m DE ENE VOLKSFOPPERS NIEUWS- EN AANKONOIGIN&SBLAD V«N DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST VAN Donderdag o October S895. 10 centiemen per nummer. 48sle Jaar, IV0 958lo. Jt s -• Klokke Roeland en Hel Land van Aalst betrapt op heeter daad van leugens en bedrog Klokke Roeland verloochend door Monseigneur de Harlez Twee brieven aan de Stad Ninove. Een en ander. DE DENDERBODE ABONNEMENTPRMS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drïj maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. rs,-f rtPi@£?)LyC~->! 'A SlÉÉ|W. v ZST-i vx*.- Cuique suum. DVERTEIVTIElVPSUwS Per drukregel, Gewone 45 centiemen Reklamen fr. 4,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Anlnl, 4 October 1893 Logenlaal en bedrog leiden gemeenli k tot beschaming, vernedering en verach ting. Indien deze spreuk ooil aan iemand kon toegepast worden dan is het wel aan de Volksfoppers in ons Arrondissement, die, om hunne leugens en bedriegerijen door 't volk als waarheden te doen aan nemen, de schaamteloosheid lot dus verre dorsten drijven alom te verkonden dat die leugens, dat die bedriegerijen door onze Geestelijke Overheden waren goed gekeurd. Ten einde onze geachte lezers instaat te stellen oin over de schaamteloosheid der Volksfoppers te kunnen oordeelen nemen wij 't volgende over uit het blad De Stad Ninove Monseigneur oio Harlez 't Was deze week een heuglijke dag in ons leven. Den 12 September 11. kondigden de Roelanden eenen brief af die, volgens zij beweerden, door Monseigneur de Harlez, Huisprelaat van Zyne Heiligheid den Paus, Hoogleeraar aan de Katholieke Hooge- i school van Leuven, eigenhandig zou ge schreven zijn en hun rechtstreeks gezon den, om overgedrukt te worden in Klokke Roeland en tevens aan eenieder te bewijzen dat hunne nederige pogin gen aangewakkerd en aangemoedigd zijn door dien heiligen priester ver grijsd in de studie, het gebed en de volks- werken. Bij den brief, zoogezegd bestemd voor het blad, was zelfs een bijzonder schrij- ven gevoegd, altijd gelijk zij beweer- I den, om de mannen van de Klokke I geluk te wenschen over den strijd tegen Anseeleen verders zeggende Het manifest der Kristene Volkspartij is goed. Verdedigt het met ijver. Stoort u niet aan beleetligingen, noch laster. Onze Goddelijke Zaligmaker is uitge- maakt geweest voor volksbedrieger, bezetene, enz., 't Is een goed teeken dat gij behandeld wordt als Hij, 't Was feest voor Roeland en van uit hunnen bevlagden toren, klepte de geest driftige ju belklok Het Land can Aalst jubelde niet min: de brief van Mgr de Harlez was immers eene onrechtstreeksche tegenspraak of afkeuring der veroordeeling van de christene volksfopperij in 't Arrondisse ment Aalst door Mgr Stillemans uitge sproken In nummer van 24 September 11. schreef Mirrceus Dit programma is als de politieke Grondwet der christene volkspartij. M. de Harlez, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Hoogleeraar te Leuven, door den Bien Public genoemd een heilige Priester, vergrijsd in de studie, in de volks werken en in 't gebed, Mgr. de Harlez heeft met veel aandacht dit programma gelezen en schrijft aan de Redaktie van Klokke Roeland Uw programma is goed verdedigt het met ijver stoort u niet aan belecdigingen noch laster.Onze Goddelijke Zaligmaker is uitgemaakt voor volksbedrieger en bezetene, enz. 't is een goed teeken dal zij behandeld wordt als Hij. De brief van Mgr.de Harlez stond zaterdag in Klokke Roeland wij raden ieder- een aan hem te lezen. I>e Belgische BisscliO|)- pen kunnen van geen nn- dei* gedacht jn dan Mgr de Harlez Niemand, gaat De Stad Ninove voort verdacht dc echtheid van het feit doch velen stonden verwonderd, verbaasd, ontredderd, ontmoedigd. Wij niet dat bewijst ons nummer van verleden Zondag. Ons eenvoudig gedacht was dat Monseigneur de Hari.ez, onwe tend. verloren was geloopen in een wol- venhol. Hem bij de hand nemen, Ilem rond dien kuil leiden, Hein iedereen wolf afzonderlijk leeren kennen en Hem ver lossen uit hunne klauwen, dat was ons eenig doel. En, God zij dank, ten volle gelukt is onze nedrige poging. I)en volgenden brief ontvingen wij Woensdag Leuven, 20 September 1893. Heer Bestuurder, Ik ben hoogstens verwonderd, over heigeen ik lees in het blad dal gij mij wel hebt willen toesturen. Ik vervul eenen plicht met overal de Kath. jeugd aan le moedigen waar zij haar toewijdt aan hel behartigen van het stoffelijk en Kristel ijk welzijn der werklieden,en betrachtniet eenige beooordeeligde kringenmaar wel de massa der werkende klas le winnen. Mijn schrijvenhetwelk gij goed vindt om aan te vallen, verwierf de hoogste goedkeuring der geestelijke overheid,en het verdienstelijk en mach tig dagblad L'Univers van Parijs, heeft het overgenomen,zeggende Het dient aandachtig gelezen te worden de gansche wereld door en bijzonderlijk door zekere Katholieken die weigeren in de maat schappelijke zaak het Evangelie in le voeren. Ik weel dat de jongheid die zich aan deze noodzakelijke werken toe wijdt, meermaals wordt miskend en op onrechtveerdige wijze wordt beoor deeld. Hetgeen ik er in dit geval over zeg de,betrof eene zaak aangaande één enkelen persoon. Het was van gansch verlrouweljken aard en dien de niet ruchtbaar gemaakt te worden in een dagblad, zooals UEd. hel heeft moeien opmerken. Voor wat overigens mijnen brief betreft, ik weel niet wat er mede ge beurd is. De Klokke Roeland ken ik niet en ik had mij hiermede niet in te laten, tenzij met de aanbeveling van een waar Kristelijli grondbegin. Gebruik makende van mijn recht eisch ik de inlassching dezes en bied U, Heer Bestuurder, de verzekering mijner hoogachting Cl. de Harlez. Aan hel Beheer der Stad Ninove,» Ninove. De brief was voor ons een donderslag. Onze oogen schemerden, onze ooren tuit ten, onze handen beelden. 't Was ongelooflijk 't was onmogelijk Voorzichtigheidshalve vroegen wij aan Monseigneur de Harlez,per brief-express, of dat schrift echt was,of het 't werk niet was van eenen kluchtspeler Ziehier het tweede antwoord van Mon seigneur M ijnheer, De brief welken gj ontvangen hebt is echt. Maar dewijl ik geen Vlaming ben en geen Vlaamsch kan schrijven, heb ik mijnen brief door eenen vriend laten vertalen. Misschien zijn de woor den er van een weinig hard. Verklaar maar stellig, als 't u be lieft, dat mijn schrijven niet bestemd was om ruchtbaar gemaakt le wor den. Met hooge achting, C. de IIsii*lez. Herent (bij Leuven), 29 Sep/. 1893. Ilet is dus echt en waar Monseigneur de Harlez kent de Klokke Roeland niet, nescio vos, en wij zeggen het met fierheid, met hoogmoed, door de zorgen van De Stad Ninove alléén is de Klokke Roeland betrapt op heeter daad van schaamtelooze leugens en bedrog. Monseigneur de Harlez ontvange hier over dat uitsteken I blijk van genegen heid met onze eerbiedige hulde, onzen diepen en rechtzinnigen dank. Wij nemen echter de eerbiedige vrijheid Hem te doen opmerken dat wij noch zijn schrijven, noch zijn gedacht over de huidige krisis, hoegenaamd niet, hebben aangevallen. Wij beweerden alleenlijk dat de mannen van do Klokke zijne achting en zijne verkleefdheid onweer- dig zijn dat hunne bedekte en onbedekte pogin gen dienen geschandvlekt te worden door eenieder en geenzins aangewakkerd en aangemoedigd dat, inde veronderstelling dat Mon seigneur de Harlez zich wezenlijk zou aangesteld hebben als aanklever en ver dediger der begrippen, der leerstelsels, der pogingen, der werken van Klokke Roeland, dat zulk voorbeeld een slecht voorbeeld was dat de mannen van Klokke Roeland zeiven door te veel onheelbare en zelfs besmettelijke ziekten en kwalen zijn aan getast, om anderen te kunnen helpen en genezen en dat de pogingen van allen die hen gelijken slechts van aard zijn om nog grootere onheilen over de wereld te doen losbarsten Nu echter, dat onze doorluchtige briefwisselaar komt stellig bevestigen dat hij Klokke Roeland niet kent dat hij aan Klokke Roeland niet ge schreven heeft dat zijn brief integendeel bestemd was voor een enkelm persoon dat de brief van ganech ver- trouwelijken aard is dat die briefniet diende ruchtbaar gemaakt te worden in een dagblad - nu ook komt onze doorluchtige brief wisselaar levens getuigen en bewijzen dat hij de mannen van Klokke Roeland geen geluk gewenscht over hunnen strijd tegen Anseele dat hij het programma der zoogezegde Christene Volkspartij niet hecflgoedge- gekeurd dat de mannen van Klokke Roeland in zijne oogen niet moeten vergeleken worden aan onzen Goddelijken Zaligma ker dat hij hunne bedekte en onbedekte pogingen niet heeft aangewakkerd en aangemoedigd dat hij bijzonderlijk, wien Monseigneur met eenen brief vereerde, een laakbaar en schandig misbruik heeft gemaakt van een vertrouwelijk schrijven dat de brief, in de Klokke verschenen, noch aan het blad gezonden is, noch voor het blad bestemd was datdie I>rïef in de Klokke verval«clit is dat Roeland schaamteloos heeft gelo gen en schaamteloos heeft bedrogen; dat Roeland eene gemeene volksfopper is dat Monseigneur de Harlez Roeland verloochentnescio vos dat Monseigneur de Harlez nooit Roe land zal aanwakkeren en aanmoedi gen, nu Hij Roeland kent en Roeland icaardeerl da.[ Rocla)idzic\\ plichtig heeft gemaakt aan eene schelmerij tot den dag van heden nog ongehoord en onbekend in de eerlijke pers. Ziedaar, lieve lezer, ziedaar de mannen van Klokke Roeland Ziedaar het puike der Christene Volks fopperij voor ons arrondissement Ziedaar die edele -< telgen van ons chris ten Vlaamsche volk Ziedaar de schriftgeleerden en Fariseërs van God zei ven gezonden voor de lierop- beuring eener gansche bevolking Ziedaar de ellendige huichelaars die hier dc les opspellen aan al wat deftig, en eerlijk, en katholiek is die onze pries ters, kloosterlingen en Bisschoppen be zwadderen en bevuilen en dusvolgens ook onzen Godsdienst èn bespotten, én verachten Ziedaar ook tot welke lafhertigen, en oneerlijke en bijna eerlooze middelen die hongerige kas teel bassers zich vernederen om hun waggelend kraain recht te houden en hunne vervalsclite waren aan den man te brengen. Ja, zie ze daar in hunne walgelyke en terugstootende naaktheid gelijk ze een vergramde God ons gezonden heeft, al die schaamtelooze Volksfoppers van Aalst tot Denderleeuw, van Denderleeuw tot Den- derhautem.van Denderhautem tot Ninove, van Ninove tot Aspelaere, van Aspclacre, tot Geerardsberpen Zóó kan Judas hunne nainen schrijven in het slijk der straat, waar persoonlijke hebzucht en politieke wraakzucht ze ge vonden hebben en waaruit een onmeet bare hoogmoed ze een oogenblik getrok ken heeft. D. AN'NEESSENS. Itondgenootgeliap. De doctrinairs ofte oude liberale pruiken, de demokraten en socialisten vergaderden vrijdag 11. te Antwerpen, in het Café Mille Colonnes om een verbond te sluiten en een gemeenzaam programma op te maken dat, in alle geval anti-catho- liek moe' wezen. Binnen veertien dagen zal er eene tweede vergadering gehouden worden om dit programma goed te keuren en te be spreken. De godsdiensthatende en godverloo- ehende broeders hebben zich dan eindelijk den Judas-kus gegeven. Dit bondgenootschap verwekt groote opschudding onder de behoudsgezinde liberalen. Onze ee-.wenoude vijanden, zijn dus vereenigd om den R. K. Godsdienst te bevechten. Geen doctrinairs, demokraten en socialisten meer, maar allen geuzen. De Volksfoppers en hun orgaan Klokke Roeland slagen dus den bal leelijk mis wanneer zij beweren dat de politieke strijd op godsdienstig gebied is uitgestreden en de kiesworstelingen voortaan op zuiver huishoudkundig of economisch gebied zullen gebeuren. De vlag van onze tegenstrevers zal dus hall'blauw en half rood zijn. Ons land gaat in twee kampen verdeeld worden van den eenen kant de gods diensthatende en wraakzuchtige doctri nairs vereenigd met de oproerige en god- vei loochendedemokraten en socialistenien, van den anderen kant.de machtige katho lieke partij met haar talrijke leger van katholieke burgers en werklieden, strij dende voor 't behoud en de terugeisching onzer godsdienstige vrijheden en voor de verbetering des lots van den werkersstand. Dees geusche bondgenootschap bewijst ons dat de vertegenwoordiging der min derheden, vooral in de groote centrums, weinig baten zou wanneer er in den Stede- lijken Raad, zal te beslissen vallen over zaken die onze R. K. Godsdienst raken. Onze verbondene vijanden zullen er altijd in meerderheid wezen en wanneer de catholieke minderheid hare stem al te hoog zou verheffen, zal de meerderheid dadelijk de beraadslaging sluiten met de stemming te eischen. De catholieke leden zullen goed te protesteren hebben, hunne vijanden zullen er zich niet om bekom meren en hunne vervolgingen, kwellingen en plagerijen voltrekken! VVefjj met liet Vaderland! Dat is de kreet der anti-militaristen. Het Maison du Peuple le Brussel heeft niet gedacht zich te comprometteeren met hun gastvrijheid le geven voor hun gewoon congres. Men heefi et' zeer zware beschul digingen uitgekraamd tegen dc kapita listen. Maar de palm komt zeker toe aan eenen mijnheer, die gevraagd heeft dat men de deserteurs zou ondersteunen Al de ove rige besluiten zijn in denzelfden zin. I'o'tro;* ontmaskerd. De socialisten, schrijft LePatnote zingen op alle tonen, dat men het achturenwerk moet eischen om werk te verschaffen aan de werkeloozen. Nu, ziehier wat ter onderlinge school der socialistische redenaars,in 't Volks huis, te Brussel, komt onderwezen te worden. Wij halen het verslag aan over de les gegeven over het achturenwerk door een der opperhoofden van La Populace Wie durft er beweren dat het aebt- uren werk bezigheid zou verschaffen aan het altijd stijgende getal werkeloo- zen Zullen de werkers-syndikaten altijd machtig genoeg wezen om tegen de werkstaking te strijden Zullen de werkstakers, integendeel, niet eindigen inet de vereenigingen, de machtigste Trades-Unions te vernietigen

De Denderbode | 1893 | | pagina 1