Een en ander. Allerhande nieuws. Gegeven te Oostende, den 23 October 1893. LEOPOLD. Van 's Konings wege De minister van landbouw nijverheid en openbare werken, Lbon De Bruyn. De onderrichtingen nopens de boven staande schikkingen zullen wij in ons nummer van zondag aanst. meèdeelen. (1) Volgens artikel 1037 van het wetboek van rechtsvordering, begint het lomergelijde ilen I April eu eindigt den 30 September het wintertijdperk gaat van I October tot 31 Maart (zie ministerieelen onntend brief van 31 October 1801, nummer 12, van de ver zameling der wettelijke en reglementaire schikkingen betreffende den vleesehhandel). Kieswet. De commissie der Kamer heeft vrijdag namiddag opnieuw gezeteld en de bespreking is geraakt tot art. 17. Daar de titels I en III art. 127 bevatten zult ge denken dat men nog lange weken zal moeten zetelen. Stel u gerust leden der commissie verklaren zelf dat men hoopt gereed te zyn tegen dynsdag, 14 november, datum van de heropening der Kamer. De levendigste zitting der commissie zal die zijn van dijnsdag. Alsdan komt art. 21 in bespreking, waarin de stemming der onderwijzers voorkomt. Vrijdag reeds hebben MM. Lepage en Vander Kindere lang over de bekwaamheid gesproken zij eischten voor haar eene groote uitbrei ding van de boventallige dubbele stem. Die heeren wilden namelijk dat zij, die geen diploma van hooger onderwijs beza ten, een exaam op de vakken daartoe be- hoorende mochten afleggen. Dit voorstel werd verworpen. M. Woeste heeft de aanspraken der vrije onderwijzers warm verdedigd. Nie mand twijfelt aan hunne kundigheden, maar MM. Lepage en Vander Kindere hebben geprotesteerd... voor den vorm. Eerstgenoemde heeft in 't begin een amendement ingediend, strekkende om bij art. 29 eene reeks van 27 beroepen of ambten te voegen, aan welke de dubbele stem zou worden toegekend. Natuurlijk staan de ambtenaars en officiers op den 1" rang. Oneerlijke concurrentie. Wij lezen in het FondsenbladBij de kleermakers van Gent is thans eene petitie in omloop, die door allen wordt ondertee kend, om bij M. den minister van finan cies te protesteeren tegen de opening van groote magazijnen, waar men, onder voorwendsel van uitverkoop of likwidatie, nieuwe gemaakte kleèren aau spotprijzen afzet. Het verzoekschrift wijst er op dat, Gent en elders, zekere flrmas zich in on bewoonde huizen komen vestigen hunne zoogezegde likwidaties te doen lukken. Het herinnert aan de wet, waarbij het verboden is, nieuwe waren in opeDbare verkooping bij opbod te stellen, zonder voorafgaande toelating der gemeente- overheid, alsook aan het verbod voor nee- ringdoenden.die dat middel van likwidatie gebruikt hebben, hunnen handel vöór het afgeloopen jaar en zes weken te herbe ginnen. Likwidatiën zooals de hooger bespro kene hebben heel en gansch den aard van openbare venditiën en dan nog zijn de verkoopers zoo onbeschaamd hun neering- doodend werk op te luisteren met groote schilderijen, verbeeldende een kegelspel met het uitdagend en tergend opschrift Zoo moeten allen vallen. Het verzoekschrift vraagt de neerleg ging van een wetsontwerp, waarbij ver boden wordt huizen te openen waar men niets anders doet dan, door aankondigin gen van likwidatie het volk aanlokken alzoo de neeringdoenden doet vallen. Dezelfde wet zou aan de bestendige neeringhuizen moeten verbieden likwida ties te houden, gedurende meer dan veer tien dagen en hen verplichten na dit tijd perk ofwel eene openbare verkooping U houden.ofwel hunnen handel in do gewone voorwaarden te hernemen. Klokke Roeiununoch in het bijvoegsel dien brief verschenen.... Hebt gij het bijvoegsel van Klokke Roeland dan niet gezien Of hebt gij den raad gevolgd van den Denderleeuw- schen Thomas a Foppis Wat er dan ook van zij, het is onbe- istbaar, dat gij, volgens uwe eigene bekentenisom u bij Mgr do Harlez te verschoonen niet geaarzeld hebt aan de aarheid te kort te blijven. Gij hebt dus dien heiligen priester ver grijsd in de studie en 't gebed met eene logen gepaaid, gij hebt hem aangaande uwe handelwijze gefopt. Foei FoeiFoeiMirrceus Zulke voorbeelden zou men te vergeefs zoeken bij de eerlijke drukpers tot zelfs in 't diepste diepe van Rusland.... Ziedaar de puritein die wekelijks aan groot en klein de les voorspelt en altijd zoo hoog oploopt met zijne eerlijkheid en vrijheidIs dat nu uwe eerlijkheid, Mirrceus Geen enkel rechtgeaard mensch zal er u geluk raeè wenschen Evenredige vertegen- vvoordiging.— Eene der reden om de welke wij de evenredige vertegen woor- dige bestrijden, is dat men zal verplicht wezen 2, 3, 4 en soms gansche provinciën in een kiescollege te vereenigen, 't geene hoogst nadeelig zou wezen voor de verde diging der bijzondere eii plaatselijke be langen van deze of gene streek. De aalmoezenier van Chipka stelt zon- g 11. de vraag Moet men al de be staande kiesarrondissementen veranderen en omwroeten Geenszins', antwoordt hij, alles kan blijven gelijk hel is voor de Kamer. Wat hel Senaat betreftwaarom zou men geen 2 oft 3 Senators kunnen bijeenvoegen gelijk het nu gaat voor Veurne-Nieuwpoort. - Dat is klaar, voor de Kamer kan alles blijven bestaan, 't is te zeggen, moet men geene kiesdistrikten vereenigen maar voor het Senaat wel. De kiezers der arrondissementen Dix- mude, Veurne. Eecloo, Maeseyck, Aarlen, Bastenaken, Marche, Neufchateu, Virion, benoemen slechts èén volksvertegenwoor diger,hoe kan men daar nu de evenredige vertegenwoordiging toepassen t Is onmogelijk hooren wij roepen.... Al te haastig vangt niet, heeren... Zou de aalmoezenier soms geen bijzonder stelsel van kandidaturen voor die arrondisse menten hebben uitgevonden, die, bij voor beeld,twee derden katholiek en een derde liberaal of 't omgekeerde zouden wezen In tal van arrondissementen waar slechts twee leden te benoemen zijn en 3 partijen moeten vertegenwoordigd wor den, zou men tot die soort van twee kleurige kandidaten of paljassen ook zijne toevlucht moeten nemen. En zeggen dat die aalmoezenier ook durft meê klappen, of liever, een ander nababbolen over evenredige vertegen- diging!.... Nog meer dat hij schrijven durft, dat hij op de bewijsredenen van onzen achtbaren vertegenwoordiger, M Woeste, maar hoeft te blazen om ze ah ijdele zeepbollen in de lucht te doen ver dwijnen!Wat felle adem Rechterlijke kronijk. De geneesheer Jacqmain die onlangs geleden te Gent, 2ijne vrouw Emilie Van Hoecke heeft vermoord, werd zaterdag 11. door het Assisenhof veroordeeld tot tien jaren dwangarbeid, 300 fr. boete, de onkosten en één frank schadevergoeding ean de burgerlijke partij. De Bien Public zegt dat, toen de ver oordeelde het paleis van justicie verliet, het publiek riep Leve Jacqmain Weg met dejurg Dat zal hem leeren. Een arme drommel had zich in het Soniënboseh uit armoede verhangen doch eer hij dood was, werd de koord door cenen voorbij ganger doorgesneden, en de wanhopige was verplicht, tegen wil en dank in het leven te blijven. Nu heeft de zelfmoordenaar zijnen red der gezegeld papier gezonden, om dezen langs rechterlijke weg te verplichten hem, dien hij het leven redde, ook voor het overige zijner dagen den kost te geven, Bokkonrijdera. Gister maandag 30 October, vierde de Rijders- j bond de 27° verjaring zijner inrichting. Talrijke leden woonden de plechtige Zielmis bij welke ter Sint-Martinuskerk gezongen werd. Des avonds vergaderden de Rijders zich aan een smakelijk avond maal,'t .velk onder alle opzichten uitmun tend was en ter eere strekt van den hospes Cornelius Van den Bossche en zijne wederhelft. Aan het dessert gaf de heer Leo De Paepe in vervanging van den vriend Achilles Eeman, door eenen familierouw belet het feest bij te wonen, lezing van het verslag des Bestuurs over den toestand des Bonds. Wij deelen hier een uittreksel van be doeld verslag meê en roepen er de aan dacht onzer partijgenoten en vooral der arbeiders op in Mijnheer en. Alweder is er een jaar heengevlogen sedert onze laatste Algemeene Vergadering, zoodat wij heden het 28® intreden der in stelling van onzen Bond. I)e Bokkenrijders van Aalst, hebben de loffelijke gewoonte genomen, op dien ver jaardag, hunne afgestorvene Broeders indachtig te zijn, om nadien zich te ver innigen aan dees vriendenmaal waar de band der verbroedering zich nauwer aan sluit en waar nieuwen iever geput wordt om op het geschikte oogenblik de wapens der vroegere dagen met nog meer behen digheid en moed te banteeren. Rijdersbond, Strijdersbond. dit is im mers onze leus. Een nieuw tijdperk, Mijnbeeren, gaan wij intreden talrijke nieuwe kiezers zul len wij zien opkomen. Het bijna algemeen stemrecht in onze Grondwet heden ge schreven,legt ons meer dan ooitden plicht op van gezamenlijke werking, van alge meene verbroedering, van vereenzelving der krachten tot het uitvoeren der nieuwe daartoe te nemen maatregelen. Elkeen van ons zal op de bres springen om onze tegenstrevers en het nieuw leger der socialisten te bevechten cn te over winnen. Wij zullen allen gewapend zijn tegen mannen die den Godsdienst haten, Kerk en Priester vervolgen, de onzijdigheid der scholen bewierrooken die eindelijk den familiegeest, zonder d.en welken alle sa menleving onmogelijk is, willen dooden. Wij zullen het leger der socialisten bestrijden omdat het den werkman tot ongodsdienstigheid overhaalt en hem door uitzinnige en onuitvoerbare beloften op hitst tegen Recht en Wet. Onze Rijdersbond is samengesteld, om zoo te zeggen, uit leden van alle standen der samenleving, welke aan hun werk, aan hunne vlijt en zorg hunnen heden- daagschen stand te danken hebben. De werkman weet dus dat wij hem achten en dat hij op onze medehulp mag rekenen in zijne wettige pogingen om zijnen toe stand te verbeteren. Wij zijn het allen eens, Mijnheeren, om te verklaren, dat 't niet alleen voor den werkman een recht is van lotsverbetering te betrachten en te bereiken het is voor hem een heilige plicht, en om denzelven te volbrengen, mag hij op onzen volkomen onderstand rekenen. Diegene, die het volk trachten te mis leiden, zullen gevoelen wat wij vermogen onder het Vaandel van Godedienst, Vader land en Huisgezin. De blijde toekomst is aan ons. Dees verslag of liever manifest werd eenpariglijk bijgetreden. Na het eindigen des avondmaals werd er menig lustig en vrolijk aria door een quatuor gespeeld en ook menige deftige en boertige liederen gezongen welke aller lachspieren ontspannen deden Eene bijzon dere melding aan de heeren Adhemar De Valckeneer en Bernard Goethals welke beide om hunne boertige liederen de algemeene toejuichingen verwierven. In 't kort gezegd 't was een overheer lijk feest, waar vreugde, gulhartigheid heerschten onder vrienden tot der dood. Wettelijk toesluit. Bij koninklijk besluit van 24 October is de heer E. Dufranne, ontvanger dei- douanen, accijnsen en entrepot van 7® klas te Aalst benoemd. Uegen nooit Wij hebben acht dagen geleden doen bemerken dat Mirrceus van Chipka aan de waarheid te kort bleef, als hij beweerde dat de brief van Mgr de Harlez aan De Stad Nino- ve niettegenstaande hij was inge trokken in 'Het Land van A eist afge kondigd, niet ontleend svas aan het bij voegsel van Klokke Roeland van 8 oct. 11.... Neen, noch in dit laatste blad, noch in 't bijvoegsel er aan gehecht is er een enkel lettertje van bedoelden brief ver schenen. Niet alleen heeft Mirrceus zich bij 't publiek door eene domme streek willen verschoonen, maar elfs maakte hij er ge bruik van om Mgr de Harlez om den tuin te leiden. Sprekende in nr van zondag 11. over den brief welken Mgr de Harlez aan Het Land van Aalst schreef, stelt Mirrceus de vraag En wat gebeurt er met ons in 7 bijzonderEn hij antwoordtMgr de Harlez schrijft ons eenen brief donderdag der verledene iceek.Aan- stoncls schrijven toij hem dat debrief door ons opgenomen, in een bijvoeg- set ran Klokke Roeland stond. Gij. Mirrceus, beter dan iemand moet weten, hoe dien brief u in de handen kwam, want w(j herhalen het, noch in Catholieke Bewarende Vereenlging. Men bericht ons van verscheidene kanten dat zekere per sonen alle bevoegdheid betwisten aan voorloopige plaatselijke Comileiten, 't is te zeggen, aan de Comitciten die zich heden in de verschillige steden en gemeen ten met de voorloopige werkzaamheden onledig houden. Wij zullen doen opmerken dat er zich toch iemand met die voorloopige werk zaamheden moet gelasten, anders is alle inrichting onmogelijk. Men weze dus gerust, zoohaast de nieu we kieswet zal afgekondigd zyn, zullen de catholieke Kiezers uitgenoodigd wor den zich tc vergaderen om, in uitvoering van art. 7,hunne afgeveerdigden te benoe men. Deze afgeveerdigden zullen dan het plaatselijk Corniteit kiezen gelijk voor schreven is door art. 8. Nu, eens tot daar gekomen, zullen de voorloopige plaatselijke Comileiten hun mandaat neèrleggen. Wij zeggen tot onze vrienden Bekom mer u niet om 't gewavel der Volks- foppers men late ze maar altijd voort wa velen en zee veren. Dat de scheurmakers hunne fopperij inrichten gelijk zy het verkiezen, maar laat ons ongestoord het werk der herinrichting voortzetten. Aalst. Zondag 11. hield men op den Brusselschen steenweg, omtrent de herberg I)e Roos - wijk-, of beter ge zegd, herbergierskermis. De baas der herberg Au Faubourg, zekere Edm. Scheerlinck, hield zonder oorlof, dans feest. De Policie nam Scheerlinck in over treding des regleinents en, om te beletten dat het dansfeest zou kunnen voortgezet worden, sloegzij de draaikruk der orgel aan. Doch 't hielp nieten nauwelijks hadden de agenten zich verwijderd of de orgel begon opnieuw te ronken. De maat was nu vol, de agenten keerden terug,deden het lokaal ontruimen en het dansfeest was opge schept. Dit lesje hopen wij, zal aan ande ren tot voorbeeld dienen. Schouwburg van Anlst.- Naar wij vernemen zal de tooneelmaat- schappij De ('atharinistenop Zon dag 12 November aanstaande, hier op Stadsschouwburg De Piuesteu, groot beroemd drama in 6 bedrijven, dóör Ch. Buet, opvoeren. Daar het stuk in andere sleden eenen overgrooten bijval verwierf en meermaals op algemeene aanvraag van het publiek werd opgevoerd, hebben wij de zekerheid dat het hier aan geen volk zal ontbreken. Sterfgeval. Heden dynsdag des voormiddags, is alhier in den nog jeudigen ouder dom van bijna 54 jaren overleden den heer Eoiiel Borreman, Schepen en Gemeenteraadslid der Stad Aalst. De heer Borreman was geboren te Antwerpen, den 14 december 1839, doch kwam zich te Aalst, geboorte plaats van zijnen vader zaliger, van zijne vroegste jeugd af vestigen, ter oorzake van het tweede huwelijk zijner moeder met den heer Lodewijk Borreman, broeder van haren eersten echtgenoot. Bij de kiezing van 1 juli 1872, welke eene volkomene zegepraal was voor onze Catholieke Partij, werd de heer Emiel Borreman, Ge meenteraadslid gekozen met 802 stemmen. Een koninklijk besluit van 20 januari 1879 vereerde de eerzamen overleden met het ambt van Schepen. Die beide mandaten van Schepen en Gemeenteraadslid werden bij iedere kiezing en benoeming vernieuwd. Schepen Borreman was algemeen geacht en bemind, in een woord, 't was een volksvriend, en dit getuigt de omstandigheid dat hij, bij iedere kiezing, een der candidaten was die het meest stemmen bekwamen. De rouwvlag is aan ons Stadhuis geheeschen. Hij ruste in vrede. moordpoging te Ilofstade. Zaterdag rond 6 ure werd er te Hof- stade eene moordpoging gepleegd op de meid van M. I>e Witte, koopman in elle- goederen aldaar. Op dit uur verliet de meid de vleeschhouwerij van M. Clinc- kaert en werd aan de Steenenbrug aange vallen door een persoon wiens hoofd door een doek was omwonden, met het inzicht voorzeker van zich onkennelijk te maken. De booswicht bracht haar een messteek in de borst toe doch het mes gleed af op een der stalen van het corset. De meid was zoodanig aangedaan dat zij geen kreet slaken kon, en poogde haren aanvaller te ontvluchten, doch zij bekwam een mes steek in den rug en kon eindelijk bij den barbier binnen loopen De bekomene wonde is weinig gevaar lijk. De gendarmerie heeft dadelijk een on derzoek geopend. Wat mag de oorzaak van deze aanranding wezen Eenige maanden geleden poogde men twee maal op verscheidene tijdstippen in te breken bij M. De Witte, doch telkenmale wareD de dieven door de waakzaamheid der meid verjaagd geworden. Weinigen tijd daarna vond men een schrift onder de poort gestoken waarbij de meid verwittigd werd. dat men haar eens vinden zou. Is het nu die aangekondigde wraakneming Menjdenkt ja,omdat de meid geen persoon lijke vijand kent, ook geen vrijer heeft en erdus aan geen liefdedrama te denken valt. De steek, zegt men, is toegebracht met eene schoenmakersmes. De gendarmerie schijnt op 't spoor van den dader te zijn. De kaarten van vrij spoorwegver keer zijn aan de Volksvertegenwoordigers afgeleverd. - Lijst der kiesbaren tot den Senaat 1894-1895. De Gouverneur van Oost- Vlaanderen laat weten dat de plaatselijke besturen van de steden en gemeenten der Provincie, van nu aft, gelast zijn met het vereenigen der bestanddeelen noodig tot het opmaken van de lijst der kiesbaren tot den Senaat, voor 1894-1895. De personen welke de hoedanigheden van inboorlingschap, ouderdom, cijns of kadastraal inkomen vereenigen door art. 56 (nieuw) der grondwet voorgeschreven, mogen zich tot het College van Burge meester en Schepenen hunner woonplaats wenden,mits bij hunne inschryvingsvraag de bewijsstukken te voegen welke hunne rechten vaststellen. Alle noodige inlichtingen zullen hun, overigens, gegeven worden in de bureelen der Gemeentebesturen, alsook in diegenen der 2® afdeeling A, van het Provinciaal Bestuur. - Een persoon te Brussel had het mid del gevonden om in verschillige herbergen die in 'tgeheim jenever verkochten zonder de voorschrevene taks te betalen den baas of de baazin bang te maken en met ver volging ie bedreigen, of wel hen geld af te truggelen om de zaak uit te laten. Hij gaf zich ten dien einde uit als politieagent In eene der laatste herbergen heeft men hem echter in plaats van een vijffrankstuk eene duchtige rammeling toegediend .Toen er echte agenten binnen kwamen om te zien wat er gaande was, poetste hij de plaat. Men schrijft uit Gent, 29 October aan Het Handelsblad. De stoet, ingericht ter gelegenheid der inhuldiging van het kartel der Beenhou- wersgilde, had een indrukwekkend uit zicht. Al de anti-socialistische vakvere nigingen, verscheidene werkmanskringen en muziekmaatschappijen hadden hunne bijtreding verleend. In heb het getal rangen nauwkeurig geteld. Er waren ongeveer 3100 man in den stoet. Welk een verschil bij de stoeten der socialisten 1 Toen die groote massa volk aan het lokaal der anti-socialisten, Oudburg kwam, werd het strijdlied gezongen, Geene bijzondere voorvallen heeft men aan te stippen. De rooden hebben zich rustig gehouden. Met groote moeite ben ik tot in de ruime bovenzaal, met galerijen gemakt. In eene minuten was deze kroppensvol. Zekere beer Guchteneere sprak eene gloedvolle gelegenheidsrede uit. Twee sprekers namen nadien nog het woord. Eene bemerking die dient gemeld te worden, is dat al werklieden waren die in den stoel gingen. Men bemerkte geene tien hooge hoeden. Zulke stoeten hebben voorzeker hun uitwerksel op de politieke macht. X. Te Laeken heeft men uit de Wille- broeksche vaart, niet verre van elkaar, de lijkjes van twee kinderen opgevischt. De slachtoffers waren gewurgd alvorens men de lijkjes in het water wierp. De Fransche visschersloep Marceau 1963, van Boulogne, is vrijdag nacht ten weste der haven van Nieuwpoort ge strand. Het schip had.eene goede vangst (200 ton haring) en was bemand met 19 koppen, waaronder 3 kajuitjongens. De Marceau had eerst nabij Duinkerke aan den grond gezeten, doch was, na gedu rende 3 uren alle mogelijke alarmsignalen gegeven te hebben, by hooge tij vlot ge komen en naar de Vlaamsche kust gedre- ven. Het schip is verloren. De bemanning is door eene andere Fransche sloep opge nomen en eeu sleeper heeft vruchteloos gepoogd het vaartuig vlot te brengen. De reeder en de verzekeringsagenten zijn ter plaatse geweest. Het Crédit général van Parijs zal binnen kort de rechterlijke pleegvormen vervullen, welke deze maatschappij zijn opgelegd door het aankoopen van de mijn Belle el Bonne, te Bergen, ten einde deze opnieuw in exploitatie te brengen. De toestand van den steenkoolhandel is uitmuntend. Gedurende de laatele veertien dagen heeft men hier 4000 wagons steen kool meer verzonden dan 't verleden jaar op het zelfde tijdstip. Nog de icanordei-s van 1886. De hiatste beschuldigde in de zaak der socialistische wanorders van 1886, zal binnen kort voor de assisen van Hene» gouwen verschijnen. Hij maakte bij de vernieling der fabriek Baudoux deel van de bendeen vluchtte later naar Frankrijk. Het heimwee dreef hem echter terug, en hij kwam zich in 1891 gevangen geven. Later voorloopig in vrijheid gesteld ver waarloosde hij voor de assisen te ver schijnen, en hij werd bij verstek tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Thans te Luik voor landlooperij aangehouden, is hij opnieuw voor de assisen verzonden. De jacht- en wildstroopersdramas volgen elkaar op met ijzingwekkende snelheid. De jachtwachter Delrée, van Horion Hozemont, is vermoord in eenen waterplas gevonden. Hij moet vóór de misdaad twee schoten gelost hebben. On getwijfeld is dit weèr het werk van wild- stroopers. Over omtrent 4 maanden, verdween uit zijne gemeente een liberale burge meester der provincie Luik, na in de uitoefening van zijn ambt verscheidene zijner medeburgers tot slachtoffers van aftruggelarijen to hebben gemaakt. Vruchteloos werd hij gedurende langen tijd in het binnen- en buitenland opge zocht, tot hij eindelijk onder den valschen naam van De Walque, te Brussel ontdekt werd. Hij was tot de diepste ellende vervallen en had nog slechts eenige centiemen in zijn bezit. FltANKKIJK. Een standbeeld aan de Mac-Mahon. Men zegt dat, op verlangen van don minister van oorlog, het gouvernement er aan denkt een standbeeld te doen oprich ten aan de Mac-Mahon. Het gedenkteeken zou verrijzen midden in de dreef, die den naam draagt van den beroemden soldaat. - Russische prinsen te Lour des. Grootvorst Alexis van Rusland met zijne gemalin en de hertog en de hertogin van Leuchtenberg zijn woensdag middag, ten 1 ure te Lourdes aangekomen. De bevolking bracht hun eene ovatie bij 't afstappen van den trein, van waar zij zich naar de baseliek begaven, die zij met belangstelling bezichtigden. Zij legden bij de Grot zooveel gods vrucht aan den dag. dat allen er door ge sticht waren. Vóór haar vertrek uit Lourdes keerden de princessen nogmaals naar de Grot terug om er te bidden en er hare medalies en godsdienstige voorwer pen op neer te leggen. DUITSCIILAND. Oude schuld. Een Duitscher, die er aan houdt om in oude papieren te snuffe len, heeft ontdekt, dat de stad Berlijn en het huis van Hohenzollern aan de stad Mittenwalle de som van bijna twee dui zend milliard gulden schuldig is. De stad Berlijn moet in het jaar 1563 van de stad Mittenwalle 400 gulden heb ben geleend, nadat de keurvorst Joachim in 1549 reeds 700 gulden aan die stad schuldig was. Deze sommen moeten tot op heden nog niet zijn terugbetaald, zoodat rekenende eene rent van 6 p. h., zooals was overeengekomen, thans het bedrag tot de bovengenoemde som is geklommen. De som van 700 gulden is thans,rente op rente rekenende, van 1549 af geklommen tot het kapitaaltje van 1,503,238,553,600 gulden, en een kapitaal van 400 gulden, is nu aangegroeid tot 422,496,729.600 samen derhalve 1,925,735,282,600gulden. Wie onzer lezers sterk in hel rekenen is, mag nagaan of het waar is.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2