Sc/ioufï LANDBOUW. Teelt en den Handel der Hop. Allerhande nieuws. Le Cceur d'Yvette!? J.ZuJlf'S: PRIJSBOLLINE Schoone les voor onze liberalen, die nooit eene gelegenheid laten voorbijgaan om onze kloosterlingen en hijzonder unze Jestiiten op de hatelijkste wijze aan te vallen. Een voorbeeld. De heer Labouchère, lid van het Engelsch Lager huis, is een radikaal en vrijdenker. Hij is tevens bestuurder van het weekblad The Truth (De Waarheid), waarin hij soms hevige uitvallen doet tegen den Engelschen adel en tegen de conservatieve partij. Onlangs had de heer Labouchère die, onder opzicht van aanzien en talent, hon derd meiers boven onze geuzenschrij- verkens verheven is, in een artikel de lastering tegen de Katholieke Kerk her haald, welke bij onze vrijdenkers en bij de Engelsche protestanten gangbare munt is, te weten dat volgens de leering der Kerk, het doel de middelen wettigt. De katholieke drukpers van Engeland verzette zich krachtdadig tegen deze bewering en deed den heer Labouchère opmerken dat het onweerdig was van eenen man met zooveel geleerdheid en talent als hij, zijne wapens in het slijk te gaan zoeken. Daarop verscheen in The Truth, onder teekend door den heer Labouchère de vol gende intrekking «Eenige weken geleden heb ikde opmer king gemaakt, dat,in de Roomsch Katho lieke Kerk, het doel de middelen wettigt. Dit zeggende handelde ik te goeder trouw, want ik geloofde wezenlijk dat het de waarheid was. Doch, talrijke mededee- lingen, welke ik uit katholieke bron heb ontvangen, bewijzen mij dat ik volkomen in dwaling verkeer ,- dat de Katholieke Kerk, de Jestiiten inbegrepen, leert dat het nooit toegelaten is het kwaad te doen om een goed te bekomen. Het is met vreugd dat ik deze inlichting bekend maak, want het is mogelijk dat vele andere niet katholieken in dezelfde dwa ling als ik verkeeren.» Die terechtwijzing is eenvoudig en eerlijk, maar zij is tevens grootseh en strekt den heer Labouchère tot eere. Zulke daad mag tot voorbeeld gesteld worden aan onze liberale, radikale en socialistische gazetschrijvers en herberg- politiekers, doch 't is erg te vreezen dat het, onder dat volkske, weinig navolgers zal vinden. Deze laatste, immers, zijn de trouwe volgelingen van Voltaire, die schreef Liegt maar op, er zal altijd iets van overschieten Prijs van iiei hrood te (ieut. Het is bijna ongelooflijk, welke hardnekkige concurentie er bestaat tusschen de samenwerkende en naamlooze brood bakkerijen van Gent, te recht broodfabrieken genaamd,waardoor veel bakkersbazen, om niet te zeggen het grootste deel, verplicht zullen zijn hun ambacht te laten varen en wat anders aan te gaan. Onder de broodmaatschappijen te Gent bestaan er voornamelijk twee groote het Volksbelang, eene naamlooze maat schappij, en Vooruit, samenwerkende maatschappij van de socialisten. Dat deze maatschappijen nadeel doen aan de bakkersbazen en profijt aan de klanten,dat zal niemand betwisten; maar in de laatste dagen is de concurrentie tusschen deze maatschappijen zoodanig groot, dat men welhaast het brood met verlies zal verkoopen. De broodfabriek van Vooruit heeft besloten dat de beste tarwebrood, aan de kar genomen, voor de leden en niet leden, aan 21 centiemen per kilo zou verkocht worden verder dat men de broodkaarten aan 30 centie men zou afleveren, men een deel van 11 centiemen per kaart, zoo dat den inkoop prijs 19 centiemen zou bedragen. Jlet Volksbelang was ook op zijne hoede. Het brood van Vooruit staande tegen 21 centiemen aan de kar en 19 voor de leden, wordt in 7 Volksbelang aan 18 centiemen verkocht Het brood van 2° soort wordt ook één centiem per kilo min verkocht. Dat verbitterde do bakkers van Vooruit en deze besloten hunnen mededinger weerstand te bieden. Zij kondigden af dat de prijs was: tijn brood aan 18 centiemen per kilo, masteluinaan 10 centiemen, fijn krentebrood aan 24,en masleluinen kren- tebrood aan 18 centiemen. liet gerucht loopt dat 7 Volksbelang de toekomende week zijn brood onder den prijs van 18 centiemen stelt. Buiten de twee genoemde broodfabrie ken en talrijke broodmaatschappijen.gaan er nog twee nieuwe samenwerkende maatschappijen van brood opkomen, die ook het hunne zullen bijdragen om de klanten der bakkersbazen te vermin deren. De eene zal op grooteren voet ingericht worden dan de andere. De eerste zal zijn op het Klein Meerhem, in de oude hair- fabrick van Vande Casteele-Dubar, en staat onder firma Van Hoeimissen en O". Alles is reeds in orde, en volgens men verzekert,zal de prijs van het brood daar nog leeger zijn dan elders. De tweede samenwerkende broodmaat- scbappij, die nog zou tot stand komen, is die van den anti-socialislischen icerk- liedenbond. Kaar een wever van dien Bond mij vertelde, is de vak vereen iging der wevers daar zeer voor genegen, en daar er ceno anti-socialistische vereeni- ging van bakkcrsga3ten bestaat, zou men eene samenwerkende maatschappij van brood, doch op kleineren voet inrichten. Een goed boterkleursel. Volgens de Prager Rundschau verdient het vol gende recept ter verveerd iging van een goed boterkleursel aanbeveling 4 deelen orlean-extract, 2 deelen kur kuma, 1 deel blauwhout worden gekookt met 9 maal zoo veel olie, als het mengsel van bovengenoemde stoffen bedraagt. Na afkoeling en het zich laten afzet ten, wordt de heldere vloeistof afgegoten. In den laatsten tijd wordt ook azo- karmijn ter verkrijging van een goed boterkleursel gebezigd, en wordt aan die kleurstof een krachtiger kleuringsvermo gen en een fraaiere nuance toegeschreven dan aan orlean-extract. (Maandbl. tegen vervalsching Ons LandbouwgebiedBelgië bevat volgens eene in 1890 opgemaakte statis tiek 2,215,535 hectaren bouwland, waar van er 935,543 gebezigd worden voor de teelt der graangewassen. De landbouw bezigde 1,190,319 arbei ders, waarvan 982,121 familieleden en 217,195 bedienden en werklieden, zoo mannelijke als vrouwelijke. De landbouw-inrichtingen zijn 910,396 in getal, waarvan 472,471 van minder dan 1/2 hectaar. 121,915 1/2 tot 1 226,158 1 5 48,390 5 10 33,732 10 30 4,437 30 50 s 3,403 50 en hooger. Dendcrgalm wordt van goddeloosheid altijd dommer om dommer. Men oordeele over 't volgende zondag 11. in 't orgaan onzer Aalstersche liberalen verschenen Aardig samentreffen.Een fransch looneelgezelschap komt in onze stad eene vertooning geven aangekondigd - door plakbrieven. Daar personen van hetzelfde bedrijf elkander moeten hel- pen, zoo vonden wij eene der hooger genoemde plakbrieven op de St Mar- tenskerk. Een voorbijganger maakte de bemer- king het eene Theater kondigt de vertooning van het ander aan Vroeger was eene kapel een hondenkot, nu is onze St-Martenskerk een Theater, waar onze priester comedie spelen. Ziedaar de taal der liberale bondgeno ten van Mirrceus en den aalmoezenier van Chipka En zeggen dat, volgens liet Land van Aalst, onze stad nimmer kan goed be st i. L.i-d worden zonder dat er een koppel of twee in onze Gemeenteraad zetelen van die duivelsche godshaters, beschimpers en bespotters van onzen Godsdienst, beleedigers en lasteraars onzer Pries ters Ja, volgens Het Land van Aalst, moeten die trawanten der hel, hunnen hoon en smaad tegen God en zijne Dienaren, op ons stadhuis, konnen uitbraken Maar komen wij tot Dendergalm terug Weet ge, Dendergalm wie comedian- ten en dan nog ellendige zijn De libe rale schrijvelaars en hunne meesters die, ten tijde vau kiezing, komen beweren dat zij den R. K. Godsdienst voorstaan en de Priesters achten. Ja, dat zijn schünlieilige comedianten en zoo huizen er hierMaar wees ge rust, 't staat aangeboekt bij uwe vroegere beleedigingen en lasteringen en, op tijd en stond, zal het goed te pas komen om het schijnheilig masker uwer mannen af te rukken. Kiezingen voor denWerk- rcchterKrnad.Het accoord dat, eenige jaren geleden,tusschen liberalen en katholieken is aangegaan geweest, zal be houden blijven wat de nijverheids- hoofden betreft en er zal dus geen strijd wezen. Volgens de wet moet er geene kiezing plaats hebben indien er geen grooter getal candidaten wordt voorgesteld dan er leden te kiezen zijn. De candidaten zijn Voor de katholie ken. Werkend lidM. Ivo Vlassen broek, fabrikant van kousen. Voor de liberalen. Plaatsvervangend lid M. Karei Schuermans, verwer en linnenbleeker. Gelijk wij het reeds hebben meegedeeld zal er strijd zijn tusschen de werklieden. De liberalen en socialisten zijn eindelijk 't accoord geraakt en stellen van weder zijden een werkend lid en een plaatsver vangend lid voor. Waarom gaan liberalen en socialisten te samen Wel om de eenvoudige reden dat moesten zij ieder op zijn eigen ten strijde trekken eene duchtige klopping of liever eene verplettering hun zou te wachten staan. En wat meer is de over- grootc meerderheid der leden van de libe rale Concordia zijn socialistisch gezind en men begrijpt welke felle davering, in die voorwaarden, aan de liberalen zou te beurt vallen moesten zij alleen met eigene krachten strijden Morgen zondag zullen de catholieken en anti-socialisten hunne candidaten aandui den. De strijd op 17 december aanst. zal dus hevig zijn en dat kan niet anders, doch wij zijn verzekerd dat indien onze catho lieken en anti - socialistische vrienden moedig werken, hunne zegepraal zal ver zekerd wezen. Aan "t werk dus en zonder vrees voor uit, Kechterlijke ki*oni|k. Oneerlijke wisselagent. De wissel agent Willems. van Elsene, was onlangs, op eisch zijner schuldeischers, in falliet verklaard. Zijn actief belief slechts tot 4 a 5000 fr.' terwijl zijn passief bijna 300,000 fr. be- droeg. Talrijke klachten werden bij het parket ingediend en eindelijk verscheen hij voor de correctionneele rechtbank, die hem voor 54 ontvreemdingen en 10 feiten van aftruggetarij, tot 10 jaren gevangenis en 6000 fr. boete veroordeelde. Hij werd onmiddelijk aangehouden. Vooruitveroordeeld. De recht bank van Leuven heeft uitspraak gedaan in de zaak van M. Oliviers, koster te Linden,tegen Vooruit. De rechtbank verklaart de artikels beleedigcnd, eerroovend en schandalig. Zij veroordeelt Voomit tot 1500 franks schadevergoeding en 500 frank voor het dekken der drukkosten tot verkondiging, boven al de kosten. Zij geeft aan Oliviers het recht het vonnis bij lijfsdwang uit te voeren gedurende zes maanden. Voor de hoeveelste keer is Vooruit nu door het gerecht gebrandmerkt 1 Zedeloosheid op straat. Dé Luik- sche policie had onlangs proces-verbaal opgemaakt tegen eenige koppeltjes, die 's nachts, na misschien te diep in 't glas te hebben gekeken, zedelooze liedjes had den gezongen. Voor die overtreding werden ze allen door de rechtbank van enkele policie, tot verschillende boeten verwezen. Het open baar ministerie is tegen dat vonnis in be roep gevang,en,over eenige dagen,werden de betichten vrijgesproken. De boete, om na de policieuren straatlawijd gemaakt te hebben, is alleen behouden gebleven. Deze vrijspraak is gesteund op den geest van het artikel uit het strafwet koek dat alleen over publieke zedenschennis door daden spreekt en niet door woorden of gezangen. Zulke rechtspraken zijn groolendeels te betreuren. Zij openen de deur voor alle misbruiken en zijn eene aanprikkeling tot verdere en erge losbandigheden. Stad Aalst. STUDIECOMMISSIE voor de Uilslag van den kampstrijd van 1893. 1" I*rïjs Van Huffel, Brusselschen steenweg, Aalst. 2° Uytesprot Petrus, Houten Kruis, Moorsel De Coninck-Gyssens, Capellen, Ereinbodegem. 3° I*rïjss Kieckens Seraphien,Brus selschen steenweg, Aalst; De Smedt René, Langestraat, Aalst Van den Abeele Petrus, Zegenshof, Hekelgem De Valck J.-B., Ten Berg, Assche. -4° I*ri j» Cornelis Joannes, Proces- siestraat, St-Cath. Lombeeok Coomans Ch.BeckerzeelDe Wever Joannes, Sche- penijsel, StCath.-Lombeek; Sterckx Fre derick, Meerschstraat, id. Uytersprot Joannes, Spruythoek, MoorselVan Mul ders J.-B..Langestraat, Aalst; Schockaert Eduard, Brusselschen steenweg, id. Van Hoef Gyssens Felix, Erembodegem Stey- gelmans Jan, Meerschstraat, St-Cath.- LombeekVan den Bossche Benoit.Nijvel, Meldert. 2»° Prijs Warmoes J.-B., Becker- zeel, Assche De Valck Petrus, Ten Berg, id.; Van Keer Aug., Dorp, Meldert; Raes Philemon, Meerschstraat, St-Cath.-Lom- beek De Smedt Frans, Reiger, Moorsel; Van Geert Frans, Brusselschen steenweg, Aalst Van Vaerenbcrgh Petrus, Bouc- hout,Hekelgem; Moysons Joseph,Assche- Ter-Heyden Baert Prosper, Dorp, Mel dert De Backer Frans, Kapel les traat, Erembodegem; De Leeuw Frans,Doment, Meldert De Vogelas Petrus, Beckerzeel; Callebaut Eugène, Brusselschen steenweg, Aalst De Rauw Constant, Strijthem Van der Poorten Victor, PamelBaron Bethune Paul, Aalst Carle August, Mel dert Podevyn Petrus, Bergenkauter AalstVan cieemput Frans, Moorselbaan, id.; Merlens Joannes.Teralphene; Speeck- aert J.-B., Ploeg, MoorselCarlê Benoit, Meldert Van der Slagmolen Louis, Ten Berg, Assche De Bisschop Louis, Ber- genkouter, Aalst Buyl Felix, Kapelle- weg, Ilerdersem De Bisschop Jacobus, Ten Berg, Assche W° Verdool, Kapelle- straat, Erembodegem W" Tirry, Vrijt- hout, Assche Goedgezelschap Frans, Breedestraai, Lebbeke Kinderen De Greve, Kapellestraat, Erembodegem De Baerdemaeker J.-B., Dilbeeck Bieseman Joseph, Trot, Opwijck De Leeuw Ch., Teralphene De Smet Cornelis-Joseph, Wolvergem, Assche Vermeir Jan, Brus selschen steenweg,AalstPitteman Petr. Baerdegem De Uols Louis, Klaarhaag, Meldert Meert Eduard, Moorselbaan, Aalst De Vis Frans, Dorp, Meldert De Berlanger Joseph, Resschenbeek, Erem bodegem De Ghyseleer Adolf, Bouchout, Hekelgem Palsterman Louis, Brussel schen steenweg, Aalst Tisthout Petrus- Antoon, Langeveldstraat, Opwijck; Ottov Frans, Terjoden, ErembodegemVan Keer Gustaai',Dorp, Meldert Do Schryver Felix, Molen, Moorsel; Erpers, Woestijn, Pamel Bauters Jan-B., Brusselschen steenweg, Aalst We Herremans, Tin- nenhoek, Moorsel Meert Eduard, Moor selbaan, Aalst. Wettelijk besluit. M. Odilon Van der Haegen, advocaat en provinciaal Raadslid te Aalst, wordt vrederechter - plaatsvervanger van het canton Aalst, in vervanging van M. Cale- waert, vrederechter benoemd. itOitta* DER Katholieke Bekwaamheidskiezers. VAN AALST. TWEEDE SEKTIE. Prijskamp op den bak. Op maandag 11 december, om 8 1/2 ure 's avonds, bij den heer <S. De Bolstee, Leopoldstraat. Alwic zich voor een geheel jaar op Den Demlerbode, abonneert, zal hem van nu tot Nieuwjaar gratis ontvangen. Men kan abonneeren op het postkantoor waardoor men bediend wordt; ook niet ons blad aan den postbode te vragen, die het bezorgen zal insgelijks met naar ons bureel te komen of ons een woordeke t« schrijven. Hen /.ic notariële nnnon- een op de -4e bladzijde. ISotermarkt. Heden zaterdag werden 854 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6736 kilogr. Land van Ifcicni. Morgen zondag 10 December Verl uoning met medewerking van Mevrouw Iinler, juffer Julia Vergul ten deBurgersvrienden van Borgerhout-Antwerpen. Een tooneel- spel De Gouvernante - een beroemd drama Michel Angelo - en eene comédie VROUWENTRANEN zullen op gevoerd worden. Bureel om 4 1/2 ure stipt. Gordijn 5 1/2 urePrijzen der plaatsen Beneden plaatsen fr. 1.50 Bovenplaatsen fr. 1.50 en 0.50. Verloren Op de baan van Nicuwerkerken naar Aalst is er een bank briefje van 50 Irancs verloren; de eerlijke vinder wordt verzocht het ten bureele van Den Denderbode te willen brengen. Het weder wordt guur; ook lijden er vele aan verkoudheden. Gelukkig '3 voor hun dat de Pastil Wathery daar is om hen aanstonds te genezen van jl al hunne ongesteldheden. vissante valse de Jules Klein, est, décnlément, le i:rand succes du jour De menie que Fraises au Cham pagne et Les Framboises, aussi jolles cuinme valses tlianlécs que pour piano, Le C®ur d'Yvette fait fureiir pour piano seul pour chant en Edition simplifiée ii qua/re mains arrnngée pour Violon et piano ou pour Flüte el piano. Pas unc soirée saus les dèlicicuscs valses de Jules Klein Nuage de Denlelle, Parfum CapileuxVicrije de Raphael. Lèires de Feu. I'alte d Velours, Neige et Volraii Dernier Sourirc, M"' Prinlemps, Pazza d'Amore. Undone de. Rubens. Au Pays Bleu, Cerises pompadour. France Adorée, Man lie Uil Rfve sous l.ouis XV. Royal'Caprices, Gavottes. Li gracieuse ma/urta Ra dis Roses l<s polkas si hril'aiites et si ordinairs Cirur iTArlichaul, Peau de Salin. Coup de Cam/, font toujnuis les délices des hals de Paris Gitons an«si Fraises au Champagne, arrangéc pour Violon cl Piano. Cliaquc oeuvre franco fr. 2.PO en limbres-poste (ii 4 malus, 3 fr.) adressés ii Colomliier, Editeur, 6, me Viviennc, a Paris (K. GaHet, Succ), on a Jules Klein, ii Gcnève. lliuxcllcs de Aynssa et Gle, 94, rue de la Montague. BITTER ORIENTAL is de beste. Kieuwerkerken. Morgen Zondag om 12 ure juist inhaling van den eersten Prijs door de kaatsers dier ge meente te Aalsl. Esplanadeplein, gewon nen. Een prachtige sloet van ruiters, rij tuigen enz, zullen de jonge liefhebbers vergezellen. Drij fanfaren zullen er ook deel aan nemen. Bij de terugkomst op het dorp, concert, volksspelen, enz. Er worden te St-Gillis vervolgingen ingespannen tegen eene vrouw, die haar tïjarig kind opstookte, in de school de overkleeren van zijne kameraadjes te ste len, om die in een voddenhuis te verkoo pen. Een inwoner van St Gilles, die met zijne vrouw ruzie had over zijne duiven, ontstak in zulke woede, dat hij haar met een mes eenen steek in den hals toebracht. De toestand der gekwetste is zeer gevaar lijk. Twee Gentenaars hadden maandag avond een hunner vrienden, te Brussel wonende,diehun een bezoek had gebracht, naar de Zuidstatie vergezeld, van waar hij naar Brussel moest terugkeeren. Daar de trein maar ten 9 u. 37 vertrok, en zij wat te vroeg waren, hadden zij met hunnen vriend plaats genomen in den wagon om nog wat te kunnen klappen. Eensklaps floot de locomotief en de trein vertrok. Onmogelijk nog uit den wagon te springen. En de Gentenaars hadden maar een ticket van 10 centiemen. Zij wilden te Aalst afstappen, doch zij moesten weer in den wagon en voort naar Brussel-Noord, waar een onder- statieoverste hen aanhoorde en proces verbaal tegen hen opstelde. Levend verbrand. Een schrik kelijk ongeluk is maandag avond rond 9 ure gebeurd in de woning van M. De Groote,onderwijzer te Gent. Zijne vrouw, Ida Hebbelinck, oud 39 jaar, zat naast de kachel als hare rokken in brand schoten. Hare dochter, die bij haar zat, doofde de vlammen uit hij middel van een deken, doch de ongelukkige had reeds zulke erge brandwonden bekomen, dat zij on danks alle zorgen bezweken is. De influenza begint weêr op onrust wekkende wijze te woeden, vooral in den omtrek van Gent. Te Sleidinge is de gan- sche bevolking aangetast. In de fabriek Dobbelaere zijn bijna al de werklieden door de ziekte aangedaan. Verledene week heeft de policie van Rousselaere een jongeling aangehouden en naar Kortrijk overgebracht, die de menschen hun geld ontfutselde met naar verschillende huizen gegoten platen te dragen, om op wagens en karren te ves tigen, zeggende dat het voor die of gind- sclie persoon was, en ze gingen koinen afhalen, terzofder tijd de prijs eiscliende die gemeenlijk 1 fr. 50 bedroeg. De men schen, lor goeder trouw, geloofden het en betaalden, maar niemand kwam ooit die platen afhalen. Zoo zijn er boden dio een 5tal franken zijn afgedaan geworden rond de 50 personen in de stad Rousse laere zijn alzoo gefruit geworden. Die zelfde kerel heeft over eenige weken te Kortrijk ook alzoo gehandeld. Hij droeg eene plaat ter herberg Prins Bou- deivxjn, op de Groote Marki, en Vroeg ook geld op rekening, 't gene hem ter trouwe behandigd wierd. Een droevig ongeluk is dijngdag te Oostende gebeurd. De genaamde Pieter Devreeze, zinkbewerker, is van het dak van het IIöle\ du Littoral gevallen, waarop hij bezig was met werken hij kwam op de straatsteenen terecht en was op den slag dood. De man was 35 jaar oud on laat vijfkinderen en eene bedroefde weduwe achter. De misdaad van Sie-Catharina- Waver.Men hoort maar weinig nieuws meer van deze schrikkelijke zaak. De ver dachte Reulens is in zijne houding nog niet veranderd en blijft hardnekkig wei geren aan het gerecht de minste inlich- tinh te geven. Men heeft alle middelen aangewend om den gevangene tot inkeer te krijgen, doch tot hiertoe is men geen zins gelukt en er valt ernstig te twijfelen ot men ooit. gelukken zal. Het onderzoek zal dus bij gebrek aan bewijzen dezelfden weg inslaan als dat over de moorden op Marieke Walschaerts te Brussel en Joske Danys te Antwerpen. Droeve St-Nicolaasdag. Een man van Neerwinden was naar de stad Thienen geweest om aankoopen te doen voor St-Nicolaas. Om tijd te winnen wachtte hij het vertrek van den reizigers trein niet af, maar kreeg toelating om bij den machinist en den stoker van eenen koopwarenstrein die hij goed kende,plaats te nemen Op de hoogte van Neerwinden vertraagde de machinist de snelheid van den trein, opdat de man zou kunnen van de locomotief springen. Ongelukkiglijk bleef hij met dc klecren vasthangen, hij rolde onder den tender en werd door de wielen in twee gesneden. Men oordeele over den schrik der al te bevallige gezellen die alsdan ongehoorde pogingen in 't werk stelden om den trein lot staan te brengen en de overblijfselen van het ongelukkig slachtoffer bijeen te scharrelen. Arme vrouw Arme moeder Arme kinderen St-Nicolaasdag die zij gingen vieren was voor hen eene schrikkelijke ramp. Men meldt uit Aehel Verleden zondag, aan den trein van half elf, komen de van Eindhoven,hebben de tolbeambten 4 kistjes cigaren aangeslagen, die zich in het hondenhok vau den bagagewagen bevonden en natuurlijk daar in geplaatst waren, om binnengesmokkeld te worden. Daar in zulke gevallen het voertuig, waarin zich de gesmokkelde waren be vinden, insgelijks aangeslagen wordt, zal door de maatschappij der I,uik-Limburg- sche lijn ongeveer 50,000 fr. te betalen zijn. Dat zijn cigaren, die geld kosten. Er wordt te Bergen eene ernstige propaganda gemaakt, tusschen de perso nen, die in Congo geweest zijn en tegen over de compagnies, die hen in dienst hadden genomen, hart ikeloflen niet ver vulden. 't Schijnt zelfs dat er binnen kort eene meeting zal worden gehouden, op welke de grieven tegen gezegde maat schappijen alsook tegen het bestuur van den onafhankelijken Staat zullen worden besproken. Nog altijd komen er nieuwe misda den aan den dag, gepleegd door de bende Van Ham. Schier dag aan dag worden er confrontaties gedaan en ondanks al hunne loocheningen blijft Van Mam zijne mce- plichtigen voortdurend beschuldigen. Al de verklaringen van dezen man worden daarenboven door de talrijke getuigen, slachtoffers van diefstallen en andere mis drijven, echt bevonden. Eene aanhouding in gansch buiten gewone omstandigheden, had te Doornik plaats. Een inspecteur van policie in burgers- kleeren, spoelde in een koffiehuis eene partij billard met eenen vreemdeling, die daar met zijne vrouw en drie kinderen logeerden. Terwijl de policieman een oogenblik naar builen was kwam hem een oud stuk dagblad in de hand en man van stiel zijnde viel zijn oog op een daarin opge geven signalement, dat wonderwel over eenkwam met dat van zijnen meespeler. 't Was het signalement van eenen ban kier van Foucarmont, bij Rouaan, die over acht dagen daar was gevlucht, latende een deficit van omtrent twee mil- lioen. Weer binnengekomen, gaf hij voor eene haastige boodschap in de buurt te hebben. Eenige oogenblikken later was hij terug en de partij werd voortgespeeld. Toen deze uit wasstelde inspecteur eene wandeling voor. Men wandelde langs de gevangenis,welke de inspecteur hen voor stelde, eens te bezoeken. De vreemdeling weigerde niet en men ging het hekken binnen. Nu toonde de inspecteur het mandaat van aanhouding,1 waarvan hij zich was gaan voorzien, toen hij voor een oogenblik de herberg verliet en de vogel was gevangen. De bankier zal uitgeleverd worden. HOLLAND. Geheimzinnige zaak. Te Zuidbroek werd eenige dagen geleden het lijk van een ongeveer twintigjarig meisje uitliet water opgehaald. Daar niemand wist wie de ongelukkige was, werd het lijk in het daartoe bestemde gebouw gebracht.Nadat het gereinigd was, werd het gezicht meer Kennelijk en kreeg men hoop het te zullen herkennen. Dit nieuws verspreidde zicli als een loopend vuur door de plaats. Den volgenden morgend vond men het slot verbroken en het gezicht van hel ver dronken meisje door wonden geheel on kenbaar gemaakt. Het is tot dusver niet gebleken wie deze wandaad gepleegd heeft. DUITSCHLVND. De grootste diamant Men beweert dat de keizer op 't punt is de grootste diamant der wereld, de Excelsior, te koopen, die op 31 juni laatst in de mijnen van Jagersfonteine, Kaap ontdekt is. Zijne weerde wordt op 25 inillioen ge schat. Hij is groot 7 centim. 619 op 6; centim. 348. Zijn gewicht bedraagt 971 karaat 74. De tentoonstelling van Chicago had aangeboden hem te koopen voor franks 17,500,000 indien de eigenaars hem wil den tentoonstellen. Belangrijke ontdekking. Men verzekert dat de professors Laubenheimer en Liebertz, leerlingen van Koch eene be langrijke ontdekking hebben gedaan in hun laboratorium van I-Ieihst, bij Frank-1 fort. Die twee geleerde zijn er in gelukt eene organische stof af te scheiden, Toxalbu- men genaamd, die, onder vorm van in spuiting, zeer doelmatig schijnt te zijn tegen doodskramp en diphteritis. ËNGIÜLAKD. Een witte raaf. In Ierland is een; groot landeigenaar gestorven, lordClon-i brock, die... goed was voor zijne pachters en den naam had een der beste landlords van Ierland te zijn. Hij was geboren in 1807 en tijdens den vreeselijken hongersnood van 1847/48' was hij zeer liefdadig. De pachten, in vergelijking met die op andere eigendommen, waren bij hem ge ring weinig uitdrijvingen hadden op zijne goederen plaats en ook heeft hij, betrekkelijk gesproken, veel meer huur ders clan om 't even welk landlord dertig mijlen in het ronde. Lord Clonbrock deed ook iets wat an dere landlords niet doen hij verbleef heel zijn leven in Ierland en ieder zijner pachters had steeds toegang tot hem. Zijn zoon en opvolger is eveneens zeer populair in Ierland. Iturgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten. Mannelijk geslacht 5 17 Vrouwelijk 12 HUWELIJKEN. F. Temmerman, voerm., met H. De Backer, tw. A. De Moor, tw., met A, Flips, tw. F. Bonner, dagl., met V. Van Nieuwenborgh, tw. F. Rombaut, dienslkn., met M. Coppens, z. b.C. Michicls, kleermaker, met E. Frederick, dienstmeid. OVER LIJ DENS. D. Callebaut, m. Do Brandt, voerm., 46 j., Borluutstraat. G. Van Noten,broed, dor krist, leer., 67 j., Keizerlijke plaats. P. D'Hondt, m. Van Geit.stadsgcvang- bewaker, 48 j., Houtmarkt. S. Van den Berge, we Meert, z. b., 78 j., Zout- siraatpoort. R. De Reu, wr Mertens, landb., 85 j., Nieuwbeekstraat. A, Steenhaut, m. Jacob, tw., 77 j., oude Dendermondschen steenweg. M. De Beule, dienstm., 82 j., Zonneslraat. M. Mertens, vr. De Saedeleer, herb., 38 j., Nieuwstraat. J Van Branteghem, vr. Boin, z. b., 56j., Kerkstraat. - R. Tol leneer, m. Porret, tapissier, 29 j.. Korte Zoutstraat. J. Tillon, m. De Smedt, werkm.. 56 j., oude Dendermondschen steenweg. J. Kieckens, in. Van Geit, z. b 55 j., St-Annaslraat. J.Van Geit, m. De Ries, landb., 84 j., Langestraat. 8 kinderen onder de 7 jaren. STAD AALST. op den Vloer naar 50 Franken in Geld bij P. De Poorter, St-Jorissiraat, n°8. 1° Prijs 25 Ir, 2® prijs 15 Ir. 3° prijs lü Ir. De Inleg is bepaald op 1 fr. per partij. Inschrijving van heden af.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2