Zondag 3 December 1893. 10 centiemen per nummer. 18s,e Jaar IN 2832. NIEUWS- EN AANKQNDiGIKGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Herinrichting Politiek overzicht. Commissaris van Policie. Een en ander. DE DENDERBODE. ARÖNNEMENTPRWS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAW BE PUTTE-GOOSSEWS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Aalst, S December 1893 I Frankrijk. Ministerieele crisis. Op liet aandringen van M. Spulier heeft Casiinir Périer eindelijk de opdracht tot het vormen van een ministerie aan vaard. Périer zal minister van buiten- landsche zaken worden, Raynal van bin- nenlandsche zaken, Burdeau, van finan ciën, Spuller, van justicie en onderwijs. Duitsciii.and. In den Rijksdag In den Rijksdag sprekende, voerde de rijks kanselier tegenover Liebknecht aan, dat de sociaal-democraten het valsche-spe- lersproces alleen misbruiken om het ver trouwen der soldaten in hunne meerderen te schokken; hiermee slaat niet het leger, maar het vaderland op het spel. Tegenover den antisimiet Zimmerman beweerde von Caprivi, dat de ontevre denheid door het anti-semietism gewekt, de sociaal-democratie ten goede komt. De gevaarlijkste soort van anti-semietism is hel - kapitaal-antiseinietism - (de bewe ging tegen het joodsche kapitaal), wijl het ten slotte zich tegen het geheele kapitaal richt. Wat het belasting-ontwerp betreft, de regeering houdt vast aan hare twee stel regelen in dezen geen benadeeling van den landbouw en geene belasting van zwakke schouders, zoo min mogelijk althans. De begrootingen zijn naar de commissie verzonden. Morgen het voorstel betref fende de Jesuïten. Gister Vrijdag heeft het Duitsche Cen trum het wetsontwerp tot afschaffing der wet tegen de Jesuïten ingediend. Het wetsontwerp werd ondanks het verzet der nationaal liberalen aangeno men met 13G stemmen tegen 113. Oostenrijk. Legeruitbreiding. 't Is overal 't zelfde allerwege uitbrei ding, nergens inkrimping van het leger. De beraadslagingen over het leger zijn voortgezet in Oostenrijk. Aartshertog Albrecht, de chef van den generaion staf Beek, de minister van oorlog von Kreigs- kammer, verscheidene uitstekende gene raals en aartshertog Wilhelm namen er, onder voorzitterschap van den keizer, deel aan. Behalve van de herinrichting der artil lerie moet er onder ander sprake zijn van een spoedige uitbreiding der vloot. VAN DEN -(O)- 9e Vervolg. Vooreerst, wie was de zoo wreed vermoorde jonge vrouw Ten tweede Waar was de geheimzinnige bezoek ster gebleven De leste vraag kwam hem bet gewichtigste voor, en het was aan deze zaak, dat hij het eerst zgnc krachten besteedde. L'e vrouw, die de vermoorde op dien geken- den avond bezocht had. kon niet als in dearabische nachtvertellingen op een tuuvcrpccrddoordc lucht zijn aangekomen. Zij had van de gewone mcnscbelyke hulpmiddelen, hi tzij de stoomboot, de spoorweg of een rijtuig moeti n gebruik maken, en in in dat geval was zij derhalve ook door anderen gezien Wie kan mij nu bet best daaromtrent inlichtingen geven dacht Power bij zich. elf. De agent, die op waciil heeft gestaan dezen nacht Misschien... met Mijnheer de Uitgever van den Denderbode. Honderden burgers hoorde ik het kie- zingssysteem toejuichen, dat onlangs in uw blad, werd uiteengezet. Langs den kant van waar men eenon triomfkreet verwachtte, ging een schreeuw op van smaadvolle afkeuring. Met trommel en fluit had 't Land de rechtstreeksche kiezing der candidate» geëischt, door de kiezers. Men stelt zulks voor en 7 Land wil er niet van hooren. Die houding werd voorspeld. Quaestie van karakter 't Land schreef onmiddelijk Nu spreekt men van in de sectiën te laten de candidaten kiezen en onderdie candidaten d'algevaardigden te laten oordeelen. Is dat niet de woorden verdraaien en van kwade trouw zijn Hoe leest 7 Land zijne tegensprekers Er werd geschreven De sectiën noe men de candidaten, bij meerderheid van stemmen, en de gekozene candidaten van elke sectie, worden besproken in 't Mid- den-Comiteit. De wil der meerderheid van de sectiën wordt door de afge vaardigden geëerbiedigd zoodat de candidaten der meerderheid van de sectién,de definitieve candidaten wor den der afgevaardigden Is dat het zelfde van de afgevaardigden oordee len onder die candidaten - Waarom is het systeem der sectiën vernederend voor een deel der kiezers?- Dit verwijt moet opgeklaard worden. Wat vernedering kan iemand onder gaan die vrijelijk zijnen keus mag doen Of noemt men eene vernedering van zijnen candidaat te zien sneuvelen, bij gebrek aan de volstrekte meerderheid - 7 Land - veroordeelt onze sectiën zelfs met hunne rechtstreeksche stemming der candidaten. Wij meenden dat de regeltucht deze verdeeling in kiezerswij- ken vereischte. Neen, neen, schreeuwt 7 Land - weg met de sectiën! Weg met de Afgevaardigden Weg met den ouden versleten stafl En leve de christene volks partij Leve de candidatuur ondersteund door twee of drie honderd kiezers Leve de jeugdige staf van nieuwe veldover sten - Dat heet effenaf opgeblazenheid en ijdele woordkramerij 't Is waar dat die ronkende uitroepin gen zekere hartekens doen zwellen en poppelen, maar moest men die ervaren en moedige opleiders volgen,zeker kwam men uit op een Sedan. Zoo dus, 7 Land wil alles hervormen, het wil niet hooren van eene gezamenlijke werking met de oude katholieke partij,het heeft een nieuw vaandel opgesteken en nieuwe generaals gesteld aan 't hoofd van een ingebeeld hem moet ik in elk geval beginnen. De agent was spoedig genoeg gevonden, liet was een sterk gebouwde, vierkante kerel, een van dc soort, die hun dienst met dc stiptheid van eene machien afdoen, inaar die inderdaad ook niet veel meer dan machienen zijn een man, goed te gebruiken waar het op kracht aankwam, de eerste om tusschcn ccn troep gevaarlijke vechters baren in te stormen of lastige dronkaards aan te houden, nooit morrende tegen den zwaarsten dienst en altijd trouw op zijn post als een wachthond, maar, helaas ook niet veel meer dan dat. Power had van deze reusachtige verzameling men- schcüjke spiereu en beenderen dan ook maar een zeer geringe verwachting, maar hij mocht de gelegenheid niet verzuimen. Gij hebt uw oogen dezen nacht goed openge houden hoop ik V begon hij na cenige inleidende vragen. Welnu, vertel mij dan eens wat gij gezien hebt. Gezien V herhaalde de reus. Ja, dat weet ik zoo niet, mijnheerIk heb niets meer geiioo dan op andere nachten... Dit begin was zeker niet veelbelovend, maar Power gaf den mued niet zoo gauw verloren. Waar licht gij op post gestaan, ging hjj voort, tusschcn zeven uur eu half twaalf? Wel, mijnheer ik had pas om 10 uur diensten leger, 7 Land heeft geen vertrouwen, noch in de opleiders, noch in de afge vaardigden, noch in de kiezers onzer sectiën. Ze worden allen verdacht, be schimpt en afgeschilderd op eene manier die in 't geheugen zal blijven. Hoort die liefelijk en broederlijk geteekende por- 1 retten. 1° Smaad voor de Afgevaardigden «Vier mannen,aan 't Bewarend Komiteit van Aalst stevig verbonden -> zoeken elk 5 kiezers op om afgevaardigden te worden't moeten kiezers zijn, niet onaf hankelijk, zonder eigen gedacht of over tuiging. Dat zijn de gepaste mannen om de rol van afgevaardigden te spelen, zij zullen dansen gelijk de heeren zullen schuilelen, en zich geenszins bekommeren met den wil en de belangen van 't kiezers korps. Ziedaar de kandidaten van 't Afgeveerdigschapdan worden de kiezers eens bijeengetrommeld in eene of andere herberg een klein getal komt op, maar dat klein getal zal toch de aangeduide mannen kiezen, en aldus is de comedie der afgeveerdigden gespeeld. Is dat geen volksfopperij, gelijk M. Woeste in de Kamer zegde Zeg eens, wat peist M. Woeste van 7 Land dat meèheult met jongens die hem zijne plaats willen ontfutselen in 't Parlement Wat u betreft, heeren afgevaardigden, burgemeesters, schepenen, notarissen, advocaten, geneesheeren, landbouwers, renteniers, kooplieden, ievervollo oplei ders en aanvuurders van het katholieke leger, gij die steeds, in steden en dorpen, op de bres staat voor 't goede tegen 't kwado, wordt gij roekeloos beleedigd, rekent toch op onze dankbare verkleefd heid in 't herinrichtingswerk dat gij weerom moedig zult aanvangen en geluk kig voltrekken. 2° Smaad voor de Hoofdmannen. 7 Land schreef: Wij zijn tegen niemandnoch voor niemand In 't zelfde artikel wordt die leuze den nek ge kraakt. Er mag geen spraak zijn van eenige personen te sparen... Niemand is onmisbaar in eene partij... Die van zijnen lijd niet is, kan niet meer op rang staan... Er valt niet te spreken van familie of personen, van diensten of ouderdom.... Ge ziet, hij is tegen niemand noch voor iemand maar de brandstapel wordt ge reedgemaakt, en de slachtoffers zijn aan geduid. 3° Smaad voor de katholieke kiezers der sectiën. Eene sectie is een avondfooiken waar op men de kiezers van eenen wijk ont haalt, en waarop de liefhebbers, gratis toen ben ik direct naar mijn post gegaan op den Haruiltonschcn weg. Heel goed Om 10 uur was het nog tyds ge noeg. Waar stond gij op den weg? Dicht bij de Rob-Roy Villa? Niet ver er vandaan ten minste, mijnheer ik kon bet huis zien. Hebt gij iemand hel huis zien binnengaan Neen, dat kan ik niet zeggen. Hebt gij niemand uit net huis zicu komen Bedenk u eens goed De agent deed blijkbaar alle moeite om aan dit bevel te voldoen. Neen, mijnheer antwoordde hij eindelijk. Ik kan m|j niet herinneren, dat ik iemand uit het huis heb zien komen... Neen zeker niet I voegde hij er met nadruk Lij, een twijfelachligen blik in Power's oogen meenende te lezen. De zaak scheen hopeloos, maar Power gaf het niet Kom, kom, kerel, help mij eens een handje spiak hij op gemoedelijken toon, zoo'o (linke jongen als gij, ziet altijd naar dc meisjes, al is het ook eeu vrouwenrok op een bezemsteelHerinner u eens goed Hebt ge van nacht niet twee vrouwen zien voorbijkomen De agent kon niet dadelijk antwoorden De grap vau M. den inspecteur had hem zoo aan hel lachen pro Deo, een zeker getal pinten uitzet door hunne keel jagen, zoo van 2 tot 25 per avond, ieder naar vermogen.Ik vraag het, is het op die drinkmalen dat men den ernst moet gaan zoeken die past bij gewichtige verrichtingen als zijn het be spreken en vaststellen der candidaturen?» enz., enz. De katholieke kiezers, hoe menigmaal werden zij toegejuicht en bedankt na hunne zegepralen, door - 7 Land Sedert de Volkspartij zekere hoofden in de war heeft gebracht, zijn al die kiezers, deoppassendste en de ieverigste voorwaar, gemeene zuipers geworden. Wij beel den ons in dat het er anders zal gaan op den - Pollder Volkspartij. Retret van acht dagen voor den kiezingsdag. Voor de stemming Gebed en aanspraak. Noch rooken, noch drinken. Volkomene stilzwijgendheid binst de geheime stemming. Sluitgebed, danklied, zegening. Allen gaan huiswaarts in de diepste ingetogenheid. Onderzoeken wij de bezwaren van 'l Land tegen onze sectiën. De rusimin- uënde en onafhankelijke kiezer zal die vergaderingen ontvluchlen, zoodat men zal mogen zeggen dal zij slechts oen deel der partij en welk deelvertegen woordigen zoodat de candidaten door haar aangewezen,die van gansch de partij niet zullen zijn. En welk deel spot 7 Land. Wel, het beste deel dat zijnen plicht kwijt, 't Is deftig niet waar zulken smaad te werpen op zijne medeburgers van dewelke men zich verwijdert, als waren zij door de pest aangedaan uit eigenzinnig- en kop pigheid. In dit systeem zal men slechts reke ning houden van het getal sectiën die zich voor eiken kandidaat verklaren niet van het getal stemmen die eiken candidaat te beurt vallen. Men inerke op dat de ge kozene van 55 sectiën b. v. op 15 punten meer van hel Arrondissement verkozen werd (wat een zekere populariteit be wijst), dan de candidaat die zegepraalde in 40 wijken. Bekwam deze laatste meer stemmen dan de gekozene van 55 sectiën, men zou daar kunnen rekening van houden in de toevallige kiezing van eenen of meer candidaten, door de afgevaardigden. Men telle de sectiën of de stemmenvoor 't bepalen der meerderheid men werpe het vraagstuk op. De hoofdzaak blijft dat alle katholieken zich scharen onder eenen standaard en dat alle grieven worden blootgelegd, in 't Catboliek Comiteit, en dat men gezamenlijk de beste schikkin gen nemu voor het welzijn der Katholieke denkwijze. Maar niet le huis blijven en dan alles stelselmatig beknibbelen, hoor je! t Eene wijkvergadering waarop maar j 20 kiezers verschenen, zal zoo zwaar in de schaal wegen als een van 200. De achterblijvende kiezers hebben on gelijk. Of zouden die lieden moeten afge haald worden in rijtuig Die er niet js, telt niet. Dat gebeurt alle dagen dat ee'ne minderheid werk verricht en wel ver richt. De achterblijvers.onverschilligaards of pronkers, staan zij niet hun recht af en bemachtigen zij niet de aanwijzigen het werk te doen dat noodig is Verkieslijk is het dat de sectiën wel worden bijgewoond en daarvoor moet er gezorgd worden. Om 't geknoei te volmaken, moeten er de Afgevaardigden dan nog eens tus- schenkomen. Wat die tusschenkomst in sommige omstandigheden zijn zal. leert ons 't volgende staalken Er moet één candidaat aangewezen worden niemand be baalt de volstrekte meerderheid der sectiën doch M. X heeft driemaal meer sectiën voor zich dan M. Z. Wie zal er uitgeroepen worden Wel, M. X, zult ge zeggen Misschien Want het slaat de afgevaardigden volstrekt vrij den geklop- ten M. Z uit te roepen, en indien hij de officiële candidaat is, zullen zij niet nala ten dit te doen, schoon, niet waar Afgevaardigden,herinnert u dien kaak slag. Wal heeft die man toch tegen u Voor hem zijt gij allen politieke deugenieten 7 Land noemt geknoei - een sys teem dat door hoog geplaatste, geleerde en onafhankelijke burgers werd betiteld een, in 't algemeen genomen, heerlijk plan van herinrichting. Weet ge wat geknoei mag heeten Artikels rap rap aaneengeflikkerd waar noch hoofd noch staart in te vinden is en waar de tegenstrijdigheden elkander builen loopen. Meer dan geknoei is het, ja,een politieke zonde van zijne partij in stukken te trekken, den wagen voort te sleuren van zekere jongens die kost wat kost eens candidaatje willen spelen, zijne natuurlijke hoofdmannen over boord te werpen, zijne medeburgers die aan dezel ve getrouw blijven en de redding ver wachten van de eendrachtiglijk heringe richte en uitgebreide Catholieke Partij,af te schilderen als mannen zonder karak terbierzuipersvolksbedriegers Wij katholieken wy zullen onze sectiën inrichten. Dat de volksverlichtere hun systeem toepassen en wij zullen zien wie het zal doorhalen. W. B. S. gemaakthij giechelde nog, toen hij eindelijk uit bracht Vrouwenrokken heb ik genoeg gezien en niet op bezemstelen ook, dal is zeker Hi Hi 1 Jawel, dat begrijp ik, maar waren er vreemden tusschcn Die ik gezien heb, hoorden hier allemaal thuis. kent gy de dame, die in de villa vermoord is geworden Ja zeker, mijnheerIk heb ze wel een keer of drie gezien. Hebt gij ze ook gezien, toen gij dezen nacht op wacht stond De man dacht een oogenblik na. Ja nu gij dat zegt, ving hij aan. herinner ik mij waarlijk, dat ik ze gezien heb... Laat mij eens even bedenken Wachtnu weet ik het weer Ja. het was even nadat ik op post kwam, zjj liep mij 1 vliegend voorbij, zy scheen haast te hebben. Welke richting liep zij op vroeg Power haastig en in gespannen verwachting. Maar, halteerst dit. Was zij alleen j Geheel alleen mijnheerIk weet zeker dat zij I niemand bij zich had, en zy sloeg den weg naar het strand in. i Naar het strand riep de inspecteur verbaasd. Naar hel strand ze,t gij Maar kerel, bedenk u eens i goed. alles wat gij zegt, is van het grootste gewicht Het getal brieven, welke de Koning omtrent dees tijdstip van het jaar ont vangt en waarin een beroep gemaakt wordt op zijne liefdadigheid, beloopt om trent 300 daags. Allen worden door de burgerlijke lijst onderzocht en, na geno- voor ons, een enkele verkeerde aanwijzing kan ons op een dwaalspoor brengen Vergeel dat niet Naar het strand Zijt gy daar wel zeker van Zou zeker, als ik op hel oogenblik voor u sta, mijnheerzij sloeg den weg in naar het strand. Power kende zijn ondergeschikte genoeg. Hij mocht niet tot de slimstcn bebooreo, het was toch geen man om een verhaal te verzinnen, ten einde zich cm voor komen van gewicht te geven. Wat hij gezien had, had hij gewoonlijk goed gezien. Was dit ook thans het geval geweest, dan was zijne aanwijzing van groot gewicht. De weg, welken den agent de vrouw had zien inslaan, zooals hij zegde, was een dwarsstraat, die den Hamiltonschen straatweg met het zeestrand verbond, maar niet door de stad liep en ook evenmin met de Hoofdstraat in verbinding stond. Sandbank bezat twee spoorwegstaties van twee verschillende lijnen, beide aan het uiteinde van ge noemde hoofdstraat gelegen en het bleek dus ten duidelijkste, dat dc vermoorde vrouw, brkend als Madeleine Faurc, niet, zooals juffrouw Gregory meende, naar de statie was gegaan om hare vriendin afte halen. Ik zou aan hetgeen de man zegt niet zooveel gewicht hechten, dacht Power by zich zelf, als zij overdag uitgegaan. Zy kon eerst eene wandeling langs het strand gedaan hebben om den tyd te verdrijven, voor z(j naar de statie ging. Maar in den laten avond, met men inlichtingen, wordt een onderstand van 25, 30 en 50 frank verleendSomtijds wordt er bijzondere hulp verleend aan -schamele armen «,cn gaat de onderstand tot 1000 a 1,500 fr. Om alle misbruiken te voorkomen, wordt er nooit meer dan eenen onderstand aan denzelfden persoon gegeven. De koningin ontvangt omtrent 50 hulp- aanvragen per dag de graaf en gravin van Vlaanderen ongeveer 75. Prins Albert begint ook reeds veel soortgelijke brieven te ontvangen, vooral van gewe zen soldalen. Onzijdigheid. Het groote woord, dat men tegenwoordig veelal hoort, is Ik wil onzijdig zijn. Het wordt meestal gesproken door per sonen die in hunnen ijver voor de goede zaak niet naar hunnen wensch gelukken, of somtijds mislukken. Al hunne moed en ijver zijn op eens verdwenen... Geus, libe raal of slecht worden willen zij niet blijven zooals zij geweest zijn, meenen zij niet te kunnen en daarom in 't vervolg onzijdig zijn. Doch, weet gij wel, onzijdige, wat onzijdigheid beteekent Voorzeker neen, want gij zoudt beschaamd zijn voor u zeiven. Welnu, ik ga het u zeggen Als men onzijdig is, mag men tot geen enkel punt overhellen men mag niet godsdienstig, niet ongodsdienstig zijn niet katholiek, niet liberaal niet rechtveerdig, niet on- rechtveerdigniet blijmoedig,niet droevig, enz., enz. Boe moet gij leven Is het u mogelijk tusschen twee waters te zwemmen, daAr, waar, dus geen water.geen middenstroom is Luister het is met u gelijk met de vleermuis, die te trotsch is,om zich onder het muizengeslacht tc stellen en die te afzichtelijk is, om by de vogels gerekend te worden en die daarom door beiden veracht wordt. Zoo gij dus onzijdig zijt, dan zyt gij niets, of liever, gij zijt eene soort van vleermuis, die door eenieder veracht en geschuwd wordt gij zyt verplicht, het grootste gedeelte van uw leven in slape righeid en werkeloosheid door te bren gen gij moet u onttrekken aan de samenleving, die u toekomt en past, gy zijt veroordeeld, om in het duister, in het geheim rond te fladderen, om wat aas te vinden voor uwe onzijdige maag. Neen, een redelyk mensch kan niet onzijdig zijn Die niet met Mij is, is tegen My. x. (Gazelle van Diest.) Donoso Cortès. Een der vermaardste mannen van onzen tijd was dc Spanjaard Donoso Cortès, die over eenige jaren is gestorven. Hij was een groot vernuft,een schitterende schrijver en, na zijne bekeering, een vurige Christene. Ziehier hoe de man zelf zijne bekeering vertelde in eene vergadering te Parijs, waar hij als afgezant verbleef dien kouden october-wind, zal niemand toch zoo icU in 't hoofd krijgen. Bovendien, het komt uit met mijn eerste vermoeden. De brief, dien zij 's middags kreeg» kwam uit Sandbank, de persoon, die wij zoeken moe ten. is hier reeds eenigen tijd geweest vódr het plan werd uitgevoerd zulk een nauwkeurige kennis au het huis met rijo uitgang langs achter krijgt men niet twee minuten Dc domme agent bleek ten slotte van meer nut te zijn geweest dan dc inspecteur iu het eerst gedacht had. het was overigens ook alles wat de man wist Nadat zij den dwarsweg had ingeslagen, had hij haar uit het oog verloren en haar bjj haar terugkomen niet gezien. Voor één ding was hij echter weer geheet zekertusschen half twaalf en *s nachts half drie,toen hij werd afgelost, bad niemand de Rob-Roy-Vj||a langs den llamiltonskheu weg vertalen. Zijne ant. woorden op dit punt waren duidelijk en afdoende. - Ik heb gedurende den heelen tyd maar twee monschcn gezien, verklaarde hij, het waren meoscheu uit dc stad, die ik van uiterlijk ken. Eene vrouw met een teichje in de hand zou ik stellig hebben opgemerkt, daar wil ik op zweren. Toen de herberg de Konden Ueuw om 12 ure gesloten werd, wa.,ruit die twee mannen kwamen, waar ik zoo even vau sprak, is er geen sterveling meer langs den weg ge komen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1