Correspondentie. j Kaatsspel-Esplanadeplein Allerhande nieuws. praal op de Arabieren hadden behaald. Kapitein Piedbceuf heeft een drietal brieven geschreven aan zijnen broeder hij was welgemoed, vond het land zeer schoon en maakte veel plannen voor de toekomst. Pas in de Falls aangekomen, betreurde hij dai hij daar aan de gevechten niet had kunnen deelnemen toen de kommandant Ponthier optrok om het overschot der Arabieren uiteen te drijven, werd hem echter het beYel over de Falls opge dragen. Piedbceuf was mistroostig over de onwerkzaamheid, maar gelukkig over het vertrouwen dat de kommandant in hem stelde. In zijn laatsten brief zegde hij Ik heb de koorts als een peerd ik ein dig dezen brief niet. De pen valt mij uit do handen. Ik omhels u. Reeds bij zijne aankomst aan de Falls was Piedbceuf ziek en eene aandoening, die in Afrika altijd doodelijk is, de buik loop, sleepte hem ten grave. Men zal den lijder zeker naar den Beneden Congo hebben willen vervoeren, en dit legt zijn afsterven uit in het kamp van Basoko. Meester Guillemm heelt ons op nieuw,bij. deurwaar der. eene correspondentie gezonden waarvan akte kost Ir. 10.72. Alhoewel wij dien heer met zijne corrcspondenticn langs rechterlijken weg naar de maan zouden kunnen zenden, willen wij liever onze gecerde lezers eens laten oordeelen of men met zoo een advokaatje en zes eens niet overal eene pint hier zou krijgen. Oecrardsbergen, den 9 Oktober 1893. Mijnheer de Opsto.ler van l)e Denderbode, Gij zult het waarschijnlijk niet slecht vinden dat ik ii dit an i woord rechtstreeks hij middel van den Deur naarder doe toekomen, ik weel inderdaad dat het een middel is dat men gewoonlijk niet gebruikt niet de eerlijke drukpers want ver van de aanbevolen brieven die haar bvstemd zijn weer te sturen, nut de melding geweigerd, imi als gij doet. ontzegt zij dat recht niet aan dezen dien zij aanvaltvermi's uw blad ouder dat opzicht uitzondering inaakt aan den regel ben ik ver plicht mijnen toevlucht te nemen tot dien uitersten middel, tl) Ik ben ten volle op een punt met u in overeenstem ming zc.-tieu frank, 't is kostelijk voor het vermaak te hebben in briefwisseling le zijn met een dagblad van zoo weinig belang als liet uwe en dat zoo weinig ruchtbaarheid heeft. Inderdaad volgens u«e eigene bekentenis zijl gij het officiéél orgaan niet meer van dc Bchoudcne Asso- sialie in het arrondissement Aalst, nr van 10 Septem ber De Denderbode is geen officieel blad. lk wensch deze er geluk mede en ik ben niet verwonderd dat gij u overboord werpt. (2) Ik bestatig 1« dat gij tot hiertoe geen enkel punt van het programma der Krislcne Volkspartij gehekeld hebt; gij zoudt nochtans weldoen met aan uwe lezers te laten weten indien gij het goedkeurd of niet, (3) 2" Dat gij een uitverkozen verzamelbock hebt van schoonc uitdrukkingen, zon als: mislukt kandidaatje, Janus, volksfopper, comcdiant, snul, heerschapjc, schoon ornement, rare vogel, enz., enz. Dat alles zjjn geenc bewijsredenen cn ik twijfel wel of gij aldus iemand zoudt kunnen ovcriuigcn. Ik hoop dat dc reeks nog niet uitgeput is en dat ik nog het ver maak zal hebben den hoop te zien aangroeien. 3- Dat gij het volgende in uw nummer van 20 Augusli gedtiikl hebtSedert 1879 heeft de katho lieke burgerij de familie ran V. GuiUemiu uitgezon derd, miilioenen ranken uitgegeven om aan het werk manskind eene goede katholieke opvoeding le ver schaffen Mag uwe familie aldus spreken M.Guillemiu? Neen, want zij had gi ene duit over voor den school tijd Het is mogelijk dat gij dan ter goeder trouw haiideldel, maar sedert is het onmogelijk geworden en in ït.-gcnsiaaiide drukt gij het volgende in iiw num mer 2 v SeptemberWij hebben niets intclrekkeu of nicls meer af le kondigen. lk meende dal de eerste plicht van de eerlijke drukpers is van de waarheid aan hare lezers te doen kt-uueu. Zulke handelwijzen doen mij der.keu aan zekere advokalen, zaakwaarnemers, waarvan de bijzonderste verdienste bestaat in hunne behendigheid om de rechtbank te bedriegen. (4) 4- Dat het de mode is bij zekere hoofden der Bewa rende Associatie van het arrondissement Aalst aan de lieden te verwijten dat zij op den schoot eener hertogin niet gewiegd zijn. Wal mij betreft (dezen meer) leest, ik acht dezen meer die zich verheven hebben dank aan hunne persoonlijke hoedanigheden, aan hunne gevoe lens van rechtschapenheid en grootmoedigheid dan zekere personen die eene groote foriuin bezitten zon der ander hoedanigheden dan hunne bekwaamheid om ze le vergrooteu. t6) Wil op uwe beurt op deze twee vragen antwoorden: Denkt g'j da' de werklieden der steden en van den builen recht hebben op een bijzonder programma cn dat zij mogen kandidaten hebben die ze rechtstreeks vertegenwoordigen Denkt gij dal het reglement van inwendige orde, gestemd in dc Bewarende Associatie toepasselijk is op al de kiezers, oude en nieuwe? Gij zoudt aan uwe lezers wi'icndoen gelooven dat dc Kristene Volkspartij de oude Bewarende Associatie zal omverwerpen cn zich inbare plaats stellen. Zulks is valsch en dat weet gij. Wij willen afzonderlijke inrichtingen volgens dc be langen en nicis meer, opdat iedereen zijn wettig deel van invloed hebbc. Het is ingevolg dc herziening der grondwet, deze beetl niet gedaan geweest lol vertraak van de Bewa rende Associatie van hel arrondissement Aal«t want zij heelt niet opgehouden Ie protesteeren tegen de uit breiding van liet stemrecht: dc herziening heelt ge daan geweest voor het volk cn het wil er voordeel uit trekken, de lanJbouwers vragen bescherming en maatrcge'.en om den voorspoed van dat belangrijk vak van de nationale nijverheid te verzekeren de werk lieden der steden verpletterd onder het gewicht der mededinging vragen dal het werk op dcnzclven voet gesteld w»rdt ais liet kapitaal. Die neigingen zijn redelijken wettig en zullen zegepralen. De Kristene Volkspartij gevoeld dat het Tolk met haar is. de toekomst is aan baar, in die voorwaarden mag zij zich gematigd lootten, de razende aanvallen waarvan zij bet voorwerp is brengen haar nog meer in het daglicht en laten haar loc hare gedachten te ver spreiden. Het is een goed voortecken voor de zaak die zij verdedigt. (6) lk eisch de opneming van dezen brief in u eerst verschijnend nummer en verzeker u. Mijnheer, van mijne lanes om meer onderscheiden gevoelens. Getcekeud Paul Guillemin. (1) Gij hebt hel zoo gewild. (2) Maar als De Denderbode zoo weinig belang cn ruchtbaarheid heen. waarom u dm zoo zeer met hem bekommeren? De Dcndcrlodc hoeft noon hel officieel blad van iemand geweest en moest zich dus overboord niet werpen. (3) wij hebben het programma der Christene V'olks- oartü ion Delgie niette hekelen, aangezien, buiten eeniw punten, de Catholieken en wij ook Ie verwezen- liikuiK ervan wenschen. Maar Denderbode is le velde Keirokken tegen de Janussen, de hoogmoedigen, de hebzuchtigen, de wraakgierige», de scheurmakers, de vijanden en bclrcdigers van onzen godsdienst, de volksbedriegers ofte foppers die, in ons Arrondisie- menl, het hoogc woord zouden willen voeren cn volks vertegenwoordigers gekozen worden Maar hola kadéééééééé 't z»l mis zijn, jongens, Denderbode verzekerd het u iii Wij houden staan dat de familie Gifillemin nooit iets gaf: bewijs dan met .cijfers dat wij in dwaling vorkeeren. (5)'t ware moediger die Catholieken opperhoofden te noem-ii. ,6z Al te dom, heer. chapjc. beantwoord eerst onze vragen u in vroegere nummers gesteld ru danOok ten andere onze zienswijze diesaangaande is genoeg zaam gekend. Volgens Hel Lnncl tegen A a 1st bestaat het hoofdpunt van 't geschil lusschen de Christene Volksfopperij in 't arrondisse ment A alst en de oude Catholieke Ver- eeniging in de benoeming der candidaten. - Er valt te kiezen, zegt 't Land, tusschen de twee stelsels en 't is waar- - lijk onbegrijpelijk hoe men durft druk- ken dat de Kerkelijke Overheid één van die twee stelsels heeft veroordeeld. - De aalmoezenier ofte pastoor van 't eiland Chipka, in partibus infïde- lium, weet beter dan iemand, hij was immers tegenwoordig, waarom Z. H. Mgr Stillemans sprak lk keur die onvoor zichtige pogingen af, die betreurlijke scheuringen voor de belangen der catholieke zaak zouden kunnen ver wekken. Men houde dus op van te gebaren dat men van niets weet. Twintig jaren lang heb ik de werk lieden verdedigd roept Het Land van Aalst uit. Waar zijn de werken. Land, die gij ter verdediging der werkersbelangen hebt gesticht of helpen stichten Noem eens een enkele, redelijk en uit voerbaar voorstel tot verbetering van 't lot onzer werklieden door u uitgevon den Twintig jaren lang. om hel zoo lieve geldeken, aan groot en klein de les voor spellen, mot azijn willen vliegen vangen en olie op 't vuur gieten, neen, dat heeft aan onze werklieden tot niets gebaat, integendeel, het heeft tot uitwerksel gehad de gemoederen te verbitteren en hun lot nog ondragelijker te maken... Dendergalm bevestigt stellig df\t twee j gendarmen, van kop tot teen gewapend, zich ter woning van den heer Meert j Emiel hebben aangeboden, dragers ran een bevel lol aanhouding van dien J heer, omdat hij de boeten beloopende tot fr. 45. waartoe hij door den Tuchtraad der Burgerwacht werd veroordeeld, wei gerde te betalen. En die boeten waren reeds betaald. De waarheid is dat de gendarmen die zich ter woon van den heer Meert hebben aangeboden,geen bevel van aanhouding bij hadden en alleenlijk eene inlichting hebben gevraagd, die zij in rechte waren te vragen, maar ook niet moesten gaan vragen als zij het verkozen. Slechts een enkel bevel van aanhou ding werd door den heer luitenant-ver- slaggever aan de gendarmen overgemaakt en dit betrof den heer Meert niet. Wie de dwaasheid begaat van altijd maar dom weg te beschuldigen zonder vooreerst de zaken te onderzoeken, is een uil die gevaar loopt van eens in de keers te vliegen. Fondsenblad, lot slot van een schrij ven getiteld Hoe de zaken te Gent staan, zegt Overigens het kan niet anders. In het arrondissement Aalst, waar de heer Woeste, voorzitter van den Bond der Catholieke Kringen, eenen overwegen- den invloed heeft, is sedert lang, een hardnekkigen strijd gevoerd tegen hen die eene nieuwe inrichting der cathó- lieke kiesmacht eischen. Die stryd tegen de personen, duurt, «voort, doch het princiep door die per- sonen vooruitgezet heeft overwonnen.» Ja.de strijd duurt hier voort tegen per sonen, tegen hen die de Catholieke Bewa rende Vereeniging vervallen hebben ver klaard, en in hare plaats aan 't hoofd van 't catholieke leger willen optreden Ja, wij strijden hier tegen de scheur makers, bespotters van onzen H. Gods dienst, beleedigers onzer Priesters, ver- guizers van 't catholiek onderwijs,schijn heilige demokraten die leeren dat eigen dom diefstal is Ja, wij bevechten hier de kwakzalversdie zich, in ons Arrondissement, als de oplos sers der sociale kwestie aanstellen, maar die zeiven door te veel,zelfs hesmetielijke, sociale kwalen aangetast zijn, om zich met die taak te kunnen of mogen gelas ten. Wij hebben het u nog gezegd, Fond senblad, ge kent die rare vogels niet en nogthans gij die Klokke Roeland en 't Land van Aalst regelmatig leest,zoudt ze moeten kennen... Wij hopen dat gij ze eindelijk zult leeren waarderen en dan bekennen dat onze strijd gewettigd is. Jlet princiep, zegt gij verder, Fond senblad, door die personen vooruit- gezet heeft overwonnen. Voorzeker wordt hier het programma der Christene Volkspartij in Vlaande ren bedoeld Wanneer dit programma werd open baar gemaakt, wat schreef Denderbode in nummer van 6 Oogst 1893 En 't programma, vraagt gij, wat is het Te lang om te melden.... Men vindt er van alles in Verbeter ringen die elkeen betracht en bewerkt nevens andere die, sedert lang zijn tot stand gebracht en de twee derden (2/3) generaliteiten, in een woord, eene aan- eenschakeling van artikels (genre Mir- rceus) die elkander tegenspreken. Het princiep der volks/oppers voor zooveel het eenvoudig eischl en voor staat wat algemeen door de catholieken wordt gewenscht, had dus niet te over winnen daar het nooit bestreden is ge worden. Hoe wonder toch dat de Gentsche tuchtmeester die Denderbode,het orgaan van 't oud regiem, gelijk hij ons noemt, nogthans tamelijk regelmatig leest, dat weèr niet eens bemerkt heeft Rechterlijke kronijk. Op den spoorweg. Zekere Culquin, van Cuesmes, bij Bergen, nam op 4 janu ari 1887 plaats in eenen spoortrein te Quiévrain, toen eensklaps eene vonk uit de locomotief den man in het oog vloog. Het ongeval had het verlies van het oog ten gevolge. Culquin spande tegen den Staat een proces tot schadevergoeding in, zich steu nende op dc verantwoordelijkheid van den Staat tegenover de reizigers. De rechtbank en het beroepshof kenden Culquin 5000 fr.schadevergoeding toe.Het verbrekingshof heeft nu eerst dit vonnis verbroken, en den aanlegger tot dc kos ten verwezen, uit hoofde van prescriptie. Het proces was namelijk eerst drie jaren na hel voorgevallene ingespannen. Vrijgesproken. In mei laatstleden meldden wij dat den landbouwer van Anderlecht.die op zijn veld aan 't werken was werd aangerand en mishandeld door eene groep baldadige kerels, zoodat hij zich met zijne zeis moest verdedigen. Hij bracht een hunner eenen slag toe, welke den dood veroorzaakte. De landbouwer, Lankman genaamd,een bejaard man, op wien nooit iets te zeggen viel, werd in eersten aanleg voorwaarde lijk tot 3 maanden gevangenis veroor deeld. Het beroepshof, dat donderdag in deze zaak te oordeelen had, heeft echter dit vonnis hervormd en Lankman vrijge sproken. rechtveerdigen,want men weet nu dat hij het is. die weer tot het hernemen van den f arbeid heeft aangezet. In eene dier meetings heeft hij, naar het schijnt, gezegd, dat hij ontgoocheld was door het mislukken der werkstakin gen in het Centrum en in den Borinage, waarvan de Fransche broeders zooveel verwachtten. Welnu zegde hij. de loonsverhooging welke wij verwachtten, kunnen wij niet bekomen de werkstaking leidt ons tot niets in den Borinage en in het Centrum staakt men niet, in Frankrijk en Enge land herneemt men het werk gij kunt dus ook niet anders doen, dan opnieuw aan den arbeid gaan. Die woorden werden begroet met het geroep van lafaard, leeglooper, verra der, gij zijt verkocht enz. Toen hij de tribunen verliet, werd hij geslagen zoodat de policie den man moest beschermen. Het schijnt nu volgens de Union de Charleroi, dat de held de streek verlaten heeft uit vrees dat men Lem een slechten toer zou spelen. Ziehier wat de Union de Charleroi over den held meedeelt Donderdag had in de Roton, voorstad van Charleroi, de vereeniging der werk stakers plaats. De zitting was uiterst woelig. De citoyen Callewaerts, gezegd Bombonce heeft voorgesteld de werkstaking te eindi gen en den arbeid te hervatten en dit voorstel lokte een onbeschrijfelijk gewoel uit. Van alle kanten riep men Callewaert toe, van alle kanten wierp men hem scheldwoorden naar het hoofd. Men toonde hem de vuist en bedreigde hem. en weinig scheelde het, of de daden werden bij de woorden gevoegd. De policie moest er tusschenkomen om den ophitser der werkstakingen te be schermen tegen de gewelddaden van hen, die niet begrijpen, waarom men hen twaalf dagen armoede had doen lijden, om het werkte hervatten aan de vroegere voorwaarden. Een ooggetuige der meeting verhaalt volgender wijze hoe Callewaert zich uit den slag trok Mijne vrienden, mijne broeders, de mededeeling die ik u te doen heb, is treu rig, diep treurig, maar ik zal den moed hebben, de waarheid te zeggen, hoe pijn lijk zij ook weze. Wij zijn verraden, bedrogen door de Borains. Maroille is in Frankrijk gaan zeggen dat 100.000 Belgische mijnwer kers bereid waren hunne Fransche broe ders te ondersteunen. Hij was het, die door den Conseil d'Etat, tot de werksta king deed besluiten. Ik verzette mij er tegen, daar het oogenhlik niet gekomen was en wij eene neerlaag te gemoet gingen, CLUD DER XXX I Zondag 15 October 1893. Om 2 1/4 ure. Eerste decisie voor den 2d,'n Prijs. August De Moor tegen Camille Van den Spiegel. Wettelijke besluiten. De Moniteur deelt de lijst mede der leergangen van landbouw, voor de vol wassenen. ingesteld voor den winter 1893-1894. Deze leergangen zijn, voor de provincie Oost-Vlaanderen ingericht in 10 gemeenten, onzes Arrondisseraents, alwaar zij zullen gegeven worden door de volgende landbouwkundigen Te Appelterre, door den heer J. Rey- niers, bestuurder der lagere scholen te Aalst. Te Aspelare, door den heer G. Sclieir- linckx, landmeter te Ophasselt. Te Denderhoutem, door den heer A. Van Overstraeten, gemeente-onderwijzer te Kerkxken. Te Okegcm, door den heer Bruggeman, onderwijzer te Appelterre. Te Meire, door den heer F. Cornells, kantonalen schoolopziener te Erpe. Te Moorsel, door den heer J. Beeck- man, gemeente-onderwijzer te Herder- sem. Te Oordegem, door den heer J. Beeck- man, voornoemd. Te Schendelbeke. door den heer J. Reyniers, voornoemd. Te Strypen, door den heer heer L.Ver- snik, gemeente-onderwijzer te Borsbeke. Te Overboelaere, door Jen heer C. J. Martens, kandidaat-notaris te Geeraards- bergen. Priesterlijke Benoemingen Is onderpastoor benoemd te Dender- monde, de E. H. O. Regibo. De E. H. J. Gahide. onderdiaken in het seminarie is professor benoemd in S. Jozefs gesticht te S. Nicolaas, M. C. Van der Massen, van Borsbeke, is naar het Belgisch Collegie van Rome gezonden, om er zijne hoogere studiën van wijsbegeerte te doen in de Grego- riaansche Hoogeschool. Einde der Werkstaking. Callewaerl in nesten. Zooals gemeld is, kan men de staking als geheel geëindigd beschouwen. Weer zijn zes duizend man naar den arbeid teruggekeerd, terwijl een even groot getal poogt kop to houden. Deze mannen doorloopcn de gemeenten rond Charleroi, propaganda makend voor de werkstaking en meetings houdend, waar zij natuurlijk altijd voor hetzelfde publiek spreken, dat hen onveranderlijk goedkeurt. Overal wordt Callewaert, de groote aanhitser tot de werkstaking, uitgedaagd zijn tegenwoordige houding te komen De lïcJjiisehe hop werd woensdag te Londen verkocht tegen fr. 106.50 a 112.50 volgens kwaliteit en herkomst. Maar ik moest mij aan den wil van den raad onderwerpen. Deze woorden werden met gemor en ston(1 nieuwen twist, die zich beleedigingen gegroeltweede bezoek herhaalde en zelfs Waarom hebt gij het niet gezegd Gij hebt niet geprotesteerd Gij moest uw ontslag hebben gegeven, liever dan te stemmen en de staking te laten plaats hebben Callewaert hervatte Alle hoop op gelukken is thans ver loren wy kunnen geene verhooging meer verhopen. De mijnwerkers uit het Centrum enden Borinage hebben bet werk hervat, men doet in Engeland hetzelfde, gij moet dus besluiten het ook te doen. Ter dood, den lafaard werd er geroepen. Ter dood den verrader Hangt hem op Maar een werkman beklom nu de tribuun om te zeggen Jan Callewaert gij moest u van 't begin af tegen de werkstaking verzet hebben en uw ontslag geven, in plaats van ons te doen gelooven, dat de staking met algemeeno stemmen was aange nomen. Gij kendet de stocks in de mijnen, gij wist dat de bestuurders niets beter wenscliten dan eene staking, gij wist dat de verhooging niet zou komen, gij hebt van de mijnen geld ontvangen om ons op te hitsen, uwe beurs werd gevuld om ons te zeggen, dat 10 ten honderd ver hooging niet genoeg was en gij hebt ellende en armoede in de huisgezinnen Genoeg leugens Genoeg lafheden. Uwe baan is nu ten einde 1 Na deze redevoering heeft Jan Calle waert met de hulp van de policie het hazenpad kunnen kiezen. Op straat werd Callewaert door twee honderd vrouwen van mijnwerkers uitge jouwd, zoodat hij door de burgerwacht beschermd, eenen toevlucht moest zoeken in het policiebureel. BOND DER Katholieke Bekwaamheidskiezers. VAN AALST. 2® Sektie. Ued. wordt vriendelijk verzocht de ver gadering te willen bijwonen welke zal gehouden worden op Maandag 16 Ok tober 1893, om 8 1/2 ure 's avonds ter herberg In de oude Posterij, bij den heer Hendrik DE SAEDELEER, Nieuw- straal. Dagorde Prijsschieling op den Vo- gelpik. Botermarkt. Heden zaterdag werden 869 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6950 kilogr. AalstEen uur en half schof- tijd. Wij vernemen dat de firma Edw. Van den Bossche Cie (Weverij) en de Naamlooze Maatschappij "UnionTexlile- 's middags eene uur en half schoftijd aan hunne werklieden komen te gunnen. Deze maatregel verdient navolging. De personen lijdende aan bloedeloosheid, verslapping, bleekzucht, hartkloppingen, hoofdraaingen, ruischen der ooren en vooral de dames aangedaan van onregelmatigheden in de tijdstippen kunnen niets beter nemen om te genezen dan de pil van Dr Raphael die het eenige middel is om het bloed te verrijken en de krachten te herstellen. Te verkrijgen in alle goede apotheken. BITTER ORIENTAL is de beste. Dijnsdag 11 oclober, 43® verjaring der dood van koningin Louisa-Maria,heeft de koninklijke familie, volgens jaarlijksch gebruik, de plechtige Uitvaart lot hare gedachtenis bijgewoond. Het publiek was veel talrijker dan naar gewoonte. De dames der offlcieele wereld waren allen in rouwtoilet. Bahalve de dignitarissen van het hof en het huis van den graaf van Vlaanderen, bemerkte men de ministers Beemaert, de Burlet, de Bruyn, Brassine. de burgemeester van Laeken, enz. De Koning was in groot uuiform met den rouwstrik aan den arm. De Koningin in grooten rouw. Na hen volgde de graaf van Vlaanderen en zijn huisgezin. Ook Mgr Van den Branden de Reeth en andere geestelijke overheden waren aanwezig. Arm kind Arthur V. en Marie R., beiden van Brussel, woonden sedert eenigen tijd te samen en hadden een kind, een meisje van 3 1/2 jaar. De moeder verafschuwde het kind, tor- wijl dc vader er daarentegen veel gene genheid voor betoonde. Hieruit volgden voordurende twisten en eindelijk eene scheiding. V. verliet de gemeenschappelijke woning. Nu over eenige dagen kwam hij Marie berichten dat hij ging trouwen en eisch te het kind op. Marie weigerde en er ont stond nieuwen twist, die zich bij een in een gevecht ontaardde, terwijl beiden zich van het arme kind wilden meester maken. De policie moest er tusschen komen en de twee vechtenden elk met bebloeden kop aanhouden. Het kind dat ook ge kwetst werd, is in een gesticht geplaatst. De dc Brouckèreplaats. De Brusselsche zwamzers hebben op dit oogenblik eene zaag te spannen, die tot vervelens toe in alle gazetten herhaald wordt, en waarin volgens hem heel de wereld belang zou moeten stellen. Wat zal er komen op de de Brouckère plaats, waar de oude Augustijnentempel gestaan heeft Lang heeft men de overheden letterlijk verveeld met de zaag over de afbraak van dien tempel. Toen men aan 't afbreken was ging het niet gauw genoeg nu alles afgebroken is wil deze iets in de plaats zetten, anderen willen het niet. Deze wil het van de regeering, anderen van de stad en het gerucht der gedachtenwisseling was reeds tot in hei paleis doorgedron gen. Ook de koning heeft, in gezelschap v;tn M. Beernaert de plaats bezocht. Hij heeft deze een keer of twee rondgewandeld,hier en daar een oogenblik stil gestaan om over het effekt der verschillige gezichts punten te oordeelen en zijne denkwijze aan minister Beernaert meê te deelen. Geen enkel Brusselsch blad kon hier iets over zeggen. Misschien is Z. M. wel van ons gedacht namelijk dat een reus achtige zaag er het beste op zijne plaats zal zijn Een tooneeltje op de markt te Anlwet^pen. Vrijdag morgend hadden een boer en eene boerin ruzie gekregen over het bezetten der plaats, waar zij alle twee beweerden recht op te hebben. Twee policieagenten kwamen er tus schen cn er ontstond een gedrang dat den tram belette door te rijden. Door het gedrang vielen de twee agenten, alsook de boerin. De eene agent kwam in eenen korf met boter en de andere in eenen pot met platten kaas te recht, terwijl de vrouw eene mand met eieren plat drukte. De agent met den platten kaas snelde nu den tram na, om tegen den voerman proces-ver baal op te maken. Men kan denken hoe dit tooneeltje het volk deed lachen. Te Petegem hebben tijdens de ker mis erge baldadigheden plaats gehad. Dronkaard hebben in het gesticht der ouderlingen en de meisjesschool al de ruiten ingeworpen. Steonen en glasschor- ven kwamen terecht op de bedden der ouderlingen en een weeske van 5 jaren oud werd als begraven onder de stukken glas. Aan een in opbouw zijnde huis in de nabijheid hebben de woestaards zelf eenige stukken muur omgetrokken. Drie slachtoffer van de peteooi. Maandag avond, rond 10 1/2 ure, wilde het Lliarig meisje Alina Telders, in een drankhuis der Witte Leertouwersstraat, te Bruggc.eene petrollamp uitblazen. Door eene kraafsche beweging, smeet zy de lamp omver waarvan het brandend vocht op haar hair en kleederen spatte. In een oogwenk was het kind door vlammen om ringd, het kind slaakte hertverscheurende kreten, terwijl hare moeder in onmacht viel. Fen man die de vlammen wilde uit- dooven, werd erg aan de handen ver brand. Iti haren schrik liep het meisje.dat heel en gansch in vuur stond, al schreeuwende de straat, op. de geburen, die reeds boven waren om zich ter rust te begeven, meen den dat het brandde, zoo hevig waren de vlammen. Hulp kwam seffens opgedaagd een ordonnans van het 3* lanciers, Joseph Surmont, onderscheidene zich bijzonder lijk in deze omstandheid. Een kindje dat te bed en maar zijn hemdje aan had, heeft insgelijks brandwonden bekomen. De eerste zorgen werden toegediend door doktor Cailliau. Hoevele zulke ongelukken zouden er niet vermeden worden, indien men wat meer voorzichtig ware in het behandelen der petrollampen Moord te Bever. Men meldt uit Edingen Een landbouwer van Bever had on vrijwillig eenige schade toegebracht aan het veld van zijnen gebuur en de zoon van dezen laatste eischte nu dat de man, ten titel van herstelling zou komen vergiffe nis vragen. De pachter weigerde en de zoon in kwestie, liem in eene herberg ziende, zocht twist. Een aanwezige die hieraan een einde wilde stellen, vatte den ruzie maker bij den kraag en plakte hem in eenen hoek. De jonge twistzoeker, niet sterk genoeg zijnde om zijne tegenpartij het hoofd te bieden, wist onder liet worstelen een mes te voorschijn te halen en hiermede den scheidsman eenen steek in 't gelaat en een ander in het hart toe te brengen. De getroffene viel morsdood neder. Dit voorval heeft, zooals men wel den ken kan, veel ontroering teweeg ge bracht, FRANKRIJK. Van Sl-Petersburg naar Parijs. Terront, die de reis van St-Petersburg naar Parijs per rijwiel heeft afgelegd, werd woensdag ten 4 ure in den Velo droom Buffalo verwacht. Eene menigte van minstens 40,000 personen was daar, om hem te ontvangen. Onnoodig te zeggen dat een waar leger van wielrijders hem te gemoet gereden was en met hem terugkeerde. Hij werd, toen hij den Velodroom binnenreed,geest driftig toegejuicht. Alvorensstil te houden, reed Terront nog verscheidene malen in volle snelheid rond den velodroom. Hij schijnt niet zeer vermoeid te zijn door den langen weg, dien hij heeft afge legd. Afgestapt zijnde bleef hij tot het einde toe de koersen bijwonen, welke te zijner eere gegeven werden. De reis, die hij heeft afgelegd, zal hem omtrent een twintig duizend franken op brengen. Vreeselijke misdaad. Te Wahagnies, kanton Pont-Zt-Marcq, bij Rijsel, is eene vreeselijke misdaad ont dekt. Zekere Joseph Dupont, pachter, 58 jaar oud, leefde gescheiden van zijne vrouw sedert omtrent 12 jaren.Zijne oude moeder, 79 jaar oud en blind, woonde bij hem. Over eenigen tijd ging zekere Melanie Vandenbroeck, insgelijks van haren man gescheiden, bij Dupont wonen. In April laatst verdween Melanie en toen men Dupont daarover ondervroeg, verklaarde hij dat zij naar elders verhuisd was. Hij scheen echter niet op zijn gemak toen men hem van haar vertrek sprak. Daar er allerlei praatjes in omloop waren, werd er een onderzoek ingesteld door de gendarmerie van Pont-ci-Marcq en werd het parket van Rijsel verwittigd, dat dijnsdag te Wahagies afstapte. Men ging bij Dupont en men verzocht hem het ge recht naar het stadhuis te volgen. Op al de hem gestelde vragen antwoord de hij dat Melanie zijne meid was, en hij niet wist waar zij was heen gegaan. Dus, zegde de rechter eensklaps, gij weet niet waar uwe meid is Neen, antwoordde Dupont. Welnu, wy zullen het u wijzen. Hij werd aanstonds geboeid naar zijne woning gebracht en daar leidde men hem de schuur binnen, waar hij eensklaps voor eene doodkist stond, waarin de heenderen en nog eenige kleeren van de meid lagen. De kist was door Dupont in eenen hoek der schuur gezet,en was met graanschoo- ven bedekt. Eerst was dc betichte zeer onthutst, maar hij werd spoedig kalm en verhaalde nu dat hij met haar had twist gehad de meid had een mes gegrepen om hem te steken, maar hij bad haar ontwapend en geslagen. Zij Was daarop gevallen en met het hoofd tegen eene naaimachien terecht gekomen. Toen hij haar opnam was zy dood. Vreezende van moord beschuldigd te worden, begraafde hij haar. Dupont weigerde alle verdere uilegging. Hij is in de gevangenis van Rysel opge sloten. Marschalk Mac-Mahou. Het laatste bulletijn van Maucresson luidt De slaap van den marschalk is nog al kalm geweestzijne ademhaling is rustig. De zieke noemt melk genoeg om zijne krachten te onderhouden.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2