Een en ander. LANDBOUW. Maatschappij:De Bokkenrijders. Kaatsspel-Esplanadeplein Allerhande nieuws. Parochiale Kerk van St-Jozef. H. Kerkvaders, er het hoofd bij verliezen en eindelijk te Gheel aanlanden. Ge begrijpt,'t ware een gevaarlijk spel wagen, jongen Plaatsgebrek noopt ons hier to eindi gen in ons toekomend nummer, zullen met de herziening en samenwerking der twee wetsvoorstellen De Volder en Auspach op de herinrichttng der burger wacht, zal het nieuwe ontwerp dezen WIJ aauiuuueil, uai uci avuiV"-" ,u" i Mijnheer Prosper, in Klokke Koelend atHd worden ingediend, van 20 oogst 11., eene stellige loochening i is van den bijzonderen of privaat eigen- J dom. In afwachting kan hij beginnen nraclll M. de gene- 'ie™ geldeken als zijn god aanbidt en raai Pontos, algemeen inspecteur der nooit iels anders in to^b^ttJBel,jkde burgerwacht, is door M. de Burlet gelast duivel i», betrouwt hij tmmas 1.:agasten zijn met een puntje te zuigen aan het boven staande. Congo. Een vriend deelt ons een uittreksel meè van cenen brief, geschre ven door onzen jeugdigen stadsgenoot, den heer Albert Boone, wachtmeester bij de lansiers Dougus, 11 april 1893. Na den post van Faratz ingericht te hebben, werd mij opgedragen het bevel te gaan voeren ter standplaats van Dougus, de belangrijkste van den Hoogen Ouellé. Door de dagbladen, verneem ik dat men niet zonder onrust is geweest aangaande den uitslag van onzen krijgstochtde Belgische agenten nieuw aangekomen te Bittircg, post welken ik in mei 1S92 had verlaten, rekenenden ons nimmer levend lerugte vinden. In al de gevechten welke wij leverden, hebben wij gezege praald bet fortuin der wapenen scheen ons geen oogenblik te willen verlaten. Zou hel anders konnen wezen, wanneer men het geluk heeft aan 't hoofd der troepen te zien die goede bevelhebber Milz en de moedige sultan Zamco met zijne dappere en verknochte zwarte soldaten, en bovendien dan nog, wij, blanken, die het voorbeeld der dapperheid geven aan 't hoofd van ons klein leger Overal drijven wij de araben op de vlucht eenige dagen geleden, hebben zij het nogmaals gewaagd zich op -1 uren alstand van onzen post te vertoonen, doch dadelijk zaten onze mannen hen op de hielen. Mijne vrienden in België zouden niet kunnen denken hoe dat leventje mij hier gaat te midden mijner zwarten die waar lijk zeer brave lieden zijn welke hun leven zouden slachtoll'eren, voor de blanken, hunne beschermers. Mijne gezondheid is bij voortdur ing zeer goed. Afwisselende uitspanningen ont breken ons niet op 't oogenblik bezit ik oenen jongen en schoonen panter, geleerd gelijk een hond. Naar alle waarschijne- lijk'heid zal dit interessant dier mij mogen vergezellen toekomend jaar bij mijne terugreis naar 't geboorteland. Congo. Het Brusselsch Genoot schap tot bestrijding van den slavenhan del, heeft twee brieven ontvangen van kapitein Jacques, gedagteekend van 25 maart en 1 juni. De toestand aan het Tanganikameer is voor het oogenblik zeer rustig kapitein Jacques verwacht de aankomst van de opgezonden kanons en krijgsvoorraad, en dan zal alle vrees voor gevaar geweken zijn. Kapiteins Jourbert en Jacques, evenals al hunne helpers,verkeeren in de beste gezondheid. Een andere brief, van kapitein Des- camps ontvangen, meldt dat hij met zijne expeditie in de eerste dagen van septem ber kapitein Jacques hoopte te bereiken. Do nieuwe kieswet. De bijzondere kommissie der Kamer, gelast met het onderzoek van het ontwerp der nieuwe kieswet, heeft dijnsdag namiddag eene vergadering gehouden onder voor zitterschap van M. De Lantsheere. Minis ter de Burlet was aanwezig. De algemeene grondbeginsels der nieuwe kieswet werden besproken, en de volgen de beslissingen genomen De ouderdom van 30 jaar voor de Se naat kiezers word aangenomen, rechterzij tegen de linkerzij. M. Vanderkindere stemde met de rechterzij. De personen tegen welke de echtschei ding is uitgesproken, zijn uitgesloten van hot meervoudig kiesrecht. Aan art. 8 heeft de kommissie beslist, dat de wetgevende kiezingen voortaan zullen plaats hebhen, den derden zondag van October. Woensdag heeft de commissie besloten, dat de persoonlijke belasting van 5 frank, vcreiseht door artikel 47, slechts sedert eon jaar moet betaald zijn, om eene dub bele stem te genieten. De regeering stelde daar twee jaar voor. De verdeeling der kiezerskorpsen voor provincie en gemeente in drij rangen of reeksen welke ieder een derde der leden zouden benoemen, vindt talrijke aanhan gers in de Brusselsche politieke kringen. Wij hebben vroeger over dit stelsel nog gesproken on verklaarden toen dat, zon der het volkomen bij te treden, wij het verkiezen boven het evenredige stelsel, welk, volgens ons, de reelitveerdige ver tegenwoordiging der partijen onmogelijk kan verzekeren. De verdeeling dezer bedoelde kiezers korpsen zou de vertegenwoordiging der hoogere en lagere standen en de verdedi ging der verschillige belangen beter ver zekeren. I>© /aak Splingard. De Brusselsche briefwisselaar der Gazette van Brugge schrijft als volgt over die zaak M. Lemonnier zal opnieuw minister Vandenpeereboom ondervragen aangaan- dede zelfmoord vaneen zijner bedienden.» Ziehier wat ik daarover vernomen heb: Zekere Spiingard, overste van 't personeel in 't ministerie van spoorwegen en telegrafen was voorgesteld voor het kruis van het Leopoldorde. Een hooge ambtenaar dit gezien hebbende had nevens zijn naam de volgende woorden geschre ven kreeg ongelijk legen zijne vrouw in zake van echtscheiding. Minister Vandenpeereboom wilde het fijne ervan weten, en deed zich een af schrift afleveren van het vonnis. Splingard, daarover ondervraagd, vertelde dat, om de echtscheiding te be komen, hij hem op heeterdaad had doen betrapen, na al de andere middels uitge put te hebben om van zijne vrouw kwijt te geraken en alzoo te kunnen hertrou wen met eene bloemtuilenmaakster. Zooals men het kan begrijpen, beviel de uitlegging niet aan den minister en Splingard werd niet alleen geen ridder van 't Leopoldsorde benoemd maar hij werd voor zijn gedrag gestraft, en van afdeelingsoverste tot eerste commies ver nederd, Hij scheen zijn straf ootmoedig te aanveërdee toen men vernam dat hij zich een kogel in den kop geschoten had, juist een jaar na zijn huwelijk, hetgeen aan zijne vrouw een pensioen verzekerde. - Ziedaar wat ik uit olflcieele bron ver nomen heb. Er zijn ongelukkiglijk maar al te veel ambtenaars van allen aard, en zelfs hooge magistraten die een zeer onbeschaamd leven hebben. Minister Vandenpeereboom heeft wil len doen gevoelen aan zijne 35,000 be ambten dat zij, zoo niet een christelijk toch een onberispelijk gedrag moeten heb ben, en al de treffelijke lieden zullen den minister gelijk geven. X. - Toeken des lifds. Men schrijft uit Gent aan - Het Handelsblad.- Om te bewijzen hoe de socialisten wankelen.willen wij een uittreksel geven uil een briefje, ons overhandigd door een vm igen partijgenoot (1) van Vooniit Terwijl de zwarte en blauwe dompers, werken om de eendracht des volks te breken, schijnen de meesten onzer man nen middelerwijl te slapen. Het is noch tans noodig dat alle leden eens goed den toestand beseffen en de handen uit de mouwen steken. Binnen eenige weken hebben wij de kiezing voor de Werkrechtersraad, en onze tegenstrevers doen al het mogelijke om ons uit het veld te slaan. De meeste leden dachten dal het nu wat vacantie was en de meesten ont breken op de vergaderingen. Dat mag niet 't Is daarom dat wij alle leden dringend oproepen tot het bijwonen der buiten gewone partijvergadering, waar zeer dringende zaken te bespreken en te be slissen zijn, en wij hopen dat geen enkel lid, die aanspraak maakt op den naam van socialist, zal ontbreken. Bemerkingen, overbodig. Naar ons verscheidene muziekkenners Eene commissie bestaande uil Fran- Onze lezers zullen zich herinneren verzekeren moet St-Jozelskring in zeer j sche, Belgische en Hollandsche afgeveer- dat op 26 september, te Flenu, een her bloeienden toestand verkeeren, aangezien digden, gelast met het onderzoeken van bergier, die met eenige jonge dronkaards middelen voor het herbevolken der Maas twiste, op den dorpel zijner woning met hij zulke prachtige en tevens moeilijke stukken durft uitvoeren. Keukenzout bij vrnchlboomen. j Op Maandag 30 October aanst. zal de Keukenzout in het late najaar rondom de j Maatschappij De Bokkenrijders de vruchtboomen gestrooid, zoover de tak- ken reiken, is eene uitmuntende meststof en maakt de vruchten smakelijker. Ook zal men dan weinig last van insecten hebben, Bij het aanwenden zal men bespeuren, dat sommige vruchten, vroeger droog en onschadelijk, dan sappig en lekker zijn. Bovendien zal men weinig last van onkruid hebben. Het middel werkt echter maar een jaar en moet dus elk najaar opnieuw aangewend worden, Beëedigde hopkooplieden. Men meldt uit Poreringhe dat tusschen de kopplanters eene vereeniging tot stand is gekomen, voor doel hebbende de faam der Belgishe hop staande te houden. De reglementen zeggen onder anderen Elk deelnemer verbindt zich, eene boete van 2000 fr. te betalen, in geval hij eenig bedrog heeft gepleegd. De inpakkers moeten onder eed, af gelegd voor den vrederechter, beloven nooit te plegen of daartoe te helpen, zelfs niet met vreemde hop. Niemand zal mogen helpen bij het onderzoek van zijne eigene hop of die van zijne bloedverwanten. 27" verjaring harer stichting vieren. Om 10 ure plechtige Zielmis voor de overledene Rijders Om 7 ure 's avonds Avondmaal ten lokale van den Catholieken Kring, Groote Merkt. CLUB DER Zondag 29 October 1893. Om 1 1/2 ure. Groote Beslissing. Nieuwerkerken (Beygaert) tegen Gijsegem (De Coen.j Evenredige vei-tegemooordiging Groote vreugde deze week op Chipka. pidonche heelt eindelijk de formuul ont dekt der evenredige vertegenwoordiging. Laat ons de meedeeling ervan afwachten. Le Patriote zegde deze week dat M Beemaeri verklaarde Als de rechter zijde niet bereidwillig de evenredige ver tegenwoordiging aanneemt ,zal ik dadelijk mijn ontslag als minister geven. Een rijk van eiken dicang duurt ge meenlijk niet lang. Wij hebben de vraag gesteld hoe men het regelen zou wanneer er meer partijen in tegenwoordigheid zijn dan zetels te winnen, en dal die pariijen van gelijk ge talsterkte zijn.... In plaats van de vraag te beantwoorden vraagt de Gentsche tuchtmeester Fondsenbladspottender wijze of die kwestie wellicht een der bewijsredenen zou zijn waarmeè onze achtbare Vertegenwoordiger M. Woeste, later de evenredige vertegenwoordiging zal het hoofd inslaan. Wij kennen de bew ijsredenen niet die MWoeste zal doen gelden om het be doeld stelsel te bevechten, doch wij ge- looven dat het hem niet veel moeite kos ten zal, orn te bewijzen dat, dank zij politieke listen en soms kuiperijen, de vertegenwoordiging der minderheid op vele plaatsen onmogelijk zal gemaakt worden, ten ware men aan de kiezers oplegde'zicli op voorhand te tellen en hen dan te bevelen van sleclns voor 't getal candidalen te stemmen waarop hunne ge- Uil een omzendbrief van 24 dezer, zindheid recht heeft •r.n liet bestuur van het Postbeheer ge- Dikwerf is er reeds geschreven dat de stuur blijkt dat de koperen pasinunt.uit- j tegenstrevers der evenredige vertegen- L't'zonderd deze der Argentijnsche Repu- woordiging door persoonlijk belang, door bliek opnieuw in de kassen der schatkist baaizuehtigheid worden gedreven.... Wie zal ontvangen worden. herhaalt die beleedigtng wekelijks meer- 0Dl'1 mauls in zijn zeeverblad Hij die het Rechterlijke kronïjk. Duur bier. Onder dezen titel hebben de dagbladen van geheel het land met veel gerucht gemeld, dat de rechtbank van Dendermonde een arme boer, die in zijn keukengerei'en voor eigen gebruik eenige liters bier had gebrouwen, tot maanden gevangenis of 5000 fr. boete was veroordeeld. Dit niet kunnende gelooven, hebben wij over die zaak nadere inlichtingen afge wacht en wij vinden die thans in het Journal de Bmxelles. Dit zoogezegde keukengerief bestond in een volledig verplaatsbaar brouwerijma- terieel, zeerwel verzorgd, en waarmeê de arme boer 's nachts in 't geheim van hoeve tot hoeve trok om daar in het geheim bier te brouwen. Degenen, die het vonnis melden, ver geten ook er bij te zeggen dat de konink lijke genade de boele van 5000 op 1500fr. heeft gebracht, ofschoon de arme boer een eigen veld en verscheidene stuks rundvee bezit. Valsch testament. De rechtbank van Brussel heeft op dit oogenblik de zaak onder handen van zekere dame Mathilda- Frederika Daur, zeggende geboren te zijn in 1832 of 33, doch welke men denkt te zijn Frederika-Catharina Daur, geboren in 1824. De betichte had lange iaren te Brussel gewoond. Zij had eene dochter, Mina ge- heeten en verhuurde een appartement aan graaf de Looz de Corswarem, senateur voor Luik. Toen de graaf stierf, werd er een testa ment door de betichte getoond, opgesteld in deze bewoordingen cc Ik schenk aan mad. F. Daur, geboor tig van Stuttgard, thans wonende te Brussel,de som van 50,000 fr.betaalbaar door mijne erfgenamen binnen de veertien dagen na mijn overlijden, vrij van alle successierechten ter harer laste. Dit testament was gedagteekend 11 au- gusti 1886. Terzelfder tijd vertoonde zij eene schuld bekentenis van den graaf, van eene som van 22,500 fr. 10 c. welke zij hem zou geleend hebben vóór't jaar 1886. Zoodra de zoon die stukken in handen kreeg begaf hij er zich meè naar cenen advocaat, en experten, die het schrift onderzochten, bevonden dat het valsch moest zijn. Zoo vond men onder anderen regue voor regu, reconné voor reconnais, fouten die de betichte in andere schriften ook maakte. Ook het liandteeken werd valsch be vonden. 't gebeurt nog al dikwijls dat er te lande onder geburen, twist ontstaat ten gevolge van de beesten die met de wete of onwete van hunnen eigenaar op een andermans veld grazen. De Rechtbank van enkele policie, te Dixmude, heeft een landbouwer van Merckem, voorwaardelijk veroordeeld tot 1 fr. boete en 124 fr. schadeloosstelling, om zijn vee te hebben laten grazen over weiden in groei, aan een ander toehoo- rende. St-Jozefs kring, zal woensdag, hoog dag van Allerheiligen, de groote vierstem mige mis van F. Witt, uitvoeren, 's Na middags, plechtig lof, in hetwelk de vol gende stukken zullen ten gehoore ge- bracht worden - O Hoslia verc digna - van Ver hulst, Salve Regina, - van Piel en - Tantum Ergo, - van Winter. N.B. 'sMorgens in de mis, »0 sacrutn convivium, van Mozart. BotermarktHeden zaterdaj w erden 876 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7010 kilogr. Vj»IsI. Botermerkt. Door onze Stedelijke Policie werd eenen klont boter aangeslagen, die schijnt vervalschl te zijn. Een gedeelte is ter ontleding ge zonden aan den heer Apotheker Bogaerts Aalst. Land van Riem. Morgen zondag 29 October, prach tige vertooninjy, ter Stedelijke Schouwburgzaal. Twee tooneelstukken Het Portretje en Arme Jaak en een blijspel Orgarita of de wilde vrouw zullen opgevoerd worden. Bureel om 5 ure begin om 6 ure. Prijzen der plaatsen Benedenplaatsen, fr. 1,50; Bovenplaatsen, 1" rang, fr. 1,00; 2® rang, fr. 0,50. Schouwburg van Aalst. Naar wij vernemen zal de tooneelinaat- schappij De Catharinisten, op Zon dag 12 November aanstaande, hier op Stadsschouwburg De Priestei», groot beroemd drama in 6 bedrijven, door Ch. Buet, opvoeren. Daar het stuk in andere steden eenen overgrooten bijval verwierf en meermaals op algemeene aanvraag van het publiek werd opgevoerd, hebben wij de zekerheid dat het hier aan geen volk zal ontbreken. HJiet genoeg kan men de personen die aan verstoptheid of slechte spijsverteering lijden aanraden de slijm- verdrijvende Walthenj- pillen te gebrui ken, want volgens algemeen advies, is het eene wonderbare remedie om deze aan doeningen te genezen als ook al de ziekten veroorzaakt door de slijmen en humeuren. Te verkrijgen in alle goede apotheken. BITTER ORIENTAL is de beste. De abonnementen van 14 dagen op de Staatsspoorwegen hebben op de vier maanden welke zij geduurd hebben, 97,000 fr. opgebracht. Luitenant Lemairc had bij zijne terugkomst uit Congo een 16-jarigenneger meegebracht,Tonio geheeten. De vreemde dingen, die hij in Brussel te zien kreeg begonnen op zijnen geest te werken en zijn vroolijk en opgewekt karakter werd somber en treurig. Later werd hij meer zenuwachtig en dezer dagen is hij, na eenen avond in een café-concert te heb ben doorgebracht,eensklaps razend zinne loos geworden. Moest men den armen drommel daarvoor uit zijn zwart vader land halen Leelijke klucht. Over eenige dagen ging een brave Brusselsche been houwer naar Antwerpen zijne papieren halen om te trouwen, toen hij tot zijne groote verbazing vernam dat hij een meisje en geen jongen was. In afwachting heelt de sukkelaar een proces tot hervor ming van burgerlijken stand mogen in spannen. Maar de klucht die aan eene meid, in dienst te Brussel, is overkomen, is veel pijnlijker. Zij ging ook trouwen en had hare papieren gevraagd aan 't gemeente bestuur van haar dorp in Luxemburg, toen zij voor antwoord kreeg. Ge kunt niet trouwen, want ge zijt dood Inderdaad, het meisje, geboren in 1860. was in 1880 opgeschreven als overleden. Daar de dooden niet kunnen trouwen, moet ze wachten lot ze terug... levend is in de boeken. Geen vitriool meer Eene jaloer- sche verlatene, woonachtig te Laken, lieeft iets anders gevonden dat minder ge vaarlijk maar toch even verned erend is voor degenen, die men beleedigen wil. Woedend omdat haar vrijer kennis met zekere Marie D. had aangeknoopt,wachte zij het meisje af en haar ziende naderen, sprong zij vooruit en smeerde de meè- dingster het gelaat vol.... groene zeep. De aangerande schreeuwde orn hulp, de vrijer ging op den loop, de twee meisjes werden naar het polioiebureei gebracht en proces-verbaal werd opgemaakt. Op jacht. De burgemeester van St-Pieters-Jette was met eenige vrienden op jacht, nabij de baan van Zeilick. Een haas snelde over den weg. De bur gemeester schoot, de haas viel en een velocipedist, die daarjuist voorbij snelde, raapte het dier op en... reed er meè weg. De jagers zullen al aardig hebben staan zien. met zalmen, vergadert op dit oogenblik to Luik. Het hoofdpuni der dagorde is voorna melijk hel zoeken van middelen, om de zalmen toe te laten de sluizen en afdam mingen door te komen. Wraak van eenen duivenmelker. L. Perron, barbier te Stekene, in Oost-Vlaanderen, is een hartstochtelijke duivenliefhebber.Hij bezit ook eene puike verzameling reisduiven. Maar er gaat geen jaar voorbij of zijn duivenhok wordt door dieven bezocht. Dezer dagen was hij gewaar geworden dat een onbekende weer aan zijn duiven hok was geweest, doch, door de eene of andere oorzaak gestoord, vertrokken was zonder iets meè te nemen. Hij had de zekerheid dat de dief zou terugkeeren, doch daar het niet plezierig is heel den nacht de waak te houden, had onze Figaro een doeltreffend middeltje uitgedacht. Daar men, alvorens liet duivenhok te bereiken, de planken van den beerput moet overstappen, nam Perron eiken avond de dikke planken weg om die te vervangen door dunne plankskens van haringkistjes, Toen dezer dagen de barbier ging zien hoe verre de zaak stond, bevond hij met voldoening dat alles ingevallen was de plons moet van belang geweest zijn, daar het welriekende vocht tot hoog op de muren gespat was. Alles duidde aan dat eenen steen werd doodgeworpen. Het parket heeft, na een streng onderzoek,den plichtige ontdekt. Hij zal in hoedanigheid van soldaat in verlof, door den krijgsraad worden geoordeeld. Een wolf op de kennis. Op de kermis van Hemptine-lez-Eghezée ver scheen zondag een overgroote wolf. In een oogwenk waren al de danszalen leeg en het volk doorliep het dorp, om te ontdekken waar het beest henen liep en dan zelf te vluchten. Na de eerste oogenblikken van schrik besloten eenige onversaagde jongens den wolf te vervolgen, doch hij vluchtte in de richting van Cortil-Wodon, tot hij einde lijk rond 3 ure 's morgens eene pacht hoeve binnen liep. Langs alle kanten worden klopjachten ingericht. Een schaliedekker, die op het dak der nieuwe kerk van Pepinster werkte, viel van eene hoogte van 30 meters, eerst op eene ijzeren stang, van daar botste hij op eenen balk en kwam ten slotte op eenen hoop steenen te recht. De man was niet dood doch hij had daags nadien het bewustzijn nog niet herkregen. Daags voor liet ongeluk had hij nog geweigerd zich bij eene maatschappij van verzeke ring tegen ongelukken bij te treden. Konijnen. Volgens eene Engel- sche statistiek werden er in 1891, uit België naar Engeland 4 millioen 293 dui zend 480 kilogr. konijnen verzonden, de nachtelijke duivendief daar een gepar- hebbende eene waarde van 5 millioen 856 fumeerd bad genomen heeft, dat hem den lust zal ontnomen hebben te herbeginnen. Zonderling schip. Reeds sedert eenige dagen werd in de haven van Ant werpen een vaartuig verwacht dat geroepen was om door zijn zonderlingen vorm aller aandacht in le trekken. duizend 125 frank in 1892 beliep de uit voer tot 4 millioen 532 duizend 500 kilos, ter waarde van 6 millioen 201 duizend 675 frank. Gelijk men weet worden de konijnen voor Londen bijzonderlijk gekweekt in Vlaanderen en ook in de provincie Ant- Het is de Sagamore, onlangs te Sun- werpen. Zij worden te Londen door de werken de klas verbruikt des zondags heeft elk werkmansgezin van Londen een konijn in den pot. FRANKRIJK. De Russen zien, en dan sterken Eene vrouw van omtrent 40 jaren, die het hoofd verloren had tengevolge der Rus sische feesten, is dijnsdag morgend nabij de brug van Asnières. te Parijs, in de Seine gesprongen, op 't oogenblik dat de trein, waarin de Russische officieren gezeten waren,op eene andere brug voor bijreed. De vrouw had in elke hand eene vlag, eene Russische en eene Fransche op het 107 meters langen 13 meters breed, en oogenblik dat de trein voorhijreed, sprong loopt, met 1400 peerdenkracht 12 knoo- zjj jn q water, roepende De Russen zien pen per uur. 1 en dan sterven Leve Rusland Het dek, zeer weinig boven het water Niettegenstaande er spoedig hulp op- verheven, is behalve van schouw, mastjes daagde haalde men slechts een lijk op. De derland gebouwd, in den trant derïF/m- leback-deck (walvischrugdek), omdat het vaartuig, wanneer men het op 't water ziet, wel eenige gelijkenis heeft met dit dier, doch nog meer gelijkt het op eene reusachtige sigaar waarop eene schouw en drie vlaggestokken geplaatst zijn, die tevens voor steunsels dienen aan de laad- J balken of hefkranen. Die laadbalken dienen, wanneer het schip vaart, tot bruggen voor de bewe- l ging der manschappen, welke op het bol- vormige dek onvermijdelijk zouden vallen en in zee rollen. In Amerika noemt men die schepen sleampig (stoomvarken.) De Sagamore, metende 3500 ton, is en brug, ook voorzien van torentjes of kokers, welke als trefters dienen voor het laden van losse koopwaren als erts,graan, enz., zoodat men daarvoor do luiken niet moet openen. Zoo diep ligt het schip dat de bruggen waarvan hooger spraak is, bij onstuimig weder moeten opgetrokken worden. Ook loopt een lange gang door het geheele schip heen, in gemeenschap met de ma- chienenkamer, waar boven zich het ver blijf van den hevelhebber bevindt. Het schip vaart om reden van zekere douanen-pleegvormen onder Belgische vlag en, ten einde die nationaliseering te bekomen heeft men onder den titel Bel gian A merican Maritime Company eene maatschappij te Antwerpen moeten stichten, met M. J. D Ruys, als beheer der. De Sagamore is geladen met drij mil lioen twee honderd tachtig duizend kilos (2,280,000) zinkerts. Handelsblad Verloting van een werkmanshuis Onder de leden van den Kathulieken Werkmanskring te Ath, had zondag 11. de verloting plaats van een werkmans huis. De Athsche werklieden waren talrijk opgekomen. Men was evereengekomen dat men eerst een aantal namen zou trekken aan den naam van den vijftigsten persoon die werd uitgelotzou hethuis te beurt vallen. Om 4 ure nam de trekking aanvang. Aan eenen der stemopnemers die gelast was de namen af te roepen, is het huis te beurt gevallen. Het is de genaamde Victor Carlier, beeldhouwer, De man was zoodanig verrast toen zijn naam uit de bus kwam en hij dan zelf moest afroepen, dat hij er ganscli bleek van werd en in tranen uitbarstte. De werklieden brachten hem eene luide ovatie en geloidden hem met muziek aan 'thoofe naar zijne oude woning, waar men hem, zijne vrouw en kind ging af halen en hem van daar naar zijn nieuw huis bracht. Geheime steenkoolmijn. Twee agenten-pompiers van Charleroi deden de nachtronde nabij de Waterloopoort, te Charleroi, toen zij op eenen vagen grond een licht zagen flikkeren. Bij hunne nadering zagen zij drie man nen haastig uit eenen versch gegraven put omhoog klouteren en de vlucht nemen. Mcenende met dieven te doen te hebben vervolgden zij de vluchtelingen geduren de eenigen tijd doch keerden weldra naar den put terug. En wat vonden zij Op 2 meters diepte eene ader steenkool. De hoeveelheid dier delfstof schijnt niet groot, maar de hoedanigheid is voor treffelijk. vrouw droeg een rok, geheel gemaakt uit aaneengenaaide Fransche en Russische vlaggen. Haar hemd was geheel uit Rus sische vlaggen gemaakt. DUITSCHLAND. Socialistische partijdag. In de derde zitting vandensocialistiscben partij dag te Keulen, is de kwestie besproken van het vieren van den 1°° mei, waarover Liebknecht eene lange, zeer toegejuichte rede hield, gevolgd door een zeer lang durig, nu en dan heftig debat. Met 195 tegen 3 stemmen werd ten slotte een besluit aangenomen, 't welk aanbeveelt, dat slechts die arbeiders en ingerichte arbeidsgroepen, die zonder benadecling der arbeidersbelangen daartoe in staat zijn naast andere betoogingen den 1®" mei ook door staking van den arbeid zullen vie ren. Liebknecht zegde in zijne rede ten gunste van dit besluit onder meer, dat de beslissing van Brussel omtrent volledigen stilstand van den arbeid ook door het congres van Zurich wel opnieuw bekrach tigd is, maar om deze besluiten uit te voeren, is eene algemeene werkstaking noodig, en deze achtte hij onuitvoerbaar en onmogelijk voor de geheele wereld,en in het bijzonder voor de sociaal-democra tische partij in Duitschland in strijd met haar belang. Zulk eene werkstaking doorzetten zou hij eene gewetenlooze daad achten. En hij eindigde met den partijgenooten toe te roepen Laat u niet tot onbezonnen heden verleiden. Neemt het besluit aan en zorgt er voor dat de 1° mei in geheel Duitschland op weerdige wijze gevierd worde 21 Rurgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten. Mannelijk geslacht 8 Vrouwelijk 13 HUWELIJKEN. Fr. Matthieu, brouw, met P.DeSmedt, dagl. J. De Wolf, herb. metM. Van den Bossche. M. Wailly, tw. met Ph. De Vylder, tw. R. Van de Meerssche, wever, met V. Callebaut, tw. J. De Nil, voerman met Cl. Podevyn, dagl. D. Van Belle, vleeschh. met M. De Veyl- der, z. b. L. Alexandre, huissch. met R. Do Saedeleer. OVERLIJDENS. Th. Van den Borre, z. b. 10 j. Achter straat. S. Duren, z. b. 15 j. Dender- straat. J. Sunou, vr. De Poorter, zb. 79 j. Leopoldstraat. 3 Kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2