NIEUWS- ES AANK0NDIGINGS6LA0 VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Donderdag 7 December 1895. 10 centiemen per nummer. 48s,e Jaar, IV0 2855. Politiek overzicht. Stedelijke belangen. Commissaris van Policie. De Godin der Rede. ABONMËMFJTPRWS Oil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor crij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 34 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GGQSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. kDVERTENTIEIVPHIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Aalst, 6 December 1893 Engei.and. Kiezingen in Ierland. De uitslag der burgemeesters-kiezingen, die verleden vrijdag in Ierland plaats hadden, verdient wel de aandacht,al thans wat de groote steden betreft. Te Dublijn werd de alderman Dillon, een parnellist, gekozen, en te Belfast de unionist M'Cam- rnond. Te Cork, waar men reeds met tamelijke zekerheid gehoopt had op de overwinning van den unionistischen candidaat, werd deze verwachting verijdeld doordien de beide groepen der nationalisten, elke voor zich zwakker dan de unionisten in den gemeenteraad, de handen ineensloegen tot de herkiezing van den aft redenden bur gemeester Roche, een parnellist met dien verstande evenwel, dat de nationa listische candidaat zou gekozen worden voor het ambt van sheriff. Te Limerick werd de parnellist O'Donnel zonder verzet herkozen, terwijl te Water ford do unionist Cadogan met slechts twee stemmen meerderheid de zege behaalde op den parnellitischen candidaat. Uit deze uitslagen blijkt eveneens alweer hoe beslist de ster van Parnell, die bij den val en den zoo spoedig daarop gevolgden dood van dezen staatsman voor goed scheen te zijn ondergegaan, thans aan het herrijzen is. De tweespalt onder de Iersche nationalisten kan hierdoor slechts worden verscherpt, en Gladstone's standpunt met betrekking tot home rule- vraagstuk wordt er niet sterker door. Anarchisten te Londen. De zooge naamde anarchistische betooging op hel Trafalgar Square,verleden zondag was onbeduidend. De anarchistische raddraai ers waren weggebleven, terwijl betrek kelijk slechts eenige partijgangers opge komen waren. Sommigen beproefden de toegestroomde tamelijk groote volksmenigte toe te spre ken. Maar de talrijke policie belette den sprekers voort te gaan, en een paar agen ten wierpen eenen op het voetstuk van Nelson's zuil geklommen redenaar naar omlaag. De meeste opgekomenen behoorden een voudig tot de gapers of lanterfanters, die telkens leve de anarchie! riepen, enkel om charges van de policie uit te lokken. Ten 4 ure veegde de policie het plein schoon. Düitsciiland. De Hannov. Cour nier deelde gister dijnsdag, een artikel meê, zeggende dat, bij de ontvangst der synode van Hannover,de keizer zou gezegd hebben, dat het niet policiemaatregelen waren, die een einde zouden stellen aan de anarchistische aanslagen. Men moest, zegde hij, die zorg overlaten aan het godsdienstig onderricht. Wilhelm II heeft aan de synode beloofd van zijnen kant alle noodige maatregelen te nemen, om de anarchistische beweging te beperken en de synode ter hulp te komen, door alle mogelijke middelen, om gemeenschappelijk dit doel op degelijke wijze te bereiken. Handelsblad Zaterdag 11. hield onze Stedelijke Raad zich onledig met de beraadslaging over de begrooting voor het dienstjaar 1894. De heer Leo GheeraerdtsSchepen van financiën, gaf lezing van liet volgende verslag, 't welk ons den toestand van stadszaken onder oogen brengt en waarop wij de aandacht onzer geëerde mede burgers inroepen Mijne Heeren, Hel ontwerp van begrooting dat wij de eer hebben aan de Gemeenteraad te onder werpen, biedt geene opmerkelijke bijzon derheid aan. Onder opzicht der gewone ontvangsten en uitgaven bestatigen wij den zelfden voldoenden toestand als in deze laatste jaren het verschil tusschen deze ont vangsten er uitgaven be loopt tof fr. 12,000; dus aldaar geene waardeerbare veran dering. Wal aangaat de begrooting der buitengewone uitgaven, deze behelst enkelijk de kredieten noodig tot de beta- I ling der werken diegedurende het loopend jaar besloten geweest zijn en verschei- j dene bijvoegelijke kredieten om de werken te voltrekken die in uitvoer zijn, onder andere de waterwerken op Hertshage en Zate, de hersiellingsVerken van het Oudstadhuis en wel namelijk de krediet benoodigd voor het ontwerp van li'- nieuw Gasthuis, j Na de uitvoering der groote werken, door de Stad sedert eenige jaren onder nomen en uitgevoerd, zal er nog eene som van ongeveer 77,000 fr.beschikbaar blijven op de omzetting der Stadsleening maar het zal voorzichtig zijn de zelve in voor raad te houden om het onvoorziene te kunnen afwachten,met het welk een wijs en voorzichtig bestuur moet rekenen. De begrooting der buitengewone uit gaven voorziet dus geen enkel nieuw werk en dit moet niemand verwonderen, wanneer wij overwegen dat, sedert het jaar 1880,de Stad om ongeveer fr. 1,500,000 j buitengewone uitgaven heeft gedaan, j Wanneer wij nu aanschouwen dat na alle deze uitgaven de Stad nog om fr. 200,000 gronden bezit, die geene an dere bestemming hebben dan van op de eerste vraag verkocht te worden, mogen wij eenen toestand bestatigen waaruit het ons toegelaten is eenige trotschheid te trekken. Onder de werken welke de Stad in het toekomende zal uitvoeren, zullen de ge- zondheidswerken ccne belangrijke plaats beklecden. Deze tak van het gomeente- bestuur heeft gedurende deze twee laatste jaren het voorwerp gemaakt harer bezon- derste bekommernissenen hel zal zelfs niet zonder belang zijn een kort overzicht te doen van de verschillige maatregels door de Stad genomen inet het oog op de ge zondmaking en de bestrijding van de besmettelijke cholera. Een der voornaamste» dezer maatre gelen is geweest do gezondmaking der woonhuizen. Op dit punt heeft het Sche penen-College zich moeten onverbiddelijk toonen en wij mogen verzekeren dat eene volledige hervorming zich heeft verwe zenlijkt. De taak was noch aangenaam noch gemakkelijk onmogelijk te voldoen aan de eischen der openbare gezondheid, zonder eenige kleine eigenaars in hunne belangen te treffen. Wij zouden hier aan onze plicht te kort blijven, indien wij aan de genees kundige Commissie den lof niet toe zwaaiden dien zij zoowel verdiend heeft door den bijstand verleend aan ons Bestuur in deze moeielijke taak. Alle de gezondge- maakte woonhuizen, werden voorafgaande lijk bezocht door de leden der Commissie, daarover een omstandig verslag gemaakt, de toestand van elk huis beschrijvende en de verbeteringen aanwijzende die er moesten aan toegebracht worden. In dit werk hebben do leden der Gezondheids commissie, zich niet laten wederhouden, nocli door de lastigheid van de taak, noch door de vrees van op zich vijandschap te trekken. Wij bedanken hen in naam der gansche bevolking der Stad en bijzonderlijk der werkende klas die de meeste vruchten heeft getrokken uit hunne zelfopoffering. De straten en publieke wegen, de open- i bare pissijnen zijn dagolijks ontsmet I geweest bij middel van kalkchloruur, phceuikzuur, enz. de vaartuigen binnen onze haven komende, zijn bezocht ge- i weest door twee geneesheeren onder- aardsche goten zijn gesticht geweest in j verscheidene wijken waar de openbare gezondheid het dringend vereischte de gebouwen der gemeenteschool in de Lan- gestraat, zijn toegeëigend geweest tot een voorloopig hospitaal of lazaret om de cholorieken te verplegen, hadde het geval zich ongelukkiglijk moeten voordoen. De Maatregelen door ons Bestuur ge nomen hebben grootelijks medegewerkt om onze Stad te bevrijden, van den geesel der besmettelijke choleraziekte. De gezondheidswerken zullen in de toekomende begrooUngen steeds aan den eersten rang verschijnen, in evenredig heid met de geldmiddelen waarover de Stad beschikken zal. VAN DEN -(O)- 10® Vervolg. Wat was er na het bedrijven der afgrijselijke daad. van Madeleine Faure's geheimzinnige bezoekster ge worden Y Zij was niet naar de stad gegaan, dit bleek duidelijk. Er was slechts één weg, van de Rob-Roy-Villa naar Sandbank en dat was langs den Ilamiltonschen straat weg. Power was het geheel met den agent eens, dat eene vrouw in een regenmantel, met het gezicht in eene sjaal verstopt en daarenboven met een tcsch in de hand, diens opmerkzaamheid onmogelijk had kun nen ontgaan. Zij kon dus naar een der naastbijzijndc dorpen zijn gei lucht, hel eerste St-Cubberlh, een ouderwetsch plaatsje, lag ongeveer een half uur van jufvrouw Gregory's woning verwijderd. Was dit zoo, dan werd de zaak zeer moeilijk. Het aantal wegen, voetpaden en zijlanen aan het zuidelijk einde van de stad was zeer groot zij vormden een volmaakt netwerk, waarlangs hrt onmogelijk was de vluchtelinge na te gaan. Maar was deze inderdaad wel zoover weggegaan Y dacht Power by zichzelf. Hij had met iemand te doen, die aan een zeldzame vastheid van wil een buitengewone slimheid paarde. Was het wel denkbaar, dat zulk eene vrouw bij nacht en ontijd door het land zou zwerven en dorpen door trekken, waar hare verschijning het allereerst de aandacht moest trekken Was het niet veel eer aan te nemen, dat zjj langs eenen omweg naar Sandbank was teruggekeerd, waar dames met teschjcs in de hand dagelijks bij honder- drn gezien werden Een toeval alleen, kan mij op het rechte spoor brengen besloot Power zijne overdenkingen. Het is dwaasheid om in St-Cubberth en de andere dorpen onderzoek te doen. Als die vrouw daar geweest is, krijg ik van zelf van de dorpspolicie bericht, er is ook aan hen getelegrafeerd en ze weten, dat zij uit moeten zien. Neen Ik blijf in Sandbank is de vrouw, die ik zoek, dadelijk gevlucht, dan heeft zij een te grootcn voorsprong om haar in te halm, er is evenwel ééne kans, dat zij het niet gedaan heeftZij is slim genoeg om te weten, dat zij hier onder de vele vreemdelingen het veiligst is... En in het ongunstigste geval heb ik nergens beter dan hier gelegenheid om van haar te hooren Aan zjjn besluit gevolg gevende,begon de inspecteur zijn onderzoek onmiddelijk aan de twee spoorweg staties. Het kostte hem slechts weinig moeite om de zekerheid te verkrijgen, dat niemand iets van de be doelde vrouw wist. Noch de uitgevers van de kaartjes, noch de portiers, norh de bedienden in de wachtkamers,noch de statie chefs, konden zich herinneren (eene vrouw gezien te hebben, die in de verste verte op Power's beschrijving geleek. Twijfel was hier onmogelijk. Het verkeer was op de beide lijnen in de leste helft van October zoo gering, dat een zoo nauwkeurig beschreven persoon niet aan de opmerkzaamheid van de beambten had kunnen ontsnappen. Daarbij kwam nog het feit, dat er op den avond voor den moord slechts twee personen in Sandbank waren aangekomen, die toevallig den statieoverste bekend waren. Dit was in zooverre een gelukkige omstandigheid zij verschafte Power de zekerheid, dat Madeleine Kaure hare zoogenaamde vriendin niet met ccn der treinen, die in Sandbank stilhouden, verwacht j had. Deze moest zich reeds in de stad hebben bevon den cn, het/ij te voet of per lijtuig, uit de nabuur schap zijn gekomen. Maar van waar was zjj dan gekomen Y Waar had zij zich zoolang opgehouden Twee moeilijke vragen, zeker De inspecteur ging alles nog eens na. I Laat ons bij hel begin beginnen, sprak hij. Wat heb ik gevonden Het lijk van eene jonge vrouw, die door twee diepe sneden in den hals vermoord is. Dit is geschiedt door eene hand zoo vast en zoo buitenge woon krachtig, dat het onmogelijk is hierbij aan eene Dit orde van gedachten, brengt er ons heen, om nog een woord te zeggen over het nieuw Hospitaal. De laatste wijzigingen die door het hoogere Bestuur aan de stukken van het ontwerp gevraagd zijn geweest, zijn er aangebracht en wij mogen de vaste ver zekering hebben dat weldra liet ontwerp de goedkeuring van wien het behoort zal ontvangen en dat de openbare aanbeste ding in den beginne van het toekomende jaar zal kunnen geschieden. Aldus zal dit grootsch ontwerp kortelings in het gebied der voldongene feiten binnen getreden zijn. Ja, Mijne Heeren, dit schoon maar tevens kostelijk werk, waaraan er niet te denken viel door den noodlottigen financiëelen toestand onzer Gemeente tijdens den schoolstrijd begonnen in 1880, zal nu verwezenlijkt worden. Een terug blik op den geldelijken toestand van dit jaar geworpen, zal onze bewering op eene tastbare wijze bekrachtigen. De gewone ontvangsten der Stad be liepen alsdan tot fr. 310,000, heden beloopen zij tot fr. 400,000, en nogthans, waren in 1881 de uitgaven in evenredig heid grootei' dan heden, ten gevolge van de overdrevene schoolkosten die door het Staatsbestuur aan de Gemeentebesturen opgedrongen werden. Maar sinds dien tijd en dank aan den onophoudelijken verbelerenden toestand onzer financiën,is het daarstellen van een nieuw Gasthuis mogelijk geworden,alhoe wel dat wij nogthans gedurende deze laatste jaren, gelijk wij het hier vroeger aan haalden, voor ongeveer fr. 1,500,000 werken hebben verricht. De Provincie en de Staat hebben krachtig medege- holpcn om ons dit doel te doen bereiken. 't Is ook de voldoende geldelijke toe stand waarvan wij spreken,die ons toege laten heeft, zonder, nieuwe belasting te moeten heffen, de lasten to bestrijden welke,sedert eenige jaren, de nijverheids crisis heeft te weeg gebracht. Die crisis heeft sedert 1885 twee ot drie maal een hevig karakter aangenomen en nogthans is zij altijd op eene vreedzame wijze door ons Bestuur opgelost geweest in tus- schentijd heeft de stadsbegrooting alle jaren groote buitengewone toelagen voor het Armbureel moeten voorzien, om de werkeloozen te kunnen ter hulp komen. Met trotschheid mogen wij heden ver- toogen dat in de provincie Oost-Vlaande- ren, onder opzicht van het beloop der gemeente-belastingen vier steden voor Aalst zijn gerangschikt, te weten Gent betaalt fr. 8.12 per hoofd St-Nikolaas 5.12 id. Lokeren 4.78 id. Ronse 3.49 id. Aalst 3.05 id. vrouwenhand te denken. Daarbij ontdek ik, dat de daad op uc koelbloedigste manier is uitgevoerd geen oogenblik van zwakheid, geen schijn van haast of zenuwachtigheid. Men wascht zjjn handen met de grootste bedaardheid, breekt koffers en kassen open cn zoekt datgene er uit, wat men noodig heeft, geen geld of gcldwccrden, die gemakkelijker lot de ont dekking konden voeren, cn als wij dat allemaal gedaan hebben, bedenken wij ons ineens, dat het slachtoffer eene raoederplek op den arm heeft, die haar gemakkelijker kon doen herkennen, en snijden er die netjes en voorzichtig uit en dat terwijl het lijk nauwelijks koud is 1 Als al die kleinigheden in orde zjjn gebracht, pakken wij ons boeltje bij elkander en verdwijnen langs eenen weg. dien wij een paar dagen tevoren op ons gemak hebben opgenomen en blijven hier, den nachtclijken sneltrein, dat gewone hulp middel van dergelijke lieden, versmadende. Wat drommel moet ik daarvan maken Die vermoorde vrouw was eene vreemde, eene fransche waarschijnlijk, in elk geval hier onbekend. Daar is geen twijfel aan. Maar toch kende zij iemand, die bier woonde en ze moet eene rede gehad hebben om dat feit te verbergen. Als zij niet aan jufvrouw Gregory een leugen verteld heeft van die vriendin, die met haar samen zou komen wonen is er in elk geval eene draaierij in haar verhaal... En dan, dat afge scheurde stuk van den brief dat ik vond Wat heeft dat met de geschiedenis te maken Ik wil er op zweren, dat ik het schrift ken Er is geen tweede zoo Onze Stad komt dus in den 5® rang, en behalve Gent, twijfelen wij of die andere steden, mogen in vergelijking komen met Aalst, onder opzicht van bestuurlijke beweging. Die toestand zullen wij trachten te behouden, het verleden van ons Bestuur zal de borg zijn voor het toekomende. De boni van fr. 12000 welke wij voor 1894 op de begrooting der gewone ont vangsten en uitgaven voorzien, bewijst dat wij mogen gerust zijn voor het toe komende. Het staat ons vrij deze boni te gebruiken tot het verhoogen van ver scheidene credieten voor gewone uitga ven, of van hem in beschikking te behou den voor andere ontwerpen waarover het u later zou believen te beraadslagen. Wij vermeenennogthans dat dit laatste het doel uwer beslissing zal zijn. De Verslaggever, M. L. Gheeraerdts. Op vrijdag 10 November jl. was het honderd jaar, dal in Frankrijk het schan delijkste en afschuwelijkste komediespel plaats greep, dat ooit een christen volk te zien kreeg. Op dien dag werd de Godin der Rede, in de plaats van den eenigen waren God, te Parijs triomfantelijk rond gevoerd en geestdriftig vereerd. Robespierre, de bloedman van 1793, bracht zijn avonden en meest ook zijn nachten door bij de tooneelspeelster Mela- nie Maillard, een vrouw zoo eerloos als zij schoon was.Op zekeren avond vertelde hij haar, dat de Conventie (of vergadering der Volksvertegenwoordigers) besloten had het Christendom af te schaffen, en den godsdienst der Rede in te stellen. En gij, Melanie, zoo ging hij voort, gij zult de Godin der Rede vertegenwoordi gen, gij zult in triomf naar de kathedraal van Parijs gevoerd en in de plaats van de Godheid vereerd worden. Kom, gij schertst, antwoordde het eer- looze vrouwmeosch. Neen, ik scherts niet. Overmogen, op klokslag van 10 ure, zal mijne Melanie, vergezeld door tienduizend nationale gar den, in triomf ter kerke geleid worden. Ik hen alzoo de Godin van Frankrijk I O Robespierre uwe macht is groot Ja, inderdaad, die macht was groot, maar Frankrijk was ook zeer diep geval len. Op 10 November gebeurde wat Ro bespierre gezegd had. De Godin der Rede werd op een triomfwagen, door een jui chende menigte en een gansch leger van nationale garden naar de kathedraal ge leid. Tot nu toe was die kerk toegewijd aan O.-L. Vrouw en droeg den naam van Notre-Dame toen werd zij geheelen de Tempel van de Godin der Rede. in de geheele wereld Maar, wat drommel had die kerel met haar te maken Hij heeft eenen tijd lang in Frankrijk gewoond, dat weet ik zou hij baar daar hebben lecren kennen Maar de man ia in Woolchester zoover ik weet, en Woolchester ligt een heel eind hier vandaan liet kan een oude brief geweest zjjn misschien heeft zij hem zelf wel vericheurd zij kan er belang bij gehad hebben niet gekend tezijn...llet is toch zonderling, dat dat kleine stukje papier juia' moest overblijven, en dat ik de eerste moest zijn, die het vond Het is een wonderlijke wereld. Na zoovele jaren krjjg ik voor het eerst, als ik het minst aan hem denk, eensklaps weer het schrift van dien man onder de oogen. Het is niet alleen een wonderlijke maar ook een kleine wereld, wij kunnen elkander niet ontloo- pen, schijnt het. I'owcr ging naar zijne woning, trok zjjn uniform uit, kleedde zich in een gewoon kostuum, o dat hij als burger meer van de hotelhouders eu verhuursters bij wie hjj zijn onderzoek b wilde zou vernemen, dan als polieiebeambte. Na ecnig nadenken gaf hjj het konings-Hotel de voorkeur. De vermoorde vrouw was van daar naar jufvrouw Gregory gereden - in elk geval zou hjj dus daar iels omtrent haar vernemen. Bovendien kende hij M. Parkins, den eigenaar, persoonlijken was verzekerd van een vriendelijke ontvangst,die den policiebeambto niet overal te beurt valt. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1