NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Donderdag 25 November 1895. 10 centiemen per nummer. 48" Jaar, N° 2829. Politiek overzicht. Commissaris van Politie. -(«)- 6e Vervolg. Vereenigde Staten van America Evenredige vertegenwoordiging. Een en ander. DE DENDËRBODE. ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3 25 voor zes maanden fr. 1,75 voor arij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C- VAW DE PüTTE-GOOSSEWS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. 4DVERTENTIENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Guique suum. Aalst, 22 Kovomber 1893 Brazilië. Be-pretendent naar de kroon van Brazilië. Uit Buenos- Ayres, uit New-York, uit Parijs, van alle zijden komt tegenspraak op het gerucht, als zou de aauvoeder der Braziliaansche opstandelingen een herstel van het kei zerrijk in het oog hebbende Mello zou volstrekt niet de monarchie hebben uitge roepen, wordt verzekerdhij kan dit niet, wijl de vloot hem dan afvallig zou wor- dan, en hij wil het niet, daar hij een op recht republikein is. De pretendent naar den Braziiiaanschen troon is de oudste kleinzoon van den over leden keizer, de achttienjarige prins Pedro d'Alcantara,die aan de krijgsschool te Weenen studeert. De ouders van den prins, de graaf en de gravin van Eu, be wonen tegenwoordig eene villa in de nabijheid van Parijs. De graaf van Eu slaat volgens de Köl- nische Ztg den loop der gebeurtenissen in Brazilië met kalmte gade. Hij leest niet alleen de Braziliaansche bladen, welke in de Portugeesche taal verschijnen, maar ook de Duitsche, Fransche en Engelsche, welke in Brazilië het licht zien. Hij geeft in zijne gesprekken blijken van groote onpartijdigheid en getrouw aan de zin spreuk van Dom Pedro- Niets tegen, alles voor het volk. Zoolang Brazilië gelooft met zijnen re- publiekeinschen regeeringsvorm geluk kiger te kunnen zijn dan met de monar chie, zal, volgens het Keulsche blad, het huis van Braganza geen poging doen, om zich op te dringen. Mocht evenwel de meerderheid der natie zich voor het kei zerrijk verklaren, dan zal de familie Bra- ganza-Orleans aan die roepstem gehoor geven. Vertrek van prins Pedro naar Bra- zaliéHet Journal des Débats meldt, dat prins Pedro d'Alcantara, de zoon van graaf van Eu, naar St-Nazaire is ver trokken, waar hij zich met een gevolg van 200 personen naar Brazilië zou in schepen. De hertog van Nemours,hierover gëintervieuwd, betwijfelt de juistheid van dit bericht, daar zijn kleinzoon maandag nog te Weenen was. De prins zou zich inschepen op de Navar re, die dijnsdag uit St-Nazaire zal ver trekken den 5 december zal het schip te Havana zijn, waar admiraal de Mello den prins zou komen afwachten om met hem naar Brazilië te vertrekken. VAN DEN Juist, een zeer eigenaardige hand herhaalde Power, met zichzclvcn oneens of hy er nog iets hy zou voegen. 7.yn twijfel scheen echter slechts kort te duren, want hy nam oogenhlikkclijk wéér dezelfde afwachtende houding aan. Er blijft nog eene belangrijke zaak te doen over, hervatte de commissaris De beschryving van die vrouw zoover als juffrouw Gregory die heeft kunnen geven moet naar alle havenplaatsen en statiën geseind worden. Ik zal dadelijk een agent met het telegram wegzenden... Ha, daar komt doktor Allen eindelijk 1 De geneesheer, die door zyn talrijk ziekenbezoek zoo spoedig niet te vinden was geweest, kwain met de meeste haast aanzetten, groette M. Grand, dien hy sinds lang kende en spoedde zich, na een kort verslag van da zaak te hebben aangehoord, naar de kamer op de eerste verdieping om het iijk te onderzoeken. .Naar hetgeen by geboord had, was de zaak niet weinig duisicr en zou zyn onderzoek derhalve van groot belang kunnen zyn. De Figaro spreekt evenals de Gaulois het nieuws van de Débats tegen en zegt dat de prins te Weenen is. De Gaidois beweert dat de gravin van Eu geenszins voornemens is afstand te doen van hare rechten. Een der kamerheeren der gravin van Eu is op het Journal des Débats maandag avond komen verklaren, dat prins Pedro d'Alcantara Weenen niet verlaten had, en hij dus niet naar Saint-Nazaire kon vertrokken zijn. Vele lieden denken dat America, en vooral de Vereenigde Staten een wonder land is, waar men leven kan van den hemelschen dauw. Nu, om hen aan te toonen hoe zeer zij in dwaling verkeeren, willen wij het volgende schrijven meê- deelen, ontleend aan 7 Bidlelijn van St-Raphaël's-Genoolschap 't welk uns den waren toestand onder oogen brengt - De crisis die tegenwoordig op schrik wekkende wijze in de Vereenigde Staten heerscht, is, om zoo te zeggen, schielijk losgeborstcn maar des te schrikkelijker ook zijn er de gevolgen van geweest. Men kan moeielijk een juist gedacht van den tegenwoordigen toestand opvat ten niettemin zullen ?onze lezers, dank aan de uittreksels van eenige brieven die wij hun onder de oogen brengen, eenigs- zins over de uitgestrektheid der ramp kunnen oordeelen. Er zijn op dezen oogenblik, zoo schrijft men ons den 11 augustus, te Detroit alleen, 35,000 werkelooze ar- beiders, de openbare plaatsen zijn opge- propt met lieden die, hunne werktuigen in de hand, zich gereed houden om het eerstkomend aanbod aan te nemen, 't Is hertscheurend Fabrieken die vroeger nooit stil lagen, sluiten nu ook gelijk de andere, en oude werklieden, die er der-r tig jaar lang hun dagelijksch brood ge- i wonnen hebben, zijn nu insgelijks op straat gezet. - Wat te Détroit geschiedt, ziet men zoo wat overal in de Vereenigde Staten gebeuren. De groote nijverheidstreken van Indiana en Illinois, worden door die ramp ook diep getroffen. Een briefwisselaar schrijft ons den 14 september uit Pensyl- vaniën Ik zeg het met droefheid, maar er is geene enkele nijverheid in welke -ik u eenige verbetering zou kunnen aanmelden. Wil men een voorbeeld uit eene der meest gespaarde nijverheden Glovers- Hy bevond, dat de groote slagader aan den hals aan de linkerzy geheel was doorgesneden, heigeen met de voorste kceladcrs eveneens het geval bleek te zijn. De beide slagen of steken waren door een krachtige, vaste hand toegebracht, de eerste zelfs met zoovee] geweld, dat het wapen tot op de halswervels was doorgedrongen. Deze wond, welke het slachtsffer byna onmirtdelyk moest gedood hebben, was meer snijdeed, dan stootend toegebracht door een vlijmend scherp werk tuig, dat een groote overeenkomst met een gewoon breed scheermes moest bezitten. Kr waren sinds de moord was gepleegd, minstens elf uren vcrloopcn de misdaad moest derhalve omstreeks middernacht heb ben plaats gegrepen. De doktor wilde zyn onderzoek reeds als gct'indigd beschouwen, toen hy plotseling een ontdekking deed, die hem een kreet van verrassing en schrik uitlokte. Dij bet aanvatten van den rechterarm van het lyk bespeurde hy, dat de mouw Tan het kleed der onge lukkige tot aan den schouder toe was opengereten en de arm daaronder bloot lag. Ry lichtte den arm op en bevond, dat aan de onderzij, dicht by den oksel, een vierkant slukje vlecsch, ter grootte van eenen dobbel steen, was weggesneden. Zelfs de beide policie-beambten waren niet in staat hunnen afschuw te verbergen, toen de doktor hen de bloedige plek aanwees. liet is na den dood gedaan, merkte doktor Allen op, maar waarom Waarom, herhaalde de inspecteur, nog vW>r zijn chef van zyne verbazing was bekomen. Waarom 1 Mij ville.in 't graafschap Fulton, in den New- Yorkschen Staat, is het belangrijkste middenpunt der handschoen-nijverheid van de Vereenigde Staten omtrent 9000 handschoenmakers vonden er eenen zeer winstgevenden arbeid (fr. 5,20 tot fr. 5,80 per dozijn.) Reeds van op het einde van jidi, was liet meeste deel der fabrieken gesloten. Natuurlijk dat Colorado, door het sluiten zijner zilvermijnen, den wreedsten slag bekomen heeft. Maar het zijn niet alléén de zilver mijnen die van den crisis te lijden heb ben de inijn-nijverheid is op andere plaatsen ook niet gespaard geworden. Zoo schrijft men ons dat er, in liet noorden van Michigan, 10,000 mijnwerkers ge noodzaakt zijn voor 25 centen (fr. 1,25) daags te arbeiden (En dat in Amerika...) - In sommige plaatsen deden de over heden tenten opslaan, om de werkeloozen tot schuilplaats te dienen elders worden zij op de kosten van den Staat gevoed. Natuurlijk dolen die ongelukkigen overal rond, en zoo komt het dat er, zelfs op den buiten, waar gewoonlijk in den oogsttjjd arbeiders ontbreken, overvloed is van werklieden en vermindering van loon. Ziehier een zeer welsprekend voor beeld - In Nebraska, eene streek waar men bij uitstek den landbouw beoefent, was er eertijds zoo groot gebrek aan arbeiders dat men zelfs de reiskosten betaalde van al wie er wilde gaan werken. En nu, bij het naderen van den oogst, op den oogen blik dus dat men zich aan meerderen ar beid verwachten moest, schrijft men ons uit diezelfde streek Belet de werklie- den naar hier te komen er is geen werk te vinden. Het is niet noodig andere voorbeelden aan tej halen, Het spijt ons nochtans de cijfers der landverhuizers van de New- Yc-rksche zeehaven niet te hebben want zij moeten nu van het hoogste belang zijn. Het is zeker dat de vreemde werklie den bij duizenden uit de Vereenigde Staten vertrekken, en volgens het zeggen van welingelichte personen, zouden er meer weggaan dan er eigenlijk toekomen, iets wat ongehoord is in de geschiedenis der landverhuizing. Wij hopen dat de crisis niet lang meer zal duren maar voor den oogen blik moeten wij, kost wat kost, alle land- verhuizersgezinde werklieden van de Vereenigde Staten afhouden. Wat-denkt u, geachte lezers, America is verre van een luilekkerland te wezen waar de kiekens gebraden langs de straat loopen dunkt de reden is duidelijk genoeg. De ongelukkige vrouw heelt daar eene moedervlek of een ander tceken gehad, waaraan zij te herkennen was. Degene, die haar vermoordde, wist hoe moeilyk het is te bewyzen wto de vreemdeling is, als men niets anders weet dan een raam. De rechtbank is zeer lastig op dat punt en zeer moriclyk te voldoen. Dat heeft men geweten Geloof mij, dit is geen gewone moord. God weet of wy er ooit achter komen, maar dat wil ik bezweren, die het gedaan heeft, heeft een meesterstuk in die soort geleverd. Üc inspecteur had de laatste woorden met een driften vuur uitgesproken, gelijk hij anders zelden blyken liet. Hoewel verdiept in het onderzoek en gehukt onder de verantwoordelijkheid, die hem plot seling op de schouders was gelegd, moest deze buiten gewone houding van zijn ondergesehikte den commis saris toch in het oog vallen. Daarbij kwam dat M. Grand, gelijk overigens de geheele bevolking van Sandbank, zeer weinig van Power's verleden twist. Het was de jongste inspecteur nauwelyks zeven-en-twintig jaar oud. en had zyn rang dan ook niet door lange dienstjaren, maar wel door een gelukkig toeval, waarin hij zich had weten te onderscheiden, verkregen. Ongeveer een jaar voor de misdaad, die ons thans bezig houdt, hadden twee der gevaarlijksteLondensche inbrekers, van de soort die, zoo noodig, zelfs niet tegen een moord opziet en daarvoor ook behoorlijk gewapend is, het stille Sandbank lot het volvoeren hunner plannen uilgekozen. M. Andries Kingsford, een der voornaamste en ryksle landbezitters uit den omtrek, woonde sedert 2" Proefneming. De proefnemingen met twee verschillige stelsels tot verzekering eenor rechtveer- dige enuitvoerbare evenredige vertegen woordiging der partijen zijn deerlijk mis lukt. Tc Mechelen waren de uitslagen van het stelsel- Van de Walle waarlijk be droevend voor zijne voorstaanders. De opneming der stemmen gaf aanleiding tot berekeningen en herberekeningen en na gansche dagen zoeken en herzoeken kon men nog met zekerheid niet zeggen wie de gekozenen waren en nog minder welk 't juiste getal stemmen was dat zij ver kregen hadden. Het stelsel-Van de Walle is dus dood en begraven. De proefneming zondag 11. te Brussel genomen heelt bewezen dat het stelsel- D'Hondt ook onuitvoerbaar is. Dat stelsel kan zeer schoon zijn in theorie en aan de rekenkundigen veel stof geven tot moei lijk op te lossen problemas, maar het in de kiezingen toepassen dat is gansch wat anders. Hieromtrent is men het algemeen eens, wanneer men in acht neemt dat de opne ming der stemmen meer dan eene uur tijd vereischt voor 100 kiesbrieven. In het volkshuis waren 1940 stemmers en men is verplicht geweest 5 bureelen van opne ming te vormen en deze 5 bureelen waren 4 uren werkzaam, 'tzij 20 uren, om 2000 kiesbrieven op te nemen. Hoe lang zou de opneming niet duren in een kiescollege van 100 duizend stemmers? En de uitslagen zijn verre van juist te wezen. Men oordeele De radikalen beko men 4 zetels met 39,440 stemmen de Vlamingen 2 zetels met 21,831 stemmen de katholieken één zetel met 19,435stem- men en doctrinairs één zetel met 11,651 stemmen. Waar is de rechtveerdigheid Waar is de evenredige vertegenwoordiging Schoone evenredige vertegenwoordiging die kan veranderen bij de wisselvallig heden van rekenkundige bewerkingen. En wat, volgens ons, nog 't ergste is, 't is dat de vrijheid van van kiezer wordt verbeurd. Er waren 18 leden te kiezen. De katho lieken boden 8 kandidaten aan. Wie voor deze katholieke kandidaten wilde stem men moest het wil punt zwart maken in 't vierkantje boven hunne namen ge plaatst en men gaf hen dan achtten stem men. Maar daarmee was dan ook hot stemmen uit,want indien men de nog overblijvende 10 stemmen wilde geven, bij voorbeeld, aan de onafhankelijken, dat mocht niet zijn of den stembrief was nul. Nochtans men mocht voor kandidaten van verschillige lijsten stemmen, maar dan moest men zijne stemmen uitdrukken in 't vierkant achter eiken naam geplaatst en zoo bekwamen de partijen voor de welke men op die wijze had gestemd, niet 18 stemmen, maar eene stem en eene voorkeurstem voor de gestemde kandi daten. De vrijheid van den kiezer van de kan didaten in de verschillige lijsten te mogen kiezen, is dus verbeurd ten zij op straf van 't verlies der waarde van zijne stem. Het stelsel D'Hondt is dus veroordeeld en zoodanig wel veroordeeld dat Le Patriote, - van maandag het over boord smijt en een anderstelsel voorstaat 't welk nog min uitvoerbaar is. De voorstaanders der evenredige ver tegenwoordiging hebben schoon te zeggen dat de proefneming te Brussel in slechte voorwaarden gebeurde, 't Is wel mogelijk dat er hier en daar 't eene of 't andere puntje van ondergeschikt belang iets wat te wenschen heeft overgelaten, maar zij bewijst ons dat het stelsel D'Hondt eene chineezerij is die door eenige katholieken uit een overdreven gevoel van recht veerdigheid en door de liberalen uit ze kere berekeningen voorgestaan wordt 't Spijt ons dat wij in geene verdere bijzonderheden kunnen treden. jaren op een groot landgoed, dat zoowel wegens de prachtige inrichting van het woonhuis als door het vermogen van den bezitter, wyd en zijd bekend was. Het kostbare familie-zilver had dc hebzucht van de beide boeven opgewekt. Toevallig bevond zich Power, toen nog dc gewone policie-agent, in de buurt van het buitengoed in den nacht, dien de inbrekers voor bunnen slag hadden uilgekozen. Hij deed dc nachtronde, toen hem een gewone bocrcnsjecs voorby reed. Inderdaad in die streken geen vreemd verschynsel. Het eenige wat dan ook de aandacht van den agent trok, was da moeite, welke de twee in de sjees zittende personen in het werk stelden, om niet door den man, die zij voorby reden, in het gezicht le worden gezien, een geval hetwelk hij door een toevallige» oogslag gewaar werd. Agent Power vatte achterdocht op, hetgeen zeker niet zou geschied zyn,indien zy hem een gewoon goeden avond hadden toegeroepen, maar hij wachtte zich wel zijn vermoeden te toonen. Hij kende de omstreken van Sandbank tot in dc kleinste bijzonderheden en het stond dan ook onmiddcllyk bij hem vast, dat het op dc woning van M. Kingsford moest gemunt zyn,indien de nachtelijke reizigers inderdaad tot dal soort van lieden behoorden, waarvoor hij ze hield. Een gewoon agent zou meer dan waarschijniyk zich naar het bedreigde huis gehaast hebben, maar agent Power deed niets van dien aard. Integendeel, hij sloeg hel eerste het beste zijpad in en maakte een vrij grooten omweg, zichzelven telkens voorzichtig over tuigende. dat hij niet werd nagegaan. Eenmaal biervan Verzekerd, naderde by weder langzaam het meer be- I^eertien van 't leger. Generaal Brassine heeft nog een ander goeden maatregel genomen, die den peer- denkweek aanbelangt en door den land bouw met genoegenzal vernomen worden. Na proefnemingen heeft hij besloten, dat voortaan de merries, die in een der 8 ar tillerie-regimenten gereformeerd worden, voor de fokkerij zullen dienen. Van dezen maatregel tot de herinrichting der natio nale stoeterijen is er slechts een stap. Dat zal geen kwaad doen, vooral niet voor de streken, waar dergelijke inrichtingen zouden tot stand komen. (Handelsblad.) Congo. Er zijn eenige berichten aangekomen over kapitein Jacques, zegt de Indépendance. Men weet dat kapitein Jacques eene expeditie had ingericht in dc richting van het meer Moero doch toen hij daar aan kwam, hadden de Arabieren de vlucht genomen, vreezende dat zij geducht zou den worden gestraft. Den 20 juli was alles kalm aan de Tan- ganika, en Jacques ging zich in de Engel sche factorij van voorraad voorzien.Ver volgens zou hij te Lavigerie eenen post inrichten. Na die 2 feiten zou hij het commando aan luitenant Long geven, en den 15 no vember naar Europa vertrekken, langs Nyassaland, Chiree en de Zambèze, aan gezien den weg van Tabora niet veilig is, woonde gedeelte, sloeg een hoek om en stormde zoo snel hy kon een dwarsweg in, die hem in een oog wenk bij het bedreigde buitenverblyf bracht. Het was zooals hij gedacht had. Een schuifelend geluid, gevolgd door een onderdrukt gclluister, over tuigde hem, dat de dieven reeds aan het werk waren. Zich zooveel mogelijk in het donker houdende,naderde hij de verandah, waarop drie openstaande glazen deuren uitkwamen. Hy posteerde zich naast de eerste en nam den korten zwaren stok, waanneé de Engel sche policie-agcnten gewapend zyn, in de rechter band, juist op het oogenblik dat de deur door de dieven, die reeds binnen waren, voorzichtig geopend werd. Zonder zich tc bedeuken, vloog Power naar binnen bracht den eersten der inbrekers een goeden slag boven het hoofd toe, zoodat deze kermend en bewus teloos ineenzakte, draaide met de linkerhand het schuifje van zijne lanteern open en riep den tweede, die aan het openbreken van de zilverkast bezig was, toe, om zich over te geven. Eeu schot uit een revolver was hel antwoord. De jonge agent voelde dat dekogel zynen rechterschouder wondde maar dc pyn wekte slechts te meer zyne woede op. Eene seconde later hadhy zyn tegenstander bij de keel. Het was een slrydop leven en dood, maar de ageut overwon. Hy sloeg den inbreker het vuur- wapeu uit dc hand en wist hem onder den knie te krijgen. M. Kingsford, reeds door bet eerste pistool schot gewekt, kwam met eenige bedienden ter hulp en weldra waren de beide boosdoeners behoorlyk gekne veld en weerloos gemaakt. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1