers, zal doen, aan ieder de overtuiging van veiligheid geven. X. (Handelsblad). M. Guillemin komt ons nogmaals bij Deurwaarder eene antwoord te beteeke- nen, waarvan akte kost 10 fr. 72 ctmen. Beankenbergiie, den 14 Sept. 1893. Mijnheer de Opsteller van De Den- derbode. Indien het voor U een groot vermaak was mijnen brief van den 25 augustus, aan uwe lezers mede te deelen hoe komt het dat het zooveel moeite gekost heeft. Tweemaal heb ik U een aanbevolen brief moeten zenden en het is alleenlijk voor den Deurwaarder dat gij toegeeft den 10 September. (1) Waarlijk, gij hebt er spoed mede ge maakt, en ik geloof dal gij zoudt stom gebleven zjjn had het gereclit u niet ver plicht de stilte te onderbreken. Laat ons met ernstige zaken bezig hou den want in uw blad vindt men er slechts wanneer men U verplicht er in te zetten. Voor wat de grond der zaak betreft, gij ontvlucht hem en niet zonder reden; er is kwestie van te weten hoe de katliolike partij zich moet lierinrichten in het Ar rondissement Aalst. Ik zegde dat de burgerij alleen polietie- kerwijze is ingericht en dat men ook de werklieden moest groepeeren,zoowel deze der steden als van den buiten. Kan eene zelfde organische politieke samenstelling dat doel bereiken Volgens mijn gevoelen is zulks eene onmogelijkheid, uit den aard der feiten zelf voortvloeiende. Indien men eene ernstige samenstelling wilt te weeg brengen moet men de vertegenwoordiging der belangen bijlreden. Inderdaad, het stelsel der persoonlijke afzondering ont sproten uit. de Fransche on wenteling,heeft zijnen tijd gehad. Er zijn maar, zegde men, algemeene belangen, de bijzondere belangen bestaan niet,vandaar het verbod van vakvereeningingen te stichten. Heden is men van deze dwaling terug gekomen en overal hebben er groepeeringen plaats, gesteund op de belangen van dezen die ze samenstellen. In het arrondissement Aalst bestaan er drij soorten van groepeering De groep der burgers, (behoudende associatie) deze der landbouwers (boerenbond) en deze dei- werklieden van de stad (werkmanskrin gen en vakvereenigingen). Hoe wilt gij in eenen groep samenvat ten zooveel groepen met verschillende be langen Gij verstaat het zoo wel dat gij, te Aalst zelve reeds eenige inrichtingen hebt afzonderlijk van den katholieken kring, wetende dat zulks het eenige mid del was om de werklieden tot u te trek ken. Gij bekent dus de noodzakelijkheid van de verdeeling van het werk. Vooral moet men den strijd der klassen vermijden, zulks ware te beklagen, daar om is er een groote voorzichtigheid in dat vak noodig. Indien men halsstarig weigert de verte genwoordiging der belangen, het eenige natuurlijk stelsel, en de verschillige poli tieke groepeeringen, geneigd om zich te verslaan, en onderling in eensmeïtende terzelfder tijd als zij hunne onafhankelijk heid zouden behouden onder het ijdel voorwendsel van de verdeeling der oude conservatieve partij, zoo zal men de noo- dige eendracht niet kunnen behouden, noch zich derwijze kunnen inrichten dat men de zegepraal behale, want deze die de burgerij besturen zullen maar op haar alleen kunnen steun maken en zullen hunne hebzuchtige belangen moeten stree- len, en deze die aan het hoofd des volks zullen staan, zullen de woelzieke begeer ten der werklieden moeten voldoen om hunnen stand te behouden. (Oeffff net zou de scheuring en de verdeeldheid der katholieke partij zijn. Geheel de maat schappij zou in gevaar zijn. Ik heb die gedachten reeds voorgedra gen den vijfden Mei in eene algemeene vergadering der eereleden van den Werkmanskring te Geerardsbergen. Ziehier wat ik dan zegde De werk lieden, roept de Paus Leo XIII uit, bevin- denzich in eenen onvoordienden (sic),ellen- digen toestand en zekere en spoedige hulp middelen zijn noodig. «Ten einde die hulpmiddelen op te zoeken en toe te passen een machtige bond heeft zich gevormd in België, onder den naam van Volksbond zijn gelukkige invloed breid zich alle dagen uit. Hij maakt het middelpunt uit vanwaar uitstraalt alles wat van aard is eene betere toekomst aan de werklieden te bezorgen. Hij maakt het eenige gezag uit dat de katholieke volks beweging in België erkent voor wat de sociale kwestie betreft. Uit hetgeen ik kom te zeggen vloeit dus voort, dat de katholieke volkspartij eene afgezonderde instelling uitmaakt, buiten de oude politieke inrichtingen. Die nieuwe inrichting, uit de tegen woordige omstandigheden geboren heeft het daglicht gezien in het laatste congres van Mechelen en beantwoordt aan nieuwe noodwendigheden. De oude kaders zijn te nauw en het zou tot niets dienen van ze te willen ver- breeden. Het kleed spant te veel voor het volk, met het te willen doen aantrekken zou het scheuren. Behouden wij onze oude kaders maar maken wij er nieuwe bij en de noodige overeenkomst zal welhaast bewerkstelligd zijn. (3) Het reglement van inwendige orde dat gij afkondigd in uw nummer van tienden september is door de nieuwe kiezers niet goedgekeurd geweest. Niemand vertegenwoordigde ze wan neer het is besproken geweest. Gelooft gij dat de nieuwe kiezers het goedkeuren Ik neem de vrijheid er aan te twijfelen want werkelijk heeft het voor doel ze te beletten voordeel te trekken uit het recht van stemmen dat hun toegestaan is door de herziening van artikel 47. De oude kiezers, het is te zeggen de minderheid van het nieuw kiezerskorps waren ruimschoots vertegenwoordigd in de laatste vereeniging der behoudende associatie van het Arrondissement Aalst, zij hebben het reglement aangenomen voor zich zeiven maar dat zij zich niet inbeelden het aan andere te kunnen op dringen. Indien men eene machtige katholieke partij in het Arrondissement Aalst wil hebben, dat men het voorbeeld navolge der katholieken van Luik en dat men eenen bond vonne van de verschillige katholieke korpsen, rekening houdende van den wettigen invloed die iedere groep van belangen moet hebben. Het is hel eenige rechtmatige en rede lijke stelsel (4) Zonder twyfel hebt gij vergeten, dat ik het recht had U te behandelen als onbe schaamde leugenaars indien gij uw ge zegde betrekkelijk de kalholieke scholen niet verbeterdet. Gij hebt het niet gedaan, ik laat u dus besluiten. Wilt U watklaarder uitdrukken betrek kelijk het Collegie, ik vraag niet beter dan uwe denkwijze ten dien opzichte te kennen. Wanneer gij zult ingetrokken hebben wat gij gedrukt hebt ten opzichte van de katholieke scholen, zal ik U verplichten (all) andere leugenachtige beweeringen in te trekken, maar laat ons maar een zaak met eens verrichten. Wanneer zult gij het cijfer der sommen afkondigen door mijne grootmoeder gege ven ten tijde van de schoolstrijd Wanneer gij genoeg over mijnen per soon zult geredekaveld hebben zult gij wel verplicht zijn mijne denkwijze te bespreken. Men moet altijd door die inleidingen gaan wanneer men eenen pennetwist aan vangt met lieden zonder opvoeding en met bekrompene gedachten, wat wil men er aandoen, zij kennen maar die manier van redetwislen. (6) Van mijn recht van antwoorden gebruik makende, verzoek ik U dezen brief in uw eerstverschijnend nummer op te nemen. Ontvangt, Mijnheer de Opsteller, de verzekering mijner hoogachting. (Geteekend) Paul Guillemin. (1) Gij spaart hier de waarheid en dat zullen wij u desnoods bewijzen. Maar waarom, gij, Volksfoppers, die twen organen hebtHet Land tegen Aalst en Klokke Roeland »ja, waarom verkiest gij die twee bladen niet tolueen spreektrompet f (2) Snnllemans beweert dat ook. Alen maakt zijn beklag omdat wij ons niet verhaasten de proza van een mislukt kandidaatje in ons blad op te nemen. Wie dc moed hebben zal dit nieuw epistel te lezen, zal maar al te wel begrijpen, dat wij weinig genegenheid gevoe len om er onze kolommen mei te bekladden. 'I is oprecht onze geachte geabonneerden bestelen. (3) Dat is eenvoudig eer.c voordracht over dc manier op de welke men, volgens 't ventje, de katho lieke partij zou moeten herinrichten. 't Ware eerlijker geweest op onze bemerkingen te antwoorden, maar daar zult gij u wel van wachten. Wij verwittigen u, dat spelleken zal niet langer duren, wees ervan verze kerd. (4) Wij zullen hier nog eens doen bemerken dat ons ventje, als afgeveerdigde, de bespreking van het nieuw reglement heeft bijgewoond dat hij het heeft eestemd en dat hij geen enkel woordje heelt gerept betrekkelijk het stelsel dat hij nu vooruitzet. En nogthans, volgens zijn bondgenoot Mirrceusen volgens dezes zonderlinge engelbewaarder Fondsenblad, is dit reglement do dood der groepeeriugcn wier afzonderlijk politiek bestaan z.icli opdringt.... En M Guillemin heeft de dood gestemd dier groepeeringen die hij iu boven- staandeu brief voorstaat Is uw verstand nu al te bekrompen, heerschapje, om niet te kunnen tieseiïen dat een persoon die in dc zelfde zaak zoo tegenstrijdig handelt, 't is te zeggen, hier wit daar zwart, 0011 COjnediant... of 00a S&Ulmaar geen eru>tig nieuscli is 1 (6) Wjj hebben niets in te trekken of niets meer af te kondigen gij blijft ons uwe antwoord schuldig en dit bewijst dal gij deerlijk iu nesten zit. (6) Vooreerst, heerschapje, kijk in eenen spiegel. Voor 't overige uwe beleedigingen (genre Mirruusl en die wjj met recht en reden niet zouden moeten afkon digen. treffen ons bitter weinig, doch opgepast voor de toekomst!.. Ah! ge wilt bierineé aan de uitleggingen ontsnappen die wij u gevraagd hebben, t publiek zal u vierkant uitlachen Maar a propos, M. Guillemin, gij die over veel tijd inoet beschikken in de schoone badstad Blanken- berghe, zoudt gij aan de lezers van Klokke Roeland niet eens willen zeggen, wat gij zoo al denkt ovei de leci stelsels van uwen bondgenoot, den Uenderleeuw- schen Thomas d Kempis, betrekkelijk het vraagstuk van eigendom en genot Zijt gij ook van gevoelen dut bet genot der landgoederen en andere eigendom men toebchoorcn aan de kinderen der mcnschcn (liliis hominum) en niet aan dc eigenaars ofte kapita listen De leden van de Afdeeling worden ver wittigd dat, van maandag 19 dezer tot den 27, deze die geerne hun zaaigraan door den onlangs aangekochten treuze laar van Krüger, zouden gezuiverd heb ben, zich mogen wenden bij den Eerw. H. Vander Schueren, Esplanade, te Aalst.Het is raadzaam voornoemden heer zooveel mogelijk op voorhand te verwittigen. Na den 27 September zal de treuzelaar alleen lijk gebruikbaar zijn den namiddag van de dijnsdagen en de donderdagen, na ge dane aanvraag aan den E. H. Vander Schueren, hulpschrijver van het Cornice. Het tuig werkt wonder goed. Wij noodigen de leden der Maatschappij uit de stalen te gaan bezichtigen welke de E. H. Vander Schueren bij elke werking heeft genomen. Men bewerkt 100 kilogrammen tarwe op eene halve uur, en 200 kilogrammen rogge. Voor kleine hoeveelheden kan men dagelijks werken tot 8 1/2 ure 's morgens, alsook van 11 tot 2 ure en 's avonds na 4 ure. De Sehretaris, De Voorzitter, H. V. D. PUTTE. B" P. BETHUNE. Referendum en werkstaking. In 't Centrum. Het referendum is in 't Centrum mis lukt evenals in den Borinage en in Char leroi, van welk laatste men het na acht volle dagen nog niet gewaagd heeft, den volledigen uitslag bekend te maken. Ziehier de depeche naar de Chronique gezonden De uitslagen van Haine-St-Pierre, St- Vaast en Chapelle zijn nog niet gekend. In de andere bnreelen zijn 2302 stem mers. Stemden vóór de werkstaking, 2201 legen, 93 nietige briefkens, 9. Met dc nog ongekende burcelen mag men zeggen, dat van de 8000 werklieden van de 20 jaar er 3000 gestemd hebben vóór de werkstaking. In tegenwoordigheid van deze uitsla gen denkt men dat de afgeveerdigden van het Centrum in de vergadering van Char leroi tegen de werkstaking zullen stem men. Deze vergadering heeft een dagorde uitgebracht luidend als volgt Het comiteit vandenN'ationalen Bond der Mijnwerkers, gezien dat de toestand der koolmijnwers niet verbetert, on- i> danks de verbetering der kolenmarkt, dat de geringe verhooging van 10 ten honderd, die gevraagd werd, niet is toegestaan, zet de werklieden uit al de bassins tot de werkstaking aan, indien woensdag avond de verhooging niet is toegestaan aan al de werklieden des lands. Te Charleroi en in den omtrek vindt men geen spoor van werkstakingsbewe ging, ofschoon de patroons geen het min ste antwoord hebben gezonden aan de Chevaliers du Travail, en ook niet voornemens zijn er een te zenden. Uit den Borinage meldt men eenige gedeeltelijke of volledige werkstakingen, onder andere te Dour (1000 werkstakers), Hornu en Wasmes (1/6 van het volledig getal), Flenu (de helft) énz. Men schat het getal werkstakers op 8500, doch men verwacht dat dit getal zal aangroeien. (Gazelle). De Ré forme deelt de volgende depechen uit den Borinage meè De mijnwerkers der Agrappa teFlénu zullen hun loon met 25 centiemen per dag zien verhoogen. Voor de categorie welke het minst winnen, zal de verhooging 40 tot 50 centiemen bedragen. Indien het bestuur er in gelukt, de verwachtte con tracten te sluiten zullen de dagloonen tot fr. 3,75 worden gebracht. Te Wasmes hebben vele werklieden eene verbetering bekomen, meer zelfs dan zij verwachtten. Te Hornu zijn bijgevoegde loonen aan verscheidene werklieden uitgedeeld. Te Dour heeft de hoofdingenieur de leden van den Nijverheidsraad bijeenge roepen en hen meegedeeld, dat men maan dag een gemiddeld loon van fr. 3,12 heeft betaald. Het gemiddeld loon bedroeg vóór de werkstaking fr. 2,72. Indien het werk voortgezet wordt, zal het loon voor de thans begonnen week tot fr. 3,42 komen. Men moet opmerken dat de werklieden in den Borinage per week betaald wor den en niet per^ninzawiezooals in andere mijnbekkens. Voor het oogenblik is het niet mogelijk eene algemeene verhooging toe te staan, ten ware er nieuwe en voordeelige bestel lingen komen. Deze verklaringen werden meegedeeld aan de vergadering der werklieden,welke hiermeêgeenen vredehadden en weigerden van hun voornemen van werkstaking af te zien. Te (Juaregnon-zuid is de verhooging van 10 ten honderd toegestaan. Men ziet, de tijdingen van verschillige zijden zyn nog al in strijd met elkander, zoodat het onmogelijk is, zich vooreerst een bepaald gedacht over den toestand te vormen. AulfttWerkmanswo ningen. De Naamlooze Aalstersche Maatschappij tot het bouwen van Werk manswoningen heeft dezen zomer 19 huizen laten oprichten, omtrent Het Lindehen, te Aalst-Schaarbeek. Men weet dat de huuraar van een dezer huizen, mits de betaling eener huursom van 2,85 ter week, na 24 jaren, ten volle eigenaar wordt van dit huis dat in de beste voorwaarden werd opgebouwd. Verscheidene dezer 19 huizen zijn reeds verhuurd en nog blijven er eenigen be schikbaar. De werklieden welke zouden verlangen een dezer huizen te huren, moeten zich wenden tot den heer Frans Monfils, doctor, Nieuwstraat, Voorzitter der Maatschappij of tot een der leden van den Bestuurraad. Handelsrechtbank. Jubelfeest. Op 2 October aanst. zal het 35 jaren geleden zijn dat de heer H.-J. Pappaert, tot het ambt van Griffier onzer Handels rechtbank werd benoemd. Te dezer gelegenheid zullen,op zaterdag 21 October aanst., de heeren Rechters, Oudrechters aan onze Rechtbank en do heeren Advocaten van het Rechtsgebied, den heer Pappaert een kunstvoorwerp en een banket aanbieden. Naar alle waarschijnlijkheid zal hem, dien dag,ook, door onzen heer Bur gemeester Van Warabeke. het Burgerlijk Eerekruis van le klas aan de borst ge hecht worden. Aalst. Ontploffing. Dijnsdag avond korts na 7 ure is er in de Kapellestraat, in den kelder van het huis bewoond door M. Vanderslappen-

De Denderbode | 1893 | | pagina 2