Jsjjewtde swffser -ff Een drama. LANDBOUW. Kaatsspel-Esplanadeplein Politieverordening Allerhande nieuws. Vooruit schrijn Al wie leeft en beweegt is dier, de tnensch is beest. Dc mensck aan een dier gelijk, heeft dus geen ziel en bijgevolg is er geen an der leven hierna; na de dood is alles dood en er is dus geen bestraffer van het kwade, geen beloonervan het goede,in een woord, Vooruit, verloochent de Godheid. Verder lezen wij nog in Vooruit Het clericalism is ook onze grootste vijand. Gambetta, de gekende Fransche gods diensthater, riep vroeger uit Le clericalismevoilii Cennemie. De catholieken, ziedaar onze vijanden. Die helsche oorlogskreet wordt nu heden herhaald door de mannen, die een bondgenootschap komen te sluiten om met samengespannen krachtenden christe nen invloed te bevechten en ons, onze godsdienstige vrijheden te ontrukken. Herinnert u dat alles, catholieke medeburgers groot en klein en gij vooral buitenlieden, wanneer de liberale socia listische drukpers en redenaars u huiche lend, op eenen lijn geslepen toon zullen komen zeggenWij zijn tegen den Gods dienst niet. Roept hen dan toe Weg schijnheilige verleiders, foppers of bedriegers 't Land van A alst is repukliekein, waarom niet t De republiek is het stelsel der toe- komst. En gij. Monseigneur, gij keurt die tale goed En gij ook vindt dat al de koningen ten minste moeten naar den Congo ge- zonden worden de Paus-Koning zoo- wel als Leopold en gij ook betracht niets beters dan ons dierbaar Vaderland te werpen in de rampzalige handen der republiek Wilt gij nu weten geachte lezers, wat Het Land van Aalst antwoordt «Foei, foei! dat modderblad De Stad Ninove Is er een mensch die op zulke wijze wil verdedigd wor n den Y Durft hij zich noemen Hier waarlijk komen te pas de versjes van vader Cats Wie vocht er ooit, enzoo- voorts.... Foei, foei, die lage, botte, wilde persoonlijke aanvallen Dat eerlijk en deftig Land van Aalst scheldt dan nooit, beleedigtdan nooit Maar toch De Stad Ninove wordt voor een modderblad uitgescholden.... waar om Omdat zij aan de Volksfoppers eens de scheinheilige maskers heeft afge rukt waarachter zij hunne politieke heb zuchtige en wraakgierige tronien ver bergen Dendergalra voegt zijne heesche stem bij deze van andere liberale schijvelaars om minister Van den Peereboom te be schuldigen de oorzaak eener zelfmoord te zijn geweest. Die zelfmoordenaar is een afdeelings- overste van 't beheer der telegrafen die, na een proces van echtscheiding, ter wel ker gelegenheid er geene al te propere zaken aan 't daglicht werden gebracht, door den heer minister met vermindering van ambt werd gestraft. De ongelukkige was korts daarna her trouwd en heelt.om zich het leven te ont nemen, den tijd afgewacht, dat zijne vrouw een pensioen kon genieten. De heer minister werd reeds, voor dat de zelfmoord is gepleegd geweest, over de zaak ondervraagd door M. Lemonnier, radikale afgeveerdigdo van Brussel. Wij zullen slechts de antwoord mede- deelen welke de heer minister aan den radikalen afgeveerdigde gaf en dit zal voldoende wezen om de logenachtigheid en de valschheid der bewering van 'Den- dergabn en andere liberale organen te doen uitschijnen Er is een feit, zegde de heer minister, waarvoor de liberale drukpers mij op de meest beleedigcnde wijze heeft aangeval len. Dezen keer was er geen spraak meer van eene daad van het bijzonder leven, maar van een gekend hoogst laakbaar feit en dat op het bestuur eene wezenlijke oneer zou geworpen hebben. Ik had, aan het hoofd van een onzer groote diensten, eenen ambtenaar gelast met den dienst van het personeel die, als zoodanig, zijn advies to geven had onder opzicht der bevordering en die, bijgevolg, gehouden was tot een onberispelijk ge drag. Welnu, hij begreep deze verplichtingen in 't geheel niet en had zieh schuldig ge maakt aan feiten, waarover het onmoge lijk was de oogen te luiken. Want, mijn- lieeren, het geldt hier niet min of meer geheime daden van het bijzonder leven neen, het betrof feiten voor het gerecht gébracht, onthuld in een openbaar gehoor der rechtbank van eersten aanleg van Brussel en aangestipt in een vonnis, waar bij de echtscheiding tegen gemelden amb tenaar werd uitgesproken. Het is niet in het zwart kabinet van den minister, 't is in openbare rechtszit ting dat liet gedrag van dien ambtenaar is beoordeeld geworden, in een vonnis waarvan de beweegredenen en het besluit de grootste inbreuk maakten op de eer van dien ambtenaar.Ik heb hem geroepen, heb hem het vonnis voorgelezen en hem deze twee vragen gesteld Is dit vonnis echt Ja, mijnheer de minister. Is het onwederroepelijk Ja, mijnheer de minister. Welnu, gij zijt niet meer weerdig aan 't hoofd van den dienst van het personeel te staan. Heb ik slecht gedaan t Na die uitleggingen gehoord te hebben, verklaarde M. Lemonnier, zich te zullen onthouden de zaak te beoordeelen. daar de feiten hem niet genoegzaam bekend waren. De deflige en eerlijke lieden tot welke partij ze ook belmoren, keuren de handel wijze des heeren Van den Peereboom goed en zeggen dat het onrechtveerdig is hem verantwoordelijk te stellen over de wan hopige daad die dood heeft veroorzaakt van eenen terecht gestraften ambtenaar. De St-AmbrosiusgildeXoi bevordering van bieënteelt houdt morgen zondag 8 October eene algemeene vergadering ter estaminet »In den Posthoorn, - Genlsche- steenweg. Dagorde Toestand der Gilde. Strooien korven op beweegbare ramen overbrengen. Praktische bewerkingen ten huize van den heer Voorzitter. Voorzorgen voor 't winter seizoen. Vooruit van donderdag noodigt de Klokke Koelanders en andere Volks foppers uit zich onder de socialistische vaan te scharen. Deden de Klokke Roelanders O" dit ze zouden op hunne echte plaats zijn. Immers, sedert lang, spreken de Volks- foppende Roelanders de zelfde taal als Vooruit en ten bewijze willen wij, on der wellicht honderd voorbeelden,liet vol gende als bewijs, meèdeelen Op 15 Januari 1893, schreef Roeland Terwijl de werkman zoo tusschen hoop en vrees leeft of hij er in gelukken - zal het aangebodene werk te verkrijgen, zit des avonds bij een warm vuurtje, - de diklijvige patroon druk aan 't cijferen, Aan den nood der werklieden denkt hij niet, met winst en geld alleen in zijnen geest bezig. Hebzucht is de lage drift die zijn hert bezielt. Voor medelij- den, voor de ontbeeringen van anderen is het vast gesloten Wij vragen het heeft Vooruil ooit eene andere taal gevoerd Waarlijk do Volksfoppende Roelanders zouden eerlijker handelen, zich het mas ker van schijnheiligheid af te rukken en aan de uitnoodiging van Vooruit te be antwoorden. Wat denkt u, Land tegen Aalst, van die taal uwer bondgenooten der Christene Volksfopperij Gij, Land, die Klokke Roeland regel matig leest, keurt gij die socialistische verklaringen goed Antwoord eens maar niet te zeeveren zulle Uit St-Nikolaas Niettegenstaande de overtollige droogte en hevige hitte van dezen zomer, beeft de vakvereeniging der hoveniers uit het Werkmanshuis eenen goeden uitslag bekomen met de erwten- planterij.De totale verzending van erwten beliep ruim 36,626 kilos en den middel- matigen prijs was 20 1/4 centiemen den kilo. De erwtenteelt by ernstige hoveniers zal dit jaar nog meer uitbreiding nemen daar de proeven met 12 soorten struikerwtjes gedaan op het proefveld der vakvereeni ging bewezen hebben dat sommige struik erwtjes ruim zoo voordeelig zijn als rank- erwt'jes en er dus geen rijshout meer zal moeten gebruikt worden. Zelfde hoveniersbond heeft dit jaar 21,240 kilos boontjes verzonden aan den middenpriisvan 16 centiemenden kilo. Ook heeft het bestuur beslist dit jaar proeven te leggen van groenten, bijzonder om naar Engeland verzonden te worden, enz. Belangrijke huizen hebben voorstel len gedaan voor het aangaan van leve- rings-conlracten, waaronder 100,000 kilos erwten, 5000 kilos tuinboonen,5000 kilos aspergiën, 3000 kilos snijhoonen en 2000 kilos groene boonen. eigenaar of huisbewoner ingelijks gehou- den zijn, op te vagen, zelfs wasschen en i reinigen, den grond dien zij op de straat ol andere publieke plaats zullen gebruikt hebben. Art. 6. Ingeval van noodzakelijkheid kan de Burgemeester van ambtswege de ruiming bevelen bij hoogdringendheid is de Politic-commissaris gemachtigd de ruiming bij dage te laten geschieden mits onmiddelijk verslag over de redenen der toelating aan den Burgemeester te doen geworden. Art. 7. De Burgemeester is gemach tigd om de ruiming toe te laten gedurende den dag bij middel van een verbeterd en reukeloos stelsel, welk als dusdanig door de stedelijke overheid zal erkend en goed gekeurd zijn. De politie der stad zal de maatregelen voorschrijven om de openbare veiligheid en den vrijen doorgang le verzekeren. Priesterlijke Benoemingen Zijn onderpastoor benoemd te Sinte- Maria-Audenhove, de E. H. De Smet, onderpastoor te Basele te Basele, de E. II. C. Van Laere, onderpastoor te Dickelvenne te Diekelvenne, de E. H. A. Potjau teOordegem, de E. H. Ph. Jans- sens, onderpastoor te Meulestede te Meulestede, de E. II. P. Stuer, onderpas toor te Oordegem te Maeter, de E. H. A. De Mover, S. T. B te Zomergem, de E. H. F. Van Hoorebeke, gewezen profes sor in S. Jozefsgesticht te S. Nicolaas. 't Orgaan van Chipka deelt twee brieven meè... te dwaas en te dom om er ons een oogenblik mee onledig te houden. Maar zeg eens, zijn het soms ook geene valsche brieven lijk dezen van Mgr. de Harlez De Stad Ninove deelde den 2-1 Septem ber '1 een openen brief meè aan Mgr dc Harlez, in den welken de christene Volksfoppers op meesterlijke wijze wor den afgeschilderd, en tot gevolg had dat ze op beeterdaad van logentaal en bedrog Konden betrapt worden, gelijk onze ge achte lezers het hebben kunnen bestatjgen Altijd 't volk tegen de overheden ophitsen met ontwerpen voor te stellen en zaken voor te staan die onmogelijk kunnen verwezenlijkt worden, ziedaar wat Het Land tegen Aalst sedert jaren doet. Volgens 't Land, zou 't gouvernement honderd duizend frank moeten gunnen aan dezen die het fabriek Vandersmissen zal aankoopen met besprek van werk te geven aan zooveel volk... Wie een oogenblik ernstig over dit voor stel nadenkt, is weldra overtuigd dat liet weèr eene van die dwaasheden is die alleen konnen ontstaan in 't brein van een vermaard man wiens levensbeschrijving in de geschiedenis moet aangeboekt staan. En inderdaad, daar de Belgen gelijk zijn voor de wet, zou de regeering al de fabrikanten en nijveraars moeten onder steunen die in slechte zaken zijn ge raakt. Een fabrikant verkeert in slechte zaken, de failliet staat voor de deur, en hij zou tot het gouvernement zeggen mijn toe stand wordt nijpend, geef mij 10, 20, 30of meer duizend franks zooniet wordt ik in failliet geslagen en vallen er 30, 40, 50, 60 zelfs 100 arbeiders zonder werk.... Moest het gouvernement toestemmen, hoevele zouden er niet te voorschijn komen en ook hoevele karotten zouden er niet getrokken worden Waar zou het gouvernement de mid delen gaan zoeken, want de schatten van Crésus zouden ontoereikend wezen Nieuwe belastingen heffen, hoor ik 't Land antwoorden... Maar gij, Land, vraagt gedurig afslag der belastingen... Hoe kan dat nu samen gaan En zulke dwaze voorstellen treft men wekelijks in 't Land aan. Onder voorwendsel van de belangen der werklieden voorstaan, stelt men onmogelijk te verwezenlijken zaken voor waardoor talrijke werklieden tegen de Senaat Volkskamer.— Gister vrijdag vergaderde dc ministerraad voorzitterschap van M. Beernaert. Er werd besloten dat de beide Kamers zullen vergaderen op dijnsdag 17 dezer maand. Onmiddelijk zal er worden overgegaan tot de beraadslaging over de titels 1 en 3 der nieuwe kieswet handelende over het kie zersschap en het opmaken der lijsten. CXUIi DER XXX Zondag 8 October 1893. 4* ronde. Om 10 1/4 ure. Voor den 211"" Prijs. Nieuwerkerken (Beygaert,) tegen Herder- sem, (Muvlaeri.) Om 2 1/4 ure. Decisie voor den 3,k,n Prijs. Hofstade (René Parent,) tegen de verlie zonde partij van 's morgens. Art. 8. De overtredingen van de voorgaande schikkingen worden gestraft met eene geldboete van 1 tot 5 fr. en bij hervalling binnen de twaalf maanden met eene geldboete van 5 tot 10 franken, of in beide gevallen met eene behulpelijke gevangzitling van 1 tot 3 dagen. Daaren boven zal de politie onmiddelijk het ruimen doen staken. De straffen zijn niet alleen toepasselijk aan de ruimers of de personen welke de meststoffen of vuilnissen bewerken of vervoeren, maar ook aan de eigenaars of huurders die zullen laten ruimen, de ouders,meesters of lastgevers die de mest stoffen hebben laten ruimen of vervoeren. Art. 9. Het tegenwoordig reglement is slechts toepasselijk op het grondgebied der stad gelegen tusschen de volgende straten en wegen, deze er in begrepen, te weten Brabantstraat,Erembodegemschestraal, Scherreslraat, Postweg, Geeraardsberg- schestraat het deel begrepen tusschen de Keizerlijke plaats en den Dreef van het Kerkhof, St-Jobstraat het deel begrepen tusschen de Geeraard^bergschestraat en het Kalfstraatje, Keizerlijke plaats,Eeten- hove, Gentschestraat het deel begrepen tusschen de Nieuwstraat en de Steenen- brug der Meuleschettebeek, Schoolstraat, Sl-Jozefstraat, Dirk Martensstraat. Lcde- slraat, Denderinondsche steenweg het deel begrepen tusschen de Esplanade en het straatje verbindende den steenweg met den ijzeren weg nevens het huis Van Geem, Denderstraat het deel begrepen tusschen den Dendermondschen steenweg en de harreel van den ijzeren weg, Gheeraardtsstraat, Nieuwbrugstr. Schut terstraat, Zegepraalstraat, Borluutstraat, Violotstraat, Gasthuisstraat, Ouden Den dermondschen steenweg het deel begrepen tusschen do I-Iovenierstraat en de Violet- straal, Hovenierstraat, Moorselschebaan het deel begrepen tusschen de Hovenier straat en de Doelhofslraat, Doelhofstraal, Hoogevesting, St-Annastraat, Damlaan en Gheeraardtslaan. Art. 10. Nogtans is het toegelaten van beir te ruimen en te vervoeren, in de volgende straten en wegen, maar voor zooveel de beir moet dienen voor eigen gebruik der bewoners van de huizen waar er geruimd wordt Erembodegemstraal, Seherrcstraat, Postweg, Geeraardsberg- schestraat het deel begrepen tusschen de St-Jobstraat en den Kerkhofdreef. St-Job straat het deel begrepen tusschen de Geeraardsbergschestraat en het Kalf straatje, Ledestraat, Ouden Dendermond schen steenweg het deel begrepen tus schen de Hovenierstraat en de Violet- straat. "iT,n,.noi.en brief leest men onder an- overheden worden aangehitst.... Maar deren wat is't?.. De half gekke trompetter van op het ruimen en vervoeren van beir en op het ruimen der stadsriolen. In 't belang der openbare gezondheid werd op 30 september 11. een nieuw reglement afgekondigd. Wij achten het noodzakelijk bedoeld reglement meè t9 deelen opdat eenieder er zich zou kunnen naar schikken Art. 1. Het is verboden beir te rui men of te vervoeren, beirkarren of beir- kuipen op den openbaren weg te laten staan, vóór 10 ure 's avonds en na 4 ure 's morgends,gedurende de maanden April, Mei, Juni, Juli, Augusti en September, en vóór 9 ure 's avonds en na 5 ure 's morgends, gedurende de maanden October, November, December, Januari, Februari en Maart. De duikers en ontvangers der stads riolen moeten insgelijks binnen dezelfde uren geruimd worden. Beir met andere stoffen gemengd wordt aanzien als beir. Art. 2. De doorvoer van ale en pis van beestialen, of van bedorven, gislaeh- tig of stinkend nat of meststoffen zal slechts mogen geschieden in dichte, wel geslotene en afgewassene wagens,karren, tonnen, vaten of kuipen. De lading dezer stoffen mag niet zonder noodzake lijkheid op den openbaren weg geschieden. Art. 3. Het is verboden vuilnis of meststoffen te leggen op de straten of openbare plaatsen, zonder eene schrifte lijke toelating van den Burgemeester of den Politie-commissaris. Art. 4. Alvorens hunne werkzaam heden te beginnen, zijn de ruimers gehou den aangifte er van te doen ten politie- bureele waar hun een schriftelijk bewijs der aangifte zal afgeleverd worden. Art. 5. Zoodra de lading voltrokken ruimers, de Botermarkt. - Heden zaterdag werden 810 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6481 kilogr. Aalst. Gevonden. Heden zaterdag, 7 oct. werd in de Molenstraat, een geldbeugel gevonden, nedergelegd ten Bureele van policie alwaar de verliezer hem kan terug bekomen. Schouwburg van Aalst. Naar wij vernemen zal de tooneelmaat- schappij De Catharinisten, op Zon dag 12 November aanstaande, hier op Stadsschouwburg I>e Phiestku, groot beroemd drama in 6 bedrijven, door Cii. Ruet, opvoeren. Daar het stuk in andere steden eenen overgrooten bijval verwierf en meermaals op algemeene aanvraag van het publiek wer.lt opgevoerd,hebben wij de zekerheid dat het hier aan geen volk zal ontbreken. Aalst. Luisterrijk Avondfeest. Op Maandag 23 October aantstaande zullen de heeren Meesters der Zondag school van St. Martinus, ten lokale van den Kring De Vriendschap een Luisterrijk Avondfeest geven. PROGRAMMA 1° Opening door orkest. 2" Dc Kruisvaarders, tooneclspel met zang in één bedrijf. 3" Airs Valaques, fantasie voor fluit. 4° Een beer op reis, blydspel in drie bedrijven. Prijzen der plaatsen1" Plaats fr. 1-00 2° Plaats fr. 0-50 3° Plaats fr. 0-25. Opening der zaal ten 5 i/2 ure. Gor dijn ten 6 ure stipt. Lezers Indien gij in het hoofd, aan de maag of in de darmen lijdt, of wel, neemt gedurende cenige dagen de Wall- thery-pillen welke souvereine reinediën zijn om de maag te kuischen en het bloed te zuiveren en ge zult weldra eetlust, krachten en gezondheid terug bekomen. BITTER ORIENTAL is de beste. De minister van oorlog Jieeft een lang bezoek afgelegd in het wapenfabriek van Herstal, (Luik) om het maken en het nemen der proeven bij te wonen van de nieuwe geweeren, waarvan er thans reeds 65 000 aan het legerzijn afgeleverd. Men fabrikeert er dagelijks 280 alsook 25,000 kardoezen, Aanslag op minister de Burlel. Men leest in de Indépendance M. de Burletis maandag avond het slachtoffer van eenen ernstigen aanslag geweest. Rond 5 1/2 ure stapte hij, ver gezeld van zijne familie, den weg van de statie door, in de richting der St. Paulus- plaats, toen hij aan den hoek eener straat in de halve duisternis een persoon ont waarde, die op hem een strijdpistool richtte, terwijl hij met luider stemme uit riep Zie wat schoon wapen Hij zou verder gegaan zijn, doch M. de Burlet is buitengewoon slerk hij greep den aanrander bij de keel, diende hem met zijnen wandelstok eenige slagen toe en wierp hem half dood langs den weg. Toen verwijderde de minister zich, den stok zwaaiend, die nog warm waS van de toegebrachte slagen Toen hij na eenige oogenblihken met policie-agenten terugkwam om den kerel te doen aanhouden, was de aanrander gevlucht. In het ministerie van binnenlandsche zaken weet men niets van eenen aanslag. De historie heeft al den schijn van eene flauwe klucht te zijn. De Courrier be vestigt dit zelfs. Een kind van drie jaren oud zat, in de afwezigheid zijner moeder vóór de stoof in een huis der Samaritanenstraat, te Brussel. Een brandende kool stak de kleeren van het kind in brand en toen de moeder, die een oogenblik afwezig was geweest, bidnenkwam,vond zij haar kind half verbrand. Men heeft het arme schaap stervend naar het gasthuis moeten dragen. Aanhouding can Cordonnier. De beruchte misdadiger, die de policie van Brussel reeds zooveel spel leverde en wiens aanhouding reeds menigmaal werd gemeld, zit eindelijk voor goed in de doos. Men had vernomen dat hij 's avonds zijnen tijd doorbracht in een herbergske, gehouden door zijne zuster. Eene expeditie werd ingericht en onver wachts vielen de agenten binnen, terwijl Cordonnier met luider stem en met groote gebaren zat le redetwisten. De policie ziende, sprong hij op en vluchtte naar de binnenplaats, terwijl zijne makkers poogden de policie den voet dwars te zetten. Twee hunner, een broer van Cordon nier en zekere Dedecker, die beiden voor diefstal worden opgezocht werden het eerst aangehouden. Intusschen had de vervolgde zich in het gemak opgesloten, waar hij dreigde alwie hem naderde, om verre te schieten doch de agenten rukten de deur open, maakten zich meester van Cordonnier die zich met razernij verdedigde,bonden hem en brach ten hem builen. Op straat hadden de agenten zich nog te verdedigen tegen den kwaden wil van het volk, dat volgens loffelijke gewoonte de policie ongelijk gaf en den aangehou dene wilde bevrijden. Kasteel, chalet en knecht. Zekere M. Winand, die op een kasteel nabij Bordeaux woont, had een chület te Laeken en een knecht, die vroeger poli- cieagent was. M. Winand, over eenige weken zijn chalet verlatende, gelastte den knecht, tegen 't volgende jaar een ander onder komen op te zoeken. En eens de meester vertrokken, haastte de knecht zich de meubelen, gordijnen en al wat het chalet bevatte te versjachelen, en het geld te Parijs te gaan opsmeeren. Daarna trok hij naar Bordeaux, waar hij zijnen meester wijs maakte dat het nieuwe chalet voor het naaste jaar gevon den en gehuurd was, dat hij zes maanden huur op voorhand betaald en de meubelen overgebracht had. De meester betaalde hem het voorge schoten geld en gaf hem daarenboven als bewijs van zijne tevredenheid eene goede som als geschenk. Hij bleef voorloopig in het kasteel tot nu over een dag of veertien, toen M. Winand, die voor acht dagen op reis ging, zijn kasteel onder de bewaking van den trouwen knecht liet. Doch nauwelijks was de kasteelheer weg of de knecht zocht eenige deugnieten op, met welke hij het gansche kasteel leeg stool. Meubels, kleer-en beddengoed, schilderijen en gordijnen, alles was ver dwenen, toen de meester thuis kwam. Hij stond als van den bliksem geslagen en door een voorgevoel gedreven snelde hij naar Laeken, waar hij nog zomer verblijf, noch meubelen meer vond. Eene klacht is bij het gerecht inge diend. Dijnsdag avond, is eene belangrijke diefstal ontdekt ten nadeele van den ge- naamden Eug. Bauwens,gewezen fabriek werker, wonende Nijverheidslaan, 4, te te Gent, die over eenigen tijd een lot van 25,000 fr. won. Deze man weduwenaar, woont bij zijne getrouwde dochter en schoonzoon. Rond 6 ure 's avonds ging de dochter indien gij aangedaan zijt van eene ver- - - storing des bloeds, zooals huiduitslag, I eene boodschap doen naar de Brugsche- zweren, klieren, wonden aan de beenen, j poortstraat. Een weinig later bemerkte een speelkameraadje van haar zoontje, dat de deur open stond. Denkende dal vader Bouwens teruggekeerd was, trok hij de deur weer toe. Toen de dochter Bauwens rond 6 3/4 u. thuis kwam,bevond zij dat er tijdens hare afwezigheid dieven in huis geweest waren al de meubelen waren doorzocht cn stonden nog open. De volgende weer den zijn verdwenen 96 obligatiën der stad Verviers 13 id. Gent 1868 17 id. Gent 1883 8 id. Ant werpen 1887 en 4 of 6 id. Brussel 1886. Daarenboven een gouden uurwerk met ketting, ter weerde van 300 fr. en eene som geld van 64 fr. Het lijstje waar een gedeelte der nummers op stond, was eveneens gestolen. De diefstal moet met ongelooflijke snel heid bij middel van valsche sleutels ge pleegd zijn er was bijna geen spoor van inbraak te zien. Het kind der dochter had over eenige dagen al spelend den huissleutel verloren, of misschien was hij wel door den dief van het kind ontnomen. Een vrijer die zijn toekomende schoonvader slaat om dood. Maan dag avond ten 11 ure, was Hendrik Maes, oud 48 jaar, metserdiender, wonende in 't Bossepoortje, te Kortrijk, reeds te bed met zijne vrouw,alswanneer hunne doch ter Lucia, een meisje van 17 jaar thuis kwam. Had zij ook ter rust geweest, 't zou wat treffelijker geweest zijn, en 't volgende schrikkelijk looneel en had niet gebeurd. Nu, zij was vergezeld van haren vrijer, zekeren Hector Toye, een kerel van 25 jaar, wonende Keer der Vlamingstraat. Daar hij niet binnengelaten wierd door vader Maes, stampte hij de deur in en viel Maes te lijf. Hij sleurde hem buiten en sloeg de man daar zoodanig met den vaaghorstel dal hij bewusteloos ten gron de bleef liggen. De gebuur Jan Coornaert was op het kelsck gerucht ter hulp geko- msn en verloste Maes uit de handen van zijnen beul. De dochter van haren kant sloeg op hare moeder omdat deze haren man wilde verdedigen. M. Dussolier, onder-commissaris,begon dijnsdag morgend het eerste onderzoek. Hij vond Maes zonder hemd op zijn bed geheel in blauwe plekken. Gezien den toestand van het slachtoffer dat hem niet kon roeren van pijn, deed de policie-amb- tenaar een wetsdoctor roepen, 't Was doctoor Peel die ter plaats kwam en be- statigde dat Macs eene ribbe afgeslagen was de achtbare geneesmeester bevool zijne onmiddelijke overbrenging naar 't hospitaal. Maes zal minstene vier weken moeten werkeloos blijven. Toye is een nietdeugd, die reeds een schoon getal veroordeelingen ondergaan heeft voor slaan en vechten. In het poli- ciebureel geroepen wierd hij in verzekerde bewaring gehouden en is woensdag reeds voor den onderzoeksrechter, M. Dujardin, moeten verschijnen. Hij is vervolgens gevankelijk opgesloten geweest. Is het geen wreed dingen Meisjes van 17 jaar. die ten 11 ure t'huis komen. En zeggen dat er voor dat schoone koppel eene vervolging nog hangende is wegens openbare schennis der zeden 's nachts gepleegd. Als een wonder in den plantengroei meldt men ons dat er bij eenen landbou wer te Moen, 13 suikerijen zijn uitgedaan geweest, metende ieder 80 centimeters en samen wegende 35 1/2 kilos. Zeldzaam. De weduwe Madou, landbouwster op den Kapelhoekje Zulte, heeft eene zeug die in vier worpen 70 viggens gaf en grootbracht. Zij waren opvolgenlijk van 13, 19, 24 en 14 viggens. Daar in den laatsten tijd de viggens bijzonder duur zijn geweest hebben die 70 viggens 2,203 fr. zegge twee-en-twintig honderd en drie franks opgebracht, dat kan nog al schikken. Huiselijk drama te Turnhout. Dijnsdag middag werd de bevolking der Otterstraat, te Turnhout, in opschudding gebracht door eene moordpoging. Zekere II... behoorende tot eene achtbare familie, leefde sedert eenigen tijd in slechte ver standhouding met zijne vrouw. Zij waren zelfs reeds gescheiden geweest, doch nu woonden zij weer samen in de Otterstraat en alles scheen om het beste te gaan. De vrouw deed dinsdag, geholpen door de meid, de wasch in de afspanning De Spiegel. Op den middag, omtrent 12 ure, kwam haar man, denkelijk om haar te zoeken. Op korten afstand loste hij eensklaps op haar, terwijl zij aan de waschkuip stond, een revolverschot. Gelukkig werd zij niet getroffen. Hevig verschrikt vluchtte zij naar de groote bovenzaal. H...lost te toen nog twee schoten.In de zaal viel de vrouw uitgeput van angst en schrik, ten gronde. Daar hei te Turnhout juist veemarkt was, bevond er zich veel volk in de af spanning. Men kan licht begrijpen welke ontroering er heerschte toen een persoon in de herbergzaal kwam zeggen - Gust is bezig zijne vrouw dood te schieten Men snelde dadelijk naar de plaats waar het tooneel plaats had. Vrouw H... bevond zich nog op de zaal. Zij zegde ge kwetst te zijn aan de borst. Het slachtoffer werd in huis op een bed gebracht, waar men haar de besto zorgen toediende. Naar 't schijnt heeft de geneesheer later bevonden dat zij inderdaad door een der twee laatst geloste scholen moet getroffen zijn; want aan de rechterdij had zij eene wonde, veroorzaakt door eenen kogel, welke bij nader onderzoek nog in de wonde bleek te zitten. Op dit oogenblik is hij er nog niet uitgehaald.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2