Zondag 17 December 1893. 10 centiemen per nummer. 48s,e Jaar 2856. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. WERKRECHTERSRAAI). Gezellen, KIE ZIISTG vergeet het niet Politiek overzicht. Ds anarchisten. Eene stem uit Amerika. Evenredige Vertegenwoordiging. De begrooting der inkom sten en middelen van den Staat. De inlandsche tabakteelt DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te.herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Anlst, 16 December 1863. VOOR DEM Om 9 ure slipt vangen de kieswerk- zaamheden aan. De tweede naamoproeping gebeurt on- middelijk na de eerste. 's Middags, om 12 ure juist, zal er nog eene derde naamoproeping gedaan worden. Frankrijk. Internationale confe rentie.— De Temps verklaart zich tegen eene internationale overeenkomst tusschen de verschillende regeeringen, welke de onderdrukking van anarchistische mis daden tengevolge moeten hebben. Volgens genoemd blad betreedt men een valschen weg,wanneer men in diplomatische over eenkomst veiligheid voor de toekomst zocht. Wanneer alle Staten ook hetzelfde doel nastreven, volgt daaruit nog niet dat allen het op dezelfde manier doen moeten. Tegen de anarchisten. In rege ringskringen zegt men dat de eenige moeilijkheid, die zich verzet tegen het nemen van internationale maatregelen opzichtens de anarchisten, bestaat in het feit van te weten, welk land het initiatief van zulke maatregelen zal nemen. Uit dien toestand blijkt de ongegrond heid van het telegram van den Parijzer Tempsals zou het Fransch gouverne ment een voorstel hebben ontvangen van eenen vreemden Staat, betreffende de internationale conferencie. Engeland. Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Gladstone meêgedeeld dat diinsdag aanstaande vastgesteld is, als de dag waarop over de motie-Hamilton zal worden beraadslaagd. De regeering zal bij die gelegenheid aanneming verzoeken van een amendement, strekkende om het ver trouwen uit te spreken, dat de regeering op het juiste tijdstip de wenscholijk ge dachte maatregelen zal voorstellen. Gladstone verklaarde voorts dat de Kerstmisvacantie van den 22 tot den 26 zal duren Dorrington stelde voor, dat het huis zich verdagen zou, als protest tegen deze regeling van den vacantietyd doch zijne motie werd verworpen met 16o tegen 115 stemmen. Het Hoogerhuis heeft in derde lezing het wetsontwerp op de aansprakelijkheid der patroons tegen over de werklieden aangenomen. Hongarië. Katholiekendag. De leiders der katholieke beweging in Hon garië hebben thans voor den tegen lo januari aanstaande belegden grooten Katholiekendag, het oproepingsmanifest uitgeschreven. De deelneming belooft zeer groot zijn, zoodat een bijzonder krachtig protest tegen Wekerlé's kuituur- kampfwetten niet zal uitblijven. Het manifest is geteekend door graven Ferdinand Zichf en Nikolaas Esterhazy. Ten gevolge van den afschuwelijken- aanslag op de Fransche Kamerleden ge- )let noodzakelijk wordt de verspreiding pleegd, werden dadelijk vier wetsontwer- j der verderfelijke leerstelsels te beteugelen, maar zullen zij in die onderneming slagen Wij herhalen het eene inter nog hunne misdaden wierden zoo zeer niet gen tijd, er bestond toen ook niet die losse bemerkt.Allengs heeft die helsche leer van zedelijke levenswijze, die nu onder de verwoesting volgelingen aangewonnen bij i jeugd Leerscht. Die losse zedelijke toon is zoo verre dat zij vandaag als een maat- -1 schappelijk gevaar wordt aanschouwd. Reeds in 1800, wees Z. H. Paus Pius VII op het gevaar voor de samenleving van zekere sociale leerstelsels en denk beelden. 't Is vooral van 1847 dat de werking van 't anarchismus dagteekenl, toen de stichting der internationale weldra volgde en deze later door 't colleclivis- mus of de gemeenschap der wereldsche goederen, werd vervangen, om eindelijk, onder de duivelsche leiding van den Rus Bakouninenaar 't anarchismus-indi- vidualismus over te gaan, 't welk tot leer heeft - noch God, noch meester. Aan waarschuwingen heeft het niet ontbroken. Machtige stemmen zijn opge gaan uit de bewarende drukpers, van op het spreekgestoelte in de openbare ver gaderingen, van uit de paleizen der Bis schoppen, van op den Pauselijken troon. Maar die waarschuwingen werden in de wind geslagen. De regeeringen hebben cr zich niet om bekommerd zij hebben de verspreiding der helsche leerstelsels niet bevochten. De vrijheid der drukpers, zegt men, sloeg haar met machteloosheid. Maar de vrijheid der drukpers is geene vergunning om kwaad te stoken en, reeds sedert lang, zou men overal eene wet hebben moeten in leven roepen gelijk nu heden in Frank rijk. Ja, heden hegrijpen de regeeringen dat pen neèrgelegd. strekkende l°Om de ophitsing tot misdaden bij middel der drukpers te straffen 2° Om de fabricatie, het vervoer en het gebruik van licht ontplofbare stoffen te regelen 3° Om aan de policie middelen te ver schaffen tot het voorkomen der misdaden; 4° Om eene bijzondere waakzaamheid uit te oefenen over de anarchistische vereenigingen. De regeering eischte de onmiddelijke bespreking dezer ontwerpen. De uiterste linkerzijde, vooruitstrevers en socialisten, bestreden deze eisch uit hunne gansche krachten. Een voorstel tot verzending der bespre- bedendaagsche literatuur wij de slechtste 0r._ en gevaarlijkste beschouwen, dan aarze- king werd verworpen met 404 3temmen j len wij niet tc wijzen op dc goedkoope tegen 148. i wekelijksche bladen en tijdschriften, tien Een tweede voorstel om de zitting op cents novellen en vele onzer,dagbladen, te schorsen, ten einde de ontwerpen te j vooral die, welke al het verhandelde ver onderzoeken werd insgelijks verworpen met 387 stemmen tegen 53. j Eindelijk na eene onstuimige beraad- voortgebracht door slechte lectuur—door wat in zekeren zin is de slechte pers. Voortgaande zeide de geleerde Bene dictijn Gelukkigerwijze is er een overvloed van goede katholieke lectuur verkrijg baar, dat de ouders in Gods naam toch deze lectuur aan hunne kinderen bezor gen en van hen verwijderen die verpes tende vuile lucht door die slechte ge schriften veroorzaakt. Het is een schrik kelijk iets voor hen te denken, dat hunne kinderen door de slechte lectuur zoodanig kunnen bedorven worden, dat zij wellicht mettertijd tot het uitvaagsel der maat schappij zullen behooren en hiernamaals zullen verdoemd zijn, terwijl die lectuur als een verschrikkelijk monster het fami lieleven en de zuiverheid verwoest. Z. Eerw. smeekte hun geen nieuwsblad of tijdschrift in hun huishouden toe te laten dat politie-vcrhandelingen publiceert.Ein digende beval hij zijne toehoorders vooral aan in de devotie en de gebeden tot de Moeder Gods om door hare voorspraak de uitroeiing van het kwaad en de slechte literatuur die de wereld overstroomen te verkrijgen. Toen de predikant tot slot een droe\ ig verhaal mededeelde van gebeur tenissen uit het leven van een jong meisje, dat in een klooster was opgevoed en door het lezen van Fransche romans tot een verschrikkelijken val was gebracht, was het grootst gedeelte der congregatie tot tranen toe bewogen. - Wij begrijpen zeer goed waarom die congregatie zoo zichtbaar was aangedaan. Wanneer de geheele waarheid bekend zou zijn van het tal van jongelieden, waaronder ook katholieke, die zedelijk bedorven en verwoest zijn door het lezen van deze soort van nieuwsbladen en ge schriften, dan zou zulks duizenden doen sidderen alleen bij de bloote opsomming der feilen. Behoedt uwe kinderen voor deze ellendige besmetting zoo gij op hun ne gezondheid, op hun welslagen in het leven en bovenal op de zaligmaking hun ner ziel prijs stelt. Gebruikt geene toe geeflijkheid in deze zaak. Wanneer gij een boek of nieuwsblad, dat u onbekend is en verdacht voorkomt, in de handen uwer v^l- I kinderen ziet, rukt het weg evenals gij American van New-Yor t e(n smeujond vuur zoudt uitdooven of Indien wij gevraagd worden, welke j eene pestziekte zoudt trachten te verwy- litpratiinr wn de slechtste deren. ZOrgl dat uwe huizen, zij mogen nationale overeenkomst schynt ons alleen goede vruchten te kunnen afwerpen Een verschrikkelijk monster. Het volgend artikel, onder bovenstaand opschrift, vertalen wij uit The Catholic i T"in Vnu-.Vnrlï slaging werden de ontwerpen der regee ring tot bestrijding van het anarchismus met 413 stemmen tegen 63 aangenomen. Dus, in Frankrijk, gaan de ophitsingen tot misdaad zelfs de onrechtstreeksche gestraft en het vervoer en gebruik van dynamiet geregeld worden. Bovendien zal men de policie versterken en een wakend oog houden op de anarchisten. Maar zullen die wetten en maatregelen het kwaad kunnen treffen, voorkomen of uitroeien Ziedaar de knoop. Wat ons betreft wij zijn van gevoelen dat men het beoogde doel moeilijk berei ken zal, vooral in Frankrijk. De partij der regeeringloosheid is er te machtig geworden, ja, haren invloed is groot en machtig, want in alle besturen, van hoog tot laag is zij vertegenwoordigd. En daarbij die partij heeft hare vertak kingen in bijna alle landen der wereld. Meest altijd 'worden hare dvnamietaan- slagen buiten 't land gesmeed waar men besloten heeft ze te plegen. Eene internationale overeenkomst schijnt ons alleen bij machte om die ake lige misdaden zoo niet te beletten dan toch ten minste dikwerf te voorkomen of te beletten. Het anarchismus dagteekent niet van over weinige jaren. Reeds telde het volge- lingen van in vroegere eeuwen, doch zij I waren zoo talrijk niet als heden en ook arm of rijk in aanzien zijn, ten minste zuiver gehouden worden van onzedige en onbetamelijke boeken, tijdschriften en nieuwsbladen. Herinnert u de raadgeving van den goeden pater Niet in uw huis toe te laten nieuwsbladen die de gerech telijke verhandelingen van misdaden ver melden. De VolksstemDe Pere, Wisconsin, Amerika. melden dat voorde rechtbanken van poli tie en andere gerechtshoven voorkomt. Dit soort van nieuwsbladen heeft den grootsten aftrek onder het volk en vooral onder de jeugd, en de oorzaak daarvan is, dat zij de slechste driften van de mensche- lijke natuur in beroering brengen. Eene onzedeliike literatuur is de grootst moge lijke vloek der maatschappij. Voor de jeugd is die dubbel gevaarlijk, omdat de ondeugden die daardoor gekweekt worden gedurende het leven nooit geheel en al worden uitgewischt. - In een sermoen door den eerwaarden Pater O'Gara, O. S. B. in Corpus Christi kerk te Londen, Engeland, gehouden, be merkte deze, dat de groote bedorvenheid dezer eeuw is, het lezen van zulke ge schriften als wij hierboven vermeld heb ben. Ilij weidde breedvoerig uit over de onzedelijke gevolgen van dergelijke lec tuur en smeekte zijne toehoorders om die vuile geschriften te vernietigen, wanneer zy die in de handen van het jeugdig volk ontdekten. Zijne openlijke beschuldiging tegen die ouders.die bij gebrek aan waak zaamheid den groei van dit reusachtig kwaad toelieten, was verschrikkelijk in haren ernst. Een vergelijk makende tus schen den verleden en den tegenwoordi- gen tijd zeide hij Wanneer men in Europa de zedelijk heid beschouwt, dan moet men een merk- baar onderscheid vinden tusschen kinde- 1 renen volwassene personen, Er hebben - Onder die benamingen begrijpt gij in de wereld altijd ondeugden bestaan, j dus alle tegenkanters, hoedanig zij zich maar in vroeger tijden waren die meest ook noemen beperkt tot volwassenen. Er bestond toen Er zal schier overal onderling ver niet, zooals nu, onzedelijkheid tusschen staan zijn. Nergens zal een dezer groepen jongens en meisjes van den tegenwoordi- afgezonderd, het quorum bereiken. Om eene zekere vertegenwoordiging te beko men, zullen zij gedwongen zijn samen te spannen. Zij zullen zich in de Associations vereenigen, om aan de kiezers een veel kleurige lijst voor te stellen behalve te Gent misschien, waar de socialisten sterk genoeg schijnen om alleen te strij den. Volgens do gematigdsle berekening zou de evenredige vertegenwoordiging ten minste 25 liberale Vlamingen brengen, in vervavging van even zooveel Vlaam- sche conservatieven. Welnu, merkt op dat allen of ten minste velen van hen, militarist en vcrfranschers zouden zijn. Van den anderen kant zouden de con servatieven, geroepen om de Waalsche liberalen te vervangen, niet zeer gunstig aan de eischen der Vlamingen en meestal militaristen zijn. Een ander gevaar der evenredige verte genwoordiging is dat de tegenkanters eenen kandidaat en vooral de leiders der partijen, kunnen doen vallen als zij wil len. Met niet voor eenen der laatste namen van de liberale lijst te stemmen, kunnen zij die stemming verbrokkelen op al de kandidaten van de opposilielijst, een uitgenomen. Volgens M. Coremans zou de milita risten-partij alléén bevoordeeld worden door de vertegenwoordiging der minder heden. Men heel't duizend redens om te gelooven dat het nieuwe kiezerskorps, daarin gelijk met het oude, zijne zoons niet naar het leger zal willen zenden. Het denkbeeld van onzijdigheid wint meer en meer veld een onzijdig land moet betrouwen hebben in de tractaten moet steunen op de oppositie der belangen van de groote mogendheden en niet op zijn eigen krachten,die altijd onvoldoende zyn. M. Coremans vreest dat men, door do evenredige vertegenwoordiging, alleen de overheersching zou hebben van het cen traal gezag. Ook denkt hij dat de nood zakelijkheid der unominale stemming niet bewezen is. De groote arrondissementen, waar de kiezers voor een groot getal kandidaten stemmen zooals te Brussel, Gent, Antwerpen, Luik zouden wel wat kunnen veranderd worden. De macht van deze arrondissementen is te groot, in vergelijking van andere, die maar éénen representant en een halven senateur kiezen. Om de hervorming der groote arrondis sementen te bekomen, zou hij niet tegen eene gelijke verdeeling zijn. Hoe het zij, er bestaan nog geene juiste en duidelijke voorstellen, en men moet wachten totdat er bepaalde propositiën worden gedaan. M. Coremans denkt dat de evenredige vertegenwoordiging niet gelukken zal. De Cowrier de Bruxelles heeft een onderhoud gehad met MCoremans, over de evenredige vertegenwoordiging en het vlaamsch Als Vlaming en als anti-militarist zegde de vertegenwoordiger van Ant werpen, zal ik de evenredige vertegen woordiging bestrijden. Na veertig jaren worstelen heeft-het Vlaamsche land al do parlementaire positiën, zoogezegd libe rale. bemachtigd zij, die schier allen militaristisch en vijandig waren aan de rechten der Vlamingen. Men zou eene groote dosis van poii- tieke twijfelzucht moeten hebben om van daag te verklaren dat wij ongelijk hadden 07eral de liberalen buiten te steken, zij, die ten slotte zooveel weerd waren als de katholieken, en do ware oplossing van het vraagpunt hierin bestaat dat het par lement zou moeten saamgesteld zijn uit de helft conservatieven en de andere hellt liberalen. Dinsdag 11. heeft de Kamer die begroo ting besproken. Het verslag der midden sectie, opgesteld door den heer De Saede- leer, meldt dat de gewone inkomsten voor het jaar 1894 vastgesteld zyn op 349 mil- lioen. Voor het loopende jaar zal er een over schot der ontvangsten op de uitgaven zijn van rond de 10 milllioen. Men is dus verre van den tijd der vermaarde tekor ten die jaarlijks voorkwamen onder het liberaal ministerie, en door nieuwe be lastingen moesten gedekt worden. Die schitterende toestand onzer finan ciën is bekomen, alhoewel er in deze laatste jaren menigvuldige ontlastingen zijn gestemd, die jaarlijks eene verminde ring van inkomsten veroorzaken van over de 12 millioen. Wij melden de volgende ontlastingen afschaffing van het inkomrecht op den koffie, jaarlyksche opbrengst millioen afschaffing der belasting op de verzeke- ringspolicen 1 millioen. j Vermindering op genever-, suiker-, en i tabakrechten, meer dan 6 millioen af schaffing der personneele belasting op de werkmanshuizen, 1,200,000 franken, enz. enz. Daarenboven zijn er over de twee mil lioen verminderingen toegestaan op de vervoertarieven van den ijzerenweg, in voordeel van landbouw en nijverheid. De twee nieuwe rechten, die door de huidige regeering ingevoerd zijn, zijn de volgende vergunningtaks op verkoop van sterke dranken opbrengst 1 milli oen inkomrechten op het vreemd vee, opbrengst twee millioen. Maar het zijn de gemeenten die deze drie millioenen rechtstreeks ontvangen; zij worden gestort in het nieuw gemeente fonds van zes millioen. De Staat moet er jaarlijks drie millioen bijleggen, om aan iedere gemeente één frank per inwoner te betalen. Voegen wy er bij dat de nieuwe wet op de onderstandswoon, die door onze lande lijke gemeentebesturen zoo dankbaar aan vaard werd, jaarlijks aan den Staat een millioen en half nieuwe kosten oplegt. Andere zeer belangrijke punten worden in het verslag van den heer De Saedeleer besproken De middensectie, met eenparigheid van stemmen, vraagi de afschaffing van het recht op het planten van inlandschen tabak Dit recht brengt jaarlijks rond het millioen op aan den Slaat, maar het is, zegt de verslaggever eene bron van alle soorten van kwellingen voor onze buiten lieden. De middensektie vraagt nog dat de re geering zonder uitstel de kwestie van de vermindering der grondlasten ter studio logge. Nu het kiesrecht niet meer afhangt van het betalen van den cyns, is er geene reden meer om de oplossing van dit vraagstuk uit te stellen. De middensektie vraagt dat men des noods de beurswaarden belaste om den landbouw te ontlasten. De regeering heeft geantwoord dat zij het eens is met de middensektie der Ka mer om ons belastingstelsel te veranderen de cadastrale waarde der goederen zal herzien worden, en een crediet zal voor deze herziening op het toekomende budjet ingeschreven worden. Wij zijn gelukkig deze belangrijke verklaringen aan onze lezers aan te kondigen. In zitting van dijnsdag der Volkskamer, te gelegen beid der beraadslaging over de begrooting van inkomsten en middelen, werd de kwestie van de rechten op de teelt van den inlandschen tabak behan deld. Wij «loeien volgens 't beknopt verslag de verklaringen van M. Beernaert meè Dc. heer Beernaert. De vol- ledigo afschaffing van den accijns schijnt mij voorzeker niet mogelijk. De heer De Sadeleer, verslaggever. Zij werd met eenparigheid door de mid denafdeel ing gestemd. De heer Beernaert, minister van fi nanciën. Oh ik denk niet dat do mid- denafdecling veel tijd besteed heeft aan 't onderzoeken van het vraagstuk. De accijns op de tabak is een uitmuntend iets, maar het is niet aannemelijk dat we dub bele of drievoudige rechten op de vreemde tabak zouden leggen, zooals de heer Dou- cet verlangtaldus zou men geraken tot eene bescherming van 100 ten honderd, en België zal nog alleen tabak kweeken. De heer Doucel de Tillier. Welk kwaad zou daarin gelegen zijn Dc heer Nyssens.—Geen hoegenaamd. De heer d'Andrimonl. En zij die van geene inlandsche tabak houden De heer Beernaert, minister van fi nanciën. Men kent mijn gevoelen over i do belasting op de tabak. Wellicht zal een ander de tabak eens ontlasten, maar ik i houd het er voor dat de Staat dit hulp middel behouden moet.. (De heer Dou cel de Tillier ralf spreker in dc rede.) '1 Is waarlijk verbazend dat het in deze zoo kalme beraadslaging onmogelijk zij het woord tabak uit te spreken, zonder dat men zich in zoo hooge mate warm make (Gelach.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1