Een en ander. Attentie Allerhande nieuws. Kaatsspel-Esplanadeplein De parlementaire rechterzij zal tegen 21 of 22 dezer worden bijeen geroepen. Werkeloosheid. Ver* looKschrilt. Een comiteit komt zich te Gent te vormen bestaande uit vier verschillige vereenigingen van kleerma kers met het doel alle rechtstreeksche vakbelangen te verbeteren. Een vertoogschrift zal aan den lieer Minister toegezonden worden en op ver zoek van 't hooger bedoeld Comiteit deelen wij er den tekst van meè. Alle kleermakers, zoowel meesters als knecn- ten, handelaars in ellegoederen worden verzocht het vertoogschrift met hunne handteekens te bekleeden. Ziehier het stuk: Mijnheer de Minister, De ellendige toestand in denwelken de kleine ambachten en neringen verkeeren is U zeker niet onbekend. Die kwaal is nog vermeerderd door gedurende aankondigingen van allerlei uitverkoop,door denwelken men ineens in den handel talrijke hoeveelheden koop waren werpt en die noodzakelijk de ver nietiging betrachten van allen rechtvaar digen handel. Die groolc magazijnen hebben onder hun beheer werklieden die aan ontoerei kende prijzen gedwongen zijn te werken, en kunnen grootc hoeveelheden koopwa ren vereenigon die zij dan aan zulke lage prijzen verknopen dat de kleine neenng- doende in de onmogelijkheid is met hen to concurecren. Die droevige toestand is zoowel voor den patroon als voor den werkman be treurenswaardig. j Voor de werklieden, omdat men hun- voor het werk een ontoereikend loon betaalt, en, ze voor eenigen tijd van werk overlast om later dan geheele maanden zonder te zijn. Voor den patroon omdat die duurzame liquidatie hun clienteel naar die huizen roept. Dit feit biedt zich te Gent en andere steden geheel dikwijls aan, hetzij in on bewoonde,huizen waar flrmas zich komen vestigen om hunne zoogezegde liquidatien zoo schadelijk voor ons beiden te doen lukken. Reeds heeft ecne wet verboden nieuwe meubelen of kleederen in openbare ven- ditien te stellen zonder van de gemeente- overheid toelating tc bekomen. Het is ook niet toegelaten aan een neeringdoende zijnen handel te herbeginnen voor het afgeloopen jaar cn zes weken indien hg eene openbare venditie gehouden lieert. Dit alles 0111 eene hinderpaal te stellen aan die oneerlijke concurentie. Het geval dat wij gedurig tegenkomen is nogmaals treuriger en rampzaliger en geen wettig middel vinden wij om ons daartegen te verzetten en nochtans hoe rechtvaardig zou het niet zijn? Wij nemen dus, Heer Minister, de eerbiedige vrijheid V te vragen zoohaast mogelijk een wetsontwerp neer te leggen of ons de middelen te geven om een einde te stellen aan dien toestand. Wij zouden willen dat men verbiede zulke huizen tc openen waar men niets anders doet dan door aankondigingen van liquidatie het volk aan te lokken, en zoo neeringdoenden te doen vallen. Wij vragen ook dat men verbiede aan bestendige neeringliuizen liquidaties te houden gedurende meer dan veertien dagen en dat zij dan gedwongen worden na dit tijdperk ofwel eene openbare ver- kooping te houden, ofwel hunnen handel aan de gewone conditiën te hernemen. Wij koesteren de hoop, Mijnheer de Minister, dat gg van uwen invloed gebruik zult maken om die wetten te doen stommen, en, dat Gij zult gehoor geven aan onze zoo rechtvaardige vraag, Aanvaard, Mijnheer de Minister, de verzekering van onze getrouwe en eer biedige gevoelens. l»uul de Caseagnoc, die be kend staat als een der hardnekkigste voorstaanders van inkomrechten op gra nen enz., schrijft in zijn blad Detwgfelmaakt zich mijner meester: ik heb als 't ware mijn geloof in tarief kwestie verloren. - Men heeft een inkomrecht op het graan in voege gebracht. En sedert het beslaan van dit inkom recht zijn de prijzen der granen gedaald, gedaald 't en kan niet meer. - Indien het brood dan nog goedkoop ware Maar neen. De prijs van het brood blijft staande, terwijl de prgs der granen verminderde. Zelfde historie met den wijn En het vee Zeg ons aan welken prijs het verkocht wordt - Maar ik zie wel die slechte schrikke lijke toestand de wereld door, maar de remedie, die zie ik niet. Men zal wel doen deze regelen die voel waarheid bevatten, wel te overwegen- De Rechtbank van eersten aanleg sprak een vonnis uit 't welk beslatigde dat de gedaagde dagbladen waarheid hadden geschreven en zonden M. Dufrane- Friart wandelen. j Doch hierover niet voldaan ging het j radikaal heerschap in beroep. Dijnsdag heeft het hof uitspraak gedaad in dit pro- ces en meester Dufrane werd deesmaal naar de maan verzonden, met eenige be- merkingen door 't hof op den vrachtbrief geschreven die verre zijn van vereerend te wezen voor den afgeschepten radikalen volksvertegenwoordiger. Gansch de liberale drukpers gebaart van krommen aas ze weet van mets.... Maar ware M. Du/rane-Ftnart eenca- tholiek ot onafhankelijke, ge zoudt de liberale helhonden, van het kleinste ket- ferken tot den grootsten doghond, hooren bassen en huilen dat ooren en zien er zouden bij vergaan om hem te verplich ten zijn ontslag van kamerlid te geven.... Maar nu liggen ze koesjes in hun hok aan *t eene of 't ander klerikaal beentje te knagen. Al wie verlangt het vertoogschrift te teeken ten einde aan den heer minister van spoorwegen te verzoeken den express- trein vertrekkende uit Brussel-Noord om 6 u. 13 m. 's avonds, te Aalst te laten stoppen begeven zich morgen zondag 12 november 1' In hel Ho/ van Beieren (Café Riche) of 2° Au Comte d'Egmont, beide op de Groote Merkt. Evenredig© vertegen woordiging. - Wij hebben in ons vorig nummer gezegd dat wij, tegenstre vers der evenredige vertegenwoordiging, door de voorstaanders van dat stelsel be schuldigd worden van slechts uit persoon lijk belang en vooral uit baatzucht te handelen De tuchtmeester Fondsenblad, die even als zijn boezemvriend Mirrceus aan allen de les wil voorspellen, voegt bg deze beleedigingen nog eene andere aan ons adres, namelijk, dat wij heden zijn zonder overtuiging. Een groot getal andere weekbladen hebben hun gevoelen over de kwestie niet doen kennen alleen de Dender- bode en De Stad Mnove, schrijft Fondsenblad,bestrijden zeult al hunne n krachten,en voor den heer Woeste, die zoo goed weet door wie de groote Fran- sche bladen worden ingegeven, zal het wel geen geheim zijn waar die beide organen van zijn arrondissement hunne overtuiging gemaakt gekocht gaan halen. - Tuchtmeester Fondsenblad beleedigt dus nooit 1.... Zij die gewoonelijk geene persoonlijke overtuiging hebben, durven het anderen toeduwen. Wij verklaren het luid op, wij koopen onze overtuiging in zake van onzen strijd tegen de evenredige vertegenwoordiging noch bij M.Woeste, noch bij iemand wij handelen uit persoonlijke overtuiging ge lijk altijd. Maar Fondsenblad gij die ons den steen toewerpt, zoudt gij, soms niet uwe overtuiging gemaakt gaan koopen bi) deze dié, sedert 1884, de mannen der Flandre libérale vervangen hebben, en nu heden ook, gelijk zij, den god der gunsten aanbidden Dit is zoo maar een vraagsken, Tucht meester Volgens Fondsenblad zijn er maar 2 I Vlaamscbe weekbladen die de evenredige I vertegenwoordiging bestrijden. Indien de Tuchtmeester eens een kijkje in t Vlaam- sche land wil werpen, dan zal hij dadelijk bemerken dat wij toch zoo alleen niet staan dan hij doen gelooven wil.... Des noods zullen wij hem den verrekijker verschaffen die hij schijnt noodig te heb ben. wjf' Alwie een abonnement neemt op De Denderbode, voor het jaar 1894, zal ons blad kosteloos ontvangen, te rekenen van heden tot einde december 1893. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 840 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6521 kilogr. Anlst. Onze Jaarmerkt van St-Martinus heeft heden talrijke lieden meest al jongelingen, uit onze naburige gemeente,naar onze stad gelokt 388 kop pen hoornvee, 22 peerden en een ezel werden te merkt gebracht. adsschou wbnrg. Mor gen zondag 12 november opvoering door de Rederijkkamer De Catharinisten van 't groot drama De Rriester. Kaarten zijn tot den middag te verkrijgen ten lokale der Kamer bij M. H. De Saede- leer, Nleuwstraat. Brnndromp. Donderdag 11. rond den middag zijn in, 't begin der Binnen straat, Molenstraatpoort, twee aaneenpa- lende huizen de prooi der vlammen geworden. Het eene huis eigendom van M. Miehei Liebaut, schaliedekker, was bewoond doorM. Domien De Cock,bakker en het tweede eigendom van M. Desideer Cornelis.door De Witte Camiel,werkman. De gebouwen waren verzekerd tegen brandgevaar doch de inboedel der bewo ners niet. Het vuur aangewakkerd door eenen lievigen wind liep mot eene uiterste snelheid voort; in weinigen tijd bleven er nog slechts de rookendo puinen en muren over. De oorzaak is onbekend. Paarden gestolen. Vrijdag zijn in eenen meersch te Strythem, twee veulens gestolen ten nadeele van M. Edm. Walravens, landbouwer te Grooten-Bey- gaerden. Die veulens zijn, het eene is 22 en het andere 18 maanden oud het grootste is bruin en het kleinste bruin en grijs met witte achterpooten. De Policie doet ieverige opsporingen. De personen lijdende aan bloedeloosheid, verslapping, bleekzucht, hartkloppingen, hoofdraaingen, ruischen der ooren en vooral de dames aangedaan van onregelmatigheden in de tijdstippen kunnen niets beter nemen om te genezen dan de pil van Dr Raphael die het eenige middel is om het bloed te verrijken en de krachten te herstellen. Te verkrijgen in alle goede apotheken. BITTER ORIENTAL is de beste. Klokke Roeland heeft eeDe feil begaan zegt zij, in hare aanhaling van Mgr de Ketteler. Men moet lezen Eigendom is diefstal is geene bloote leugen dat woord behelst, nevens eene groote valschheid,eene heilzame waar heid. Eene groote valschheid die tevens eene heil'ame waarheid is, dat dient wat ver der uitgelegd te worden en wij gelooven dat dit axioma alleen kan verklaard wor den door de filosofen der universiteit van Muvlem. Maar dat de Denderleeuwsche Thomas a Foppis in de Klokke, den oorspronke- lijken Duitschen tekst meédeele, dan zul len wij kunnen nagaan of de woorden van Mgr de Ketteler niet zijn vervalscht ge •orden. Zo zwijgen. M. Dufrane Friart boekdrukker en radikale volks vertegenwoordiger van Bergen had de digbÈdcn Lc Patnole Lc Actional en La Belgiquc, tooi- den rechter ge daagd omdat zij geschreven hadder. dat hij smecrige en geldafperscnde dagbladen had gedrukt. Brand in het St Stanislas-collegie te Bei-gen. Woensdag rond 9 ure 's morgens zag men rook uit de zolder vensters opstijgen en het alarm werd onmiddellijk gegeven. Men poogde het vuur, dat nog geene groote uitbreiding scheen genomen te hebben, haastig uit te dooven, doch dit lukte niet. Het liep zoo snel voort en tastte zoo onverpoosd de droge voorwerpen aan, die op de zolders lagen, dat men andere middelen aanwen den en de policie verwittigen moest. En toen professor Tyran, welke naar de policie gesneld was terugkwam, was geheel het gebouw reeds door de vlammen aangetast. Dadelijk deed men elkeen het gesticht verlaten, de leerlingen lieten zelfs hunne boeken liggen en vluchtten, terwijl de paters, bedienden en eenige mannen van goeden wil de voorwerpen van weerde poogden te redden. Een der paters, die de scheikundige instrumenten redde, was op zeker oogen- 1 blik geheel door de vlammen omringd en moest door een moedigen burger gered worden. Intusschen breidde de brand zich voort durend uit. Toen de pompiers een half uur later kwamen, werkten de pompen slecht en de orde liet veel te wenschen, zegt een blad van Brussel. Wanhopende het vuur te ovenneeste ren, moest men zich bepalen met verdere uitbreiding tegen te gaan, en de saenstg te redden. De gebouwen, dienende tot klassen, slaapzalen voor de leerlingen, laboraliums en bibliotheek werden vernield, alsook de feestzaal met tooneel en bijhoorigheden. De boekenverzameling telde 4000 dee len. F.lk oogenblik zag men muurbrokken en brandende balken naar beneden stor ten en het vuur op nieuw aanhitsen. Geen redding was nog mogelijk. De aanblik was verschrikkelijk en prachtig. De troepen werden opgeeischt om de straten af te sluiten en de gemeente- en rechterlijke overheden bevonden zich ter plaats. Ten 5 ure namiddag was het vuur be- peikt zonder dat er voor het gebouw, waarin zich de sacrislij bevond, nog te vreezen was. Ten half acht s avonds, was het vuur totaal uitgedoofd. De schade kan 250 tot 300,000 fr. bedragen. Rond 6 ure zijn drie personen, door het omvallen van eene muur licht gekwetst. Men weet niet waaraan de oorzaak toe te schrijven. Was er eene spleet in eene schouw Heeft er in het labora torium iets plaats gehad Dit alles is tot hiertoe nog niet gekend. Op het kanaal Luik-Maastricht is een schipper op treurige wijze om het leven gekomen. Hij trok van op den trek- weg zijn met kolen geladen vaartuig voort, toen hij een ander schip ontmoette. Zooals dit de gewoonte is hield hij op met trekken en liet de lijn in het water zakken, om het andere vaartuig er over henen te laten passeeren. Ongelukkiglijk bleef de lijn aan het roer van dit laatste haperen, de trekker werd met eenen schok in de vaart gerukt, waar hij ver stikte in den strop,die de koord om zijnen hals vormde. Ik smeek u, monseigneur, ontneem mg Mei, Votsera niet, die ik tot zinneloos worden toe bemin Verschoon mijne stoutmoedigheid en zie enkel mijne ver ontschuldiging in mijne groote liefde. Aartshertog Rudolf stelde den prins gerust en beloofde. Maar 't was slechts eene belofte. Eenigen tijd later deed prins Rudolf zijne vrienden en aide-de-camps bijeen komen te Meyerliag, daags voor eene jacht. Hij gaf een groot avondmaal .waar op prins de R. aanwezig was. Den heelen avond bleef deze somber en zwijgend, ng at bijna niets en dronk niet. Aan t nage recht, toen de hoofden door den wijn ver hit waren, stond hij recht en, zich recht streeks tot den aartshertog wendende Gij zijt een verrader en een meinee- dige, zegde hij ik kan u niet uitdagen, want gij zijt mijnen vorst, maar ik kan u dooden... En alvorens men den tijd had hem tegen te houden, sprong hij op aartshertog Rudolf toe en doodde heir, met een enkel revolverschot in den hals. Twee uren later zelfmoordde zich mej. Vet sera Garde a vous Op de meeting hier zondag 11 door de socialisten belegd vroeg gezel Schenck, volgens 't verslag van Vooruit, of alle werklieden het weer eens waren, wanneer iemand om zijne armoede wordt uitgesloten, zoo als in april weer het werk neer te leggen en het no" verder te drijven, wanneer het de regeering uitlokte?.- En allen riepen ja...» Alhoewel wij de overtuiging hebben dat onze werklieden zich nimmer zoo gemak kelijk door hunne uitbuiters zullen laten verleiden, zijn de overheden in alle geval toch verwittigd. CLLB DER XXX. Zondag 12 November 1893. Om i 1/2 ure. Groote Ilcslissiiig Itusschen Nieuwerkerken (Beygaert) en Gijsegem. (De Coen). Een telegram uit Dresden meldt, dat prinses Jozefina, dochter van den graaf van Vlaanderen, te Syhillenort (Silesie) ziek geworden is en met hare moeder, hare zuster prinses Hendrika en de konin gin van Saksen naar Dresden is te rugge- leerd. Haar toestand levert geen gevaar op. Maandag avond ontstond er brand in een huis der Visitanidnenstraat. te Brussel, bewoond door M. Geens, koop man in duiven en leverancier voor schie- tingsmaatschappijen. Het vuur was ontstaan in het gedeelte van het huis, waar duizend acht honderd duiven hunne hokken hadden. Al deze arme diertjes werden de prooi der vlam men. Gelukkig breidde 't vuur zich, na een uur werken niet verder uit, doch de scbaè i-oor M. Geens is reeds aanzienlijk ge noeg. De bestendige deputatie van Brabant heeft dijnsdag een gunstig advies uitge bracht in zake het ontwerp-Wellens, ten doel hebbende het maken te Brussel van eenen spoorweg boven de huizen, van de Magdalenastraat naar den Bibliotheek- doorgang, Koninklijkestraat. Ondanks de prolestaties der bewoners van den Berg van 't Hof zal de funiculaire er ten slotte toch komen. Het goeverneinent moet in laatsieu aanleg beslissen. Een Franschman, die lang door de policie van zijn land, even als door die van België, Holland en Duitschiand werd opgezocht, voor bedreigelijk bankroet te Nizza, had zich te Si-Gillis bij Brussel verscholen. Dit werd ontdekt en de commissaris werd naar zijne schuilplaats gezonden. Men vond hem omringd van zijne vrouw en vier kinderen, verhongerd, bibberend van koude ten prooi aan de uiterste wan hoop. Alles, tol de beddelakens toe waren naar den Berg gebracht en er was geen kooltje vuur, geen korstje brood in huis. De man verklaarde dat hij zijne aan houding als eene redding beschouwde, daar er nu ten minste iemand van ambts wege voor zijne vrouw en kinderen zou zorgen. Hij werd naar de gevangenis gebracht en de overige leden van zijn huisgezin zullen door den Franschen consul terug naar hun vaderland worden gezonden. OOSTENRIJK. De waarheid over Meyerling. Het gerucht als zou het Oostenrijksch gezant schap te Parijs zijn tusschengekomen om de vertooning van het stuk les Rots te beletten, heeft de aandacht weer getrok ken op het drama van Meyerling, nog altijd omringd van het grootste geheim, en welks vreeselijke gevolgen het hof van keizer Frans-Jozef voor altijd in den rouw hebben gedompeld. Het toeval, zegt de Evenement, heeft ons in aanraking gebracht met een Oostenrijksch diplomaat, die, alhoewel aan het hof niet zeer goed gezien, toch betrekkingen heeft onderhouden met de omgeving des keizers. Overigens, op 't oogenblik van het drama te Meyerling woonde hij nog te Weenen, en 't is slechts later dat de keizerlijke ongenade hem verplichtte zich uit het openbaar leven terug te trek ken. Ik ben gelukkig over het gebeurde, zegde de diplomaat die geschiedenis der tusschenkomst van het Oostenrijksch hof in eene vertooning te Parijs, kan niet waar zijn, maar zij brengt het drama van Meyerling terugop het tapijt en men heeft nooit geweten waaraan zich in die zaak te houden. Al degenen,die het avondmaal bijwoon den, bekleeden thans groote posten en bewaart hun stilzwijgen met onderschei dingen, die hen van tijd tot tijd te beurt vallen. Wat den moordenaar betreft, men heeft hem doen verdwijnen. Is het nu omdat hij zelf zijn deel niet heeft gehad van de onderscheidingen, of om een punt der geschiedenis op te klaren, zooals hij beweert, dat de oude diplomaat gesproken heeft 'l Dat is zijn geheim. SPANJE. Schikkelijke ramp. Zondag is te Satander, een havenstad in Spanje, het schip Cabo Machicago, geladen met koopwaren, in brand gekomen. Tusschen de koopwaren bevond zich eene hoeveel heid dynamiet, die ontploft is. Meer dan 300 personen zijn gedood. Honderde gebouwen werden vernield. Deze ramp is voorzeker eene dervreese- lijkste welke ooit op de golf van Gascogne hebben plaats gehad, alhoewel die kusten nochtans rijk zijn aan rampen. Menschat thans het getal personen,door de ontploffing en den brand omgekomen, op 300 en het getal gekwetsten op duizen den. De grond is bezaaid met lijken of stukken van lijken, armen, beenen, hoof den, enz. Niet minder dan 60 huizen zijn vernield. Het ontplofte schip lag aan de kaai Magliano en zoodra hel nieuws van den brand zich door de stad verspreid had, kwamen duizende personen naar de plaats der ramp geloopen.om de reddingswerken te zien. 't Was midden in de volksmenigte dat rond vier ure de ontploffing plaats had, waardoor het schip vernield, de kaaien, stapelhuizen, woningen en de spoorwegstatie in brand gesteken wer den. De stukken van het schip kwamen op de naburige huizen terecht, waarvan er tien in brand geraakten. Alle rails van den spoorweg werden ver weggeslingerd het telegraaf bureel is vernield. Een trein, die op het oogenblik der ontploffing de statie binnenreed, werd verbrijzeld, de reizigers werden gedood of gewond. Zooals hooger gezegd kwam juist op dat oogenblik een trein binnen, die aanstonds vuur vatte. Verscheidene reizigers zijn in de rijtuigen verbrand. Door de hevigheid der ontploffing wer den honderden toeschouwers in het water geworpen. Velen van hen verdronken, terwijl anderen door de bemanning der schepen gered werden. getal personen, die in de vreeselijke ramp van Santander omgekomen zijn, vast te stellen. Evenwel kan men verzekeren dat minstens duizend menschen gedood of gekwetst werden, terwijl de schade aan de eigendommen bijna onberenkenbaar is. Verscheidene personen zijn reeds ge storven aan hunne wonden, of zelfs ten gevolge van den doorgestanen schrik. De paniek onder de inwoners was zoo groot dat, zooals hooger gemeld, ver scheidene personen het verstand verloren hebben honderde anderen zijn geheel hun geheugen kwijt. Het getal gevallen van doofheid is verschrikkelijk, want de slag was zoo hevig, dat men hem 30 kilo meters ver gehoord heeft. De hoofdkerk, die verre van de kaai staat heeft op hare grondvesten gewan keld, want de ontploffing veroorzaakte eene ware aardbeving. Bij al die ongelukken kwam er nog een ander, dat de ramp nog veel verergerde. Santander heeft gebrek aan water en ook noch pompierskorps, noch materieel, zoo dat niets den brand kon tegenhouden. De secretaris der prefectuur, die gered is, seinde aan den minister van binnenland- sclie zaken Ik heb niets om het vuur te bestrijden. Gedurende achttien A twintig uren heelt men niets, niets kunnen doen, tenzij schreeuwen, loopen, de vlucht nemen, huis, geld, familie verlaten, om slechts aan zichzelven te denken. De afgeveerdigde der regeering heeft maandag zijn eerste verslag opgemaakt. Twaalf schepen, groote en kleine, liggen in de baai met de kiel in de lucht. Twee- en-vijftig huizen op de kaai zijn ingestort. Andere verder in de stad, zijn erg bescha digd door den schok en de stukken ijzer en steen, die er op gevallen zijn. ie iiuuucu. Slechts eenige intieme vrienden van 't hof en zij, die den tragischne dood des aarts- hertogs bijwoonden,kennen de waarheid. Ik ben een van hen, en kan u dus de waarheid verhalen. Gij weet dat er verscheidene legenden verhaald zijn overde dood van den kroon prins en de baronnes Vetsera. Al die legenden zijn valsch. Ziehier de waar- heid Reeds sedert eenigen tijd vervolgde de kroonprins de baronnes Vetsera met zgne oplettendheden, toen op zekeren dag, op 't oogenblik dat hij zich gereed maakte te peerd te stijgen om eene revue bij te wonen, die de keizer zou houden, een zijner aide-de-camps binnentrad, prins R., en bezwoer hem zijne hofmaking aan de baronnes te staken. Gij zijt machtig, monseigneur: gij zijt gelukkig,een geheel volk ligt aan uwe voeten, een der groote hoedanigheden van eenen vorst is de edelmoedigheid t Is op die edelmoedigheid dat ik een beroep j doe om mijne beminde met rust te laten. Niets is bekwaam een gedacht te geven van het vreeselijke tooneel, dat op de eer ste ontploffing volgde langs alle kanten hoorde men de hulpkreten van gekwetsten en stervenden, wat bij den rosaclitigen gloed der vlammen en het gedonder der ontploffende dynamietkisten wel een too neel uit Dante's Hel geleek. Tot overmaat van ongeluk duurde het lang eer er hulp opdaagde, want de tele graafdraden waren gebroken en men moest de telegrammen,die de vreeselijke gebeur tenis aan de overheden meêdeelen, acht kilometers wijd naar de statie van Bon dragen. De volledige lijst der dooden is nog niet opgemaakt, maar men weet dat, benevens de"statieoverste, de prefect van Santan der,de bevelhebber van het garnizoen,dien der gendarmen, verscheidene magistraten en ofiicieren onder de slachtoffers zijn. De gouverneur wordt vermist men vreest dat hij gedood is. De paniek had het reddingwerk verlamd. De bevolking van Santander verkeert in de diepste verslagenheid. Verscheidene personen hebben het verstand verloren. Te Madrid heeft de tijding der ramp zooveel opschudding gewekt, dat de aan dacht geheel is afgekeerd van den Marok- kaanschen oorlog. De ministers van bin- nenlandsche zaken en financiën, zijn onmiddellijk naar Santander vertrokken, ten einde hulp te brengen aan de slacht offers, voor welke het gouvernement een onbeperkt crediet heeft geopend. De pompiers van San Sebanstian zijn per stoomboot naar San tander vertrokken. De ramp is nog uitgebreider dan men eerst gemeld had. De dynamietkisten waren te Bilbao ingenomen en bestemd voor Sevilla en Carthagena. De verliezen worden op omtrent hon derd millioen geschat. Schepen, huizen, magazijnen, fabrieken, bijzondere fortui nen, alles is verdwenen,en er zullen reus achtige sommen noodig zijn om te beletten dat er dezen winter groote ellende heerschtin deze schoone streek. De kapitein der Machicago had al tijd verborgen gehouden, dat hij zooveel dynamiet aan boord had. Zijne boot brandde, hij zag de uitgestrektheid van het gevaar en wilde zich nog niet als smokkelaar doen kennen. Slechts op t laatste oogenblik zegde hij tot hen, die met hem gestorven zijn Dynamiet.... dynamiet.... wat vreeselijke ramp 1 Aanslag in eenen schouwburg Vijflien dooden.-Talrijke gekwetsten - 't Schijnt dat Spanje bestemd is om het tooneel van alle rampen te worden. De gemoederen zijn nog diep geschokt door de bijzonderheden der vreeselijke ont ploffing te Satander, en daar komt reeds een bericht uit Barcelona, waarin een schrikkelijke anarchistische aanslag ge meld wordt. Gedurende het tweede bedrijf van Wilhelm Teil, dijnsdag avond opgevoerd ter gelegenheid der inhuldiging van den schouwburg Liceo, te Barcelona, werden twee Orsini-bommen in de orkestzetels ge worpen. Eene der bommen ontplofte en doodde negen mannen en zes dames. Verscheidene andere toeschouwers werden gekwetst, maar gelukkig met erg- Twee anarchisten, welke van dien vreeselijken aanslag verdacht worden, zijn aangehouden, Verdere bijzonderheden ontbreken nog: Drie personen, bij de ontploffing in den j schouwburg Liceo gekwetst, zijn in het gasthuis overleden. Onder de dooden zqn 7 personen, waaronder 5 van dezelfde familie, die naast elkander zaten. Men denktdat een der gekwetsten een Duitsc.her Men heeft een derden anarchist aange houden, die men eene Orsini-bom onder de zetels had zien leggen. Deze is echter niet ontploft. Het is nog altijd onmogelijk het juiste Rurgerlifke Stand der Stad Aalst. Geboorten. Mannelijk geslacht 10 Vrouwelijk 15 HUWELIJKEN. V. Van Kut, vleeschh. met M. Van den Abeele, z. b. P. Piqueur, schoenm. met F. D'Hondt, dienstm. P. De Smet, landb. met M. Van Langenhove, wink. C. Bomon, vuurst. met M. Huylebroeck, z'b. J. De Smedt, bleekersgast, met E. Welleman, br. J. Van Handenhove, kaaiw. met J. Van de Walle, tw. J. Cautaert, broodb. met C. Van de Voorde, z b. J. Medaerts, wever, met M. Die- rick, tw. J. De Vleeschauwer, stofbe- werker, met M. De Smet, tw. A. Do Smedt. metser, met J. Schelck, tw. p. Van Geit, vuurst. met J. Wauters, z.b, J. Linthout,landb. met J. Gysens.dagl. F.Van Papegem.rondl. met M. Ewertz rondl. 0VEKL1JDENS. C. Podevyn, vr. Wauters, z. b. 55 j. Dompelstr. H. Ringoir, m. Lefevre, tw36 jTragel. F. Van Maldercn, w' Bonner, borstelm. 76 j. Pontstr. L. Van Assclie, m. Maes, landb. 65j. Botermelkstr. D. Van den Abbeele, vr. Lemmens, z. b. 62 j. Papenrode. 3 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2