DE ZEERAAF. NIEUWS- EN UNKONOIGINGSBLtD VIN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Kieswet. Donderdag 26 October 1895. 10 centiemen per nummer. 48s,e Jaar, IV0 2821. LANDBOUW. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRMS I Dit blad schijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekenmg van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Aalst, 9» October 1893 Wij deelen hieronder den voomaam- sten inhoud meè van het openbaar ge maakte deel des kieswetontwerps van de regeering Xitel I. Kiezers. Art. 1. Om algemeene kiezer te zijn moet men 1° Belg zijn van geboorte of de groote naturalisatie bekomen hebben 2° Oud zijn ten volle 25 jaar, voor wat de Kamer, ten volle 30 jaar, voor wat den Senaat betreft 3° In dezelfde gemeente verblijven dert minstens een jaar. Art. 2. De hoedanigheid van kiezer wordt bestatigd door de inschrijving op de Kiezerslijsten. Deze lijsten bepalen het aantal stemmen aan den kiezer toegekend, krachtens de volgende regelen Art. 3. Eene stem wordt toegekend aan iederen hurger, die de voorwaarden areenigt, door art. I bepaald en die zich niet '-evindt in t n van düg, bepaald .-ut. 20,21,25 e .antew»», v /i. Eer beventallige stem wordt n kiezer, oud ten volle 3r- getrouwd of hebbende, indien hij vyüuwenaar is, wettige afstammeling,die hoofdsom en opcentiemen ten bate van den Staat betaalt minstens 5 fr. person- neele aelasting op de bewoonde huizingen of gebouwen, of'die, voor dergelijke con- tribune belast, van betaling ontheven is hoofê-ns zijn beroep krachtens de wetten va.n, enz. Art.5.Eene boventallige stem wordt loeg.. end aan den kiezer, eigenaar 't zij v?.:; «roerende goederen hebben een kali straal inkomen van minstens 48 fr., 't van eene inschrijving op het groot boek der openbare schuld of van een Belgisch renteboekje der spaar-en lijf- re: kas, van ten minste 100 fr. rente. Do eigendom der onroerende goederen moei bestaan tenprofijte van den titularis, een jaar minstens te rekenen van den datum der acte van aankoop, indien zij authentiek is of van de registreering. indien het eene onderhandsche acte geldt] 1 inschrijvingen en renteboekjes moe ten den-titularis minstens 2 jaar toebe- h r. en in dit tijdsverloop niet het ywerp zijn geweest van eene geldige in: gneming, of van eene pandnotiti- catie an het bestuur der Schatkist of der Algemeene Kas. Me kiezer die te gelijker tijd eigenaar is onroerende goederen van een kadastraal inkomen van 48 fr. én van inschrijvingen en boekjes van 100 fr. »)Z(«— 32= Vervolg. 'dikant bad haar naar zijn buis gebracht, vJagen lang zweefde tnsschen leven en dood. ii lelijk weer tot het bewustzijn te komen en Ic sidderen bij de gedachte, dat Morgan zou v. li j. en om haar op te eischen als zijne vrouw. eek echter eene noodelooze vrees, Morgan lag i icn van eene andere bruid, die hem nooit zou Toen op aandringen van den predikant de mwkeurig doorzocht werd. vond men den van de steengroef verpletterd onder eenen re rotsblokken, ioodat hij alleen aan zijne Kit_ i te erkennen was. En toen men hem naar boven gedragen en tp het gras neergelegd had. viel de gordel, dien hij voor zijne ontmoeting met Fleming in zijnen borstzak gestoken had, Daast hem op den grond, om stilzwijgend eene vreeselijke geschiedenis te vertellen Gelukkig vermoedde de predikant nimmer de volle uilgestrektheid van den gruwel hij kwam ni«t te weten dat hij zijne dochter had uitgehu- rente, heeft enkel, hoofdens dezen dub belen of drievoudigen eigendom, recht op eene boventallige stem. Art. 6. Twee boventallige stemmen worden toegekend aan den kiezer, die zich in eene der volgende gevallen bevindt A. Drager zijn van een diploma van hooger onderwijs of een rechtskracht bezittend certificaat van bijwoning van eenen volledigen leergang van middel baar onderwijs van hoogeren graad, zon der onderscheid tusschen openbare en bijzondere gestichten B. Een openbaar ambt vervullen of ver vuld hebben, eene positie bekleeden of bekleed hebben, een privaat beroep uit oefenen of uitgeoefend hebben, opgesomd in art. 19 gedurende den tijd in dit artikel Art. 7. De kiezer kan de bovental lige stem van art. 4 met die van art. 5 vereenigen. Niemand kan meer dan drie stemmen bezitten. Art. 8. De voorwaarde van verblijf moet bestaan op datum van 1 October do voorwaarden van inboorlingschap, burgerlijken stand buiten den ouderdom, eigendom, betaling der belasting en be kwaamheid moeten bestaan op datum van 30 november, de voorwaarden van ouder dom op datum van 1 September daarop volgend. Art. 9 betreft het bewijs van het bezit van eigendom der onroerende goederen en rente inschrijvingen. Art. 10. De belasting is verschuldigd door den bijzondersten inwoner. Moeten als bijzonderste inwoners wor den aanschouwd a) De huisvader, zelf als zijne meerder jarige zonen met hem inwonen, tenzij hij van alle hulpmiddelen ontbloot zij b) De oversten of bestuurders van ge meenschappen, voor de gebouwen die zij bewonen, de bestuurders van onderwijs gestichten of onderwijzers voorde lokalen die zij bestieren. Art. 11. Om recht tc hebben op eene boventallige stem, moet de kiezer op de personneele contributie belast zijn voor het jaar der inschrijving en aan de schat kist de twee voorafgaande jaren hebben betaald of indien hij van de belasting ontheven is hoofdens zijn beroep, er ge durende de drie nuttige jaren toe geschat zijn geweest. Art. 12 betreftdedwaling in de kiezers lijsten art. 13 en 14 de wijze waarop de eigendommen tellen aan erfgenamen vóór de verdeeling, de eigendommen der ge trouwde vrouwen aan de mannen en die van minderjarige kinderen aan hunne vaders art. 15 duidt de ambtenaars aan die de documenten kunnen leveren voor de bewijzen van kiesrecht. Art. 17 somt de diplomas en certificaten op, die boventallige stemmen zullen toe kennen. Het zijn, in 't algemeen, de oude en nieuwe universitaire diplomas, de cer tificaten van het ex-graduaat in letteren welijkt aan den moordenaar van haren broeder Maar, hij wist genoeg. Want zoodra hij zich van den eersten schok hersteld en zijn best gedaan had om zich niet al te zeer verlicht te voelen, nu aan dc getuige, den wreker van zyn misdrijf voor eeuwig het stil zwijgen was opgelegd, Iwgon hij tot het besef te komen, dat zijn zoon werkelijk op de terugreis geweest en in het gezicht van de ouderlijke woning gestrand was, en dat Morgan Preiss zjjn lijk beroofd had van den schat, dien dc arme jongen in zijns vaders handen had willen neftrlcggcn. Er was geen twijfel mogelijk het portret bewees maar al tc duidelijk wie dc eigenaar «as geweest van den gordel met de diamanten. 7.oo kwamen zij ten slotte toch in dc handen voor welke zij bestemd waren, terwijl Morgan's overige schatten, voor zooverre hij zich die wederrechte lijk had toegeëigend, verbeurd werden verklaard door de mannen die hij zoo menigmaal bad omge kocht, cpdat zij niet Ie streng zouden toezien op zijne daden. Robert Fleming vernam dit alles, terwijl hij daar wekeu lang neérlag, zorgvuldig verpleegd door de oude vrouw, die hem soms grinnikend aanzag, toen zij merkte hoe de donkere tint van J haren patiënt met den dag verbleekte, terwijl zijn aangroeiend haar hem een geheel ander voor komen gaf. Zelf besefte lig daar niets van totdat diplomas en certificaten van bijzondere scholen, die aan hoogescholen kunnen gelijk gesteld worden en de certificaten van eenen volledigen leergang van mid delbaar onderwijs van hoogeren graad. Art. 19 somt de ambten en beroepen op, die insgelijks twee boventallige steramen verleenen. Het zijn Effectieve en correspondeerendc leden der koninklijke Academies Staande of zittende magistraten der gerechtshoven en rechtbanken van eersten aanleg militaire parket vrederechters; verbrekings, beroeps- en handelsgrefiie Advocaten, notarissen, geneesheeren, apothekers Beheerend en onderwijzend personeel der vier hoogescholen of der gelijk gestel de bijzondere scholen Inspecteurs van openbaar en bijzonder middelbaar onderwijs en der normaal scholen Personeel van atheneums en vrije eolle- gies,bestuurdersen regenten der offlcieele, beschermde of vrije middelbare scholen bestuurders en professors der normaal scholen en afdeelingen Inspecteurs van openbaar lager onder wijs vijf jaar functie en een diploma voor die van het vrij onderwijs Gediplomeerde officieele of vrije onder wijzers, sedert twee jaar in functie.onder voorwaarde een exaain af te leggen op het program van het middelbaar onder wijs van hoogeren graad Ministers van eerediensten, bezoldigd door denSiaat ;alle niet bezoldigde katho lieke priesters. Art. 20. Zijn definitief uitgesloten van het stemrecht en kunnen niet tot de stemming worden toegelaten 1° Zij, die tot eene crimineele straf werden veroordeeld 2° Degenen, die veroordeeld werden voor bedriegelijk bankroet 3° Degenen die huizen van ontucht ge houden hebben of nog houden, die veroor deeld werden voor het houden van geheime huizen van ontucht, of personen die ter beschikking van de regeering werden gehouden als souteneurs 4° Zij, die niet aan de miiiciewetten hebben voldaan 5° Zij, die voor slecht gedrag uit het leger gezonden en gedegradeerd werden 6° Zij, die voor wangedrag afgesteld zijn of afgesteld geweest zijn van de vaderlijke voogdij. Art. 21. Zijn tijdelijk van hun kies recht ontheven 1° Degenen die tot de correctionneele gevangenisstraf veroordeeld werden be halve voor overtredingen, voorzien bij artikels 242, 263, 319, 361, 362, 419 tot 422 en 519 van het strafwetboek. Wanneer de veroordeeling voorwaar delijk is, wordt het verbod opgeheven. Het verbod houdt op vijfjaren na de veroordeeling zij eindigt na 10 jaren bij hij bijna geheel hersteld was en met blijde ver bazing den ouden Robert Kleming in zijnen spiegel herkende. XIX. Zeer langen tgd daarna gebeurde het eens, dat Gillian, met het hoofd tegen de breedc borst van haren echtgenoot geleund, dezen een paar woor den in het oor lluisterdc, terwijl zij samen op de rots gezeten waren en -Je schemering langzamer hand zagen neerdalen op de zacht golvende zee. Uren lang hadden zij daar reeds samen ge droomd van het verleden, en geluisterd naar het zachte murmelen van de branding op hot strand, totdat het licht werd ontstoken op den vuurtoren aan het uiteinde van den Zwarten Kam, waar Saiu Combe en Abc Torre, nu niet langer in verzoe king gebracht door toezendingen van het verra derlijk vocht, trouw dc wacht hielden. Het schijnsel was hoe langer hoe slerker geworden, totdat het straalde over de zee. als een waar schuwend teeken voor den naderenden schipper, dat zich daar de gevaarlijke klippen bevonden, waarop reeds zoo menig schip in het zicht van de vaderlaudsche kust gestrand was. De oude predikant had hen een poosje gezel schap gehouden, zich koesterend in den zonne schijn van hun geluk maar eindelijk was hij eene straf van (en minste drie maanden en na 20 jaren indien de straf ten minste zes maanden bedraagt. Bij hervalling wordt de duurtijd van het verbod verdubbeld. 2° Degenen, die voor simpel bankroet veroordeeld worden. Het verbod eindigt 20 jaren na de ver oordeeling. 3° Degenen die veroordeeld werden voor overtredingen, voorzien bij artikels 342 en 345 van het strafwetboek. 4° Degenen die tot militaire afzetting veroordeeld worden, of wier de graad van officier ontnomen werd krachtens de wet van 16 juni 1836, met uitzondering van degenen, wier graad ontnomen werd, omdat zij trouwden zonder toestemming. Het verbod geldt 10 jaren. 5° Degenen die in eene verbeterings compagnie werden ingelijfd. Het verbod geldt 10 jaren. 6° Degenen die veroordeeld werden krachtens art. 39 der wet van 27 novem ber 1891 op de landlooperij en bedelarij, of de artikels 10 en 14 der wet van 16 augusti 1887 op de openbare d ronkenschap, of die, in den loop van vijf jaren, drie veroordeelingen ondergingen krachtens de artikels 1, 5, 6 en 8 derzelfde wet. Het verbod duurt 10 jaren. 7° Degenen die ter beschikking der regeering werden gesteld, krachtens de wet van 27 november 1891, (10 jaren.) 8° De gefailleerden, (10 jaren.) 9° De veroordeelden tot acht dagen gevangenis voor kiesovertreding,(5 iaren.) 10° Degenen die in interdictie zijn en de opgeslotene zinneloozen. Kunnen niet op de kieslijsten geschre ven worden, degenen die op de registers van een weldadigheidsgesticht ingeschre ven zijn als ondersteunden, (uitgezonderd voor geneeskundige hulp.) Art. 76. Wanneer bij het voorloopig of definitief nazien der kiezerslijsten, het collegie van burgemeester en schepenen namen uitgeschrabt of het getal stemmen van een kiezer vermindert, moet de be langhebbende hiervan verwittigd worden ten minste acht dagen na de openbaar makingder lijsten, en het collegie moet hen tevens bekend maken met de reden dier uitschrabbing of vermindering. Art. 88. Alle persoon, die op de lijst onbehoorlijk ingeschreven, vergeten of uitgeschrabt is, of van wien het getal stemmen onnauwkeurig is opgegeven, kan in beroep gaan bij het beroepshof van zijn rechtsgebied. In elk geval is het beroep, strekkende tot de inschrijving van eenen kiezer of het vermeerderen van het getal stemmen, waarop hij recht heeft, slechts ontvang baar wanneer hij bewijst dat hij ten laatste op 15 januari een zelfde beroep naar het collegie van burgemeester en schepenen heeft gezonden of indien de belanghebbende van de voorloopige lijst geschrabt of zyn getal stemmen vermin- ongemerkt opgestaan hij wilde hen ongestoord laten, terwijl zij zich verdiepten in dc hcrinneriDg van het verleden. Vertel bet mg no6 eens, fluisterde Gillian. Dwaas vrouwke, zegde Robert, haar nog dichter aau zijn hart drukkend, gij weet het immers al lang Zie eens, vader is weggegaan vertel gij mij nu liever eens hoe het toch kwam dat Morgan hem toch zot geheel ia zijne macht had. Gillian rilde en gaf geen anfwoord. Ik had het u niet mogen vragen, hernam Robert teeder. Het spijt mfj, dat ik die pijnlijke snaar heb aangeroerd. Ik kan het niet helpen, dat ik even rilde, fluisterde Gillian. Gij moet het weten, en ik heb at dikwijls gehoopt dut gij er eens naar vragen zoudt. Ik kon er niet over beginnen, zonder zeker te zijn dat gij het zoudt willen hooren. Laat het rusten, sprak hij zacht. Het doet u verdriet. Komaan, het is nu immers begraven, begraven voor goed. Keen, hield zij vol, laat mij het u eerst ver tellen. Vader heelt mij alles gezegd, en wel op eene wijze, die mij terstond den indruk gaf dat ik het ook aan u moest meédeelen, ter veront schuldiging van veel, dat gij natuurlijk in hem hebt afgekeurd. Het was in den lijd, toen hjj zoo vreeselijk om geld verlegen zat. Onze arme Alick derd werd, of eindelijk indien hij bewijst, vóór 1 januari het bericht van zijne afschrabbing op de offlcieele lijst niet ontvangen te hebben. Art. 118. De kosten zijn ten laste der verliezende partij. Indien de partijen op zekere feiten beiden verliezen, kunnen de kosten vergoed worden. Wanneer een beroep aanveerd wordt zonder tegenspraak van wege den verde diger of zonder dat er tusschenkomst wordt aangesteld, zijn de kosten ten laste der gemeente. Deze kosten worden rechtstreeks bere kend op het gemeentebudjet, Bij gebrek aan vrijwillige regeling zal de betaling na inschrijving op de gemeentebegrooting, desnoods, gelijk in zake van rectitstreek- sche belastingen, door den rijksontvanger vervolgd worden op het voorbrengen der expeditie van het vonnis van 't beroepshof, bevattende de aanduiding van den te betalen taks. Art. 124. De lijsten der algemeene kiezingen moetende in voege komen in 1894, zullen herzien worden overeenkom stig de schikkingen der tegenwoordige wet, te beginnen van den dag, waarop zij uitvoerbaar zal zijn. Zij zullen voorloopig vastgesteld zijn op den datum, bepaald bij koninklijk besluit, dat de versctiillige tijdsverloopen zal bepalen betrekkelijk de vroegere ope ratien der herziening, derwijze dat de lijsten ten laatste op 31 October 1894 in voege komen. Het artikel 8 is zonder verandering toe passelijk op de aanstaande herziening. Eene latere wet zal do tijdsverloopen bepalen alsook de te volgen regels voor de herziening der lijsten van provincie- of gemeentekiezers en die der kiezers voor de handelsrechtbanken. Miniraal voedsel. Phosphaat en kalk. Het beendergestel der dieren be vat eene groote hoeveelheid phosphaat en kalk. Men bevindt dikwijls, dat deze twee bestanddeelen ontbreken bij de dieren, bijzonder bij de jonge paarden, kalveren en viggen. Het gebrek aan deze twee be standdeelen kan men opmerken aan de zwakheid, de misvorming van ket ge- beento, do verlamming, de late verschij ning der tanden. Men bezorge dus aan de jonge dieren deze twee bestandeelen in genoegzame hoeveelheid, zeker is het, dat phosphoor- zuur on kalk, welke zich in de planten bevinden, verteer- en gebruikbaar zijn voor de dierendaarom moet men hun voedsel geven, waarin dezelve in groote mate voorkanten, zooals melk, graan, zemelen, koeken enz. Zonder het gebruik der voedstoffen, zal het dier onvermijdelijk gebrek hebben aan deze bestandeelen. had zware schulden gemaakt, cn vader had letter lijk alles gegeven wat hg bezat en daarenboven nog geleend van andere menschen. die nu op teruggave aandrongeu. Zg zweeg een oogenblik, alsof de herinnering al te pijnlgk was hij wilde haar het verder spreken beletten, maar met eene zekere gejaagd heid verzette zij zich tegen dien wensch cn ver volgde In zgne wanhoop, ter wille van zgne betrek king, van het dak boven ons hoofd, om ons voor de bitterste armoede te bewaren, wendde hij zich tot Morgan Preiss om hulp. Deze weigerde maar toen het zoo ver gekomen was, dat mijn arme vader letterlijk geen raad meer wist, bracht dia man hem met opzei telkens in verzoeking eo eens op oenen nacht, toen cr een schip was ver gaan. kwam hij in dc pastorg en nam mijnen vader mede naar het strand. Ik herinner mij dien nacht nog zeer goed. ging zij voort. Niemand wist nog van de schip] breuk, behalve Morgan Preiss hg nam vader in zyn vertrouwen en liet hem deelen in de winst toen de kostbare lading aan land gespoeld en buit gemaakt was. Met dat geld kon vader aan al zgne verplichtingen voldoen en Alick wel uilgerust buiten 's lands zenden. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1