a D D NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Stemt zoo lilEZINGEN KIEZING WERKRECHTERSRAAD Donderdag 14 December 1895. 10 centiemen per nummer. 48te Jaar, X° 2855. Kiezingen voor den Werkrechtersraad van Aelst Liebaut Liberalen Eylenbosch Progressisten Bogaert Socialisten De Coninck Anarchisten Onderrichtingen Algemeene Vergaderingen Volksbedriegers of foppers. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRI.JS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOQSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. *DVERTENTIENPRIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. Guique suum. VAN 17 DECEMBER 1893- MODEL VAN STEMBRIEF. Werkende Leden wier mandaat eindigt op 31 Decenjber 1899 Categorie D. Categorie C. Plaatsvervangend Lid wiens maijdaat eindigt op 31 Decenjber 1899. A Categorie j Plaatsvervangend Lid wiens mandaat eindigt op 31 December 1896. Categorie j Aalst, 13 December 1893 Vele lieden zijn geroepen om Zondag aanst. deel te nemen aan de kiezingen voor den Werkrechtersraad. Velen onder hun gaan voor de eersto maal als kiezer optreden en daarom achten wij het noodzakelijk hunne aan dacht in te roepen op de volgende Bij 't afroepen van zijn naam, treedt de kiezer de afgezonderde plaats binnen waar het Bureel zetelt. De kiezer begeeft zich bij den Voor zitter en ontvangt uit zijne handen een in vieren geplooiden stembriet op den welken hij een zegel heeft geprent en welken hij komt te ontvouwen. Dan begeeft de kiezer zich naar een der afzonderende lessenaars. Vooreerst ver zekert hij zich of men den lessenaar niet heeft besmeurd met inkt of iets anders. Indien hij iets ontdekt,moet hij onmidde- lijk den heer Voorzitter ervan verwittigen. Als de kiezer nu verzekerd is dat de lesse naar niet bevuild werd, dan neemt hij den kiestampon, drukt, hem eens goetl op de inktdoos en maakt er dan liet wit punt meê zwart van 't zwart vierkant 't welk onder •terreken en boven aan, de lijst der antisocia listische katholieke kandi daten staat. (Zie model hierboven.) Het is niet noodig, als men 't wit punt van 't zwart vierkant onder 't sterreken heeft zwart gemaakt ook de witte punten van de zwarte vierkanten zwart te maken die achter de namen der kandidaten ge plaatst zijn. Zulk een stembrief, alhoewel niet nietig, zou toch aanleiding tot be twisting kunnen geven. Men mag ook,den tampon elders op den stembrief niet drukken en er eenig toeken op maken of er een stukje papier of eenig ander voorwerp in leggen, want die stem brief zou nietig verklaard worden. Zoo de kiezer zijn stembrief kwam te bevlekken of te bevuilen, 't, is gelijk door welke oorzaak, verzoekt hij den Voor zitter den eerste tegen een tweede en desnoods tegen een derde of een vierde te verwisselen. Zoohaast de kiezer nu het wit puntje van 't zwart vierkant dat onder 't ster reken staat, heeft zwart gemaakt, wacht hij eenige oogenblikken van zijn stembrief weêr toe te vouwen uit vrees van hem te bekladden en hem aldus ongeldig te maken. Dan vouwt de kiezer zijn stem brief weèr in zijne plooien, verlaat tien afzonderenden lessenaar,'begeeft zich bij den Voorzitter, toont hem {zijn in vieren geplooiden stembrief met den stempel naar boven en steekt hem zelve in de bus. De kiezer heeft gedaan en verlaat het afgezonderde deel der zaal waar 't Bureel zetelt. raad bestond, is door den liberalen werk manskring Concordia verbroken gewor den. De liberalen hebben zich met de socia listen en anarchisten verbonden en gaan ten strijde tegen den gemeenen vijand, de catholieken. Dit verbond tusschen onze vijanden was te- voorzien, immers Vooruil heeft het ons gezegd de leden van Con cordia zijn in overgroote meerderheid socialist ge zind. Soort zoekt soort Twee liberalen-nijverheidshoofden heb ben er machtig toe bijgedragen om het be staande verbond te verscheuren, en den strijd tegen de catholieken te doen beslui ten. 't Is uit haat en wrok tegen al wat God raakt en katholiek is, dat zij gehandeld hebben. Liever turk dan papistdat immers is de leus der haatvolle godverloochende liberhaters I Zij zullen dus ten grootere deele de ver antwoordelijkheid dragen van den strijd. Waarom Omdat zij het zijn die er zich tegen verzet hebben dat onze werklieden van alle denkwijzen zich zouden vereenigen voor het samenstellen van den Goedemannen- raad, waar alleen over geschillen tus schen meesters en werklieden moet uit spraak gedaan worden en de politiek uit gesloten blijven. Die twee liberale nijverheldshoofden die niet willen dat de liberale werklieden zich met hunne katholieke werkbroeders zouden verstaan, willen nogthans dat de katholieke en liberale nijverheidslioofden te samen gaan. Waarom hebben zij er zich ook niet tegen verzet dat katholieke en liberale nijverheidshoofden zich zouden verstaan Omdat de overgrootc meerderheid hun vierkant zou hebben uitgelachen Omdat men de nijverheidshoofden zoo gemakkelijk niet kan om den tuin leiden Omdat zij niet willen dat de werklieden zich zouden vereenigen in hunnen strijd om verbetering van hun lot. Neen 1 die liberale nijverheidshoofden willen geene lotsverbetering voor den werkman Donderdag avond 14 dezer om 8 12 ure 'savonds, ten lokale van den Kath. Werkmanskring. Dagorde: Voordracht en leeren kiezen Zaterdag avond, 16 dezer, om 8 1/2 ure 's avonds,in 't zelfde lokaal. GROOTE MEETING voor alle de katholieke en antisocialis tische werkiieden. Gezel Sc heer der,een Gentsche fabriek werker, zal het woord voeren. VOOR DEN rei jvorlieid»lioofden. Ge lijk het te voorzien was, zijn er geen grooter getal kandidaten voorgesteld ge worden, dan er leden te kiezen zijn en bijgevolg moet er geene kiezing plaatsgrijpen. De heeren Ivo VI assen broek en Karei Schuermnns zijn dus als gekozen uitgeroepen geworden. "Werklieden. Het accoord of verbond welk hier, sedert jaren, tus schen katholieken en liberalen in zake van kiezingon voor den Werkrechters- Gaat zondag aanst. uwe stem geven aan de katholieke antisocialistische kandi daten om aldus protest aan te teeken tegen de handelwijze der liberale nijver heidshoofden die niet willen dat de werk lieden van alle gezindheden zich vereeni gen in hunnen strijd om lotsverbetering i Stemt du» onder 't ster reken "Werklieden van Aalst en der Steden en Gemeenten van het rechts gebied I Uwe katholieke antisocialistische werkbroeders hebhen den strijd aange gaan omdat zij er toe gedwongen zijn geworden. Zij wilden een verbond tusschen de katholieke, antisocialistische en liberale werklieden Zij wilden bekwame mannen uit beide partijen naar den Goedenmannenraad zenden om er hunne belangen te verde digen Zij wilden, zoo handelende, de politiek uit den Raad verwijderen die de drijfveer zijner beslissingen niet wezen mag Zij wilden eenen gezamenlijken strijd om lotsverbetering. En de liberalen willen het niet zij verbroederen met socialisten,anarchisten, dynamieters 1 Ja, met de socialisten, enz. die hier en overal de werklieden uitbuiten en hun lot nog ongelukkiger maken.... Ja, met de gevloekte anarchisten die te Barcelona, te Parijs, dood. en vernieling hebben gezaaid Wat goed hebben de socialisten hier te Aalst ooit gesticht?.... Geen hoege naamd en wij dagen hen ooit iets te kun nen aanwijzen. Wat hebben zij hier tot stand gebracht tot verbetering van 't lot des werkmans Niets I Niets II Niets 1 1 1 Zij hebben integendeel veel kwaad ge daan, want ze hebben er velen doen lijden en ongelukkiger gemaakt, immers zij ontrukken aan hunne slachtoffers het geloof in God en doen hem in goddeloos heid, godsdiensthaat en zedeverderf ver vallen. Maar ziedatis ook wat die twee liberale nijverheidshoofden willen. Ter stembus dus, vrije werklieden I... De socialisten willen alle man gelijk stellen op de wereld, met al het goed, al het geld in eene hand te geven, te weten, aan den god-Staat. Geen bazen, geen meesters meer, tenzij één aleen de Staat. De Staat moet eigenaar worden van hui zen, fabrieken, machienen, werkersalem, van al wat er bestaat, en 't volk, 't is ge lijk wie of wat gij zijt, moet zijne werk lieden worden die hij zal kleeden en ree den voor 't gedane werk. Die zoogezeide gelijkheid is schoon in woorden, maar onuitvoerbaar moesten zij eens in voege komen, 't ware de groot ste ongelijkheid die men uitdenken kan. De socialisten zelve, zij die zulke valsche gelijkheid, of collectivisme aanpreèken, zijn daarvan zoo overtuigd dat zij hunne drogredens die zij aan de werkende bevol king der steden opgieten, niet durven 'aanhalen op den buiten,nu zij van zin zijn daar ook propaganda te maken. De gekende Fransche socialist Jules Guesde.dat is een Fransche Anseele gelijk wij onzen Belgischen hebben, schreef in 1890 een boeksken waarin hij zei dat de kapitalen,die aan eenigen moeten terug- genomen worden, even als de grond- goederen, niet geschapen zijn door den mcnsch voorwien zij een onmisbaar bestaan zijn. Gevolglijk, zij kunnen aan eenigen niet toebooren bi) uitsluiting van de anderen, zonder dat die anderen bestolen zijn. En dieven doen weder- geven hetgene zij gestolen hebben, hen dwingen tot teruggave, is altijd en overal aanzien geweest, ik zal niet zeg- gen als een rechtmaar als een plicht, de heiligste der plichten. Dus gij werkman, die door werken en zwoegen tot burger geraakt zijt, die door zweeten en lijden eerlijk handel gedreven hebt, dat gij wat geld bezit of uw huis hebt kunnen koopen, gij zijt een dief, en gij moet het in de gemeenzaamheid geven met dezen die zijn geld verkwist heeft, met eenen anderen daar die niet werkt maar geheele dagen drinkt. Dat is hetgene dat Jules Guesde, gelijk alle socialisten, schrijft en zegt tot het ontwetende werk volk der steden. Jamaar, nu dat zij naar den buiten gaan, en dat men de landelijke bevolking naar liet socialismus wil overhalen die zelfde Jules Guesde spreekt geheel anders tot die menschen, omdat hij wel weet dat zij zoo dom niet zijn om alles op te slikken wat men hun geeft. Ziehier wat hij tot de buitenlieden zegt: Werklieden van den buiten Omdat de socialisten aan de werkende natie de mijnen, ijzerenwegen, fabrie- ken door de geldduivels opgekocht wil- len teruggeven, zegt men dat wy aan den kleinen landbouwer willen ontne- men 't gene hij bezit.De lieden die zulke leugens vertellen zijn dezelfde die, ter- wjj'l zij u ophitsen tegen uwe broeders, de werklieden der steden, u uwe spaar- penningen ontfutselen. Zulke leugens't is 't gene dat gij komt te lezen. Daaruit mag men afleiden dat de socia- tisten twee woorden hebben, een voor de nijverheid en een voor den landbouw.Een kluchtspel Niet waar gij heet Slim- brouck 1 Ja en neen, volgens dat gij hem wilt pakken. Maar volksfoppers, dat zijn de socialis ten van allen deesem. De aartsrijke advokaat De Brouckere, een der woordvoerders van de roode party te Brussel, verklaart in le Peuple, dat het eenig redmiddel voor de landbouw crisis het collectivism is, 't is te zeggen,

De Denderbode | 1893 | | pagina 1