NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Donderdag 9 November 1893. 10 centiemen per nummer. 48ste Jaar, N° 2825. Politiek overzicht. Commissaris van Politie. He gevangenis der toekomst. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIelS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij c. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. r ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad- Cuique suum. Anlst, HJIUovomber 1 893 Engeland. De mijnwerkers van Lancashire zijn ontevreden over de be slissing der patroons en vragen aan de Miners Federation te bevelen, dat al de mijnwerkers, welke aan de oude prijzen werken, 30 opslag moeten vragen om hunne werkslakende gezellen te onder steunen en in geval van weigerihg den arbeid neèr te leggen Italië. Te Milaan zijn 63 personen ^evangen genomen die daar een anarchis tisch congres hielden. Het zijn allen ilianen. Spanje. Oorlog in Marokko. Volgens berichten uit Madrid zal de mo bilisatie der drie jaargangen van do reser ve, waardoor feitelijk het Spaanschc leger verdubbeld wordt, 75 millioen fr. kosten veroorzaken. I)es ondanks blijft bijkans de gelieele Madridsche pers de regeering aanzetten toteenen oorlog tegen Marokko, verklarend dat geene kosten moeten ge spaard worden. De verbittering tegen de Engelschen neemt toe en wordt bevorderd door sen- satiedepeches over de naar Tanger stoo- mende Engelsche pantservloot, die twee- en-twintig schepen sterk heet en voor tien dagen proviand zou hebben. De heetste chauvinisten verklaren eene onmiddelijke overrompeling van Tanger door de Spanjaarden en het onmiddelijk sluiten van een drievoudig verbond tus- schen Rusland, Frankrijk en Spanje noo- dig. De policie moet het Engelsch gezant schap beschermen. De regeering schijnt verlegen met deze uitbarstingen, maar acht de Marokko-crisis niettemin ernstig, daar de vijandige houding der Arabieren verergert,niet enkel rondom Meilila maar tegelijkertijd rondom andere Spaansche kustbezittingen, terwijl de houding van den sultan, die de Spaansche regeerings nota's onbeantwoord laat, hare ergenis wekt. De regeering is voornemens ten minste 40 bataljons en 15 batterijen onmiddelijk te bewapenen en aanvallend op te treden te Ceuta, ten einde de Arabieren bij Mellila af te leiden. Intusschen belemmert de werkstaking op de Zuiderlijnen het troepenvervoer, omdat het telegraafpersoneel meèstaakte; VAN DEN -(O)- 2e Vervolg. Met zijn schrijfboekje in de band bad de beambte dezen inventaris spoedig genoeg opgemaakt 001 daarna tot een meer nauwkeurig onderzoek over te gaan Het lijk zelf liet hij onaangeroerd, tot zijnen chef, de com missaris, zou zijn aangekomen. Toch kon bij niet nalaten een treurigen, meélijdenden blik te werpen op de onbewegelijke gedaante, nog zoo schoon zelfs in hare dood. Nog eene jonge vrouw, dacht hij bij zichzelf; ten hoogste vijf-en-twintig, misschien zelfs niet zoo oui Wreedaardig vermoord ook I... Een van die twee pende wonden was meer dan genoeg voor haar Het mes, of waar het dan met1 gedaan is, moet vlijl mend geweest zijn, de eerste steek liecft de slagader midden door gesneden. Do tweede was maar slachterswei k. Onder deze en dergelijke gedachten, viel zi, hel bed zelf. Hij ontdekte terstond, dat het nog geheel opgemaakt was; er was blijkbaar niet in geslapen. Overtuigend bewijsdacht hij verder. Zjj had zich nog niet ontkleed om naar bed te gaan. Zij is opstaande, of misschien nog zittende, getroffen en eerst later zoo op slechts eenige posttreinen rijden, maar allerlangzaamst. De Marabouts of Araabsche priesters prediken tusschen de Kabylen den heiligen oorlog tegen de Spanjaards en de botsing dreigt dus nog bloediger te worden. De sultan van Marokko is voornemens naar de Riff-kust te komen om te trach ten, door zijn gezag, de oproerige Kaby len tot kalmte te overhalen. Nieuwe kieswet. Binnen een tiental dagen zal de Commissie gelast met het onderzoek van het wetsontwerp hare taak volbracht hebben en korts daarna het verslag door M. Ligy konnen neèrgelegd worden. Wanneer men rekening houdt, dat het schikken der maatregelen van uitvoering door een nieuw regiem vereischt eene moeilijke zaak is, dan zal men bekennen dat de Commissie haren tijd niet heeft verspild. De Regeering en Kamers zullen op hare beurt veel ieverige werkzaamheid moeten aan den dag leggen, opdat de nieuwe kieswet, in 1894, kunne in uit voering gebracht worden. Gansch de zittijd van 1893-94 zal nau welijks voldoende wezen om dit groot werk te voltrekken en er zal dus weinig tijd overblijven om de begrootingen gron dig te onderzoeken. Er zal dus geen tijd te verliezen zijn en het Bureel der Kamer zal zorg te dragen hebben dat de tijd niet verspild worde aan eindelooze zagerijen die meest altijd door dwaze vragen om inlichtingen omstaan. Zekere personen zouden soms denken dat er zoo vee! haast niet bij noodig is,be- weerende dat men de macht van de tegen woordige Leden der wetgevende Kamers een jaar kan verlengen en de algemeene kiezingen tot 1895 verdagen. Het art. 130 der Grondwet, zegt De Grondwet mag noch geheel, noch ten deele opgeschorst worden. Van den anderen kant bepalen de art. 51 en 55 der zelfde Grondwet dat de Leden der Volkskamer voor vier jaren en deze van den Senaat voor acht jaren worden gekozen, doch alle twee jaren bij helft moeten vernieuwd worden. De macht der Leden van de wetgevende Kamers met een jaar verlengen ware de Grondwet opschorsen in de uitvoering der art. 51 en 55. Er kan dus onmogelijk spraak zijn van het uitstellen der algemeene kiezingen tot 1895 daar de zoo duidelijk uitgedrukte bepalingen der Grondwet moeten geëer biedigd worden. liet bed geworpen, als zij nu ligt. Zijn vermoeden werd door een volgende ontdekking bevestigd. Op de tafel bevond zich eene petroollamp i doorschijnende glazen bol toonde aan, dat de lamp slechts zeer korten tijd had gebrand, zy was bijna nog geheel gevuld. Die lamp is niet van zelve uitgegaan, vervolgde de onder-inspecteur, de lucht zou nog merkbaar zijn in de kamer en de pit is niet verkoold. Zij is dus uit geblazen. De oude jufvrouw zal wel weten, wanneer zij die lamp het laatst gevuld heeft dat zullen wij alles mettertijd wel uitvinden. Zijn onderzoek voortzettende, werd zijne aandacht gelrokken door de waschtafel.De waterkan was slechts half vol, hoewel de waschkom ledig was. Hij dacht een oogenblik na, toen zijn oog viel op den emmer, op den vloer. Het was een van die gewone geel geschilderde blikken emmers, met afloopende deksels, in welks midden zich eene kleine, ronde opening bevindt, om het vuile wasebwater te laten wcgloopen. Hij bukte zich en lichtte het deksel haastig op. Het was, zooals hij verwacht had, de emmer was lot de helft met kcrgckleurd, bloederig water gevuld. Ha, ha riep de inspeeteur uit Waren wij 100 bedaard, dat wij kalm onze handen konden wasschen, toen het werk whs afgcloopcn 'I Ik ben benieuwd, hoe do handdoeken er uil zien Ook deze lieten geen twijfel meer over, Er war twee, beiden even bloederig.De eerste toonde, behalve ondarscheidene plekken waar de handen waren veegd, nog twee zeer duidelijk afgcteckende, rechte bloedstrepen. verscheidene duimen lang. blijkbaar de plaats, waar het moordwerktuig zorgvuldig schoongemaakt. Dat zou ons van nut kunnen zijn spraa de Een opsteller van 't Petit Journal steekt op luimige wijze den draak met de nieuwe wereldhervormers die in al de misdadigers (dieven en moordenaars)zieke menschen zien en die het gevaarlijke goedje dan ook zouden willen behandeld zien op eene wijze die menigeen jaloersch zou maken. De opsteller in kwestie geeft dan ook eene schets van de gevangenis der toe komst. Er zal weldra een lyd komen, zegt hij, dat er geene gevangenissen genoeg kunnen gebouwd worden, want men zal er voor vechten, om er in te mogen. De gevangenis dor toekomst, een fraai architectonisch gebouw, behoort gelegen te zijn, in eene schilderachtige gezonde omgeving. Van binnen zal die gevangenis rijk ver sierd zijn met tropische gewassen en smaakvol gemeubeld alle zorgen zijn ge nomen om het de bewoners zoo aangenaam mogelijk te maken, door hun alle ge makken van het gezellig verkeer te ver schaffen. Eene vleugelpiano mag, dat spreekt, niet ontbreken voor zieken, die bijgeval muzikaal zijn. Natuurlijk kan van cellen geen spraak meer wezen, dat strijdt met de gezond heid. Ieder heeft zijne kamer, en in de kamer zal 's winters een vroolijk vuurtje branden in den haard, ten einde onze die ven en moordenaars een gevoe^van beha gelijkheid te geven, als vergoeding voor het gemis van de vrijheid. Bij de maaltijden mag de bediening niets den gevangene eraan herinneren dat hjj slechts een gast is en niet de gast heer. Op Zondagen en bij gelegenheid van nationale feesten zal eene flesch cham pagne voor ieder 't gevangenismenu aan vullen. Na deze hygiënische maagoefeningen zal de bestuurder komen vernemen naar den staat van gezondheid der lijders, om vervolgens daarvan aan den minister van justitie verslag uit te brengen. Verder zal de bestuurder gemachtigd zyn nu en dan zijne gasten een vokaal en instrumentaal concert aan te bieden, in het belang van de hygiëne der ziel. Des zomers zal men, wijl de vrije wan deling niet tot mogelijkheden behooren, in het park van liet kasteel... van de ge vangenis bedoelen wij... eenige hoornbla zers opstellen, om den ex-jagers en den wildstroopers-moordenaars het gemis van hun lievelingswerk minder pijnlijk te doen gevoelen. Des winters zullen de bedden der lij - ders door middel van bedpannen, moeten policiemau.hct feit in zijn notitieboekje aantcekenende en den handdoek voorzichtig bergende. Zijn ieverig en haastig, maar niettemin nauwkeurig en oplettend voortgezet onderzoek, deed den inspec teur weldra in het oog vallen, dat de klefren en andere voorwerpen, het slachtoffer tocbehoorende, in de grootste wanorde in een hoek van de kaïncr verspreid lagen. Een groot koffer van buitenlandse!! maaksel stond open en was blijkbaar van onder tot hoven door zocht. Klecdcn, linnengoed en andere vrouwelijke klecdingstukken waren op eenen hoop naast het koffer op den grond geworpen, vescheidene kleine voorwer pen van smaak en van weelde waren onder den voel getrapt, maar wat in het bijzonderde aandacht van den onderzoeker trok, was een klein eenvoudig sehrjjf- lessenaajkcn van notenhout, dat op het tafeltje zijn vaste plaats te hebben gehad Het was toe, maar niet gesloten en bleek bij nadere beschouwing, evenals de koffer, ruw en haastig door zocht te zijn. Het onbeschreven papier was met eenige enveloppen, losse stalen pennen en een stukje lak in eenen boek van het bovenvak geschoven,dat overigens evenals het schuifken daaronder, ledig bleek te zijn. Geen enkel beschreven blad was er in te vinden. De onder-inspecteur wilde het deksel wcér sluiten, toen zijn oog plotseling getroffen werd door een klein, ineengefrommeld stukje papier, dat in eene reet was blijven steken. Het was liet afgescheurde hoekskevan eon brief, waarop nog ocnige letters leesbaar waren. Voorzichtig haalde hjj het fragment voor den dag, streek het effen en dezelfde policiebeambte.die met onverstoorbare koelbloedigheid de bijzonderheden afgrijselijke misdaad had nagegaan, en die oog blik lang een blik van mcflijden had overgehad voor het bloedige ljjk der wreedaardig vermoorde, jonge worden verwarmd, want het is den plicht van den Staat, zulke kostbare levens zoo lang mogelijk te behouden. Eindelijk zal des morgens op hun bed eene tas koffie met eene beschuit worden gebracht... Doch scherts ter zijde... Zonder dat de opsteller in kwestie nu zou willen, dat de gevangenen als vroeger in vunzige holen worden geworpen, vindt hij de oplettend heden, die hun bewezen worden, bespot telijk, en hij heeft volkomen gelijk. Huiselijk leven. Het is on betwistbaar, denken wij, dat het huiselijk loven bij den werkersstand ten grooteren deele verloren gaat of liever vernietigd wordt, door de aanneming van de vrou wen en jeugdige kinderen ter fabrieken en werkplaatsen. De vrouw wordt hierdoor aan den werkkring ontrukt haar door den natuur om zoo te zeggen, voorbeschikt en het kind te vroegtijdig aan het geheiligd en behoedzaam ouderlijk gezag ontrokken. De leden van het gezin ontmoeten zich slechts dagelijks gedurende weinige oogenblikken en de genegenheid voor elkander, het vaderlijk gezag en de moe derlijke liefde zijn er dikwijls door ge schokt. Erger nog is het, wanneer de eenen in den dag en de anderen des nachts werken. Het nachtwerk verwekt nog eene meer dere verwoesting van het huiselijk leven daar hel de oorzaak is van schandelijke onzedelijkheid, vooral daar waar lieden van beider kunne te samen arbeiden. Wanneer dan de socialisten de afschaf fing van den arbeid der vrouwen in de fabrieken en beperkte werkuren voor het kind eischen, dan zijn wij het hen hier over eens. Kinderen.zegtZ.H.LeoXIII in zijnen wereldbrief Rerum novarummogen n niet ter fabriek of werkplaats worden toegelaten, vóör lichaam en geest tot voldoende rijpheid zijn gekomen. Het vrouwelijk geslacht is eigenlijk voor den huiselijken arbeid bestemd. Deze laatste soort van werk beveiligt de weerdigheid der vrouw, vorgemak- kelijkt de opvoeding der kinderen en bevordert het huiselijk geluk. De afschaffing van den arbeid der vrouw ter fabrieken en werkplaatsen en beperkte werkuren voor het kind dienen, volgens ons, in het programma van alle anti socialistische Vakvereenigingen geschre ven te worden. Niet alleen zal het huise lijk leven er door bevorderd worden maar ook de werkeloosheid der mannen bestre den worden. vrouw tuimelde met doo lelijk ontsteld gelaat een stap achteruanrts, als liad hem een schot in de volle borst getroffen Groole God riep hij stamelend uit, kan het mogelijk zijn.... III. Het geluid van naderende voetstappen ontrukte den polieie-inspectcur aan de verdooving, waarin de leste ontdekking hem had gestort. De commissaris, het hoofd der Saudbanksche policie, was, met eene wacht van agenten, op de plaaLs des onheils verschenen. De onder-inspectcur hoorde hemi inct jufvrouw Gregory spreken en haastte zich naar beneden. De commissaris was een flink man, meer dan zes voel lang. met een knap uiterlijk eu een keurig onder houden blonden baard,waarin zich echter reeds eenige grijze haren begonnen te verloonen. Hij bcanlwoordde het streng militaire saluut van zijnen ondergeschikte met een kort knikje. Een leelijkc historie, hoor ik, Power begon hij tot zjjn onder-inspecteur.Wij moeten ons goed houden en op den grond van de zaak zien te komen, wij heb ben geen tijd te verliezen, als wij gecneu blauwen willen loopcn Hebt gij al eens rondgezien De onder-inspecteur Power bracht zijn chef op de hoogte van de voornaamste bijzonderheden en van het geen zijn onderzoek .beider en duidelijk aan bet licht had gebracht. Bovengekomen was de commissaris zoo mio als zijn onder-inspekteur in staat in het ljjk iemand te her kennen, die zij vroeger gezien hadden, be j <uge vrouw was hun volkomen vreemd. Dan maar aan 't werk, Powersprak de com- Evenrediffe vertegen- xvoordipfing. Volgens de voor staanders der evenredige vertegenwoor diging, handelen de tegenstrevers van dit stelsel slechts uit persoonlijk belang en vooral uit baatzucht. Maar wat beoogen der voorstaanders van dit stelsel Eenvoudig persoonlijke heerschzucht en bij gevolg ook baatzuchtEn inderdaad, de meerderheid van de voor staanders der evenredige vertegenwoor diging zijn mannen die weten dat, zonder hare invoering, zij nooit tot eenig eere ambt konnen verkozen worden, of wel, 't zyn jannen die langs dien weg eens hopen van de stoppelen te geraken. Zou de schrijvelaar van 't art. in Den- dergalm van zondag II. soms in 't eerste geval niet verkeeren De Dendergalmsche schrijvelaar be weert dat het stelsel geene grootere moei lijkheden oplevert dan eene eenvoudige deeling en geeft dan ook eenige cijfers op Zoo, schrijvelaar, ge zoudt dus de for- muul gevonden hebben ...Maar wat willen wy stil blijven bij die opgegevene cijfers zij bewijzen ons dat men 't ventje zou in doekskens leggen zonder dat hij het zou gewaar worden. Xe Heelielen zal zondag aanst. eene proef gemaakt worden met de even redige vertegenwoordiging. Wij hebben hier een stembriefje voor ons liggen 't welk ons bewijst dat er elf leden te kiezen zijn en iedere partijen met eene onvolledige lijst van candidaten op treedt. En inderdaad op den stembrief komen voor 1° de lijst A, acht liberalen 2° de lijst B, acht catholieken 3° de lijst C, vijf socialisten De kiezers mogen onbetwistbaar voor 11 candidaten stemmen. Nu, er zijn maar acht liberale, acht catholieke en vijf socia listische candidaten.Wanneer de liberalen of catholieken nu voor hunne acht candidaten gestemd hebben, beschikken zij nog over drij stemmen van de 11 en die drij stemmen kunnen zij aan de minst begaafde der candidaten hunner tegenstrevers geven. De socialisten zullen over 6 stemmen beschikken die zij aan de 6 minst begaafde candidaten kunnen geven. 't Is dus onbetwistbaar op die wijze zullende minst begaafde candidaten,dezen waarvan de tegenstrevers het minst te vreezen hebben, altijd de gekozenen zijn. Maar de voorkeur-stemmen zullen dat verijdelen beweert men. Wij antwoorden geenszins. Wie zal beletten dat de kiezer achter den naam dier minst begaafden de zich otukeerende, laten wij alles, wat wij zeker weten, goed nagaan, opdat wij spoedig met on§ proces-verbaal klaar kooien Als het eenigzins kon, zou ik er die eigenwijze mannen, die Londensche detective's geerne uithouden, wij moeten de zaak zelf zien af te doen De oncer-inspccteur Power zag zijnen chef inin of meer twijfelachtig aan blijkbaar deelde hjj diens meening uit, dat de zaak zoo spoedig zou zijn af te doen 1 Hij zweeg echter en volgde den commissaris naar het zitkamerke van jufvrouw Gregory beneden, waar zijn chef in een gemakkelijken leuningstoel plaats nam cn door een der agenten het meegebrachte papier en schrijfmaterieel voor zich op de tafel deed neerleggen. Jufvrouw Gregory en Weels, de smid, werden bin nengeroepen. Een der jongste agenten, die zich inder tijd op het snelschrift had toegelegd, werd door den kommissatis eene plaats aan een afzonderlijk tafeltje aangewezen en van het noodige voorzien, om zoo woordelijk mogelijk, de antwoorden der getuigen te kunnen opteekenen. Komaan, jufvrouw Gregory! begon het hoofd der Sandbanksche policie, toen alles gereed was, op een vroolijkcn, gezelligen toon, die hem bij zijne verhoo- ren altijd eigen was, hoe erg de omstandigheden ook mochten zijn. Beantwoord al mijn vragen, als 't u belieft, zoo kort en zoo duidelijk als gij maar kunt en vergeet vooral niets, wat ons van nut kan zijn. Het is een vreeseljjke gebeurtenis en gjj begrijpt, met waar welkeen verantwoordelijkheid erop ons rust, om de zaak tot klaarheid te breugen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1