DE ZEERAAF. NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. r Donderdag 19 October 1895. 10 centiemen per nummer. 48s'1 Jaar, IV0 '2819. Politiek overzicht. -»m«— Strijd der toekomst Eene les. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRMS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 trank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor örij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Alen schrijft in hij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acooord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Guique suum. Aalst, 18 October 1893 Frankrijk. Dood van de Mac-Mahon Maarschalk de Mac-Mahon is dijnsdag morgend te Vaucresson overleden. Maurits de Mac-Mahon, hertog van Magenta, zoon van luitenant-generaal de Mac-Mahon en diens gemalin, geboren de Caraman-Chimay, is 85 jaar oud. Als officier woonde hij het beleg van Antwerpen in 1832 bij. In 1833 trok hij als kapitein naar Afrika en bleef daar tot 1855, er al zijne graden "winnende, zoodat hij als devisie-generaal terugkeerde. In 1859 won hij den slag van Magenta, in Italië en kreeg den titel van maarschalk van Frankrijk en hertog van Magenta. Zijne deelneming in den oorlog van 1870 en zijn heldengedrag te dien tijde verdie nen eene nadere beschrijving. Na den val van Thiers werd de Mac- Mahon president der republiek (van 1873 tot 1877). In de laatste jaren nam hij geen wer kelijk deel meer aan het politieke leven. Hij laat drie zoons en eene dochter achter. Amerikaansche politiek.—De Senaat der Vereenigde-Staten van Noord-Amerika biedt sinds eenige weken een allerzonder lingst schouwspel aan, waarvoor de Yankees zich beginnen te beschamen Eene ropublikeinsche minderheid, groo- 1 endeels rechtstreeks belanghebbend in de zilvermijnen, verijdelt alle pogingen der demokratische meerderheid om de Sher man wet af te schaffen, overeenkomstig de besluiten der Kamer van afgeveerdig- den en den persoonlijken wensch van president Cleveland. Te vergeefs werd reeds eenmaal, op voorstel van M. Voorhees, de zitting be stendig verklaard, want terwijl de demo- kraten verplicht waren om voortdurig op hunnen post te blijven, ten einde eene plotselinge verdaging der geheele aange legenheid te voorkomen, gingen de repu blikeinen rustig in de bijzalen op sofas liggen, slechts twee hunner in de zittings zaal achterlatende één om eindeloos het woord te voeren (zooals M. Allen, van Nebraska, die 15 uren lang aan het woord bleef) en de andere om op te letten,of zich ook eenige demokraten verwijderden en alsdan terstond de onvoltalligheid aan te wijzen en de zitting te doen opheffen. 31e Vervolg. Sam Combe keek Abe eens aan, en knikte en Abe knikte terug, schoof zijn tabakspruim van de eene wang naar de andere, en wischte de oogen af met den rug van zijne hand. Maar wat u betreft, M. Rob, fluisterde Sam, zij zal wel naar u vragen, wanneer zij wakker wordt. Naar mij Wel neen was het eenigzins bittere antwoord. I^iat haar maar in het geloof dat ik dood ben. Maar gelooft zij dat dan nog Weet ze niet dat gij het waart f Maar kerel, denkt gij dat ik Morgan Preiss ben 1 riep Fleming verontwaardigd Neen... wanneer zij er naar vraagt, zeg dan maar dat... maar zij zal niels vragen zij denkt dat het de zwarte matroos was. Ik ga nu heen bewaar mijn geheim nog een paar dagen, jongens het zal u niet berouwen. Hij snelde de steenen trap af, en een oogenblik later stnnd Sam Combe op den eersten omgang de boot na te zien, die met den eenzamen roeier in de schemering verdween eerst toen hij bet plassen van de riemen in het glinsterende water niet meer kon onderscheiden ging bij naar binnen,waar hij Abe Torre juist den trap zag afkomen. Abc knijp mij eens in den arm, kameraad Ik weet waarachtig niet of het waar is, wat wij daar Revolutie in Brazilië. De Herald bevat de laatste bijzonderheden omtrent het bombardiment van Rio. De strijdkrachten van 't gouvernement leden aanzienlijke verliezen Het schip der opstandelingen Aquidaban opende het vuur. Daarop volgde „een strijd om het bezit der werkplaatsen te Arnaco. Vele gebouwen leden schade en vele vreemde lingen werden gedood of gekwetst. De gouvernementstroepen beantwoord den het vuur, doch hunne oude kanonnen konden aan de schepen van de Mello niet veel kwaad doen. De opstandelingen bo schoten ook de voorsteden van Rio en inen verzekert dat er veel menschen gedood zijn, hoewel de regeering deze dingen in den doofpot steekt. Volgens berichten uit Zatadacapa, heb ben de opstandelingen, na een levendig gevecht en met aanzienlijke verliezen, verscheidene met kolen geladen schepen veroverd. Het bombardement heeft overgroote schade aangericht. De inwoners hebben de stad verlaten. PresidentPeixoto richt eene regeerings- eskader in. Een verbond komt te Antwerpen geslo ten te worden tusschcu doctrinairs, radi- kalen en socialisten, ten einde in de kiezin gen te samen tegen den gemeenen vijand, in andere woorden, tegen de catholieken op te treden. Elke partij zal hare candidaten mogen aanwijzen en voor dezen zijn al de bond genoten gehouden te stemmen. Iedere partij behoudt haar programfha, in een woord,men gaat dus te Antwerpen strijden voor de zegepraal van gansch uiteenloopende en zelfs gansch tegen- strijdige princiepen. Doch op een punt, ja, op een enkel zijn de bondgenoten het eens, namelijk,op dit van eenen onverbiddelijken oorlog tegen de R. K. Kerk, tegen hare Bisschoppen, Priesters, Kloosterlingen en Kinderen. Liberalen en socialisten gaan dus op nieuw papenvreten gelijk vöör 1884, niettegenstaande er zij alsdan, door een al te gulzig gebruik, aan bezweken zyn. Twintig jaar lang, schreef toen La Chronique, heeft men ons papen doen vreten als aan dwaashoofden en ivij werden er door vergiftigd. De liberalen zouden dus opnieuw willen papenvreten en dat is goed te begrijpen want, na bijna twintig jaren van hunnen geliefden kost te zijn verstoken gebleven, beleefd hebben liet is waar, kameraad, was het antwoord. Zij komt bjj en ligt te schreien aisof haar hart zal breken. Wat zullen wij toch beginnen Laat ze stil haren gang gaan, Abc, zegde Sain met beslistheid. Ik heb niet veel verstand van vrou wen maar dat weet ik, niets doet haar zoo goed als eens naar hartelust te huilen. Maar hij zegde iets van in zee sprinsen, hier van den toren af. Jawel, sprak Sam op waren orakeltoon, maar dat gebeurt pas wanneer de oude Morgan haar komt halen, weet ge en wjj zullen wel zorgen, dat bij buiten den toren blijft. Ja kameraad, maar hoe Wij smijten hem naar beneden. Hoe dan vroeg Abc. Wel. bij ongeluk XVIII. Door de tegenstrijdigste gewaarwordingen geslin gerd, half versull door het bedenken en overleggen van allerlei plannen, het eene al even onuitvoerbaar als het andere, dwaalde Robert Fleming drie dagen lang in de buurt van de steengroef roDd, zonder tot een besluit Ie kunnen komen, en hoe langer hoe meer gevoelend dat het veel gemakkelijker was geweest zijne vermomming aan te nemen, dan haar nu weer af te leggen. Hij kon zich niet losscheuren van de verborgen plekjes,waar hij den vuurtoren in het oog kon houden, om zich Ie overtuigen of Sam Combe en zijn onder geschikte hun woord hielden. moeten er hunne magen hongerig naar snaken gelijk een vischje naar water. Zonder papenvreten kunnen de libe ralen en socialisten immers te samen niet blijven leven, want moest hen dat voedsel dhtbreken 't ware oorlog lot der dood en zouden ze zich verscheuren. Dit wangedrochtelijk verbond, van den eenen kant, (usschen mannen die eigen dom, familie, orde en koninkdor» willen bewaren, en, van den anderen kant, die deze grondzuilen waarop onze Belgische samenleving berust, willen ondermijnen, kon alleen voor het eerst tot Antwerpen in leven geroepen worden, want-nergens huizen er haat vollere vijanden der catho lieken en onverzadelijkcre papenvreters. Natuurlijk juichen de radikale organen aan dit verbond toe en hebben zij eenen veldtocht geopend om overal een dergelijk accoord lusschen de liberalen en socialis ten te doen stichten. Immers tusschen de radikalen en socialisten is de afstand bitter gering en op meer dan oen punt zijn ze slechts in onverschil aangaande 't gepaste tijdstip der toepassing. De yraag blijft nu of het gansche gema tigde bestanddeel der liberale partij of de doctrinairs zich allen bij de socialisten zullen willen aansluiten, anders gezegd, of zij afstand zullen willen doen van hunne behoudende leerstelsels en medewerken tot de zegepraal van princiepen, die zij, jaren lang, als verderfelijk en onheilvol voor de samenleving hebben veroor deeld Voorzeker zullen een merkelijk aandeel doctrinairs verblind door hunnen haat en wrok tegen de R. K. Kerk en hare volge lingen, aan hunne ongodsdienstige driften gehoor geven en zonder redeneren maar 't verbond bij treden. Doch ook vele gematigde liberalen, dezen welke den weg naar de Kerk nog niet hebben verlaten, in andere woorden, zij die hunne plichten van christen nog kwijten, zullen zich eindelijk onder het vaandel der Catholieke Bewarende Ver- eeniging scharen. Het zal in 't eerste wat moeite kosten, doch de drang der omstan digheden zullen er hen doen toe besluiten. Wat ons aangaande den toekomenden strijd gerust stelt,'t is dat Belgische volk, in overgroote meerderheid vooral in de kleine steden en op den buiten, zijn geloof heeft bewaard en om zijn gezond oordeel geroemd wordt. Ook nog, liberalen en socialisten zijn verre van in zijne achting te slaan, daar het bij ondervinding weet dat godsdienst vervolgingen, kwellingen van allen aard gepaard aan volksruinerende belastingen altijd onder de liberale heerschappij het geweldigst gewoed hebben. Daaromtrent voelde hij zich echter spoedig gerust gesteld, toen hij den derden sein wachter langs het strand zag loopen met een bundeltje aan eenen stok, alsof hij met verlof ging want hij maakte er terecht uit op, dat Sam zich van diens tegenwoordigheid had willen ontslaan. Hij zag het voortdurende zoeken aan, hij zag Morgan en den predikant heen en weer loopen, en somtijds sloop een gevoel van .medelijden met den diep gebogen ouden man zijn hart binnen maar hij verzette zich tegen die gewaarwording, omdat bij liet den vader niet vergeven kon, dat deze zijn kind in letterlijken zin verkocht had. Aan voedsel behoefde hij geen gebrek te hebben hij kon zien wanneer Morgan zijne woning verliet, en dan vond hij wel gelegenheid otu zich van het aller- noodigstc te voorzien. Uren achtereen zat hij in zijnen ichuilhoek boven op de rots, achter de steengroef, dicht bij het punt waar de stroom zich in de rotskloof stortte, den vuur toren te bespieden telkens en telkens riep hij zich het gebeurde van dien nacht weer helder voor den geesten maakte de onmogelijkste plannen, op grond van de zekerheid, die hij verkregen had, dat Gillian Morgan haatte, en hem, Robert, getrouw was gebleven in haar hart Hij zou dienzelfden avond naar den toren gaan, besloot hij eindelijk, en zich aan haar bekend maken. Samen zouden zij vluchten naar een ver land, cn hun geluk zou hen al het leed doen vergelen, dat zij nu hadden moeten verdragen. Maar met eenen bitteren lach zegde hij tot zichzel- ven, dal Gillian zich met angst cn walging van hem zou afkecrcn. Kn daarenboven, wat had hij haar aan De strijd der toekomst', waarvoor wij staan, levert ons dus vele kansen van overwinning oji, doch op voorwaarde dat wij er de gewichtigheid van beseffen en ons geene moeite ontzien om onze strijdkrachten stevig in te richten. Het "uur van den strijd nadert snel en wij zeggen het luid op dé liid van han delen is daar en indien men wel wil zijn voorbereid, valt er nog weinigen tyd te .verliezen. Wie den vrede teil, bereidt den oor logdaarom aan 't werk en dat onver poosd en met volle krachten... Men make zich geene illusion en vooral men denke niet dat alles in de eerste tijden op wiel- Ijes loopen zal, er zal meer te werken vallen dan men het soms goed denkt en dus aan 't werk want 't is tijd en meer dan tijd Onze geachte lezers weten reeds hoe duchtig de socialist Callewaert, door de werklieden zelve werd afgestraft.De mijn werkers hebben de oogen geopend en gezien hoe schandelijk zij misleid en be drogen waren geworden door de socialis tische leiders die hen verbetering van hun lot voorgespiegeld hadden. De Union de Charleroi deelt een ver slag mee over 't gebeurde, 't welk eene les bevat voor dezen die al te gemakkelijk gehoor leenen aan de berekende aanhit singen der socialistische menners Men oordeele De zitting, schrijft het hooger bedoeld blad, was bijzonder woelig. Ciloyen Jean Callcwaert, bijgenaamd Bombance, heeft voorgesteld de werkstaking te eindigen en het werk te hervatten. Dit voorstel heeft een onbeschrijflijk tumult teweeg gebracht. Van alle kanten interpelleerde men Callewaert van alle kanten wierp men hem de hevigste verwijtingen toe. Men zette hem de vuistmen bedreigde hein, en het scheelde maar weinig of de woor den werden door daden gevolgd. - De policie is moeten tusschen beiden komen om dien werkman in werkstakin gen, tegen de woede der werklieden te beschermen. Onder de bescherming van talrijke policieagenten heeft hij het lokaal verlaten, en werd hy naar het noorden- policiebureel geleid. Dc werklieden omringden weldra het bureel zij waren inderdaad opgewonden en hunne houding was in 't geheel niet geruststellend.Indien Callewaert in hunne handen gevallen ware.de hemel weet wat hem te wachten stond. Men heeft eene batterij artillerie moe ten opeischen; om in den faubourg te te bieden hij met afkeer naar zijne handen en bloote armen, cn klom eindelij1» naar beneden in de kloof, het water als een spiegel te gebruiken en zich aan zijn zwart gemaakt gezicht te ergeren. Neen, hij kon maar niets bedenken om de mocielijk- ;dcn op te lossen. Geen enkel plan scheen Item uït- toe, cn het eenige middel om tot rustte zoo dacht hij ten slotte, zou misschien zijn, te dooden, om Gillian van hem te bevrijden, of de hand aan zich zei ven te slaan, ol te vluch ten, waarheen dan ook, naar het andere einde vau de wereld. Zoo was de derde dag aangebroken hij was ten einde raad, en begreep tocli dat de zaak zoo niet lan ger blijven kon. Terwijl hij daar zoo in wanhoop lusschen dc breemstruiken verscholen lag, kreeg h|j opeens Morgan in het oog, die gejaagd cn doelloos door zijnen tuin liep te dwalen. Hij kon Morgan's gelaat duidelijk onderscheiden, en zag dat hij bleek cn ontsteld cn zeer veranderd was. Er blonk een wilde gloed in zijne overal ronddwalende oogen, en nu hij plotseling naar boven zag, kwam er uitdrukking van voldoening over Robert Fleming's gelaat, want hij meende dat Morgan hem aanzag, dat hij zijne schuilplaats ontdekt had en nu naar Imven zou komen om hein daaruit te voorschijn te halen. Deed hij het maardacht hij, terwijl zijne polsen begonnen te kloppen, en een zonderling prikkelend gevoel hem de vingers jeuken deed. Indien Morgan hem aanviel, dan zou hel eind van de wanhopige woisteling, man tegen man, voor een van hen beiden de dood moeten zijn. Uit eigen beweging Morgan tc lijf gaan, dat wilde bij niet. Maar ving Morgan den patroelleeren, en men moest de bajonnet op het geweer steken om de aanvallers tegen te houden. - Wat de verontweerdiging en de gram schap der werklieden opwekte, was niet zoozeer dat de werkstaking ten einde was do meesten. zoo niet allen, verlang den dit. Zy hadden het werk met tegenzin verlaten, zij hadden gebukt voor de be dreiging van eenige dolzinnigen. Wat hunne woede ophitste was te zion, dat zij bedrogen, om den tuin geleid waren. Zij zagen dat de aanleiders mis bruik hadden gemaakt van hunne licht- geloovigheid. Men had ze tot de werksta king gedreven met hun eene verhooging van loon voor te spiegelen'-en nu kwam men hen aanzetten het werk te hervat ten aan liel zelfde loon aU vroeger. Zij lm<l<len liun loon op- ^eollei*(l,liet.bi*oo(l hunner familie» zij liadden ziel» tot, armoede gebracht zondereenige vergoeding. - Zooals altijd hadden zij alles verloren, zonder iets te winnen. Zij waren kwaad en zij hadden gelijk. Zij verweten het aan Callewaert, aan den voornaamsten dader van den tegenslag. Wie zou hun ongelijk kunnen geven Callewaert is de boozegeest der werk lieden. Hij is de schuld dat zij weèr eene groote som hebben verloren. Hij en zijne handlangers hebben dus alleen profijt ge trokken uit de werkstaking De werk lieden zouden met eene bovenmenschelijke deugd moeten bezield zijn, om die kwaad- stokende mannen niet vervloeken. En terwyl hunne slachtoffers lijden en tot de armoede gebracht worden, ziet men die aanleiders pleizier maken. Zij hebben hunne fijne dineekens en lekkeren wijn, met het geld dat zij den werkman afhalen, 't Is liaallijk De oveilieersching van Callewaert en de zijnen loopt ten einde. Zy heeft maar al te lang geduurd. Men ziet nu klaar in hun spel. Hun val zal diep zyn. Zy zullen nu verguisd en vergood werden door de ongelukkigen, die zij onder hun bedwang hielden. Dal zal hunne straf zijn, die zij ten volle verdienen. - Talrijke werklieden hebben liet werk gestaakt en zich hierdoor in armoede ge dompeld want voorzeker is de laatste spaarpenning verleefd of heeft men moe ten op den plak ter winkel gaan. Zullen zij nu eindeiyk geleerd zijn?... 't Is te hopen maar zeker is 't niet, want zekere menners kunnen toch zoo overtui gend liegen dat het sterk te vreezen is dat zij zich nogmaals om den tuin zullen laten leiden. strijd aau, o, met hoeveel welgevallen zou hij den zeeraaf dan doen betalen wat deze hom had doen lijden I Hij vergiste zich echterMorgan had hem niet ge zien hij had zieh slechts van dc veiligheid van het terrein willen verzekeren, zooals hg altijd deed voor dat hij in dc kloof afdaalde. H|j had dc ijzeren staaf in de hand en,er op leunend alsof het een wandelstok ware, verdween hij tusschen de struiken en begon naar heneden te klauteren Zoodra bij uit bel gezicht was, klom Robert Fleming nog wat verder naar boven, waar hij den vuurtoren beter in het oog kon houden. Toen Morgan zich genoegzaam verborgen wist achter de steile hellingeu aan weerszijden van de kloof, begon hij met koorlsachtige haast te klauteren, hetgeen hem vrij wat meer moeite kosste dan gewoon lijk, want de stroom was aanmerkelijk gezwollen. In de bergen had eeu hevig onweer gewoed, van plasre gens vergezeld lallooze trocbc'e beekjes kwamen uit de rotsen te voorschijn, om zich klaterend inden stroom te storten. Morgan sloeg daar echter weinig acht op, maar k om over den glihberigen lei-teen soort, al booger en hooger, lotdat bij den waterval bereikt had, die met nog meer kracht dm gewoonlijk naar berieden brui»te. Toch kostte hel hem weinig maeite om den stroom af le leiden en weldra was de opeuing groot genoog om hem den doortocht vrij tc laten. Hij trad zijne geheime bergplaats binnen en nam den gordelj die het doel van zijnen tocht was geweest, van Le vooruitstekende rolspunt, waar hij hem had neergcf legd (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1