LANDBOUW. Een en ander. Kaatsspel-Esplanadeplein Allerhande nieuws. Onderrichtingen nopens het nieuw reglement betreffende de pokziekte (longtering.) Omzendbrief aan de Heer en Gouverneursin 25 october 1893. Ik heb de eer UEd. een aantal afdruk ken te zenden van een koninklijk besluit in dato 23 october, welke eenige nieuwe voorwaarden bepaalt voor het toekennen van schadeloosstellingen in geval van het bestaan der longtering, bij het rundvee, hebbende voor gevolg de volledige afkeu ring van het vleesch voor het verbruik. Art 2 dat de pleegvormen doet kennen door de rechthebbenden te vervullen om deze schadeloosstellingen te bekomen, heeft eene dubbele wijziging ondergaaD. Om de waarde van het dier te schatten, zal voortaan de beëedigde keurder van de gcmeenteoverheid zich steunen op het ge wicht van het dier en de handelswaarde van het vleesch, volgens de prijsopgave der naburige markten dit gewicht zal daarenboven moeten echt verklaard wor den door de plaatselijke policie. De slot paragraaf van artikel 2 bepaalt verder dat in het toekomende de eigenaar van het dier zal moeten bewijzen dat het zich sedert minstens negentig dagen in het Rijk v,evindt. Artikel 2, Bitera E van het reglement van 20 september 1883,betrek kelijk liet landbouwfonds, bevat eene ge lijkaardige schikking de duur van ver blijf van het dier in België zal moeten vastgesteld worden volgens de wyze in voege voor de dieren afgemaakt uit hoofde van besmettelijke ziekten. Art. 3, bepaalt den tijd dat het geslachte dier zal moeten ter beschikking gehouden worden van den inspecteur-veearts. Zoo deze het onderzoek niet heeft kunnen doen binnen den tijd door den eersten pa ragraaf voorgeschreven, zegt het regle ment dat enkellijk de lichaainsdeelen die de meest kenmerkende teekens der long tering dragen, slechts gedurende een nieuw tijdstip van twee dagen zullen be waard worden. Opdat de eigenaar van het dier of zijn lasthebbende zich desnoods naar dit voor schrift kunne gedrage, zal de als schatter geroepen veearts hem in ieder geval die deelen van het lichaam aanwijzen welke hij, in voorkomend geval, niet mag ver nietigen. Deze veearts zal vooral zorg dragen dat de lympliklisren bewaard blijven in hunne normale betrekking met de andere deelen ilcs lichaams. Te dien einde zal er kunnen "ebruik gemaakt worden van een vat inhoudende water met phenol ot creoline. of eenvoudig water met eene groote dosis luün of zout. Dit vat zal moeten met zijnen inhoud aan de plaatselijke policie in bewaring gegeven w orden. Na verloop der twee reglementaire dagen zullen de zieke lichaamsdeelen vernietigd worden, bij voorkeur door het vuur Art 4, brengt van 75 op 125 frank het maximum van het bedrag der schadeloos stelling, de taks berekend zijnde op de basis van hel derde deel der waarde in plaats van op het vijlde. Gelijkvormig artikel 7 zal de regeling der schadeloos stelling algemeen volgens deze basis ge schieden, te rekenen van 1" juli 18J3. deze hoofdzakelijke schikking wel te wil len inroepen. Het is inderdaad onontbeer lijk dat deze kennisgeving onmiddellijk gedaan worde, om den inspecteur-veearts toe te laten zijn toezicht uit te oefenen. Art. 6, bepaalt dat de bestendige depu- tatiën zuilen voortgaan met de vergoedin gen uit te betalen voor de tot en met 31 december 1893 afgemaakte dieren, en dat te rekenen van 1 januari 1894, die schade loosstellingen zullen geregeld worden door de zorgen van mijn departement. Niets is veranderd, nochtans, voor de provinciën waar een landbouwfonds be staat. De belanghebbenden zullen voort gaan hunne aanvragen te sturen aan de bestendige deputatiën of aan het bestuur van het fonds. Ik verzoek U, Mijnheer de Gouverneur voorgaande onderrichting geheven ter kenis te brengen van de gemeentebesturen de veeartsen, alsook van de veehouders uwer provincie. Daartoe is het wensche- lijk dezen omzendbrief in liet Memoriaal van Bestuur te doen opnemen De minister van landbouw nijverheid en openbare werken L. De Hiii viv. Dit besluit, Mijnheer de Gouverneur, zal voor de Staatskas eene nieuwe en be langrijke opoffering tot gevolg hebben Ook had de Regeering het inzicht deze aanzienlijke verhooging der scha deloosstelling tc doen afhangen van het naleven van enkele bepalingen van gezondheidspolicie aangaande de dieren van pokziekte aangetast of ver moeder van aangetast te zijn. De beko men uitslagen der inspuiting met tubcr- culine zijn echter nog niet genoegzaam afdoende, en in alle geval met talrijk ge noeg om van nu af door het bestuur be nuttigd te worden als een grondslag, waarop schikkingen van zulken aard zou den moeten steunen. Zoodra zulks moge lijk zal wezen, zal ik de noodige maatre gelen nemen om de reglementeering der gezondheidspolicie in overeenstemming te brengen met de jongste uitslagen der we tenschap. Ik meen. in dezen zin, een der wen- schen te moeten berinneren welke uitge- bracht w erden door hel Congres voor de sludie van longtering, in juli II. te Parijs gehouden, en waarhij gewezen wordt op de noodwendigheid - ie vergen dat door de tuberculine voorafgaandelijk be- proefd worde elk dier aangeboden voor een prijskamp van voortteelers mge- richt of geldelijk ondersteund door den Staat. - Daar de reglementen betrekkelijk de verbetering van liet rundvee aan liet ini- tiatief der provinciale overheid overgela ten zijn, zal liet nuttig wezen, dunkt mij, aan den provincialen raad de wijzigingen te vra -cn der door hem uitgevaardigde schikkingen betrekkelijk de keuring der stieren. Ik ben voornemens deze kwestie bij den vakkundigen dienst van mijn departement te onderwerpen aan een grondig onderzoek, waarvan ik L, met het oog op den gewonen zittijd der provin ciale raden, de uitslagen zal mededeelen Volgens artikel 5 van het nieuw regle ment is de veearts, als vleeschkeurder ge roepen verplicht, zonderuitstel en wel den daè zei ven, den provincialen mspec- nr yrVarts kennis te geven van elk door i >m vastgestelde geval van longtering, hehhende voor gevolg het volledig afkeuren van het vleesch. Daar die 'kennisgeving steeds niet geschiedt zoo spoedig als wenschelijk is, verzoek ik u heel bijzonderlijk de aandacht der veeartsen uwer provincie op University Extension. - Op Zondag 12 November zullen de Heeren Dr J. Mac Leod hoogleeraar te Gent, Dr Boonroy, leeraar aan de nijverschool te Antwerpen cn G. Staes, praeparator aan de hoogeschool te Gent, een leergang openen over de voeding en de overwinte ring der planten, eenige plantenziekten, schadelijke en nuttige insekten. De twaalf lessen zullen alle zondagen gegeven worden te 10 1/4 ure 's morgens in de zaal der huwelijken op hel Stadhuis. De prijs is gesteld op 2-50 fr. voor den gelieelen cursus. Wij zijn overtuigd dat velen onzer ge achte lezers deze gunstige gelegenheid zullen willen te baat nemen om nader kennis te maken met de wetenschappe lijke plantenkunde en met eenige barer belangrijkste toepassingen. Wie dien leergang verlangt te volgen, geve er kennis van aan M. Jan De Windt, student te Aalst. Socialisten - revolution- nairen. Te Sint-Joost-ten-Noode hebben de socialisten - revolutionnairen een congres gehouden. Er waren zoo wat een 100-tal gezellen aanwezig en ofschoon de pers niet toegelaten was, weet men toch dat er niet weinig ronkende volzin nen zijn uitgesproken. Maatregelen voor - actieve propa ganda zijn genomen. Men zal de beweging der werkloozen leiden, niet meer om vredelievend te manifesteer en, maar om te handelen. Zoodus de comedie zal weer beginnen van die luiaards, die schreeuwden werk werk en die, zooals verleden winter te Brussel, het werk weigerden dat men hun aanbood. Zeg eens, één bedrijf voor zulke comedie is voldoende. Hoeveel de kilo? Over eenige dagen werd te Nantes in Frankrijk een vrijmetselaar gedolven de venerabel der logie Paix et Union sprak den lof van den broeder uit, en voorspelde zijne toekomst Br.-. Goron, zegde de baas, uw lichaamelijke vorm is voor altijd ver- nield. De bestanddeelen die uw lichaam uitmaken, nu gescheiden, zullen dienen lot den groei van planten en kruiden Een nieuw leven zal uit uwe dood ont- staan. Dat wil in andere woorden zeggen Br.-, gij zult nu dienen voor meststof. Dat is edel, lie Van eene beest kan men niet gemeender spreken. Als het nog iets verslecht, de broeders zullen de kadavers van de vrijmetselaars verkoopen bij den kilo, gelijk de guano en andere meststof fen. En dat is de beschaving van de logie broeders. Voor 't overige verzenden wij DT Van de Velde naar ons nr van 15 october 11. 2 bladz. 2 kolom, daar zal liij kunnen her lezen waarom Denderbode de Volksfop- pers bevecht. Gij spreekt van tegen de goesting, M. Van de Velde.... Weet ge wat dc Klokke Roelanders voorzeker tegen hunne goe sting zullen gedaan hebben, t is van te moeten bekennen, dat zij eenige regelen uit eenen vertrouwelijken brief te hebben meègedeeld om aan de mensclien doen gelooven dat zij, even als onzen Goddelij- ken Zaligmaker, om hunne leering ver volgd worden. O die schijnheilige demokraten Wij hebben aan den heer Paul Guille min verscheidene vragen gesteld en on der deze Zoudt gij, heer Guillcmin, aan de lezers van Klokke Roeland niet eens willen zeggen wat gij zooal denkt over de leerstelsels van uwen bondgenoot, den Denderleeuwschen Tlioinas a Kem- pis, ofte a Foppis, betrekkelijk het genot Zijt gij ook van gevoelen dat het genot der landgoederen en andere eigendommen toebehoort aan de kinde- ren menschen (filiis hominum) en niet aan de eigenaars ofte kapitalisten Tot hiertoe is de Geerardsbergsche grootspreker ons zijne antwoord schuldig gebleven, maar ook geen wonder, 't is de Denderleeuwsche Thomas a Foppis die hem de brieven aan, Denderbode voor schreef. En Thomas zit er meê genepen Herinrichting-Bij de herin richting der catholieke strijdmachten heeft men tot hiertoe overal het stelsel der afgeveerdigden gehuldigd. Te Brussel, te Verviers, te Luik, te Brussel zullen de verschillige groepen die het catholieke leger samenstellen hunne afgeveerdigden kiezen in evenredigheid hunner getal sterkte. Deze afgeveerdigden zullen een algemeen Verbond uitmaken, 't welk over de belangen der partij zal beraadslagen en beslissen, de candidaten aanduiden, enz., enz. Het stelsel van den algemeencn poll gelijk liet hier wordt voorgestaan, is overal als onpractisch en gevaarlijk ver worpen geworden, omdat het aanleiding geeft tot kuiperijen en scheuring. Indien de Volksfoppers het stelsel van den algemeenen poll aankleven dat zij hunne partij op dien voet inrichten en ze wezen gerust,niemand zal hen vcretoo- ren.... Maar dag inrichten de Volks foppers zullen er niet aan beginnen daar ze weten dat zij zich generaals hebben gebombardeerd van een leger zonder sol daten Rechterlijke hronijk. Patent der velocipedtsten. Wij hebben gemeld dat eene rechtbank het provinciaal reglement op de rijwielen onwettig heeft verklaard. Het Verbrekingshof heeft dit vonnis verbroken en de zaak voor de rechtbank van Mechelen verzonden. Priesterlijke Benoemingen Zijn onderpastoor benoemd te Beve- ren-Waas, de E. HJ Botteldooren, onder pastoor te Nukerke te Nukerke.de E.H. G. Wuytack, onderpastoor te Sulsicque te Sulsicque, de E. H. F. Van E^broeck te Hofstade, de E. H. G. Lerminiau. ge wezen professor in S. Jozelsgesticht te S. Nicolaas. M. C. Parys, onderdiaken in het semi narie, is professor benoemd te Gijzegem, in vervanging van den E. H. E. Lievens die coadjutor wordt te Ottergem. Onder handteekening DT H. Van de Velde leest men in Klokke Roeland van zondag 11. Over veertien dagen was 't De Den derbode die tegen zijne goesting, moest bekennen, dat het programma der Cliristene Volkspartij eenvoudig eischt en voorstaat wat algemeen door de Katholieken wordt gewenscht. Indien D' H. Van de Velde een eerlyke tegenstrever ware.dan zou hij die regelen niet hebben neergeschreven. Hij die weke lijks Denderbode doorsnuffelt moet wel bemerkt hebben dat wij, bij de verschij ning van 't programma der Cliristene Volksfopperij, in nr van 6 oogst 1893, schreven En 't programma, vraagt gij, wat is het Te lang om te melden u Men vindt er van alles in Verbete rt ringen die elkeen betracht en be rt icerkt nevens andere die. sedert lang zijn tot stand gebracht en de twee der- den (2/3) generaliteiten, in een woord, eene aaneenschakeling van artikels (genre Mirrceus) die elkander tegen- spreken. Dus Denderbode had over 14 dagen tegen zijne goesting, niets te bekennen. Begi-atenis. Gister vrijdag hebben ter St. Jozefskerk. te midden van eenen talrijken volkstoeloop en met de gebruikelijke rouwpleclitigheden. de Lijk dienst en Begrafenis plaats gehad van den heer SCHEPEN Km. Borreman. De rouw werd geleid door MM. Julius Borreman en J -F. Claus, zoon en schoon zoon van den overledene. Nieuw hospitaal.— Naar wij vernemen zullen de werken voor het op bouwen van het nieuw hospitaal op de Herlshage eerlang aanbesteed worden. I)e plans zijn door de lioogere Overheid mer kelijk gewijzigd geworden in den zin dat er zalen voor deze zieken en genen dienst, worden bijgevoegd. Het nieuw hospitaal zal dus merkelijk meer kosten dan voor zien is geweest en bijgevolg zullen andere ontworpene openbare werken eemgen tijd moeten uitgesteld worden. CLUB DEB Zondag 5 November 1893. Om i 1/2 ure. Groote Be»li»*»'nP tusschen de groote partij van Aelst Arthur Spaens, en de partij van 4ugust De Moor, met den heer Ferdinand Goise van Rebaix, hoofdman van Thollembeek, als geleende man. Koterinni-kl- Heden zaterdag werden 857 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6858 kilogr. De boter de verledene week alhier ter markt aangeslagen is onvervalscht bevonden geworden. PT Alwie een abonnement neemt op De Denderbode, voor het jaar 1894, zal ons blad kosteloos ontvangen, te rekenen van heden tot einde december 1393. Bijvoegsel. Onze tabel van vertrekuren der treinen des IJzeicnwegs is als bijvoegsel aan het nummer van heden gehecht. Lezers Indien gij in het hoofd, aan de maag of in de darmen lijdt, of wel, indien gij aangedaan zijt van eene ver storing des bloeds, zooals huiduitslag, zweren, klieren, wonden aan de beenen, neemt gedurende eenige dagen de Walt- thery-pillen welke souvereine remedien zijn om de maag te kuisclien en het bloed te zuiveren en ge zult weldra eetlust, krachten en gezondheid terug bekomen BITTER ORIENTAL is de beste. Een blad van Rome kondigt he huwelijk aan van den hertog Emmanuele van Aoste, stiefzoon van prinses Loetitia, inet prinses Clementine van België. Een Oostendenaar, werd woensdag avond nabii de Zuidstatie te Brussel aan gesproken door een dier vrouwelijke nachtvlinders, welke de avondwandelin gen aldaar veraangenamen. Hij wilde naar haar niet luisteren en dit ontstak in haar zulke woede dat zij hem met liaren para plue eenen slag op het hoofd toebracht. Toen kwamen er twee meèpliehtigen van de aanrandster te voorschijn gesprongen, welke poogden zijn horlogie en porte feuille te ontnemen. Na eene korte wor steling gelukte hij er in, de aanranders op vlucht te drijven om het gebeurde aan den commissaris van policie te gaan ver tellen. Men heeft te Ukkel het lijk van een 13-jarige jongen gevonden, die zich aan jenever had doodgedronken. Eenige per sonen,met welke men den jongen savonds te voren in verschillige herbergen beeft gezien, worden opgezocht. Oneerlijke duivenliefhebber De Gazette van Gent deelt de volgende bijzonderheden meê over de wijze waarop een duivenliefhebber verschillige prijzen wist te winnen Een schoenmaker der Bennestege, zegt het blad, won regelmatig de eerste prijzen in al de duivenvluchten, waarin hij meèdeed. Men merkte op dat de prijswinnendo duiven er zoo weinig vermoeid uitzagen en men vatte vermoedens op, welke men <*rondig doorzocht. Hij werd voor eene commissie geroepen, welke vergaderde in de herberg Het rood Hoedje, Klein Turkije; door vragen overvallen, be kende bij dat er bedrog bestond en loonde aan hoe hij het aan boord legde. Hij bood gewoonlijk twee duiven ter inschrijving aan, deed den stempel plaatsen op eene pen welke hij vooraf had doorgesneden en waarvan de twee helften vereemgd waren met een klein houten pinneke. Bij het inkorven rukte hij het gestem pelde deel der pluim af en schoof het in zijnen zak. Hij nam daarna twee duiven, ongeveer gelijk aan de ingeschrevenen, maakte den stempel na en plaatste deze dc. pen dezer duiven. Zoodra de komst der duiven aangekondigd werd, kwam hij met 2 valsche duiven en won mèeslal de eerste prijzen. Bij eene huiszoeking te zijnent vond men 93 fr. in geld,een marnieren schouw- garnituur. prijzen welke hij onlangs ge wonnen had in eene prijs vluchteen regulateur en een porseleinen koflieser- vies, gewonnen in eenen prijsvlucht in gezegd Rood Hoedje, enz. De cholera ziekte neemt meer en meer uitbreiding in den omtrek van Char leroi. Te Marchienne heeft zij eene nieuwe wijk aangetast. Op Allerheiligendag werd te Bergen een Waalsch congres gehouden, waarop veel voor en tegen het aanleeren van het Vlaamsch door de Walen, werd ge...rede- voerd Het nummer van het programma, waarin het stichten van een waalsche academie moest behandeld worden, is tot het aanstaande jaar uitgesteld. Het eenige verstandig woord werd uitgesproken door M Ilachez, van Brussel, die den wensch uitdrukte in al de openbare onderwijsge stichten vlaamsche leergangen te zien oprichten voor degenen, die zich bereiden tot het fonctionnarisme. Deze wensch werd ook met bijna algemeene stemmen aangenomen. Het volgende congres zal te Verviers plaats hebben. Gedurende den nacht van woensdag OP donderdag heeft men gepoogd dc wo- ning des burgemeesters van Elouges bij middel van dvnamiet in de lucht te doen springen. De misdadigers werden ver jaagd door het geblaf van den liond dat de aandacht der bewoners trok. Deze zagen verschillige personen vluchten, doch konden niemand herkennen. Dijnsdag avond bij het luiden der groote klok in de St-Martenskerk te Luik is deze naar beneden gevallen. Een der veertien luiders is gekwetst zoodat men voor zijn leven vreest. Domme wedding. Wanneer toch zullen de menschen eens ophouden van die weddingen aan te gaan, welke door drank of domheid ingegeven zoo dikwijls noodlottige gevolgen hebben l Een jongeling van Hamoir. bij Hoei, wedde dat hij met een enkelen vuistslag een bierglas zou verbrijzelen. Hij won zijne wedding, doch l gebro ken glas sneed de aders zijner hand door en zijne wonden waren zoo erg, oat dit lichaamsdeel zal moeten worden afgezet. FH ANKRIJK. Wat men toch al droomen kan. - M. Pansardi, kerkmeester te Béziers (Frankrijk), had over eenige tijd een bui tengewonen droom, binst dat hij zooals gewoonte nevens zijne vrouw te slapen lag. Hij stond aan de poorten des hemels.op eene soort van onbebouwden grond, waarop zich een hooge, hooge muur ver heft, waar men niet zonder schrik aan komt. M. Pansardi voelde toch dat hij leefde, en dat gaf hem veel moed.Nieuws gierig zijnde, naderde hij St Pieter, en had zorg zijnen vilten hoed uit beleefd heid onder den arm te houden. Nu, zegt hij alzoo, 'k geloove dat het St Pieter is Hij zelve. 'k En kan het haast niet gelooven 't Is nogthans zoo. Ehwel ik hen M. Pansardi, de kerkmeester van Béziers Kent gij mij niet 1 Gij hebt zeker hier toch Mgr Pey- roton, onzen gewezen pastoor Eh wel ik mag zeggen dat ik hem gekend heb Hij was te wege te vertellen hoe hij in betrekking kwam met den overleden pastoor, toen hij zag dat St Pieter zijnen rug had gekeerd en naar hem niet meer luisterde. M. Pansardi was de man niet om eene schoone gelegenheid te laten voorbijgaan hij trok binnen. Hij wasin eenen gang, waar ontelbare olielampjes, allen van verschillende kleur, hingen te branden. Wat is dat vroeg hij aan een kleinen engel die daar voorbij kwam. Ieder lampje is het leven van een levenden mensch. Gij ziet er die vol olie zijn, met een heel recht wiekske, dan aiideren die uitbranden en waarvan de dagen geteld zijn. Wel Toon mij eens het mijne 1 Al bevende beslatigde M. Pansardi dat zijn lampje weldra ging uitgebrand zijn hij was terneèrgeslagen en weende eenige stonden. Dan kwam hem een gedacht te binnen. Toon mij Jat van Marie Marie, dat was mevrouw Pansardi. Het lampje was vol olie. De vlam brandde schoon recht "en zonder beven... M. Pansardi zag het branden, en verge leek het zijne, dan stak hij vastberaden zijn vinger vooruil. Hij vermoedde dat Marie zich wel eene Fopoffering zou ge troosten. Hij stak dus den vinger vooruil, plonsde hem in 't volle lampje en liet het druppelke olie in het naburige lampje dat het zijne was, vallen. Aanstonds kwam de vlam weèr op. Het gelaat van M. Pan sardi werd vroolijk. Hij herbegon en nam herhaalde malen een druppelke olie uit het lampje van Marie. God weet wanneer hij zou opgehouden hebben hij zelve wist het niet, als wanneer eene wel ge kende stein M. Pansardi uit zijnen slaap deed opspringen. Maar wat krijgt ge nu, Pansardi, schreeuwde zij, van gedurig uwen vinger in mijne oogen te steken Tableau Pansardi verontschuldigde zich zoowel hij kon, zonder zijnen droom meê te dee len, en het was slechts later dat men zijnen droom te wete kwam Bij 't zien van het wapen had Mej. d'Harcourt zich neergebogen en werd niet getroffen. Vol schrik nam zij de vlucht naar hare woning en sloot zich in hare kamer op. Zij weigerde te openen voor Carlo, die een gedeelte van den nacht voor hare woning doorbracht eindelijk, het wachten inoede, keerde hij naar huis terug, waar hij op eene klacht van Mej. d'Harcourt werd aangehouden. De beschuldigde is 28 jaar oud. Hij beweert officier van het 6* Bersaglieri te zijn te Milaan. Ondervraagd zijnde, be weerde hij aldus gehandeld te hebben om zicli van Mej. d'Harcourt te ontmaken. De vrouw houdt echter staande, dat hij wel zeker voornemens was (haar te doo- den, toen hij haar uitnoodigde den avond bij hem door te brengen. DUITSCHLAND. De roman eener firinses. De roman der Beiersche prinses, onlangs door de dagbladen meègedeeld, zal weldra eene gelukkige ontknooping hebben. Zooals men weet is de oudste dochter van prins Luitpold van Beieren verliefd op een jongen luitenant, die men aan stonds naarMetz heeft gezonden. De jonge officier, die het hart der kleindochter van keizer Frans-Jozef gewonnen heeft, is niemand andere dan de baron Siefried. De baron zal binnen kort met de prin ses trouwen. Maar om hun verschil van stand kleiner te maken, heeft de keizer hem den titel van graaf toegekend. Daarenboven zal de jonge luitenant van zijn aanstaanden schoonvader een kasteel en twee millioen krijgen. Hij zal ook in het leger bevorderd worden. De comedie der liefde. Mej. A. de la Parentié, markiezin d'Harcourt, in gewone taal Adèle Parent, kunstschil deres, wonende rue Richer, maakte over eenige maanden kennis met eenen Italiaan, Cario Maderno, die haar met zich meè- nam naar zijne woning rue de Berry, 27. Dc liefderoman begon. Do Italiaan was voor de tragische liefde de zoogezegde markiezin gaf er hem zooveel hij wilde. Drie weken lang wisselden zij brandende brieven, waarin de dood gedurig aange roepen werd, als het eenig geluk dat een verliefd paar Jbereiken kan. Woensdag avond bezocht Mej. d'Harcourt haren Carlo. Toen zij binnentrad toonde deze haar eene pratig opgedischte tafel en stelde voor zich dronken to maken en dan samen te sterven. Do juffrouw stemde toe, vast besloten op het laatste oogenblik het'hazenpad te kiezen. Zij drukte slechts één verlangen uit, namelijk van te mogen sterven in 't wit gekleed en met eene kroon van roozen op het hoofd. Hij stemde toe en men zette zich aan tafel Hebt gij de Mohicans de Paris gele zen 1 vroeg de Italiaan eensklaps. Ja,'antwoordde zij. Welaan gij zult sterven als de hel din van den roman daarna, na een kort gebed op uw lijk, zal ik mij door den kop schieten. Goed, zegde de markiezin maar ik moet nog eerst naar mijn huis gaan, om mijn wit kleed_aan te trekken. Zij wilde bepaald in 't wit sterven. Een oogenblik later stond de Italiaan op, opende de deur zijner slaapkamer en, aan de markiezin vyf komfooren wijzende, die midden in de kamer stonden Ziedaar onze laatste woonplaats. Kom, o verloofde mijner ziel De daine legde een wel te begrijpen afkeer aan den dag. Daarop greep Mader- na met zijne linkerhand een revolver en schoot. AMERIKA. Besmettelijke zinneloosheid. Uit New-York wordt geseind De moord op den burgemeester van Chicago schijnt eene ware besmetting van woedende zinneloosheid te hebben ver oorzaakt. Een zinnelooze heeft zich aangeboden in het posthotel te New-York en gevraagd met den opper-intendent te spreken. Toen hij in tegenwoordigheid van dien ambte naar gebracht was en eenige woorden met hem gewisseld had, haalde hij een revol ver uit den zak en schoot op den opper- intendent. Twee personen,die zich in de nabijheid bevonden, sprongen op den zinnelooze toe en, na een vreeselijken strijd gelukten zij er in hem te ontwapenen en hem ten gronde te werpen, terwijl zij met zijn eigen revolver op hem schoten. Hij was echter niet dood en werd naar het hospi taal gebracht. Onder weg werd hij door eene woeden de volksmenigte bijna gelyncht en tien policieagenten hadden al de moeite van de wereld, om den gekwetste te bescher men, die beefde van schrik. De toestand van het slachtoffer van dien aanslag is zeer gevaarlijk. Hy heeft twee kogels in den buik gekregen. Denzelfden dag drong, zooals wij reeds gemeld hebben, een zinnelooze in de nireelen van Edwin Gould en eischte 100,000 doll. Men kon hem echter aan den klap houden tot dat een policieagent kwam, die hem aanhield. De omstandigheden, waarin de burge meester van Chicago vermoord werd, herinneren den moord op president Garfield, door Charles Guiteau, in 1881. Guiteau eischte ook eene winstgevende plaats, voor zoogezegd bewezen politieke diensten, en, omdat hij niet bekwam wat hij vroeg, vermoordde hij den president, Guiteau was zinneloos. Prendergast, de moordenaar des burge meesters toont de grootste onverschillig heid. Hij loopt heen en weer in zijne cel, praat en lacht gedurig, en herhaalt aan wie hei hooren wil, dat hij Harrison heeft gedood omdat hij hem eene plaats weigerde. De Daily Post van Washington meldt, dat dreigbrieven, geteekend door Pren dergast, over eenige dagen in den Senaat waren toegekomen.De bedreigingen waren gericht tegen president Cleveland, en ongetwijfeld kwamen die brieven van den moordenaar van M. Harisson. President Cleveland is er dan gelukkig aan ont snapt. INDIE. Diamantmijnen. Naar bet schijnt heeft men op het eiland Borneo belang rijke diamantmijnen ontdekt. De experten beweerendat de grond niet alleen diamant houdend maar ook goudhoudend is. De diamanten worden gevonden in de bedding der rivieren en opgehaald door duikers. Alle 5 A 5 jaar heerscht er hevige droogte op Borneo, waarbij het ophalen van den diamant zeer gemakkelijk wordt, daar do rivieren bijna droog zijn. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten. Mannelijk geslacht 10 1Q Vrouwelijk 9 OVERLIJDENS. ODe Wolf, m. Van Rossem, wever, 25 jaren, St Anna weg. E. Borreman, m. Van der Haeghen, handelaar, Schepen, 54 jaren, Statiestraat. A. Marinx, wed' De Coninck, kleermaakster 58 jaren St-Janstraat. 4 Kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2