Kerk van St-Jozef. Kaatsspel-Esplanadeplein Correspondentie. Allerhande nieuws. Comice Aalst-Zuid. Immers tot de vergadering van Brussel waren slechts toegelaten de vertegenwoor digers van bestaande Werkmansvereeni- aingen, en, zoo wij het reeds meermaals vaststelden, dc IX christene Volksfop- vertegenwoordigen slechts hun eigen zelvcn 't zijn generaals of korporaals zonder soldaten 't zijn dus mannen gelijk 't volk zegt, van geenen tel! Maar nog eene andere reden bestaat er voor de IX Volksfoppers om aan de werk zaamheden van 't Volkscongres geen deel te nemen, en wel namelijk, dat men er gedachten verdedigt, die zij,Volksfoppers, dagelijks bevechten in hunne gazetten en op hunne meetings. Zoo heeft het Congres onder anderen beslist dat men aan 't catholieke Vaandel zal getrouw blijven. En wat doen de Klokke Roelanders Onophoudelijk lasteren en hoonen zij de catholieke Partij ja, ze schelden haar uit nog erger, nog slechter dan de logie- gazetten, dan Vooruit het ooit gedaan hebben. Op de fameuze meeting te Ninove, den 15 oogst 11. dorst een der Klokke Roe landers uitroepen De Catholieken moet van kant gezet worden, omdat ze in de polilick een wapen maken van den GodsdienstEn ook nog; De catholieke Partij is een lijk. En in Klokke Roeland van 13 oogst jl. leest men den volgenden uitval tegen de catholieke Partij Scheuren zal do oude partij waarin er enkel spraak was van Geloof en Gods dienst om eenige rijke gasten op te voe ren tot in het hoogste van den kamerlij- ken hemel. Scheuren zal de partij die met geslo ten oogen de strooperj van boer en werkman gedoogd om eenige vrienden gekend als katholieken doch levende als joden niet te stooren. Scheuren zal de partij die de boeren paaide met beloften en geen enkel woord afkeuring vond tegen de tegenwoordige schandalige hooge pachten. Scheuren zal de partij die den werk man gebruikte als voetzool voor mach tige en rijke bezitters. Die partij is ge borsten, ligt verbrokkeld. Heeft men in Vooruit ooit schandelij kere lasteringen gelezen tegen de catho lieke Partij En 't is voorzeker op 't Congres te Brussel niet dat men die lasteraal zou mo- rren voeren hebben, en, daarom ook, was hot best den bek in de pluimen te houden. Het Volkscongres verklaart dat de per soonlijken eigendom moet geeerbiedigd worden en het aanschouwt hem als een der grondzuilen onzer samenleving. En Klokke Roelandéén der organen onzer Volksfoppers, schrijft dat die toe stand tegenstrijdig is met den wil van God en juist daarom, voor de samenle ving, de grootste gevaren oplevert. Dc vergadering heeft besloten hare tegenwoordige inrichting te bewaren, int is onafhankelijk te blijven van de oude partijen, propaganda te doen op haar eigen, onder de boeren en 't werkvolk,en een zeker getal mannen voor te dragen in de kiezingen. Onze vrienden van Turnhout en Luik verdédigen dus volkomen dezelfde ge- dachten die verdedigd worden door de Kristene Volkspartij van Gent, Kort- rijk, Brussel, Leuven, Charleroi, enz. en waarvoor wij ook strlj- «len in onze streek. Wij vragen het u, Mirrceus, wat is dat anders dan de scheuring willen in 't katholieke Leger van 't Arrondissement Aalst De christene Volksfoppers zijn dus scheurmakers, ten andere Klokke Roe land heeft het ons reeds gezegd, gelijk wij het hooger aanhalen Scheuren, scheu ren zal zij de catholieke Partij Men voege hier nog bij dat Het Land tegen Aalst, een ander orgaan der chris tene Volksfoppers, de Cath. Bew. Veree- niging onzes Arrondissements vervallen verklaarde en haar het oud-testament noemde. De christene Volksfopperij moet dus, volgens Mirrceus zelf, door alle Catho lieken veroordeeld worden Lcdeberg te Mariakerkc, de E. II. J. Cnockaert, onderpastoor te Vracene te Vracene, de E. H. J. De Ruyck, onde— pastoor te Maoter. Zijn professor benoemd te Eecloo, de EE. HH. Van .len Hemel en D. de Gcr- lache te Audenaerde de E. H F. Herte; te Gvzegem, dc E. H J Galle te Lede- berg, de E. H. J. Volckaert in St-Jozefs- gesticht te St-Nicolaas, de E. H. J. Schouppe. Laatst gemelden zijn allen priesters der laatste wijding Zijn surveillant benoemd te Ronsse, de E. H. Sonneville. priester der laatste wijding in St-Jozefsgesticht te St-Nico- laes, de E. H. A. De Scliryver, diaken in het seminarie. Worden naar de Hoogeschool van Leuven gezonden voor hoogere studiën te doen de EE. HH. Bruggeman en G. Van Ongeval, priesters in het seminarie en O. Lejour, diaken in het seminarie. M. Th. Van Brabandt, van Eecloo, gaat de lessen volgen in het Instituut van wijsbegeerte te Leuven. Eene plechtige Mis ter eere van den H Geest zal ge/ongen worden, door den E. II, Rest uurder van St-Marlinusgesticht, in St-Jozelkerk, op Donderdag 5 October, ten 8 ure, ter gelegenheid der heropening van de scholen op deze parochie. CLL B DER XXX Zondag 1 October 1893. Om 10 1/2 ure. 3* ronde. August De Moor tegen Gustaaf Claus. Om 2 1/2 ure. EERSTE DECISIE. Voor den ticeeden Prijs. Hofstade (René Parent,) tegen Gysegem. (G. De Coèn.) TVict genoeg Itnn men de j personen die aan verstoptheid ol slechte spysverleering lijden aanraden de slijm- verdrijvende Walthery- pillen te gebrui ken, want volgens algemeen advies, is het eene wonderbare remedie om deze aan doeningen te genezen als ook al de ziekten veroorzaakt door de slijmen en humeuren. Te verkrijgen in alle goede apotheken. BITTER ORIENTAL is de beste. Het Volkscongres, met 145 stemmen tegen 21, verwerpt alle vereeniging en samenwerking met de socialisten omdat, lijk M. Verhaege het met overmaat van gezonde reden zegde, de socialisten alles verachten wat wij, Catholieken, liefhebben. En in nr van oogst 11. schrijft Klokke Roeland Men zij liberaal, socialist of catholiek dal doel niets (1?) aan de zaak; alle werklieden moeien samen- wei-ken of anders is de werkmanszaak verloren. Wij zouden die vergelijkende bemer kingen nog verder konncn uitbreiden,doch hetgene wij hierhooger aanhalen is vol doende om te doen uitschijnen het weinige "emeens dat er bestaat tussclien de ware Volkspartij en het rommelzoo van hoo- veerdigde en haatdragende kleppers die, om hun geheim doel te bereiken, hunne toevlucht nemen tot de afkeurlijkste en gevaarlijkste middelen. Onze aanhalingen verrechtveerdigen ook eens te meer de verklaringen van Mgr Stillemans, onzen Bisschop, betrekkelijk de christene Volksfopperij, namelijk dat llij die onvoorzichtige pogingen afkeurt welke scheuringen moeten ver wekken nadeelig aan de catholieke zaak Ineen wagenlang artikel zonder samen hang en aan 't welk hij, zelf den wel gepasten titel geeft van mijmering (droomerij zegt Mirrceus van Chipka dat wij razend zyn van colere. (Wij vra gen ons te vergeefs om welke reden wij nu toch grammoedig zouden wezen) en twee regels verder schryfl de snul dat hij ons in tweegevecht zal roepen.... en dit waarschijneiijk omdat hij.. niet razend is In "t zelfde uitzinnig schrijven beweert Mirrceus dat wij, eenige jaren geleden, tot een tegenstrever, een hard woord hebben toegestuurd, maar die deftige en rechtschapene ziel, wacht zich wel er bij te voegen dat wij zulks slechts deden in een oogenblik van verontweerdiging,daar die liberale schrijvelaar het tot dus verre drijven dorst onze ouders uit t graf te halen. Maar, Mirroeus, gij die niemand schendt, maak eens aan uwe lezers bekend tot hoeveel duizenden franks eerher stelling gij reeds veroordeeld zijt ge weest!... ()ok het nog hangende proces over verwijtingen En voegt erbij tot hunne volkomene onderrichting dat wij nooit tot een centiem schadevergoeding werden ver oordeeld. Dan ten minste zullen uwe lezers kun nen oordeelcn wie een meester-lasteraar is. Gij kunt er ook nog bijvoegen wat een der dofstigste personen der Aalstersclie catholieke Partij, een geweze nijveraar, een alom geacht man, u, eenige maanden geleden, in 't publiek, naar 't hoofd slin gerde, ter gelegenheid van afkeurlijke beleedigingen die gij in uw deftig blad tegen zijne naastbesiaanden had uitge kraamd. Antwoord daarop eens, dat zal beter zijn dan te mijmeren of te raaskallen als een hersenlooze. Wei-kstakingen. Borinage. —Van de 5700 werkstakers zijn er 1130 terug aan den arbeid gegaan. De hervatting is heden nog aanzienlijker. Nieuwe manifesten zijn aangeplakt, waarin algemeene loonsverhooging ge vraagd wordt. Te Quaregnon dreigt men met eene staking, indien bij de betaling van toeko menden zaterdag het loon niet is ver hoogd. Centrum. Het totaal der werksta kers beliep vrijdag rond de 6500. De syn dicaten blijven op de verhooging van 10 ten honderd aandringen en wachten op antwoord. Te Haine-Sl-Pierre hebben de patroons eene verhooging van 5 ten honderd aan geboden, doch de werklieden weigerden. Alles is kalm. Dat alle Aartsbisschoppen en Bis schoppen der wereld,schrijft Mirrceus dat alle Dekens en Pastoors en alle On- derpastoors en alle weldenkende Katho- lichen de pogingen afkeuren die scheu- ring zouden brengen in de katholieke Partij dat is zoo vast als ijzer. Dat de christene Volksfoppery scheuring wil dat is onbetwisbaar. En inderdaad, Klokke Roeland, een der organen van de Volksfopperij,schrijft in nr van zondag 11. Eene nieuwe afdeeling der Kristene Volkspartij is deze week gesticht in Turnhout: zij heeft haar eigen lokaal, >i haar eigen programma, en in kiesiyd, zal zij haar eigen kandidaten hebben. Zoo moet litïl asijn. Sprekende van de vergadering der christene Volksparly te Luik, luidt de j Klokke verder Charleroi.Er hebben 1700 manden arbeid verlaten. Men denkt dat na de groote manifestatie,welke zondag bij gele genheid der inhuldiging van den Tempel der wetenschap zal plaats hebben, de werkstakingbeweging meer uitbreiding zal bekomen. Tot nadere inlichting der lezers zij ge zegd,dat die Tempel der wetenschap het oude lokaal van den Katholieken Kring te Charleroi is, gelegen in de rue dc. France, dus in 't schoonste gedeelte der stad, Het is een aanzienlijk gebouw van twee bovenverdiepingen, met eene poort en vier groote vensters breed. De roode gevel is bekroond met een zinken toren tje. Op den muur prijken in reusachtige vergulde letters de opserhiften Temple de la Science. Université populaire en op den waaier der poort Maison du Peuple. Zooals men wel kan denken, nestelt hier het hoofdkwartier van de socialis tische beweging in geheel Henegauw. Men verwacht 150 tot 170 delegaties van socialistische kringen en 17 muziek korpsen die de inhuldiging zullen bijwonen Men zegt dat Fransche opstokers de streek doorkruisen. Min-ceus vraagt ons of wij aan Pastoor Kneipp ook zijne nederige afkomst zouden verwijten. Wij hebben aan niemand zijne nederige afkomst willen verwijten, alleen hebben wij den hoogmoedigen kerel willen treffen. Nu als Pastoor Kneipp, uit hoogmoed, in 't aangezicht zijner vroegere weldoe ners zou spuwen dan zullen wij hem ook toeroepen Als niet komt tot iet, dan kent die iet zijn zeiven niet Begrepen, Mirrceus. Luik. De pogingen om het werk te doen staken, loopt op een volledig mis lukken uit. De werklieden laten hoege naamd hunne ooren niet hangen naar de propagandamakers. Maar uit Verviers meldt men, dat de wevers op het punt zijn hun werk op nieuw neer te leggen. In de mijn Marihaye is de werksta king geheel geëindigd. In de mijn Kessal is een begin van staking. In de Gosson te Montegnéc zijn 500 stakers en in de mijnen des Ar tistes en Korréeje Flémalle, is het werk geheel gestaakt. De helft der werklieden weigeren neer te dalen in Petit Bacnure. Te Herstal volledige werkstaking. In al de andere mijnen van den omtrek werkt men voort. Volkskumer. De Volkskainer zal uitgenoodigd worden zich te verga deren op maandag 16 of woensdag 18 October aanst. Aan '1 hoofd van 't dagorde zal de nieuwe kieswet staan. Men wacht den terugkeer van M Beernaert af om de andere zaken aan te wijzen die aan 't dag orde moeten gebracht worden. Wettelijk besluit. Bij koninklijk besluit zijn bij onze Han delsrechtbank benoemd Voorzitter M. Frans Monfils, oud- nijveraar. Rechter M. L. Van Yaerenbergh, koopman. Rechter-plaatsveroangerM. Amand D'Hondt, zeepzieder. Vriend D. C. te D. Aan uw verzoek is dadelijk gevolg gogeven geweest. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 859 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6870 kilogr. IJzcrenwcg. Uurtabel. Aan ons nummer van heden behoort een bijvoegsel, namelijk onze uurtabel van T vertrek der treinen. Voor de Armen. Wij ver nemen dat hel theater Belgische-Eden in den loop der aanst. week, eene ver tooning zal geven ter Stedelijke Schouw burgzaal, ten voordeele der Armen. Aalst. WerkmansWO ningen. De Naamlooze Aalstersche Maatschappij tot het bouwen van Werk manswoningen heeft dezen zomer 19 huizen laten oprichten, omtrent Het Lindekente Aalst-Schaarbeek. Men weet dat de liuuraar van een dezer huizen, mits de betaling eener huursom van 2,85 ter week, na 24 jaren, ten volle eigenaar wordt van dit huis dat in de beste voorwaarden werd opgebouwd. Verscheidene dezer 19 huizen zijn reeds verhuurd en nog blijven er eenigen be schikbaar. De werklieden welke zouden verlangen een dezer huizen te huren, moeten zich wenden tot den heer Frans Monfils, doctor. Nieuwstraat, Voorzitter der Maatschappij of tot een der leden van den Bestuurraad. Ontploffing in de Kapelleslraat. Pal my re Deiens, het slachtoffer der bedoelde ontploffing is donderdag morgend, rond 4 1/2 ure in ons Hospitaal overleden. Men meldt ons dat een fakteur in hop wiens naam en woonst ons onbe kend zijn, even als de heer Van Nuffel- Scheerlinchcc, door het uitdooven der brandende kleederen, verschrikkelijk verbrand is aan de handen. Voegen wij er ook nog bij dat de spiegelglazen der vitrien wel in duizend stukken zijn gevlo gen en zekere Schollaert, werkman, wo nende St-Jobstraatdie op 't oogenblik des onlieils, voorbij het huis van M. Van dei- Stappen ging door een glasscherf aan de wang werd verwond. Aangaande de schade is nog niets vastgesteld. Wij waren slecht ingelicht toen wij woensdag mededeelden dat Palmyre De- lens slechts 14 dagen bij M. Van der Stappen in dienst was getreden. Zij trad in dienst op 't einde van april lestleden, dus sedert 5 maanden. Brandramp. Vrijdag avond rond 10 ure,is er brand ontstaan in een kleinen stal, afhangende der woning van den heer De Vriëndt. koopman in bier, aan de Hoogstraat Het vuur werd door de toe gesnelde geburen gebluscht en ernstige tusschenkomst van ons Pompierskorps was nimmer noodzakelijk. Buiten de schade aan 't gebouw, werd er slechts een doel hooi door 't vuur ver teerd. De schade is gering. Aalst. Gevaarlijke Plaatsen. te pl; Priesterlijke Benoemingeo De E. H. A. B. Van de Rostyne, onder pastoor te Waerschoot, is bestuurder be noemd van het Moederhuis der Zusters van den H. Vincentius te Waarschoot, in vervanging van den E. H. O Poppe, die uit hoofde van ouderdom en ziekelijkheid, zijn ontslag heeft gegeven. Zijn onderpastoor benoemd te Waar schoot, de E. H. C. Pauwels, professor te De leden van de Afdeeling worden ver wittigd dat, van maandag 19 dezer tot den 27, deze die geerne hun zaaigraan door d'cn onlangs aangekochten treuze laar van Krüger, zouden gezuiverd heb ben, zich mogen wenden tot den Eerw. II. Vander Schucren, Esplanade, te Aalst.liet is raadzaam voornoemden heer zooveel mogelijk op voorhand te verwittigen. Na den 27 September zal de treuzelaar alleen lijk gebruikbaar zijn den namiddag van de dijnsdagen en de donderdagen, na ge dane aanvraag aan den E. 11. Vamler Schueren. hulpschrijver van het Comice. Het tuig werkt wonder goed. Wij noodigen de leden der Maatschappij uit de stalen te gaan bezichtigen welke de E. H. Vander Schueren bij elke werking heeft genomen. Men bewerkt 100 kilogrammen tarwe op eene halve uur, en 200 kilogrammen rogge. Voor kleine hoeveelheden kan men dagolijks werken tot 8 1/2 ure 's morgens, alsook van 11 tot 2 ure en 's avonds na 4 ure. De Sekrelaris, De Voorzitter, H. V. I). PUTTE. B" P. BETHUNE. Een der gevaarlijkste plaatsen is voor zeker, don barreel aan den Spoorweg, op den Brusselschen Steenweg. Zoo als de zaken daar gaan, zal men voorzeker, den eenen of anderen dag. <en erg ongeluk te betreuren hebben. Wat de plaats dan nog gevaarlijker maakt vooral des avonds,'t is 't gebrek aan licht. Twee lanteernen zijn er geplaatst maar ze blijven zonder licht. Waartoe dienen die lanteernen dan Gister avond om i ure was er geen het minste lichtje en ver keerde men er in volkomene duisternis. Op dit uur keerde een heer onzer stad huiswaarts, stapte over den Spoorweg en juist draaide men den barreel toe,iets wat hij door de duisternis niet bemerkt had. Aan de overzijde gekomen werd hij dooi den barreel getroffen en tegen den paal gedrongen met gevaar,van ernstig verwond te worden. Op zijn geroep, opende men den barreel cn was hij verlost. Ver scheidene personen waren tegenwoordig, doch de heer in kwestie heeft ze niet herkend. Wij roepen de aandacht van wien 't behoort op de zaak inen zeggenVerlicht toch dit gevaarlijk punt, in afwachting dat hot brugsken of passerelle gemaakt worde dat er meer dan ooit dringend noodzakelijk wordt. Aan dc Zeebergschebrug was er dien avond orn 7 ure ook geen licht te bespeu ren en nogthans daar ook is 't gevaarlijk vooral voor rijtuigen Hueltert. Op Zondag 8 October aanstaande, zullen de drij ouderlingen, geboren in 1805, opnieuw eenen kamp strijd met de bol voor eenen smakelijken irijs aangaan met drie der voornaamste lefhebbers. Deze kampstrijd zal plaats grijpen op den koer der herberg van Charles Van Havevbeke, Kattenstraat, Haeltert. Wij raden alle liet hebbers van 't hols pel aan dien kampstrijd te gaan bijwonen, want 't zal der moeite weerd zijn. Een nieuwske, dat veel onzer deco ratiedragers niet zal aanslaan M. de minister van justicie heeft per omzend brief de policieofficieren gelast proces verbaal op te maken tegen al de gedeco reerden, welke andere kenteekens dragen dan die, door het gouvernement gegeven of erkend. Verdronken en niet dood. In almanakvertelsels leest men soms zulke, wonderen, maar in het werkelijk leven komen zij niet dikwijls voor. Ditmaal is het toch eene echte geschie denis, te Brussel voorgevallen. Men verhaalde over eenige dagen dal zekere Cordonnier, en dief en vechters baas van eersten rang, bij het naderen der policie de vlucht nam, in de dok sprong en verdronk. Hoe stond nu de policie te zien toen zij vernam dat in eene kloppartij, tusschen kaaiwerkers, dezelfde Cordonnier weer de groote belhamel was. Men snelde ter plaatse en vond onzen held inderdaad op de cereplaats tusschen de vechtende groep. Andermaal kon hij de vlucht nemen.Bij nader onderzoek over het zonderlinge ge heim, bevond men dat de man, die over eenige dagen in het water was gespron gen,Cordonnier niet was maar een vriend die zijne rol had overgenomen. Goed zwemmer zijnde had deze niet geaarzeld in de dok te springen en op eene plaats, waar men hem niet zocht, weer boven water te komen. Aanhouding van eenen spoorweg- dief. - Men zal zich herinneren dat sedert eenige maanden in de spoorweg statie der Allée Verte, te Brussel talrijke diefstallen werden gepleegd. Zekere K., Treinwachter, woonachtig te Antwerpen,werd verdacht en uit zijnen dienst ontslagen. Niettemin ging hij voort met zijn uniform te dragen en op die wijze reed hij zonder een centiem te betalen ongehinderd tusschen Brussel en Antwerpen heen en weer. Maandag namiddag vonden de werklie den van genoemde statie hem in eenen wagon tusschen de balen verborgen zitten. Zij pakten hem bij den kraag en brachten hem bij den commissaris der statie, aan welken K., verklaarde dat hij daar ingekropen was om voor niet naar Antwerpen te reizen. Die zonderlinge uitlegging voldeed den policieman niet en hij werd aan het parket geleverd. Een regen van brieven, uit Italië herkomstig, belooft aan eene menigte Brusselaars eene decoratie of eenen titel van prollelore van deze of geene geleerde vereeniging mits overzending van 25 fr. voor de ordeteekens. Het geld moet naar Rome opgezonden worden. Onnoodig te zeggen dat degenen, die gehoor geven aan dit beroep op de menscbelijke ijdelheid, noch ridderlint, noch diploom te zien krijgen en zij daarenboven hunne 25 fr. kwijt zijn. Zondag 24 September was Felix Rombout, boschwachter van M. Lippens, burgemeester van Gent, op ronde te Knocke met zijne zonen in den Willem- Leopold polder,eigendom van M. Lippens, toen zij al met eens drie pensjagers ont waarden, die nu op Belgisch dan op Hollandsch grondgebied jaagden. Op Hol- landsclicn grond eenen baas geschoten en opgeraapt hebbende, werd de dader door eenen gendarm van Sluis aangehouden, doch rap als de wind trok hij zijn schee- mes en sneed den lederen riem van den wildzak door, waarmede hij vastgehouden werd en meende te vluchten, doch onzen pandoer greep hem ditmaal bij de kraag. De tweede penser het gevaar ziende waaraan zijnen makker was blootgesteld, riep dezen toeSnijd zijne hand af, en met geopend mes, stormde hij op den gendarm toe, die zijn leven in gevaar ziende, zijnen revolver trok en op de booswichten afschoot, zonder echter iemand te treffen. Alles werd in beslag genomen, en pro cessen verbaal tegen de schuldigen opge maakt, namelijk twee in Holland en een in België. En dat alles voor één haas Vergiftiging van hoornvee. Woensdag was te Ertvelde, bij Selzate, M. Lossie, vetweider en herbergier al daar, naar zijne weide gegaan om zijne beesten te bezichtigen, en hij zag dat er zeven dieren op sterven lagen. Oogen- hlikkelijk werd de veearts geroepen, die bevond dat men deze dieren een zeker vergif opgegoten had. Vijf beesten werden dadelijk afgemaakt en bij onderzoek der ingewanden, bewees de veearts, de waar heid van zijn gezegde. Twee dieren hoopt men te redden blikkelijk naar huis deed nalen, uit vrees dat men deze ook op dezelfde wijze van kant zou helpen. De plaatselijke overheid doet ernstige opzoekingen, om op het spoor der laag hartige schelmen te geraken, die zich aan zulke daden plïchtig maken. Eene zeldzaamheid. Een kas tanjeboom in den liof van M. Meiten, te Esschen, staat beladen met bloesem sedert 14 dagen en tevens draagt hij rijpe vruchten. De reeds afgevallen bladeren zijn door nieuwe vervangen, en dat alles in één jaar. Zondag hebben booswichten het kapelleken geplunderd, nabij het gehucht hel Koljen,\c I^ndelede,en aide heiligen beelden er uitgenomen. I)e deugnieten liehben het kruisbeeld in stukken geslegen, de armen afgebroken, en eene halve uur verder weggeworpen. De gendarmerie denkt op het spoor der daders te zijn. Vader Timpens van Waarschoot, hij Gent, is voorzeker een van de oudste gepatenteerde leurders van ons land. De man is 91 jaar en gaat nog dagelijks met een pak paraplues 5 tot 6 uren in t ronde. Hij doet zulks al sedert zijne Eerste Com munie. Eenige jongens van St-Genois bij Kortrijk zouden voor eene wedding tus schen de wieken van eenen draaienden windmolen doorloopen. I)e inzet was 10 centiemen. Dc kleine Joris Van den Broucke, 10 jaren oud werd door een der wieken getroffen en zoo ijseliik gekwetst, dat hij daags nadien stierf. De eigenaar had nog 38 stuks hoornvee J op eene andere weide staan,die hij oogen- I Zonderlinge beslissingen. In april 1892 werd bij Alois Van Loon, te Esschen (Antwerpen) een peerdentuig ge stolen,ter weerde van 80 fr. door zekeren Jan Valkenburg, smokkelaar, die het ver kocht aan de weduwe De Bruyn te Steen bergen (Holland). De rechtbank van Antwerpen, veroor deelde Valkenburg tot 2 maanden gevan genis, doch bij vonnis van 26 januari 1893 der rechtbank van Breda werd be slist dat het getuig aan den koopei- en niet aan de bestolene moest teruggege ven worden. Aangaande den moord op het 14 jarige meisje, te Lisseweghe, welke wij onze lezers in al zijne bijzonderheden mededeelden, bevat de Patrie nog het volgende Er is spraak geweest, den meèbeschul- digde Emiel Lecrdne, den gezel van Ver- schaere, in vrijheid te stellen, omdat hij enkel aan de deur had gewacht terwijl de laatste binnen was om de misdaad te plo ften. Zelfs zou Lecr&ne niet geweten hebben dat er van eene misdaad spraak mas, wantVerschaerezou hem gezegd hebben: Wacht hier en wandel maar wat, want ik moet op deze hoeve geld ontvangen. Hoe gering ook de verantwoordelijk heid van Lecrane zij, toch heeft de raads kamer zijn aanhoudingsmandaat bekrach- tigd* u Het schijnt stellig dat Verschaere de misdaad vooraf beraamd had, mits hij reeds veertien dagen te voren eenen anderen persoon verzocht had, hein naar Lisseweghe te vergezellen. Zij waren er inderdaad acht dagen vóór den moord naartoe gegaan, doch het schijnt dat de moordenaar toen in het plegen der misdaad verhinderd was door de aanwezigheid van andere personen. In de woning van Verschaere vond men niet minder dan acht ploegkouters, het geen schijnt aan te duiden dat de moorde naar niet aan zijn proefstuk is. De Gemeente Mont-sur-Marchienne is in feest voor niet minder dan acht gouden bruiloften. Ziehier de namen dier gelukkige huwelijken met het getal jaren welke zij getrouwd zijn Gelu, 62 jaren Garlomont, 53 jaren Delbeck, Delcroix, Joachim Carnière, Baix, Bury, elk 51 jaren en Albert Carnière, 50 jaren. In de kerk werd een plechtig Te Deum gezon gen en talrijke muziekmaatschappijen luisterden het feest op. Er bestond daartoe waarlijk wel reden Men meldt uit Anderlues dat in den loop dezer week de put des Aulnials weer zal geopend worden. Men is voornemens te onderzoeken, of de brand nog voortwoedt in de mijn,waar zooals men weet, nog een honderdtal lijken moeten liggen. TeFlenu waren de gebroeders Preux, verleden zondagavond aan 't twisten ge raakt met eenen herbergier, die, omdat het reeds 11 ure was, niet meer voor hen wilde openen. Zij begonnen toen met steenen te wer pen en ruiten te breken. De herbergier, die buiten kwam om dit te beletten werd getroffen door eenen steen die met zooveel geweld geworpen word', dat zijn hoofdschedel gebroken werd. De deugenieten gingen voort met wer pen, zoo dat de ongelukkige daarenboven nog met verscheidene gebroken ribben werd opgenomen en gedurende den nacht bezweek. De voornaamste plichtige is aangehou den. De anderen worden opgezocht. HOLLAND. Honderd en vijfjaar. Wij lezen het volgende in een Hollandsch blad zoo als gemeld is, herdacht den heer C.-A. Boomgaerd, te Groningen, sedert 1850 rustend scheepskapitein, op 21 sep tember ziinen 105" verjaardag. Den ouden heer dié ruim van eigen middelen kan bestaan, leeft zeer zuinig. Hij gaat des

De Denderbode | 1893 | | pagina 2